Hlavní Neplodnost

2 trimestru těhotenství

2 trimestr těhotenství je pro ženu nejvýhodnějším obdobím. Všechny obavy a zážitky jsou pozadu, můžete si odpočinout a užít si nové pocity. Co se stane během tohoto období s dítětem, s jakými riziky se můžeme setkat, budeme dále zvažovat.

Jaké změny se dějí s dítětem

Druhý trimestr těhotenství je od 13 do 26 týdnů. Všechny vnitřní orgány dítěte jsou již vytvořeny, takže můžete téměř zapomenout na rizika potratu. Podle statistik je spontánním potratům v daném období připisováno pouze 25% případů..

Pokud těhotenství ženy pokračuje bez patologií, pak je 2. trimestr časem, abyste si užili své zajímavé postavení.

Jak se dítě vyvíjí? Zvažte změny v kalendářních měsících.

13 - 17 týdnů (4 měsíce):

 • Kostra dítěte nejen roste, ale také posiluje. Pojivová tkáň je nahrazena kostí;
 • Ultrazvuk již jasně ukazuje břišní orgány;
 • Ledviny začínají dělat svou práci. Nyní polykají plodovou vodu, dítě nakoukne a vylučuje moč;
 • V tomto ohledu začíná fungovat gastrointestinální systém;
 • Mozek pokračuje ve svém intenzivním rozvoji;
 • Nadledvinky produkují hormony.

Ovoce váží asi 60 gramů. Jeho výška je asi 7 cm. Do této doby už žena zpravidla již slyší rozruch dítěte.

18–21 týdnů (5 měsíců):

 • Zprovozňují se žlázy endokrinního systému, normalizují se hormonální hladiny;
 • Kůže plodu je pokryta hustým filmem, který chrání dítě před zraněním;
 • V slezině se začínají vyvíjet krvinky.

Do této doby se výška a hmotnost dítěte několikrát zvýší. Odborníci říkají, že dítě už všechno slyší a chápe, takže s ním musíte mluvit, poslouchat klasickou hudbu.

22–26 týdnů (6 měsíců):

 • Plíce dítěte začnou fungovat. Provádí první dechové pohyby;
 • Drobeček je již poměrně velký, takže pohyby jsou velmi patrné. Doba spánku je přibližně 16-18 hodin denně;
 • Dítě rozvíjí mentální schopnosti. Odborníci ujišťují, že pokud matka během tohoto období zažije depresivní stav, mohou se tyto poznámky v budoucnu objevit také u dítěte;
 • Senzorické orgány se postupně tvoří..

Do konce 6 měsíců, dítě dosáhne hmotnosti 800-1000 gramů, výška - 30-35 cm.

Jaká rizika mohou nastat?

Přestože je druhý trimestr těhotenství považován za nejbezpečnější, musíte své zdraví pečlivě sledovat. Vzhled těchto příznaků by vás měl upozornit:

 1. Kreslení nebo ostré bolesti v podbřišku. V tomto případě musíte navštívit lékaře, možná budete muset podstoupit ultrazvukové vyšetření, abyste vyloučili děložní tón. Pokud ano, pomohou svíčky „Viburkol“, „Papaverin“, „No-shpa“ a odpočinek na posteli;
 2. Krevní výtok. Je nutná okamžitá hospitalizace. Existuje riziko narušení placenty;
 3. Gestóza. Začíná se projevovat malým otokem a přibýváním na váze. Postupně se k nim přidává zesílení otoku, nevolnost a zvracení. Jedná se o poměrně vážnou a nebezpečnou patologii jak pro plod, tak pro samotnou matku. Nemocniční léčba je nezbytná;
 4. Sýrový výboj. Drozd v této době je běžným jevem. Neodkládejte ošetření do dlouhé krabice. Douching a svíčky pomohou vyrovnat se s problémem..

Proč je druhý trimestr dobrý? Pokud dojde k onemocnění, může lékař předepsat mnoho léků. Proces vytváření vnitřních orgánů v embryi je dokončen, nyní dítě jen roste. Placenta je velmi hustá, rizika infekce plodu jsou minimální.

Nové pocity pro budoucí matku

Jaké změny se dějí v těle nastávající matky:

 1. Velikost mléčných žláz se významně zvyšuje. Jejich bolestivost prochází, ale místo těchto nepříjemných symptomů přichází zvýšená citlivost bradavek. Proto odborníci doporučují nosit měkké podprsenky z přírodních tkanin. Nebojte se, pokud je kolostrum vylučováno z prsu, tělo se tak připravuje na nadcházející porod;
 2. Nepříjemná tažná bolest v podbřišku. Pokud jsou pravidelné, není důvod k obavám. Toto jsou falešné kontrakce, které budou pokračovat až do porodu;
 3. Zvýšení objemu břicha. Dítě se aktivně rozrůstá a vyvíjí, potřebuje hodně místa v děloze. V tuto chvíli lékaři již nedoporučují ženám spát na břiše. Optimální poloha je na boku. Vena cava tedy není sevřena, dítě přijímá kyslík dobře;
 4. Pálení žáhy. Vyskytuje se zpravidla v noci. Pro mnoho těhotných žen se to stává skutečným problémem. Vyskytuje se v důsledku zvýšené kyselosti. Vaše akce: udělejte správnou stravu, udělejte homeopatické léky zaměřené na odstranění pálení žáhy;
 5. Pigmentace kůže. Na břiše a hrudi se objevují tmavé pruhy. Nebojte se, po narození bude barva kůže stejná;
 6. Strie. Nenalezen u všech těhotných žen. Vše záleží na individuálních vlastnostech a stavu kůže. Pomocí speciálních krémů, masáží, jednoduchých fyzických cvičení se můžete vyhnout výskytu strie;
 7. Krvácení z dásní. Sliznice jsou měkčí, což může při čištění zubů vést k nepříjemným, bolestivým pocitům. Vaším úkolem je vybrat zpevňující pastu, leštidlo, změnit štětiny na měkčí;
 8. Křeče. Zvýšit v noci. Posílit telata, přesunout se během dne více, vzít vápník, vypít dostatek vody;
 9. Vaginální výtok. Pokud jsou průhledné, nemají nepříjemný zápach, nebojte se, je to normální.

Pamatujte, že v těhotenství není nic nepřirozeného. Nezaujímejte své zajímavé postavení jako nemoc. Pohybujte se více, buďte na čerstvém vzduchu, dělejte, co máte rádi, navštivte kulturní instituce a těhotenství bude snadné.

Odborná rada

Jaké hlavní body je třeba zdůraznit ve druhém trimestru:

 • Žena by neměla zapomenout na správnou výživu. Její jídla by měla být bohatá na vitamíny a další užitečné stopové prvky;
 • Nezapomeňte na návštěvu gynekologa. Budete muset podstoupit screening, ultrazvuk, hormonální testy (trojitý test);
 • Žena musí sledovat krevní tlak. Plod roste, velká zátěž je položena na srdce a krevní cévy. Zvýšení tlaku ohrožuje hladovění kyslíku pro dítě;
 • Chůze na čerstvém vzduchu a plný spánek by se měli stát vašimi stálými společníky.

2 trimestru těhotenství je skvělý čas, abyste si užili své zajímavé postavení. Břicho ještě není velké, není otok a toxikóza. Dítě se aktivně vyvíjí, všechny vnitřní orgány jsou již vytvořeny, nyní bude jen růst a zvyšovat tělesnou hmotnost.

2. trimestr těhotenství

Druhým trimestrem těhotenství je období od 13. do 28. týdne. Doba 13 týdnů je hraniční mezi trimestry. Do této doby jsou dokončeny komplexní procesy tvorby hlavních systémů a orgánů plodu. Navenek se stává jako malý muž a začíná se rychle rozvíjet. Končí 2. trimestr těhotenství po 28 týdnech. V této době plod dosáhne takové fáze vývoje, že s náležitou péčí může přežít mimo lůno. Dítě narozené ve 28 týdnech váží v průměru asi 1 kilogram s výškou 35 cm.

Pro ženu je 2. trimestr těhotenství nejklidnější, protože takové nepříjemné komplikace, jako je toxikóza a náhlé změny nálady, již prošly, a porod bude trvat dlouho. Proto je to ve druhém trimestru těhotenství, kdy si budoucí matky mohou plně užívat svého stavu.

Vývoj dítěte ve 2. trimestru těhotenství

Do 13. týdne plod již aktivně vytváří vazy a svaly, stejně jako mléčné zuby. Dítě se již aktivně pohybuje, ale do 16 týdnů to nastávající matka stále necítí.

První vlasy se objevují na hlavě a celé tělo dítěte je pokryto chmýří zvanou lanugo. Obvykle v době narození lanugo úplně zmizí nebo zůstává v malých množstvích na uších a bedrech dítěte. Kůže dítěte je stále velmi tenká, skrz ni jsou vidět krevní cévy, díky čemuž je jasně červená. U dítěte stále neexistuje podkožní tuk, takže kůže plodu je mírně zvrásněná.

Dítě už ví, jak vyprázdnit močový měchýř a močí přibližně každou hodinu v plodové vodě.

Do konce 16. týdne váží dítě asi 135 g, jeho výška je 15-16 cm. Neustále plave v plodové vodě a mění svou polohu v děloze.

Za 17-20 týdnů je děloha tak velká, že se znatelně obklopuje. Do 20. týdne těhotenství je dno dělohy 2,5 cm nad pupkem.

V této době se u plodu již vytvořil základ trvalých zubů nad mléčnými zuby. Dítě má obočí a řasy, které jsou stále bezbarvé. Melanin - pigment, který jim dává barvu, se tvoří o něco později. Prsty a prsty jsou plně tvarované, na nich se již objevují jednotlivé otisky prstů. Mazové žlázy začnou fungovat a z epiteliálních buněk kůže a vellusových vlasů se uvolňuje bělavé mazivo, které zakrývá tělo dítěte a plní ochrannou funkci.

V pátém měsíci těhotenství jsou svaly dítěte již tak utvářeny, že začne ovládat své pohyby: dotkne se jeho těla a obličeje, nasává prst. Během této doby může dítě pozorovat výrazy obličeje: otevírá a zavírá ústa, mračí se, otevírá oči, ale stále nic nevidí. Střeva dítěte jsou již dostatečně formována, jsou v něm klky, díky nimž dochází k absorpci živin. Slinivka produkuje hormon inzulín, který pomáhá vstřebávat glukózu. Při požití plodové vody ve střevech dítěte se proces tvorby meconia - původní stolice, která odejde krátce po narození.

Na konci 20. týdne je hmotnost dítěte 350 ga jeho výška je 20 cm. Lékař již může klidně uslyšet srdeční tep břišní stěnou pomocí porodního stetoskopu. Normálně je srdeční frekvence pro toto období 120-160 tepů za minutu.

Ve 21-24 týdnech těhotenství dítě neustále roste a vyvíjí se intenzivně. Dítě se začne aktivně pohybovat. Už vytvořil svůj vlastní způsob činnosti a míru, který se ne vždy shoduje s režimem mámy. Intenzivní míchání dítěte umožňuje matce sledovat jeho stav, protože změna v povaze pohybů (příliš pomalé a vzácné pohyby nebo naopak příliš násilné) může mluvit o jakýchkoli problémech během těhotenství..

Na konci šestého měsíce těhotenství se růst dítěte trochu zpomalí, ale začne se aktivně přibírat na váze. Hnědý tuk se hromadí pod kůží, což má vysokou energetickou hodnotu. Při spalování hnědého tuku vzniká tepelná energie, která je velmi důležitá pro udržení konstantní tělesné teploty dítěte po narození.

Celý druhý trimestr těhotenství se mozek dítěte rychle vyvíjí, nervové buňky se zlepšují. Centrální nervový systém je již vyvinut tak, že dítě slyší zvuky přicházející zvnějšku. Příliš ostré a hlasité zvuky ho tedy mohou vyděsit a tichá jemná hudba působí uklidňujícím způsobem.

Dítě se učí svět pomocí doteků: dotýká se jeho nohou a paží těla, pupeční šňůry, stěn dělohy. Nastávající matka často slyší škytavka dítěte - cítí malé vnitřní chvění, které se vyskytuje v pravidelných intervalech. To je naprosto normální a neměli byste se o to starat..

Kostní dřeň dítěte již produkuje červené krvinky - červené krvinky obsahující hemoglobin, které nasycují tělo kyslíkem. Jedná se o spolehlivou ochranu dítěte před hypoxií, ke které dochází pod vlivem různých nepříznivých faktorů. Kromě toho kostní dřeň již produkuje bílé krvinky bojující s infekcemi..

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou již vnitřní orgány dítěte téměř vytvořeny, nicméně plíce jsou stále nezralé, ačkoli již začaly syntetizovat povrchově aktivní látku - látku, která zabraňuje pádům plic při výdechu. Tato látka však stále nestačí k plnému fungování plic v případě předčasného porodu, proto může po narození potřebovat mechanickou ventilaci a intenzivní péči. V této době dítě váží přibližně 900 ga jeho výška je 34 cm.

Blaho budoucí matky ve 2. trimestru těhotenství

Ve druhém trimestru se nastávající matka začne cítit mnohem lépe. Všechny problémy časné toxikózy ustupují. V ženském těle dochází k intenzivnímu nárůstu objemu cirkulující krve (na konci těhotenství je ženské tělo o 1,5 litru více krve než obvykle). To je nezbytné pro normální vývoj těhotenství, protože zvýšení objemu cirkulující krve poskytuje intenzivní přísun krve do placenty a plodu a také připravuje ženské tělo na ztrátu krve během porodu. Zátěž na kardiovaskulární systém u žen se tedy významně zvyšuje, což vede ke zvýšení srdeční frekvence asi o 10 až 15 mm RT. Umění. Krevní tlak stoupá.

Avšak nejzajímavějším a nejpamátnějším okamžikem ve 2. trimestru těhotenství pro každou matku je pohyb plodu: ženy jasně cítí, jak se v nich vyvíjí nový život. Mnoho matek poslouchá své pocity dlouhou dobu a první pohyby dítěte jsou často označovány jako „vlajení křídla motýla“ nebo „plavání ryb“. Jak těhotenství postupuje, pohyby jsou jasnější a těžší si je zaměnit s čímkoli jiným..

2 trimestru těhotenství: čas na růst

Začátkem 2. trimestru jsou již vytvořeny orgány a systémy plodu a v přední části - období aktivního růstu.

Nina Sohnina
Porodník-gynekolog, Barnaul

Co se v této době děje v těle budoucí matky, jak se dítě vyvíjí a jak se chovat tak, aby těhotenství pokračovalo bez problémů?

2 trimestr nazýval interval od 13 do 28 týdnů těhotenství. Termín 13 týdnů je považován za hranici mezi trimestry, protože do této doby jsou dokončeny složité procesy tvorby hlavních orgánů a systémů plodu, které nabývají tvaru malého muže a začínají rychle růst a rozvíjet se..

Druhý trimestr těhotenství končí po 28 týdnech, protože v této době plod dosáhne takového stupně vývoje, že je při vhodné péči schopen žít mimo dělohu. Průměrná hmotnost dítěte narozeného ve 28 týdnech je 1000 g, výška - 35? Cm. Připomeňme, že gestační věk se počítá v porodnických měsících, z nichž každý obsahuje přesně 4 týdny, takže těhotenství trvá 10 porodnických měsíců nebo 40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům.

Toto období je pro těhotnou ženu docela klidným obdobím, protože takové problémy v raných stádiích, jako je toxikóza, náhlé výkyvy nálady atd., Již prošly a stále nejsou daleko od porodu. Teprve ve 2. trimestru má nastávající matka příležitost plně si užívat své „zajímavé pozice“.

Jak se plod vyvíjí

4 měsíce těhotná.

Do 13. týdne těhotenství plod aktivně vytváří svaly a vazy, stejně jako 20 mléčných zubů. Dítě se aktivně pohybuje v děloze, ale zatím, v období od 13 do 16 týdnů, nastávající matka tento „vnitřní pohyb“ nepociťuje.

První chloupky začínají růst na hlavě plodu a celé jeho tělo je pokryto vlasy děla, zvané lanugo. Obvykle v době úplného těhotenství lanugo úplně zmizí nebo zůstane v malém množství na ramenou a uších. Kůže plodu během tohoto období je stále velmi tenká, krevní cévy se jí lesknou, což jí dává jasně červenou barvu a podkožní tuk prakticky chybí, takže pokožka dítěte je pomačkaná.

Během této doby je plod již schopen vyprázdnit močový měchýř: přibližně každých 45 minut močí v plodové vodě, čímž „přispívá“ k jejich tvorbě.

Na konci 16. týdne těhotenství plod dosáhne výšky 15–16 cm, hmotnosti 135 ga volně volně plovoucí v plodové vodě může snadno změnit polohu v děloze..

5 měsíců těhotná.

Za 17–20 týdnů dosáhne děloha takovou velikost, že těhotenství je pro ostatní zřejmé, protože po 20 týdnech je spodní část dělohy již 2 cm nad pupkem.

Po 5 měsících plod již vytvořil základy trvalých zubů, které jsou vyšší než mléčné zuby. Dítě má řasy a obočí, které jsou stále bezbarvé, protože melanin - pigment, který jim dává barvu - se začne syntetizovat později. Prsty a prsty jsou plně tvarované, objevuje se na nich individuální vzor - otisky prstů. Mazové žlázy kůže začnou fungovat a z vlasů děla a epiteliálních buněk kůže se vytvoří bělavé mazivo, které porodníci nazývají pro svůj charakteristický vzhled mazivem podobným sýru. V této době pokrývá celé tělo plodu a plní ochrannou funkci, protože dítě je ve vodném prostředí po dlouhou dobu až do narození.

Svaly plodu dosahují takového stupně vývoje, že jeho pohyby jsou uspořádány a kontrolovány: může sát prst, dotknout se jeho těla a obličeje. Dítě již má pohyby mimických svalů - zamračí se, otevře a zavře ústa, otevře oči, ale dokud neuvidí.

Střeva dítěte v pátém měsíci těhotenství jsou již zcela utvářena, v něm jsou klky, díky nimž dochází k absorpci živin. Slinivka vylučuje inzulín - hormon, který podporuje zpracování a absorpci glukózy. Při polykání plodové vody, ke kterému dochází normálně, probíhá ve střevech dítěte proces tvorby původního stolice - mekonia; odchází po narození.
Na konci 20. týdne těhotenství je růst plodu 20–21? Cm a hmotnost 300–350 g. Dítě je již tak dospělé, že lékař může poslouchat jeho srdeční rytmus přední stěnou břicha s porodním stetoskopem. Pokud má budoucí matka subkutánní tukovou vrstvu, může být srdeční rytmus dítěte slyšen od pozdějšího data - od 22 do 24 týdnů. Normální srdeční frekvence u plodu je obvykle 120–160 tepů za minutu, to znamená, že jeden srdeční rytmus matky odpovídá dvěma tepům srdce dítěte.

6 měsíců těhotná.

Po 21-24 týdnech pokračuje rychlý růst a vývoj plodu, pohyby se stávají aktivnějšími. Vytváří svůj vlastní režim střídání období odpočinku a činnosti, který se ne vždy shoduje s režimem mámy. Intenzita pohybů plodu je vynikajícím markerem, který umožňuje ženě sledovat nitroděložní stav dítěte, protože změna povahy pohybů (nadměrně násilné nebo naopak pomalé a vzácné pohyby) může znamenat jakoukoli poruchu během těhotenství..

Na konci 6 měsíců je růst dítěte poněkud zpomalen, ale začíná se aktivně zvyšovat tělesná hmotnost. Pod kůží plodu se aktivně hromadí hnědý tuk, který má vysokou energetickou kapacitu, protože při jeho spalování se vytváří velké množství tepelné energie, která hraje důležitou roli při udržování konstantní tělesné teploty po porodu..

Během druhého trimestru těhotenství se mozek plodu intenzivně vyvíjí, nervové buňky - neurony se zlepšují a stupeň vývoje centrálního nervového systému je takový, že dítě slyší zvuky přicházející zvnějšku. Příliš hlasité a drsné zvuky mohou dítě vyděsit a jemná měkká hudba na něj někdy působí uklidňujícím účinkem..

Způsob, jak poznat svět pro plod, se dotýká: dotýká se pupeční šňůry, jejích paží a nohou, stěn dělohy. Být v lůně, může dítě škytnout: v tuto chvíli se žena cítí malé vnitřní chvění, které se vyskytují v pravidelných intervalech. Škytavka dítě není známkou patologie a je pozorována během normálního těhotenství.

Po 6 měsících již kostní dřeň dítěte funguje: produkuje červené krvinky - červené krvinky obsahující fetální hemoglobin, které mohou ve větší míře saturovat buňky kyslíkem ve srovnání s běžným hemoglobinem, který se po narození vytváří v lidském těle. Tento adaptivní mechanismus vytváří spolehlivou ochranu proti hypoxii - nedostatečné zásobování kyslíkem vlivem různých nepříznivých environmentálních faktorů a těhotenských komplikací. Než kostní dřeň začala fungovat, byly v játrech a slezině syntetizovány krvinky. Kostní dřeň také produkuje bílé krvinky - bílé krvinky zodpovědné za boj proti infekci..

Do 24. týdne těhotenství se dostatečně vytvoří vnitřní orgány plodu, ale plíce zůstávají výrazně nezralé, ve kterých již začala syntéza povrchově aktivní látky - látka, která jim nedovolí při výdechu odpadnout. Jeho množství je však stále nedostatečné pro plné fungování plic v případě předčasného porodu, proto v tomto případě nebude schopen dýchat sám - bude potřebovat mechanickou ventilaci, intenzivní péči a podávání syntetického povrchově aktivního činidla obsahujícího léčivo. Dýchání dítěte v této fázi se provádí placentou, ve které dochází k výměně plynu mezi matkou a plotem.

Být v lůně, dítě začne dělat první respirační pohyby; to neznamená, že dýchá - takové pohyby jsou nezbytné pro plné zásobení krve hrudními orgány a rozvoj dýchacích svalů.

Na konci druhého trimestru těhotenství dosáhne plod průměrné hmotnosti 900 ga výšky 34 cm.

Pocit těhotenství

Od začátku druhého trimestru se blaho budoucí matky výrazně zlepšuje. Problémy s časnou toxikózou ustupují: zpravidla ve 14. až 16. týdnu těhotenství je nevolnost, zvracení a související celková slabost minulostí, protože procesy rychlých hormonálních změn charakteristické pro začátek těhotenství jsou stabilizovány a placenta začíná fungovat.

Ve druhém trimestru v těle nastávající matky dochází k intenzivnímu nárůstu objemu cirkulující krve (BCC): na konci těhotenství se tělo stává o 1 500 ml více krve než na začátku. To je nezbytné pro plné fungování tzv. „Třetího kruhu krevního oběhu“ - děložního placentu, který se tvoří v průběhu těhotenství..

Důležitým adaptivním mechanismem je zvýšení objemu cirkulující krve. Za prvé, zajišťuje intenzivní přísun krve do placenty a vyvíjejícího se plodu, a za druhé, připravuje tělo těhotné ženy na nadcházející ztrátu krve, která je nevyhnutelná po oddělení placenty.

Bylo zjištěno, že největší nárůst BCC je pozorován přesně ve druhém trimestru, proto se během tohoto období zvyšuje zátěž na kardiovaskulární systém, který musí být čerpán větším objemem krve. Zvýšení tepové frekvence (80–90 úderů za minutu se považuje za normální u těhotných žen), nevýznamně, přibližně o 10 až 15 μm Hg. Art., Krevní tlak stoupá.

Po 20 týdnech těhotenství začíná spodní část dělohy stoupat výš, v souvislosti s níž břicho začíná vyčnívat, zakulacuje a napíná kůži přední břišní stěny. Vzhledem k individuálním strukturálním vlastnostem pokožky není vždy čas se přizpůsobit rychlému natažení rostoucí dělohy, což vede k tvorbě strií - striae. Během těhotenství mají červenou nebo dokonce karmínovou barvu kvůli průsvitným krevním cévám, ale nakonec mizí a jsou méně patrné..

Nejpamátnějším a nejzajímavějším okamžikem druhého trimestru je nepochybně vzhled hnutí plodu hmatatelný budoucí matkou: těhotné ženy jasně pociťují, jak se nový život uvnitř vyvíjí a vyvíjí. Mnoho matek se těší na tento nezapomenutelný okamžik a dlouho naslouchá jejich pocitům. Ženy popisují první pohyby plodu jako „plavání ryb“, „motýlí flutter“. Někdy nastávající matky zároveň zažívají pocity podobné aktivní střevní motilitě. Jak těhotenství postupuje, pohyby plodu jsou výraznější a výraznější a je nemožné je zaměnit s něčím jiným. Vzhledem k tomu, že ženy, které poprvé nesou dítě, jsou s těmito pocity dobře obeznámeny, začínají je cítit o 2-3 týdny dříve než ty, které čekají na první dítě. Zpravidla se primiparous ženy poprvé cítí pohyby plodu po dobu 20 týdnů, mnohonásobně - po 18 týdnech. Také o něco dříve (po 17–18 týdnech) poprvé mohou po narození cítit pohyby dítěte novorozené ženy astenické postavy s nevyjádřeným podkožním tukem.

Do konce druhého trimestru si mnoho těhotných žen všimne nažloutlého výtoku z bradavek, což často vyvolává obavy. S tím není nic špatného - tímto způsobem se uvolňuje kolostrum. Nevytlačujte to z mléčných žláz, protože mechanická stimulace bradavek vyvolává zvýšení děložního tónu.

Ve druhé polovině těhotenství může děloha přijít krátkodobě v reakci na pohyby plodu: tímto způsobem začíná před porodem „trénovat“. Pokud se děloha uvolní sama, trvání jejího tónu je několik sekund, není doprovázeno bolestí, lze tento jev považovat za variantu normy.

Možné problémy

V této fázi těhotenství děloha rychle roste. Proto typické komplikace tohoto období mohou být spojeny nejen s těhotenstvím, ale také s poruchami vnitřních orgánů v důsledku velké velikosti dělohy..

Hrozba potratu.

Jednou ze společných komplikací prvního i druhého trimestru je hrozba ukončení těhotenství. Je to vždy důsledek jakéhokoli problému buď na straně matky (somatická onemocnění, nadměrné duševní nebo fyzické napětí, přítomnost infekčního procesu atd.), Nebo na straně plodu - tato komplikace může způsobit například placentární nedostatečnost.

Projevy hrozby potratu jsou bolestivé kontrakce dělohy. Cítí se jako bolest, tažná bolest, periodicky se vyskytující pocit „těžkosti“ v dolním břiše trvající déle než 2 minuty, s frekvencí více než 7-10krát denně. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře kvůli včasné diagnostice a léčbě. Časový faktor ve vývoji této komplikace je velmi důležitý.

Za prvé, čím dříve je zahájena léčba, tím účinnější bude: v tomto případě žena nebude mít výrazné otevření děložního čípku.

Za druhé, se zvýšeným tonem dělohy jsou cévy placenty ve stavu zúžení křečí, což vede ke snížení zásobování plodu kyslíkem a životně důležitými živinami a stává se přímou příčinou vzniku nedostatku kyslíku - fetální hypoxie a dokonce s prodlouženou hrozbou přerušení - dokonce i retardací intrauterinního růstu růst plodu. Léčba hrozby potratu zahrnuje odstranění příčinného faktoru, který tuto komplikaci způsobil, odstranění veškerého psychoemocionálního a fyzického stresu, jakož i užívání drog, které snižují tón dělohy; Patří mezi ně GINIPRAL, hořčíkové přípravky - SULFUR MAGNESIA, MAGNE B6, MAGNEROT, antispasmodika.

Pálení žáhy. Hlavní hormon těhotenství, progesteron, redukuje tón hladkých svalů gastrointestinálního traktu, který se projevuje ve formě pálení žáhy, který často zastíní průběh druhé poloviny těhotenství.

Pálení žáhy je nepříjemný pocit pálení nebo, méně často, pocit těžkosti, plnosti, hrudky za hrudní kostí, která je způsobena refluxem a podrážděním sliznice jícnu kyselými žaludečními obsahy v důsledku relaxace jícnového svěrače - svalového „zámku“, který neumožňuje vrácení obsahu žaludku zpět do jícnu. Ve velké většině případů pomáhá frakční výživa vyrovnat se s tímto problémem - nejméně 5-6krát denně v malých porcích - a vyloučením potravin, které způsobují pálení žáhy ze stravy: jejich seznam je pro každou těhotnou ženu individuální. Z léčiv se používají antacida - léčiva, která neutralizují kyselinu chlorovodíkovou, která je produkována buňkami žaludeční sliznice - GAVISCON, MAALOX, RENNI atd..

Anémie. Tato komplikace je spojena se snížením hladiny hemoglobinu a červených krvinek - červených krvinek. S postupujícím těhotenstvím dochází k aktivním výdajům zásob železa nejen pro potřeby matky, ale také pro plný vývoj plodu. Proto v přítomnosti chronických onemocnění, která brání vstřebávání železa nebo vedou k jeho zvýšené spotřebě: gastritida, peptický vřed, onemocnění jater, hemoroidy, jakož i při těžké menstruaci nebo nevyvážené stravě, během níž dochází k těhotenství, je anémie jednou z nejčastějších komplikací.. Tato diagnóza se provádí, když hladina hemoglobinu klesne pod 110 g / l, u 90%%. Anémie u těhotných žen má nedostatek železa. S anémií se zhoršuje dodávka kyslíku do buněk a tkání, což vede ke komplikovanému těhotenství: hrozba přerušení, placentární nedostatečnost. Porod může být komplikován anomáliemi rodného listu, porodním krvácením. K léčbě anémie u těhotných žen jsou předepsány přípravky železa - SORBIFER, MALTOPHER, FENULS atd..

Křeče. Tyto nepříjemné a často bolestivé spastické kontrakce svalů se nejčastěji vyskytují ve holeně, ale lze je také pozorovat v pažích, krku atd. Křeče se objevují ve druhém trimestru těhotenství, protože během tohoto období plod roste intenzivně, a proto aktivní příjem vápníku, hořčíku, draslíku. Vzhledem k tomu, že tělo budoucí matky nemá vždy čas na vyrovnání nedostatku těchto stopových prvků, dochází ke křečím. Dalšími možnými příčinami jejich výskytu je snížení hladiny cukru v krvi, které lze pozorovat při nesprávné stravě, jakož i přítomnost křečových žil dolních končetin v důsledku zhoršeného odtoku krve z nohou a rozvoje hypoxie tkání.
Pokud dojde k záchvatu, je nutné nohu přitáhnout nohou k sobě, aby se zajistilo napětí svalů, a poté masírovat křečový sval ve směru z periferie do centra.

V případě periodických záchvatů by mělo být provedeno další vyšetření, aby se identifikovaly choroby, které mohou být jejich příčinou. S vyloučením závažných příčin záchvatů se doporučuje odpočívat se zvednutými nohami, aby se zlepšil odtok krve, aby se aktivoval krevní oběh, koupejte se nohou s mořskou solí. V takových případech se používají multivitamínové přípravky s mikroelementy, v případě potřeby lze kromě multivitaminů předepsat přípravky obsahující vápník, draslík a hořčík - CALCIUM D3 NIKOMED, ​​MAGNE B6, MAGNELIS, PANANGIN, ASPARKAM.

Otok. U těhotných žen se otoky objevují poměrně často, jsou způsobeny hromaděním tekutin v mezibuněčném prostoru a nárůstem tohoto objemu tkání. Nejčastěji se nejprve objevují na nohou, pak na pažích, břiše, obličeji.

Důvody vzniku otoku u nastávajících matek jsou následující:

 • Těhotenský hormon progesteron podporuje zadržování tekutin v těle.
 • Odtok krve z dolních končetin je obtížný kvůli stlačení velké cévy - dolní duté žíly.
 • Edém během těhotenství může být příznakem závažných onemocnění ledvin, kardiovaskulárního systému a komplikací, jako je gestóza, při nichž se kromě otoku objevuje bílkovina v moči a vysoký krevní tlak.
 • Dojde-li k otokům, je nutné další vyšetření k diagnostice jejich možných příčin. Malá retence tekutin u těhotných žen bez patologie pozadí nepředstavuje vážné nebezpečí. V tomto případě lékař doporučí nosit speciální punčocháče s kompresním účinkem, aby se zabránilo vzniku žilní nedostatečnosti dolních končetin. Pro optimalizaci funkce ledvin lékař předepíše rostlinné přípravky pro ledviny, bylinné léky - KANEFRON, PHYTOLYSINE. Léčebné metody budou záviset na specifické situaci, závažnosti otoků a na přítomnosti souběžné patologie.

Pravidla chování

Ve 2. trimestru si může nastávající matka plně vychutnat své „zajímavé postavení“, protože problémy časných stádií těhotenství prošly a bříško není tak velké, aby omezilo aktivitu ženy na jeden nebo druhý stupeň. V tomto ohledu můžete vděčně přijmout péči a známky pozornosti svých blízkých, ale nevzdávejte se mírné fyzické aktivity, domácích prací, procházek na čerstvém vzduchu.

Pokud se chystáte navštěvovat přípravný kurz pro porod nebo školu pro mladou matku, je na čase postarat se o její volbu: pokud chcete absolvovat důkladný výcvik, musíte absolvovat kurzy začínající od 20 do 22 týdnů nebo ještě dříve - záleží to na typu zvolených kurzů.

Nezapomeňte na správný výběr oblečení, protože dnes existuje obrovské množství modelů pro těhotné ženy. Oblečení by nemělo mačkat žaludek, tkanina by měla být převážně z přírodních vláken. V případě potřeby si můžete vybrat takové modely oblečení, které jsou užitečné pro období po porodu. Je také důležité zvolit si správné spodní prádlo, které musí být „prodyšné“, aby dobře plnilo podpůrnou funkci, ale zároveň nemačkalo tělo a neztěžovalo dýchání..

Správná volba obuvi není jen otázkou pohodlí, ale také bezpečnosti budoucí matky a dítěte, protože v důsledku změkčení vazů se zvyšuje pohyblivost kloubů, včetně kolen a kotníku, což zvyšuje riziko zastrčení nebo pádu. Na vysoké podpatky a boty na platformě se na chvíli zapomene. Výška paty by neměla přesáhnout 4 cm, je čas doplnit šatník pantoflemi - „baletní boty“ nebo mokasíny, které vám budou dobře sloužit a při procházkách s dítětem.

Nezapomeňte pravidelně navštěvovat prenatální kliniku: ve 2. trimestru to bude muset být provedeno častěji než v prvním - jednou za 2 týdny. Je to dáno rostoucí zátěží na těle ženy, což vyžaduje pečlivější sledování zdraví nastávající matky a plodu. Před každou návštěvou je nutné provést obecný močový test - tato poměrně jednoduchá metoda výzkumu pomůže včas diagnostikovat takové závažné abnormality, jako je pyelonefritida, gestóza a diabetes těhotných žen. Krevní testy v případě normálního průběhu těhotenství se provádějí méně často: ve druhém trimestru se tato studie provádí po 18 - 20 týdnech. Samozřejmě, pokud existují náznaky: těhotenské komplikace, exacerbace nebo primární detekce nemocí, může být krevní test proveden dodatečně a opakovaně..

Ve 2. trimestru se provádí trojitý test - screeningová studie (screening znamená „screening“, „výběr“). Tato analýza vám umožňuje určit kontingent nastávajících matek, které potřebují důkladné vyšetření z hlediska identifikace malformací plodu. Trojitý test zahrnuje prozkoumání tří složek, které zahrnují:

 • alfa-fetoprotein, tvořený v játrech a gastrointestinálním traktu plodu; změna v jeho koncentraci naznačuje malformace nervového systému, chromozomální abnormality, abnormality gastrointestinálního traktu;
 • estriol - hormon produkovaný za aktivní účasti plodu, a proto umožňuje posoudit jeho stav;
 • chorionický gonadotropin syntetizovaný v placentě.

Optimální doba pro trojitý test je 16-18 týdnů. Je třeba si uvědomit, že přítomnost odchylek ve výsledcích trojitého testu vůbec neznamená, že se dítě nutně narodí s vrozenými anomáliemi..

Změna parametrů analýzy je možná s hrozbou potratu, gestózou, retardací intrauterinního růstu. Aby se však zajistila bezpečnost v případě odchylek při trojitém testu, je nutné podstoupit další studii, která objasní stav plodu: za tímto účelem jsou předepsány konzultace s genetikem a neplánovaný ultrazvuk. Pokud má pacient indikace a souhlas, používají se invazivní diagnostické metody s vysokým informačním obsahem - odběr vzorků plodové vody (amniocentéza) nebo fetální pupeční šňůry (Cordocentesis) ke studiu chromozomové sady fetálních buněk.

Po dobu 24–26 týdnů vám lékař předepíše druhý naplánovaný ultrazvuk, který se provádí pro všechny nastávající matky, a to i v případě normálního těhotenství. Ultrazvuk změří velikost plodu, aby se ujistil, jak moc odpovídá gestačnímu věku. Bude také studováno umístění a struktura placenty, struktura vnitřních orgánů plodu, aby se vyloučily malformace, pohlaví dítěte je přesně určeno, pokud to jeho poloha v děloze umožňuje.

Protože v tomto období dochází k aktivnímu rozvoji pohybového aparátu plodu, budoucí matka zvyšuje potřebu vápníku. Pro prevenci nedostatku vápníku v těle se na doporučení lékaře přijímají speciální léky - CALCIUM D3 NIKOMED, ​​KALTSEMIN. Mohou být předepisovány kromě multivitaminových komplexů. Je také nutné jíst potraviny bohaté na vápník: mléko, tvaroh, sýr, ryby.

Po 24 týdnech těhotenství je čas přemýšlet o koupi obvazu pro těhotné ženy. Toto zařízení pomůže vyhnout se mnoha potížím, protože zmírní rostoucí zátěž páteře. Obvaz také zabraňuje výskytu strií na břiše, dobře podporuje dělohu v optimální poloze, což snižuje kompresi močového měchýře a velkých cév břišní dutiny. Vzhledem k tomu, že nyní existuje velký výběr obvazů na prodej, je výběr záležet na vašem vkusu a postavě.

Všechny trimestry těhotenství týdně s nejnebezpečnějšími obdobími

Těhotenství je radostná událost v životě každé ženy, která chce mít dítě. Kromě toho je to také velmi odpovědné a obtížné období, které může přinést nejen radost, ale i úzkost.

Je známo, že těhotenství trvá 9 měsíců nebo 40 týdnů.

Pro větší pohodlí je obvyklé rozdělit celé toto období na trimestry, z nichž jsou pouze tři. Pohodlnou tabulku těhotenských trimestrů týdně zveřejňujeme v tomto článku..

Dozvíte se, jak se týdny a měsíce těhotenství dělí na trimestry a co lze očekávat od každého trimestru, to vše je nutné pro každou ženu, která se chystá stát matkou..

Často se nás ptají - „Prvním, druhým a třetím trimestrem je kolik týdnů?“ pojďme jednat v pořádku.

Kdy začíná 1 trimestr a jak dlouho

Počátek těhotenství je zvažován od poslední menstruace. Ukazuje se tedy, že první měsíc těhotenství začíná ještě před početí. Co se stane v prvním trimestru těhotenství:

 • K ovulaci a oplodnění vajíčka dochází po 1-2 týdnech těhotenství. Jak vypočítat tento den, přečtěte si v samostatném materiálu.
 • Ve 3 - 4 týdnech vajíčko padá vejcovody do dělohy a je implantováno do jeho stěny.

Pokud se vše povedlo dobře, oplodněné vajíčko je fixováno v děloze, potom se těhotenství dále vyvíjí.

Proto jsou 2-3 týdny těhotenství považovány za důležitý bod pro jeho další průběh..

 • V následujících týdnech embryo roste a vyvíjí se..

Začínají se tvořit důležité tělesné systémy: nervové, kostní, svalové.

Do 6. týdne se vytvoří srdce, paže a nohy.

Délka embrya asi 6 mm.

Po 7-8 týdnech se drobky objevují v zárodcích očí, hrudníku, břicha.

Objeví se první smysly.

8-10 týdnů - dítě má tvarovanou tvář, prsty na rukou a nohou.

Plod se začne hýbat, ale máma to stále necítí. Délka embrya asi 12 mm.

 • Na konci prvního trimestru, do 13. týdne, se vytvořily oční víčka dítěte, rozpoznatelné jsou pohlavní orgány dítěte a lze určit pohlaví dítěte.
 • První trimestr trvá tři měsíce nebo 12-13 týdnů. Toto období je velmi důležité pro vývoj nenarozeného dítěte. Někdy v této době může dojít k potratu, pokud se vyskytnou nějaké patologické zárodky nebo zdravotní problémy matek.

  Vynikajícím zařízením k uvolnění stresu zezadu je obvaz, který je lepší zvolit pro těhotné ženy a jak se liší?

  Doporučujeme pečlivě se seznámit s následujícím obrázkem, který označuje nejnebezpečnější týdny těhotenství. Uložte si ji nebo vyfotografujte.

  Tělo ženy se v tomto období aktivně obnovuje. Hormonální pozadí se mění. Prsa bobtná, bradavky se stávají citlivými. Těhotná žena se stává více emocionální: rychle se podráždí nebo pláče.

  Tam jsou časté nutkání na záchod, protože rostoucí děloha tlačí na močový měchýř. Může začít toxikóza..

  Více relaxovat, spát, chodit, dobře se najíst, vyhnout se přepracování a stresu. Zdraví nenarozeného dítěte závisí na zdraví matky.

  Podmínky trvání 2

  Druhý trimestr se považuje za čtvrtý měsíc nebo 14 týdnů těhotenství. Hranice 13 týdnů se někdy týká druhého trimestru. To však není tak významné.

  Ve 13 týdnech jsou již vytvořeny hlavní orgány a systémy plodu a plod nabývá podoby malého muže.

  Hraniční týden 28 se může vztahovat na druhý nebo třetí trimestr. Po 28 týdnech je plod již vyvinut, takže při správné péči dokáže přežít.

  Do pátého měsíce se u plodu tvoří zárodky zubů, na hlavě roste chmýří. Cilia a obočí rostou, ale jsou stále bezbarvé, pigment melanin dosud nebyl vyroben. Na prstech per se objevují jednotlivé závity.

  Ve druhém trimestru, asi 18 týdnů, začíná žena poprvé cítit pohyby dítěte (mnoho z nich již má 16). Toto období obvykle trvá docela bezpečně. Toxikóza prochází, končí hormonální restrukturalizace as ní ostré změny nálady a další časné potíže.

  Žaludek ženy se stává viditelnějším a na konci šestého měsíce může dojít k bolesti zad v důsledku zvýšeného zatížení páteře. V takovém případě vám lékař může doporučit speciální obvaz.

  Ve druhém trimestru je důležité podstoupit ultrazvuk, aby se vyhodnotil vývoj dítěte, aby se identifikovaly stávající patologie.

  Všechny matky musí vědět: první ultrazvuk během těhotenství - kolik týdnů dělají a je to nutné?

  3 trimestru. Jeho nebezpečí

  Poslední fáze těhotenství - poslední tři měsíce nebo třetí trimestr.

  Jaký týden to začíná? Obvykle se uvažuje od 28 do 40 týdnů těhotenství.

  Počínaje 28. týdnem jsou plíce dítěte tvarovány tak, že jsou schopny vdechovat běžný vzduch. Dítě spí a je vzhůru, schopné zavřít a otevřít oči.

  Svalový tón se zvyšuje, dítě může zvednout hlavu a otočit ji.

  Reaguje na jasné světlo..

  Od 38 týdnů je dítě plně tvarované a připravené k porodu.

  Po narození 40 týdnů. To se však vždy nestane. Někdy může práce začít 1-2 týdny dříve nebo později.

  Odložení těhotenství může mít nepříjemné následky, takže pokud se blíží termín, musíte jít do nemocnice, ale nedochází ke kontrakcím.

  Ukončení těhotenství v tomto období může nastat s některými komplikacemi, ačkoli to je přesnější nazvat to předčasným narozením. Koneckonců, dítě po 28 týdnech je již docela životaschopné, i když vyžaduje zvláštní péči. Těhotenské komplikace během tohoto období zahrnují:

  • Problémy s funkcí placenty
  • Vysoký krevní tlak u těhotné ženy (preeklampsie)
  • Anomálie dělohy a děložního čípku
  • Špatné návyky u těhotné ženy

  Toto období je pro nastávající matku často nejobtížnější. Nepohodlí rostoucího břicha se zhoršuje, vnitřní orgány umístěné v sousedství jsou stlačeny. Ve třetím trimestru se mohou vyskytnout tyto problémy:

  Je nutné informovat svého gynekologa o jakýchkoli problémech s tělem, které musíte od této doby navštívit každý týden. Většina z těchto problémů zmizí po narození, ale během těhotenství může vyžadovat podpůrnou péči..

  Těhotenství je tedy podmíněně rozděleno do tří období - trimestru. Tabulka na trimestrech těhotenství vypadá takto:

  TRIMESTRMĚSÍCETÝDNE
  1PRVNÍ1-4
  DRUHÝ5-8
  TŘETÍ9-13
  2ČTVRTÝ14-17
  PÁTÝ18-21
  ŠESTÝ22-27
  3SEDMÝ28-31
  OSMÝ32-36
  DEVÁTÝ37-40

  Tato tabulka ukazuje těhotenské trimestry podle týdne a měsíce..

  Trimesterové testy

  V průběhu těhotenství jsou nastávající matka a dítě pod dohledem lékaře.

  Plány řízení těhotenství zahrnují pravidelné prohlídky, vážení, měření břicha porodníkem-gynekologem; konzultace s dalšími odborníky, analýzy a studie.

  Pomohou určit, zda je vše v pořádku s matkou a dítětem, a pokud se objeví problémy, předepište léčbu včas.


  Většina vyšetření a analýz bude muset projít v prvním trimestru, když se registrujete na těhotenství u svého gynekologa..

  V prvním trimestru jsou testovány k vyhodnocení těchto ukazatelů:

  • Krevní charakteristiky
  • Hladina HCG v krvi nebo moči
  • Krevní cukr a moč
  • Obecný počet moči
  • Stanovte krevní skupinu a faktor Rh, v přítomnosti negativního rhesus u matky je nutné stanovit Rhesus otce
  • Přítomnost infekcí v krvi (HIV, syfilis, virová hepatitida atd.)
  • Protilátky proti infekcím ToRCH (toxoplasma, zarděnka, cytomegalovirus, herpes)
  • Mikroflóra vagíny je určována roztěrem a kultivací na IPP
  • V období 12 týdnů se provádí první screening - komplexní vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření a krevního testu z žíly. Hlavním úkolem screeningu je identifikace genetických abnormalit plodu..

  Tento průzkum je volitelný. Avšak v některých případech, nebo jednoduše podle vlastního uvážení, to může lékař doporučit..

  Ve druhém trimestru znovu zkontrolujte:

  • Obecná analýza krve
  • Jednou za měsíc projdou močí pro analýzu
  • Druhý screeningový týden 16-18
  • Druhý ultrazvuk v týdnech 18-21, pokud jste neprováděli druhý screening

  Druhý screening zahrnuje trojitý test. V tomto případě je stanovena hladina proteinů - AFP, hCG a estriol. To pomáhá vyloučit genetická onemocnění, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekty nervové trubice. Ultrazvuk zkoumá odchylky ve formovaných orgánech a systémech plodu..

  Ve 22 týdnech těhotenství se doporučuje provést dopplerometrii pro stanovení průtoku krve v cévách placenty, pupeční šňůry a plodu.

  V posledním trimestru:

  • Opakované krevní testy na infekce (HIV, hepatitida, syfilis)
  • Roztěr na mikroflóru a genitální infekce z pochvy
  • Analýza moči se podává častěji každé 1-2 týdny
  • Krevní chemie
  • Poslední ultrazvuk a nejlépe Dopplerův ultrazvuk

  Ať už se žena potýká s problémy v různých trimestrech těhotenství, vždy existují pozitivní body.

  Je úžasné sledovat, jak se dítě narodí, vyvíjí a roste. A takový zázrak, jako narození nového života, zastíní všechny obtíže, které mohou nastat během těhotenství a při porodu.

  Užitečné video

  Jak se dítě vyvíjí, můžete vidět v dalším videu. Doporučujeme se podívat, to je něco neuvěřitelného:

  Články O Neplodnosti