Hlavní Zdraví

Druhý screening během těhotenství

Možnosti moderní medicíny umožňují nastávající matce co nejvíce se informovat o průběhu těhotenství, vyloučit možné odchylky od jejího průběhu, určit riziko, že se něco ve vývoji dítěte zhorší. Dnes mají těhotné ženy příležitost, pokud si to přejí, a někdy, je-li to nutné, podstoupit širokou škálu vyšetření a podstoupit všechny druhy testů, které umožňují s různou mírou pravděpodobnosti prokázat, že neexistuje nebezpečí pro normální a přirozenou tvorbu plodu. Jednou z komplexních metod vyšetřování těhotné ženy je tzv. Prenatální screening..

Druhý screening během těhotenství: načasování

Screeningová studie v CIS je relativně nová, ale vzhledem ke svému bohatému informačnímu obsahu se aktivně používá v těhotné praxi. Screening umožňuje určit rizikové skupiny pro komplikace během těhotenství a také umožňuje identifikovat rizikové skupiny pro vývoj vrozených patologií u plodu. První screeningová studie se provádí v prvním trimestru a druhá screening během těhotenství, respektive ve druhém trimestru.

Odborníci považují za „nejúspěšnější“ čas prvního screeningu 12–13 týdnů, i když tuto studii lze provést od 11 do 14 týdnů těhotenství. Časový rámec pro druhý screening během těhotenství je od 16 do 20 týdnů, i když lékaři nazývají 16-17 týdnů těhotenství nejoptimálnější a nejinformativnější.

Druhý screening během těhotenství: indikátory

Účelem druhého screeningu je identifikovat rizikové skupiny u těhotných žen, pokud je pravděpodobnost vzniku fetálních chromozomálních abnormalit poměrně vysoká.

Screening může být ultrazvuk (odhalí možné fetální abnormality pomocí ultrazvuku); biochemické (studium krevních markerů); a kombinované - sestává z ultrazvukového a biochemického vyšetření. Ultrazvukové vyšetření se zpravidla provádí jako součást screeningové studie na konci druhého trimestru těhotenství a ve skutečnosti je druhý screening během těhotenství krevním testem pro různé indikátory. Zohledněny jsou také výsledky ultrazvuku provedené v předvečer screeningu druhého trimestru těhotenství..

Algoritmus pro screening je následující: těhotná žena po dárcovství krve a ultrazvuk vyplní dotazník, který uvádí osobní údaje, které vypočítají gestační věk a rizika rozvoje defektů. Analýzy se provádějí s ohledem na gestační věk, po kterém počítačový program zpracovává přijaté informace pro výpočet rizik. Přesto ani získané výsledky nelze považovat za konečnou diagnózu, po které lze zcela hovořit o přítomnosti rizik, pokud byla identifikována. Pro podrobnější a přesnější informace by měl lékař odvést těhotnou ženu na další testy a konzultovat genetiku.

Pokud jde konkrétně o druhý screening během těhotenství, jedná se o biochemickou studii mateřské krve podle zvláštních testů. Tzv. „Trojitý test“ je analýza krevních hladin látek, jako je lidský chorionický gonadotropin (hCG), alfa-fetoprotein (AFP), volný estriol. Pokud druhý screening během těhotenství zahrnuje i krevní test na inhibitor A, pak se tento test již nazývá „čtyřnásobný“. Studie koncentrace těchto specifických hormonů a bílkovin v krvi těhotné ženy umožňuje hovořit o riziku vývoje malformací plodu, jako je Downův syndrom (Trisomy 21), Edwardsův syndrom (Trisomy 18), defekty neurální trubice (selhání páteřního kanálu a anencefalie)..

Výsledky screeningu druhého trimestru mohou být nepřímo příznakem některých abnormálních podmínek pro vývoj plodu a komplikace těhotenství. Například zvýšená hladina hCG může naznačovat chromozomální patologie, riziko vzniku gestózy nebo přítomnost diabetu u matky a mnohočetné těhotenství. Snížená hladina hCG může být zase známkou zhoršení placentárního vývoje. Zvýšení nebo snížení AFP as ním inhibujícího A v krevním séru matky naznačuje porušení normálního vývoje plodu a možné vrozené patologie - defekty v otevřené nervové trubici, pravděpodobnost trizomie 21 nebo trizomie 18. Prudké zvýšení alfa-fetoproteinu může také vést k úmrtí plodu. Změny hladiny volného estriolu - ženského steroidního hormonu - mohou být signálem narušení funkcí fetoplacentálního systému, jeho nedostatečný počet naznačuje možná narušení vývoje plodu..

I když jsou výsledky druhého vyšetření během těhotenství charakterizovány jako nepříznivé, neměli byste zoufalství a okamžitě zazní alarm. Naznačují pouze možné riziko anomálií, ale v žádném případě nejsou konečnou diagnózou. V případě, že alespoň jeden screeningový indikátor není normální, je důležité podstoupit další komplexní studii. Kromě toho mohou některé faktory, které mění výsledky vyšetření, ovlivnit parametry screeningového vyšetření. To: oplodnění in vitro, těhotná váha, cukrovka a jakákoli jiná onemocnění matky, špatné návyky, například kouření během těhotenství. V případě vícenásobného těhotenství není provádění biochemického krevního testu v rámci screeningu vůbec žádoucí: ukazatele jsou v tomto případě nadhodnoceny a je extrémně obtížné vypočítat přesnost rizika.

Co přesně lékaři sledují při druhém screeningu? Termíny, normy ultrazvuku a analýzy krve

Druhý screening, jako první, má zvláštní význam pro těhotné ženy. Hlavním úkolem skríningu ve druhém trimestru těhotenství je potvrdit nebo popřít výsledky prvního vyšetření a „vyřadit“ nastávající matky, u nichž existuje riziko rozvoje fetálních patologií, které nejsou nižší než práh.

Podle výsledků screeningu dokážou lékaři závěry o nitroděložním vývoji dítěte, a pokud jsou všechny ukazatele normální, mohou se rodiče uklidnit a čekat, až se dítě narodí..

Jsou-li ukazatele nižší nebo vyšší než přijatelné, jsou předepsány další studie, po nichž jsou přijata příslušná opatření: je vypracován léčebný plán nebo je předepsáno nucené ukončení těhotenství..

Jaké jsou indikace druhého screeningu, když se provádí, co přesně lékaři sledují a jaké jsou normální ukazatele - popsané v tomto článku.

Indikace postupu

Indikace pro druhý perinatální screening, jako v případě prvního vyšetření, jsou faktory, které mohou způsobit, že se dítě vyvine různé genetické patologie. Tyto faktory zahrnují:

 • věk nastávající matky je menší než 18 nebo více než 35 let;
 • hrozba spontánního potratu v raných stádiích (potrat);
 • historie předchozích potratů nebo mrtvě narozených;
 • různé dědičné choroby v rodině;
 • přítomnost dítěte s vrozenými patologiemi;
 • přenos virových nebo infekčních chorob v raných stádiích;
 • užívání léků nebezpečných pro plod na začátku těhotenství;
 • dopad škodlivých nebo nebezpečných pracovních podmínek na nastávající matku;
 • Koncepce v důsledku úzkého vztahu;
 • přítomnost závislostí u jednoho nebo obou rodičů (alkohol, drogy).

Kromě toho pro druhé vyšetření nutně pošlou maminky, jejichž výsledky prvního vyšetření naznačily možný vývoj fetálních patologií..

Je-li?

Jak jsme uvedli v tomto článku, první screening se provádí po dobu 10 až 13 týdnů, na konci prvního trimestru.

Druhé screeningové vyšetření se provádí mezi 16. a 20. týdnem těhotenství. Nejvýhodnějším obdobím je 16. - 17. týden - výsledky analýz a ultrazvuku získané v této době jsou nejspolehlivější.

Třetí perinatální screening je podrobně popsán v tomto článku..

Co doktoři sledují?

Během druhého screeningu se provádí několik důležitých postupů, a to: rozšířené ultrazvukové vyšetření a biochemický krevní test, kterým se stanoví hladina tří nejdůležitějších hormonů v tomto období těhotenství..

Pokročilý ultrazvuk

Ultrazvuk prováděný během druhého screeningu zahrnuje důkladné vyšetření celého plodu, přičemž lékaři věnují zvláštní pozornost následujícím parametrům:

 • struktura obličeje: velikost nosní kosti, přítomnost rozštěpů v ústech, nosu, uších, vývoj očních bulví;
 • stav vnitřních orgánů: mozek, srdce, páteř, žaludek atd.;
 • stupeň zralosti plic;
 • velikost dítěte (fetometrie);
 • počet prstů na rukou a nohou;
 • tloušťka a zralost placenty;
 • stav dělohy a jejích příloh;
 • plodová voda.

Chorionický gonadotropin

Lidský chorionický gonadotropin začíná být produkován nějaký čas po početí a všechny těhotenské testy na něj reagují. Tento hormon přímo indikuje stav těhotenství a přispívá k uchování plodu..

Maximální koncentrace hCG v krvi klesá na 9-10. Týden těhotenství, po kterém se indikátor začne postupně snižovat.

Alfa fetoprotein

Tento protein, zkráceně AFP, začíná být produkován embryem přibližně od 3. týdne těhotenství. Jeho hlavním úkolem je chránit plod před mateřským imunitním systémem a neutralizovat jeho pohlavní hormony (estrogeny)..

Je také zodpovědný za dodávání živin plodu a tvorbu jater.

Zdarma estriol

Volný estriol je nejdůležitější hormon ve druhém trimestru těhotenství. Je zodpovědný za zásobování dělohy a placenty krví, jakož i za vývoj kanálů v ženských mléčných žlázách a reprodukčním systému jako celku..

Hladina SE přímo indikuje stav placenty a od okamžiku jejího vzniku, v normálním průběhu těhotenství, se množství tohoto hormonu v krvi postupně zvyšuje.

Inhibin A

Hladina inhibinu A při druhém screeningovém vyšetření se zpravidla stanoví pouze v případě, že po vyšetření výše uvedených tří hormonů nelze vyvodit jednoznačný závěr..

Hladina tohoto hormonu v krvi ženy po úspěšném oplodnění prudce stoupá a jeho hladina v krvi závisí na délce těhotenství a stavu plodu..

Normální výsledky

Je zřejmé, že všechny ukazatele vyšetřené během druhého screeningu jsou naprosto jedinečné a přesně odpovídají stavu těhotenství. Na základě souladu výsledků s obecně uznávanými standardy tedy můžeme dospět k závěru o průběhu těhotenství a stavu plodu.

Normální skóre ultrazvuku:

Hladiny hormonů:

Laboratoře, které provádějí biochemický krevní test, se mohou lišit v činidlech, která používají při své práci. Každá instituce proto může stanovit své vlastní standardy pro hladiny hormonů..

Pokud indikátor nesplňuje limity přijatelných hodnot, potom budoucí matka potřebuje konzultaci s genetikem.

Slabý výkon

Všechny odchylky od výše uvedených hormonů mohou naznačovat možný vývoj patologií plodu:

 1. Zvýšená hladina hormonu AFP může indikovat přítomnost defektů v nervové trubici plodu, výskyt pupeční kýly, nesprávnou tvorbu zažívacího systému a další patologie.
 2. Snížená ACE v krvi indikuje vývoj fetálního Downova nebo Edwardsova syndromu, nevyvinuté těhotenství nebo nesprávně definovaného gestačního věku.
 3. Zvýšené hladiny SE mohou indikovat vícenásobné těhotenství, velkou velikost plodu nebo onemocnění jater.
 4. Snížená hladina estriolu je nejčastěji výsledkem placentární nedostatečnosti, která může naznačovat hrozbu potratu nebo předčasného porodu, vývoje Downova syndromu plodu, zhoršeného vývoje mozku a onemocnění fetální nadledvinky.
 5. Zvýšený chorionický gonadotropin může naznačovat vícenásobné těhotenství, nesprávné těhotenství, přítomnost cukrovky u matky, vývoj Downova syndromu u dítěte.
 6. Snížené hladiny hCG naznačují hlavně nebezpečí spontánního potratu, nevyvíjejícího se těhotenství, placentární nedostatečnosti.

Všechny těhotné ženy musí podstoupit tak důležité vyšetření, jako je první a druhý screening. Pomůže to včasné stanovení rizika rozvoje patologií u plodu a stanovení dalších akcí..

Jak a proč 2 projekce trimestru

Screening pro 2 trimestry je standardní studie těhotných žen, včetně ultrazvuku a krevního testu. Na základě získaných údajů dokážou lékaři závěry o zdravotním stavu ženy a plodu a předpovídají další průběh těhotenství. Aby odpovědný postup nevystrašil nastávající matku, musí vědět, jaké indikátory budou lékaři studovat a jaké výsledky lze očekávat..

Cíle a indikace

Hlavním cílem skríninku ve druhém trimestru je identifikovat různé malformace a stanovit míru rizika patologií. Cílem studie je potvrdit nebo vyvrátit údaje získané lékaři během prvního screeningu. Tento postup není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi.

Indikace pro 2. screening jsou virová onemocnění, která žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, neúspěšná předchozí těhotenství (potrat, blednutí, mrtvý porod), věk budoucích rodičů je více než 35 let a špatná dědičnost. Vyšetření je nutné také u žen pracujících v obtížných podmínkách, trpících alkoholismem a drogovou závislostí, těch, které užívaly nelegální drogy (například prášky na spaní nebo antibiotika) na začátku těhotenství. Kromě toho je nutné provést screening na 2 trimestry u ženy, která očekává dítě od svého příbuzného (v tomto případě je riziko rozvoje patologických odchylek velmi vysoké).

Pokud těhotenství probíhá normálně, bez jakýchkoli komplikací, není nutný druhý screening. To však může být dokončeno, pokud žena sama chce zkontrolovat stav dítěte.

Termíny

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je důležité zvolit správné datum pro screening 2 trimestrů. Obvykle se to děje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden. Optimální je 17. týden. Nyní můžete dítě detailně vidět a objektivně posoudit jeho stav. Toto období navíc umožní ženě podstoupit další vyšetření genetikem a jinými odborníky, pokud ultrazvuk a krevní test odhalí podezření na odchylky.

Postupy

Druhý screening zahrnuje ultrazvuk a biochemii krve. Oba postupy jsou obvykle naplánovány na jeden den. Ultrazvuk se provádí transabdominálně, tj. Senzor se pohybuje podél břicha. Lékař zkoumá a analyzuje následující parametry:

 • struktura obličeje dítěte - ústa, nos, oči, uši; fetometrie (velikost plodu);
 • struktura a stupeň zralosti vnitřních orgánů (plíce, mozek, srdce, střeva, žaludek, ledviny, močový měchýř) a páteře;
 • počet prstů na rukou a nohou; tloušťka a zralost placenty, objem plodové vody.

Také v této studii můžete s téměř 100% přesností zjistit pohlaví dítěte. Po dobu 17 týdnů jsou již na monitoru ultrazvukového přístroje jasně vidět primární sexuální charakteristiky.

Žilní krev se hodnotí podle následujících ukazatelů: obsah hCG, volný estriol a alfa-fetoprotein. Spolu s výsledky ultrazvuku získaná data pomáhají sestavit ucelený obrázek o vývoji dítěte.

Příprava ke studiu

Pro screening ve druhém trimestru není nutná žádná zvláštní příprava.

 • Krev se daruje jako obvykle - na lačný žaludek. Jakékoli jídlo konzumované za méně než 6-8 hodin může zkreslit výsledky studie..
 • 4 hodiny před darem je povoleno pít pouze čistou vodu.
 • V předvečer je lepší odmítnout sladké, mastné a moučné.
 • Nedoporučuje se také zapojit se do alergenových produktů - citrusových plodů, jahod, čokolády - před krevním testem.

V ideálním případě by měla být analýza provedena brzy ráno, aby se čas na snídani příliš nezdržoval. V opačném případě může žena pociťovat závratě, nevolnost přijde a jakékoli špatné zdraví budoucí matky negativně ovlivní stav jejího dítěte.

Ultrazvuk lze provádět kdykoli během dne. Plnost močového měchýře a střev neovlivňuje kvalitu zobrazovaného obrazu a nezasahuje do hodnocení stavu dělohy..

Jediný seriózní přípravek požadovaný před druhým screeningem je morální. Je velmi důležité naladit se na pozitivní výsledky a nemyslet na špatné. To platí zejména v případech, kdy studie prvního trimestru odhalily podezření na odchylky.

2 míry screeningu v trimestru

Pro správné dešifrování výsledků ultrazvukových a krevních testů je nutné znát normy screeningu 2 trimestrů.

Ultrazvuk zobrazí následující možnosti.

Těhotenství - 16 týdnů

Hmotnost plodu je 100 g. Délka plodu je 11,6 cm. Obvod břicha je od 88 do 116 mm. Obvod hlavy - od 112 do 136 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm. Délka lýtkové kosti je od 15 do 21 mm. Délka stehenní kosti je od 17 do 23 mm. Délka kostí předloktí je od 12 do 18 mm. Délka humeru je od 15 do 21 mm. Index plodové vody 73–201.

17 týdnů

Hmotnost plodu je 140 g. Délka plodu je 13 cm. Obvod břicha je od 93 do 131 mm. Obvod hlavy - od 121 do 149 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 46 do 54 mm. Biparietální velikost - od 34 do 42 mm. Délka kosti kostí je 17 až 25 mm. Délka stehenní kosti je od 20 do 28 mm. Délka kostí předloktí je od 15 do 21 mm. Délka humeru je od 17 do 25 mm. Index plodové vody - 77–211.

18 týdnů

Hmotnost plodu je 190 g. Délka plodu je 14,2 cm. Obvod břicha je od 104 do 144 mm. Obvod hlavy - od 141 do 161 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 59 mm. Biparietální velikost - od 37 do 47 mm. Délka lýtkové kosti je od 20 do 28 mm. Délka stehenní kosti je od 23 do 31 mm. Délka kostí předloktí je od 17 do 23 mm. Délka humeru je od 20 do 28 mm. Index plodové vody - 80–220.

19 týdnů

Hmotnost plodu je 240 g. Délka plodu je 15,3 cm. Obvod břicha je od 114 do 154 mm. Obvod hlavy - od 142 do 174 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 53 do 63 mm. Velikost biparietálu - od 41 do 49 mm. Délka lýtkové kosti je od 23 do 31 mm. Délka stehenní kosti je od 26 do 34 mm. Délka kostí předloktí je od 20 do 26 mm. Délka humeru je od 23 do 31 mm. Index plodové vody - 83–225.

20 týdnů

Hmotnost plodu je 300 g. Délka plodu je 16,4 cm. Obvod břicha je od 124 do 164 mm. Obvod hlavy - od 154 do 186 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 56 do 68 mm. Biparietální velikost - od 43 do 53 mm. Délka lýtkové kosti je od 26 do 34 mm. Délka stehenní kosti je od 29 do 37 mm. Délka kostí předloktí je od 22 do 29 mm. Délka humeru je od 26 do 34 mm. Index plodové vody - 86–230.

Krevní test

Krevní test určuje obsah hormonů hCG, estriol (ES) a alfa-fetoprotein (AFP). Screeningové standardy pro druhý trimestr testu složení krve jsou následující. HCG - od 10 000 do 35 000 jednotek v 15. až 25. týdnu těhotenství.

 • 16. týden - 4,9-22,75 nmol / l,
 • 17. týden - 5,25 - 23,1 nmol / l,
 • 18. týden - 5,6–29,75 nmol / l,
 • 19. týden - 6,65–38,5 nmol / l,
 • 20. týden - 7,35–45,5 nmol / l.
 • 16. týden - 34,4 IU / ml,
 • 17. týden - 39,0 IU / ml,
 • 18. týden - 44,2 IU / ml,
 • 19. týden - 50,2 IU / ml,
 • 20. týden - 57,0 IU / ml.

Odchylky od četnosti screeningu ve 2 trimestrech mohou naznačovat přítomnost genetických abnormalit u dítěte. Míra rizika vývoje jedné nebo druhé odchylky se počítá na základě MoM - multiplicity výsledku markeru k jeho průměrné hodnotě. Dolní hranice MoM je 0,5, horní - 2,5. Optimální je výsledek 1.

Norma je považována za riziko anomálií 1 až 380. Pokud je však druhá číslice menší, existuje šance, že se dítě narodí nezdravě.

Odchylky

Screening ve 2 trimestrech odhaluje vývojové abnormality, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice. Downův syndrom je možný s vysokými hCG a nízkými hladinami EZ a AFP. Edwardsův syndrom - s nízkým obsahem všech studovaných hormonů. Defekt neurální trubice - s vysokým AFP a EZ a normální hCG.

Po obdržení neuspokojivých výsledků (s rizikem vzniku odchylek 1 až 250 nebo 1 až 360) je nutná konzultace s předním gynekologem. Při riziku onemocnění 1 až 100 jsou nutné invazivní diagnostické metody, které poskytují přesnější výsledky. V případě, že lékaři naleznou potvrzení údajné diagnózy, které nelze vyléčit a které nelze zvrátit, je ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Konečné rozhodnutí je na ní..

Falešné výsledky

Stojí za zmínku, že neuspokojivé výsledky 2 projekcí nejsou vždy absolutně přesnou diagnózou. Někdy jsou výsledky studie chybné. K tomu může dojít z několika důvodů. Pokud je těhotenství více, mohou být výsledky nepravdivé. K chybě může dojít v důsledku původně nesprávně nastaveného gestačního věku. Ultrazvuk a krevní test mohou také ukázat nesprávné výsledky, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, pokud má nadváhu nebo naopak má podváhu. Kromě toho se často objevují falešné výsledky během těhotenství po IVF.

Znát, co je screening pro 2 trimestry, načasování, normy jeho výsledků a další důležité aspekty, tento postup vám nezpůsobí žádný strach. Hlavní věc je mentálně se připravit na zkoušku a připravit se na úspěšný výsledek.

Kdy a jak provést screening 2. trimestru těhotenství: tabulky hodnot norem a nemocí

Screening ve 2. trimestru je povinnou studií plodu, kterou podstoupí každá těhotná žena. Procedura je předepisována od 19. do 23. týdne těhotenství.

Indikace a kontraindikace postupu

Pokud jde o druhý screening, probíhá po dobu 19-23 týdnů. Studie je považována za komplexní, protože těhotná žena podstoupí ultrazvukové vyšetření a prochází biochemickým krevním testem. Někdy žena může odmítnout krevní test. Existují však lékařské indikace, kterými musí být krev vyšetřena:

 • věk nastávající matky je více než 35 let;
 • hrozí potrat;
 • pokud další těhotenství ženy skončilo potraty, plod zemřel, došlo k předčasnému porodu, k narození mrtvého dítěte;
 • těhotná žena užívala nelegální drogy při porodu dítěte;
 • nastávající matka trpí drogovou závislostí, alkoholismem nebo kouřením;
 • matka a otec dítěte jsou příbuzní krevním vztahem;
 • žena má onkologické onemocnění;
 • těhotná žena pracuje v obtížných pracovních podmínkách;
 • u jednoho z rodičů byla diagnostikována choroba genetické povahy, například cukrovka;
 • poprvé krevní test a ultrazvukové vyšetření prokázaly vrozené onemocnění plodu;
 • nastávající matka trpěla infekčním nebo virovým onemocněním před 19 týdny;
 • těhotná žena byla předtím ozářena;
 • nejbližší příbuzní ženy trpí chromozomálními chorobami nebo rodina měla dítě s takovou patologií.

Ultrazvuk, biochemický hemotest v 19-22 týdnech se provádí za účelem včasné identifikace Downova syndromu, Edwardsovy choroby, běžných chromozomálních patologií.

Když je těhotná žena podrobena druhému screeningu

Perinatální screeningové vyšetření 2. trimestru je naplánováno na 19. až 22. až 23. týden. Vyšetření zahrnuje vyšetření fetálních částí ultrazvukem a krevní test na zvláštní indikace.

Je lepší provést co nejdříve screening 2. trimestru.

Nemůžete ignorovat trvání těhotenství, protože biochemická analýza po 24. týdnu již nebude informativní.

Jak se připravit na ultrazvuk

Příprava na screening ve druhém trimestru je podobná diagnóze 11-12 týdnů, prvnímu ultrazvuku a krevnímu testu během těhotenství:

 1. Den před screeningem 2. trimestru není povoleno jíst hodně mastných, kořenitých, smažených potravin a potravin, které vyvolávají silnou tvorbu plynu. V tomto případě se silnou žízeň můžete pít vodu před druhým screeningem. Jinak mohou být výsledky krevního testu a ultrazvuku nespolehlivé.
 2. Před ultrazvukem 2. trimestru a dárcovství krve se nemůžete bát a nervózně. Hormon norepinefrin, který se uvolňuje během stresu, negativně ovlivňuje výsledky testu..

Jaké je vyšetření

Nejprve se těhotná žena podrobí ultrazvukové diagnostice. Postup je zcela bezbolestný a neškodný pro plod. Ultrazvuk při 2. screeningu se provádí pro korelaci stanovených norem indikátorů pro měření částí těla a fetálních orgánů s výsledky individuálních vyšetření u těhotných žen.

Žena leží na gauči. Jednorázová plenka na jedno použití. Poté, co těhotná žena odhalí její žaludek. Lékař používá speciální gel pro ultrazvuk, který zvyšuje pronikání ultrazvukových vln. Na konci screeningu 2. trimestru si žena otře břicho ubrousky nebo plenkou na jedno použití.

Po vyšetření transabdominálním měničem s ultrazvukem odchází těhotná žena do laboratoře, aby darovala krev. Po dokončení studií je třeba počkat na přepis výsledků. Obvykle je žena požádána o lékařskou zprávu za týden.

Chcete-li se podívat na video recenzi odborníka:

Rozdělení výsledků studie

Lékaři vidí především výsledky ultrazvuku při 2. screeningu. Biochemický krevní test je předepsán pro zvláštní indikace, pokud budoucí matka zjistila rizika při screeningu v prvním trimestru. Výsledky ultrazvuku 2. screeningu ukazují na vnější údaje dítěte: velikost všech částí těla, výška, hmotnost, počet plodů v děloze.

Po analýze externích dat sonolog pokračuje k fetometrii a hodnotí anatomickou strukturu plodu během screeningu 2. trimestru. Vyšetřují se kosti dítěte, měří se délka končetin, určuje se stav vnitřních orgánů a jejich vývoj..

Právě v polovině těhotenství zjistí budoucí rodiče pohlaví dítěte.

Hmotnost a výška plodu

Jedním z důležitých ukazatelů ve výsledcích druhého screeningu je hmotnost a výška dítěte:

 1. Velmi nízká hmotnost je často srovnávána s hladováním jídla a hypoxií plodu. Z tohoto důvodu dochází k narušení rozvoje růstu a přibývání na váze. Proto těhotenství mrzne.
 2. Malá hmotnost, která nesplňuje termín, ukazuje možná chromozomální onemocnění: Downův syndrom, Edwards.
 3. Příliš velká váha je charakteristická pro patologie centrálního nervového systému. Dalším příznakem může být interní edém hemolytického onemocnění, kdy je dětská krev nekompatibilní s matkou.

Na ultrazvuku 2. trimestru se pomocí tabulky dekódují ukazatele rychlosti a hmotnosti:

TýdnyVýška v centimetrechHmotnost v gramech
osmnáct14.2190
devatenáct15.3240
dvacet25.8300

Délka nosní kosti

Délka kosti nosu dítěte je propojena s fyzickým vývojem. Pokud parametr nesplňuje standardy, je těhotná žena poslána k vyšetření na přítomnost chromozomálních chorob u plodu. Ve 20. - 21. týdnu těhotenství na 2. screeningovém ultrazvuku dosahuje nosní kost průměrnou délku 7 milimetrů.

Velikost hlavy biparietální - BDP

Skóre BDP na druhém screeningu ukazuje vzdálenost od jednoho chrámu hlavy k druhému. Tato linie spojuje parietální kosti. Měl by být kolmý na čáru, která je nakreslena mezi čelo a zadní částí hlavy. Parametr charakterizuje přesný gestační věk..

Pokud se jednotlivé parametry liší od stanovené normy, jsou možné následující diagnózy:

 1. Velké BDP koreluje s jinými končetinami. Při rovnoměrném rozložení parametrů je diagnostikováno velké dítě, což není pro přirozený porod dobré.
 2. Syndrom nitroděložní retardace růstu je uveden pro ty, jejichž BPD je několikrát za normou.
 3. Hydrocefalus je detekován při screeningu ve 2. trimestru, je-li zvětšený BDP, velikost čela a šíje spolu s obvodem plodu. Toto onemocnění je způsobeno infekcí..
 4. Mikrocefalie je diagnostikována s podceňovanými hodnotami BDP, GO a LZR. Toto onemocnění je charakterizováno malou mozkovou hmotou s následnou mentální retardací.

Hodnoty normy BDP v tabulce, které jsou brány v úvahu ve výsledcích ultrazvuku druhého screeningu:

TýdnyNormaDolní parametr v milimetrechHorní parametr v milimetrech
osmnáct423747
devatenáct454149
dvacet484353

Fronto-týlní velikost - LZR

Ultrazvuk při druhém screeningu vyhodnocuje fronto-týlní velikost, vzdálenost mezi čelo a zadní částí hlavy. Spojovací čára mezi čelními a týlními kostmi normálně prochází středem hlavy a stává se kolmá k linii vedoucí od jednoho chrámu k druhému.

LZR se vždy vyhodnocuje společně s BDP. Po stanovení diagnózy se odchylka od standardů. Zvažte normu parametru při 2. screeningu podle týdne těhotenství:

TýdnyNormální parametry, odhadované v milimetrechNižší úroveňNejvyšší úroveň
osmnáct544959
devatenáct585363
dvacet625668

Obvod a tvar hlavy

Kromě BDP s LZR, sonolog měří tvar a obvod hlavy dítěte. Zcela zdravé dítě má při druhém screeningu ultrazvukové vyšetření zaoblený tvar hlavy. Jiné formy jsou považovány za odchylku. Obvod hlavy je obvykle ve 20 týdnech těhotenství 170 milimetrů.

Délka stehna, dolní končetiny, ramene a předloktí

Vyžaduje se výpočet velikosti boků, nohou, ramen a předloktí. Sonolog jmenuje další vyšetření se silným zkrácením končetin a nesouladem v délce paží a nohou. Zvažte tabulku s normami ukazatelů délky končetin dítěte při screeningu 2. trimestru:

Délka indikátoruTýdnyStandardní v milimetrechNižší úroveňNejvyšší úroveň
Bokyosmnáct272331
devatenácttřicet2634
dvacet332937
Holeňosmnáct24dvacet28
devatenáct272331
dvacettřicet2634
Ramenoosmnáctdvacet1723
devatenáct23dvacet26
dvacet262229
Předloktíosmnáct24dvacet28
devatenáct272331
dvacettřicet2634

Obvod břicha

Syndrom intrauterinní retardace růstu je detekován po obvodu břicha. Když zaostává za průměrnými normami, lékař tuto diagnózu stanoví. Při normálním vývoji při screeningu 2. trimestru je obvod břicha plodu v průměru 15 centimetrů.

Index amniotické tekutiny - IAJ

IAG je zodpovědný za objem plodové vody v močovém měchýři. Normálně jsou do 20. týdne 140–214 milimetrů.

S nízkým indexem na druhém screeningu ultrazvuk, lékař představuje oligohydramnios a riziko infekce. Při vysokém indexu existuje riziko nesprávné prezentace plodu a mrtvého plodu v důsledku volného toku: dítě se může zapletnout do pupeční šňůry a udusit se.

Chcete-li vidět, jak dítě při ultrazvukovém vyšetření vypadá:

Biochemický screening

Biochemický krevní screening ve 2. trimestru se vyplácí podle indikací. Zkouška se považuje za trojitou, protože jsou stanoveny 3 hlavní markery:

 1. Alfa-fetoprotein. Plod produkuje tento protein od 5 týdnů. Hlavním úkolem látky je transport užitečných stopových prvků a ochrana dítěte před agresivní reakcí mateřské imunity. Norma obsahu hormonů do 20. týdne se pohybuje v rozmezí 27–125 jednotek na mililitr.
 2. Zdarma estriol. Ještě před oplozením se produkuje ve vaječnících, ale v malém množství. Během těhotenství se hladina volného estriolu zvyšuje díky syntéze v placentě a játrech dítěte. Hormon připravuje tělo nastávající matky na kojení. HCG a volný estriol se vždy měří na začátku semestru. Norma - 7,6–27 jednotek nmol na litr.
 3. HCG. Hormon je syntetizován pouze u těhotných žen. V prvním trimestru je pozorována velká koncentrace. Do 21. týdne se indikátor sníží na hranici 1,6–59 mikroskopických jednotek na mililitr.

Kromě hlavních uvedených parametrů se při biochemickém screeningu 2. trimestru vypočítá inhibin A v koeficientech MoM. Jeho index během normálního nitroděložního vývoje je 2 MoM. Tento koeficient se považuje za míru odchylky přijaté informace od průměrných hodnot.

Možné nemoci podle biochemické analýzy

Účelem biochemického krevního testu je stanovit chromozomová onemocnění u dítěte. U Downova syndromu je charakteristickým znakem zvýšená hladina hCG při screeningu 2. trimestru a snížení obsahu dalších hormonů v krvi.

Zvýšení AFP, EZ nebo volného estriolu v přítomnosti Meckelho syndromu a nekrózy jater. HCG je normální. AFP a další parametry klesají pod zavedenou normu u Edwardsova syndromu.

Volný estriol se snižuje po průběhu antibiotik s rozvojem nitroděložní infekce a placentární nedostatečnosti. Těhotné ženě lze předepsat amniotest, punkci v břišní stěně, aby mohla odebrat vzorek plodové vody. To se provádí za účelem přesného potvrzení nebo vyvrácení dříve diagnostikovaných diagnóz..

Patologie, které lze detekovat

Ve 2. trimestru se provádí preventivní opatření k detekci chromozomálních patologií. Ultrazvuk odhaluje patologie, jako je Downův a Edwardsův syndrom.

V prvním případě je charakteristickým znakem nosní kost, která je při nemoci mnohem menší než dolní hranice normy. Ve druhém případě se zvažuje hmotnost dítěte: u nemoci je velmi malá. Zvažte další možné patologie:

 1. Trisomie 13 nebo Patauův syndrom je vzácné onemocnění, které je určeno ultrazvukem ve druhém trimestru, když je lebka nesprávně tvarována, nohy, ruce jsou zdeformovány a struktura mozku.
 2. Zadek Bifid, rozdělení páteře, je zobrazen ve formě otevřených obratlů na zádech pomocí ultrazvukové diagnostiky. K deformaci dochází v důsledku zhoršené tvorby nervové trubice..
 3. Anencefalie je obvykle diagnostikována v prvním trimestru. Pokud však byla studie vynechána, je při druhém screeningu detekována nitroděložní malformace. Ultrazvuk u dítěte částečně nebo úplně postrádá mozkové laloky.
 4. Shereshevsky-Turnerův syndrom při prenatálním ultrazvukovém screeningu 2. trimestru je charakterizován širokým hrudníkem, zakřivením končetin, krátkými prsty, otoky, nízkou tělesnou hmotností a malou postavou.
 5. Klinefelterův syndrom s ultrazvukem je detekován jen zřídka. Pokud však měl lékař podezření na patologii, nařídí těhotné ženě, aby podstoupila amniocentézu.

Co může ovlivnit výsledky

Výsledky perinatálního screeningu 2. trimestru závisí na:

 1. Chyby při určování délky těhotenství.
 2. Přítomnost těhotných špatných návyků (častěji kouření).
 3. Opakující se stres.
 4. S několika plody. V takovém případě se norma hormonů počítá individuálně pro dvojnásobné, trojnásobné těhotenství.
 5. Příjem hormonálních léků během těhotenství.
 6. Hormonální pozadí se mění v důsledku věku matky nad 35 let.
 7. Těhotenství po IVF. Před tím se provádí hormonální terapie, jejíž výsledky se ukládají až do druhého screeningu..
 8. Těžká obezita. Toto onemocnění produkuje ženské pohlavní hormony, které mění složení krve.

Screening ve 2. trimestru je odpovědný postup, který je lepší pro těhotnou ženu, aby neodmítla. Závisí na tom zdraví a další vývoj dítěte..

V rozhovoru s lékařem Vám nabízíme odpovědi na často kladené otázky k tématu 2. trimestru:

Jak jste prošli skríningem druhého trimestru? Sdílejte to v komentářích. Sdílejte článek se svými přáteli na sociálních sítích. být zdravý.

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, koná se 16–19 týdnů. Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud je podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro posouzení hormonálního pozadí. Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutná úplná diagnóza, je možné provést ultrazvukovou diagnostiku. Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat defekty ve vývoji plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku. Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru. Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také další choroby nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu. Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud žena chce podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny. Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml. Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologických stavů, jako je atresie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další. Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Ultrazvuk se provádí transabdominální metodou, to znamená, že lékař aplikuje gel na žaludek ženy, pomocí senzoru, který přichází do styku s kůží, lékař obdrží obrázek na monitoru počítače, ze kterého čte a opravuje informace o stavu plodu. Postup trvá 15 až 30 minut.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Výsledky laboratorní diagnostiky musí počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku je možné získat ihned po zákroku. Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky. Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

Screening 2. trimestru se skládá z indikátorů, z nichž každý má svou vlastní normu. V některých případech se výsledky mohou lišit od normy, protože vše závisí na gestačním věku, průběhu těhotenství a charakteristice ženského těla..

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.

Upravit
Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct10-5815-955,4-21
178-5715-956–25
osmnáct8-5715-956–25
devatenáct7-4915-957,5-28
dvacet1,6-4927-957,5-28

Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.

Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:

Těhotenství 16 - 17 týdnů.

 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??

Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.

Otázka: Je druhý screening povinný??

Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Náklady na 2. screening přímo závisí na klinice, možných dalších metodách výzkumu. Cena za úplné vyšetření se může pohybovat od 2 000 do 4 000 tis. rublů. Na některých státních klinikách můžete postup absolvovat zdarma, ale vzhledem k tomu, že zdravotnická centra, soukromé kliniky a laboratoře mají modernější a přesnější vybavení, pokud máte podezření na patologii, je lepší se na ně obrátit.

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Články O Neplodnosti