Hlavní Výživa

20 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

20. týden odpovídá pátému měsíci těhotenství, toto je druhý trimestr.

Gratulujeme! Vaše těhotenství je střední!

Vývoj nenarozeného dítěte ve 20. týdnu těhotenství


Ovoce váží o něco více než 300 g. Délka plodu je již 25 - 26 cm. Z deskvamujících dělových chloupků a kožních buněk se vytváří generické tukové vlákno (vernix caseosa), které chrání pokožku vašeho dítěte. Tato látka je bílé a krémové barvy, pokrývá záhyby a některé další části těla vašeho dítěte. Při ochranném generickém lubrikaci ztuhne pokožka plodu a dělí se na tři vrstvy: epidermis, dermis a subkutánní tkáň.

Vlasy a nehty nadále rostou. Ve střevě se začíná tvořit prapůvodní stolice - meconium. Oči jsou stále zavřené, ale plod je v dutině dělohy dobře orientován. Například dvojčata a dvojčata si mohou navzájem najít tváře a držet se za ruce.

Tipy pro nastávající matku na 20 týdnech těhotenství

Polovina cesty již byla pokryta, nic nezůstalo - ve druhé polovině. Kvůli rostoucímu plodu a zvětšující se děloze tlačí břišní orgány na bránici, zvedají její kopuli a tím snižují dýchací objem plic - objem, který dýcháme. Objevují se potíže s dýcháním, zvyšuje se frekvence dýchacích pohybů. Močový tlak na močový měchýř vede ke zvýšenému močení. Pokud nemáte nutkání dlouho, jděte a močte bez nich, protože kvůli porušení inervace močového měchýře nemusíte mít pocit, že je plný.

Udržujte správné držení těla a nezatěžujte záda. Používejte boty s nízkými a širokými podpatky. Naučte se, jak správně zvedat těžké věci. Hlavní věc je, že to neudělá najednou. Nejprve byste měli pevně stát, nohy mírně od sebe. Ohněte kolena (nikoli dolní část zad) a zvedněte břemeno pomocí svalů ramen a nohou, nikoli zad. Obecně se pokuste rozložit náklad rovnoměrně: vezměte dva sáčky, jeden v každé ruce, místo jednoho těžkého.

Spát lépe na tvrdé matraci. Vstávání byste měli přesunout obě nohy k okraji postele a spustit je na podlahu, a ne převrátit se po jejich boku. Snažte se zvedat ruce dlouho. Pokuste se barvit vlasy nebo si je nevytvářet. Protože nehty se mohou stát křehké, při práci v domácnosti noste rukavice. Pokud se vaše pigmentace výrazně zvýšila, pokuste se být na přímém slunečním světle - to situaci jen zhorší..

Během těhotenství může být záda zraněna v důsledku změny polohy ženy, která ztratí rovnováhu kvůli velkému břichu a je nucena posunout ramena zpět a ohnout krk. Ženy se správným držením těla a silnými břišními svaly téměř necítí bolest zad.

Chcete-li zmírnit bolest páteře, musíte si poslechnout následující tipy:

 • Sledujte svou váhu. Nadměrná váha způsobuje další namáhání páteře..
 • Nenoste boty na vysokém podpatku. Pata by měla být široká a stabilní. Hledejte speciální obuv, která zabraňuje bolesti nohou a páteře..
 • Snažte se stát dlouho. Aby se předešlo nadměrnému napětí svalů křížové kosti během dlouhého stání, měla by být jedna noha opřena o nízkou stolici a ohnuta na koleno..
 • Musíte spát na tvrdé matraci nebo položit desky pod měkkou matraci. Tím se sníží bolest zad. Když vstáváte z postele, posuňte obě nohy k okraji postele a spusťte je na podlahu. Při vstávání se nemůžete převrátit.
 • Pro zmírnění bolesti zad můžete po rozhovoru s lékařem nosit pás pro těhotné ženy.
 • Nemůžete zvednout ruce vysoko, zavěšené spodní prádlo, obrazy, protože napínání ramen napíná svaly zad. V takovém případě nezapomeňte použít stoličku..
 • Nenoste starší děti v náručí, protože to vám dá další zátěž na páteř. Nenechávejte však děti bez dozoru. Pokud je nutné vzít dítě do náručí, klidně ho zvedněte, bez náhlých pohybů a po dlouhou dobu nedržte.
 • Teplá koupel může zmírnit bolest svalů..
 • K úlevě od bolesti zad proveďte relaxační cvičení. Zkuste se vyhnout stresu..
 • Cvičte svaly pánve, abyste posílili svaly zad.

V těhotenství 18-22 týdnů je těhotná žena poslána na druhé ultrazvukové vyšetření. Toto je optimální období pro stanovení vrozených malformací plodu, určení místa připojení placenty, identifikaci možných odchylek v průběhu těhotenství pro jejich případnou opravu.

20 týdnů těhotenství

Na konci dvacátého týdne těhotenství skončí i její první polovina - po tom všem uplynulo pět porodních měsíců. Jedná se o důležitý milník pro těhotnou ženu - začíná si plně uvědomovat veškerou odpovědnost za dítě, protože teď se cítí lépe.

Dítě také prochází důležitým stádiem - tvorba jeho orgánů končí a od této chvíle bude růst a zlepšovat se. Začne ovládat své tělo - není to pro nic za nic, že ​​během tohoto období matky poprvé pocítily rozrušení dítěte.

Mnoho matek cítí úzkost a strach ze života a pohody dítěte. Pokud se těchto emocí také nemůžete zbavit - obraťte se na pomoc blízkým, seznamte se na hřišti s matkami, které se později narodily nebo dokonce už porodily - jejich pomoc a rada vám hodně pomohou!

20. týden těhotenství: kolik měsíců uplynulo? Pátý porodnický měsíc těhotenství končí (v jednom porodním měsíci - přesně 4 týdny nebo 28 dní).

Co se děje?

Břicho ve dvacátém týdnu těhotenství nemusí být ostatním stále viditelné, ale můžete vidět, jak se to obešlo. Toto období těhotenství je zlaté - časná toxikóza již skončila, máma má velkou chuť k jídlu, téměř žádné zdravotní problémy a dítě se již cítí.

Velmi zřídka se může v tomto období obtěžovat bolestmi zad, pálením žáhy a nevolností, křečovými žilami, zácpou a hemoroidy. V zásadě tyto problémy začnou strašit těhotnou ženu až po několika týdnech, a nyní si můžete užívat svého pohody a komunikace s dítětem.

Plod a jeho vývoj po 20 týdnech těhotenství

Plod ve 20. týdnu těhotenství je stále velmi malý - jeho hmotnost je 270-300 g a délka od koruny k prstům není větší než 25-27 cm.

Dítě se aktivně rozrůstá a vyvíjí, poprvé dělá spoustu věcí.

Fetální oči se vyvíjejí - objevují se fotoreceptory na sítnici. Nyní vaše dítě dokáže rozeznat světlo. Pokud byly oči dítěte zavřeny před 20. týdnem těhotenství, začíná se tvořit mrkající reflex. Kromě toho se výrazy obličeje aktivně zlepšují - dítě mžourá, otevírá ústa a šklebí se.

Vaše dítě může navíc váš hlas odlišit od ostatních zvuků, navíc - rozlišuje mezi zvuky těla vaší matky a externími.

Všechny vrstvy jsou vytvářeny v kůži, zesílí a zčervená. Pokud předtím byla kůže průsvitná a hladká, stane se hustší a na ní se vytvoří vrásky. Navíc mazové žlázy, které si vyvinou zvláštní tajemství, začnou aktivně fungovat. Toto tajemství - původní mazivo - pokrývá pokožku plodu a chrání ji před vlhkostí a dalšími faktory. Kromě toho se na kůži začne tvořit lanugo, místo vlasů, obočí a řasinek se objevuje chmýří. Dětské nehty rostou.

Srdce dítěte se také aktivně vyvíjí - v této době lze fetální srdeční rytmus vidět nejen na ultrazvukovém vyšetření, ale také slyšet stetoskopem přes matku.

Nervový systém dítěte zraje - začíná se aktivně pohybovat, pokouší se chytit prsty za části těla, pupeční šňůru, saje prst.

Plíce se aktivně vytvářejí, ale v této fázi vývoje ještě nejsou schopny poskytnout dítěti kyslík. Uplyne pár týdnů a dítě začne trénovat dechové pohyby a připravovat se na samostatný život.

Střevo také začíná aktivně fungovat - dítě spolkne plodovou vodu, díky níž se ve střevě tvoří meconium - první stolice, která po narození opustí střeva dítěte.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže vám nyní představujeme fotografie ultrazvuku.

Správná výživa

Výživa je jedním z nejdůležitějších aspektů těhotenství - protože její nedostatek i nadbytek může vést k vážným problémům. Vzhledem k tomu, že nyní existuje aktivní formace všech dětských systémů, je nezbytné poskytnout svému tělu všechny potřebné materiály.

Výživa těhotné ženy ve 20. týdnu by měla být lehká a rozmanitá - čerstvá zelenina, libové maso, nízkotučné ryby, mléčné výrobky a cereálie. Z stravy je nutné vyloučit jednoduché uhlohydráty, které pro dítě a matku nemají žádný přínos. Není třeba jíst kořeněná a nakládaná jídla. Konzumace alkoholu při tvorbě nervového systému dítěte může být pro jeho další vývoj fatální..

Měli byste dodržovat pitný režim - musíte pít hodně čisté vody, ovocných nápojů a čerstvě vymačkaných šťáv, slabý čaj s mlékem. Je lepší se vyhnout skladování šťáv a používání sladkých a sycených nápojů by mělo být zcela zrušeno. Celkový objem tekutiny by měl být alespoň 2 litry denně.

Abyste nezvýšili tlak a otoky, měli byste výrazně omezit použití soli. Sůl negativně ovlivňuje činnost krevních cév, navíc přispívá k hromadění přebytečné tekutiny v těle.

Musíte sledovat spotřebované množství kalorií - hmotnost by se neměla zvyšovat o více než 3-5 kg. Pokud do poloviny těhotenství nadměrně přibýváte na váze, budete mít při porodu vážné problémy a samotný proces porodu bude komplikovaný. Pokud máte nadváhu, zkontrolujte svůj dietní plán, přidejte do svého jídelníčku více vlákniny a omezte příjem uhlohydrátů..

Míchání dítěte ve 20. týdnu těhotenství

Dvacátý týden těhotenství u prvorozených matek se vyznačuje prvními pohyby dítěte. Samozřejmě jste tyto jemné dotyky mohli cítit již dříve: mnoho matek porovnává první pohyby dítěte s dotykem křídel motýla, zatímco jiné tvrdí, že to vypadá, jako by v žaludku plavala ryba. Pokud vás dítě svým působením potěšilo dříve, můžete nyní jasně odlišit jeho pohyby od práce střeva a dalších pocitů..

Vaše dítě je stále velmi malé, takže se může volně pohybovat v děloze. Většinu času samozřejmě spočívá. Ale čas od času může svou matkou vážně narušit svou činnost. Sledujte, jak se vaše dítě chová, mluvte s ním a zpívejte písně - to mu pomůže uklidnit se. Pokud si všimnete, že dítě je příliš aktivní, nezklidňuje se - může to znamenat nedostatek kyslíku nebo nepříjemné postavení, které zaujala matka. Pokuste se změnit polohu, jděte, jděte na čerstvý vzduch.

Máminy pocity

Máma ve 20. týdnu těhotenství může zažít mnoho nových, ne vždy úžasných pocitů. Do této doby byste samozřejmě neměli mít zvláštní zdravotní problémy, ale rostoucí bříško může způsobit řadu nepříjemných pocitů.

Za prvé, v důsledku posunu těžiště se může objevit bolest páteře. Stáváte se nepříjemnější, i když zatím to není tak znatelné. Pokud váš žaludek roste dostatečně rychle a způsobuje vám nepohodlí - je čas přemýšlet o nošení speciální bandáže, která pomůže odstranit nepříjemné pocity.

Rychlý růst břicha navíc způsobuje roztažení kůže, a proto může svědit. Abyste se těmto nepříjemným pocitům vyhnuli, denně nanášejte na pokožku břicha speciální přípravky. Správná péče o pleť pomůže vyhnout se strie a strie..

Zvětšená děloha a cévní zúžení mohou vést k nepříjemným jevům, jako jsou hemoroidy a křečové žíly. Zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů - proto musíte do stravy zahrnout více vlákniny a vody. Abyste zabránili křečovým žilám, musíte nosit speciální elastické mateřské prádlo.

Pokud je děloha mnohem menší, než by měla být, necítíte pohyby plodu - může to být příznakem nedostatku vody nebo zmeškaného těhotenství. Nízká voda během těhotenství může také mluvit o malformacích plodu. Ultrazvukové vyšetření, které se provádí v období 20–23 týdnů, bude schopno odpovědět na tyto otázky..

Křeče telat se stávají běžným problémem ve druhém trimestru těhotenství - vznikají z mnoha důvodů: jde o zvýšení hmotnosti a zvýšení objemu cirkulující krve a nedostatek vápníku. Pokud vás křeče příliš obtěžují, zkuste více odpočívat a jíst jídla bohatá na vápník. Nezapomeňte na dostatek vody.

Co když dvojčata?

Pokud máte v bříšku dvě drobky, pak jejich vývoj odpovídá termínům - také se stanou velmi aktivními, což může matce způsobit nepohodlí. V přítomnosti dvojčat roste bříško rychleji, takže matka již může trpět bolestmi páteře, pálením žáhy a nevolností. Máma často běží na záchod kvůli stlačení močového měchýře.

Pokud před 20 týdny těhotenství s dvojčatem bylo riziko potratu dost vysoké, ale nyní je výrazně sníženo. Zbytek dvojčat těhotenství se neliší od obvyklých v této době.

Výtok a bolest ve 20 týdnech těhotenství

Ve 20. týdnu těhotenství si můžete všimnout zvýšeného výtoku - je to kvůli průtoku krve do genitálií. Vypouštění by nemělo být příliš hojné, viskózní, průhledné nebo mléčné, s kyselou vůní.

Vzhled hojného vodnatého výtoku může naznačovat únik plodové vody a žlutozeleného plodu nebo stočeného výboje doprovázeného silným svěděním - o infekci.

Vzhled červené krve je možný s nízkou placentací. Pokud máte dané období, může se při periodickém krvácení objevit nízká placentace. V této situaci lékaři pečlivě sledují průběh těhotenství a předepisují zvláštní léčbu.

V případě jakýchkoli odchylek od normy v povaze výboje byste měli kontaktovat svého lékaře.

Bolest ve 20. týdnu těhotenství by neměla matku obtěžovat. V páteři mohou být kvůli nepříjemnému pocitu nepříjemné pocity. Z výše uvedených důvodů jsou také možné bolesti nohou a křeče.

I v tomto období je možný výskyt tréninkových bojů - jedná se o bezbolestnou kontrakci dělohy, ke které dochází po změně polohy nebo chůze - takže se tělo připravuje na porod. Pokud pociťujete silnou bolest v břiše, ve výtoku se objevuje krev nebo zčervenaly - naléhavě kontaktujte kliniku, tyto příznaky naznačují nebezpečí přerušení.

Nezbytný výzkum a analýza

Během tohoto období jsou návštěvy prenatální kliniky měsíčně a před každou návštěvou je provedena analýza moči. Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství vám umožní posoudit vývoj dítěte, identifikovat abnormality ve struktuře orgánů, narušenou tvorbu plodové vody. Ultrazvuk dále zkoumá krevní zásobení dítěte, zkoumá cévy pupeční šňůry.

Na recepci na prenatální klinice lékař změří velikost pánve a výšku děložního pozadí, obvod břicha a tlak. Často se provádí vyšetření na židli, aby se vyhodnotil stav děložního čípku.

Další studie se provádějí, pouze pokud během vyšetření byly zjištěny indikace a odchylky..

Sex ve 20. týdnu těhotenství. Je to možné nebo ne?

Sex ve 20. týdnu těhotenství není nejen kontraindikován, ale je také užitečný pro tělo matky a pro navazování rodinných vztahů. V této fázi těhotenství se tatínky nejčastěji začínají obávat skutečnosti, že manželka dítě více miluje, a nyní bude dítěti věnován veškerý čas. Sex pomůže ukázat, že manžel je pro vás stejně důležitý jako dříve. Ukažte, že ho stále milujete a že vaše manželství přidá lásku a náklonnost.

Během sexu je třeba dbát opatrnosti, i když riziko poškození dítěte je minimální - je spolehlivě chráněno před vlivy prostředí.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám první těhotenství, 20 týdnů - voda vytéká už den. Jak nebezpečné je pro dítě??

Únik plodové vody v této době naznačuje hrozbu potratu nebo infekce plodu. V tomto stavu je nutná hospitalizace a léčba zaměřená na prodloužení těhotenství a zabránění šíření infekce na plod.

Nedávno jsem byl často obtěžován zácpou. Jak nebezpečné a jaká zácpa říká po 20 týdnech těhotenství?

Zácpa během těhotenství je spojena se změnou hormonálního pozadí a střevní kompresí těhotné dělohy. Přetrvávající zácpa může vést k hemoroidům. Chcete-li zabránit zácpě, spotřebujte hodně vlákniny, sušené švestky a další sušené ovoce, vypijte více vody.

Co by měl být hemoglobin ve 20. týdnu těhotenství? Před těhotenstvím analýza ukázala 130 g / l, nyní je 115 g / l - je to pro dítě nebezpečné?

Od 20. týdne těhotenství se objem krve těhotné ženy aktivně zvyšuje - to je nutné, aby bylo dítěti a matce poskytnuto dostatečné množství kyslíku a živin. Z tohoto důvodu je možné ředit krev tekutými složkami, v tomto kontextu může hladina hemoglobinu klesnout na 110 g / l - fyziologická anémie těhotných žen. S nižším počtem hemoglobinu vám lékař předepíše léčbu. Musíte také jíst potraviny bohaté na železo - játra, maso, jablka.

Nedávno jsem si všiml, že kapičky tekutiny jsou vylučovány z bradavek. Je možné, že se produkuje v mledzivu ve 20. týdnu těhotenství?

Na porod se připravují nejen dělohy, ale také mléčné žlázy. Colostrum může začít v 16. týdnu těhotenství - na bradavkách si všimnete kapiček lepkavé sladké tekutiny. Bradavky jsou, jako by byly namazány. V žádném případě netlačte na bradavky - můžete vyvolat zvýšení tónu dělohy. Používejte speciální vložky, pouze bavlněné prádlo, pečlivě dodržujte hygienu hrudníku.

20. týden těhotenství: co se stane s plodem a nastávající matkou?

Takže přišla polovina těhotenství. 20. týden dokončí první polovinu obtížné a zajímavé cesty, na jejímž konci se uskuteční dlouho očekávané setkání s dítětem. Žena je nyní na vrcholu dobrého zdraví, vypadá působivě a je plná nadšení.

Pár dní mezi 19 a 20 týdny je čas úžasného prožívání prvních pohybů plodu, prvního „kontaktu“ matky a dítěte. Budeme o tom hovořit podrobněji..

Kolik měsíců to je?

Začátek 20. týdne těhotenství je 19 úplných porodnických týdnů. Říká se jim porodnictví, protože odpočítávání trvá od prvního dne poslední menstruace. Ve skutečnosti dítě existuje v lůně asi o 2 týdny méně - ode dne početí odešlo 18 týdnů. Asi před 16 týdny se žena dozvěděla o zpoždění a pravděpodobně provedla svůj první těhotenský test..

V obvyklém kalendářním kalendáři uplynulo 4,5 měsíce. Podle porodnických standardů končí pátý měsíc těhotenství. Stále existuje stejná doba před porodem, ale nyní bude žena čelit paradoxu - čas začne plynout pomaleji, protože třetí trimestr vnímají a prožívají budoucí matky o něco těžší než druhý.

Mezitím je druhý trimestr - nejpříznivější a nejklidnější období. 19–20 týdnů - impozantní období, po které již nelze skrýt fakt těhotenství, a to není nutné. Budoucí matka si už dokázala zvyknout na to, že brzy bude čelit velkým změnám. Mezitím život plyne docela měřeně. Těhotná žena je registrována na prenatální klinice, absolvuje nezbytné testy a období 19 až 20 týdnů není výjimkou.

Pocity budoucí matky

Ostatním se může zdát, že v této době se malé změny změní, protože žena stále vede svůj obvyklý životní styl - práci, studium a běžné domácí práce. Avšak pouze těhotná sama ví, jaké hluboké a zajímavé procesy se v jejím těle objevují. Žena cítí výtah síly a síly, chce být včas, dělat vše, protože velmi brzy se objeví další člen rodiny, který se určitě stane hlavním.

Ve 20. týdnu jsou pocity neustále aktualizovány, podívejme se, co mohou být.

Celková pohoda

Obecně se žena, která je ve 20. porodním týdnu těhotenství, cítí docela dobře. Závažnost, která bude doprovázena posledním trimestrem, zatím není, ale neexistuje bolestivá toxikóza. Bříško, i když roste jako kvasnice, dokud nezpůsobí velké nepříjemnosti.

Tento týden si však žena může všimnout něčeho nového ve svém stavu: čas od času, zejména v noci, je vržena do horečky, pak do chladu. Tyto „návaly horka“ jsou způsobeny hormonálními změnami, které se objevují od prvních dnů těhotenství.

Míchání

Převážná většina těhotných žen v této době jasně cítí pohyb svého dítěte. To je, samozřejmě, jeden z nejzajímavějších a nej dojemnějších okamžiků celého těhotenství. Pokud žena ještě nepocítila pohyby dítěte, je nyní v napětí: hledá odpověď na otázku, proč je stále necítí.

Míchání je velmi individuální. Hodně záleží na tom, jaký druh těhotenství má žena. Pokud jsou druhá nebo třetí, pak stěny dělohy nataženy rychleji, pohyby se projeví dříve. Pokud se očekává narození prvorozených, bude žena cítit první lehké chvění mnohem později. Těhotná dvojčata nebo trojčata začínají cítit aktivitu svých dětí dříve než všichni.

Pokud je placenta umístěna na zadní stěně dělohy, je vysoce pravděpodobné, že pociťujete pohyby plodu dříve. Pokud je „dětské místo“ umístěno na přední stěně, citlivost klesá.

Ženy, které nesedí, neustále se pohybují, pracují, vedou aktivní životní styl a později začnou cítit své dítě, protože prostě nemají čas se soustředit na sebe a své pocity.

V 19–20 týdnech téměř 90% těhotných žen říká, že již jasně cítí, jak se dítě pohybuje v bříšku. Ale existují lidé, kteří dosud žijí pouze v očekávání tohoto zázraku. U primiparous žen se dítě může projevit až v příštím nebo 22 týdnu. To se nepovažuje za něco neobvyklého nebo neobvyklého, stačí být trpělivý.

Ti, kteří již mají pohyby, si uvědomte, že děti jsou aktivnější večer i v noci. To neznamená, že dítě je vášnivá noční sova. Jen večer a v noci se žena uvolní, odpočívá, všechny jemné doteku drobků zevnitř v tomto stavu jsou vnímány jasněji a zřetelněji.

Nálada a emoční stav

20. týden „vyrazí“ ženu poněkud z toho měřeného blaženého stavu, ve kterém byla v předchozích týdnech. Je to kvůli obavám z podstoupení druhého prenatálního screeningu..

Právě teď se však obraz dítěte zobrazuje. Dříve si ho matka představovala jen obecně, ale teď přesně ví, co je to idiot, jaké je to pohlaví. Pokud zavěsíte obrázek ultrazvuku na prominentní místo, pak bude mluvení s dítětem ještě snazší.

Některé těhotné ženy si již dlouho všimly, že na všechno rychle zapomněly, jsou rozptýleny a nemohou se soustředit. To je zcela normální, protože právě díky inhibičním procesům, které způsobují zapomnění a rozptýlení, se tělo snaží chránit dítě, chránit ho před emocemi matky, které nejsou vždy pozitivní.

Ve 20. týdnu má žena často problémy s komunikací s domácnostmi, protože ne všichni členové rodiny jsou připraveni na skutečnost, že potřeba pozornosti u těhotné ženy dramaticky stoupá. Nyní budoucí maminka nepotřebuje tolik fyzické pomoci (zvedat, pohybovat se, měnit uspořádání), ale upřímný rozhovor, vřelá podpora a účast, pocit úplné bezpečnosti.

Pokud manžel / manželka a další členové rodiny z nějakého důvodu nemohou takovou zastávku vytvořit, stane se žena náladovou, slznou, což zjevně nepřispívá k pevným a přátelským vztahům v rodině.

Povaha vypouštění

V intervalu mezi 19 a 20 týdny si žena může všimnout, že vaginální výtok je hojnější a lehčí. S takzvanou leukorou (leucorrhoea) se nastávající matky často setkávají. Nyní je nárůst počtu sekrecí spojen s přirozenou potřebou ženského těla k udržení normální vaginální mikroflóry. Abychom ji podpořili v tak důležitém období, zvyšuje se sekrece, což může budoucí matce vyvolat mnoho otázek.

Nebojte se leukorrhea. Samy jsou vybledlé, jsou-li světlé nebo nažloutlé, nejsou doprovázeny svěděním a nemají štiplavý zápach a samy o sobě nejsou nebezpečné. Nepříjemnost spojená se sekrecemi je čistě hygienická: žena musí vždy nosit tenké denní vycpávky (tampony jsou během těhotenství přísně zakázány!).

Těhotná žena by měla být upozorněna na nepohodlí. Pokud došlo k bolestivému pálení a svědění v perineu a výtok změnil konzistenci a začal připomínat zrnitý tvaroh, pak s velkou pravděpodobností lze říci, že drozd začal.

Bohatá leucorrhoea je vynikajícím prostředím pro vývoj široké škály patogenů. Je tedy možné přistoupit k infekci. Pokud se výboj stal nazelenalým, znamená to hnisavý zánět bakterií. Růžové a hnědé sekrety jsou nečistoty v krvi a bílý plak na stěnách vagíny a vnějších genitálií je známkou plísňové infekce.

Ve všech případech, pokud normální výboj změnil barvu, vůni, texturu, měla by se žena poradit s lékařem. Čím dříve je patogen detekován, tím rychleji bude léčba prováděna, asanace genitálního traktu. Rovněž se sníží riziko fetální infekce..

Pokud dříve byla absence bolesti považována za známku normálního zdravého těhotenství, od 20. týdne (z tohoto podmíněného „rovníku“) jsou některé typy bolesti považovány za docela přijatelné a fyziologicky stanovené. Patří mezi ně především bolest v dolní části zad, kolena.

Zatížení nohou se zvyšuje každý den, protože se tělesná hmotnost ženy mění ve větší míře a posunuje se těžiště, což způsobuje stížnosti na dolní část zad, bolest zad.

Vazný aparát, který drží dělohu v pevné poloze, je také docela patrný. Tento orgán roste, vazy se musí „přizpůsobit“, zhoustnout a protáhnout se, může to způsobit brnění v dolním břiše, na pravé a levé straně a také náhle epizodické „výstřely“, které se podobají elektrickým otřesům.

Pokud se dolní část zad netáhne neustále a bolest sama o sobě nepřipomíná záchvaty, kontrakce, pak se není čeho bát. V případě silné bolesti v konečníku, abnormálním výtoku by se žena měla okamžitě poradit s lékařem a je lepší zavolat „sanitku“.

Od 20. týdne zažívají některé ženy nepříjemné lámavé bolesti v ochlupení. Tyto pocity jsou spojeny s počátkem změkčení pánvových kostí, s jehož pomocí se těhotné tělo začíná připravovat na porod.

Mírný nesoulad ve veřejné ochlupení může způsobit vážné nepohodlí, zejména při změně polohy těla při chůzi. Pokud to bolí tolik, že je pro ženu obtížné se pohybovat, nezapomeňte se poradit s lékařem, abyste vyloučili počátek symfýzy..

Vzhledem k nedostatku vápníku může žena nyní zažít docela silnou bolest se křečemi lýtkových svalů. V noci vede nejčastěji nohy. Kvůli fyziologické hypokalcémii (rostoucí plod odebírá většinu tohoto minerálu matce) mohou nastat i problémy se zuby. Nyní, pokud zub bolí, lze jej léčit i anestézií. To by mělo být použito, i když zuby nejsou nemocné, preventivní vyšetření a ústní hygiena nebude zasahovat..

Bolesti hlavy ve 20. týdnu těhotenství obvykle nejsou trvalé nebo dokonce pravidelné. Pokud hlava bolí vážně a často, nelze to považovat za normu, žena musí rozhodně kontrolovat krevní tlak: s největší pravděpodobností je bolest spojena s jejím zvýšením.

Změny v těle

Změny v ženském těle ve 20. týdnu si nelze nevšimnout. Pas se nejen zvyšoval obvodově, ale jeho linie byly téměř zploštělé. Mnoho těhotných žen v současném období vtip, že již nemají pas. Ale pro mnoho je pupek směšně trčí a to trochu zvyšuje náladu budoucí mámy.

Jak děloha roste?

Hlavní genitální orgán ženy roste intenzivně, přidává se asi 1-2 centimetry za týden na výšku. Výška postavení dna dělohy po 20 týdnech u různých žen se může lišit. Normálně je to v rozmezí 18-24 centimetrů. Nejčastěji se tato velikost, která se určuje pomocí centimetrové pásky od bodu ve středu okraje ochlupení do výšky horní části dělohy, rovná počtu týdnů, takže pro většinu těhotných žen je v současné době „měřeno“ 19–20 centimetrů..

Děloha je umístěna v břišní dutině, její horní široká část, nazývaná spodní část, je nyní téměř na stejné úrovni jako pupek. Žaludek roste aktivně. Pokud žena navštíví lékaře několikrát v týdnu, všimne si, že výška děložního pozadí v 19 týdnech a 3 dnech bude asi o centimetr menší než v 19 týdnech a 5-6 dnech. Nyní je děloha srovnatelná co do velikosti se slušnou koulí.

Délka děložního čípku tento týden je nejprve určena jako indikátor jeho životaschopnosti. Celkem se pro těhotenství provádějí čtyři plánovaná vyšetření děložního čípku s povinným měřením jeho délky pomocí ultrazvuku. První taková inspekce se provádí přesně ve 20. týdnu. Průměrná délka krku je nyní normální na 40,3 mm. Pokud žena očekává, že se narodí prvorozeně, je možná větší hodnota - až do 48 mm, pokud není těhotenství první, krk je o něco kratší - 40,1 mm. Zkrácení děložního čípku v tomto období na 30 mm nebo více se považuje za patologický stav.

Krátký krk je hrozbou předčasného porodu, zatímco dítě nemůže přežít samo. Proto, když je zjištěna patologie, je žena hospitalizována a rozhoduje - sešívat krk, používat pesar nebo aplikovat léky.

Ve 20. týdnu jsou všechny výše uvedené metody stále technicky možné, po 21 týdnech se šití obvykle neprovádí.

Žena ve 20. týdnu se obvykle cítí jako děloha dobře, může si sama určit horní hranici, pokud leží na zádech. Také téměř všechny nastávající matky v této době jsou schopny nezávisle určit tón dělohy a dokonce si představit umístění plodu v ní: bříško je již asymetrické, dítě může být umístěno v levém nebo pravém laloku a také pravidelně měnit své umístění.

Přibývání na váze

Žena bude nyní upozorněna na potřebu kontrolovat přírůstek hmotnosti při každé plánované schůzce s lékařem. Nyní může být nekontrolovaný nárůst tělesné hmotnosti jediným příznakem stavu nebezpečného pro ženu a její dítě - gestózu. Hmotnost ve 20. týdnu dorazí poměrně intenzivně, protože dítě roste, zvyšuje se množství plodové vody.

Míra zvýšení do 20. týdne bude záviset na tom, jaký komplex měla žena před těhotenstvím:

 • tenké dívky a ženy mají nyní „dovoleno“ přidat až 6 kilogramů k původní hmotnosti;
 • nastávající matky s normální hmotností a mírným přebytkem by neměly získat více než 5,8 kilogramu;
 • ženy s nadváhou, ženy s různým stupněm obezity, si mohou do 20. týdne dovolit přidat do své původní hmotnosti ne více než 3 s malým kilogramem.

Arteriální tlak

V ženském těle nyní cirkuluje o 40% více krve než dříve. To vše významně zatěžuje krevní cévy a srdce. Právě teď si žena může začít stěžovat na závratě.

Otáčení hlavy obvykle v důsledku změn krevního tlaku. Nejčastěji se snižuje ve 20. týdnu: systolický tlak se snižuje o 4 až 5 milimetrů rtuti a diastolický o 15 mm rtuti. V souvislosti s potřebou pumpovat více krve se srdeční frekvence těhotné ženy zrychluje: puls se stává častěji asi o 8-15 tepů za minutu.

Tyto změny nevyžadují lékařský zásah. Pokud však žena začne omdlet, trpí nevolností a těžkými závratěmi, musí o tom informovat svého lékaře.

Zrakové postižení

Často ve 20. týdnu těhotenství si ženy začínají stěžovat na mírné poškození zraku. Pokud dříve nebyly problémy s orgány zraku, pak není důvod k vzrušení: zraková ostrost se brzy vrátí. Mírné snížení vizuální funkce je spojeno se zvýšením množství krve v těhotném těle. Díky tlakovým poklesům se sítnice mírně zužují, díky čemuž klesá zraková ostrost.

U některých je tento proces bez povšimnutí. Ženy, které v současné době řídí auto nebo pracují v práci vyžadující dobrý zrak a přesnost, by měly být velmi opatrné.

Streamery

Nepříjemné stopy napínání na kůži v medicíně mají jednoznačné jméno - „striae“. Se zvýšeným růstem břicha, hýždí a mléčných žláz, které se objevují v polovině těhotenství, kůže „neudrží tempo“ s rychlostí růstu, dochází k mikrotrhlinám elastinových a kolagenových vláken a v místě těchto trhlin se tvoří hrubé pojivové tkáně. Je to ona, kdo dává nevzhledný kosmetický efekt ve formě pruhů různých barev - od růžové po fialovou.

Po porodu je obtížné opravit strie, strie se většinou neopalují, protože nemají malatonin. Abyste se později s takovou kosmetickou vadou nevyrovnáli, musíte podniknout veškerá opatření ke zpomalení růstu strie. K tomu musí těhotná žena sledovat svou váhu: u žen, které během těhotenství získaly 20 kilogramů, je pravděpodobnost extenzivních značek mnohem vyšší.

Již nyní můžete používat dětský krém nebo jiné hypoalergenní gely a krémy. Hlavní věcí je zabránit alergické reakci, protože kůže těhotné ženy je velmi citlivá na 19–20 týdnů.

Krkavci

Asi 15% nastávajících matek si stěžuje na jev, jako jsou spontánní krvácení z nosu. Uprostřed těhotenství v důsledku změn krevního tlaku, jakož i zvýšené křehkosti cév sliznice nosních cest, je jejich integrita čas od času narušena. V důsledku toho může u ženy dojít k náhlému krvácení.

Lékaři žádají budoucí matky, aby odlišily fyziologické nosní řasy od patologických. Přirozeně se vyskytují nejčastěji s ostrými změnami v poloze těla, s neopatrným foukáním nosu. Patologické nosní římsy se opakují se záviděníhodnou pravidelností a nemají žádné viditelné důvody. Ve skutečnosti mohou doprovázet hypertenzi, narušení koagulačních funkcí krve, nedostatek vápníku v těle.

Pro takové krvácení se poraďte s lékařem a ORL lékařem.

Hruď

Žlázové žlázy těhotné ženy vypadají velmi působivě ve 20. týdnu: staly se výrazně většími, bradavky zesílily, jejich citlivost se několikrát zvýšila. Pokud kolostrum začne vynikat v současném období, není třeba se bát, nic špatného se nestane. Toto je zcela přirozený jev..

Mlezivo je vysoce výživná látka bohatá na bílkoviny, tuky, uhlohydráty a minerální soli. Má silnou konzistenci a nažloutlý odstín. Ve třetím trimestru se kolostrum stává průhlednějším a po porodu se po několika dnech promění v plnohodnotné mateřské mléko.

Kolostrum se nejčastěji objevuje uprostřed těhotenství u žen, které již porodily a kojily: ​​jejich kanály jsou ve srovnání s nulliparousem zvětšeny.

Pokud je kolostrum nyní docela znepokojeno, uniká a zabarví oblečení, měli byste použít podprsenku navrženou speciálně pro kojící matky. Jeho šálky na vnitřní straně mají speciální „kapsy“ pro vložky, které absorbují kolostrum a zabraňují skvrnám na oděvu.

Nyní musíte pečlivě pečovat o svá prsa: nosit podpůrné podprsenky, dvakrát denně mýt bradavky teplou vodou, používat strie.

Vývoj plodu

Někdy najdete informace, že plod má po 20 týdnech duši. Někteří lidé tomu skutečně věří, pravoslaví má sklon věřit, že dítě má duši od okamžiku početí. Tato otázka je kontroverzní a nastávající matka, pokud se o něj bude zajímat, se bude moci tento týden věnovat studiu různých hledisek.

Jednu věc lze říci s jistotou: dítě je již vnímající a dokonce myslící bytost, která velmi jemně vnímá svou matku a nyní začíná porozumět světu..

Po polovinu času prošlo dítě dlouhou cestu od oplodněného vajíčka k embryu a poté k plodu. Fetální období jeho vývoje nyní probíhá, což znamená, že strouhanka je plně utvořena, nyní musí jen růst. V 18. embryonálním týdnu (toto je 20. porodnický týden) dosáhlo dítě velikosti papájového ovoce. Jeho výška je asi 24-26 centimetrů a hmotnost se blíží 350 gramům. Řekneme vám více o tom, jak dítě dělá.

Vzhled

Dítě je hezčí každý den. Není tak hubený, jak ho mohla vidět budoucí matka při prvním ultrazvuku, prochází podkožním tukem. Díky tomu tělo dítěte postupně získává více zaoblené formy, tváře a bříško se jako první „zotavují“. Ruce a nohy jsou stále tenké, a proto vypadají poněkud trapně. Kůže přestane být jasně červená, protože subkutánní tuková vrstva postupně začíná oddělovat síť krevních cév od tenké kožní vrstvy. Samotná kůže z tohoto týdne se stává čtyřvrstvou, silnější a silnější.

Od hlavy až k patě je dítě pokryto mazivem podobným sýru. Jeho účelem je chránit pokožku před neustálým vystavením plodové vodě. Mazivo je pevně drženo na kůži díky tenkým vlasům z děla - lanugo, které nyní pokrývají celé tělo.

Postupně, jak dítě roste, se zbaví jak lanugo, tak i původního mazání. Blíže k porodu bude jeho pokožka hladká a lubrikant zůstane pouze tam, kde je to skutečně nutné - v místech fyziologického tření (v záhybech kůže, ve třísle, v ohybu lokte a v ohybu nohou pod koleny).

Dítě vypadá 20. týdnu úměrněji než dříve. Jeho nohy, které byly původně kratší než jeho ruce, byly znatelně dospělé, jeho hlava téměř získala správný tvar, jeho rozměry se postupně přizpůsobovaly jiným částem těla. Proto už dítě nevypadá jako pulec - teď je to ve všem maličký muž, dokonce i malé věci. Má tedy řasy a obočí, nehty a dokonce i své vlastní otisky prstů.

Tvář dítěte již nebude procházet významnými proměnami. Uši, které byly původně na krku, jsou již dlouho na svém místě a ve 20. týdnu příroda přidává poslední „dotek“: ušnice nabývají svého konečného tvaru. Oči dítěte jsou stále zavřené, ale víčka jsou hustší, v současné době se dítě snaží je otevřít. Tento proces je dlouhý, bude to trvat několik týdnů, ale právě teď se vytváří blikající reflex.

Pokud se žena ve 20 týdnech rozhodne, že nebude chodit na obyčejný dvourozměrný ultrazvuk, ale na ultrazvuk ve 3D, bude schopna snadno prozkoumat všechny rysy obličeje dítěte na monitoru: jsou již jedinečné, mají všechno, co dítě zdědilo geneticky. Má své vlastní speciální formy nosu, čela a brady. Vypadá jako jeden z jeho rodičů a možná babička nebo dědeček.

Smyslové orgány

Od 20. týdne těhotenství se dítě začíná lépe orientovat ve svém prostředí. Nyní jasně rozlišuje denní dobu - noc a den, ráno a večer. Jeho každodenní rutina se nemusí shodovat s matčiným životem, například bdělé období drobků může dopadnout na matčin noční odpočinek, ale zatím to ženu nijak zvlášť neruší, protože dítě, i když se aktivně pohybuje, nezpůsobí její bolest a nepohodlí. Noční kotě potomků mohou zůstat spící matce úplně bez povšimnutí.

Svět pro vaše dítě už nebude stejný, protože od 19. do 20. týdne začnou jeho sluchové orgány plně fungovat. Až do této doby dítě také slyšelo, ale většinou jen vibrace, které vytvářely různé zvukové vlny a hlasy.

Nyní s nadšením začíná poslouchat svět tak, jak je. Jeho oblíbené zvuky jsou bezpochyby zvuk srdce matky, její hlas.

Právě podle perinatálních psychologů se formuje jeho postoj ke světu - optimistický nebo pesimistický. A tady hodně záleží na tom, jaké pohádky a písně, které uslyší od své matky, jak se buduje její vztah s jeho otcem, jaké zvuky často zasáhnou drobné uši uvnitř matčiny lůna.

Plod ještě nevidí, přestože všechny receptory orgánů vidění jsou plně formovány. Jasné světlo a noční tma - to jsou dva světelné efekty, které plod může vnímat zavřenýma očima. Při definování chutí však dosáhl skutečné dokonalosti..

Vzhledem k tomu, že papilární receptory na jazyku byly vytvořeny dříve než jiné smyslové orgány, je jejich práce již odladěná: dítě je dobře obeznámeno s tím, co matka snědla, dává přednost sladkým, ne příliš šťastným kyselým nebo slaným. Polyká plodové vody, mohou mít různé odstíny chuti, které závisí na tom, co žena jí.

Hmatové pocity jsou dobře vyvinuté, dítě, bez schopnosti vidět, vnímá vše kolem sebe na dotek a tento proces poznání mu dává velkou radost. Pach dítěte se objeví po narození, když začne dýchat nosem.

Imunita

Od 20. týdne těhotenství začíná imunita dítěte fungovat téměř naplno. Nyní je více chráněna před různými vnějšími hrozbami. V tuto chvíli dítě chodilo velmi dlouhou dobu. První buňky imunitního systému začaly tvořit další období asi 4-5 týdnů. Dítě dostává dostatečné množství imunoglobulinů z mateřské krve, placentární bariéra je prochází. Kromě toho je počet leukocytů ve fetální krvi přibližně 2krát.

Tyto buňky jsou nezralé formy, nemohou se plně podílet na produkci interferonu a imunoglobulinu, ale zatím to není nutné: dítě je nyní a během prvních měsíců po narození chráněno imunitou své matky. V tomto okamžiku se však vytvoří všechny složky imunitního systému plodu.

Nervový systém

Tento týden v těle dítěte pokračuje tvorba šedé hmoty, mozkové kůry se svými křivkami a drážkami. Dynamicky se vyvíjející nové nervové buňky. Největší počet neuronů pochází kolem komor mozku, stejně jako ve vnitřní části kortexu časových oblastí obou hemisfér. Tento proces bude pokračovat před a po porodu. Mladé neurony se vyskytují iu dospělých, věří se, že částečně poskytují mozku schopnost kompenzovat ztracené nebo narušené funkce..

Nové neurony migrují do kůry a hlubších vrstev mozku. Tento proces je nyní nejintenzivnější a zůstane dynamický až do 29. týdne těhotenství..

Když se dítě každou sekundu stává „chytřejším“, nemůže to ovlivnit jeho chování. Pohyby paží, nohou a hlavy jsou již téměř pod kontrolou centrálního nervového systému. Reflexy se nadále vyvíjejí. Dítě už dokonale spolkne, saje, popadne něco, co spadne do jeho rukou, ví, jak odstrčit nohy ze stěn dělohy. Každý den se zlepšuje..

Věda moc neví o tom, jak se vyvíjí psychika plodu. Někteří odborníci tvrdí, že již po 20 týdnech zvědavá osoba sní, zatímco jiní si jsou jisti, že to není možné. Existuje však několik faktů, které dokazují lékaři. Takže více než 70% dětí uprostřed těhotenství své matky saje pravý prst a jen třetina - levá. V 99% případů jsou ty děti, které nasávaly pravý prst v lůně, praváky a leváci dávají přednost levákům.

Pokud je nyní žaludek budoucí matky zasažen hlasitým zvukem procházejícím sluchátky, jsou u většiny dětí aktivovány dočasné mozkové laloky, a ve vzácných případech - čelní. To jsou přesně ty části kůry, které následně zpracují řečové informace.

Nervový systém dítěte se tak již nyní vyvíjí „s okem“ na budoucí prostředí nového člověka.

Vnitřní orgány, kosterní systém

Pochopení toho, jak malé tělo nyní pracuje, pomůže nastávající matce kompetentněji přistupovat k otázkám výživy, protože jejím úkolem v této fázi je poskytnout svému synovi nebo dceři vše potřebné.

Ve 20. týdnu je nejintenzivnějším procesem růst kostí. Nyní dítě opravdu potřebuje vápník a hořčík, stejně jako železo, aby srdce fungovalo. Pokud vápník nestačí, dítě začne „brát“ minerál z matčiny kosti, v důsledku čehož se zvýší jejich křehkost, mohou se začít problémy s pohybovým aparátem, zuby a tvorbou krve..

Srdce dítěte má všechna oddělení, 4 kamery. Fetální srdeční rytmus není jako u matky: srdce dítěte bije častěji. Srdeční frekvence v týdnu 20 je obvykle mezi 150 a 170 úderů za minutu. Ledvinové pupeny se podílejí na produkci moči a močový měchýř a močová trubice přispívají k jeho vylučování z těla dítěte.

Střevo začíná hromadit prvotní výkaly - meconium. Všechny žlázy fungují, včetně štítné žlázy a pankreatu. Všechny orgány mohou být již vyšetřeny ultrazvukem.

Sexuální determinace

Sexuální charakteristiky, kterými se chlapci odlišují od dívek před jejich narozením, jsou plně utvářeny. Na ultrazvuku vám lékař, pokud vám dítě umožní prozkoumat vaše intimní místa, s jistotou řekne, kdo přesně čeká v blízké budoucnosti - syn nebo dcera.

U chlapců se varlata začnou pohybovat do pánevní oblasti a odtud do šourku. Jedná se o poměrně dlouhý proces, který potrvá do konce těhotenství.

U dívek jsou již všechny složky reprodukčního systému zavedeny a ve vaječnících je více než pět milionů vajec - tato populace se bude stále zvyšovat. Mělo by to stačit pro celý ženský život.

Sexuální hormony se syntetizují u chlapců a dívky se začnou o hormony starat o něco později, zatímco jejich hormonální pozadí je podobné jako u matek, dívky dostávají hormony z mateřské krve.

Vaše dítě na ultrazvuku

Při podstupování ultrazvuku v 19-20 týdnech se hodnotí nejen růst plodu, ale také rysy formování všech jeho orgánů, aby nedošlo k „vynechání“ případů genetických a chromozomálních genetických patologií. Doktor již vidí abnormality ve vývoji ledvin nebo srdce dítěte, pokud existují.

Gestační věk a velikost dítěte odpovídají tomu, že KTR už není určeno, existuje celá tabulka různých parametrů. Následující hodnoty jsou typické pro tento týden..

Fetometrické standardy pro 19-20 týdnů

BPR (dvoustranná velikost), mm

LZR (fronto-týlní velikost), mm

OG (obvod hlavy), mm

Chladivo (obvod břicha), mm

Délka stehna (DBK), mm

Délka holeně (DKG), mm

Délka ramene (WPC), mm

Délka předloktí (DCT), mm

Prezentace plodu, přestože je stanovena, zatím nemá velkou hodnotu. Pánevní nebo příčný - informace důležitější v posledních týdnech.

Zatím ani jeden, ani druhý by neměly inspirovat svatou hrůzu u těhotné ženy, protože dítě ještě není tak velké, aby zaujalo pevnou pozici. Pohybuje se a mnohokrát mění svou pozici, pokud jde o opuštění dělohy.

Nebezpečí a rizika

Ve 20. týdnu není tolik nebezpečí, ale nelze je ignorovat. Hrozba potratu je nyní minimální, i když dříve, konec pátého porodního měsíce je poměrně klidným obdobím, pro které je spontánní ukončení těhotenství nepravděpodobné. Mohou se však vyvinout další komplikace a žena se na to musí připravit..

Nejčastější komplikací druhé poloviny těhotenství je gestóza. Jeho hlavní příznaky jsou otok. Mohou být vnější a vnitřní. Žena si všimne sama sebe: nejprve prsteny přestanou být snadno odstraněny z prstů, a pak se obvyklé roztřepené boty mohou stísnit..

Vnitřní edém je mnohem obtížnější podezírat. Proto se nyní důrazně doporučuje zvážit (s edémem vnitřních orgánů, hmotnost roste patologicky), ve 20. týdnu se ženám doporučují testy, které umožní posoudit pravděpodobnost vývoje gestózy.

Snížená imunita může nyní způsobit nachlazení a infekční onemocnění. Imunodeficience u ženy je nyní fyziologická, přirozené obranné mechanismy těla jsou potlačovány hormony, takže nehrozí žádné ohrožení vývoje dítěte. Ale on se stává úrodnou půdou pro ARVI, chřipku, cystitidu a další onemocnění.

Léky, včetně některých antibiotik, jako je například Flemoxin, lze nyní předepsat ženě, protože nezpůsobí poškození dítěte vhodným schématem a dávkami. Mnohem příšernějším důsledkem nachlazení může být narušení děložního průtoku krve, který se někdy vyvíjí v důsledku vysoké teploty.

Problémy s fungováním zažívacího systému jsou dostatečně rozšířené. U ženy, protože děloha začala mačkat břišní orgány, může začít zácpa, průjem, pálení žáhy.

Častá zácpa zase zvyšuje pravděpodobnost vzniku hemoroidů. Podle lékařských statistik trpí ve druhé polovině těhotenství asi 70% nastávajících matek.

Často, na pozadí zvýšené zátěže na všechny orgány během těhotenství, staré nemoci znovu „prohlašují“ samy o sobě, na které by žena mohla zapomenout: kolitida, gastritida, peptický vřed.

Polyhydramnios a oligohydramnios, vytvořené v této době, nejsou konečnou diagnózou, popisují pouze tendenci ke zvýšení nebo snížení množství plodové vody. Tato těhotná žena bude pozorněji sledována, bude muset častěji provádět testy a navštívit svého porodníka-gynekologa.

Nebezpečí ve 20. týdnu spočívá v hypokalcemii - nedostatku vápníku a anémii: nedostatečná hladina hemoglobinu v současném období je diagnostikována přibližně u 20% nastávajících matek.

Zkoušky a zkoušky

Od tohoto týdne bude žena muset navštívit gynekologa ne jednou za měsíc, jako tomu bylo dříve, ale dva. Ale to bude po druhém screeningu. Obvykle se plánuje provést v období od 18 do 21 týdnů, tento týden má být diagnostikována přibližně polovina registrovaných žen.

Komplexní studie zahrnuje ultrazvukové vyšetření plodu a biochemický krevní test. „Triple test“ - stanovení hladin hCG, volného estriolu a alfa-fetoproteinu. Tyto tři látky a jejich koncentrace jsou důležitými ukazateli zdraví dítěte..

Výsledky z laboratoře budou doplněny ultrazvukovým protokolem. Účelem této komplexní univerzální diagnostiky je určit rizikovou skupinu pro chromozomální abnormality. Tento screening se liší od prvního v tom, že rozsah diagnostických schopností se rozšiřuje: nyní může lékař vyvodit závěry o tom, jak se vyvíjí mozek a mícha dítěte, ať už má patologie nervových trubic.

Povinné ve 20. týdnu jsou obecné testy - krev a moč. Pokud je v nich nalezen zvýšený obsah cukru, lékař bude mít podezření na gestační diabetes, a pokud se v moči objeví protein, bude žena vystavena riziku rozvoje gestózy..

Tipy a triky pro nastávající matky

Doporučení pro matky zůstávají stejná - čerstvý vzduch, kvalitní jídlo, šetrný pracovní režim. Nyní se však provádějí některé úpravy: dlouhé procházky jsou nyní nežádoucí, večerní promenády v parku nebo na náměstí by měly být časově omezeny na 10-15 minut. Mezi další tipy, které budou užitečné v polovině těhotenství, patří následující.

 • Získejte polštář pro těhotné ženy: jeho speciální tvar umožní ženě pohodlně si odpočinout na její levé nebo pravé straně, spát lépe, probudit méně.
 • Chcete-li zabránit strie a zmírnit nepříjemné pocity ve spodní části zad a zad, začněte nosit antatologickou ortopedickou bandáž.
 • Neváhejte otevřeně informovat kolegy a přátele, aby se nedotkli žaludku, že je to pro vás nepříjemné: lidé, kteří se chtějí dotknout zakulaceného břicha ženy, mají nyní více než dost..
 • Je čas se naučit, jak správně vstát z postele: Nejprve se musíte otočit na bok, potom si nohy sklopte, posaďte se a teprve po krátké pauze zaujměte svislou polohu. Zabráníte tak závratě, mdloby, krvácení z nosu..
 • Sex není zakázán, zejména proto, že se tento týden začíná zvyšovat sexuální touha ženy. Pár se musí ujistit, že neexistují žádné kontraindikace (lékař by měl tento problém objasnit), a pak dávejte pozor, abyste nevyvíjeli tlak na žaludek, vyhýbejte se pozicím s hlubokou penetrací.
 • Pokud se objeví nějaké alarmující příznaky a „poruchy“, musí o tom žena informovat svého lékaře, ať už je to rýma, časté močení nebo bolest hlavy.
 • Nyní je velmi důležité regulovat stravu - vyhýbat se potravinám, které jsou nežádoucí, a „opírat se“ o zdravé a nezbytné potraviny. Musíte jíst frakčně, nejméně šestkrát denně. Čerstvá zelenina a ovoce jsou vynikající profylaxí zácpy a zdrojem vitamínů. Tučné maso, sycené nápoje, mouka, sladká, solená a uzená jídla, jakož i nakládaná jídla a konzervované potraviny se nedoporučují.

Recenze

Hlavním tématem recenzí, které těhotné ženy opustily na internetu, jsou pohyby a otázky ultrazvukové diagnostiky. Nové pocity, které se objevily (nebo se dosud neobjevily) v souvislosti s pocity pohybů dítěte, vyvolávají mnoho otázek. Ještě více pochybností a starostí se týká výsledků screeningu. Pokud se ukázalo, že jsou pochybné nebo neuspokojivé, je ženám nabídnuta invazivní diagnóza - kordocentéza nebo amniocentéza..

Protože tyto metody, i když přesné, mohou představovat hrozbu pro zdraví a život dítěte, hledají ženy alternativní způsoby, jak zjistit, zda je dítě zdravé. Nyní existují takové metody - jedná se o neinvazivní prenatální testy DNA, pro které je zapotřebí pouze obvyklá žilní krev samotné ženy. V něm se nacházejí fetální krvinky a od nich získají DNA, která dokáže odpovědět na všechny otázky - o zdraví a poli plodu.

O tom, co se stane ženě a plodu ve 20. týdnu těhotenství, viz následující video.

Články O Neplodnosti