Hlavní Neplodnost

20 týdnů těhotenství

První polovina těhotenství se tedy chýlí ke konci, všechny nejobtížnější zaostávají a nyní by se měly všechny vaše myšlenky zaměřit na budoucí mateřství.

Počínaje dvacátým týdnem budete navštěvovat antikoncepční kliniku dvakrát měsíčně a zdá se, že právě nedávno jste provedl těhotenský test a ukázal pozitivní výsledek.!

Pokud k porodu dojde ve 40. týdnu těhotenství, budete mít v břiše dítěte přesně stejné množství času.

Přestože je 20. týden jen poloviční čas, tělo vašeho dítěte již bylo plně tvarováno a zráno, zůstávají jen malé dotyky.

Mimochodem, dvacátý týden těhotenství je také uprostřed druhého trimestru, a podle toho o něco více a třetí začne.

Vývoj plodu

Za pouhých několik týdnů se vaše dítě teoreticky stane životaschopným. Všechny orgány a systémy jsou vytvořeny, ale stále se zlepšují a připravují se na nezávislé fungování bez pomoci matky.

Takto vypadá vaše dítě ve 20. týdnu

Vaše dítě už slyší a rozlišuje světlo, aktivně otočí hlavu a saje prst. Spí téměř po celou dobu, ale na hru nezapomene. Kůže dítěte se také stala hustší, pod ní se hromadí tuk. Přestože se tvář drobků stále podobá obličeji starého muže, na ní dosud prakticky neexistuje žádný tuk.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si mnoho dětí již zvolilo pozici vzhůru nohama. Pokud však vaše dítě ještě tuto pozici nezískalo, nebojte se, má na to ještě dost času, navíc se otočí více než jednou.

Od dvacátého týdne těhotenství začíná diferenciace kožních vrstev. Produkuje hormony a štítnou žlázu, které zase ovlivňují vývoj mozku.

Hlavním růstovým hormonem dítěte je inzulín, který je produkován slinivkou břišní. Roste také počet nefronů v ledvinách. Dětská moč je hlavním zdrojem plodové vody.

Jinými slovy, vaše dítě neroste každý rok, ale každý den a každý nový den, s každým novým týdnem se stává stále dokonalejším a připraveným na nezávislý život, mimo matčino lůno..

Ultrazvuk po 20 týdnech těhotenství

Ultrazvukové vyšetření plodu se provádí v komplexu prenatální diagnostiky. Uzist lékař dokáže přesně určit pohlaví vašeho dítěte, navíc si to můžete ověřit sami!

U chlapců sestávají varlata z břišní dutiny do šourku.

Nejinformativnější je 3d 4d ultrazvuk, díky kterému si můžete prohlédnout záda, struktury obličeje, hlavu plodu atd..

Při provádění standardního ultrazvukového vyšetření se měří hlavní rozměry plodu, které jsou nezbytné pro diagnostiku jeho normálního vývoje..

Velikosti plodu ve dvacátém týdnu těhotenství:

 • biparietální velikost: 43 - 53 mm.
 • frontooccipital: 56 - 68 mm.
 • obvod hlavy: 154 - 186 mm.
 • obvod břicha: 124 - 164 mm.
 • humerus: 26 - 34 mm.
 • předloktí: 22 - 29 mm.
 • femur: 29 - 37 mm.
 • palička: 26 - 34 mm.

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 20 týdnech těhotenství jsou fetální orgány vyšetřeny bez selhání. Jsou vidět jeho ledviny, je vyloučena expanze pánve, je vidět žaludek, močový měchýř, žlučník, střeva, srdce, plíce.

Ultrazvukové vyšetření srdce určuje jeho polohu, symetrii srdečních komor, integritu příček, hlavních cév a jejich výstupů. V případě nesrovnalostí je budoucí matka poslána na specializované ultrazvukové vyšetření fetálního srdce, je nutné vyloučit srdeční onemocnění.

Rovněž ve dvacátém týdnu těhotenství s ultrazvukem je stanovena přítomnost segmentálních kontrakcí vrstvy svalu dělohy..

Co se stane ve vašem těle ve 20. týdnu?

Spolu s dítětem roste děloha a bříško, zatímco vnitřní orgány budoucí matky jsou stlačeny. Každý den se vaše bříško vynoří stále víc a víc a pas téměř úplně zmizí.

Pod vlivem těhotenských hormonů se může vaginální výtok zvýšit. Pod vlivem stejných hormonů se ve většině případů stav vlasů a nehtů zlepšuje..

Vzhledem k tomu, že děloha komprimuje bránici, budou budoucí matky čelit problémům s nedostatkem vzduchu, v tomto případě je nutné často a povrchně dýchat, abych tak řekl jako pes.

Vaše pocity ve 20. týdnu

Se vzrůstajícím břichem u budoucích matek se posunuje těžiště, změna chodu a držení těla. Cítíte tažnou bolest v dolní části zad, což je způsobeno rostoucí zátěží na páteři a změkčováním sakro-femorálních vazů, jakož i expanzí pánve..

Prodloužené postavení a chůze může vyvolat výskyt křečí lýtek, příčinou jejich vzhledu je nejen přepracování nohou, ale také nedostatečné množství vápníku v těle..

Výsledkem stísněného střeva je pálení žáhy, zácpa a nadýmání. Močový měchýř je také stlačen, v důsledku čehož je možný špatný odtok moči. Membrána také trpí, v důsledku čehož můžete cítit nedostatek vzduchu.

Ve dvacátém týdnu těhotenství má většina žen krvácení dásní, zvyšuje se pigmentace na kůži a zhoršuje se vidění. Neměli byste se tím bát, po narození všechny tyto jevy pominou. Ale co se týče krvácejících dásní, je důležité propláchnout ústní dutinu odvarem heřmánku, dubové kůry a šalvěje..

V tomto období těhotenství se mohou objevit otoky, je třeba věnovat pozornost jejich stupni, protože těžký otok je alarmujícím příznakem, který by měl být oznámen lékaři.

Budoucí matky začnou přibývat na váze, chuť k jídlu se zvyšuje, v důsledku toho by měla být strava kontrolována.

Genitální sekrece

Ve dvacátém týdnu těhotenství je výboj považován za normální, má světlou barvu, jednotnou konzistenci, s mírně kyselou vůní, může být hojnější, je to způsobeno zvyšujícím se množstvím estrogenu.

Přítomnost krvavých, růžových a hnědých vaginálních výtoků by vás měla upozornit, zejména pokud jsou doprovázeny bolestí v podbřišku. Pozornost by měla mít také přítomnost žlutých, šedozelených, hnisavých, stočených, napěněných sekretů se zřetelnou vůní. Pokud dojde k atypickému výboji, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo vyhledat lékařskou pomoc.

20. týden těhotenství: co se děje, vývoj plodu, ultrazvuk

Když přijde 20. týden těhotenství, nastávající matka přistupuje k nějakému rovníku. Za vzrušujícím prvním trimestrem a téměř polovinou druhého. Mnohé nepříjemné pocity zmizely, období hrozby potratu a zmrazení plodu uplynulo. Podívejme se podrobněji na vše o těhotenství v tomto období, zjistíme hmotnost plodu po 20 týdnech, mluvíme o změnách v těle matky a dítěte.

Fotografie: Guidi W. Anatomie člověka. Dětská ilustrovaná encyklopedie. - M.: Vladis, 2016.-- 62 s.

20 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

20 týdnů je kolik měsíců? Toto je poslední týden v pátém měsíci těhotenství, jinými slovy čas, který uplynul od začátku posledního menstruačního období ženy. Snad nejpříjemnějším výsledkem 20 týdnů těhotenství je krásně zaoblená bříško. Dítě v něm již dosáhlo takových rozměrů, že žena začne cítit jeho aktivní pohyby.

Při prvním těhotenství se plod ve 20. týdnu poprvé poprvé pohybuje. Zkušené matky mohou cítit pohyby o pár týdnů dříve, protože kouř:

 • tlačil do stěn dělohy;
 • pohybuje rukama a nohama;
 • převrátí se a trhne.

Spolu s těmito radostnými a vzrušujícími okamžiky přináší těhotenství 20 týdnů řadu nepříjemných pocitů. Většina z nich je spojena se zvýšením dělohy a jejím tlakem na okolní orgány. Ve své praxi se často setkávám s podmínkami těhotných žen jako:

 • trávicí poruchy: pálení žáhy, nevolnost, říhání, nadýmání;
 • časté močení;
 • vzhled strie s rychlým nárůstem hmotnosti.

Co je pozoruhodnějších 20 týdnů těhotenství? Břicho začíná ovlivňovat svaly. Žena se unavuje rychleji při chůzi, cítí bolest v dolní části zad a na nohou se objevuje otok. Proto je ve druhém trimestru důležité snížit stres, více relaxovat a vybrat si pohodlné oblečení a obuv.

Moji kolegové také doporučují věnovat pozornost těmto změnám:

 • bradavky mohou začít vylučovat nažloutlou bílou tekutinu - kolostrum. Toto je normální fyziologický proces, který naznačuje přípravu těla na porod;
 • křeče nohou v noci. Nepříjemný příznak naznačuje nevyváženou stravu. Lékař vám řekne, jaké potraviny přidat do stravy, nebo předepsat vitaminový komplex.

Stále doporučuji sledovat teplotu těla v případě, že se u vás objeví nachlazení, stejně jako povahu výboje. Jakékoli změny je třeba neprodleně nahlásit lékaři..

20. týden těhotenství: vývoj plodu

Jak vypadá dítě ve věku 20 týdnů? Z vnějšího i vnitřního hlediska je to téměř úplně vytvořený malý muž. Jaká je hmotnost plodu po 20 týdnech? Norma se pohybuje od 250 do 280 gramů.

Hmotnost dítěte jsme se naučili po 20 týdnech, a co výška? Svým rozměrem je dítě srovnatelné s malými kokosovými ořechy: už se mu podařilo dorůst až do 15 cm. To je velikost plodu po 20 týdnech, což jasně dává matce břicho.

Současně trávicí, kardiovaskulární a nervový systém již aktivně působí v malém organismu. Kromě toho se nadále formují:

 • respirační orgány, zejména plíce;
 • vize, vývoj sítnice;
 • kůže zhoustne a začne produkovat speciální mazivo.

Dítě slyší velmi dobře a dokonce si pamatuje zvuky. Například dokáže rozlišit hlas své matky, a proto je již možné a nutné s ním mluvit, poznámky autoritativní online publikace WebMD. Vize se dosud plně nevyvinula, ale na světelné podněty již existuje reakce.

Co jiného je zajímavé po 20 týdnech těhotenství? Fotografie břicha pořízené během ultrazvukového vyšetření ukážou, že:

 • na malých prstech dítěte se objevily hřebíky;
 • hlava byla pokryta prvními vlasy;
 • obočí a řasy rostly.

Dítě tedy ve 20. týdnu těhotenství již není embryem, které nastávající matka pozorovala během prvního ultrazvuku. Zázrak vývoje ho každým dnem přibližuje k narození.

Foto: Abrahams P. Těhotenství. Ilustrovaná encyklopedie. - M.: Bertelsmann, 2007. - 63 s.

20 týdnů těhotenství: ultrazvuk, testy, doporučení

Celé těhotenství provází různé testy a studie. 20 týdnů nebude výjimkou. Za prvé, lékař předepíše ženě řadu standardních testů:

 • moč - k posouzení funkce ledvin, detekci cystitidy v raných stádiích, kontrola zánětlivých procesů v těle;
 • krevní test - obecná klinická analýza ke kontrole cukru a hemoglobinu. V případě nepříjemných příznaků se navíc provede podrobnější biochemická analýza;
 • „Triple test“ - stanovení hladiny hCG, estriolu, fetoproteinu - k určení, jak se dítě vyvíjí a diagnostikují chromozomální abnormality.

Za druhé, ultrazvuk je plánován na 20. týden těhotenství. Po výzkumu v prvním trimestru to bude druhé „setkání“ s dítětem na obrazovce. Během ultrazvuku lékař:

 • posoudit celkový průběh těhotenství;
 • určit pohlaví drobků;
 • odstranit nitroděložní malformace.

Také se doktor zajímá o tloušťku placenty. Po 20 týdnech jsou hranice normy v rozmezí 16–20 mm.

Po zákroku bude jasné, jak probíhá 20. týden těhotenství. Ultrazvuk určí velikost dítěte, práci jeho srdce a vnitřních orgánů.

Co doporučuji matkám, když nastane 19–20 týdnů těhotenství? Pohyby dítěte jsou stále výraznější, ale budoucí matka by měla aktivitu omezit. Odmítnout od:

 • extrémní sporty;
 • silná fyzická námaha (nezvedejte závaží a neohýbejte se);
 • dlouhá procházka;
 • vysoké podpatky a pevné oblečení;
 • špatné návyky;
 • návštěvy lázní, saun, solárií, dlouhodobé sluneční expozice.

Během odpočinku a spánku se nedoporučuje ležet na břiše, varuje vydání WebMD. Posezení v poloze nohou na nohou rovněž narušuje průtok krve a není prospěšné.

Správná výživa zůstává relevantní. Vadná strava může způsobit poruchy v procesu růstu a vývoje plodu, řekne L.G. Mamonová v článku „Moderní problémy výživy těhotných a kojících žen“.

Doporučuji, aby všechny nastávající matky zahrnuly do nabídky produkty, které obsahují následující živiny:

 • vápník;
 • draslík;
 • hořčík;
 • vitaminy ze skupin A, B, C a E.

Vítáme intimní život, hobby a oblíbené věci. Čím příjemnější a radostnější život ženy během těhotenství, tím lepší je vývoj dítěte.

Foto: Serova V. Atlas lidské anatomie. - M.: White City, 2018. - 104 s..

Ačkoli dvacátý týden těhotenství je téměř polovina gestačního období, je příliš brzy na odpočinek. Každý den stále přinese něco nového. Poslouchejte sebe a své pocity a starejte se o sebe!

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Mamonova L.G. Moderní problémy výživy těhotných a kojících žen // Otázky moderní pediatrie. - 2006 - č. 4. - S. 104–106.
 2. Cynthia Dennison Haines. Zdravě spát během těhotenství // WebMD. - 2002. - č. 2. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/features/sleep-soundly-during-pregnancy#1
 3. Trina Pagano Váš týden těhotenství po týdnech: Týdny 17-20 // WebMD. - 2019. - 4. července. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-17-20#2

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

20 týdnů těhotenství

20. týden těhotenství je jen polovina těhotenství. Dítě se často rodí ve čtyřicátém týdnu, takže budoucí máma musí čekat dalších 20 týdnů, než se s ní setká, obklopené péčí a rodičovskou láskou.

Obsah

Úvod

Porodnický 20 týden těhotenství se začíná počítat od prvního dne menstruačního toku, ke kterému nedošlo v důsledku oplodnění vajíčka. Toto období odpovídá 18 týdnů od okamžiku implantace embrya do stěny dělohy. Toxikóza ve 20. týdnu těhotenství by měla přestat, stejně jako hormonální bouře. Nepříjemné, tažné pocity v oblasti břicha v důsledku rychlého růstu podvrtnutí dítěte a dělohy zmizí.

Při správné výživě a vyvážené stravě roste hmotnost ženy, ale zároveň je v souladu s normami. Hlavním rysem tohoto období je stabilní pohyb plodu, který již může být nahrazen nejen ultrazvukem, ale také jasně.

20. týden těhotenství: co se děje pocity

Pocity ve 20. týdnu těhotenství jsou velmi rozmanité. Žena cítí, jak dítě tlačí, pohybuje se, tlačí se pryč od stěn dělohy, škytá a třese se, když se její matka bojí. Každý den roste aktivita dítěte a jeho otřesy se cítí silnější. Pokud je však příliš aktivní, jedná se o důkaz nedostatku kyslíku, který by měl být okamžitě oznámen gynekologovi, aby se předešlo vážným následkům.

Kromě aktivity dítěte máma pociťuje nepříjemné příznaky, které se objevují v důsledku růstu dělohy a jejího tlaku na blízké orgány.

Tyto příznaky jsou uvedeny:

 • Pálení žáhy;
 • Dušnost;
 • Zácpa
 • Nadýmání a nadýmání;
 • Časté močení.

Protože žaludek rychle roste ve 20. týdnu těhotenství, začínají se na kůži objevovat strie. Pokud ale máma správně sní, váha bude pomalu růst a strie se neobjeví. Je třeba poznamenat, že nadváha těhotné ženy je velmi špatná. Může způsobit diabetes a další závažné abnormality, které způsobí komplikace během těhotenství a samotného procesu porodu. Kromě toho bude po narození dítěte mimořádně obtížné ztratit další kilogramy.

Nastávající matky se často obávají křečí v dolních končetinách během spánku. Tělo tedy jasně ukazuje, že postrádá stopové prvky a vitamíny. Toto by mělo být nahlášeno lékaři, který pro ženu vybere a předepíše potřebný lék a řekne vám, jaké produkty mají být ve stravě zahrnuty..

Také ženy v této době označují uvolňování kolostra, které bude sloužit jako potrava pro prvních pár dní po narození dítěte, dokud se neobjeví mléko. Kolostrum je důkazem toho, že prsa jsou připravena předem na krmení potomků.

Ve věku 20 týdnů těhotenství se na dolních končetinách objevuje otok. Pokud nejsou silné, neměli byste si s tím dělat starosti. Pokud však dojde k rychlému nárůstu tělesné hmotnosti, může se vyvinout gestóza, která se vyznačuje vysokým obsahem proteinových sloučenin v moči. Pokud gynekolog podezřívá ženu s takovým stavem, nasměruje ji na neplánované ultrazvukové vyšetření, aby zjistila, jak se dítě vyvíjí a zda má abnormality..

Fetální pohyby ve 20. týdnu těhotenství

Pokud má žena první těhotenství, začne cítit pohyb dítěte v intervalu mezi osmnáctým a dvacátým týdnem. V následujících těhotenstvích se aktivita dítěte začíná cítit dříve. První pocity, které se objevují v žaludku, se podobají lechtání, hlazení nebo dokonce řinčení. Dítě v lůně se neustále pohybuje, výjimkou je doba, kdy spí. Dítě provádí až dvě stě pohybů denně.

Její činnost je ovlivněna následujícími faktory:

 • Denní doba;
 • Psychoemocionální stav ženy;
 • Fyzická aktivita;
 • Výživa těhotná;
 • Okolní zvuky.

Také dítě se může začít hádat, pokud pro něj maminka přijme nepříjemný postoj.

Problémy a hrozby po dobu 20 týdnů těhotenství

V tuto chvíli může být žena narušena nejen nepříjemnými pocity, ale také ohrožením života budoucího dítěte.

Bolest

Ve dvacátém týdnu těhotenství se nastávající matka může začít obávat bolesti v dolních končetinách, bederní oblasti a v oblasti břicha.

V zádech dochází k bolesti v důsledku tlaku na páteř a posunu těžiště. Pro zmírnění tohoto stavu se doporučuje provést speciální gymnastiku, která odstraní zátěž z páteře.

Těhotné ženy se často obávají křečového syndromu, ke kterému dochází během spánku. Tento problém se objevuje v důsledku nedostatku hořčíku a vápníku v těle, jakož i v důsledku zvýšené tělesné hmotnosti a zvýšené zátěže nohou. Chcete-li odstranit křeče v dolních končetinách, měli byste vzít lék "Magne B6".

Mnoho matek si stěžuje svému lékaři, že ve 20. týdnu těhotenství přitahují spodní část břicha. Tento příznak se objevuje v důsledku podvrtnutí dělohy a jejího zvýšení. Pokud se však také objeví algie, měli byste se poradit s lékařem, protože to může být předzvěstí děložního tónu, v některých případech může dojít k potratu.

Krevní výtok

Krvavý výtok ve 20 týdnech těhotenství doprovázený bolestí v oblasti břicha je známkou předčasného ukončení těhotenství nebo placentárního narušení v důsledku jeho prezentace.

Pokud se po pohlavním styku objeví výtok s příměsí krve, je to důkaz eroze děložního čípku. Normální výtok by v tuto chvíli neměl mít zápach, mít světlý nebo průhledný stín a jednotnou konzistenci.

Pokud získali zelený nebo žlutý odstín a konzistenci tvarohu, jedná se o známku vývoje nemoci infekční etiologie. Pokud máte pocit pálení a svědění v pochvě, měli byste okamžitě konzultovat s odborníkem, protože s největší pravděpodobností snížení imunity vyvolalo drozd.

Ve druhém trimestru je výtok s příměsí krve velmi vzácný a je to vždy důkaz přítomnosti patologií. Jsou často zastoupeni:

 • Placentální prezentace - je diagnostikována, když struktury placentární tkáně blokují vstup do děložního čípku.
 • Odloučení placenty - vaginální sekrece s příměsí krve může být důkazem narušení fungování placenty.

Obě tyto abnormality mohou vyvolat potrat ve 20. týdnu těhotenství. Pokud se objeví špinění v těch dnech, kdy menstruace proběhla před těhotenstvím, nepředstavují nebezpečí.

Můžete také zjistit, co se děje ve 21 týdnech těhotenství, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období, jak se dítě vyvíjí a mnohem více. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Zmrazené těhotenství ve 20. týdnu

Zmrazené těhotenství v této době, i když to není charakteristické pro druhý trimestr, ale stále se stává někdy. Plod může zemřít z mnoha důvodů. Často k tomu dochází kvůli endokrinním poruchám v jeho těle, vlivu negativních faktorů a narušení produkce určitých hormonů v matčině těle. Nízký progesteron ve 20. týdnu těhotenství často vede k těmto problémům..

Symptomatologií zmeškaného těhotenství je absence pohybu plodu a zastavení růstu břicha. Pro diagnostiku tohoto problému je pacient odeslán na ultrazvukové vyšetření a poslouchá srdeční rytmus dítěte. Pokud je detekována smrt dítěte, bude žena poslána na potrat, což pomůže vyhnout se intoxikaci a infekčnímu poškození těla v důsledku rozkladu mrtvého plodu..

Potrat zahrnuje chirurgickou kyretáž děložní dutiny. Po zákroku se zjistí příčiny úmrtí dítěte a provede se antibiotická terapie. Plánování dalšího těhotenství po zamrznutí plodu je povoleno nejdříve o rok později.

SARS po 20 týdnech těhotenství

ARVI ve 20. týdnu již není pro dítě tak nebezpečné jako v prvním trimestru, protože plod je spolehlivě chráněn placentou. V důsledku nachlazení však může nastat fetoplacentální nedostatečnost, v důsledku čehož dítě nedostává kyslík, což vede ke zpoždění vývoje a zvyšuje riziko, že dítě bude v předstihu.

Pokud nachlazení začne, mělo by být okamžitě léčeno, protože pokud bude zahájeno, ovlivní endokrinní systém, který negativně ovlivní tvorbu kostní tkáně a reprodukčního systému plodu, pokud žena nosí dívku. Při nachlazení zvolí budoucí matka šetrnou léčbu, která bude spočívat v užívání minimálního počtu tablet a velkého množství bezpečného lidového léčiva.

Těhotná žena bude také povinna dodržovat odpočinek v posteli, pít hodně čaje s malinami a citronem, kloktat a vypláchnout nos fyziologickým roztokem a bylinnými infuzemi.

Při zvýšené tělesné teplotě by měla být užívána antipyretika, která lékař předepíše. Pokud teplota nedosáhne 38 stupňů, musíte nechat tělo bojovat proti nemoci samo.

Těhotenství 20 týdnů vývoje plodu

Ve dvacátém týdnu těhotenství je dítě již plně formováno. Jeho výška je 17 centimetrů a hmotnost - 260 gramů, což je srovnatelné s průměrným kokosem. V tomto směru se jeho vývoj nezastaví, ale stále se zlepšuje..

Ve stadiu tvorby jsou gastrointestinální trakt, hematopoetický a respirační systém a také centrální nervový systém. Pokud mluvíme o dýchacím systému, pak se v této fázi plíce nadále vyvíjejí a zatím nemohou plnit své funkce sto procent, ale jsou již napůl připraveny poskytnout dítěti kyslík.

V této fázi těhotenství si žena dobře uvědomuje pohyby dítěte. Oční sítnice se tvoří a zlepšuje. Dítě je stále špatně vidět, ale zároveň dobře odlišuje světlo od tmy. Se stetoskopem můžete poslouchat tlukot srdce plodu..

Vývoj plodu ve 20. týdnu těhotenství pokračuje a ve srovnání s posledním trimestrem vypadá dítě ještě dokonaleji. Jeho tělo a končetiny se stávají proporcionální, objevují se nehty, vlasy, obočí a řasy. Dítě již vyvinulo sluch a může reagovat na zvuky, které si pamatuje a ví, jak rozlišit. Kůže zhoustne a je pokryta ochranným tukem. Dítě roste a vyvíjí se, připravuje se na brzký narození.

Ultrazvuk 20 týdnů těhotenství

Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství je povinný postup a je součástí screeningových studií druhého trimestru. Pomocí ultrazvuku můžete vyhodnotit, jak pokračuje plodení plodu, zjistit, jaké pohlaví je dítě, a také zjistit, zda má vývojové vady..

Díky ultrazvukovému vyšetření prováděnému v této době je možné studovat velikost plodu, určit stav plodové vody a placentu. Může být také použit k zobrazení toho, jak se vnitřní orgány vyvíjejí a jak fungují. Hlídač věnuje zvláštní pozornost srdci dítěte.

Poté, co si prostudoval všechny potřebné údaje o dítěti, bude lékař schopen dospět k závěru o jeho vývoji, identifikovat případné abnormality a určit, jak postupuje plod plodu obecně.

Testy po dobu 20 týdnů těhotenství

Kromě ultrazvuku je žena poslána na vyšetření krve a moči, aby zjistila, zda má anémii, zda je zvýšený glykemický index nebo zda existují nějaké zánětlivé nemoci, nebo zda ledviny fungují normálně, což je při porodu plodu mimořádně důležité..

Nastávající matka navíc daruje krev pro biochemii, podstoupí trojitý screening, provede analýzu hladiny hCG, zkontroluje poměr fetoproteinu a estriolu, což umožňuje posoudit přítomnost patologií a chromozomálních abnormalit u dítěte.

Výživa ve 20 týdnech těhotenství

Aby výživa ve 20. týdnu těhotenství byla správná a tělo bylo nasyceno užitečnými látkami, měli byste jíst pouze kvalitní a přírodní produkty. Jídla by měla být častá, ale ne dostatek k jídlu. Můžete si dát svačinu s plátky ovoce nebo zeleniny nebo vypít sklenici čerstvého ovoce.

Menu musí nutně obsahovat libové maso, mléko, cereálie, mléčné výrobky, chléb z ryb a otrub. Musíte vařit jídlo pro pár, vařit, péct nebo dušit. Uzená masa a smažená jídla ze stravy by měla být vyloučena. Čokoláda může být konzumována v malém množství, stejně jako dorty.

Alkohol ve 20. týdnu těhotenství je zcela vyloučen. Ve fázi plánování dítěte je nutné odmítnout silné nápoje.

20. týden těhotenství: doporučení lékařů

Aby normálně plodilo plod, porod nebyl patologický a dítě se narodilo silné a zdravé, je nutné dodržovat určitá doporučení ve 20. týdnu těhotenství, která zahrnují:

 • Odmítnutí špatných návyků - od okamžiku implantace vajíčka do dělohy je nutné zcela opustit alkohol a cigarety, protože látky v nich negativně ovlivňují budoucí dítě nejen během nitroděložního vývoje, ale také po narození.
 • Zamezení přehřátí - přehřátí může způsobit potrat a předčasný porod. Proto byste během těhotenství měli opustit opalování na pláži, stejně jako návštěvy saun a koupelí.
 • Správná poloha těla během spánku - pokud žena spí na břiše, na zádech nebo na pravé straně, bude to mít za následek zhoršený průtok krve a kompresi dělohy, což může vést k extrémně negativním důsledkům.
 • Kontrola cvičení - v této době by se během cvičení nemělo používat ostrých pohybů, sklonů a zvedání těžkých předmětů. Z těchto akcí může dojít k zesílení dělohy, což vyvolá potrat. Musíte se také vyhnout nošení bot s podpatky a pevným oblečením, které je plné zdravotních problémů budoucí matky.
 • Zamezení kontaktu s agresivními chemikáliemi - během čištění opusťte produkty obsahující kyseliny, toxické látky a další sloučeniny nebezpečné pro organismus. Totéž platí pro kosmetiku. Používejte pouze přírodní kosmetiku..
 • Odmítnutí extrémních sportů - potápění, parašutismus a horolezectví jsou pro těhotné ženy kontraindikovány. Mohou létat v letadle, chodit na pěší turistiku a jezdit autem, ale ne déle než dvě hodiny.

Ve dvacátém týdnu těhotenství musíte vést zdravý životní styl, navštívit bazén, chodit na čerstvý vzduch, chatovat s přáteli a věnovat volný čas svým oblíbeným koníčkům.

Sex ve 20 týdnech těhotenství

Pokud gynekolog nezakazuje sex ve 20. týdnu těhotenství, pak by se intimní život neměl zastavit. Milování by však mělo vybrat pohodlné pozice, ve kterých se žena nebude cítit nepohodlně.

Těhotná žena by se měla těšit z blízkosti, kvůli kterému dochází k tvorbě serotoninu, což pozitivně ovlivňuje vývoj centrálního nervového systému.

Sex by měl být opuštěn s vícenásobným těhotenstvím, placentou previa a hrozbou potratu. V jiných případech je intimní život užitečný pro matku i dítě.

Závěr

Dvacátý týden těhotenství je přesně polovina znepokojující cesty, kterou procházejí všechny matky.

V tuto chvíli neexistuje toxikóza, přinejmenším hrozí pro dítě a blaho dává jistotu, že zbývá i zbývajících dvacet týdnů, a narodí se tak dlouho očekávané dítě, které přinese štěstí rodičům..

20 týdnů těhotenství

20 týdnů od početí nebo 22. porodnictví

Těhotenství trvá 20 týdnů. Stále docela pohodlné období pro ženy, které nezískávají na váze příliš rychle a mají elastickou břišní stěnu. Výška dna dělohy je 20-24 cm, obvykle 22 cm, a obvod břicha se zvětšil o 22 cm k těhotenství. To znamená, že pokud měl váš pas 65 cm před těhotenstvím, nyní je to již asi 87 cm. Puziko rychle roste a je jasně viditelný pro ostatní, kteří nevědí o vaší zajímavé situaci..

Pocity a pocity ve dvaceti týdnech

1. Bolest v zádech, dolní části zad, nohou. Je třeba se vzdát pat. Jejich nošení nejen zjemňuje dělohu a přináší nepohodlí, ale je také nebezpečné, protože těžiště těhotné ženy je posunuto dopředu. Existuje riziko pádu na břicho nebo zasunutí nohy.

Pokud jste těhotná v zimě, ujistěte se, že podrážka boty není kluzká. Pogumovaná podrážka nejméně.

Nadváha nepřináší sebevědomí a lehkost. Do druhé poloviny těhotenství byste obvykle neměli získat více než 5 až 6 kilogramů. Pokud víc, i když jste nebyli původně hubení, je čas přemýšlet o stravě. Mimochodem, pokud nezískáváte váhu příliš rychle, je nepravděpodobné, že se setkáte s takovým běžným problémem, jako jsou strie na kůži nebo strie..

2. Imunita klesne. Chronická onemocnění se zhoršují. Včetně herpes genitálií. Ta není tak nebezpečná, jak si mnoho lidí myslí, že infekce se nevyskytla přímo během těhotenství. Protilátky, které jsou v mateřské krvi, se přenášejí na dítě..

Úkolem budoucí matky je zabránit recidivě oparu v posledních 2-3 týdnech těhotenství. Protože pokud se v době porodu vyskytnou vyrážky na genitáliích, lékaři se s největší pravděpodobností rozhodnou mít císařský řez.

3. Množství vaginálního výboje zůstává na vysoké úrovni. To je normální. Musíte si na to zvyknout. Ve třetím trimestru budou o něco méně. Snažte se používat denní podložky ne často, pouze na cestě ven. No, doma můžete prostě prádlo vyměnit častěji.

4. Otok. Měli byste si dělat starosti, pouze pokud je to velmi znatelné a dochází k rychlému nárůstu hmotnosti. Například za 2 dny bude přírůstek hmotnosti 3 kg. Pak musíte naléhavě udělat močový test, abyste viděli hladinu bílkovin. Normálně to není více než 0,3. Nebo vůbec ne. Pokud žena trpí gestózou a je vážná, hladina bílkovin stoupá na 9–11 gramů. To je hodně a smrtící. Sledujte svoji pohodu a nezapomeňte navštívit lékaře každé 2 týdny.

Pokud gynekolog má podezření na gestózu, je obvykle stanoven neplánovaný ultrazvuk, aby se vyhodnotil vývoj plodu, zda existuje zpoždění. A také pro studium jejího krevního toku.

5. Posílení sexuální touhy. To je normální. A můžete mít sex s budoucí matkou, pokud nemá krvavý výtok z pochvy a její žaludek jí neublíží. Silné libido díky hormonálnímu pozadí mámy.

Ale po porodu se pravděpodobně nebude chtít sex, naopak. Zejména v případě poporodní amenorey a kojení. Teď je tedy čas na intimní život.

Z nových a zajímavých - mnoho žen ve 20 týdnech těhotenství zažívá pocit roztažení kůže, který se vyznačuje mravenčením a znecitlivěním. Pravděpodobně je to způsobeno pravidelným tónem dělohy. Není to nebezpečné.

Co dělat s bolestí

Některé nastávající matky mají různé bolesti, kterým okamžitě nerozumíte, jak interpretovat. Zde jsou některé z jejich možností a doporučení pro akci..

1. Bolest v pupku. To je nejčastěji spojováno se střevy. Stává se to krátce před nástupem průjmu. Možnými příčinami jsou otrava, střevní infekce. Nejjednodušší, co může být, je silná tvorba plynu.

2. Bolest v pravé hypochondrii. Obvykle označuje onemocnění žlučníku. Možná kameny v něm.

3. Bolest v dolním břiše na pravé straně. Může to být apendicitida. Brzy kontaktujte svého lékaře. Těhotná apendicitida je také odstraněna a úspěšně.

4. Bolest v levé hypochondrii. Existuje mnoho možných důvodů. To je pravděpodobně žaludek. Pokud jste nejedli něco, například hodně tuku kebab, pak dietní jídlo pomůže. Ale pokud je bolest akutní - zavolejte sanitku.

5. Bolest v bederní oblasti. Pokud to neublíží žaludku, ledviny pravděpodobně trpí. Pamatujte, že infekce močových cest je pro dítě velmi nebezpečná. Léčba antibiotiky bezpečná pro těhotné ženy.

Jen silná bolest v žaludku. Dávejte pozor, pokud je křeče v přírodě. To je, zabaveno, pak puštěno. Pokud ano, mohl by to být skutečný boj. Naléhavě musíte zavolat sanitku a jít do nemocnice. Tam lékaři zjistí, zda existuje pracovní činnost, a pokud je to možné, bude zastavena. Termín je velmi krátký a jednotky narozené po 20 týdnech nebo později, po 21 týdnech těhotenství (od data početí), přežijí. A pokud přežijí, zůstanou zdravotně postiženi.

Naštěstí není v tak rané fázi ukončeno mnoho těhotenství. Silná bolest je často způsobena střevní kolikou. Bolest se zpravidla nevyskytuje v celém břiše, ale v určitém bodě v něm. Zjevně se střeva velmi protahují plyny. V tomto případě děložní čípek netrpí vůbec a lékař při prohlídce diagnostikuje jeho hustou strukturu a dostatečnou délku. V budoucnosti, abyste se vyhnuli střevní kolice, musíte ze své stravy odstranit potraviny, které vyvolávají plynatost. Hlavním zdrojem problémů jsou hrozny. Je lepší to odmítnout budoucí matce, náchylné ke kolice.

Pokud máte střevo, vypijte několik tablet No-Shpa, dejte svíčku Papaverine do konečníku a během jedné hodiny se bolest uvolní.

Dalším nepříznivým příznakem je střílení bolesti v perineu. To se stane, když je děložní hrdlo zkráceno. Ale právě periodicky se vyskytující bolest v perineu je obvykle známkou křečových žil. Můžete to vidět sami, dokonce i bez lékaře. Nejlepší léčbou je zkrátit dobu, kterou trávíte ve vzpřímené poloze, dokud nepříjemné příznaky nezmizí. U těžkých křečových žil není možné nezávislé dodání.

Co se stane s plodem po dvaceti týdnech

Ultrazvuk se v tuto chvíli obvykle neprovádí. Plánováno bylo o 1-2 týdny dříve. Neplánované ultrazvukové vyšetření čeká na ženy, které mají jakékoli stížnosti, které naznačují riziko předčasného porodu, nebo pokud mají lékaři nějaké dotazy ohledně posledního ultrazvuku. Například došlo k narušení průtoku krve a je třeba zjistit, zda se zotavil, nebo je dítě podezřelé z malformací neslučitelných se životem. Mimochodem, tento týden je poslední, kdy lékaři mohou těhotenství ukončit z výše uvedeného důvodu. Pak to bude možné, pouze pokud bude ohrožovat život matky. A po 20 týdnech početí (22 porodnictví) se ukončení těhotenství také nazývá potratem nebo potratem, dítě, i když se narodí naživu, se nemusí spořit. A zřídka se rodí naživu, pokud se vyskytují četné malformace. Ale příští týden by se dítě mělo pokusit oživit.

A nyní k dobrému. Fetometrie plodu je následující:

- BPR - 48-60 mm;
- LZ - 64-76 mm;
- Výfukové plyny - 178-212 mm;
- Chladivo - 148 - 190 mm;
- BK - 35 - 43 mm;
- PC - 31-39 mm;
- KP - 26-34 mm;
- KG - 31-39 mm.

Připomeňme, že jsme rozepsali všechny tyto kontrakce ve 14. týdnu těhotenství.

Ultrazvuk u dítěte určuje výšku a hmotnost. Váží v průměru 400 gramů a je vysoký 20 cm. Přesně malá kukla. A už s obočím, řasinkami a tenkými chlupy na hlavě. Je pravda, že v tuto chvíli mají všechny děti stejnou barvu vlasů - bílou, dosud nemají pigment.

Dítě pravidelně otevírá oči a všimne si, že v jeho domě je někdy tma nebo světlo. Když je příliš mnoho světla, dítě se začne aktivně pohybovat. Není to pohodlné. Snažte se nevystavovat své otevřené břicho na slunci, neopalovejte se. To je nejen nepříjemné pro dítě, ale také nebezpečné pro vaši pokožku, která je nyní náchylná k silné pigmentaci.

Dítě už to trochu slyší. A hlavní zvuk pro něj, který hned po jeho narození pozná, je tvůj hlas. A další domorodec - tlukot srdce a hluk krve cirkulující v cévách. Když je dítě aktivní, zkuste začít monotónně něco číst nebo zpívat a všimněte si, že se změní povaha pohybů. V závislosti na povaze dítěte se mohou stát aktivnějšími nebo naopak odeznít.

To, co se stane plodu ve dvaceti týdnech těhotenství a co může udělat, úzce souvisí s jeho již dobře rozvinutým nervovým systémem. Včetně hmatové citlivosti. Má rád nové pocity - dotýká se placenty, pupeční šňůry, jeho obličeje a hlavy, tře oči. Někdy se obejme.

Už jsou přítomny výrazy obličeje. Dítě vystrčí jazyk, zamračí se, usměje se, zvrásní nos a zívá. Pokud uděláte ultrazvuk ve formátu 3D nebo 4D, získáte velmi dojemné a zábavné fotografie.

Jaké patologie jsou viditelné na ultrazvuku

Lékař pečlivě zkoumá strukturu mozku, zejména mozečku. To je nezbytné pro identifikaci nebo potvrzení nepřítomnosti závažné malformace, defekt neurální trubice.

Další často zjištěnou patologií je hydrocefalus, expanze komor mozku. Jejich příčná velikost obvykle není větší než 1 cm. Obvykle se hydrocefalus, zvláště výrazný, vyskytuje jako jeden ze symptomů závažné malformace nebo genetické patologie.

Ultrazvukový specialista kromě hlavy zkoumá míchu a páteř plodu. Patologie jsou nejlépe vidět na přístroji na úrovni odborníka. K tomu je nutné podstoupit diagnózu u žen, které měly zvýšený alfa-fetoprotein - glykoprotein, jehož hladina se měří v 16-18 porodnických týdnech těhotenství.

20. týden, životní styl během těhotenství (video):

20 týdnů, životní styl během těhotenství

Poradenství nastávajícím matkám

Dejte si pozor na nachlazení a virová onemocnění! Pokud nemáte dobrý důvod, nechodte na kliniky, do nemocnic ani do míst s velkým množstvím lidí, zejména pokud jde o uzavřený prostor. Pamatujte, že jakákoli infekce, kterou máte, může vést ke smrti dítěte. Obzvláště pokud je to chřipka.

V některých případech infekce proniká do plodové vody, ovlivňuje močový měchýř, slzy a plodová voda začíná vytékat nebo zcela odchází. Někdy se dítě in utero nakazí sám a po nějaké době zemře.

Samozřejmě, že ne každý studený konec tímto způsobem. Ale jak říkají, Bůh zachrání trezor. Různé „ferony“ pro prevenci akutních respiračních virových infekcí jsou však zbytečné. Nejlepší prevencí bude časté mytí rukou. Nedotýkejte se tváře nemytými rukama. Infekce nejsou často přenášeny vzduchovými kapičkami, konkrétně rukama.

A pokud už jste nemocní, co by se mělo léčit? V případě mírného ARVI se provádí symptomatická léčba. Pokud je bolest v krku, musíte ji zvlhčit. Kromě toho to není nutné bonbóny, které se prodávají v lékárnách (často také způsobují bolesti žaludku), ale s běžným karamelem. Můžete jednoduše kloktat - vodou s tělesnou teplotou (pro maximální pohodlí) nebo odvarem jakýchkoli bylin, jako je měsíček, heřmánek nebo šalvěj - na tom nezáleží.

Pokud se objeví kašel, je čas navlhčit vzduch v místnosti. Bohužel během topné sezóny v našich bytech mikroklima vůbec nepřispívá k rychlému zotavení. Pokud je dům horký, musíte vypnout baterie, větrat místnost (teplota v něm by neměla být vyšší než 18-20 stupňů) a zapnout zvlhčovač. Musí být v každém domě. Mimochodem, tato stejná opatření vás zachrání před nachlazením, právě když je váš nos velmi dusný a musíte dýchat ústy. Vazokonstrikční kapky jsou však nežádoucí. Měly by být použity pouze jako poslední možnost, pokud možno ne více než 1-2krát denně. Obvykle jsou kapány před spaním..

Nejbezpečnější je snížit teplotu pomocí Paracetamolu. Hlavní věc je, že denní dávka by neměla být překročena - maximálně 3-4 gramy.

Pokud vaše onemocnění začalo silným kašlem a horečkou - je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Možná je to chřipka. Jeho nastávající matky jsou léčeny v nemocnici.

20 týdnů těhotenství

20 porodnických týdnů - to je 18 týdnů od početí - embryonální období těhotenství a 20 týdnů od začátku poslední menstruace.
První polovina těhotenství se tedy chýlí ke konci, všechny nejobtížnější zaostávají a nyní by se měly všechny vaše myšlenky zaměřit na budoucí mateřství.

Velikost plodu

Co se stane s plodem

Přestože je 20. týden jen poloviční čas, tělo vašeho dítěte se již plně formovalo a dozrálo, zůstávají jen malé dotyky. Mimochodem, dvacátý týden těhotenství je také uprostřed druhého trimestru, a podle toho o něco více a třetí začne. Po 20 týdnech těhotenství dítě začalo více polykat, což je nepochybně dobrá praxe pro jeho trávicí systém. Také do 20 týdnů vytvořil meconium (původní výkaly) - černou, tmavě zelenou látku - výsledek trávicích procesů, polykal plodovou vodu.

Dobré vědět

Mekonium - původní výkaly - se skládá ze žluči, hlenu, plodové vody, prenatálních vlasů a epidermálních buněk, které dítě spolklo spolu s plodovou vodou. Mekonium opouští střeva dítěte v prvních hodinách po narození.

Dítě je docela aktivní. Nyní je děloha poměrně prostorná a dítě si může dovolit cvičit a rozvíjet svaly. Cítíte všechny jeho pohyby jako pohyby.

Dítě pravidelně provádí dechové pohyby a trénuje dýchací svaly. K těmto pohybům dochází, když je glottis uzavřen (plodová voda nevnikne do plic).

Dítě má dobře bříško. Je teplý a pohodlný, je spolehlivě chráněn před vnějším světem močovým měchýřem a jeho tělo je nadále pokryto prvotním tukem, který ho chrání před plodovou vodou.

Dítě se v této fázi stává citlivým na vnější vlivy, takže nyní je velmi důležité s ním komunikovat: mluvit, zpívat písně, hladit bříško. Pokud se mu něco nelíbí, může o tom docela jasně dát své matce..

Dobré vědět

Za pouhých několik týdnů se vaše dítě teoreticky stane životaschopným. Všechny orgány a systémy jsou vytvořeny, ale stále se zlepšují a připravují se na nezávislé fungování bez pomoci matky.

Jak dítě vypadá


Vzhled plodu se stává atraktivnějším. Jeho nos nabývá ostřejšího obrysu a uši se zvětšují a získávají konečný tvar. Tělo dítěte je již poměrně přiměřené, nohy jsou poměrně dlouhé. Genitálie jsou tak dobře tvarované, že není pochyb o pohlaví plodu.

Tento týden se pokožka dítěte zlepšuje - jeho struktura je komplikovaná, objevují se žlázy, které produkují zvláštní tajemství, které hraje roli maziva v procesu porodu. Na hlavě drobků byla uvedena určitá podobnost vlasů a nyní můžete rozlišit jejich barvu. Podkožní tuk se nadále ukládá, ale na jeho tváři je jeho tvorba pomalejší, proto je stále zachováno skládání kůže, díky čemuž se mimika tváře podobá senilní. Ve dvacátém týdnu těhotenství se dítě stává ještě aktivnějším - jeho pohyby jsou velmi rozmanité, počínaje somersaultem a končící pohybem prstů. Velikost plodu v tomto okamžiku lze porovnat s velikostí vaší dlaně nebo. mango! Hmotnost je přibližně 280–330 gramů, délka od zadní části hlavy po ocasní kost je 140–160 mm a plná výška je přibližně 240 mm. Srdeční frekvence 120-160 tepů / min! Během první poloviny těhotenství se dítě zvětšilo asi o 300 gramů! A to není limit rychlosti - za sekundu se přidá desetkrát tolik - získá zpět o další tři kilogramy.

Ve dvacátém týdnu těhotenství si mnoho dětí již zvolilo pozici vzhůru nohama. Pokud však vaše dítě ještě tuto pozici nezískalo, nebojte se, má na to ještě dost času, navíc se otočí více než jednou.

Vývoj plodu


 • Nyní můžete rozlišit zvuk srdce bez pomoci sofistikovaného vybavení, ale pomocí stetoskopu.
 • Vlasy na hlavě začínají růst, nehty se objevují na prstech nohou a paží.
 • Začne molaring.
 • Od dvacátého týdne těhotenství začíná diferenciace kožních vrstev. Tento týden se pokožka dítěte zhoustne a stane se čtyřvrstvou.
 • Dítě již rozlišuje mezi ránem, dnem a nocí a začíná projevovat aktivitu v určitou denní dobu. V tuto chvíli se dítě nejprve pokusí otevřít oči..
 • Na sítnici se objevují fotoreceptory. Jasné světlo nyní pohání plod.
 • Nenarozené dítě je velmi aktivní. Může reagovat na externí zvuky..
 • Pokud těhotenství postupuje normálně a nenarozené dítě je pohodlné, mohou jeho pocity doprovázet konkrétní představy o jevech skutečného světa: kvetoucí zahrada, duha atd. Tyto obrazy vznikají pod vlivem informací, které jeho matka dostává..
 • Množství primordiálního lubrikantu (bílé mastné látky, která chrání kůži plodu v děloze) se zvyšuje na kůži dítěte. Originální tuk je na pokožce držen původním chmýřím lanugo: je obzvláště hojný kolem obočí.
 • Produkuje hormony a štítnou žlázu, které zase ovlivňují vývoj mozku. Formování oddělení mozku, formování rýh a křivek na jeho povrchu.
 • Hlavním růstovým hormonem dítěte je inzulín, který je produkován slinivkou břišní.
 • Budoucí dítě ukončí tvorbu imunitního systému. To znamená, že se nyní může chránit před určitými infekcemi..
 • Roste také počet nefronů v ledvinách. Dětská moč je hlavním zdrojem plodové vody.

Co se děje v ženském těle

Většina matek zažívá emoční vzestup, protože polovina jejich těhotenství již bezpečně prošla.

Dvacátý týden těhotenství připadá na konec pátého měsíce, takže je nepravděpodobné, že skryje vaši „zajímavou pozici“. Břicho je stále více zaoblené a zvedá se a pas se „rozpíná“ a zmizí.

Možná právě teď budete poprvé cítit, jak se vaše dítě pohybuje! Tyto pocity jsou velmi zvláštní a je obtížné je přesně popsat. Obvykle jsou srovnávány s mírným chvěním, s třepotáním v břiše, ale také s podobnými údery loktů, pohybem plynu ve střevech, žvýkající tekutinou.

Maminky, které se pohybovaly několik týdnů, někdy říkají, že mobilita dítěte není tak chaotická jako dříve. Odborníci tvrdí, že je to proto, že jeho mozek se vyvíjí zrychleným tempem, což mu pomáhá získat určitou kontrolu nad jeho pohyby. Nebo jinak to bude: nějaký čas uběhne a bude se vám zdát, že dítě zvlášť opírá nohu o vaše žebra nebo zamíří na játra.

Pravděpodobně v tuto chvíli již budete mít určité dýchací potíže, protože orgány uvnitř břišní dutiny tlačí bránici nahoru, čímž mírně narušují volné pohyby vašich plic. Zpravidla to pokračuje, dokud se plod nepohybuje hlouběji a není v dutině pánve. V prvním těhotenství se to obvykle stává několik týdnů bezprostředně před porodem a v případě následných těhotenství těsně před porodem..

Během této doby můžete být narušeni nízkým nebo vysokým krevním tlakem, což vede k nepříjemným pocitům. Kvůli zvýšenému tlaku může z nosu vytékat krev a kvůli sníženému tlaku může dojít k omdlení nebo závratě. Stojí za to upozornit svého lékaře, že máte obavy z takových stížností..

Hrudník vylil a stal se hustým, citlivým. Bradavky ztmavly, z nichž může kolostrum pravidelně vystupovat. Obvykle se jedná o kapičky bílo-žluté barvy na prádle. Normálně by takové sekrece mělo být jen málo, takže konvenční podložky pod prsníky jsou schopny tento problém zcela vyřešit. Nemačkejte kolostrum úmyslně, podráždění bradavek způsobuje zvýšení tonusu dělohy, což není dobré, zvláště pokud hrozí přerušení vývoje plodu..

Během tohoto období těhotenství se může vaginální výtok zvýšit, což je způsobeno aktivní produkcí určitých hormonů v těle. Lehký výboj bez zápachu je považován za normální.

Krvácení dásní, rozmazané vidění, vzhled pigmentace na kůži - to vše může předjíždět těhotnou ženu po 20 týdnech těhotenství. Všechny tyto jevy jsou dočasné: pigmentace po porodu přejde, obnoví se vidění.

Během těhotenství se objem krve ve vaskulárním lůžku zvyšuje o 30-50%. To je doprovázeno zvýšením srdečního výdeje. Srdeční frekvence se může také zvýšit o 10-20 úderů za minutu. Vrchol těchto změn se objevuje po 20–24 týdnech a obvykle úplné obnovení funkce nastane 6 týdnů po narození.

Pro prevenci křečových žil by měl člověk ležet spíš se zvednutými nohama (na nohu postele můžete dát další polštář). Bylo by také moudré opustit vysoké podpatky. Pokud již máte problém s křečovými žilami, můžete se poradit s terapeutem o možnosti nošení speciálního kompresního punčochového zboží.

Žaludek

Pokud jste byli záviděníhodní v harmonii ještě před těhotenstvím, pak je vaše bříško pravděpodobně stále dost malé a během celého těhotenství si můžete ponechat pas. Pokud jste podsaditá dívka a široká kost, pak vám bříško udělá radost z velikosti i přes mírný nárůst tělesné hmotnosti. Děloha s dítětem je nyní na úrovni pupku a žaludek je míč těsně pod ním. Pupek u většiny nastávajících matek se začne vyhlazovat, stává se méně hluboký.

Vlog

Rada

Od té doby je růst břicha obzvláště aktivní, proto je v této době velmi důležité používat speciální prostředky k prevenci strií na kůži kvůli neustále rostoucímu břichu - pokud jste to ještě nezačali. Krémy, masti a gely pro strie lze zakoupit v lékárnách nebo specializovaných obchodech a je třeba je používat 1-2krát denně, lehce masírovat do kůže břicha, stehen a hrudníku. Místo drahých léčiv můžete použít olivový rostlinný olej.

Těhotná žena ve dvacátém týdnu své zajímavé pozice cítí hodně stresu kvůli neustále rostoucímu břichu. Vnitřní orgány pod tlakem stoupajícího fundusu dělohy zase tlačí na kopuli bránice a nastávající matka může cítit dušnost i při malé fyzické námaze. Plicní objem je snížen, a proto žena musí často dýchat, aby sama a dítě měla kyslík.

Stále je možné bojovat s krvácejícími dásněmi, uchýlit se k výplachu s odvarem dubové kůry, heřmánku.

Pokud jste to ještě nezačali dělat, je čas začít - Kegel Cvičení. Usnadňují vám porod a mít dítě. Cvičení Kegel jsou jednoduchá a bezpečná cvičení, která pomáhají udržovat pánevní dno, včetně svalů kolem vagíny, močové trubice a konečníku. Cvičení Kegel pomáhají zastavit únik moči (například při kýchání a kašli) a připravují se na porod. Studie ukazují, že cvičení Kegel snižují šanci na epiziotomii během porodu..

Zintenzivňující se aktivní pohyby plodu, tlak dělohy na močový měchýř opět vyvolává zvýšení nutkání k močení. Vzhledem k narušení inervace močového měchýře a střev může u ženy dojít k zácpě, nemusí se cítit jako jít na záchod, přestože močový měchýř může být plný. V tomto ohledu by měla žena ve 20. týdnu těhotenství přísně kontrolovat odchod stolice a močení, a to co nejčastěji na toaletu, aby se zabránilo stagnaci. Přetékající močový měchýř může vyvolat průtok moči do ledvin a nastávající matka může mít komplikace, jako je pyelonefritida nebo infekce ledvinové pánve..

Věnujte pozornost stupni otoků, ke kterým může dojít i v této fázi těhotenství. Menší otok není nebezpečný a je pouze důsledkem zadržování tekutin v těle. Ale výrazná otoky je alarmující příznak, s nímž je lepší konzultovat lékaře.

Od 20. týdne začne žena dramaticky přibývat na váze: dítě začne hromadit tuk, což samozřejmě nemůže ovlivnit její matku. Není překvapivé, že právě v tomto období dochází ke znatelnému zvýšení chuti k jídlu, ale hmotnost je stále třeba přísně kontrolovat. Pokud jste od začátku těhotenství získali hmotnost více než 5 kg, informujte svého gynekologa. Nadměrné zvýšení zvyšuje zatížení všech orgánů ženy a může komplikovat těhotenství.

Díky aktivní sadě a zvětšování velikosti břicha může dojít ke svědění kůže. Zejména je to charakteristické pro břicho, boky a hýždě. Tyto příznaky se nejčastěji objevují u větších žen se zvýšenou hmotností. Speciální krémy a oleje pomohou zmírnit stav..

Dobré vědět

Aromatické oleje by se měly používat opatrně. Mnoho z nich je kontraindikováno během těhotenství. V žádném případě nečesejte pokožku, jen to zhorší její stav i vaše pocity..

Na zádech byste v žádném případě neměli spát. Spát na boku, používat přikrývku, několik polštářů nebo speciální polštář pro těhotné ženy.

Pokud neexistují kontraindikace, cvičení pro těhotné ženy. Nyní je hlavní věcí těhotné ženy udržovat svaly a pokožku v dobrém tónu, což se po porodu rychle zotaví. Ano, a samotný proces porodu bude jednodušší, pokud žena dělá, snadný komplex speciálních cvičení pro těhotné ženy. Nejlepší je přihlásit se na speciální kurzy přípravy k narození. Tam budete dělat všechna cvičení pod dohledem odborníků. Většina cvičení by měla být zaměřena na snížení zátěže páteře..

Vyhoďte boty na vysokém podpatku, nezvedejte těžké. Pokud se gravitaci nelze vyhnout - udělejte to správně. Vezměte břemeno ze stolu, aniž byste se ohnuli, nebo pokud jej zvednete z podlahy, dřepete, vezměte břemeno na sebe a postavte se zády rovně. Pokud přepravujete tašky, používejte batohy a rovnoměrně rozložte hmotnost nákladu na obě ruce. Dlouho stálo za to začít používat předporodní bandáž. Noste jej správně - v náchylné poloze. Usnadní vám život..

Nyní potřebujete důkladnou ústní hygienu, protože dítě od vás odebírá mnoho vápníku, aby si vytvořilo vlastní kostní tkáň, což může způsobit nejen bolest kostí, ale také rozvoj zubního kazu..

Sledujte svou stravu a kvalitu konzumovaného jídla.

Nebezpečí

Nejhorší, co se může stát, je potrat. Zmrazené těhotenství v tomto období je také možné, ale vyskytuje se to zřídka, obvykle kvůli placentárnímu narušení. Potrat může nastat kvůli isthmic-cervikální nedostatečnosti. Ohroženy jsou ženy, které měly potraty, porod s poraněním děložního čípku.

Pokud všechno postupuje normálně, má děložní hrdlo válcovitý tvar a díky kruhovým svalům je zcela uzavřeno, což mu brání v otevření. Děložní čípek je poměrně hustý, před dodáním je třeba jej vyhladit a zjemnit.

Pokud byl děložní čípek poraněn při předchozích porodech nebo během potratu, byly některé svaly nahrazeny pojivovou tkání, čímž se cervikální kanál úplně nezavřel. Fetální močový měchýř dítěte proniká do lumenu a vyvíjí tlak, který vede k jeho dalšímu otevření a postupnému změkčení krku. Tím je vyvolán počátek kontrakcí. Fetální močový měchýř je často infikován.

Bohužel v takové době je dítě stále příliš malé a nezralé, nemůže s moderní úrovní medicíny přežít. Úspěšně uspěje pouze malá část dětí vážících více než 500 gramů, což je období 24 týdnů nebo více. Potrat může začít bez povšimnutí, s tažením bolesti v dolním břiše, zvýšeným tónem dělohy. Zvýšený tón dělohy pociťuje žena jako ztvrdlý kamenný žaludek.

Dobré vědět

Pokud trpíte častou silnou bolestí, vždy se poraďte s lékařem, protože pocit bolesti není v této fázi těhotenství vždy normální.

Žaludek by neměl v takovém čase bolet, takže je to vždy příležitost konzultovat s lékařem, stejně jako zvýšení tělesné teploty, vzhled nebo posílení vaginálního výtoku. Při včasné manipulaci je často možné zabránit neštěstí. Na děložní čípek je umístěn šev nebo speciální omezení, které omezuje motorickou aktivitu (musíte si lehnout).

Žena a její blízké by si měli dát pozor na následující negativní příznaky:


 • Krvavý výtok z genitálního traktu, tažné nebo křečovité bolesti v podbřišku, dolní části zad a perineu.
 • Silný otok obličeje, nohou, prstů.
 • Neustálý únik tekutiny z genitálního traktu.
 • Úplné zastavení, výrazné oslabení pohybů dítěte.
 • Tělesná teplota vyšší než 38,5 ° C.
 • Zvracení, průjem, známky dehydratace.
 • Ztráta vědomí.
 • Ztmavnutí, oslnění, záblesky v očích, rozmazané obrazy, bolest v očních bulkách.
 • Silná bolest hlavy s zvracením a křečemi.
 • Každé zranění, jakékoli jiné onemocnění, padne.

S některým z těchto příznaků by těhotná žena měla kontaktovat svého lékaře nebo nejbližší lékařskou instituci o pomoc, protože tyto příznaky naznačují přímé ohrožení zdraví a života nastávající matky a jejího dítěte. Žena v jakékoli fázi těhotenství by v žádném případě neměla být samoléčivá!

Dobré vědět

Druhý trimestr je čas, který je nebezpečný z hlediska těhotenských komplikací, jako je gestóza. Z tohoto důvodu byste měli věnovat pozornost otoku v nohou, pravidelně měřit tlak a pro prevenci omezit množství použité tekutiny na 1,3 l.

Analýzy

Pokud má těhotná žena jakékoli stížnosti, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem.

Z analýz - „Triple Test“, pokud se to neuskuteční 16. - 19. týden, musíte projít hned.

Gynekologové prenatálních klinik obvykle doporučují, abyste se v tuto chvíli zaregistrovali na ultrazvuk, protože nastal čas na druhou screeningovou studii, která může být provedena od 20 do 24 týdnů. Obzvláště nikde se pospěšejte, ale v blízké budoucnosti byste stále měli plánovat návštěvu ultrazvukové diagnostické kanceláře.

Během ultrazvuku lékař prozkoumá a změří plod, vyhodnotí umístění placenty (její spodní okraj by neměl být menší než 5 cm od vnitřního hltanu děložního čípku) a vyšetřit případná porušení děložní stěny. Kromě toho, pokud jste nikdy podstoupili ultrazvukové vyšetření od 12 týdnů, specialista nejprve věnuje pozornost průtoku krve ve velkých cévách plodu, pupečníkové šňůře a děložních tepnách. Je pravděpodobné, že v průběhu studie nebudete na obrazovce nic vidět, ale pravděpodobně víte, že lékař zkoumá cévy, protože v tuto chvíli uslyšíte zesílený šum pohybu krve skrz ně. Mimochodem si nedělejte starosti s tím, že dítě neuvidíte: na konci procedury vám bude určitě ukázána tvář, dětské paže a vše ostatní, co si přejete.

Ve 20. týdnu můžete určit pohlaví dítěte, pokud je „pohodlně“ otočeno k senzoru zařízení. Pokud si přejete, aby podlaha zůstala neznámá, informujte o tom předem lékaře. V opačném případě vám může během studia přímo poskytnout informace nebo zavolat dítě „on“ nebo „ona“, což zničí celé vaše překvapení. Když už mluvíme o překvapení! V Americe existuje taková slavná tradice - „Gender Reveal Party“ - strana pro rozpoznávání sexu! A můžete uspořádat podobnou párty!

Plodové dimenze ve dvacátém týdnu těhotenství


 • Biparietální velikost 43–53 mm.
 • Fronto-týlní 56–68 mm.
 • Obvod hlavy 154–186 mm.
 • Obvod břicha 124–164 mm.
 • Humerus je 26–34 mm.
 • Předloktí 22–29 mm.
 • Femur 29–37 mm.
 • Holení 26–34 mm.

Lékař velmi pečlivě zkoumá placentu; jeho tloušťka je optimálně 22 mm, ale může být v rozsahu 16,7 až 28,6 mm. Jeho struktura odpovídá 0 stupni zralosti. Index plodové vody v týdnu 20 86–230 mm.

Ve 20. týdnu těhotenství by měla placenta důkladně poskytnout plodu potřebný kyslík a všechny živiny. Pokud jsou v placentě zjištěny známky předčasného stárnutí, existují oblasti se zahuštěním nebo ztenčením tkáně, v tomto případě jsou předepsány další studie o průtoku krve v těle dítěte a je také provedeno nemocniční ošetření..

Aby se předešlo předčasnému porodu, je diagnostikován počet cév v pupeční šňůře. Normálně by měly být 3. Jinak by měla být žena pečlivě sledována lékaři. Ve 20. týdnu těhotenství, během ultrazvuku, lékař pečlivě zkoumá dělohu a děložní hrdlo těhotné ženy.

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 20 týdnech těhotenství jsou fetální orgány vyšetřeny bez selhání. Jsou vidět jeho ledviny, je vyloučena expanze pánve, je vidět žaludek, močový měchýř, žlučník, střeva, srdce, plíce.

Ultrazvukové vyšetření srdce určuje jeho polohu, symetrii srdečních komor, integritu příček, hlavních cév a jejich výstupů. V případě nesrovnalostí je budoucí matka poslána na specializované ultrazvukové vyšetření fetálního srdce, je nutné vyloučit srdeční onemocnění.

Rovněž ve dvacátém týdnu těhotenství s ultrazvukem je stanovena přítomnost segmentálních kontrakcí vrstvy svalu dělohy..

Články O Neplodnosti