Hlavní Testy

Lochia po porodu

Poslední aktualizace: 12.12.2019

Obsah článku

Na konci těhotenství se ženské tělo postupně vrací do svého předchozího stavu. K tomu dochází především v oblasti genitálií: objem a hmotnost dělohy klesá. Jedním z ukazatelů normálního zotavení reprodukčního systému matky je zvláštní propuštění z pohlavního ústrojí - lochie po porodu. Jejich barva, vůně, trvání a hojnost jsou v každém případě individuální. Existují však některá obecná kritéria, podle kterých můžete určit, zda se zotavení dělohy děje dobře..

Lochia po porodu, jak dlouho

Co je to lochie po porodu, kolik poporodního propuštění trvá a jaký je důvod jejich vzhledu?

Po narození dítěte a přidělení placenty začíná žena jasným šarlatovým špinením z vagíny. Důvodem jejich vzhledu je to, že vnitřní vrstva dělohy (zejména místo připojení placenty) po porodu je povrch rány. Lochia se nazývá výtok, ve kterém jsou částice místa dítěte, fetální membrány, děložní hlen, krev, endometriální buňky (Endometrium). Jejich šarlatová barva je způsobena přítomností významného počtu červených krvinek..

Po obnovení dělohy se objem, konzistence a barva lochie po porodu mění:

 • Od narození dítěte a až do 2-3 dnů jsou krvavé jasně červené výboje. Během několika hodin od ukončení porodu může jejich objem dosáhnout 400 ml s malými odchylkami v menším nebo větším směru. Ihned po porodu mají jasnou šarlatovou barvu a obsahují jednotlivé krevní sraženiny. Pokud objem sekrecí výrazně přesáhne 400 ml nebo se naopak ukáže, že je mnohem menší, může to znamenat krvácení z dělohy nebo hromadění lochie v děložní dutině - lochiometr. Aby se zjistily možné odchylky v čase, měla by být žena během prvních několika hodin po narození dítěte pod dohledem zdravotnického personálu..
 • Jak vypadá lochie po porodu? Po týdnu se povaha výboje a jejich barva postupně mění: konzistence se stává viskóznější, převládají malé krevní sraženiny a barva je červenohnědá. Je to způsobeno postupnou obnovou vnitřní vrstvy dělohy, jakož i hojením poškozených cév.
 • Přibližně od druhého do třetího týdne se objem přísavek snižuje, jejich barva se blíží hnědé, konzistence je krémová, objevuje se čerstvá vůně.
 • Špatná průhledná nebo žlutá lochie po porodu je známkou toho, že se děloha téměř úplně zotavila. Obvykle jsou pozorovány přibližně třetí týden po ukončení porodu. Postupem času se propouštění stává téměř neviditelným a postupně se zastaví o 42 dní po narození.

Kolik lochie jde po narození? Jejich trvání je ovlivněno několika faktory:

 • individuální charakteristiky těla matky, přítomnost infekčních, zánětlivých nebo chronických chorob;
 • srážlivost její krve;
 • velikost a hmotnost plodu (převrat dělohy po porodu velkých dětí nebo dvojčat trvá déle);
 • způsob doručení - přírodní nebo chirurgický;
 • krmení dítěte (pokud kojíte, děložní kontrakce se zvyšují a jeho povrch se čistí rychleji).

Počet narozených také ovlivňuje délku propouštění. Například lochie po druhém a třetím narození prochází rychleji než u nulliparous women, protože děloha je obnovena rychleji.

Lochie po porodu: norma a patologie

Aby mohla včas reagovat na možné odchylky od normy, musí každá žena v práci znát odpovědi na následující otázky: kdy končí a kolik je lochie po narození? To pomůže určit přítomnost patologie a včas se poradit s lékařem..

V takových případech může dojít k podezření na odchylku od normy?

 • Nízká lochie po porodu (zejména během prvního týdne) může naznačovat přítomnost lohiometrů - patologický stav, při kterém se vylučují sekrety v dutině dělohy. Stagnace lochie po porodu může být způsobena obtížemi při výtoku děložním hrdlem kvůli krevním sraženinám nebo křečím.
 • V některých případech se barva praštěné v průběhu času nemění z jasně červené na hnědou a žlutou. To může být příznak poruchy krvácení..
 • Nepříjemný zápach lochie po porodu, bolest v dolním břiše, horečka, slabost, přítomnost hnisavých nečistot - to vše může být příznakem endometritidy (Endometritida) nebo endomyometritidy - zánětu dělohy..
 • Časné zastavení a obnovení hojných červených přísavek s krevními sraženinami měsíc po narození nebo dříve mohou naznačovat krvácení dělohy v důsledku reziduí placenty nebo amniotických membrán.
 • Prodloužené špinění (více než 1,5 až 2 měsíce) může znamenat nedostatečnou kontraktilitu dělohy. V takových případech mohou být předepsány injekce oxytocinu (Oxytocinum), hormonu, který podporuje intenzivní kontrakce tohoto orgánu..

Jak odlišit Lochii od menstruace po porodu?

Mnoho žen mylně přijímá poporodní děložní výtok za obnovení menstruačního cyklu. To platí zejména v případě, že lochie skončila týden po narození a začala znovu. Jak rozlišit tyto jevy?

Doba propuštění po porodu

Musíte věnovat pozornost načasování. Za normálních podmínek začíná menstruační průtok po porodu. Obnovení měsíčního cyklu závisí na celkovém zdravotním stavu ženy, fungování jejího hormonálního systému, přítomnosti infekčních a zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů a na způsobu krmení dítěte. Pokud skutečná kojení trvá dlouho, může menstruace chybět až rok. Důvodem je aktivní produkce hormonu prolaktinu, který může způsobit inhibici procesu zrání vajíček (blok ovulace)..

Význam intimní hygieny v období izolace lochie

Složení Lochia je ideálním prostředím pro šíření patogenní mikroflóry. Aby se žena chránila před možnou infekcí a zánětem, měla by pravidelně vyměňovat podložky určené k absorpci poporodní lochie. Použití tampónů v této době je zakázáno, protože nevytvářejí podmínky pro jednotný odtok sekretů a mohou vést k lochiometru (Lochiometra).

Když lochia projde po porodu

Hygiena vnějších genitálií je nutná po každé návštěvě toalety a výměně hygienických vložek. Intimní hygiena by měla být prováděna pomocí teplé vody, jejíž teplota je asi 30 ° C. V tomto případě musí být proud směrován z pubis do konečníku, a ne naopak, protože to může vést k přenosu anální mikroflóry do vagíny.

extrakty a oleje, kyselina mléčná, panthenol, bisabolol a laktát sodný, jemné čištění intimní oblasti. Přípravek má protizánětlivý, uklidňující a antibakteriální účinek a je vhodný pro péči o citlivou vaginální sliznici. Gel je schválen pro použití po porodu a je dobře snášen, aniž by způsoboval nepohodlí nebo nepohodlí. Tento nástroj má všechny potřebné certifikáty kvality.

Tělo ženy v období po porodu, video

VERTEX nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - skandinávské kliniky

 1. VLIV RIZIKOVÝCH FAKTORŮ POČASNÝCH PIRULÁRNÍCH INFLAMMATORNÍCH ONEMOCNĚNÍCH NA VLHKOU ZAPOJENÍ V OBDOBÍ PO BIRTH. Ustyuzhanina N.V., Cheremiskin V.P., Grebenkin B.E. // Lékařská almanach. - 2009. - č. 4 (9). - S. 145-147.
 2. CYTOLOGIE UTERINOVÝCH ZÁMKŮ PO DODÁVÁNÍ endometritidy. Cupert M.A., Cupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.
 3. POSÍLENÍ ZDRAVÍ ŽEN V OBDOBÍ PO PERMANTU ZPŮSOBEM ZDRAVÍ A FYZIKÁLNÍ KULTURY. Thakumacheva Yu.B. // UDC 612,63: ​​796 BBK 57,1 T 92.
 4. OBNOVENÍ HMOTNOSTI TĚLA PO DODÁNÍ V JEJICH PATOLOGICKÉ ZVÝŠENÍ POČAS PREGNANCY. Pokusaeva V.N. // Perm Medical Journal. - 2013. - Ne. 4. - S. 22-28.

Analýza infekčních a zánětlivých komplikací u puerper. Basiladze E.N. // Materiály VII ruského fóra „Matka a dítě“. M. - 2005.S. 728.

Klinická a laboratorní studie charakteristik vaginální mikroflóry u žen v období po porodu je normální a v patologii (subvoluce dělohy, poporodní endometritida). Mayevskaya N.F. a další // IV All-Russian Interdisciplinary Scientific and Practical Conference. Petrohrad. - 2006. - 975.

Diagnostika a léčba poporodní endometritidy. Gorin V.S. et al. // Porodetrics and Gynecology. - 2001. - Ne. 6. P. 10–13.

Poporodní krevní výtok

Izolace krve po porodu je běžným jevem, pouze pokud probíhá bez patologií. Celkově to jsou krvinky a epitel ze stěn dělohy. Krvácení po porodu u ženy se vysvětluje skutečností, že se jedná o velmi obtížný fyziologický proces, při kterém se velmi často vyskytují slzy a mnohočetné mikrotraumata. Po odchodu placenty zůstává v děloze obrovské množství zbytečného epitelu a krevních cév. Jsou to oni, kdo opouští tělo ženy v porodním období.

Někdo toto krvácení trpí po těhotenství klidně, bezbolestně a někdo někdy potřebuje kvalifikovanou pomoc. Zcela přirozeně, hojný výtok krve po porodu během prvních hodin, může vyjít až 500 g krve. Ale žena by měla být neustále sledována. Po určité době odezní silné krvácení. Za měsíc by to mělo prakticky zmizet..

Příčiny

Mnoho žen se obává, kolik krvácení by mělo trvat po porodu. Norma pro trvání krevního výboje po porodu trvá až 60 dní. Někdy se krvácení ženy sníží i po dvou týdnech po porodu.

Změna v těle po porodu

V prvních 2 hodinách po narození může být těžké krvácení způsobeno:

 • Porucha srážení krve - je tekutá a doslova „nalévá proud“, aniž by se pokusila stočit;
 • Rychlé narození je také příčinou těžké ztráty krve;
 • Pokud placenta rostla a narušuje involuci.

Pokud krev nepřestane proudit ani po 2 měsících, je to vážný důvod, proč konzultovat diagnózu a léčbu s lékařem.

Příčiny tohoto krvácení mohou být následující:

 • Děložní dysfunkce, u které je mírně snížena. Nebo se ani nesnaží zbavit zbytečného organického materiálu;
 • Fibromy a fibroidy také způsobují těžké krvácení;
 • Tělo dělohy bylo během vícenásobného těhotenství velmi napnuté;
 • Velké dítě;
 • Prodloužený porod, během kterého byly použity stimulační drogy;
 • Může to být také nedbalost porodní asistentky nebo lékaře;
 • Ne všechny následky vyšly a způsobily zánětlivý proces;
 • Endometritida;
 • Pokud došlo k předčasnému vyprázdnění placenty nebo k pevnému připojení pupečníkových cév atd..

Jaké procesy se dějí v těle dělohy

Když žena porodí dítě, musí se její tělo samostatně zbavit všeho zbytečného. To znamená, že částice sliznice dělohy jdou ven s krví, a pokud poprvé vyjdou hojně, s hustou krví, je to v pořádku - to znamená proces samočištění.

Po celou dobu - to je asi 6-8 týdnů, žena v průměru ztrácí z 500 - 1500 g krve.

Ženy po porodu cítí bolest v dolní části břicha - tento proces, který se vyskytuje v těle dělohy, se nazývá involuce - kontrakce dělohy.

Bolest v dolním břiše

V té době, kdy žena v porodu dá dítě na prsa, se tím produkuje hormon oxytocin, pak se děloha stahuje. U kojících žen je proto revoluce rychlejší než u kojících žen. A pokud k revoluci dochází pomalu, znamená to, že možná má mladá matka hormonální nebo imunitní poruchy. V děloze mohou být kousky placenty, což vyvolává zpomalení kontrakcí dělohy.

Některé ženy v porodu říkají, že v prvních dnech je obtížné vstát z postele, protože výtok krve po těhotenství doslova „proudí v proudu“. To naznačuje, že při vstávání z postele se svaly napnou a v důsledku toho vytlačím veškerý přebytek z dělohy. Z tohoto důvodu se nedoporučuje hodně pohybovat a vyvíjet tlak na žaludek, aby se krvácení u ženy nezvyšovalo. Je pravda, že lékaři radí poprvé po porodu, aby spali na břiše, ale v žádném případě byste jej neměli vytáhnout.

Norma

Můžete se dlouho hádat o normách rozdělování krve, ale musíte vzít v úvahu, že každá žena je individuálně. Většina lékařů tvrdí, že těžké krvácení po porodu by nemělo trvat déle než pět dnů. Pokud se váš výtok krve protáhl a nesnížil se hojnost, musíte se poradit s lékařem.

Některé ženy považují jejich hojný výtok za zcela normální i po dvou týdnech, jedna podmínka - sledování hladiny hemoglobinu a červených krvinek - provedením krevního testu. Jsou chvíle, kdy krevní sekrety zhnědnou. A to znamená, že existuje jen málo červených krvinek, obecně to není pro tělo nebezpečné.

Hladina hemoglobinu

Pokud z vás krev vyjde jasně červenou, velmi dlouhou dobu, pak je to zvonek, že něco není v pořádku. Norma pro výtok krve po porodu je zvažována, pokud v prvních dnech máte výboj, který je jasný a tlustý, a později nabude hnědou barvu a jednoduše ji „rozmazává“. Poté může výboj změnit barvu na nažloutlou. To je také normální a nepředstavuje zdravotní riziko. Vysvětluje to skutečnost, že objem červených krvinek se zmenšuje a „mazanina“ klesá.

Pokud krvácení po určité době opět pokračuje, je třeba použít speciální léky.

Vzhledem k tomu, že u pacienta může dojít k hypotenzi, srdeční tachykardii a bledosti kůže v důsledku velké ztráty krve. Krvácení po těhotenství dítěte může být zastaveno léky, může být provedena externí masáž svalů a může být vložena láhev se zmrzlinou, nebo operativním způsobem - šitím perineálních slz a odstraněním zbytků placenty rukama.

Pokud jsou praskliny dělohy významné, může to dokonce vést k úplnému odstranění dělohy. Ať už jsou jakékoli proveditelné akce, vždy jsou doprovázeny zavedením speciálních léků, které obnovují ztrátu krve nebo darovanou plazmu nebo krev.

Poporodní sex

Po porodu lékaři doporučují, abyste nežili dva a půl měsíce sexuálně, aby se žena zotavila. Koneckonců, během pohlavního styku můžete infekci snadno přivést do oslabeného a vyčerpaného těla ženy, protože v současné době je děloha nepřetržitou nehojící se ránou a infekce může vést k zánětlivým komplikacím a endometritidě, což je již pro zdraví ženy nebezpečné.

Následující fakt - raný pohlavní styk bolí ženu, kvůli prasklinám, které pomalu léčí a fyziologické suchosti vagíny. Příroda je koncipována tak, že žena nechce intimitu poprvé po porodu. Aby se komplikace nezačala a nedocházelo k dalšímu nechtěnému těhotenství.

Pokud spěcháte k zahájení pohlavního styku, můžete vyvolat zvýšení nebo návrat krvácení. K tomu může také přispět neléčená cervikální eroze.

Kdy kontaktovat gynekologa

Musíte jít k gynekologovi, pokud:

 • Přidělení trvá déle než dva měsíce;
 • Pokud v nich zesílili;
 • Je-li přítomna bolest;
 • Pokud po krátké době krvácení začne znovu.

Důvodem pro návštěvu u lékaře může být nepříjemný zápach z výboje. Obecně by zápach neměl být během krvácení po porodu, pokud je přítomen, znamená to, že v děloze je možná nějaká infekce. Mohlo by to být způsobeno mezerami během porodu a konkrétněji nesprávně provedenou léčbou.

Po uplynutí 30 dnů po porodu musíte navštívit gynekologa a požádat o konzultaci. Nejezděte hromady a neléčte se, jinak to může mít smutné následky.

Prevence

Aby nedošlo k zavedení infekce, musíte dodržovat pravidla prevence a osobní hygieny:

 • Osprchujte se každý den teplou vodou a používejte mýdlo nebo gel pro intimní hygienu;
 • Poprvé po porodu používejte jako vycpávky sterilní pleny;
 • Pokud je krvácení těžké, vyměňte podložky často (až 8krát);
 • A konečně nikdy nepoužívejte tampony, a to ani na konci tohoto období..

Poporodní krvácení: příčiny poporodního krvácení, jak odejít, jaký výtok je považován za normální

Krvácení dělohy po porodu - tento „termín“ puerpery označuje jakékoli špinění z genitálního traktu po porodu. A mnoho žen, které porodily, začne panikařit, protože neví, kolik krvácení po porodu by mělo trvat, jaká je jeho intenzita a jak odlišit normu od patologie..

Aby se předešlo těmto situacím, porodník v předvečer propuštění z nemocnice vede rozhovor se ženou, přičemž vysvětluje všechny rysy poporodní periody, její trvání a určuje vzhled na prenatální klinice (obvykle po 10 dnech)..

Vlastnosti poporodní periody

Kolik takzvaného krvácení přetrvává po porodu, tj. Krevní výtok

Intenzivní špinění obvykle netrvá déle než 2 až 3 dny. To je přirozený proces a takové sekrece se nazývají lochie..

Jak víte, po narození plodu dochází k oddělení nebo, zhruba řečeno, oddělení místa dítěte (placenta) od vnitřní výstelky dělohy. V tomto případě je vytvořen dostatečně velký povrch rány, který trvá dlouho, než se uzdraví. Lochia není nic jiného než tajemství rány, které je představováno oddělením od povrchu rány.

První den po porodu se lochie skládá z krve a kousků deciduální membrány. Poté, co se děloha stahuje a vrací se do své normální „před těhotné“ velikosti, krevní plazma a tkáňová tekutina, jakož i částice deciduální membrány, které stále klesají, se k sekreci výtoku připojí hlen s bílými krvinkami. Proto se po několika dnech propouštění po porodu stává krvavým a potom vážným. Jejich barva se také mění, z jasně červené na hnědou a na konci nažloutlé.

Spolu s barvou sekrecí se mění také jejich intenzita. Proces vybíjení končí za 5-6 týdnů. Pokud je propouštění zpožděno nebo se stane krvavou a intenzivnější, měli byste se poradit s lékařem.

Děloha a děložní změny

Cervix a děloha samotná také procházejí fází změny. V poporodním období, které trvá v průměru asi 6-8 týdnů, tj. Až do 42 dnů, se děloha zmenšuje (zkracuje) a její „vnitřní rána“ se uzdravuje. Kromě toho se také vytvoří děložní hrdlo..

Nejvýraznější fáze reverzního vývoje nebo převratu dělohy se objevuje během prvních 14 dnů po porodu. Na konci prvního poporodního dne je dno dělohy hmatné v místě pupku a poté, s normální kontrakcí, děloha klesá každý den o 2 cm nebo 1 příčný prst.

Jak se výška děložního pozadí snižuje, zmenšují se další velikosti dělohy. Děloha se stává plošší a užší napříč. Přibližně 10 dní po porodu spadne dno dělohy mimo kosti ochlupení a již se necítí skrz přední břišní stěnu. Při provádění gynekologického vyšetření můžete stanovit dělohu s velikostí 9 až 10 týdnů těhotenství.

Paralelně se vytvoří děložní hrdlo. Krční kanál se postupně zužuje. Po 3 dnech prochází jedním prstem. Nejprve se uzavře vnitřní hltan a poté externí hltan. Úplně vnitřní hltan se uzavře do 10. dne, zatímco vnější hltan do 16–20 dnů.

Co se nazývá poporodní krvácení

Poporodní krvácení zahrnuje intenzivní krevní ztráty až do 0,5% nebo více puerperální tělesné hmotnosti a jsou přímo spojeny s porodem.

 • Pokud krvácení po porodu nastane po 2 nebo více hodinách (v následujících 42 dnech), nazývá se pozdě.
 • Pokud je intenzivní ztráta krve zaznamenána ihned po narození nebo do dvou hodin, nazývá se brzy.

Poporodní krvácení je považováno za hroznou porodnickou komplikaci a může vést ke smrti šestinedělí.

Závažnost krvácení je dána objemem ztráty krve. U zdravé ženy při porodu nepřekračuje odhadovaný objem ztráty krve při porodu 0,5% tělesné hmotnosti, zatímco u gestózy, anémie nebo koagulopatie klesá na 0,3%. Pokud v časném poporodním období žena ztratila více krve, než se vypočítalo, pak mluví o časném poporodním krvácení, které vyžaduje okamžitou akci, někdy až po operaci.

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny těžkého krvácení, jak v časném, tak pozdním poporodním období, jsou různé:

Atony nebo děložní hypotenze

To je jeden z hlavních faktorů, které přispívají k krvácení. Hypotenze dělohy odkazuje na její stav, ve kterém je snížen jak tón, tak kontraktilita. S atonií dělohy je tón a kontraktilní aktivita výrazně snížena nebo zcela chybí a děloha je v "ochrnutém" stavu. Atony je naštěstí extrémně vzácná, ale nebezpečná masivním krvácením, které nelze přenést na konzervativní léčbu. Krvácení spojené se sníženým tonem dělohy se vyvíjí v časném poporodním období. K redukci a ztrátě tonusu dělohy přispívá jeden z následujících faktorů:

 • nadměrné přetížení dělohy, které je pozorováno u polyhydramnií, mnohočetného těhotenství nebo velkého plodu;
 • těžká únava svalových vláken, která je usnadněna prodlouženou prací, iracionálním použitím zkrácení, rychlého nebo rychlého porodu;
 • myometriální ztráta schopnosti normálně se stahovat s cicatriciálními, zánětlivými nebo degenerativními změnami.

Následující faktory predisponují k rozvoji hypo- nebo atonie:

 • mladý věk;
 • patologické stavy dělohy:
  • myomatózní uzly;
  • malformace;
  • pooperační uzly na děloze;
  • strukturální a dystrofické změny (zánět, velké množství narozených);
  • přetížení dělohy během těhotenství (polyhydramnios, vícenásobné těhotenství)
 • těhotenské komplikace;
 • anomálie patrimoniálních sil;
 • abnormality placenty (prezentace nebo odloučení);
 • gestóza, chronická extragenitální onemocnění;
 • DIC-syndrom jakéhokoli původu (hemoragický šok, anafylaktický šok, embolie plodové vody).

Placentální abnormality

Po období vyloučení plodu nastává třetí nebo následující období porodu, během kterého je placenta oddělena od stěny dělohy a vylučována. Jakmile se placenta narodí, začne poporodní období (vzpomeňte, že to trvá 2 hodiny). Toto období nejvíce vyžaduje pozornost, jak poporodní žena, tak i ošetřovatelský personál. Po narození placenty je vyšetřena integrita. Pokud nějaký lobule zůstává v děloze, může vyvolat masivní ztrátu krve, zpravidla takové krvácení začíná měsíc po porodu na pozadí plného zdraví ženy.

Co chci poznamenat. Bohužel takové krvácení, které náhle začíná o měsíc později nebo více po porodu, není neobvyklé. Samozřejmě byl na vině lékař, který se narodil. Vypadal jsem, že na placentě není dostatek laloku, ale možná to byl další lalok (odděleně od placenty), a neučinil vhodná opatření (ruční ovládání děložní dutiny). Ale jak říkají porodníci: „Neexistuje žádná placenta, kterou nelze složit.“ To znamená, že nepřítomnost lobule, zejména další, se snadno přehlíží a lékař je člověk, ne rentgen. V dobrých mateřských nemocnicích matka při propuštění vydává povinný ultrazvuk dělohy, ale protože to není smutné, nejsou k dispozici všechny ultrazvukové přístroje. Ale krvácení dříve nebo později u tohoto pacienta by stále začalo, pouze v podobné situaci byl „pobídnut“ silným stresem.

Poranění

Daleko od poslední role ve výskytu poporodní hemoragie (obvykle v prvních 2 hodinách) jsou porodnická zranění. Pokud dochází k hojnému výtoku krve z genitálního traktu, měl by porodník nejprve vyloučit poškození porodního kanálu. Přerušená integrita může být:

Někdy jsou cervikální ruptury tak dlouhé (3 až 3 stupně), že jdou do vaginálních kleneb a do spodního segmentu dělohy. Ruptury mohou nastat jak spontánně, během vyhoštění plodu (například při rychlém porodu), tak díky lékařským postupům používaným k odstranění plodu (aplikace porodních kleští, vakuový eskalátor)..

Po císařském řezu může být krvácení způsobeno porušením sešívací techniky (například zmeškaná, nepřehlédnutá céva a divergence sešívání na děloze). Kromě toho může být v pooperačním období vyvolána jmenováním protidestičkových látek (ředidel krve) a antikoagulancií (snížení jeho koagulační schopnosti).

Predispoziční faktory přispívají k prasknutí dělohy:

 • jizvy na děloze po předchozích chirurgických zákrokech;
 • kyretáž a potrat;
 • použití intrauterinních antikoncepčních prostředků;
 • porodnické manipulace (vnější rotace plodu nebo intrauterinní rotace);
 • stimulace narození;
 • úzké umyvadlo.

Krevní nemoci

Různá onemocnění krve spojená s porušením její srážlivosti by měla být také považována za faktor možného krvácení. Tyto zahrnují:

 • hemofilie;
 • von Willebrandova choroba;
 • hypofibrinogenemie a další.

Rovněž není vyloučen vývoj krvácení u jaterních onemocnění (jak víte, je v něm syntetizováno mnoho koagulačních faktorů).

Klinický obrázek

Brzy poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, je spojeno s porušením tónu a kontraktility dělohy, takže žena zůstává pod dohledem zdravotnického personálu v porodnici 2 hodiny po porodu. Každá žena, která se právě stala matkou, by si měla pamatovat, že v těchto 2 hodinách by neměla spát. Těžké krvácení se může náhle otevřít a je pravděpodobné, že v blízkosti šestinedělí nebude lékař ani porodní asistentka. Hypo- a atonické krvácení může nastat dvěma způsoby:

 • Krvácení se okamžitě stává masivním, „vylévá se jako kohoutek“. Děloha je velmi uvolněná a ochablá, její hranice nejsou definovány. Neexistuje žádný účinek z vnější masáže, manuálního ovládání dělohy a kontrakcí. Vzhledem k vysokému riziku komplikací (DIC a hemoragický šok) je žena po porodu okamžitě operována.
 • Krvácení je jako vlna. Děloha se někdy uvolní, poté se zkrátí, takže se krev uvolňuje v dávkách 150 - 300 ml. Pozitivní účinek kontrakcí a vnější masáže dělohy. V určitém okamžiku se však krvácení zintenzivňuje a stav ženy se prudce zhoršuje a výše uvedené komplikace se spojují.

Ale jak zjistit patologii, pokud je žena doma? Především je třeba si uvědomit, že celkový objem lochie po celou dobu zotavení (6 - 8 týdnů) je 0,5 - 1,5 litru. Jakékoli odchylky naznačují patologii a vyžadují okamžitou lékařskou péči:

Špatný zápach sekretů

Hnisavé a ostré „aroma“ sekrecí, a to i s příměsí krve nebo krvavých látek po 4 dnech po porodu, naznačuje vývoj zánětu v děloze nebo endometritidě. Kromě sekrecí může upozornit na horečku a bolesti břicha.

Hluboký výtok krve

Vzhled takových sekrecí, zejména poté, co se lochie stala šedavou nebo žlutou, by měla ženu upozornit. Krvácení může být simultánní nebo periodické, krevní sraženiny mohou nebo nemusí být přítomny ve výboji. Krev samotná může změnit barvu - ze světlé šarlatové na tmavou. Trápí se i celkový stav mámy. Její puls a dýchání se zrychlí, objeví se slabost a závratě, žena může neustále mrznout. Podobné příznaky označují zbytky placenty v děloze.

Intenzivní krvácení

Pokud krvácení začalo a je dostatečně masivní, musíte naléhavě zavolat sanitku. Pro mladou matku není obtížné stanovit intenzitu krvácení sama - je nutná změna několika polštářků za hodinu. Neměli byste jít k lékaři v takovém stavu sami, protože existuje vysoké riziko ztráty vědomí na ulici.

Ukončení výběru

Taková možnost, jako je náhlé zmizení sekretů, není vyloučena, což také není normou a vyžaduje lékařskou péči.

Krvácení po porodu trvá (normální) po dobu nejvýše 7 dnů a je podobné těžké menstruaci. Pokud je doba krvácení zpožděna, mělo by to mladé matky upozornit.

Léčba

Po narození placenty je přijata řada opatření, aby se zabránilo výskytu časného krvácení po porodu:

Poporodní žena zůstává v porodnici

Přítomnost ženy v porodním sále v následujících 2 hodinách po porodu je nezbytná pro nouzová opatření v případě možného krvácení. Během tohoto časového období je žena sledována zdravotnickým personálem, který hodnotí krevní tlak a puls, barvu kůže a množství vylučované krve. Jak již bylo uvedeno, přípustná ztráta krve během porodu by neměla překročit 0,5% hmotnosti ženy (v průměru do 400 ml). Jinak je ztráta krve považována za časné poporodní krvácení a jsou přijata opatření k jeho zastavení.

Vyprazdňování močového měchýře

Ihned po dokončení porodu je moč odstraněna katétrem, který je nezbytný k uvolnění plného močového měchýře a zabránění jeho tlaku na dělohu. Jinak bude na dělohu vyvíjet tlak celá močovina, která jí zabrání normálně se stahovat a může způsobit krvácení.

Kontrola porodu

Po narození dětského místa jej porodník společně s porodní asistentkou zkontroluje a rozhodne o integritě placenty, přítomnosti / nepřítomnosti dalších laloků, jejich oddělení a zpoždění v děložní dutině. V případě pochybností o integritě placenty se provede ruční vyšetření dělohy (pod anestézií). Během vyšetření dělohy lékař vytvoří:

 • vylučuje poškození dělohy (prasknutí);
 • odstraňuje zbytky placenty, membrán a krevních sraženin;
 • provádí ruční (s opatrností) masáž dělohy na pěst.

Představení uterotoniky

Jakmile se zrodí placenta, intravenózně se podávají léky snižující dělož (oxytocin, methylergometrin), méně často intramuskulárně. Tyto léky předcházejí atomii dělohy a zvyšují její kontraktilitu..

Kontrola porodního kanálu

V nedávné minulosti bylo vyšetření porodního kanálu po porodu provedeno pouze u prvorozených žen. V tuto chvíli se tato manipulace provádí u všech puerper, bez ohledu na počet narozených. Během inspekce se stanoví integrita děložního čípku a pochvy, měkké tkáně perineum a klitorisu. Jsou-li mezery detekovány, jsou sešity (v místní anestézii).

Opatření pro rozvoj časného poporodní hemoragie

V případě zvýšeného krvácení během prvních 2 hodin po porodu (500 ml nebo více) lékaři provádějí následující činnosti:

 • Vyprázdnění močového měchýře (pokud se tak nestalo dříve).
 • Zavedení uterotonik intravenózně ve vysokých dávkách.
 • Chladná do břicha.
 • Vnější masáž dělohy

Poté, co jste položili ruku na dno dělohy, jemně ji stiskněte a uvolněte, dokud se děloha úplně nezmizí. Postup pro ženu není příliš příjemný, ale docela tolerovatelný.

Provádí se, jak je uvedeno výše, v celkové anestezii. Ruka je vložena do dělohy a po prozkoumání jejích stěn je ruka sevřena v pěst. Druhou rukou masírujte dělohu z vnějšku.

 • Tamponáda zadního vaginálního fornixu

Do zadního vaginálního fornixu je vložen éterem nasáklý tampon, který způsobuje reflexní kontrakci dělohy..

Pokud všechna výše uvedená opatření neměla pozitivní účinek a krvácení se zintenzivnilo a dosáhlo 1 nebo více litrů, je vyřešen chirurgický zákrok. Současně se provádí intravenózní podávání roztoků, krve a plazmatických přípravků, aby se doplnila ztráta krve. Z použitých operací:

 • amputace nebo hysterektomie (v závislosti na situaci);
 • ligace tepen dělohy;
 • ligace ovariálních tepen;
 • ligace ilální tepny.

Zastavení pozdního poporodní krvácení

Pozdější poporodní krvácení, jak již bylo uvedeno, se objevuje v důsledku zpoždění částí placenty a membrán, méně často krevních sraženin v děložní dutině. Režim podpory je následující:

 • okamžitá hospitalizace ženy v gynekologickém oddělení;
 • příprava na kyretáž děložní dutiny (provádění infuzní terapie, zavádění kontrakcí);
 • provádění vyprazdňování (kyretáže) děložní dutiny a odstranění zbytků vajíčka a sraženin (v celkové anestézii);
 • ledové balení po dobu 2 hodin na dolním břiše;
 • další provedení infuzní terapie, pokud je to nutné, krevní transfúze;
 • předepisování antibiotik;
 • jmenování uterotonik, přípravků železa a vitamínů.

Co může žena udělat

Aby nedocházelo ke krvácení v pozdním poporodním období, doporučuje se mladé matce postupovat podle jednoduchých pokynů:

Sledujte měchýř

Měli byste pravidelně močit, abyste se vyhnuli přetečení močového měchýře, zejména v první den po narození. Zatímco je žena v nemocnici, navštivte toaletu každé 3 hodiny, i když tam není touha. Doma nezapomeňte na včasné vyprázdnění močového měchýře.

Kojení dítěte na vyžádání

Časté připoutání dítěte k hrudi nejen navazuje a posiluje fyzický a psychický kontakt mezi matkou a dítětem. Podráždění bradavek způsobuje uvolňování exogenního (vnitřního) oxytocinu, který stimuluje kontrakci dělohy, a také zvyšuje sekreci (vyprazdňování dělohy).

Lehněte si na břicho

Ve vodorovné poloze na břiše přispívá nejen ke zvýšení kontraktility dělohy, ale také k odtoku sekretů z ní..

Chladná do břicha

Je-li to možné, měla by mladá matka položit na spodní část břicha ledovou bublinu (nejlépe až čtyřikrát denně). Chlad stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy a redukuje otevřené děložní cévy na její vnitřní membráně.

Poporodní propuštění

Každá žena, která ve svém životě porodila alespoň jednou, ví, že po dokončení porodu se v těle začnou projevovat závažné změny. Je také doprovázen výbojem různých druhů: krvavé, hnědé, žluté atd. Nově vyrobené matky se velmi bojí, když vidí tyto sekrece, začnou si dělat starosti, že do jejich těla vstoupila infekce, začalo krvácení atd. To je však normální a tomuto procesu nelze zabránit..

Hlavní věc je zajistit, aby výtok nepřekročil normu a aby nedošlo k bolesti, jinak budete potřebovat pomoc gynekologa..

Jak dlouho vydrží poporodní výboj??

Jak dlouho vydrží poporodní výboj? Obecně je poporodní výboj vědecky nazýván lochie. Začnou se objevovat od okamžiku poporodního odmítnutí a obvykle přetrvávají 7-8 týdnů. Postupem času jsou lochie přidělovány stále méně a méně, jejich barva začíná být světlejší a světlejší a pak se výboj zastaví.

Nelze však přesně odpovědět na otázku, jak dlouho propouštění trvá po skončení práce, protože to závisí na několika faktorech:

 • Fyziologické vlastnosti každé ženy jsou odlišné, včetně schopnosti těla rychle se zotavit po porodu.
 • Samotný průběh těhotenství.
 • Proces narození.
 • Intenzita kontrakce dělohy.
 • Přítomnost komplikací po porodu.
 • Kojení dítěte (pokud žena kojí dítě, děloha se stahuje a čistí mnohem rychleji).

Ale v průměru si pamatujte, že propuštění trvá asi 1,5 měsíce. Během této doby se tělo postupně zotavuje po těhotenství a porodu. Pokud je lochie po několika dnech nebo týdnech po narození, měli byste vyhledat pomoc odborníků, protože vaše děloha se nesnižuje správně, a to je spojeno s vážnými komplikacemi. Totéž platí pro situace, kdy se výtok nezastaví na poměrně dlouhou dobu, což může naznačovat krvácení, polypy v děloze, zánětlivý proces atd..

Přidělení měsíc po narození

Je žádoucí, aby byl v prvním měsíci hojný výtok - tím se vyčistí dutina dělohy. Kromě toho se v lochii po porodu vytvoří mikrobiální flóra, která následně může v těle způsobit všechny druhy zánětlivých procesů..

V této době je nutné pečlivě dodržovat osobní hygienu, protože může dojít k infikování krvácející rány. Z toho vyplývá:

 • po použití toalety důkladně umyjte genitálie. Je nutné mýt teplou vodou a venku, ale ne uvnitř.
 • každý den plavání, osprchování, koupání po porodu nelze vzít.
 • v prvních týdnech, dnech po narození, používejte sterilní pleny, nikoli hygienické vložky.
 • během určité doby po porodu vyměňte těsnění 7-8krát denně.
 • zapomenout na používání hygienických tamponů.

Pamatujte, že po měsíci by se měl výboj stát trochu lehčí, protože brzy by se měl úplně zastavit. Zachovejte hygienu a nebojte se, všechno jde podle plánu.

Pokud výboj pokračuje měsíc po narození a je hojný, máte nepříjemný zápach, sliznice, pak naléhavě k lékaři! Nepřetahujte, může to být nebezpečné pro vaše zdraví.!

Poporodní špinění

Velké množství krve a hlenu se vylučuje do ženy bezprostředně po porodu, i když by to mělo být. To vše je způsobeno tím, že je poškozen povrch dělohy, protože nyní je z placenty zranění. Proto bude špinění pokračovat, dokud se rána na povrchu dělohy uzdraví..

Mělo by být zřejmé, že špinění by nemělo být více než přípustná norma. Můžete se o tom dozvědět velmi snadno - pokud je plenka nebo prostěradlo nadměrně alokováno, bude pod vámi vše mokré. Rovněž stojí za to si dělat starosti, pokud ucítíte bolest v děloze nebo výtoku, který trhne srdeční tep, což naznačuje krvácení. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Lochia se bude postupně měnit. Nejprve to bude vypouštění, které je podobné vypouštění během menstruace, pouze mnohem více, pak se stanou nahnědlé, pak nažloutlé bílé, světlejší a lehčí.

Některé ženy zažívají krvácení po porodu, ale nejprve si myslí, že je to bezpečné. Abyste se vyhnuli krvácení, musíte:

 1. Pravidelně navštěvujte toaletu - močový měchýř by neměl vyvíjet tlak na dělohu, a tím bránit jejímu kontrakci.
 2. Neustále leží na žaludku (děložní dutina bude očištěna od obsahu rány).
 3. Umístěte topnou podložku s ledem na spodní část břicha v porodnici (obecně by to měli dělat porodníci).
 4. Vyhněte se těžkému cvičení.

Hnědý výboj po porodu

Alokace hnědé barvy děsí většinu matek zvlášť, zvláště pokud je zároveň nepříjemný zápach. A pokud čtete vše o medicíně, a zejména gynekologii, pak víte, že je to nevratný proces, na který by se mělo čekat. V tuto chvíli vyjdou mrtvé částice, některé krvinky.

V prvních hodinách po ukončení porodu může výboj již získat hnědý odstín spolu s velkými krevními sraženinami. Ale v zásadě bude prvních pár dní lochie čistě krvavé.

Pokud období zotavení u ženy uplyne bez komplikací, v den 5-6 se propuštění stane nahnědlé. Zajímavým faktem je, že hnědý výtok končí mnohem dříve u matek, které kojí své děti. Důvod je následující: laktace upřednostňuje nejrychlejší kontrakci dělohy..

Současně trvá hnědá lochie déle u žen, které musely provést císařský řez.

Pokud však dojde k ostrému hnisavému zápachu s hnědým výbojem, věnujte tomu velkou pozornost. Koneckonců, možnou příčinou tohoto jevu je infekce zavedená do těla. Proto v tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Žlutý výboj po porodu

Přidělení získají nažloutlý odstín desátý den po narození. Děloha se postupně obnovuje a žlutý výtok pouze potvrzuje tuto skutečnost. V této době je důležité kojit dítě a pamatovat také na včasné vyprázdnění močového měchýře. Žlutý výtok se tak zastaví rychleji a děloha se vrátí do svého původního prenatálního stavu..

Pokud však ihned po narození dítěte zjistíte, že máte výboj jasně žluté barvy nebo se zelenou příměsí, vyplatí se to sdělit svému lékaři. Koneckonců může být taková lochie způsobena skutečností, že se v těle ženy vyskytují zánětlivé procesy. Kromě toho je vypouštění této barvy obvykle doprovázeno horečkou a nepohodlím v dolním břiše..

Možná došlo k hnisání v děložní dutině, takže byste měli vyhledat pomoc gynekologa, který vás nasměruje na ultrazvuk..

Pamatujte, že žluté vypouštění způsobené infekcí má zpravidla ostrý hnisavý zápach. Aby se předešlo těmto důsledkům, je nutné dodržovat osobní hygienu a být pod dohledem lékaře.

Obecně je však žlutý výboj běžným jevem a pouze potvrzuje, že vše probíhá správně.

Co jsou sliznice, zelená, hnisavá nebo s vůní výboje po porodu?

Mělo by být zřejmé, že hojné hnisavé propouštění, zelená lochie, nejsou normou pro ženské tělo po porodu. Ve většině případů je tento výboj způsoben endometritidou, která se vyskytuje v důsledku zánětlivých procesů uvnitř dělohy.

Ke kontrakci dělohy dochází v tomto případě poměrně pomalu, protože v ní zůstala lochie. Jejich stagnace uvnitř dělohy a může vést k negativním důsledkům..

Mukózní výtok, pokud nepřekračuje normu, lze pozorovat po celý měsíc nebo měsíc a půl po skončení porodu. Povaha těchto sekrecí se bude časem měnit, ale stále se projeví, do té či oné míry, dokud nebude úplně obnovena vnitřní výstelka dělohy. Stojí za to si dělat starosti, pouze pokud sliznice má hnisavou nepříjemnou vůni. Pokud se takové příznaky objeví, poraďte se s gynekologem.

Vždy pamatujte, že poporodní výboj nastane bez selhání. Neměli bychom na to upozorňovat. Přestože by váš ošetřující lékař měl vědět, jak probíhá zotavovací období po porodu. Zapište si číslo, když byl výběr zahájen, a pak označte, když změnili barvu na hnědou nebo žlutou. Zaznamenejte na papír, jak se cítíte při závratě, únavě atd..

Nezapomeňte, že vaše dítě potřebuje zdravou matku, proto pečlivě sledujte své zdraví, dodržujte hygienu a neignorujte silné špinění. V případě jakýchkoli problémů vyhledejte pomoc odborníků.

Normální a patologické výboje po porodu

Během několika týdnů po porodu se obnoví normální stav dělohy, odstraní se zbytky umírajícího endometria a povrch rány se uzdraví v místě placenty. Úspěšné uzdravení ženy nebo výskyt některých komplikací lze posuzovat podle povahy propouštění z pohlavních orgánů. Je důležité vědět, co by mělo být normální. V tomto případě záleží na délce a hojnosti sekrecí, jakož i na jejich barvě, vůni a konzistenci. V případě potíží se co nejdříve poraďte s lékařem.

Co by mělo být lohii

Uvolnění, ke kterému dochází u ženy po narození dítěte, se nazývá lochie. Jejich vzhled je způsoben skutečností, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy, zejména v místě připojení placenty. Výtok po porodu je spojen s očištěním dělohy od zbytků močového měchýře, odlupovaného epitelu a krevních sraženin. Obsahují také hlen produkovaný v děložním hrdle..

Lochie existuje, dokud se rána nevyléčí v dutině dělohy a nevrátí se do svého normálního stavu (velikost bude obnovena, epitel bude obnoven). Pokud se proces čištění děložní dutiny odehrává bez komplikací, pak lochie přestane asi po 5-8 týdnech.

Jak dlouho trvá čištění dělohy a vznik lochie, závisí na následujících faktorech:

 • schopnost dělohy stahovat (individuální pro každou ženu);
 • věk ženy, stav děložní tkáně;
 • krevní srážlivost, stav hematopoetického systému;
 • fyzická aktivita ženy;
 • laktace.

Ve vzhledu se lochie v prvních 3 dnech podobá menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje z 500 ml na 100 ml za den..

Video: Jaké jsou propuštění v období po porodu

Druhy normálního poporodního výboje

Krvavá Lochia. První poporodní výboj je jasně červený, má vůni čerstvé krve. Skládají se z krevních sraženin a částic mrtvé tkáně. Barva díky vysokému počtu červených krvinek.

Serózní lochie. Světlejší nahnědlý růžový výboj se objeví přibližně za 4 dny. Obsah červených krvinek se snižuje, ale počet leukocytů se zvyšuje. Výtok má zatuchlou vůni..

Bílá Lochia. Alokace se stanou nažloutlé bílé 10. den po narození. Mají plynulejší konzistenci. Zápach chybí. Postupně se stávají vzácnějšími, rozmazávajícími. Po 5-6 týdnech již obsahují pouze hlen z krčního kanálu krku.

Kontrakce dělohy, způsobující odstranění lochie z její dutiny, vede ke vzniku žen u prvních dnů po porodu bolesti v podbřišku. Bolesti připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu je bolest silnější.

Někdy se ženy objevují po 3. týdnu černé lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, pak se tento výboj nepovažuje za patologii. Mohou se objevit v důsledku hormonálních procesů vyskytujících se v těle a změn ve složení hlenu vylučovaného žlázami děložního hrdla děložního hrdla.

Poporodní krvácení z dělohy a jeho příčiny

V prvních 2 hodinách po porodu existuje riziko těžkého krvácení z dělohy (hypotonické), které může po uvolnění během těhotenství vést ke špatnému smrštění děložních svalů. Aby se tomu zabránilo, je ženě injekčně podán lék ke zvýšení kontraktility dělohy (oxytocin). Kromě toho je močový měchýř vyprázdněn katétrem, na spodním břiše je umístěn ohřívač ledu. Při kontrakci dělohy se vymačkávají poškozené krevní cévy, předchází se nebezpečným ztrátám krve, jejichž příznaky jsou zvyšující se slabost, závratě, bolesti hlavy.

Nepřetržité krvácení v prvních hodinách po narození dítěte může být také způsobeno prasknutím děložního čípku, pokud zůstaly bez povšimnutí nebo špatně šité. V tomto případě se vyskytují lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineu. Pokud dojde ke krvácení, lékař po pečlivém vyšetření detekuje a otevře tyto hematomy, znovu sešije slzy.

Důsledkem krvácení z dělohy je anémie - nedostatek hemoglobinu, porušení výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, bude mít také anémii.

Prevence krvácení po porodu

Časté vyprazdňování močového měchýře přispívá ke snížení dělohy a snížení průtoku krve po porodu.

Je důležité kojit. Při podráždění bradavek vzniká oxytocin - hypofyzární hormon, který zvyšuje kontrakci dělohy. Během krmení má žena bolesti v dolním břiše, připomínající kontrakce. Kromě toho je bolest silnější u žen, které již porodily dříve.

Při pokračujícím krvácení je spodní břicho chlazeno ledem.

Riziko stagnace výboje v děloze

Naléhavě je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a to nejen v případě, že žena má příliš mnoho krvácení, ale také tehdy, když se po několika dnech náhle zastaví krevní výtok..

Stagnace dělohy v děloze se nazývá lochiometr. Pokud není vyloučena, může dojít k zánětu endometria (endometritidy). Absence lochie je příznakem závažné poporodní komplikace. Aby se dosáhlo zotavení z krvácení, je ženě injikována oxytocin, který zvyšuje kontrakce, a ke zmírnění cervikálního spasmu je podán no-shpu.

Aby se zabránilo stagnaci sekrecí v děloze, je užitečné, aby žena ležela na břiše. Kvůli oslabení tónu břišních svalů po těhotenství a porodu se děloha odklání zpět, zatímco je odtok krve narušen. Když žena leží na břiše, děloha zaujme polohu, ve které se odtok zlepšuje.

Patologické výboje po porodu

Příznaky komplikací během tohoto období jsou:

 1. Žlutá barva a ostrý nepříjemný zápach sekretů. Označují buď stagnaci dělohy v děloze a jejich hnisání, nebo infekční infekci ženy během porodu. Zánětlivý proces na děložní sliznici (endometritida) je obvykle doprovázen horečkou a bolestí v dolním břiše. Pokud je návštěva u lékaře odložena na dlouhou dobu, pak v důsledku výskytu hnisu v sekrecích, změní barvu na zelenou.
 2. Poporodní krevní sekrece se místo oslabení zvyšují. Někdy se znovu objeví. Stává se to dokonce 2 měsíce po narození dítěte. Je možné, že se jedná o první menstruaci (pravděpodobnost časné menstruace je vysoká u žen, které nedojčí dítě). Takový výtok však často znamená neúplné odstranění placenty z dělohy, kvůli čemuž jsou její kontrakce obtížné.
 3. Pokud žena bere antibiotika ze zdravotních důvodů, může dojít ke vzniku bílého zkřiveného výtoku, který vyvolává nedostatek laktobacilů ve vagíně a výskyt příšer. Žena se bojí svědění a pálení v externích genitáliích a ve vagíně..

Video: Drozd, léčebné metody

Faktory přispívající k výskytu endometritidy

Během těhotenství a porodu se imunita ženy prudce snižuje. To vyvolává výskyt zánětlivého procesu v endometriu dělohy po porodu. Odolnost těla vůči infekcím se začíná zvyšovat do konce prvního týdne u žen, které porodily přirozeně a 10 dní po císařském řezu.

Pravděpodobnost endometritidy se zvyšuje, pokud má žena jiná závažná onemocnění (endokrinní žlázy, ledviny, dýchací cesty). Výskyt endometritidy je podporován obezitou, anémií, nedostatkem vitamínů, kouřením. Kromě toho se zánět často vyskytuje u žen, které měly mnoho potratů nebo měly léčbu z lékařských důvodů.

Příčinou stagnace přísavek a nástupem zánětlivého procesu je někdy nízká poloha placenty v děloze, kdy je blokován výstup do děložního hrdla. Pokud dodávka trvá příliš dlouho, i když voda již byla vypuštěna, existuje také zvýšené riziko endometritidy.

Léčba této choroby se provádí pouze v nemocnici. Používají se antibiotika, zesilovače děložních kontrakcí. Do dutiny se zavedou dezinfekční roztoky. V některých případech je prováděno vakuové aspirace nebo kyretáž dělohy, aby se úplně odstranilo endometrium.

Vypouštění po císařském řezu

Krvácení trvá déle a komplikace se vyskytují častěji, pokud žena porodí císařským řezem. Kontraktilita dělohy je omezována v důsledku šití, otoku okolních tkání. Riziko infekce během porodu a výskyt zánětu sliznice děložní dutiny se zvyšuje.

Navzdory vlastnostem tohoto způsobu porodu by se však špinění po porodu mělo objevit do 2 týdnů, ale už ne. Stejně jako u konvenčních narození se barva výboje postupně mění z jasně červené na světle hnědou a poté zbělá.

Normální menstruace po císařském řezu nastává přibližně ve stejnou dobu jako po narození dítěte přirozeným způsobem. Vyskytují se později, pokud žena měla poporodní komplikace (děložní krvácení, endometritida, otrava krví) nebo existují onemocnění štítné žlázy, játra.

Video: Vlastnosti výboje po císařském řezu

Prevence komplikací

Aby se snížilo riziko komplikací po porodu, měl by lékař sledovat stav ženy od samého začátku těhotenství. Pravidelné vyšetření vám umožní sledovat složení krve, detekovat a léčit gynekologická a jiná onemocnění, posilovat imunitu.

Pokud se po nástupu porodu ukáže, že kontraktilita dělohy není dostatečná, používají se léky, které zvyšují porodu. Přispívají také k urychlení čištění dutiny dělohy po narození dítěte.

Aby se předešlo stagnaci sekrecí v děloze, doporučuje se ženě začít vstávat z postele a chodit 4-5 hodin po obvyklém porodu. Po císařském řezu to lze provést za 10 hodin.

Před propuštěním z nemocnice se provede ultrazvuk, aby se studoval stav děložní dutiny a vyhodnotila se její velikost, aby bylo možné sledovat proces zotavení. Po dobu několika týdnů se ženě doporučuje více se uvolnit, aby se zabránilo činnostem spojeným s břišním napětím, vzpírání.

Velmi důležité je dodržování pravidel hygienické péče o tělo a pohlavní orgány (časté mytí teplou vodou, každodenní koupání ve sprše).

Varování: Žena by se neměla vykoupat několik týdnů. Zahřívání těla, za prvé, zvyšuje průtok krve, a za druhé, s takovým koupáním zvyšuje pravděpodobnost infekce ve vnitřních pohlavních orgánech.

Douching v tomto období může být velmi škodlivé. Přispívá také k rychlému šíření infekce a výskytu endometritidy..

První den místo hygienických vložek se doporučuje používat plenky, aby se zabránilo úniku. Kromě toho je snazší sledovat povahu a objem výboje. V budoucnu musí být těsnění vyměněna nejméně o 2 hodiny později.

Používání tampónů je přísně zakázáno po celou dobu existence jezera Loch. Blokují výstup z dělohy, zpožďují odtok sekretů a proces zotavení a vytvářejí velkou hrozbu pro nástup zánětlivého procesu.

S prudkou změnou v charakteru výtoku, zvýšenou bolestí v podbřišku, horečkou, závratě potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc.

Články O Neplodnosti