Hlavní Testy

21 týdnů těhotná

Slyšíme konec druhého trimestru těhotenství. Než se dítě objeví, zbývá čekat další čtyři krátké měsíce. Ve věku 21 týdnů těhotenství se nastávající matka cítí dobře, ale přesto se někteří začínají obávat strachu z porodu. To se nemusí bát. Stačí se na toto období pečlivě připravit a dítě se narodí zdravě, matce přináší při narození minimum nepohodlí a maximální štěstí po něm.

Obsah

Úvod

Porodnický 21 týden těhotenství je pět měsíců a jeden týden. V tomto okamžiku žena již získává čtyři kilogramy a hmotnost se dále zvyšuje..

Až do konce těhotenství může žena získat šest, maximálně osm kilogramů, pokud je hmotnost vyšší, bude to mít nepříznivý dopad na dítě i na budoucí matku. Z tohoto důvodu byste se měli řídit ukazateli rovnováhy a celkového zdraví, což v tuto chvíli není problém.

21 týdnů těhotenství: co se stane pocity

Pocity ve 21 týdnech těhotenství se primárně vyznačují emoční stabilitou nastávající matky. Hormonální bouře již ustoupila a všechny nepříjemné příznaky, které trápily ženu v prvním trimestru, zůstaly pozadu.

Nauzea a toxikóza ve 21 týdnech těhotenství také ustoupila. Nyní je život budoucí matky jasnější a věnuje více času sobě i dítěti a připravuje se na jeho narození. Ale i přes to existují stále některé příznaky, které nemají na její blaho nejlepší dopad. Všechny jsou však tolerantní a lze je zastavit dodržováním doporučení lékaře a správné výživy..

Příznaky doprovázející toto období

Někdy může být žena obtěžována pálením žáhy. Vyskytuje se v důsledku tlaku zvětšené dělohy na žaludek. Děloha ji vytlačí ze svého obvyklého místa, díky čemuž dochází k refluxu žaludeční šťávy do jícnu. V oblasti bránice a hořkosti v ústech je pocit pálení. Pálení žáhy můžete eliminovat speciální dietou, kterou vám předepíše specialista..

Děloha se také zvětšuje, což vede k zácpě. Tento problém je velmi důležitý pro nastávající matky a výrazně komplikuje jejich život. Pokud se nebudete zabývat zácpou, pak mohou vést k rozvoji hemoroidů. Správná výživa a používání bezpečných projímadel odstraní problém bez poškození zdraví.

Hmota začíná těžce nabývat díky skutečnosti, že dítě a děloha rostou. Také žena má zvýšenou chuť k jídlu a začne jíst více. Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství se plod rychle vyvíjí, což vyžaduje velké množství živin a vitamínů a přijímá je z těla matky. Z tohoto důvodu žena cítí touhu konzumovat více jídla. Aby nedošlo k přibírání na váze, měli byste pečlivě zvážit svou stravu a vyhnout se používání vysoce kalorických potravin.

Přes všechna tato onemocnění je stav těhotné ženy stabilní. Dítě se aktivně pohybuje a připomíná matce svou přítomnost a bezprostřední setkání. Během tohoto období gynekologové doporučují věnovat více času dítěti a přitahovat k tomu svého otce.

Vnější změny po 21 týdnech těhotenství

Břicho ve 21. týdnu těhotenství se významně zvyšuje. V tomto okamžiku je již možné vizuálně sledovat, jak dítě tlačí a hází a otáčí se v děloze. Můžete si také všimnout, v jaké poloze je dítě a jasně vidět obrys paží a nohou, kterým se tlačí pryč od dělohy..

Protože každý den se žaludek zvětšuje, pak by maminka měla vzít v úvahu skutečnost, že jeho nárůst povede ke vzniku různých druhů nemocí, které je lepší zabránit v rané fázi.

Jak žaludek roste, kůže na něm se začíná natahovat, což vede ke vzniku strií, které, pokud nebudou včas varovány, zůstanou po celý život. Jako profylaxi strie byste měli používat speciální krémy a gely, abyste zabránili výskytu strií od třetího měsíce těhotenství.

Těhotné ženy by měly nosit pohodlné boty a oblečení. Celý šatník budoucí matky by měl být volný, neměl by omezovat pohyby a nedrtit žaludek. Boty by také měly být pohodlné a stabilní. Podpatky by měly být odstraněny, protože způsobují velké zatížení páteře a končetin.

Od třetího měsíce těhotenství byste měli začít nosit obvaz, který podpoří žaludek a zmírní stres ze páteře..

21 týdnů těhotenství: Hnutí dítěte

Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství se dítě začne pohybovat aktivněji než dříve. Zatímco v děloze je pro něj dostatek prostoru, takže se může pohybovat a provádět různé pohyby. Dítě ho může vytlačit ze stěn dělohy, dotknout se pupeční šňůry a přesunout končetiny. Má čas na aktivitu a spánek..

Tyto fáze se často neshodují s matkami. Například dítě je často aktivní ve tmě, když žena spí. V tomto případě můžete mluvit s dítětem a požádat ho, aby spal, protože už slyší hlas mámy a dobře na něj reaguje.

Můžete také zjistit, jak se dítě chová ve 22 týdnech těhotenství, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a mnohem více. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Problémy a hrozby po 21 týdnech těhotenství

V této fázi existují problémy a hrozby, kterým lze zabránit, pokud o nich víte předem a dodržujete doporučení lékaře.

Růst dělohy - po dobu dvaceti jednoho týdne těhotenství je „dětský dům“ posunut nad pupkem o jeden centimetr a výška dna dělohy je 21 centimetrů. Protože se zvětšuje, posouvá orgány z jejich míst, což způsobuje problémy se zažívacím traktem, časté výlety na záchod, dušnost a pálení záhy. Jakmile se dítě narodí, všechny tyto problémy zmizí samy.

Při návštěvě na prenatální klinice lékař změří výšku děložního pozadí a objem břicha. To mu pomůže sledovat vývoj a růst dítěte. Pokud získané indikátory neodpovídají normě, lze v tomto případě předpokládat přítomnost patologií u plodu.

Bolestivé a nepříjemné pocity - rostoucí děloha často způsobuje bolest a nepohodlí v oblasti břicha a po stranách. Podobný problém nastává v důsledku podvrtnutí děložních vazů. V normálním stavu je bolest vzácná a není intenzivní. Kromě těchto pocitů se Algia může objevit v děloze, týlní a temporální oblasti, dolních končetinách a konečníku v přítomnosti hemoroidů.

Také budoucí matky mohou cítit, jak se spodní břicho táhne a dává nepohodlí zády. V tomto případě je lepší poradit se s gynekologem, aby se zabránilo možnému spontánnímu potratu.

Uvolnění po 21 týdnech těhotenství

Vaginální výtok - výtok ve 21 týdnech těhotenství by měl normálně mít mléčný odstín a mírně kyselou vůni. Mohou být také průhledné s jednotnou konzistencí. Pokud se zkroutí, získejte nazelenalý nebo nažloutlý odstín, pak to naznačuje výskyt infekčního onemocnění, které vyžaduje zásah gynekologa a jmenování terapeutických postupů k zastavení infekce..

Výstražný signál pro ženu v pozici je pozorován na 21 týdnech těhotenství. Mohou být předzvěstí abnormální placenty previa, cervikální eroze nebo dokonce potratu. Pouze lékař může objasnit diagnózu provedením úplného vyšetření pacienta s tímto problémem.

Předčasné narození - předčasné narození dítěte, stejně jako potrat ve 21 týdnech těhotenství, v každém případě bude mít pro dítě fatální následky, protože jeho tělo nemůže pracovat tak dobře, aby přežilo odděleně od matky. Z tohoto důvodu byste měli pečlivě sledovat svůj stav a při nejmenší změně informovat svého lékaře. Tímto způsobem lze zabránit vážným problémům a informovat dítě před datem splatnosti..

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

Velikost plodu po 21 týdnech těhotenství lze porovnat s grapefruitem. Váží asi 300 gramů a jeho délka je 18 sentimentů.

21 týdnů těhotenství je významný okamžik ve vývoji těla dítěte. V této době začíná endokrinní systém fungovat. Práce zahrnuje endokrinní žlázy představované štítnou žlázou, hypofýzou, nadledvinami, pankreasem a šišinkou. Všichni jsou zodpovědní za výrobu sekrečních prvků. Vzhledem k tomu, že endokrinní systém začíná fungovat, dochází ke zvýšenému vývoji vnitřních orgánů dítěte.

Pasivní imunitní systém dítěte navíc začíná fungovat, představovaný buněčnými strukturami, které chrání jeho tělo před nebezpečnými buňkami, které mohou pocházet z těla matky placentou.

V této době již vznikl gastrointestinální trakt a močový systém a fungují dobře. Dítě může absorbovat vše, co jeho matka jí. Všechny potřebné látky vstupují do plodu do střev a žaludku. Kromě toho dítě spolkne asi 500 mililitrů plodové vody, která je zpracovávána ledvinami a vylučována močí..

Slezina dítěte produkuje struktury krvinek, které představují bílé krvinky a červené krvinky. V této době je již možné stanovit krevní skupinu dítěte a jeho Rh faktor. Vestibulární aparát je také vyvíjen u plodu. Dítě se aktivně pohybuje, hází a otáčí, omílání a převaluje se. Má oblíbené pózy a akce. Čtyři hodiny denně se dítě aktivuje, zbývajících dvacet spí.

Počínaje 21. týdnem těhotenství už dítě jasně slyší a rozlišuje zvuky. Vizuální funkce je stále nedostatečně vyvinutá, oči se tvoří pod zavřenými víčky.

Tvorba chuťových pohárků

Během tohoto období, tvorba chuťových pohárků. Z plodové vody, kterou dítě chutná, může pochopit, jaké jídlo jí jeho rohož..

Právě v této chvíli plod vyvíjí gastronomické predilekce, a proto by si žena měla dávat pozor na to, co jí.

Pokrytí kůže

Pod kůží má dítě již tuk, ale je stále příliš malé, takže kůže vypadá průhledně, i když není stejná jako před měsícem. Subkutánní žlázy fungují aktivně a vytvářejí lubrikant, který chrání dítě před negativními vlivy zvenčí.

Také toto mazivo je nezbytné pro dítě během porodu, protože mu umožňuje rychleji klouzat po porodním kanálu, a proto se bude rodit bez poranění kůže..

Výzkum a analýza po dobu 21 týdnů těhotenství

Kalendář těhotenství stanoví tři screeningové studie. Pokud žena neprošla druhým screeningem dříve, může být v tuto chvíli jmenován. Skládá se z:

 • HCG analýza;
 • Studie na estriolu zdarma;
 • Screening na proteinovou sloučeninu alfa-fetoprotein;
 • Ultrazvukové vyšetření.

Na základě prvních tří výsledků testu může lékař určit, zda se dítě vyvíjí normálně a zda má nějaké patologie. Také mohou určit riziko dědičných onemocnění a chromozomálních abnormalit. Pokud testy přinesou pozitivní výsledek, bude budoucí matka poslána na provedení řady dalších vyšetření. Jsou invazivní a extrémně nebezpeční, proto se používají pouze v extrémních případech.

Těhotná žena by měla každý měsíc navštívit gynekologa. Na schůzku lékaře by měl přijít s vyšetření krve a moči. Díky jejich pomoci bude gynekolog schopen určit přítomnost anémie a problémů s ledvinami, pokud existují. Poslouchá také srdeční rytmus dítěte, určuje výšku děložního pozadí a měří objem břicha..

Ultrazvuk 21 týdnů těhotenství

Ultrazvuk ve 21 týdnech těhotenství je rutinní zákrok. V současné době specialista provádí ultrazvukovou diagnostiku, zkoumá vývojové parametry dítěte a určuje, zda splňuje zavedené standardy. Rovněž se kontroluje stupeň placentární zralosti, stav pupeční šňůry, děložního čípku a plodové vody..

Kromě toho může uzist objasnit pohlaví dítěte již bez chyby, jak tomu bylo v předchozích studiích. V případě potřeby může žena požádat lékaře o fotografii dítěte nebo dokonce o výtisku dítěte na 3D tiskárně. Tato služba je nová, ale je již k dispozici na některých klinikách..

21 týdnů těhotná: mámina strava

Jak bylo uvedeno výše, v této době dítě pociťuje chuť jídla, které jeho matka konzumuje. Protože teď drobky kladou chuťové pohárky, měla by žena pečlivě naplánovat svou stravu, vybírat pouze přírodní produkty a připravovat je vařením nebo pečením. Smažená, solená a kořenitá jídla by měla být zlikvidována, protože poškozují nejen ženu, ale i dítě.

Na seznam zakázaných potravin by měl být rovněž přidán alkohol, sladká soda, káva a potravinářská jídla. Použití soli by mělo být omezeno, protože zadržuje vodu v těle a způsobuje otoky. Sladkosti, pečivo a moučné výrobky musí být sníženy na minimum, protože vedou k přibývání na váze, a pokud vezmete v úvahu, že se ženská chuť během těhotenství zvyšuje, měla by také omezit příjem vysoce kalorických potravin. Pokud to budoucí matka neudělá, získá nadváhu, která je plná vážných zdravotních problémů.

Strava těhotné ženy by měla být bohatá na zdravé potraviny reprezentované zeleninou, ovocem, čerstvými šťávami, nízkotučným masem a rybami, obilovinami, polévkami a zelení. Nezapomeňte na produkty, které jsou zdrojem vápníku a které jsou zastoupeny zakysanou smetanou, mlékem, sýrem, kefírem a tvarohem.

Vitamínové a minerální komplexy

Výrobky nejsou schopny zcela uspokojit tělesné potřeby živin, proto gynekolog předepisuje ženě komplex vitamínů a minerálů, který se skládá z ideální rovnováhy vitamínů a minerálů potřebných pro matku i dítě.

Při užívání této drogy se budoucí matka bude moci vyhnout zdravotním problémům a bude si také jistá, že její dítě dostane vše potřebné pro její správný růst a vývoj..

21 týdnů těhotenství: doporučení gynekologa

Aby toto období uplynulo od maminky k maximálnímu prospěchu, je nutné dodržovat doporučení, která jí dá gynekolog. Mezi nimi je třeba poznamenat:

 • Komunikace s dítětem - protože dítě už dobře slyší a rozlišuje zvuky, pečlivě naslouchá tomu, co se děje ve světě kolem něj. Zvláště zdůrazňuje hlas matky a vždy se na něj zaměřuje, takže mluvení s dítětem je pro něj dobré nejen před narozením, ale i po něm.
 • Vyhýbání se stresu a vzpírání.
 • Pravidelná návštěva na prenatální klinice - návštěva u lékaře pomůže vyhnout se různým komplikacím, které se mohou vyskytnout během těhotenství, a také se ujistit, že se dítě vyvíjí správně a bez odchylek.
 • Účast na kurzech pro matky - na těchto třídách vypráví nejen o tom, jak správně dýchat a připravit se na narození dítěte, ale také pomohou přizpůsobit se poporodnímu období a naučit se najít společný jazyk s příbuznými a novorozenci.
 • Správná výživa a přesná kontrola hmotnosti.

Pokud má budoucí matka obavy z otoků, musí spotřebovávat méně soli, více se pohybovat a používat venotonické balzámy, které umožňují uvolnění stresu z dolních končetin.

Fyzická aktivita při těhotenství 21 týdnů

Aby se žena cítila normálně a aby se dítě vyvíjelo bez odchylek, měla by vést aktivní životní styl. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že ne všechny sporty jsou vhodné pro budoucí matky. Jejich počet je omezený, ale přesto si můžete vybrat ten, který vyhovuje vašemu vkusu..

Během těhotenství můžete dělat jógu, aqua aerobik, aerobik pro nastávající matky a navštěvovat kurzy v tělocvičně pro ženy v pozici.

Při sportu je nutné pečlivě sledovat vaši pohodu. Zatížení by nemělo být silné a dlouhé a mělo by také odpovídat úrovni fyzické zdatnosti ženy.

Pokud během tříd dochází k slabosti, závratě, nepohodlí nebo chcete spát, měli byste cvičení zastavit a pokračovat v nich po stabilizaci vašeho zdraví.

Sex ve 21 týdnech těhotenství

Pokud porod plodu pokračuje bez jakýchkoli odchylek, pak gynekolog neuloží omezení sexu, protože je to naprosto bezpečné pro ženy a děti. Budoucí matka by však měla pečlivě přistupovat k výběru pozice pro milování.

Během sexu by na žaludek neměl být vyvíjen žádný tlak, protože by to mohlo budoucí dítě vážně poškodit.

Pokud žena nosí dvojčata, je jí diagnostikována gestóza, malá nebo polyhydramnióza, poranění děložního čípku a placenta previa, bude třeba uvalit tabu na intimní život..

Závěr

21 první týden těhotenství je již o něco více než polovina období celého období. Budoucí matka se začíná připravovat na porod jak fyzicky, tak psychicky. V tuto chvíli má dobré zdraví a náladu..

Abychom to udrželi jako takové, stačí dodržovat doporučení lékaře, vést aktivní životní styl, komunikovat s dítětem, jíst správně a připravovat se tak, aby se za několik měsíců narodilo dlouho očekávané dítě, které s sebou přinese spoustu pozitivních emocí a příjemných emocí.

21 týdnů těhotenství: pocity, pohyby, vývoj plodu

Plod se dále vyvíjí intenzivně, ale jeho rychlost růstu po 21 týdnech je poněkud pomalejší.

A žena si již jasně všimla nejen vnitřních, ale i vnějších změn svého těla: bříško se stalo dost znatelné, ale přesto není tak velké, aby způsobovalo nepříjemnosti.

Právě v této době si většina nastávajících matek konečně dokáže plně uvědomit, že velmi brzy budou mít dítě.

Co se stane ve 21 týdnech

Po 21 týdnech se plod dále vyvíjí a roste. Navíc se jeho růst v délce trochu zpomaluje a váha se začíná aktivně zvyšovat. Proto mnoho žen hlásí zvýšení chuti k jídlu..

V tuto chvíli se zpravidla objevuje jedna z nejzajímavějších událostí celého těhotenství - budoucí rodiče dostanou příležitost zjistit pohlaví svého dítěte, poslouchat, jak mu bije srdce.

Kromě toho je již možné na ultrazvuku vidět možné malformace a vývojové abnormality a zabránit jim, proto se těhotným ženám důrazně doporučuje podstoupit toto vyšetření. Přečtěte si více o screeningu druhého trimestru zde..

Ve stejném období začíná dítě dostávat imunoglobuliny od své matky - protilátek, které chrání plod před všemi druhy infekcí (tzv. Pasivní imunita). Tloušťka placenty by již měla být přibližně 17,5 mm, i když se tento indikátor může v každém případě lišit.

V šestém měsíci plod ještě nezastává žádnou zvláštní polohu v děloze a může se volně převrátit.

Pohoda ženy ve 21 týdnech

S 21 týdny začíná druhá polovina obtížné, ale šťastné cesty. Známky toxikózy do této doby nejčastěji prochází a žena se cítí dobře. U jejího těla však stále dochází k pravidelným změnám.

Možné fyzické pocity

Každé ženské tělo je jedinečné, takže všechny fyzické pocity v 21. týdnu jsou velmi individuální. V těle se nadále vyskytují hormonální změny, ale k tomu se přidávají zcela nové pocity..

 1. Míchání plodu. Ve 21 týdnech se dítě zpravidla pohybuje velmi aktivně, občas a mění polohu svého těla v děloze.
  1. Lékaři obvykle doporučují sledovat frekvenci pohybů, protože aktivita dítěte naznačuje jeho stav.
  2. Předpokládá se, že u plodu je všechno v pořádku, pokud žena cítí jeho pohyby alespoň desetkrát.
  3. Pokud počet pohybů výrazně přesáhne stanovený počet, může to signalizovat, že dítě není docela pohodlné, například pokud je matka v dusném pokoji atd..
  4. O tom, proč je nutné sledovat pohyby dítěte, čtěte zde.
 2. Hmotnost. Asi ve 21 týdnech těhotenství si žena všimne, že začala přibývat na váze více než obvykle. To je zcela normální, protože v příštích deseti týdnech se hmotnost ještě zvýší. To vše souvisí nejen se zvýšenou chutí k budoucí matce, ale také se skutečností, že dítě začíná hromadit podkožní tuk. Lékaři však stále doporučují, aby se vyhnuli příliš velkému přibývání na váze, protože to je plné výskytu strií na kůži. O tom, jak získat nadváhu během těhotenství, si přečtěte zde.
 3. Hruď. Během této doby je ženský hrudník stále zvětšený. Se zvýšením hmotnosti mírně nad normální, to může stát se dokonce objemnější kvůli podkožnímu tuku. Halogen bradavky je tmavší a jeho plocha se zvětšuje. Bradavky nyní vynikají mnohem silněji a jejich citlivost se zvyšuje. Pro mnoho žen může malé množství mleziva, které je čirou nebo bělavou tekutinou, z bradavek vytékat ve 21. týdnu těhotenství. Aby nedocházelo ke znečištění prádla, doporučuje se do podprsenky vložit speciální ubrousky.
 4. Žaludek. Protože plod již zabírá více místa, snaží se mírně zvětšit volný prostor natažením a kopáním. V tomto ohledu si některé nastávající matky mohou všimnout, že břišní svaly trochu bolí. Žaludek sám se již znatelně rozrostl, takže pro mnoho žen je obtížné najít pohodlnou polohu pro spaní. Pohyby dítěte jsou již patrné ze strany a rukou na břiše můžete přesně určit, čeho se dotknete: nohu nebo zadek dítěte. O normách a změnách parametrů měření břicha si přečtěte zde.
 5. Děloha. Do 21. týdne je děloha asi 3 centimetry nad pupkem a výška jejího dna od pubis je asi 21 centimetrů. Neustále rostoucí děloha komprimuje vnitřní orgány a zvyšuje bránici, proto může žena příležitostně trpět dušností. Aby se s tímto nepříjemným jevem vyrovnali, odborníci doporučují začít ovládat dechové techniky, které později budou velmi užitečné v procesu porodu..
 6. Kůže. V důsledku hormonálních změn, které se vyskytují v těle těhotné ženy, se její pokožka stává hladší, ale někdy se na ní stále objevují pigmentované skvrny. Je lepší se jich během těhotenství zbavit, jinak by to mělo být prováděno velmi pečlivě, pomocí jemných lidových prostředků. Můžete tak jemně otřít pokožku citronovou šťávou nebo vatovou vložkou namočenou v mléce. Také díky vysoké koncentraci estrogenu může kůže rukou a nohou vypadat trochu namodralě. Po narození se její barva normalizuje..
 7. Bolest Přestože je to období 21 týdnů těhotenství, které se nazývá období relativního klidu a pohody, žena může otrávit různé bolesti. Mírnou bolestí v děloze mohou být „tréninkové“ kontrakce Breston-Hicks, které nepředstavují žádné ohrožení zdraví dítěte a jeho matky. Nelze však ignorovat výraznou tažnou nebo křečovitou bolest, která vrací zpět k dolní části zad. Je lepší se ihned poradit s lékařem, protože podobný příznak může být známkou zvýšeného tonusu dělohy. Navíc, kvůli nadváze, ženské nohy a záda mohou bolet. Tlak dělohy může způsobit bolest v pupku.
 8. Přidělení. Normálně by se vaginální výtok po 21 týdnech neměl zásadně lišit od běžného výboje. Pod vlivem progesteronu na sliznici se mohou stát hojnější. Normální vaginální výtok zdravé ženy je průsvitný, šedavě bělavý s kyselou vůní. Jsou-li pozorovány některé odchylky od normy (výtok páchne špatně, stává se hnisavým nebo šupinatým, sráženým atd.), Pak to obvykle signalizuje patologii. Například při výskytu krevních nečistot a bolesti v břiše ve výboji může dojít k podezření na předčasné porody, kterému lze zabránit kontaktováním lékařské instituce co nejdříve. Pokud je výtok vodnatý a průhledný, může to být předčasný odtok vody. Tento stav také vyžaduje lékařský dohled. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 9. Špatné trávení Protože téměř všechny vnitřní orgány se pod tlakem dělohy postupně pohybují směrem vzhůru, 21 týdnů těhotenství doprovází trávicí poruchy, zácpa a nadýmání..
 10. Nespavost. Nedostatek správného spánku může být spojen s několika aspekty. Zaprvé, kvůli rostoucímu tlaku dělohy na močový měchýř musí těhotná žena chodit na toaletu několikrát za noc. Zadruhé, když bříško již znatelně vyboulí, není tak snadné pohodlně sedět v posteli. Mnoho žen je jednoduše zvykáno spát na zádech nebo žaludku, takže leží na boku a nemohou dlouho spát. Psychologický faktor nelze vyloučit, protože docela často budoucím mumímím bránit v usínání podle vlastních myšlenek a zkušeností.
 11. Rychlé močení. S každým týdnem těhotenství se děloha stále více zvyšuje, což znamená, že vyvíjí stále větší tlak na orgány, včetně močového měchýře. Z tohoto důvodu musí ženy chodit na záchod „trochu“ mnohem častěji než obvykle.
 12. Hřebíky a vlasy. Téměř všechny matky na začátku šestého měsíce těhotenství si uvědomují, že jejich vlasy a nehty začaly růst velmi intenzivně. V důsledku hormonálních změn se opět mohou na nežádoucích místech objevit vlasy..
 13. Nohy. Plod se vyvíjí a vstřebává všechny užitečné látky, které jsou pro něj nezbytné z mateřského těla, zatímco matce tyto látky mohou chybět. Takže s nedostatkem vápníku může těhotná žena cítit křeče v nohou, které se vyskytují hlavně v noci. Mnoho žen je navíc mučeno skutečností, že jejich nohy jsou velmi oteklé. Ještě horší je, pokud existují křečové žíly kvůli skutečnosti, že zvětšená děloha tlačí na velké žíly. Aby nedošlo k přílišnému namáhání nohou, doporučujeme těhotným ženám nosit pohodlnou obuv bez podpatků a příliš dlouho na nohy.
 14. Hemoroidy. Anální krvácení je bohužel častým společníkem tohoto období těhotenství. Jeho příčinou jsou zpravidla hemoroidy, které nepředstavují vážné ohrožení zdraví a po porodu často mizí. O léčbě hemoroidů během těhotenství si přečtěte zde.

Možné emoční zážitky

Ve 21 týdnech těhotenství je emoční stav budoucí matky víceméně stabilizován. Už netrpí častými výkyvy nálad a přílišnou podrážděností. Během tohoto období je těhotná žena zcela sama se sebou, má ráda její změněný vzhled a vnitřní pocity.

Taková vnitřní harmonie je spojena především se skutečností, že hormonální nárůst zůstal pozadu a tělo se již dokázalo přizpůsobit novému stavu. Během tohoto období navíc nastávající matka začne s dítětem navazovat emoční vztah, mluvit s ním, cítit ho. To samozřejmě přispívá k dobré náladě..

Proto, aby si udržel dobrou náladu u obou, těhotná žena by měla:

pokuste se vyhnout stresu a emočním otřesům;

starat se o své blízké a nezlobit se nad maličkosti;

dodržujte všechny předpisy lékařů.

Dámské recenze asi 21 týdnů

21 týdnů těhotenství je považováno za nejvíce prosperující období, kdy se žena cítí dobře a spokojená se sebou, navzdory nárůstu tělesné hmotnosti a změnám, ke kterým došlo u této postavy. Zde jsou některé dojmy o tomto období, o které se některé budoucí matky podělí:

Margarita: „Nyní jsem ve svém 21. týdnu těhotenství a cítím se dobře. Dítě se už pohybuje s mocí a hlavním a dokonce reaguje na můj dotek. Moje chuť k jídlu se mírně zvýšila, ale stále ještě ne do té míry, že bych mohl vstát uprostřed noci a jít do ledničky. Jediná věc, která zastíní tento nádherný čas, je to, že toxikóza nezmizela, a pálení záhy ji také mučí. “.

Olga: „Moje dítě neustále kopá a je to tak zábavné! Pokud jde o váhu, zatím jsem získal jen 4,5 kilogramů a pak všechno šlo do žaludku. Mnoho lidí mi říká, že bříško je nyní to, s čím mnoho žen chodí v devátém měsíci. Vzpomínám si, jak jsem se od samého začátku těhotenství těšil, až žaludek roste, a teď začal tak prudce růst. “.

Oksana: „Včera jsme byli s manželem na ultrazvuku, zjistili jsme, že bude dívka! To je taková radost, kromě slov! A konečně jsem si plně uvědomil, že velmi brzy budu matkou. “.

Věra: „Chci poblahopřát všem, kteří překročili střední známku těhotenství! Od samého začátku těhotenství jsem získal pouze tři kilogramy, a pokud jde o břicho, je to stále prakticky neviditelné. Konečně už tolik chci začít nosit všechny nádherné mateřské oblečení, které jsem si koupil před měsícem. Moje dítě se pohybuje velmi aktivně, zvláště když jdu spát. A den před včerejším večerem jsme sledovali ohňostroj na oslavě v parku, takže s každou salvou, kterou dítě přímo skákalo, bylo to velmi zábavné. “.

Svetlana: „No, konečně včera se dítě cítilo! Pocity byly neuvěřitelné, jako by uvnitř břicha něco vibrovalo. Na tuto chvíli jsem čekal tak dlouho, až jsem se rozplakal. Ale dnes je opět ticho. “.

Alina: „A za několik dní mám průhledné výboje z bradavek, doslova po kapkách několikrát denně. Doktor řekl, že se jedná o zcela normální jev, což znamená, že prsa se právě připravuje na plnění své hlavní funkce: krmit dítě. Doporučuje se také věnovat zvláštní pozornost hygieně prsu “.

Regina: „Neustále komunikuji se svým dítětem a zdá se mi, že už rozumí naprosto všemu, dobře, nebo alespoň cítí, že ji její matka miluje a velmi se těší.“.

Julia: „Už máme přesně 21 týdnů, před dvěma dny jsme udělali ultrazvuk a určili pohlaví dítěte - dívky. Doktor navíc podrobně popsal všechno (stydké pysky a všechny ostatní), o kterých jsem dokonce pochyboval, zda takové dítě všechno vidí? “

Eugene: „Ale v prvním trimestru se mi podařilo zhubnout až o 7 kilogramů! Nyní, ve 21 týdnech, se mi podařilo trochu zlepšit, a pak díky lepšímu krmení mé matky a manžela. “.

Láska: „Také jsem odešel 21 týdnů. Upřímně řečeno, vážně nesleduji, vážím se pouze na schůzce s lékařem, zatímco jsem získal asi 5 kilogramů. Tři zadní ultrazvuk ukázal, že bude chlapec, můj manžel a já jsme šťastní! Nyní si vybereme jméno, neustále s ním hrajeme hru „Tohle je táta, to je máma.“ V knize jsem četl, že když ležíš na zádech, dítě začne aktivně kopat, protože se mu tato pozice opravdu nelíbí. Správně, zkuste to! Včera jsem nemohl čekat tak dlouho, až se dítě cítí, takže jsem snědl kousek čokolády a začal jsem ho žádat, aby se pohnul, a on mě opravdu začal kopat do žaludku. “.

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

Jak již bylo zmíněno, 21 týdnů těhotenství lze považovat za určitou hranici, protože již od konce tohoto období je dítě schopno udržovat život mimo matčino lůno..

Její vnitřní orgány jsou již plně formovány, začíná proces ladění jejich fungování a začíná termoregulace.

Kůže dítěte již není červená, zčervenala a díky mastné tkáni nahromaděné pod kůží se stala hustší a jemnější. Podkožní tuk je nezbytný pro termoregulaci, aby si plod mohl uchovat vnitřní teplo.

Trávicí systém je zvláště aktivní po 21 týdnech, protože dítě neustále trénuje plíce a jícen, polyká plodovou vodu, která obsahuje všechny potřebné živiny: cukr, vodu atd. Jak chutné bude toto první jídlo, závisí na stravě budoucí matky, takže v této fázi je na čase začít vštípit dítěti lásku ke zdravým a zdravým potravinám. Kyselina chlorovodíková a speciální enzymy pomáhají drobnému tělu strávit první jídlo. Pevné mrtvé buňky se nestráví, zůstávají ve střevě až do narození a mění se v původní výkaly - meconium.

V týdnu 21 se svalová a kostní tkáň dále posiluje a roste. Endokrinní systém dítěte již aktivně funguje, ale nyní se k němu připojí slezina.

Fetální mozek se rychle vyvíjí a jeho pohyby jsou mnohem koordinovanější. Tam je rozdělení nervových buněk, vytvoření mozkové kůry, stejně jako jeho křeče a rýhy.

V dostatečném množství plodové vody je dítě schopno volně změnit svoji polohu, otočit se hlavou nahoru a dolů a také kolem své osy. Nadměrná aktivita plodu by však měla být považována za projev jeho utrpení a v budoucnu může způsobit, že propláchne pupeční šňůru..

Vyšší nervová aktivita dítěte se i nadále aktivně zlepšuje. Během dne se její aktivita střídá s obdobím klidného a hlubokého spánku. Stejně jako u dospělých i v období bdělosti bije srdce plodu častěji a častěji se také zvyšuje frekvence respiračních pohybů. Během spánku, a tato doba je přibližně 18 hodin denně, se svalová aktivita dítěte snižuje, srdeční frekvence a dýchání zpomalují.

Dalším zajímavým bodem, který se vyskytuje u plodu po 21 týdnech, je tvorba chuťových pohárků v jeho jazyce. Brzy se naučí rozlišovat vkus: sladký, kyselý, slaný a hořký.

Také se vyvíjí oběhový systém. První bílé krvinky začnou cirkulovat v krvi, což znamená, že je posílena ochrana malého organismu před infekcemi.

21 týdnů je nejlepší čas, jak začít aktivně komunikovat s dítětem, protože již dokáže rozeznat hlas matky, stejně jako jeho intonace (klidný, podrážděný atd.). Proto je velmi důležité mluvit laskavě s vaším dítětem, nebýt nervózní kvůli maličkostem, protože dítě je velmi citlivé při zachycování emočního stavu své matky a přizpůsobuje se mu.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Doporučení na 21 týdnech těhotenství

Velmi mnoho budoucích matek, které jsou těhotné 21 týdnů, se obávají stejných otázek:

je možné mít sex v daném čase?

zda bude sport škodlivý?

jak jíst, aby nezískal hodně nadváhy, ale poskytnout dítěti všechny živiny?

jak zlepšit pohodu bez poškození dítěte?

jaké zkoušky je nutné absolvovat během tohoto období?

Nejdříve tedy první.

Pohlaví po 21 týdnech v zásadě není kontraindikováno, pokud nehrozí předčasné ukončení těhotenství a nastávající matka se s tím chce vyrovnat. Je však nutné zvolit pouze ty polohy, ve kterých nebude na břicho vyvíjen tlak. Nemyslete si, že taková akce může být pro dítě nepříjemná, protože reaguje především na emocionální stav jeho matky, takže pokud si to užívá, pak také na dítě. O bezpečném pro těhotné sexuální pózy si přečtěte zde.

Sport. Pokud jde o aktivní sporty, nejsou také kontraindikovány, ale zatížení by mělo být přiměřené.

Dávkovaná fyzická aktivita posiluje tělo nastávající matky a pomáhá dodávat plodu velké množství kyslíku. Podle lékařů je nejlepším sportem pro těhotné ženy plavání, které lze provozovat až do narození. Skvělou alternativou by byl aqua aerobik pod vedením zkušeného trenéra.

Těhotná žena se také může zapojit do sportovních simulátorů nebo provádět gymnastiku doma, aniž by však namáhala žaludek a záda. Je zřejmé, že ve 21 týdnech těhotenství nemůže být otázka vzpírání.

Přečtěte si více o sportu a těhotenství zde..

Výživa ve 21 týdnech hraje klíčovou roli, protože toto období se vyznačuje intenzivním růstem dítěte, které vyžaduje stále více živin. V tuto chvíli by měl být průměrný obsah kalorií v každodenní stravě ženy přibližně 3000 kcal. Je tedy třeba zvýšit denní podíl bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Přirozeně byste se neměli opírat o mastné smažené maso, sladkosti a rychlé občerstvení..

Strava nastávající matky by měla zahrnovat následující produkty:

mléčné výrobky a mléčné výrobky, včetně mléčné kaše;

kuřecí nebo králičí maso, které se považuje za snadno stravitelné;

hrubé moučné výrobky;

čerstvé ovoce a zelenina.

Doporučuje se jíst 5-6krát denně v malých porcích, z nichž poslední je vhodné jíst nejpozději tři hodiny před spaním. Během tohoto období pravděpodobně žena potřebuje speciální vitamíny.

Lékař obvykle předepisuje přípravky na bázi vápníku, které musí být užívány přesně podle pokynů lékaře. Přečtěte si o vápníku během těhotenství zde..

Pokud jde o celkovou pohodu, pak ji za 21 týdnů zastíní různé problémy, které jsou v zásadě přirozené. Většina nastávajících matek má problémy s nohou, které se otáčí a bolí. Následující tipy vám pomohou zmírnit stav:

odpočívá, měli byste zvednout nohy na kopec;

během těhotenství je vhodné nechat boty na podpatku;

je lepší nepřecházet si nohy;

Doporučuje se sedět pouze na pohodlných židlích se zády;

můžete se svého lékaře zeptat na vhodnost nošení speciálního obvazu, který podporuje spodní část zad a břicho.

Spodní prádlo. Kromě toho by se žena ve 21. týdnu těhotenství měla starat o výběr speciálního spodního prádla, ve kterém se bude cítit co nejpohodlněji. Prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních a hypoalergenních materiálů. Pokud má žena křečové žíly, může nosit speciální lékařské punčocháče, které zlepšují průtok krve a zmírňují otoky.

Vyšetření na 21 týdnech těhotenství

změřit fetální parametry;

zjistit velikost částí těla nenarozeného dítěte;

hodnotit fungování svých orgánů;

posoudit stav placenty;

zjistit pohlaví dítěte;

identifikovat možné nitroděložní infekce a malformace.

Je velmi důležité vyhodnotit množství a kvalitu plodové vody, tonusu dělohy, srdeční frekvence plodu atd. Všechny tyto ukazatele vám umožní dospět k závěru o zdravotním stavu dítěte.

Výsledky screeningu jsou do této doby připraveny, ale lze je přiměřeně posoudit pouze pomocí specializovaných programů, které kombinují všechny ukazatele.

Přečtěte si více o screeningu druhého trimestru zde..

Při každém gynekologickém vyšetření těhotná žena absolvuje obecné testy.

Pokud dojde ke komplikacím těhotenství, může lékař předepsat další individuální testy, jako je biochemický krevní test nebo podrobný test moči.

21 týdnů těhotenství je nejdůležitější pro mnoho nastávajících matek, takže je velmi důležité, aby v tomto období byly šťastné a klidné.

21 týdnů těhotenství: vše, co v tuto chvíli potřebuje budoucí matka

Většina gestačního věku už skončila. Pátý měsíc (21 porodního týdne těhotenství) se téměř skončil a další čtyři byly dopředu. To je vhodný čas pro budoucí matky - cítí se dobře, jejich nálada je vysoká, pohyby dítěte jsou jasně cítit

Po 21 týdnech těhotenství je vaše dítě podobné velikosti jako Grapefruit

  Velikost ovoce: 18 cm Hmotnost ovoce: 300 gramů

Pocity nastávající matky ve 21 týdnech těhotenství

V 21. týdnu těhotenství se nastávající matky cítí dobře s normálním vývojem plodu. Při absenci jakýchkoli komplikací je tentokrát velmi dobrý pocit: bříško se výrazně rozrostlo, ale stále neinterferuje s pohybem. Ten kluk už zřetelně kope. Máma už ví, kdy její budoucí dítě miluje zůstat vzhůru a kdy spát. Děti obvykle začínají být aktivní večer nebo brzy ráno. Odpoledne, když maminka chodí, podniká, embryo sladce čichá ve svém útulném útulku.

V tuto chvíli můžete dokonce vidět, jak přesunout plod. Dítě je již dost staré na to, aby jeho pohyby nohou byly vidět na povrchu břicha. Brýlová podívaná je opravdu fascinující a může dokonce proniknout obzvláště působivou slzou. A v tomto zajímavém postavení se téměř všechny ženy stávají velmi citlivými, emotivními a často příliš působivými..

Z pozitivních změn můžeme pojmenovat výrazně vylepšený vzhled: vlasy vypadají zesíleny a lesklé, objevuje se zdravá záře.

Existují však některé negativní faktory. Takže, 21 týdnů těhotenství, pocity:

 • Zvýšená chuť k jídlu a v důsledku toho nadměrný přírůstek na váze
 • Lehká dušnost díky skutečnosti, že vnitřní orgány se pohybují výš a začnou vyvíjet tlak na plíce
 • Ze stejného důvodu může dojít k vážnému pálení žáhy.
 • Časté močení
 • Závratě a slabost v důsledku možných změn krevního tlaku
 • Nosní přetížení
 • Krvácení z dásní
 • Úzkost před nadcházejícím narozením
 • Zvyšování pigmentace kůže
 • Vzhled strií na břiše.

Někdy se ženy během tohoto období radují z budoucího setkání s dlouho očekávaným dítětem a tyto nepříjemné maličkosti si nevšimnou. Ale pokud si všimnete, že jste velmi depresivní, bez obav se obáváte, vaše nálada se mění příliš často, je velmi zapomnětlivá a nepřítomná, pak je lepší navštívit lékaře. Konec konců může váš stav znamenat jakékoli negativní interní procesy.

Nyní matky začínají jíst více, ale také unavené. Koneckonců, dítě aktivně roste a potřebuje více energie a více živin.

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství

Ve dvanáctém týdnu těhotenství (toto je porodnické období, embryonální týden bude přibližně 22–23), hmotnost plodu je přibližně 300 gramů. Růst - již téměř polovina narození dítěte - asi 25 cm. Délka od špičky k kostrči - 18 cm.

Když se podíváte na embryo v ultrazvukových obrazech, můžete vidět, že dětská pokožka je již utvářena, ale stále pokrytá mnoha vráskami a záhyby. Barva kůže zůstává načervenalá. V tomto případě se tuková tkáň postupně zvyšuje. Čím více to bude, tím kulatější bude ovoce.

Embryo zubů se již u plodu formuje, mléko i permanentní. Může mrknout řasinkou, která se stejně jako obočí již vytvořila.

Zároveň je již dítě v pohybu velmi aktivní. Ale musíte sledovat jeho pohyby. Příliš malá nebo nadměrná fyzická aktivita by měla upozornit. Vyžaduje se konzultace s lékařem.

V této době již byly vytvořeny a fungují všechny žlázy endokrinního systému - štítná žláza, pankreas, hypofýza, nadledvinky a pohlavní žlázy. Slezina funguje. Trávicí trakt již aktivně funguje: dítě spolkne plodovou vodu, která žaludkem dodává živiny do těla dítěte. Ve střevech se však ukládají zbytečné prvky. Z nich je vytvořena prvotní stolice - meconium.

Embryo je již schopné ochutnat - jazyk má chuťové pohárky. Proto může dítě reagovat na chuť jídla, které maminka konzumuje.

Tělo dítěte se již může chránit před určitými infekcemi - v krvi se již tvoří bílé krvinky.

První vlasy rostou na hlavě.

Jaké faktory ovlivňují vývoj plodu

Placenta je nyní plně tvarovaná a dítě je již dobře chráněno. Většina zbytečných a škodlivých látek je odfiltrována a nepoškodí plod. Existují však faktory, které mohou výrazně negativně ovlivnit stav embrya. Jsou to alkohol, drogy, nikotin, antibiotika, některé toxické látky (arsen, rtuť, jodid draselný, chinin apod.), Hormonální látky.

Účinek ionizujícího záření je nebezpečný, proto je fluorografie po celou dobu těhotenství zakázána. Vyvarujte se kontaktu s agresivními domácími detergenty a čisticími prostředky..

Jaké komplikace se mohou objevit po 21 týdnech těhotenství

Komplikace mohou vzniknout následně s nedostatkem vitamínu D: po narození se u dítěte může vyvinout křivice.

Pokud dieta matky nemá dostatek vápníku, vede to k varixům a hemoroidům po porodu..

Před přejídáním hrozí vážné přibývání na váze - a to je riziko vzniku metabolického syndromu, obezity a cukrovky u ženy.

Vážnou komplikací je otok končetin, zejména nohou. V takovém případě musí lékař při každém jmenování kontrolovat velikost otoku. Možná budete muset upravit svůj jídelníček..

Změny v ženském těle po 21 týdnech těhotenství

Ve 21 porodních týdnech těhotenství si žena plně uvědomuje, že se v ní vyvíjí nový život. Už se cítí dobře, mluví s ním, komunikuje podle svých nejlepších schopností. A to je pro dítě velmi dobré, protože vědci věří, že mezi matkou a jejím dítětem již existuje hluboká emoční souvislost.

Bříško je již pro ostatní výrazně viditelné. Existuje však také určité nepohodlí. Zvětšená děloha začíná přemisťovat všechny vnitřní orgány nahoru, takže jsou vždy nepříjemné pocity. Například někdy je obtížné dýchat při chůzi - jsou to mačká plíce. Žaludek začíná zlobit, protože to spolu se střevy tlačí plod nahoru. Možné těžké pálení žáhy, zácpa, poruchy trávení. Nyní je však možné užít léky, které regulují trávicí trakt, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Velkým problémem pro mnohé je časté nutkání k močení. Někteří lidé se dostanou do bodu, že se bojí opustit domov na dlouhou dobu, protože je obtížné ovládat svaly, které drží močovou trubici. A někdy se nepříjemné pocity objevují poté, co obzvlášť aktivní dítě začne bušit nohou do močového měchýře.

Hrudník se nyní výrazně zvýšil. Je možné pozorovat mírné mlezivo z bradavek..

Objem krve v ženském těle se zvyšuje o 35 procent. Zátěž srdce se přirozeně zvyšuje.

U žen, které měly před těhotenstvím chronická onemocnění, se mohou nepříjemné příznaky stávajících onemocnění zhoršit.

Mnoho z nich má větší velikost nohy. Edém se objeví na končetinách. To by mělo být zvláště sledováno, protože silné otoky mohou naznačovat komplikace..

Ale pro většinu se vzhled stává prostě úžasným: krásné a rychle rostoucí vlasy a nehty, dobrá pleť, červenání na tvářích a jiskra v očích.

Hladina hCG v těle těhotné ženy postupně klesá - nyní je norma 4720 - 80 100 mIU / ml.

Testy a lékařské prohlídky

Vážné testy na 21 týdnech těhotenství nejsou nutné. Při každé návštěvě dohlížejícího gynekologa musíte provést močový test (obecně). Specialista bude také sledovat srdeční rytmus dítěte, změřit hmotnost matky, krevní tlak, objem břicha a výšku děložního pozadí.

Normální přírůstek na váze je nyní asi 4 kg. Busting může být budoucím rizikem diabetu.

Lékař předepíše všechny ostatní vyšetření na základě celkového stavu těhotné ženy, průběhu těhotenství a přítomnosti chronických onemocnění. V případě závažných odchylek může být nutná hospitalizace (pro uchování).

Ultrazvuk ve 21 týdnech těhotenství

V týdnu 21 může být naplánováno druhé ultrazvukové vyšetření, pokud ještě nebylo úspěšně provedeno..

Ultrazvuk pomůže sledovat a hodnotit vývoj embrya, jeho velikost, tvorbu vnitřních orgánů, polohu plodu.

Specialista bude sledovat stav placenty, množství plodové vody. Frekvence srdečního rytmu se také nutně měří - obvykle je to 180-190 tepů za sekundu.

Doporučení

Nejprve se musíte starat o vaši bezpečnost a bezpečnost nenarozeného dítěte. Teď se díky rostoucímu břichu těžiště výrazně posunulo, takže se budete muset naučit chodit a pohybovat se, jako by znovu. Naklonění je opatrné, aby se nevytlačil žaludek. Totéž platí pro postoje ke spánku. Zejména v zimě se musíte pohybovat opatrně, aby nedošlo ke sklouznutí a zranění.

Snažte se jít na procházky sám, být sám na dlouhou dobu, protože časté závratě je nebezpečné.

Zvláštní pozornost věnujte výživě. Ačkoli do této doby již mnoho žen vytvořilo svůj jídelníček, zvyklý na určitý soubor produktů, je třeba si pamatovat požadované množství živin a vitamínů. Chuť k jídlu se někdy také vyplatí zmírnit, aby nedošlo k přibírání na váze..

Neriskujte s užíváním všech druhů lidových léčivých přípravků: bylinných nálevů, čajů, mastí a podobně. Dopad přírodních přírodních látek na tělo těhotné ženy není zcela objasněn. Například čaj ibišek může zvýšit tón dělohy.

Zákazy a kontraindikace během těhotenství

Přísně tabu stále platí pro alkohol, cigarety, drogy. Užívání léků pouze podle pokynů. Snažte se vyhnout stresu, pokud stále musíte pracovat. V této době je však lepší minimalizovat své pracovní povinnosti na minimum.

Sex ve 21 týdnech těhotenství

Sex ve 21. týdnu těhotenství může být zakázán, pokud je přítomna placenta previa nebo je-li ohrožen potrat.

Při důvěrných vztazích byste měli být opatrní, zvolit si polohy, ve kterých nebude docházet k hlubokému pronikání a tlaku na žaludek.

V opačném případě není postel zakázána. Navíc se nyní velmi zvyšuje citlivost ženských erogenních zón. Příjemný pocit bude přínosem pouze.

Sport a tělesná výchova

Nyní se nevyhýbejte fyzické aktivitě. Je zřejmé, že zatížení by mělo být v rozumných mezích. Minimální - povinné denní procházky. Pokud máte příležitost a touhu, udělejte gymnastiku, Pilates, jógu, jděte do bazénu. Všechna cvičení by samozřejmě měla být speciální pro těhotné ženy..

Neměli byste ležet celý den na pohovce a starat se o sebe jako křišťálová váza. Svaly těla by měly být v dobrém stavu, alespoň s minimálním zatížením.

Vitaminy a léky na 21 týdnech těhotenství

Léky nadále užíváme pouze v nezbytných případech a pouze na doporučení lékaře. Žádné samoléčení.

Je také lepší prodiskutovat vitamínový komplex pro těhotné ženy se specialistou, pokud si myslíte, že vám nestačí dostatek jídla.

Je zajímavé to vědět.

Ve 21 týdnech těhotenství se již můžete přihlásit na speciální kurzy příprav na porod. Je čas se naučit, jak správně dýchat, dělat cvičení, která usnadní proces porodu. Je užitečné a morální se na tuto chvíli připravit. Je důležité komunikovat s ostatními těhotnými ženami, sdílet zkušenosti, vzájemně se podporovat.

Články O Neplodnosti