Hlavní Neplodnost

21 týdnů těhotenství: vše, co v tuto chvíli potřebuje budoucí matka

Většina gestačního věku už skončila. Pátý měsíc (21 porodního týdne těhotenství) se téměř skončil a další čtyři byly dopředu. To je vhodný čas pro budoucí matky - cítí se dobře, jejich nálada je vysoká, pohyby dítěte jsou jasně cítit

Po 21 týdnech těhotenství je vaše dítě podobné velikosti jako Grapefruit

  Velikost ovoce: 18 cm Hmotnost ovoce: 300 gramů

Pocity nastávající matky ve 21 týdnech těhotenství

V 21. týdnu těhotenství se nastávající matky cítí dobře s normálním vývojem plodu. Při absenci jakýchkoli komplikací je tentokrát velmi dobrý pocit: bříško se výrazně rozrostlo, ale stále neinterferuje s pohybem. Ten kluk už zřetelně kope. Máma už ví, kdy její budoucí dítě miluje zůstat vzhůru a kdy spát. Děti obvykle začínají být aktivní večer nebo brzy ráno. Odpoledne, když maminka chodí, podniká, embryo sladce čichá ve svém útulném útulku.

V tuto chvíli můžete dokonce vidět, jak přesunout plod. Dítě je již dost staré na to, aby jeho pohyby nohou byly vidět na povrchu břicha. Brýlová podívaná je opravdu fascinující a může dokonce proniknout obzvláště působivou slzou. A v tomto zajímavém postavení se téměř všechny ženy stávají velmi citlivými, emotivními a často příliš působivými..

Z pozitivních změn můžeme pojmenovat výrazně vylepšený vzhled: vlasy vypadají zesíleny a lesklé, objevuje se zdravá záře.

Existují však některé negativní faktory. Takže, 21 týdnů těhotenství, pocity:

 • Zvýšená chuť k jídlu a v důsledku toho nadměrný přírůstek na váze
 • Lehká dušnost díky skutečnosti, že vnitřní orgány se pohybují výš a začnou vyvíjet tlak na plíce
 • Ze stejného důvodu může dojít k vážnému pálení žáhy.
 • Časté močení
 • Závratě a slabost v důsledku možných změn krevního tlaku
 • Nosní přetížení
 • Krvácení z dásní
 • Úzkost před nadcházejícím narozením
 • Zvyšování pigmentace kůže
 • Vzhled strií na břiše.

Někdy se ženy během tohoto období radují z budoucího setkání s dlouho očekávaným dítětem a tyto nepříjemné maličkosti si nevšimnou. Ale pokud si všimnete, že jste velmi depresivní, bez obav se obáváte, vaše nálada se mění příliš často, je velmi zapomnětlivá a nepřítomná, pak je lepší navštívit lékaře. Konec konců může váš stav znamenat jakékoli negativní interní procesy.

Nyní matky začínají jíst více, ale také unavené. Koneckonců, dítě aktivně roste a potřebuje více energie a více živin.

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

Ve dvanáctém týdnu těhotenství (toto je porodnické období, embryonální týden bude přibližně 22–23), hmotnost plodu je přibližně 300 gramů. Růst - již téměř polovina narození dítěte - asi 25 cm. Délka od špičky k kostrči - 18 cm.

Když se podíváte na embryo v ultrazvukových obrazech, můžete vidět, že dětská pokožka je již utvářena, ale stále pokrytá mnoha vráskami a záhyby. Barva kůže zůstává načervenalá. V tomto případě se tuková tkáň postupně zvyšuje. Čím více to bude, tím kulatější bude ovoce.

Embryo zubů se již u plodu formuje, mléko i permanentní. Může mrknout řasinkou, která se stejně jako obočí již vytvořila.

Zároveň je již dítě v pohybu velmi aktivní. Ale musíte sledovat jeho pohyby. Příliš malá nebo nadměrná fyzická aktivita by měla upozornit. Vyžaduje se konzultace s lékařem.

V této době již byly vytvořeny a fungují všechny žlázy endokrinního systému - štítná žláza, pankreas, hypofýza, nadledvinky a pohlavní žlázy. Slezina funguje. Trávicí trakt již aktivně funguje: dítě spolkne plodovou vodu, která žaludkem dodává živiny do těla dítěte. Ve střevech se však ukládají zbytečné prvky. Z nich je vytvořena prvotní stolice - meconium.

Embryo je již schopné ochutnat - jazyk má chuťové pohárky. Proto může dítě reagovat na chuť jídla, které maminka konzumuje.

Tělo dítěte se již může chránit před určitými infekcemi - v krvi se již tvoří bílé krvinky.

První vlasy rostou na hlavě.

Jaké faktory ovlivňují vývoj plodu

Placenta je nyní plně tvarovaná a dítě je již dobře chráněno. Většina zbytečných a škodlivých látek je odfiltrována a nepoškodí plod. Existují však faktory, které mohou výrazně negativně ovlivnit stav embrya. Jsou to alkohol, drogy, nikotin, antibiotika, některé toxické látky (arsen, rtuť, jodid draselný, chinin apod.), Hormonální látky.

Účinek ionizujícího záření je nebezpečný, proto je fluorografie po celou dobu těhotenství zakázána. Vyvarujte se kontaktu s agresivními domácími detergenty a čisticími prostředky..

Jaké komplikace se mohou objevit po 21 týdnech těhotenství

Komplikace mohou vzniknout následně s nedostatkem vitamínu D: po narození se u dítěte může vyvinout křivice.

Pokud dieta matky nemá dostatek vápníku, vede to k varixům a hemoroidům po porodu..

Před přejídáním hrozí vážné přibývání na váze - a to je riziko vzniku metabolického syndromu, obezity a cukrovky u ženy.

Vážnou komplikací je otok končetin, zejména nohou. V takovém případě musí lékař při každém jmenování kontrolovat velikost otoku. Možná budete muset upravit svůj jídelníček..

Změny v ženském těle po 21 týdnech těhotenství

Ve 21 porodních týdnech těhotenství si žena plně uvědomuje, že se v ní vyvíjí nový život. Už se cítí dobře, mluví s ním, komunikuje podle svých nejlepších schopností. A to je pro dítě velmi dobré, protože vědci věří, že mezi matkou a jejím dítětem již existuje hluboká emoční souvislost.

Bříško je již pro ostatní výrazně viditelné. Existuje však také určité nepohodlí. Zvětšená děloha začíná přemisťovat všechny vnitřní orgány nahoru, takže jsou vždy nepříjemné pocity. Například někdy je obtížné dýchat při chůzi - jsou to mačká plíce. Žaludek začíná zlobit, protože to spolu se střevy tlačí plod nahoru. Možné těžké pálení žáhy, zácpa, poruchy trávení. Nyní je však možné užít léky, které regulují trávicí trakt, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Velkým problémem pro mnohé je časté nutkání k močení. Někteří lidé se dostanou do bodu, že se bojí opustit domov na dlouhou dobu, protože je obtížné ovládat svaly, které drží močovou trubici. A někdy se nepříjemné pocity objevují poté, co obzvlášť aktivní dítě začne bušit nohou do močového měchýře.

Hrudník se nyní výrazně zvýšil. Je možné pozorovat mírné mlezivo z bradavek..

Objem krve v ženském těle se zvyšuje o 35 procent. Zátěž srdce se přirozeně zvyšuje.

U žen, které měly před těhotenstvím chronická onemocnění, se mohou nepříjemné příznaky stávajících onemocnění zhoršit.

Mnoho z nich má větší velikost nohy. Edém se objeví na končetinách. To by mělo být zvláště sledováno, protože silné otoky mohou naznačovat komplikace..

Ale pro většinu se vzhled stává prostě úžasným: krásné a rychle rostoucí vlasy a nehty, dobrá pleť, červenání na tvářích a jiskra v očích.

Hladina hCG v těle těhotné ženy postupně klesá - nyní je norma 4720 - 80 100 mIU / ml.

Testy a lékařské prohlídky

Vážné testy na 21 týdnech těhotenství nejsou nutné. Při každé návštěvě dohlížejícího gynekologa musíte provést močový test (obecně). Specialista bude také sledovat srdeční rytmus dítěte, změřit hmotnost matky, krevní tlak, objem břicha a výšku děložního pozadí.

Normální přírůstek na váze je nyní asi 4 kg. Busting může být budoucím rizikem diabetu.

Lékař předepíše všechny ostatní vyšetření na základě celkového stavu těhotné ženy, průběhu těhotenství a přítomnosti chronických onemocnění. V případě závažných odchylek může být nutná hospitalizace (pro uchování).

Ultrazvuk ve 21 týdnech těhotenství

V týdnu 21 může být naplánováno druhé ultrazvukové vyšetření, pokud ještě nebylo úspěšně provedeno..

Ultrazvuk pomůže sledovat a hodnotit vývoj embrya, jeho velikost, tvorbu vnitřních orgánů, polohu plodu.

Specialista bude sledovat stav placenty, množství plodové vody. Frekvence srdečního rytmu se také nutně měří - obvykle je to 180-190 tepů za sekundu.

Doporučení

Nejprve se musíte starat o vaši bezpečnost a bezpečnost nenarozeného dítěte. Teď se díky rostoucímu břichu těžiště výrazně posunulo, takže se budete muset naučit chodit a pohybovat se, jako by znovu. Naklonění je opatrné, aby se nevytlačil žaludek. Totéž platí pro postoje ke spánku. Zejména v zimě se musíte pohybovat opatrně, aby nedošlo ke sklouznutí a zranění.

Snažte se jít na procházky sám, být sám na dlouhou dobu, protože časté závratě je nebezpečné.

Zvláštní pozornost věnujte výživě. Ačkoli do této doby již mnoho žen vytvořilo svůj jídelníček, zvyklý na určitý soubor produktů, je třeba si pamatovat požadované množství živin a vitamínů. Chuť k jídlu se někdy také vyplatí zmírnit, aby nedošlo k přibírání na váze..

Neriskujte s užíváním všech druhů lidových léčivých přípravků: bylinných nálevů, čajů, mastí a podobně. Dopad přírodních přírodních látek na tělo těhotné ženy není zcela objasněn. Například čaj ibišek může zvýšit tón dělohy.

Zákazy a kontraindikace během těhotenství

Přísně tabu stále platí pro alkohol, cigarety, drogy. Užívání léků pouze podle pokynů. Snažte se vyhnout stresu, pokud stále musíte pracovat. V této době je však lepší minimalizovat své pracovní povinnosti na minimum.

Sex ve 21 týdnech těhotenství

Sex ve 21. týdnu těhotenství může být zakázán, pokud je přítomna placenta previa nebo je-li ohrožen potrat.

Při důvěrných vztazích byste měli být opatrní, zvolit si polohy, ve kterých nebude docházet k hlubokému pronikání a tlaku na žaludek.

V opačném případě není postel zakázána. Navíc se nyní velmi zvyšuje citlivost ženských erogenních zón. Příjemný pocit bude přínosem pouze.

Sport a tělesná výchova

Nyní se nevyhýbejte fyzické aktivitě. Je zřejmé, že zatížení by mělo být v rozumných mezích. Minimální - povinné denní procházky. Pokud máte příležitost a touhu, udělejte gymnastiku, Pilates, jógu, jděte do bazénu. Všechna cvičení by samozřejmě měla být speciální pro těhotné ženy..

Neměli byste ležet celý den na pohovce a starat se o sebe jako křišťálová váza. Svaly těla by měly být v dobrém stavu, alespoň s minimálním zatížením.

Vitaminy a léky na 21 týdnech těhotenství

Léky nadále užíváme pouze v nezbytných případech a pouze na doporučení lékaře. Žádné samoléčení.

Je také lepší prodiskutovat vitamínový komplex pro těhotné ženy se specialistou, pokud si myslíte, že vám nestačí dostatek jídla.

Je zajímavé to vědět.

Ve 21 týdnech těhotenství se již můžete přihlásit na speciální kurzy příprav na porod. Je čas se naučit, jak správně dýchat, dělat cvičení, která usnadní proces porodu. Je užitečné a morální se na tuto chvíli připravit. Je důležité komunikovat s ostatními těhotnými ženami, sdílet zkušenosti, vzájemně se podporovat.

21 týdnů těhotná

Ve dvacátém prvním týdnu má téměř každá žena silnější pocity pro nenarozené dítě, protože v tuto chvíli cítí pohyby téměř každý. A co by mohlo být důležitější než vzácné okamžiky, kdy se dítě cítí sotva znatelnými pohyby?

21 týdnů těhotná

V budoucnu se plod začne pohybovat ještě častěji, takže nastávající matka bude neustále cítit přítomnost nového života v sobě. Proto je 21 týdnů těhotenství časem, kdy je čas naslouchat novým pocitům a začít smysluplněji souviset s nejdůležitějším posláním - nést dítě.

Břicho ve 21 týdnech stále roste, takže nemá smysl skrývat jeho stav před ostatními. Naopak, každý obvykle pomáhá těhotné ženě, dává přednost přepravě nebo linii, tak proč nevyužít dočasných výhod?

Fetální růst a vývoj

Po 21 týdnech těhotenství je délka těla plodu v coccygeo-parietální velikosti (od horní části hlavy po spodní část hýždí) obvykle 18 cm a plný růst (až do pěti) je 25–26 cm. Hmotnost plodu během tohoto období by měla být 300 gramů nebo více.

Nyní dítě ve velikosti

U plodu po 21 týdnech jsou nejvýznamnější následující změny:

 • V zažívacím traktu začíná vznikat kyselina chlorovodíková a některé enzymy.
 • Chutě dítěte se utvářejí, takže žena by měla při výběru produktů pro své denní menu věnovat zvláštní pozornost.
 • Hmota a hustota kostní a svalové tkáně se stále zvyšuje..
 • Paže a nohy plodu se stávají více vyvinutými a úměrnými tělu.
 • Slezina začne vykazovat aktivitu.

V této fázi vývoje je plod citlivý na emoce, které jeho matka prožívá. Dítě se uklidní, pokud matka jemně pohladí její bříško, a začne se neklidně pohybovat, když se obává něčeho. Pohyby dítěte jsou však stále příliš slabé, takže je žena často necítí na jeden nebo více dní.

Pro zájemce o studium 21 porodnických týdnů těhotenství - kolik měsíců je vývoj plodu, můžete provést jednoduchou kalkulaci. Protože toto období odpovídá 19 týdnům vývoje plodu ode dne početí a v jednom kalendářním měsíci 4,33 týdne (rozdělíme 52 týdnů ročně na 12 měsíců), je 21. porodnický týden o něco méně než čtyři a půl kalendářního měsíce těhotenství (Rozdělíme 19 embryonálních týdnů po 4,33 týdnů a získáme 4,39 měsíců.).

Z videa můžete zjistit, co se s dítětem děje v každém týdnu těhotenství.

 • Pošta
 • tweet
 • Pošta
 • Sdílejte to
 • OK Sdílet
 • Sdílejte a hlasujte
 • Přihlásit se
 • Přihlásit se
 • Přihlásit se
 • vstup
 • OK Přihlášení
 • @ M Přihlášení

Změny v ženském těle

Pro tělo nastávající matky ve 21 týdnech jsou charakteristické následující změny:

 • Hmotnost ženy během týdne se může zvýšit o 350-550 g. Celkové zvýšení tělesné hmotnosti od okamžiku početí je normální 4,5-6,5 kg. Pokud je žena těhotná s dvojčaty, může vážit o něco více než při normálním těhotenství.
 • V souvislosti s pokračujícím zvyšováním objemu břicha po 21 týdnech a posunem těžiště těhotné ženy může dolní část zad začít bolet. Aby se snížilo nepohodlí, doporučuje se ženě nechat odpočívat na zádech, je lepší spát jen na její straně.
 • Protože v současné době existuje aktivní proces vývoje kostí kostry dítěte, může mít žena v těle narušený metabolismus minerálů, zejména mohou být ovlivněny zuby, kostní tkáň a vlasy. Aby se těmto negativním změnám zabránilo, je nutné do stravy denně přidávat dostatečné množství mléka, rybích pokrmů, vajec, libového masa, ořechů.
 • V polovině těhotenství se často objevuje krvácení dásní, proto je nutné více pečovat o ústní dutinu, používat speciální lékařské pasty a výplachy, a také jíst méně potravin, které mohou poškodit jemnou gumovou tkáň.

Zkoušky a zkoušky

Na začátku 21 týdnů je již druhý prenatální screening zpravidla dokončen. Pokud tomu tak není, je třeba si pospíšit, protože uběhne velmi málo času a mnoho parametrů vývoje plodu bude obtížnější posoudit a čas pro léčbu v případě jakéhokoli porušení bude vynechán..

Při provádění ultrazvuku v určeném období těhotenství je pohlaví dítěte velmi snadno určitelné. Na žádost rodičů jim lékař řekne, kdo může očekávat, že se narodí chlapec nebo možná dívka. Rodiče mohou také požádat specialistu, aby si vytiskl ultrazvukové vyšetření paměti, aby si vzpomněl, jak dítě v tuto chvíli vypadá..

 • Pošta
 • tweet
 • Pošta
 • Sdílejte to
 • OK Sdílet
 • Sdílejte a hlasujte
 • Přihlásit se
 • Přihlásit se
 • Přihlásit se
 • vstup
 • OK Přihlášení
 • @ M Přihlášení

Na základě výsledků vyšetření specialista vygeneruje přepis sledovaných fetálních parametrů a vyhodnotí míru rizika možných odchylek.

Lékař také vyhodnotí velikost plodu, jeho umístění v děloze, poslouchá srdeční rytmus plodu, podívá se na stav placenty a děložního čípku, stanoví objem plodové vody a další ukazatele.

Možná nebezpečí ve 21 týdnech těhotenství

Častou diagnózou v 21. týdnu jsou oligohydramnie. Důvody pro vývoj této patologie nebyly plně prozkoumány, ale počet provokujících faktorů zahrnuje nedostatečný vývoj epitelové tkáně obsahující plodovou vodu, vysoký krevní tlak, různé infekce a mnohočetné těhotenství..

Silný nedostatek vody může způsobit potrat. Diagnostikujte oligohydramnios během ultrazvuku. Kromě toho může sama žena věnovat pozornost některým příznakům a včas vyhledat lékaře, aby podstoupila vyšetření. Takže s oligohydramniemi žena často zažívá ostrou bolest v dolním břiše, když se dítě pohybuje.

Při potvrzení diagnózy ultrazvukem je těhotné ženě předepsána léčba zaměřená na zlepšení metabolismu a zvýšení rychlosti toku krve dělohy. Během léčby je žena jednou týdně podrobena ultrazvukovému vyšetření, aby sledovala stav plodu a změnu objemu plodové vody..

Přibližně polovina pacientů s diagnostikovanými oligohydramniemi má zvýšené riziko potratu. V nejzávažnějších případech může žena podstoupit ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů, ale takové situace jsou poměrně vzácné.

Také po dobu 20-21 týdnů těhotenství nelze snížit riziko rozvoje hypertonicity dělohy. Se zvýšeným tónem lze pozorovat celou řadu příznaků: spodní břicho často bolí nebo táhne, vyskytuje se nevolnost nebo zvracení, jakož i slabost a závratě. Vypouštění může mít hnědý nebo krvavý odstín. Příčiny hypertenze jsou velmi odlišné: patologie chromozomů, fibroidy dělohy, nízká placentace, různé infekce. Léčbu by měl předepisovat výhradně lékař. Pomáhat ženě může být docela snadné, protože na rozdíl od některých jiných patologií jsou příznaky hypertenze úspěšně léčeny speciálními léky, stačí jít do zdravotnického zařízení a získat ultrazvukové vyšetření.

Doporučení

Po 21 týdnech nebude budoucí matka ublížit, aby věnovala pozornost následujícím tipům:

 • Měli byste odmítnout vykonávat sportovní cvičení a fyzickou práci spojenou s trupem. Je lepší nestát boty, ohýbat se na podlahu, ale je vhodné sedět na nízké stoličce nebo pohovce.
 • Pokud ženské nohy, prsty nebo jiné části těla bobtnají, okamžitě vyhledejte lékaře! Edém uprostřed těhotenství je jedním ze symptomů časné gestózy, což může být nebezpečné jak pro matku, tak pro plod..
 • Obsah kalorií ve výživě nastávající matky uprostřed tohoto období by měl přesáhnout denní požadavek na těhotnou ženu v živinách přibližně o 550 kcal. A to je docela dost, jen 100 gramů cukrovinek nebo 200 gramů libového masa. Je však lepší zvýšit příjem kalorií v důsledku ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, které jsou pro nenarozené dítě mnohem výhodnější než sladkosti nebo pečivo. Chuť ženy v této době je obvykle dobrá, protože toxikóza je již pozadu, takže byste se neměli příliš opírat o vysoce kalorická jídla. Informace o tom, která strava je pro těhotnou ženu nejvýhodnější, najdete ve zdrojích správné výživy..

Moderní nastávající matky mají během těhotenství úžasnou příležitost získat všechny potřebné informace na tematickém fóru. Obsahuje informace o vývoji dítěte, můžete vidět fotografie břicha těhotných žen v různých časech, video o vývoji dítěte, zjistit, co se děje s dítětem a matkou během všech 40 týdnů, prostudovat tipy na průvodce videem a dokonce najít nové přátele žijící v okolí.

21 týdnů těhotná

Ve dvacátém prvním týdnu již více než polovina těhotenství skončila. Plod se nadále vyvíjí aktivně, zejména jeho nervový systém. Senzorické orgány jsou vylepšeny. Dítě může reagovat na světlo, slyšet zvuky a dokonce i ochutnat jídlo, které nastávající matka jí. Pro mnoho žen přichází vzrušující okamžik: poprvé začnou cítit třes dítěte v bříšku. Postupně se začínají objevovat a zvyšovat příznaky charakteristické pro třetí trimestr těhotenství..

Příznaky a příznaky 21 týdnů těhotenství

Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství se příznaky dále zvyšují, což se projeví ve třetím trimestru. Mnoho nastávajících matek se však v současné době cítí dobře a nezaznamenávají výrazné problémy, které by mohly ovlivnit kvalitu života.

Možné příznaky těhotenství 21 týdnů:

Pálení žáhy a žaludeční potíže. Vaše děloha stále roste. Nyní je tak velká, že začne tlačit nahoru břišní orgány, včetně žaludku. Z tohoto důvodu je narušena funkce svalové dřeně - svěrače, která se nachází na hranici mezi jícnem a žaludkem. Když je kyselý obsah žaludku vhozen do jícnu, objeví se na hrudi nepříjemný pocit pálení. Nejčastěji se to děje v noci, když je žena ve vodorovné poloze.

· Kontrakce Braxton-Hicks - symptom, který se objevuje po dvacátém týdnu těhotenství a způsobuje starosti mnoha nastávajícím matkám. Ve skutečnosti se není čeho bát. Můžeme říci, že takto děloha „trénuje“ před porodem. Boje Braxton-Hicks jsou obvykle bezbolestné, připomínají tažné pocity v podbřišku, netrvají déle než minutu a opakují se po několika hodinách.

· Zvětšení prsou. Bradavky a oblasti kůže kolem nich - dvorce - ztmavnou díky ukládání pigmentu. Z hrudníku se může uvolňovat nažloutlá tekutina - kolostrum, po narození se stane prvním jídlem pro dítě. Kolostrum je později nahrazeno běžným mateřským mlékem..

Suchá a svědivá kůže. Díky roztažení kůže roste břicho.

· Strie. Když žaludek roste, kůže se natahuje, může to vést k slzám pojivové tkáně pod ní. V důsledku toho se objeví strie. U některých žen jsou stále znatelnější, u jiných jsou „čistší“ a ve třetí nejsou vůbec. Předpokládá se, že výskyt strií přispívá k dědičnosti, rychlému přibírání na váze, těhotenství s dvojčaty. Je docela obtížné vypořádat se se strie, zvlhčovače příliš nepomáhají. Jedinou účinnou „léčebnou metodou“ je počkat, až skončí těhotenství a narodí se dítě.

Akné Na pokožce budoucí matky se objevuje mnoho pupínků, důvodem je hormonální restrukturalizace, díky níž se začíná vytvářet zvýšené množství mazu..

Křečové žíly. K vývoji křečových žil v nohou přispívají různé faktory. Za prvé, děloha roste a vytlačuje krevní cévy, narušuje odtok žilní krve. Za druhé, hormon progesteron uvolňuje stěny krevních cév, proto se žíly snadněji protahují. Vaše rizika jsou vyšší, pokud vaši rodiče a další blízcí příbuzní trpí křečovými žilami. Také riziko se zvyšuje s věkem, během opakovaných těhotenství.

Cévní hvězdičky jsou rozšířené malé safénové žíly. Vypadají jako „pavouci“, strom s větvemi nebo na rozdíl od jiných linií linií. Pavoučí žíly jsou způsobeny hormonálními účinky. Možná nevypadají moc krásně, nejsou však nebezpeční a po porodu se obvykle předávají sami.

· Bolest hlavy může pravidelně trápit nastávající matku v průběhu těhotenství. Nejčastěji pocházejí z přepracování a špatného spánku, dehydratace, anémie způsobené vlivem hormonů. Běžně je bolest hlavy mírná a po klidu prochází relativně rychle a zůstává na čerstvém vzduchu. Při silné bolesti hlavy, která dlouho nezmizí, byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Možná se jedná o projev nebezpečné situace - preeklampsie.

Zvýšená chuť k jídlu. Začali si všímat, že neustále chcete jíst? Vaše nenarozené dítě skutečně aktivně roste i po 21 týdnech těhotenství. Všechny jeho orgány a systémy dozrávají, potřebují hodně energie, stavební materiál, vitamíny a minerály. Musíte jíst dobře. Všude noste krabici nebo pytel s občerstvením: nemělo by to být rychlé občerstvení, ale zdravé potraviny.

Zácpa, nadýmání a zvýšený plyn. Hormon progesteron nejen uvolnil střevní stěnu - nyní je stále více vymačkáván rostoucí děloží. Postup potravy se zpomaluje, stolice se stává hustší a stěží se pohybuje.

· Bolesti zad. Do dvacátého prvního týdne těhotenství plod a děloha již rostly docela silně. Z tohoto důvodu se těžiště budoucí matky posunuje: její pohyb je nepříjemný, musíte změnit postoj, abyste udrželi rovnováhu. Z tohoto důvodu dochází ke zvýšenému zatížení dolní části zad. A pak hormon relaxin uvolňuje vazy páteře. Výsledkem je bolest. Jejich dobře pomáhá uvolnit masáž.

· Rychlý růst nehtů a vlasů. Kromě toho vlasy vypadávají méně, stává se nádhernějšími, lesklejšími. To je opět práce hormonů. Kvůli nim se krevní tok bohatý na kyslík a živiny zvyšuje na vlasy a nehty. Po porodu se vše vrátí na první. Mnoho kojících matek si všimlo, že jejich vlasy začaly silně vypadávat a bojí se „úplně ztratit vlasy“. Ve skutečnosti se jedná o „extra“ vlasy, které se objevily během těhotenství.

· Krvácení z dásní. Hormony způsobují, že jsou oteklé a něžné, takže snadno začnou krvácet, například po čištění zubů. Roli hrají i další faktory: mnoho nastávajících matek má málo slin, některé jsou znechuceny chutí zubních past, a proto se nemohou řádně starat o ústní dutinu. Sliznice je zranitelnější vůči patogenům.

Těhotenství ve věku 21 týdnů

Obecně se průběh těhotenství prakticky neliší v závislosti na tom, kolik plodů je v břiše nastávající matky: jedna nebo dvě. Nemá smysl poslouchat vaše vnitřní pocity, porovnávat vaše příznaky a velikost břicha s jinými těhotnými ženami. Existuje mnohem přesnější metoda - ultrazvuk. Do 21. týdne těhotenství by měla každá žena podstoupit druhý ultrazvuk. Pomáhá konečně tečku i.

Nicméně, některé příznaky dvojčat těhotenství mohou odlišit to od těhotenství singleton:

· Některé nastávající matky prostě „vědí“, že budou mít dvojčata. Kolik můžete věřit takové mateřské intuici? Oficiální věda považuje za obtížné odpovědět na tuto otázku.

· U některých žen jsou dvojčata „diagnostikována“ manželem nebo blízkými příbuznými, přáteli. Pravděpodobnost hádání je poměrně vysoká: je to 50%, protože jsou vždy možné dvě možnosti. Nejsou zde žádné tajné vnější známky a projevy mimosmyslového vnímání..

· V prvním trimestru žen, které jsou těhotné s dvojčaty, je obvykle velmi obtížná nauzea. Ve druhém trimestru prochází později. Je to však individuálně.

· Velikost dělohy při dvojím těhotenství je obvykle větší než datum splatnosti pro jedno těhotenství. Ale velikost břicha „okem“ je těžké říci cokoli.

Časté močení je častým příznakem těhotenství: zvětšená děloha vyvíjí tlak na močový měchýř a nutí ženu častěji chodit na záchod. U těhotenství dvojčat je tento příznak výraznější.

· Ve druhém trimestru těhotenství se ženy obvykle cítí dobře, plné energie. Ale nastávající matky, těhotné s dvojčaty, se často cítí velmi unavené, jako vymačkaný citron.

V případě dvojitého těhotenství po 21 týdnech je bolest dělohy děsivější.

· Nastávající matka může cítit, že její srdce neustále buší. A opravdu to tak je. Srdce musí pumpovat velké objemy krve, aby získalo dvě ovoce kyslíkem a živinami.

· V dvojím těhotenství je emoční labilita výraznější. Vyskytují se ostré výkyvy nálad.

· Často se pohyby plodu v děloze začnou cítit dříve než v jediném těhotenství - až 15–16 týdnů.

Dvacet prvních týdnů těhotenství je kolik?

Těhotenství lze vypočítat dvěma různými způsoby. Výsledky se budou měnit přibližně o dva týdny:

· Embryonální období se počítá od okamžiku oplodnění vajíčka spermatem. To je ve skutečnosti správnější. Není však možné přesně říci, v který den došlo k oplodnění.

· Porodnické těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. K hnojení skutečně dochází asi po dvou týdnech. Porodnický termín je tedy konvence. Je to však pohodlnější, protože nastávající matka si zpravidla pamatuje přesně, na jaké datum tento den připadl.

Porodnicko-gynekologové na předporodních klinikách se zaměřují na porodnické období těhotenství. V tomto článku hovoříme také o porodnictví.

21 týdnů těhotenství se rovná 19 týdnů těhotenství plodu.

· 21 týdnů těhotenství plodu odpovídá 23 týdnu porodu.

Jste těhotná asi 4 měsíce a 3 týdny. Můžeme říci, že více než polovina funkčního období skončila!
Kalkulačka týdenního těhotenství: Vypočítejte si gestační věk a datum narození v poslední den vašeho období

Co se stane s plodem po 21 týdnech těhotenství?

Ve 21 týdnech těhotenství dosahuje délka těla plodu od hlavy k patě 26–27 cm - přibližně u průměrné mrkve. Jeho hmotnost je 360 ​​gramů. Obecně se tvoří tělo nenarozeného dítěte, nyní probíhá proces zrání, postupná příprava na nezávislý život po porodu. Nyní kůže plodu nevypadá tak průhledně jako dříve, protože již obsahuje hodně pigmentu melaninu. Podkožní tuk je stále výraznější..

Ve střevě se vytvoří primární stolice - meconium. Skládá se z plodové vody, kterou plod neustále spolkne, trávicí šťávu, odumřelé buňky. Meconium odejde krátce po narození.

Kůže dítěte je pokryta tenkými chloupky připomínající chmýří - v jazyce lékařů se jim říká lanugo. Tyto chloupky jsou potřebné, aby pomohly plodu udržet si teplo, zatímco ještě nezískal dostatek podkožního tuku. K narození lanugo by mělo vypadnout.

Vlasy na hlavě a v oblasti obočí zhoustnou, začnou na kořenech pigmentovat. Brzy získají barvu. Co si myslíte, že bude?

Uši 21týdenního plodu jsou dobře slyšeny. Vnímají tlukot srdce matky, zvuky, které se vyskytují ve střevech matky (na uklidněné dítě působí jako ukolébavka), řeč budoucí matky, lidí kolem ní. Pokud v této fázi těhotenství budete mluvit se svým dítětem, zpívat s ním nebo zapnout krásnou hudbu, určitě to uslyší!

Kromě sluchového v 21. týdnu těhotenství je vylepšen také analyzátor chuti dítěte. Aktivně spolkne plodovou vodu - jedná se o jakýsi výcvik pro polykání pohybů a trávení. Chuť plodové vody se mění v závislosti na tom, co jste dnes snědli. K snídani byl jogurt a banány? Vaše nenarozené dítě ochutnalo tyto dobroty s vámi. Pokud chutné sushi? Ovoce možná ocenilo také potěšení z japonské kuchyně. Existují dokonce důkazy, že chuťové preference dítěte budou záviset na tom, co jeho matka během těhotenství snědla. Když se narodí a vyroste, dá přednost stejnému jídlu..

Struktura nervového systému je složitější. Paže a nohy dítěte jsou protkány četnými nervy. Byla navázána nová spojení mezi neurony v mozku a míchy. Díky tomu plod lépe řídí své pohyby, stává se plynulejší a koordinovanější. Chrupavka, jejíž kostra dítěte spočívala úplně, se nadále nahrazuje kostní tkání. Vaše budoucí dítě pravidelně spí a je vzhůru. Cítí vaše zvyky chování: když jste aktivní, uvolněte se. Dítě reaguje na světlo: pokud zapnete jasné svítilny a připojíte je k žaludku, můžete získat řadu „kopů“ v reakci.

Kůže plodu v 21. týdnu těhotenství je pokryta speciálním sýrovým lubrikantem. Pamatujte, jak se vaše pokožka starala o vás dlouho po koupeli: byla pomačkaná. Tento jev se nazývá macerace. Je to od něj, že mazivo podobné sýru chrání fetální kůži: dítě neustále překypuje v plodové vodě. A během porodu pomáhá dítěti snáze procházet porodním kanálem.

Kupodivu, ve 21 týdnech máte v žaludku nejen své nenarozené dítě, ale i vnoučata! Pokud jste těhotná s dívkou, v jejích vaječnicích je již přibližně 6 milionů zárodečných buněk. Ne všechny jsou však určeny k tomu, aby se z nich stala vejce. V budoucnu bude mnohem méně. V období 21 týdnů se u dívek vytvoří vagina. Pokud jste těhotná s chlapcem, má již varlata, ale zjevně nejsou vidět, protože jsou stále v žaludku. Od narození sestoupí do šourku.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

V poslední době plod velmi rostl. V děloze je však stále velmi prostorný. On může dělat různé pohyby s rukama a nohama, otočit se, a dokonce i kotleta. Nahrazeny nepochopitelnými pocity, které se dříve podobaly pohybu plynů ve střevech nebo „motýlcích v žaludku“, přicházejí skutečné šoky. Nastávající matka je cítí jasněji. Někdy v tuto chvíli je může cítit budoucí otec, pokud si položí ruku na břicho.

Pokud dítě „nekopne“ do 21 týdnů těhotenství, je to neobvyklé? Neboj se. Ano, většina nastávajících matek v této fázi těhotenství již cítí chvění plodu. Ale někteří je začnou cítit později, a to je také normální.

Jak často by se mělo dítě tlačit? V 21. týdnu těhotenství neexistují přísné normy. Lékař vám doporučí spočítat počet chvění počínaje 24. týdnem těhotenství, sdělit vám, jak to udělat správně a v jakých případech to stojí za poplach.

Ultrazvuk ve 21 týdnech těhotenství

Při ultrazvukovém vyšetření ve 21 týdnech těhotenství můžete zvážit všechny části těla nenarozeného dítěte, hemisféru mozku, srdce, drobné kosti, páteř, vnitřní orgány. Můžete vidět pohyby a určit pohlaví plodu. Mnoho budoucích rodičů se těší na tuto chvíli a jsou velmi rozrušeni, pokud dítě blokuje genitálie ze senzoru. Některé ženy však chtějí, aby to bylo překvapení, a konkrétně požádají lékaře, aby neřekl pohlaví dítěte.

Některé budoucí matky a otcové jsou ještě kreativnější. Požádají lékaře, aby si obrázek vytiskl, napsal na něj pohlaví plodu, ale neinformoval ho, ale dal ho do obálky. Po narození dítěte se obálka otevře. Mnoho připouští, že se jedná o velmi vzrušující a vzrušující okamžik..

Dopplerometrie pomáhá vyhodnotit průtok krve v cévách plodu a placenty a zkontrolovat stav srdce. Během studie můžete slyšet zvuky tluku srdce nenarozeného dítěte.

Obrázek během ultrazvuku v 21 týdnech těhotenství je následující:

Co se děje s dělohy a žaludkem ve 21 týdnech těhotenství?

Děloha stále roste s nenarozeným dítětem. Nyní je vzdálenost od jeho horního okraje k ochlupení (výška děložního pozadí) 21 cm, průměrné hodnoty jsou snadno zapamatovatelné - odpovídají gestačnímu věku v týdnech. Mnoho nastávajících matek je překvapeno, že na 21. týdnu těhotenství se vzhled jejich pupku změnil. Dříve to bylo prohlubování, ale nyní je na stejné úrovni s kůží nebo jde vpřed. Všechno je v pořádku, právě teď ho tlačí zvětšená děloha. Po porodu bude tlačítko břicha vypadat jako předtím.

Hormony v těhotenství 21 týdnů

Účinky těhotných hormonů po 21 týdnech jsou patrné. Mnoho žen ve druhém trimestru vypadá „zářivé“, „kvetoucí“. To je způsobeno tím, že krevní tok je v pokožce zvýšen, což jí dodává růžovější odstín, zdravý vzhled. Pokud se žena před těhotenstvím, při pohledu do zrcadla, obávala početných vrásek obličeje, nyní zmizí kvůli skutečnosti, že si tělo udržuje tekutinu.

Ne všechny kožní změny však mají dobrý vliv na vzhled. Hormonální účinky vedou k příznakům, jako je akné, přecitlivělost, svědění, vyrážky, zarudnutí tváří, otoky, tmavé skvrny na kůži.

Tyto projevy jsou nepříjemné, ale nepoškozují nastávající matku a dítě. Pokud jsou velmi výrazné, musíte navštívit lékaře.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Celkový přírůstek hmotnosti do 21. týdne těhotenství je v průměru 5,9–6,3 kg, a pokud je žena těhotná s dvojčaty, pak všech 9–10 kg. Těhotenství je doba, kdy byste se neměli bát dalších liber a omezit se na jídlo. Správná výživa je důležitá pro normální vývoj vašeho nenarozeného dítěte.

Co si myslíte: jak přibýváte na váze? Roste dítě? Děloha? Tuk pod kůží? Ve skutečnosti existuje mnoho komponent. Podívejte se, jak zajímavé je všechno a co tvoří 13-14 kg, které získáte na konci těhotenství:

· Průměrná hmotnost novorozence je 3,4–3,5 kg.

Placenta - 680 gramů.

Děloha - 900 gramů.

Plodová voda - 900 ml (90 gramů).

· Zásoby tuku a bílkovin v těle matky, nutné kojení - 3,1 kg.

· Prsní žlázy - 900 gramů.

· Zadržování tekutin v těle nastávající matky - 1,8 kg.

· Zvýšení objemu krve v těle nastávající matky - 1,8 kg.

Jak vidíte, většina je „užitečná“ hmota, která je nezbytná, aby se plod vyvíjel normálně, normálně jste snášeli těhotenství a porodili zdravé dítě.

Hlavní podmínkou zdravého přírůstku hmotnosti je uniformita. Zvýšení v různých týdnech může být samozřejmě nerovnoměrné. Je však důležité, aby nedošlo k prudkému skoku. Pokud se masa náhle začala velmi rychle zvyšovat, může to být známkou strašného stavu - preeklampsie.
Kalkulačka těhotenství: výpočet týdenního přírůstku hmotnosti

Jak jíst?

Během těhotenství potřebuje ženské tělo železo. Váš objem krve roste, vaše tělo aktivně syntetizuje červené krvinky - červené krvinky. Bez železa nemohou nést kyslík. Hemopoéza je v plném proudu a v těle nenarozeného dítěte.

Pokud tělo budoucí matky nedostane dostatek železa, vyvine se anémie. Charakteristické příznaky tohoto stavu jsou: bledost, neustálý pocit únavy, slabost, ospalost, bolesti hlavy, závratě, mdloby. Jen si představte: totéž se stane s vaším nenarozeným dítětem! Jeho tělo musí také trpět nedostatkem kyslíku v důsledku nedostatečného příjmu železa. Stále však potřebuje růst a rozvíjet se.

Čtyři kroky k prevenci anémie během těhotenství

1. Vezměte doplňky stravy, vitamínové a minerální komplexy, které obsahují železo. Pokud dodržujete zdravou stravu, lze z jídla získat také správné množství železa. Ale budoucí matka je lepší mít dodatečné pojištění ve formě doplňků stravy, vitamínových a minerálních komplexů. Ve druhé polovině těhotenství se doporučuje užít 30-50 mg železa. V případě potřeby doporučí lékař na prenatální klinice vyšší dávky.

2. Ve vaší stravě by měla být přítomna jídla bohatá na železo. Je jich mnoho: libové hovězí maso, kachna, sójové výrobky, luštěniny, ovesné otruby, sušené ovoce, ječmen, sardinky, škeble, ústřice, mušle, krevetky. Jen nezapomeňte, že syrové maso, ryby a mořské plody mohou obsahovat infekce, které jsou nebezpečné během těhotenství. Ujistěte se, že jsou dobře tepelně zpracovány..

3. Kofein je váš nepřítel. Ve skutečnosti malá množství kávy během těhotenství nejsou škodlivá. Ale zhoršuje vstřebávání železa, jako je čaj.

4. Poskytněte svému tělu vitamín C. Na rozdíl od kávy má vitamin C pozoruhodnou vlastnost zlepšující absorpci železa. Proto je užitečné pro nastávající matku jíst čerstvou zeleninu a ovoce. Během tepelného zpracování je vitamin C zničen. Syrové potraviny je však třeba důkladně omýt - jinak mohou paraziti nebo patogenní bakterie proniknout do těla z povrchu.

Fyzická aktivita

Navzdory skutečnosti, že se příznaky spojené se zvýšením dělohy začínají zvyšovat, nastávající matka musí udržovat fyzickou aktivitu. Pomůže předcházet některým komplikacím během těhotenství a usnadní porod. Pokud však trpíte nějakým onemocněním nebo pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, musíte se nejprve poradit se svým lékařem.

Některé sporty jsou kontraindikovány v druhé polovině těhotenství:

· Nemůžete se zapojit do sportu, během kterého byste mohli spadnout, zasáhnout žaludek. Nejprve to jsou míčové hry, různé druhy bojových umění.

· Při jízdě na kole existuje riziko ztráty rovnováhy a pádu, zejména pokud jste se dříve často neobjednávali. Je lepší si koupit cvičební kolo v bytě - třídy na něm jsou bezpečnější.

· Nemůžete se potápět a potápět kvůli riziku dekompresní nemoci plodu.

· Nevstupujte vysoko do hor. Ve vysoké nadmořské výšce, parciální tlak kyslíku klesá ve vzduchu, tělo zažívá hladovění kyslíkem. To ovlivňuje stav plodu.

· Nemůžete provádět cvičení, během kterých musíte ležet na zádech, stát na dlouhou dobu, dřepět (riziko vaskulární komprese zvětšenou děloží).

Nejlepší pro nastávající matky: procházky na čerstvém vzduchu, jóga, pilates, plavání, obvyklé sady cvičení pro těhotné ženy, které lze provádět doma nebo na čerstvém vzduchu. Pokud jste před těhotenstvím nehráli sport, nemusíte se okamžitě pokoušet překonat všechny světové rekordy. Začněte s 15 minutami denně, postupně snižujte trvání kurzů na 30 minut denně.

Mohu mít sex?

Sex ve 21 týdnech těhotenství a obecně kdykoli není kontraindikován, pokud vaše těhotenství pokračuje normálně. Ve druhém trimestru navíc intimita přináší ženě zvláštní potěšení. Mnoho nastávajících matek zažívá dobu, kdy mají výrazně zvýšenou sexuální touhu. Citlivost genitálií se zvyšuje v důsledku zvýšeného průtoku krve. Množství vaginálního mazání se zvyšuje.

Ale opak je také docela normální. Některé nastávající matky, a to i během druhého trimestru - „líbánky těhotenství“ - necítí příliš touhu po intimitě, protože se neustále cítí unavené, mají bolesti hlavy, závratě, časté bolesti děložního vazu..

Intimita provokuje Braxton-Hicksovy zápasy - není čeho se obávat. To nezvyšuje riziko předčasného porodu..

Na jakých pozicích je vhodné mít sex ve 21 týdnech těhotenství?

Podle průzkumů v Evropě se více než 75% párů během těhotenství pokusilo praktikovat různé pozice během sexu. Ve druhém trimestru je děloha již výrazně zvýšena, může stlačit krevní cévy, což vede k závratě a mdloby. Proto je misionářské postavení kontraindikováno, během kterého žena leží na zádech. Mnoho nastávajících matek říká, že je nejvhodnější pro ně ležet na boku, když je partner pozadu. „Pozice jezdkyně“ je také výhodná, pozice, kdy je žena na všech čtyřech.

Můžete experimentovat s různými pozicemi. „Experimenty“ by se měly zastavit asi měsíc před očekávaným datem narození - v tuto chvíli může sex vyvolat porodu. Musíte si také uvědomit, že u některých patologií těhotenství je sexuální kontakt kontraindikován.

V takových případech nemůžete mít sex?

Hlavní kontraindikace:

Vaginální krvácení, výtok z pochvy, který má neobvyklou barvu, nepříjemný zápach.

· Hrozba předčasného porodu.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost - stav, kdy děloha není schopna adekvátně držet plod.

· Poškození močového měchýře a plodové vody.

Lékař může doporučit abstinenci od pohlavního styku v jiných případech, například pokud vaše předchozí těhotenství skončilo předčasným narozením. Obecně platí, že ve všech pochybných případech, pokud se u vás objeví příznaky, které vám způsobují úzkost, je nejlepší poradit se s gynekologem.

Pokud máte vy nebo váš partner známky genitourinární infekce

Pokud je u muže diagnostikován herpes genitál, i když nezaznamenává žádné příznaky, sex je kontraindikován.

Pokud máte jakékoli příznaky genitourinární infekce, váš intimní partner bude muset počkat alespoň do doby, než budou získány výsledky testu. Pokud je diagnóza potvrzena, sex bude zakázán. A pokud se u ženy objeví příznaky genitourinární infekce, musíte okamžitě navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Tato nemoc může být nebezpečná pro vaše nenarozené dítě..

Tipy pro ženy ve věku 21 týdnů

Pokud máte obavy z častého pálení žáhy, neměli byste se najíst v noci před spaním. Zkuste se po jídle lehnout. Pokud si chcete odpočinout, je lepší si zdřímnout v polosedě. Položte polštář tak, aby vaše horní část těla byla zvýšená. Snažte se vyhnout pikantním, mastným, kyselým jídlům. Pálení záhy může být podpořeno citrusovými plody, ananasem, ovocem, rajčaty a některými dalšími plody. To samozřejmě neznamená, že musíte jít na přísnou stravu - nemůžete zbavit tělo rostoucího plodu energie, stavebního materiálu, cenných vitamínů a minerálů. Ale možná lékař doporučí omezení některých potravin..

Pokud se i přes dodržení všech doporučení pálení žáhy nepokouší ustoupit, může být „uhaseno“ speciálními drogami - antacidy. Mnoho z nich lze užít během těhotenství, ale musíte se nejprve poradit s lékařem.

Kontrakce Braxton Hicks způsobují nepohodlí? Teplá koupel pomáhá dobře se s ní vypořádat. Voda by však neměla být horká, může poškodit vaše nenarozené dítě.

Zažíváte suchost nebo podráždění kůže? K hydrataci můžete použít oleje a pleťové vody, ale musíte si vybrat produkty, které jsou bezpečné během těhotenství.

Objevilo se na kůži hodně černých teček? Nejprve musíte zůstat v klidu a nemusíte se obávat skutečnosti, že tento příznak zůstane navždy. Hormonální účinky jsou dočasné. Po narození se vaše pokožka vrátí do normálu. Mezitím se vyplatí několik tipů:

· Umyjte se jemným mýdlem dvakrát denně.

Nepoužívejte kosmetiku obsahující oleje.

· Některé lidové prostředky zlepšují stav pokožky: tření infuzí heřmánku, ovocných a bobulových masek.

· Zkuste jíst méně sladce: přispívá k tvorbě akné.

Existuje mnoho léků na boj proti akné, ale mnoho z nich jsou nebezpečné během těhotenství, může velmi poškodit nenarozené dítě. Drogy mohou být použity pouze podle pokynů lékaře.

V boji proti křečovým žilám na 21. týdnu těhotenství pomůže fyzická cvičení a speciální kompresní prádlo. Snažte se stát dlouho. Při ležení zvedněte nohy nad úroveň srdce, například pod ně vložte polštáře - usnadníte tak odtok krve. Lepší spánek na levé straně.

Zácpa během těhotenství může být často řešena bez léků. Spotřeba vody pomůže změkčit stolici a potraviny bohaté na vlákninu zlepší funkci střev. Fyzická aktivita pomáhá aktivovat trávení.

Abyste předešli krvácení dásní a jiným problémům s ústní dutinou po 21 týdnech těhotenství, postupujte podle doporučení:

Během těhotenství navštivte svého lékaře alespoň jednou.

· Musíte si čistit zuby dvakrát denně: ráno a v noci. Pokud máta chutná nechutně, zkuste jiné zubní pasty, jako jsou ovocné příchutě..

· Kupte si měkký zubní kartáček, který nepoškodí vaše dásně. Je žádoucí, aby na zadní straně byla úleva pro čištění jazyka - tento postup by neměl být opomíjen. Zeptejte se svého lékaře, která ústní voda se nejlépe používá během těhotenství..

· Po jídle citrusových plodů, bobulí nebo jiných kyselých potravin nezapomeňte vypláchnout ústa. To pomůže odstranit zbytky kyseliny..

Jezte více potravin, které obsahují vitamín C a vápník..

· Omezte sladké dobroty. Jejich zbytky na zubech vytvářejí příznivé prostředí pro množení patogenů.

Po porodu se vaše dásně vrátí do normálu..

Zkušenosti během těhotenství jsou normální. Po 21 týdnech, kdy žaludek roste, se otřesy dítěte začnou cítit uvnitř, mnoho nastávajících matek (a dokonce i budoucích otců) se začne cítit nesvůj. Vznikají smíšené pocity. "Jsem těhotná! To prostě nemůže být! Je to nějaká chyba! “ Takové pocity jsou zcela normální. Sdílejte je s partnerem, přítelkyněmi, které již mají děti, s dalšími lidmi, u kterých najdete podporu.

Vaše chuť k jídlu začala házet podivné triky? Mnoho těhotných žen slinuje, když se dívají nebo cítí nepoživatelnou věc: hromady písku, kousek uhlí, cihel nebo křídy. To je normální. A mimochodem, tato podivnost během těhotenství není bez logiky: v těchto položkách jsou minerály, které vaše dítě potřebuje. Bude se muset postavit a tolerovat. Zkontrolujte svůj jídelníček a ujistěte se, že plně odpovídá potřebám vašeho těla a plodu.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství vás může porodník-gynekolog na předporodní klinice pozvat k posouzení vašeho stavu, měření hmotnosti, krevního tlaku, srdeční frekvence, obvodu břicha a výšky děložního fundusu. V případě potřeby vám může být podroben obecný krevní test, močový test a další studie a testy..

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

V každém případě, když se příznaky těhotenství zhorší, máte obavy, pokud se objeví neobvyklé příznaky. Nebojte se vypadat hloupě a znovu „vyrušit doktora“. Konec konců jde o zdraví vašeho nenarozeného dítěte. V každém nepochopitelném případě je lepší být znovu v bezpečí než vynechat vážné onemocnění..

Co je PUPPP?

Pokud se vyrážka spojila se suchem a svěděním kůže, může to být projevem stavu, který je mezi anglicky mluvícími lékaři označován zkratkou PUPPP, která je doslova přeložena do ruštiny jako svědění kopřivky, papuly a plaky během těhotenství. Tento stav se vyskytuje přibližně u jedné ze 150 těhotných žen. Neznámé důvody.

PUPPP lze považovat za typ alergické reakce během těhotenství. Tento stav se nejčastěji vyskytuje ve třetím trimestru, někdy blíže ke konci druhého. Tento problém je častější u žen, které jsou těhotné poprvé..

Kdo je ve zvýšeném riziku?

Přesné příčiny PUPPP nejsou známy, ale existují určité rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost tohoto stavu:

· Zvýšený krevní tlak v nastávající matce.

· Mnoho historie těhotenství.

· Rychlejší nebo pomalejší než normální přírůstek hmotnosti během těhotenství.

Přítomnost všech rizikových faktorů nezaručuje, že žena vyvine PUPPP. Současně se tato podmínka někdy vyvíjí u nastávajících matek, které nemají žádný z těchto faktorů..

Pokud byl PUPPP během prvního těhotenství, během druhého těhotenství, s největší pravděpodobností nebude vyrážka vůbec, nebo bude méně výrazná.

Příznaky PUPPP

Obvykle se první příznaky PUPPP objevují na kůži břicha a poté se šíří. Zpočátku se obvykle objevují malé růžové pupínky nebo skvrny. Jejich vzhled silně připomíná úly. V průběhu času se prvky mohou kombinovat a přeměnit na velké červené plaky.

Některé ženy mají puchýře. Zpočátku lokalizované na břiše se následně plaky mohou šířit do hýždí, boků, rukou. Ale obvykle nejdou nad hrudník.

Vyrážky jsou doprovázeny silným svěděním, zejména v noci. Z tohoto důvodu nemůže nastávající matka dobře spát, stává se podrážděnou, neustále se cítí unavená. Není možné se soustředit na nic, je obtížné zvládat každodenní záležitosti. Tento stav ženy negativně ovlivňuje průběh těhotenství a zdraví plodu.

Diagnostika PUPPP

Tento stav lze snadno diagnostikovat po externím vyšetření. Doktor se však musí ujistit, že nejde o plísňovou infekci, nikoliv svrab nebo jiné onemocnění. K objasnění diagnózy je předepsán obecný a biochemický krevní test, studie hladin jaterních markerů, sérového kortizolu, lidského choriogonadotropinu.

Jak zacházet s PUPPP?

Nejúčinnější léčba je porod. Po narození dítěte vyrážka obvykle zmizí během jednoho až dvou týdnů. PUPPP je nepříjemný stav, ale není nebezpečný, nevede k vážným komplikacím. Někdy se dítě narodí s mírnou vyrážkou, což také není nebezpečné..

Váš lékař vám může doporučit doporučení, která mohou pomoci snížit vyrážku a svědění:

· Hydratační krémy, pleťové vody, oleje. Neměly by obsahovat vitamin A, retinol, kyselinu salicylovou, retinylpalmitát.

· Krémy se steroidy, jako je hydrokortison, jsou považovány za bezpečné během těhotenství. Ale než je použijete, musíte se vždy poradit s lékařem. Při závažných příznacích může lékař předepsat účinnější hormonální přípravky proti kůře nadledvin.

· Antihistaminika (antialergická) léčiva. Během těhotenství jsou povoleny difenhydramin (Benadryl) a cetirizin (Zirtec). Ale ne v samoléčení, ale pouze po konzultaci s lékařem.

· Koupele s ovesnou kaší a sodou, chladné obklady pomáhají zmírnit svědění.

Svědění pomocí PUPPP může být velmi silné, ale nemůžete vyčesat pokožku, pouze to posílí příznaky. Prostřednictvím česání může infekce pronikat kůží..

Články O Neplodnosti