Hlavní Analýzy

Druhý screening během těhotenství

V moderním světě jsou informace o zdraví snad jedním z prvních míst mezi informacemi, které zajímají lidi více než cokoli jiného. A informace o řízení těhotenství jsou nejoblíbenější, protože dnes si ženy dobře uvědomují: nejen zdraví, ale také život budoucí osoby často závisí na tom, jak uplyne těchto devět měsíců. Radost z nadcházejícího setkání s dítětem je proto vždy doprovázena úzkostí ohledně stavu jeho zdraví. Pokud by však dříve tyto zkušenosti mohly trvat všech devět měsíců, dnes je v průběhu těhotenství druhá prohlídka, která pomáhá s jistým stupněm jistoty pochopit, jak dítě roste v lůně a jak dochází k jeho vývoji..

Zkusme to důkladně pochopit: kdo by měl podstoupit 2 screeningy během těhotenství, jaké postupy může lékař předepsat ve druhém trimestru, co přesně výsledky výzkumu ukáží a jaký způsob zvolit při přijímání negativních výsledků testu.

Jak dlouho trvá 2 screening během těhotenství

Možnost screeningu za účelem odhalení možných vývojových problémů u nenarozeného dítěte se objevila až donedávna - prováděla ji nastávající matka až v roce 2000. První screening se obvykle provádí v 10-13 týdnech těhotenství: tato studie pomáhá identifikovat rizika spojená s přítomností chromozomálních abnormalit u plodu. Druhé vyšetření se zpravidla provádí v 16–20 týdnech těhotenství, lékaři však mají tendenci takový screening předepisovat před 19. týdnem, protože diagnóza v této době ukáže spolehlivější výsledky než později. Screening může být úplný nebo neúplný, včetně například pouze ultrazvuku (ultrazvuk): v tomto případě může být předepsán později, 19–22 týdnů těhotenství.

Proč 2 projekce během těhotenství? Hlavním cílem studie je vyvrátit výsledky prvního screeningu (obvykle negativní) nebo je potvrdit. Získané indikátory jsou podrobeny důkladné analýze, poté jsou porovnány s hodnotami považovanými za normu. Při porovnání je zřejmé, jak se plod vyvíjí a roste.

Kdy je screening nutný v druhém trimestru těhotenství?

 • pokud oba rodiče dosáhli věku 35+;
 • když má rodina dědičné genetické choroby;
 • pokud těhotná žena měla časnou infekci virovou infekcí: některá zdánlivě „neškodná“ onemocnění mohou nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte;
 • pokud již v historii ženy existovaly případy spojené se zmeškaným těhotenstvím, potratem, mrtvě narozenými zvířaty;
 • když těhotná žena užívala drogy s teratogenními účinky;
 • má-li budoucí matka nebo otec závislost na alkoholu nebo drogách;
 • pokud u dětí narozených z předchozích těhotenství byly zjištěny chromozomální abnormality;
 • pokud nastávající matka má chronická nebo autoimunitní onemocnění, která mohou ovlivnit vývoj nenarozeného dítěte a jeho růst;
 • v případech detekce zhoubných novotvarů u ženy, která je již třetí měsíc nebo později těhotná;
 • když jeden z rodičů nenarozeného dítěte, krátce před počátkem nebo během tohoto období, pracoval v továrně, kde je radiační expozice, nebo která má status „škodlivé“.

Druhé vyšetření během těhotenství vám umožní vidět ty problémy a patologie, které nebylo možné zjistit v raných stádiích. Kromě toho screening pomáhá určit odhadovaná rizika nebezpečných podmínek, která se mohou v blízké budoucnosti rozvinout, a také vidět odchylky ve fungování základních systémů plodu. Ačkoli studie provedené při prvním screeningu lékaři považují za více informativní, význam druhého screeningu nelze podceňovat. Mnoho těhotných žen skutečně netrpělivě čeká na potvrzení nebo vyvrácení dříve obdržených informací.

Jaké testy a studie zahrnují druhý screening během těhotenství

Při screeningu ve druhém trimestru odborníci vezmou v úvahu pouze dva parametry - indikátory ultrazvukového vyšetření a biochemickou analýzu krevních složek. To stačí k provedení předběžné diagnózy stavu plodu.

Co ukáže ultrazvuk ve druhém trimestru

Dítě v lůně se vyvíjí tak rychle, že v době, kdy je sledován druhý trimestr, si všimnete, jak se vzhled dítěte a jeho fyzikální parametry zjevně změnily. To vše vám umožní vidět ultrazvukové vyšetření: díky tomu lékař posoudí dodržování standardů fyzických dat plodu, zda existují nějaké známky patologických stavů. Během ultrazvuku lékař rovněž vyhodnotí stav placenty a dělohy, a pokud je potřeba objasnit údaje o stavu oběhového systému, provede se ultrazvukové vyšetření s dopplerem.

Během ultrazvuku při druhém screeningu během těhotenství:

 • lékař vyhodnotí strukturu hlavy a obličeje kontury plodu: zvláštní pozornost bude věnována velikosti a struktuře nosních kostí, nepřítomnosti (nebo přítomnosti) rozštěpu mezi nosní a ústní dutinou, procesu tvorby očních bulví;
 • lékař důkladně určí velikost plodu, zkoumá, zda je počet prstů na nohou a pažích normální;
 • odborník také určí, jak jsou plíce zralá u plodu a zda jejich vývoj odpovídá porodnické době těhotenství;
 • budou patrné problémy se stavem a tvorbou srdce a vývoj míchy a mozku;
 • již by mělo být vytvořeno mnoho vnitřních orgánů v době druhého screeningu, proto je jejich umístění, struktura a stav jasně viditelné na ultrazvuku;
 • lékař si také všimne, kolik vody musí plod vyvinout, jaký tón dělohy má v tuto chvíli, v jakém stavu jsou přívěsky ženy;
 • tloušťka stěny a úroveň zralosti placenty jsou důležité;
 • lékař bude věnovat pozornost organizaci toku krve v cévách dělohy, jakož i fungování pupečních tepen a prostředních cév mozku dítěte;

K určení účinnosti cév dělohy lékař provede samostatné vyšetření levé a pravé tepny, protože při vyšetření pouze na jedné straně jsou výsledky obvykle nepravdivé. Jak to vysvětlit? Faktem je, že když nastane stav gestózy (pozdní toxikóza), porucha toku krve se vyskytuje pouze v jedné děložní tepně. Tento stav je považován za jednu z nebezpečných patologií, která často vede k předčasnému porodu nebo dokonce k smrti novorozence..

Pokud je plod úspěšně umístěn v děloze, pak při druhém screeningu během těhotenství již znáte pohlaví nenarozeného dítěte, protože během tohoto období budou již primární sexuální charakteristiky zřejmé.

Druhý ultrazvuk nevyžaduje speciální přípravy a postupy. Den před procedurou se však snažte nejíst potraviny obsahující potenciální alergeny - čokoládu, kakao, mořské plody, citrusové plody, smažené a mastné potraviny.

Rovněž je třeba mít na paměti, že podmínkou pro ultrazvuk je prázdný močový měchýř. K získání vysoce kvalitních výsledků tohoto vyšetření stačí dostatečné množství plodové vody v děloze.

Indikátory normálního ultrazvuku

Ultrazvuk při druhém screeningu během těhotenství se provádí transabdominálně, tj. Povrchovou metodou. Tato technika umožňuje vidět nejen stav plodu, ale také vyhodnotit vnitřní orgány těhotné ženy - možnou přítomnost nádorů (pokud nejsou malé), vyhodnotit obecný obraz o stavu pánevních orgánů. Tato technika nevyžaduje zvláštní přípravu, je naprosto neškodná tělu matky a nenarozeného dítěte a také bezbolestná. Lékař na žaludek nanese speciální gel, který umožní ultrazvukovému signálu vytvořit jasnější obraz. Aby ji získal a zvážil potřebný orgán plodu nebo matky, vede lékař kůži pomocí senzoru.

Všechny potřebné odhady a měření se provádějí na základě údajů na monitoru. Při pohledu na obecné „video“ lékař také vizuálně vyhodnotí stav a vzhled dítěte. Pro posouzení děložních cév aplikuje ultrazvukový lékař speciální index rezistence: v době druhého screeningu bude 0,38-0,7 jednotek považováno za indikátory norem. Pro takovou studii je však nutná podmínka: dítě musí být v klidu a nesmí provádět rychlé pohyby. Současně se měří puls dítěte, jehož indikátory by se měly pohybovat v rozmezí 119-161 tepů za minutu.

Abychom vyloučili jakékoli patologické momenty na ultrazvuku, lékař nejprve věnuje pozornost stavu střední tepny mozku - v této oblasti by neměla být hypoxie. Tento problém lze zjistit sníženým indexem zvlnění. Pokud je diagnostikováno prudké zvýšení tohoto ukazatele, může to znamenat mozkové krvácení. Normální ukazatele pulzního indexu během druhé screeningové periody jsou v rozmezí 1,35-2,32 jednotek.

2 screening během těhotenství: pokud je předepsán krevní test

Lékař obvykle nepředepisuje biochemickou analýzu krevního séra, ale pouze v případě, že má na základě výsledků ultrazvukového vyšetření podezření na patologii nebo ji detekuje. Pokud však učiníte nezávislé rozhodnutí o provedení celého screeningu, lékař vás neodmítne.

Jaké ukazatele se při krevním testu berou v úvahu

První z nich je hladina lidského chorionického gonadotropinu (hCG, odhaduje se v mg / ml). HCG je jedním z hlavních testů u těhotných žen a není náhodou, že se nazývá „studie hladiny těhotenského hormonu“. Lidský chorionický gonadotropin je aktivní hormon, jehož produkce začíná během tvorby embrya a poté pokračuje v průběhu těhotenství..

Druhým důležitým ukazatelem je hladina estriolu (odhadovaná v mmol / l). Estriol (E3) se jinak nazývá estrogen. Jedná se o neaktivní sekundární ženský pohlavní hormon, který je produkován folikulárním aparátem vaječníků u žen.

ACE (angiotensin-konvertující enzym, hodnoceno v IU / ml) je speciální enzym, který se nachází v malých dávkách v epiteliální tkáni ledvin a ve velkém množství v lidských plicích a séru. Hladina ACE je důležitá, když lékař určí, jak normální je výměna elektrolytu a vody v těle ženy..

Někdy tyto tři obecné ukazatele doplňují čtvrtý a určují hladinu dalšího hormonu - inhibinu A. Vyrábí se v ženských folikulech a ukazuje, jak dostatečná je ženská folikulární rezerva.

Jaké údaje v krevním testu vyvolávají podezření na patologii?

 • při podezření na Downův syndrom u plodu je hladina hCG zvýšena, zatímco ukazatele jiných hormonů jsou sníženy;
 • Edwardův syndrom by měl být podezřelý, pokud jsou všechny hladiny hormonů sníženy;
 • zvýšená koncentrace EZ a AFP bude indikovat nekrózu jater, poruchu tvorby nervové trubice nebo Meckelův syndrom a hCG bude udržovat normální koncentraci;
 • pokud se infekce dostala do oblasti plodu nebo je detekována placentární nedostatečnost, hladina volného estriolu se sníží; stejný indikátor lze vidět v důsledku užívání těhotných antibiotik.

Závažné odchylky od normativních ukazatelů v biochemické analýze krve dávají lékaři důvod k provedení amniocentesního postupu. Toto je proražení v břišní stěně, aby se shromáždilo malé množství plodové vody, která je poté odeslána do laboratoře. Taková diagnóza je vysoce spolehlivá (asi 99%) a umožňuje učinit konečný závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti patologie u plodu..

Je třeba poznamenat, že biochemický krevní test během screeningu během těhotenství se provádí na lačný žaludek. Zároveň je důležité nezažít stres před studiem a být v klidné náladě, stejně jako fyzicky přetížit a zdržet se sexuálních kontaktů..

Program výpočtu úrovně rizika

Všechna data získaná z výsledků analýzy jsou analyzována počítačovým programem, který vypočítává MoM koeficient: pomocí tohoto koeficientu se vypočítá riziko porodu dítěte s chromozomálními abnormalitami a hodnoty 1: 380 se považují za normu.

Negativní výsledky druhého screeningu během těhotenství

Navzdory jisté spolehlivosti druhého screeningu není tento výzkum stále stoprocentně přesný. Proto i když výsledky ultrazvukových a biochemických krevních testů ukázaly rizika chromozomálních abnormalit u plodu, existuje naděje, že se dítě narodí úplně zdravé. Bude to však spíše náhoda než výjimka z pravidla. Pokud vás tedy genetik a gynekolog informují o vysokých rizicích patologií u plodu, buďte připraveni na jakýkoli výsledek.

V jakých případech může studie ukázat falešné výsledky:

 • pokud je ovoce dostatečně velké;
 • když těhotná žena nosí dvojčata nebo trojčata;
 • pokud byla koncepce početí stanovena nesprávně;
 • když rodina používala IVF metody;
 • pokud nastávající matka má příliš malou tělesnou hmotnost nebo naopak - je obézní;
 • když žena trpí cukrovkou.

Negativní výsledky: co dělat?

Druhé období screeningu je v polovině těhotenství, takže lékaři již o jeho přerušení nemluví ze zdravotních důvodů. Někdy existují případy, kdy patologii plodu lze opravit lékařskými metodami - v tomto případě existuje naděje a lékaři nabídnou těhotné ženě výběr možných manipulací a intervencí. Pokud negativní výsledky druhého screeningu ukazují vysoké riziko vzniku anomálií (v poměru 1: 360) bez naděje na zvrácení procesu, je ženě nabídnuta možnost rozhodnout se o umělém porodu..

V každém případě budou oba rodiče muset učinit obtížné rozhodnutí o zachování nebo ukončení těhotenství. Když existuje šance na nápravu patologie, je budoucí matka podrobně vysvětlena: jaké moderní metody nápravy situace existují, jak riskantní jsou, zda jsou během intervence možné komplikace a jaké jsou celkové šance na zdravé dítě.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Jak a proč 2 projekce trimestru

Screening pro 2 trimestry je standardní studie těhotných žen, včetně ultrazvuku a krevního testu. Na základě získaných údajů dokážou lékaři závěry o zdravotním stavu ženy a plodu a předpovídají další průběh těhotenství. Aby odpovědný postup nevystrašil nastávající matku, musí vědět, jaké indikátory budou lékaři studovat a jaké výsledky lze očekávat..

Cíle a indikace

Hlavním cílem skríninku ve druhém trimestru je identifikovat různé malformace a stanovit míru rizika patologií. Cílem studie je potvrdit nebo vyvrátit údaje získané lékaři během prvního screeningu. Tento postup není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi.

Indikace pro 2. screening jsou virová onemocnění, která žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, neúspěšná předchozí těhotenství (potrat, blednutí, mrtvý porod), věk budoucích rodičů je více než 35 let a špatná dědičnost. Vyšetření je nutné také u žen pracujících v obtížných podmínkách, trpících alkoholismem a drogovou závislostí, těch, které užívaly nelegální drogy (například prášky na spaní nebo antibiotika) na začátku těhotenství. Kromě toho je nutné provést screening na 2 trimestry u ženy, která očekává dítě od svého příbuzného (v tomto případě je riziko rozvoje patologických odchylek velmi vysoké).

Pokud těhotenství probíhá normálně, bez jakýchkoli komplikací, není nutný druhý screening. To však může být dokončeno, pokud žena sama chce zkontrolovat stav dítěte.

Termíny

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je důležité zvolit správné datum pro screening 2 trimestrů. Obvykle se to děje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden. Optimální je 17. týden. Nyní můžete dítě detailně vidět a objektivně posoudit jeho stav. Toto období navíc umožní ženě podstoupit další vyšetření genetikem a jinými odborníky, pokud ultrazvuk a krevní test odhalí podezření na odchylky.

Postupy

Druhý screening zahrnuje ultrazvuk a biochemii krve. Oba postupy jsou obvykle naplánovány na jeden den. Ultrazvuk se provádí transabdominálně, tj. Senzor se pohybuje podél břicha. Lékař zkoumá a analyzuje následující parametry:

 • struktura obličeje dítěte - ústa, nos, oči, uši; fetometrie (velikost plodu);
 • struktura a stupeň zralosti vnitřních orgánů (plíce, mozek, srdce, střeva, žaludek, ledviny, močový měchýř) a páteře;
 • počet prstů na rukou a nohou; tloušťka a zralost placenty, objem plodové vody.

Také v této studii můžete s téměř 100% přesností zjistit pohlaví dítěte. Po dobu 17 týdnů jsou již na monitoru ultrazvukového přístroje jasně vidět primární sexuální charakteristiky.

Žilní krev se hodnotí podle následujících ukazatelů: obsah hCG, volný estriol a alfa-fetoprotein. Spolu s výsledky ultrazvuku získaná data pomáhají sestavit ucelený obrázek o vývoji dítěte.

Příprava ke studiu

Pro screening ve druhém trimestru není nutná žádná zvláštní příprava.

 • Krev se daruje jako obvykle - na lačný žaludek. Jakékoli jídlo konzumované za méně než 6-8 hodin může zkreslit výsledky studie..
 • 4 hodiny před darem je povoleno pít pouze čistou vodu.
 • V předvečer je lepší odmítnout sladké, mastné a moučné.
 • Nedoporučuje se také zapojit se do alergenových produktů - citrusových plodů, jahod, čokolády - před krevním testem.

V ideálním případě by měla být analýza provedena brzy ráno, aby se čas na snídani příliš nezdržoval. V opačném případě může žena pociťovat závratě, nevolnost přijde a jakékoli špatné zdraví budoucí matky negativně ovlivní stav jejího dítěte.

Ultrazvuk lze provádět kdykoli během dne. Plnost močového měchýře a střev neovlivňuje kvalitu zobrazovaného obrazu a nezasahuje do hodnocení stavu dělohy..

Jediný seriózní přípravek požadovaný před druhým screeningem je morální. Je velmi důležité naladit se na pozitivní výsledky a nemyslet na špatné. To platí zejména v případech, kdy studie prvního trimestru odhalily podezření na odchylky.

2 míry screeningu v trimestru

Pro správné dešifrování výsledků ultrazvukových a krevních testů je nutné znát normy screeningu 2 trimestrů.

Ultrazvuk zobrazí následující možnosti.

Těhotenství - 16 týdnů

Hmotnost plodu je 100 g. Délka plodu je 11,6 cm. Obvod břicha je od 88 do 116 mm. Obvod hlavy - od 112 do 136 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm. Délka lýtkové kosti je od 15 do 21 mm. Délka stehenní kosti je od 17 do 23 mm. Délka kostí předloktí je od 12 do 18 mm. Délka humeru je od 15 do 21 mm. Index plodové vody 73–201.

17 týdnů

Hmotnost plodu je 140 g. Délka plodu je 13 cm. Obvod břicha je od 93 do 131 mm. Obvod hlavy - od 121 do 149 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 46 do 54 mm. Biparietální velikost - od 34 do 42 mm. Délka kosti kostí je 17 až 25 mm. Délka stehenní kosti je od 20 do 28 mm. Délka kostí předloktí je od 15 do 21 mm. Délka humeru je od 17 do 25 mm. Index plodové vody - 77–211.

18 týdnů

Hmotnost plodu je 190 g. Délka plodu je 14,2 cm. Obvod břicha je od 104 do 144 mm. Obvod hlavy - od 141 do 161 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 59 mm. Biparietální velikost - od 37 do 47 mm. Délka lýtkové kosti je od 20 do 28 mm. Délka stehenní kosti je od 23 do 31 mm. Délka kostí předloktí je od 17 do 23 mm. Délka humeru je od 20 do 28 mm. Index plodové vody - 80–220.

19 týdnů

Hmotnost plodu je 240 g. Délka plodu je 15,3 cm. Obvod břicha je od 114 do 154 mm. Obvod hlavy - od 142 do 174 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 53 do 63 mm. Velikost biparietálu - od 41 do 49 mm. Délka lýtkové kosti je od 23 do 31 mm. Délka stehenní kosti je od 26 do 34 mm. Délka kostí předloktí je od 20 do 26 mm. Délka humeru je od 23 do 31 mm. Index plodové vody - 83–225.

20 týdnů

Hmotnost plodu je 300 g. Délka plodu je 16,4 cm. Obvod břicha je od 124 do 164 mm. Obvod hlavy - od 154 do 186 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 56 do 68 mm. Biparietální velikost - od 43 do 53 mm. Délka lýtkové kosti je od 26 do 34 mm. Délka stehenní kosti je od 29 do 37 mm. Délka kostí předloktí je od 22 do 29 mm. Délka humeru je od 26 do 34 mm. Index plodové vody - 86–230.

Krevní test

Krevní test určuje obsah hormonů hCG, estriol (ES) a alfa-fetoprotein (AFP). Screeningové standardy pro druhý trimestr testu složení krve jsou následující. HCG - od 10 000 do 35 000 jednotek v 15. až 25. týdnu těhotenství.

 • 16. týden - 4,9-22,75 nmol / l,
 • 17. týden - 5,25 - 23,1 nmol / l,
 • 18. týden - 5,6–29,75 nmol / l,
 • 19. týden - 6,65–38,5 nmol / l,
 • 20. týden - 7,35–45,5 nmol / l.
 • 16. týden - 34,4 IU / ml,
 • 17. týden - 39,0 IU / ml,
 • 18. týden - 44,2 IU / ml,
 • 19. týden - 50,2 IU / ml,
 • 20. týden - 57,0 IU / ml.

Odchylky od četnosti screeningu ve 2 trimestrech mohou naznačovat přítomnost genetických abnormalit u dítěte. Míra rizika vývoje jedné nebo druhé odchylky se počítá na základě MoM - multiplicity výsledku markeru k jeho průměrné hodnotě. Dolní hranice MoM je 0,5, horní - 2,5. Optimální je výsledek 1.

Norma je považována za riziko anomálií 1 až 380. Pokud je však druhá číslice menší, existuje šance, že se dítě narodí nezdravě.

Odchylky

Screening ve 2 trimestrech odhaluje vývojové abnormality, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice. Downův syndrom je možný s vysokými hCG a nízkými hladinami EZ a AFP. Edwardsův syndrom - s nízkým obsahem všech studovaných hormonů. Defekt neurální trubice - s vysokým AFP a EZ a normální hCG.

Po obdržení neuspokojivých výsledků (s rizikem vzniku odchylek 1 až 250 nebo 1 až 360) je nutná konzultace s předním gynekologem. Při riziku onemocnění 1 až 100 jsou nutné invazivní diagnostické metody, které poskytují přesnější výsledky. V případě, že lékaři naleznou potvrzení údajné diagnózy, které nelze vyléčit a které nelze zvrátit, je ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Konečné rozhodnutí je na ní..

Falešné výsledky

Stojí za zmínku, že neuspokojivé výsledky 2 projekcí nejsou vždy absolutně přesnou diagnózou. Někdy jsou výsledky studie chybné. K tomu může dojít z několika důvodů. Pokud je těhotenství více, mohou být výsledky nepravdivé. K chybě může dojít v důsledku původně nesprávně nastaveného gestačního věku. Ultrazvuk a krevní test mohou také ukázat nesprávné výsledky, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, pokud má nadváhu nebo naopak má podváhu. Kromě toho se často objevují falešné výsledky během těhotenství po IVF.

Znát, co je screening pro 2 trimestry, načasování, normy jeho výsledků a další důležité aspekty, tento postup vám nezpůsobí žádný strach. Hlavní věc je mentálně se připravit na zkoušku a připravit se na úspěšný výsledek.

Užitečné informace pro těhotné ženy. Projekce

Existuje celá řada studií, díky nimž je ve velmi raných stadiích těhotenství detekováno riziko porodu dítěte s patologiemi, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a hrubé malformace. Jde o prenatální screening.

Co je to?

Ze všech zkoumaných nastávajících matek je identifikována skupina žen, jejichž výsledky se výrazně liší od normy. To naznačuje, že u jejich plodu je větší pravděpodobnost výskytu patologií nebo defektů než u jiných. Prenatální screening - soubor studií zaměřených na identifikaci vývojových abnormalit nebo hrubých malformací plodu.

Komplex zahrnuje:

Biochemický screening - krevní test, který vám umožní určit přítomnost specifických látek („markerů“) v krvi, které se mění s určitými patologiemi, jako je Downův syndrom, Edwards a malformace nervové trubice. Samotný biochemický screening je pouze potvrzením pravděpodobnosti, nikoli však diagnózou. Proto se provádí další výzkum;

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) - provádí se v každém trimestru těhotenství a umožňuje vám identifikovat většinu anatomických vad a vývojových abnormalit dítěte. Prenatální screening se skládá z několika fází, z nichž každá je důležitá, protože poskytuje informace o vývoji dítěte a možných problémech..

Rizikové faktory pro vývoj patologie u nenarozeného dítěte:

- věk ženy nad 35 let;

- přítomnost nejméně dvou spontánních potratů v časném těhotenství;

- použití několika farmakologických přípravků před početím nebo v časném těhotenství;

- bakteriální a virové infekce přenesené budoucí matkou;

- přítomnost v rodině dítěte s geneticky potvrzeným Downovým syndromem, jinými chromozomálními chorobami, vrozenými malformacemi;

- rodinný chromozomální abnormality;

- dědičné choroby v nejbližší rodině;

- radiační expozice nebo jiné škodlivé účinky na jednoho z manželů před početím.

Vyšetření prvního trimestru

"Dvojitý test"

Strávit od 10. do 14. týdne těhotenství (optimální doba je od 11. do 13. týdne)

- Ultrazvukové vyšetření, během kterého se měří hlavní parametry: coccyx-parietální velikost (KTP) a tloušťka límce (TBP). TBP větší než 3 mm může znamenat možný narušený vývoj plodu. Potvrzení (nebo odmítnutí) vyžaduje další výzkum. Screening je informativní, pouze pokud je CTE plodu 45,85 mm nebo větší.

- Biochemický screening:

- krevní test na hCG

Vyšetření je nutné zahájit pomocí ultrazvukového screeningu, protože získané indikátory mohou odhalit faktory, které činí výsledky biochemie neinformativní, například přesnější gestační věk (neodpovídající 11-13 týdnů), vícenásobné těhotenství, problémy s vývojem těhotenství (například zastavení).. Data získaná během ultrazvukového vyšetření budou použita pro výpočet rizik v prvním a druhém trimestru těhotenství.

Pokud výsledky ultrazvuku odpovídají potřebným datům pro jeho chování, můžete provést biochemický screening (darovat krev). Optimální termíny jsou stejné jako u ultrazvuku, - 11-13 týdnů. V této chvíli je důležité udržovat se v kondici. Mezera mezi ultrazvukovým screeningem a biochemií by měla být maximálně 3 dny.

Jaké biochemické screeningové studie?

- Volná podjednotka lidského chorionického hormonu (hCG)

- PAPP-A - bílkovina A související s těhotenstvím.

Hormon hCG je produkován skořápkovými buňkami embrya (chorion). Díky analýze hCG lze těhotenství určit již 6. až 10. den po oplodnění. Hladina tohoto hormonu v prvním trimestru stoupá a dosahuje svého maxima do 10–12. Týdne. Dále se postupně snižuje a zůstává konstantní během druhé poloviny těhotenství..

Hormon hCG se skládá ze dvou jednotek (alfa a beta). Z nich jedinečný beta, který se používá v diagnostice.

Pokud se hladina beta-hCG zvýší, může to znamenat:

- vícenásobné těhotenství (norma hCG se zvyšuje úměrně počtu plodů);

- Downův syndrom a některé další patologie;

- diabetes u nastávající matky;

- nesprávné těhotenství.

Pokud je hladina beta-hCG snížena, může to znamenat:

- přítomnost mimoděložního těhotenství;

- nevyvíjející se těhotenství nebo hrozba spontánního potratu;

- zpoždění ve vývoji budoucího dítěte;

- smrt plodu (ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství).

HCG NORMS V KRVNÉM SÉRIU

Hladina hCG během těhotenství Norma hCG, med / ml

1-2 týdny 25-300

2 - 3. týden 1500 - 5000

3-4 týdny 10 000 - 30 000

4-5. Týden 20 000 - 100 000

5-6. Týden 50 000-200 000

6-7. Týden 50 000-200 000

7. - 8. týden 20 000–200 000

8. - 9. týden 20 000 - 100 000

9. - 10. týden 20 000 - 95 000

11. - 12. týden 20 000 - 90 000

13. - 14. týden 15000 - 60000

15. - 25. týden 10 000–35 000

26. - 37. týden 10000-60000

PAPP-A (PAPP-A) je protein, který moduluje imunitní odpověď těla matky a je jedním z faktorů, které zajišťují fungování placenty. Analýza se provádí v prvním trimestru těhotenství.

Snížení úrovně PAPP-A naznačuje pravděpodobnost:

- chromozomální abnormality plodu;

- Downův syndrom, Edwards, Corneli de Lange;

- hrozby potratu nebo ukončení těhotenství.

RARR-A NORMS V SÉRII KRVE

Těhotenský týden Norm PAPP-A, med / ml

8. - 9. týden 0,17-1,54

9. - 10. týden 0,32-2 2,42

10-11. Týden 0,46 - 3,73

11-12 týdnů 0,7-4,76

12. - 13. týden 1,03 - 6,01

13. - 14. týden 1,47-8,54

MoM - pro výpočet ukazatelů rizika se nepoužívají získaná konkrétní data, ale tzv. MoM. Jedná se o koeficient ukazující míru odchylky hodnoty konkrétního ukazatele prenatálního screeningu od průměrné hodnoty (medián) gestačního věku.

Vypočítá se pomocí následujícího vzorce:

MoM = hodnota indikátoru v krevním séru dělená střední hodnotou indikátoru pro daný gestační věk

Norma je hodnota blízká jednotě..

Na hodnotu získaných ukazatelů může mít vliv řada faktorů:

- užívání léků;

- cukrovka v historii nastávající matky;

- těhotenství kvůli IVF.

Proto lékaři při výpočtu rizik používají MoM upravený podle všech funkcí a faktorů.

Norma hladiny MoM se pohybuje od 0,5 do 2,5. A v případě vícenásobného těhotenství do 3,5 MoM.

V závislosti na výsledcích bude jasné, zda nastávající matka je nebo není ohrožena chromozomálními patologiemi. Pokud ano, lékař vám doporučí provést další studie.

Pokud máte naplánovaný screening na druhý trimestr, nedělejte si starosti - doporučuje se, aby mu byly podány všechny těhotné ženy, bez ohledu na výsledky první fáze vyšetření. Bůh zachrání člověka, který se zachrání!

Vyšetření druhého trimestru

Triple Test

Provádí se od 16. do 20. týdne těhotenství (optimální doba od 16. do 18. týdne)

Kombinovaný screening

- Ultrazvukové vyšetření (s použitím údajů získaných v prvním trimestru).

- Biochemický screening:

- krevní test na AFP;

- choriový gonadotropin (hCG)

Druhý screening je také zaměřen na identifikaci stupně rizika porodu dítěte s Downovým syndromem, Edwardsa, vady ve vývoji nervové trubice a dalších anomálií. Během druhého screeningu jsou studovány hormony placenty a fetální jaterní hormony, které také obsahují nezbytné informace o vývoji dítěte.

Alfa-fetoprotein (AFP) je protein přítomný v krvi dítěte v raných stádiích embryonálního vývoje. Vyrábí se v játrech a gastrointestinálním traktu plodu. Účinkem alfa-fetoproteinu je ochrana plodu před mateřským imunitním systémem.

Zvýšení úrovně AFP naznačuje pravděpodobnost existence:

- malformace fetální nervové trubice (anencefálie, spina bifida);

- Meckelův syndrom (příznak je týlní kraniocerebrální kýla);

- atresie jícnu (patologie nitroděložního vývoje, kdy jícen plodu slepě končí bez dosažení žaludku (dítě nemůže jíst jídlo ústy);

- nonunion přední břišní stěny plodu;

- fetální jaterní nekróza způsobená virovou infekcí.

Snížení úrovně AFP navrhuje:

- Downova syndromová trizomie 21 (období po 10 týdnech těhotenství);

- Edwardsův syndrom - trizomie 18;

- nesprávně určený gestační věk (delší, než je nutné pro studium);

NORMY AFP V KRVNÉM SÉRIU

Hladina AFP v týdnu, jednotky / ml

Volný estriol - tento hormon je produkován nejprve placentou a následně fetální játry. V normálním průběhu těhotenství hladina tohoto hormonu neustále roste..

Zvýšení hladin estriolu může znamenat:

- onemocnění jater, ledviny nastávající matky.

Snížení hladin estriolu může znamenat:

- hrozba předčasného porodu;

- hypoplasie nadledvinek plodu;

SEVERNÍ ESTRIOL V KRVNÉM SÉRIU

Těhotenský týden Norma Free Estriol

6-7. Týden 0,6-2,5

8. - 9. týden 0.8- 3.5

10 - 12. Týden 2,3 - 8,5

13. - 14. týden 5,7-15,0

15. - 16. týden 5.4-21.0

17-18 - I týden 6,6 - 25,0

19-20 - I týden 7,5-28,0

21. - 22. týden 12.0-41.0

23. - 24. týden 18.2-51.0

25. - 26. týden 20.0-60.0

27-28 - I týden 21.0-63.5

29-30 - I týden 20.0-68.0

31-32 - I týden 19.5-70.0

33-34. Týden 23,0- 81,0

35. - 36. týden 25.0-101.0

37-38 - I týden 30.0-112.0

39. - 40. týden 35.0 - 111.0

Ultrazvukové vyšetření třetího trimestru

Strávit od 30. do 34. týdne těhotenství (optimální doba je od 32. do 33. týdne)

Během ultrazvuku se studuje stav a umístění placenty, stanoví se množství plodové vody a umístění plodu v děloze..

Podle svědectví může lékař předepsat další studie - dopplerometrii a kardiotocografii.

Dopplerometrie je studie prováděná počínaje 24. týdnem těhotenství, ale nejčastěji ji lékaři předepisují po 30. týdnu.

Indikace pro:

- placentární nedostatečnost;

- nedostatečné zvýšení výšky postavení fundusu dělohy;

Dopplerometrie je ultrazvuková metoda, která poskytuje informace o dodávce krve plodu. Studuje se rychlost toku krve v cévách dělohy, pupeční šňůry, střední mozkové tepně a fetální aortě a porovnává se s normálními hodnotami pro toto období. Na základě výsledků jsou učiněny závěry o tom, zda je krevní zásobení plodu normální, zda je nedostatek kyslíku a živin. Pokud je to nutné, pak jsou předepisovány léky ke zlepšení přísunu krve do placenty.

Kardiotocografie (CTG) je metoda zaznamenávání srdečních rytmů plodu a jejich změn v reakci na děložní kontrakce. Doporučuje se provádět od 32. týdne těhotenství. Tato metoda nemá žádné kontraindikace.

CTG se provádí pomocí ultrazvukové sondy, která je fixována na žaludku těhotné ženy (obvykle se používá externí, tzv. Nepřímá CTG). Trvání CTG (od 40 do 60 minut) závisí na fázích aktivity a zbytku plodu. CTG lze použít ke sledování stavu dítěte během těhotenství a během porodu.

Indikace pro CTG:

- diabetes u nastávající matky;

- těhotenství s negativním faktorem Rhesus;

- detekce antifosfolipidových protilátek během těhotenství;

- retardace růstu plodu.

Pouze vaše rozhodnutí

Lékař řídí screening a (pokud je to nutné) doporučuje další vyšetření, ale nemělo by to ovlivnit rozhodnutí ženy. Mnoho budoucích matek zpočátku odmítá screeningové studie s odvoláním na skutečnost, že v každém případě porodí, bez ohledu na výsledky studie. Pokud jste jedním z nich a nechcete provádět screening, pak je to vaše právo a nikdo vás nemůže donutit.

Úlohou lékaře je vysvětlit, proč jsou tyto screeningy prováděny, jaké diagnózy je možné provést na základě probíhajících studií a v případě invazivních diagnostických metod (chorionická biopsie, amniocentéza, Cordocentesis) hovoří o možných rizicích. Koneckonců, riziko potratů po takových vyšetřeních je asi 2%. Lékař vás na to musí také upozornit..

Lékaři bohužel nemají vždy dostatek času na podrobné vysvětlení výsledků screeningu..

Druhý screening během těhotenství: kdy je hotovo a co doktoři sledují

2 těhotenské vyšetření během kolik týdnů

Načasování druhého screeningu během těhotenství, v kolik týdnů, se liší od začátku 16. týdne do konce 20. týdne těhotenství. V této fázi je možné určit množství krevních hormonů. Ideální čas na druhý screening v - 17. týdnu těhotenství.

Budeme analyzovat druhý screening dat, co je v něm obsaženo.

Příprava na

2 screening během těhotenství nevyžaduje zvláštní přípravu. V den dárcovství krve, když během těhotenství provádějí druhý screening, by neměli k analýze používat žádné jídlo ani pití jiné než čistou vodu, protože produkty mohou zkreslit výsledky vyšetření. V den, kdy provedou druhou kontrolu před laboratorním testem, byste měli odmítnout následující potraviny: citrusové plody, čokoládu, mořské plody, sóju, mastné a smažené.

Výsledky ultrazvuku 2 nejsou ovlivněny plností střev a močového měchýře, takže pro něj není nutná žádná příprava. Hlavním pravidlem pro budoucí matku podstupující ultrazvukové vyšetření je absence vzrušení a špatné nálady.

Druhé promítání

2 screening během těhotenství není přísně povinným vyšetřením, avšak při druhém screeningu během těhotenství to pomáhá identifikovat abnormality ve vývoji plodu. Důrazně se doporučuje, aby tuto analýzu provedli nastávající matky, které mají:

  • při prvním screeningu existují odchylky od normy;
  • během těhotenství došlo k infekčnímu onemocnění;

Co se dívá na 2 screening během těhotenství? Prvním krokem při provádění 2 screeningů během těhotenství je zahrnutí ultrazvuku. Na něm lékař vyhodnocuje fetometrické ukazatele plodu a funkční stav jeho orgánů. Ultrazvuk určuje velikost všech kostí, včetně lebky obličeje, plic, srdce, střev a ledvin.

Kromě toho se pomocí ultrazvuku hodnotí placenta, plodová voda a pupeční šňůra, což také ovlivňuje normální vývoj nenarozeného dítěte. Pokud jsou všechny ukazatele tohoto vyšetření normální, nemusí být biochemický screening proveden..

Pokud jsou výsledky screeningu špatné, neměli byste okamžitě upadnout do zoufalství, protože s touto studií nemůžete provést přesnou diagnózu, je nutná další diagnostika, během níž existuje možnost, že bude dítě zdravé.

Ve druhé fázi, kdy se během těhotenství provádějí 2 screeningy, se odebere vzorky žilní krve. Stanovuje množství tří hormonů: AFP (a-fetoprotein), EZ (estriol) a hCG (lidský chorionický gonadotropin). Při provádění krevních testů vyplní nastávající matka dotazník.

Normy a interpretace výsledků

2 trimestrální screening co to je? Laboratorní výsledky druhého screeningu během těhotenství odrážejí proces vývoje plodu. Studované hormony jsou produkovány placentou, jejich snížení nebo zvýšení indikuje porušení nitroděložního vývoje.

Kolik týdnů ano?

Laboratorní normy indikátorů pro jak dlouho 2 screening během dekódování těhotenství

Těhotenský týdenHCG, med / mlAFP, jednotky / mlE3, ng / ml
16 týdnů10000-5800015-951,55 - 6,05
17 týdnů8000-5700015-951.9-7.2
18 týdnů8000-5700015-951.9-7.2
19 týdnů7000-4900015-952,16-8,06
20 týdnů1600-4900027-1252,16-8,06

Rozdělení druhého screeningu během těhotenství se provádí převedením výsledků na průměrnou hodnotu (MoM), která zohledňuje věk, složení těhotné ženy a místo jejího bydliště. Ideálním ukazatelem je MoM = 1, což znamená minimální šanci na patologie plodu. Dolní mez průměrných hodnot analýzy pro hormony je 0,5, horní je 2. Pokud je indikátor MoM mimo přípustné hodnoty, budoucí matka potřebuje konzultaci s genetikem.

Zvýšení hCG nebo MoM může mluvit o Downově a Klinefeltrově syndromu, snížení - o Edwardsově syndromu. Pokud je AFP nebo MoM větší než obvykle, existuje riziko poškození nervové trubice. Při snížených hladinách tohoto hormonu může plod projevit Downův a Edwardsův syndrom. Zvýšený estriol a MoM jsou indikátory onemocnění jater a snížené - placentární nedostatečnost, hrozba potratu a absence mozku u plodu.

Ultrazvuková projekce 2 trimestru foto:

Při ultrazvukovém vyšetření lékař vyhodnotí velikost částí plodu. Screening 2 trimestrových norem a norem fetometrie nenarozeného dítěte:

Těhotenský týdenVelikost hlavy biparietálníFronto-týlní velikostDélka holenní kostiHumerus
16 týdnů26-37 mm32-49 mm11-21 mm13-23 mm
17 týdnů29-43 mm38-58 mm14-25 mm16-27 mm
18 týdnů32-47 mm43-64 mm16-28 mm19-31 mm
19 týdnů36-52 mm48-70 mm19-31 mm21-34 mm
20 týdnů39-56 mm53-75 mm21-34 mm24-36 mm
Těhotenský týdenDélka kosti předloktíDélka femuruObvod hlavyObvod břicha
16 týdnů12-18 mm13-23 mm112 - 136 mm88-116 mm
17 týdnů15-21 mm16-28 mm121-149 mm93-131 mm
18 týdnů17-23 mm18-32 mm131-161 mm104-144 mm
19 týdnů20-26 mm21-35 mm142-186 mm114-154 mm
20 týdnů22-29 mm23-38 mm154-186 mm124-164 mm

Ultrazvuk také zkoumá kosti kostry obličeje, strukturu srdce, orgány trávicího, močového a dýchacího systému. Bez zjevné patologie je plod považován za zdravý. Kromě toho se provádí hodnocení struktury placenty, pupeční šňůry, ve které by měly být 3 cévy. U ultrazvuku se také vypočítává objem plodové vody (podle indexu plodové vody)

Těhotenský týdenIAJ, mm
16 týdnů73-201
17 týdnů77-211
18 týdnů80-220
19 týdnů83-225
20 týdnů86-230

Posledním krokem ultrazvuku při druhém screeningu je vyhodnocení dělohy a jejího děložního hrdla. Délka děložního hrdla je obvykle 3,5-4,5 cm. Při nižších hodnotách se stanoví diagnóza ICN.

Screening podmínek druhého trimestru nezbytného chování: Při normálních hodnotách fetometrie a IAI a nepřítomnosti viditelných patologií orgánů je plod považován za zdravý. Pokud jsou během ultrazvuku zjištěny nějaké abnormality, je nutná hloubková diagnostika pomocí invazivních a neinvazivních metod.

Druhý screening během těhotenství: kdy a proč se provádí?

Obsah

Čekání na narození dítěte není jen radostná událost, ale také neustálé obavy o zdraví nenarozeného dítěte. Po registraci na prenatální klinice absolvují nastávající matky řadu studií a absolvují nezbytnou sadu testů. Po vyšetření na začátku těhotenství se zdá, že se můžete uklidnit a relaxovat. V budoucnu je však nutné provést testy a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Hovoříme o druhém screeningu během těhotenství: načasování, které ukazuje druhý screening v 16-22 týdnech těhotenství, proč by nemělo být vynecháno a jak druhý screening.

Kolik týdnů provádí 2 screening během těhotenství?

Ministerstvo zdravotnictví doposud zavedlo 3 standardní prenatální screeningy, které se doporučují všem těhotným ženám. Týdny na vyšetření se počítají nikoli od data ovulace nebo početí, ale od poslední menstruace.

Jak víte, první prenatální screening se provádí v období 11 až 13 týdnů těhotenství. Jejím hlavním úkolem je posoudit správnost tvorby plodu a identifikovat míru rizika vrozených patologií. A když během těhotenství provedou druhý screening?

Během těhotenství se druhý screening provádí později, po začátku druhého trimestru. Nejprve se zaměřuje na potvrzení nebo zamítnutí výsledků prvního prenatálního screeningu. Během vyšetření lékaři specifikují riziko chromozomálních mutací, vyhodnotí pravděpodobnost vzniku anomálií ve struktuře nervového systému a také se podívají na stav dělohy, placenty a plodové vody.

Trvání 2 screeningů během těhotenství je od 16 do 22 týdnů těhotenství. Pokud se během těhotenství provede druhý screening, záleží na doporučeních lékaře.

V tomto případě je období od 16 do 18 týdnů považováno za optimální období pro biochemický krevní test, zatímco ultrazvukové vyšetření při absenci odchylek podle výsledků jednoho screeningu lze provést o něco později, od 19 do 22.

Kolik týdnů 2 screening během těhotenství končí ultrazvukem? Stojí za povšimnutí, že je povoleno podstoupit ultrazvukové vyšetření až do 24 týdnů těhotenství, je však stále žádoucí dodržovat výše uvedená období. 2. screening: je lepší dodržovat lhůty podle hlavních doporučení. Optimální doba pro druhý screening je od 19 do 22 týdnů.

Co ukazuje 2 screening během těhotenství? V roce 2017 skupina vědců z Republikánského střediska pro screening matek a dětí v Taškentu provedla studie zaměřené na posouzení přesnosti diagnostiky malformací v raných stádiích těhotenství. 26 404 těhotných žen bylo vyšetřeno v gestačním věku od 11 do 20 týdnů. Výsledkem bylo zjištění, že nejčastěji jsou detekovány malformace centrálního nervového systému. Navíc v 77,39% případů byly diagnostikovány ve druhém trimestru.

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, koná se 16–19 týdnů. Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud je podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro posouzení hormonálního pozadí. Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutná úplná diagnóza, je možné provést ultrazvukovou diagnostiku. Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat defekty ve vývoji plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku. Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru. Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také další choroby nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu. Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud žena chce podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny. Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml. Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologických stavů, jako je atresie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další. Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Ultrazvuk se provádí transabdominální metodou, to znamená, že lékař aplikuje gel na žaludek ženy, pomocí senzoru, který přichází do styku s kůží, lékař obdrží obrázek na monitoru počítače, ze kterého čte a opravuje informace o stavu plodu. Postup trvá 15 až 30 minut.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Výsledky laboratorní diagnostiky musí počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku je možné získat ihned po zákroku. Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky. Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

Screening 2. trimestru se skládá z indikátorů, z nichž každý má svou vlastní normu. V některých případech se výsledky mohou lišit od normy, protože vše závisí na gestačním věku, průběhu těhotenství a charakteristice ženského těla..

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.

Upravit
Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct10-5815-955,4-21
178-5715-956–25
osmnáct8-5715-956–25
devatenáct7-4915-957,5-28
dvacet1,6-4927-957,5-28

Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.

Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:

Těhotenství 16 - 17 týdnů.

 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??

Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.

Otázka: Je druhý screening povinný??

Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Náklady na 2. screening přímo závisí na klinice, možných dalších metodách výzkumu. Cena za úplné vyšetření se může pohybovat od 2 000 do 4 000 tis. rublů. Na některých státních klinikách můžete postup absolvovat zdarma, ale vzhledem k tomu, že zdravotnická centra, soukromé kliniky a laboratoře mají modernější a přesnější vybavení, pokud máte podezření na patologii, je lepší se na ně obrátit.

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Články O Neplodnosti