Hlavní Neplodnost

Pohyby plodu během těhotenství: normální, jak dlouho, často, silně

Všechny nastávající matky se těší na pohyby plodu během těhotenství, jedná se o první kontakt s dítětem, který nutí mateřský instinkt k zapnutí, pokud se tak nestalo dříve. Pohyby nenarozeného dítěte přinášejí nejen budoucí radost rodičům, ale také jim pomáhají podezřívat z patologie a okamžitě se obrátit na porodníka. Když začnou, kolik pohybů by mělo být obvykle v zájmu všech těhotných žen.

Proč se plod pohybuje?

Pohyby malého chlapce v lůně jsou nezbytné, hovoří o jeho růstu a vývoji. Dítě se začne pohybovat v prvním trimestru, asi 7 - 8 týdnů. Do 10. týdne spolkne pohyby, může změnit trajektorii svých pohybů a dotknout se stěn amniotické bubliny. Velikost embrya je však stále nedostatečná, volně vznáší pouze v plodové vodě, velmi zřídka se „srazí“ s děložními stěnami, takže žena stále nic necítí.

Od 16 týdnů je plod již citlivý na zvuky, které se projevují aktivní motorickou reakcí. Od 18 týdnů, budoucí dítě začne třídit pupeční šňůru rukama, ví, jak mačkat, uvolnit prsty, dotkne se tváře.

Proto se plod bojí v žaludku matky, což zase obává ženu, když je vystavena vnějším faktorům, které jsou pro dítě nepříjemné:

 • silné, nepříjemné, hlasité zvuky;
 • nepohodlí v lůně, například mateřský hlad;
 • stres zažívaný matkou (v důsledku uvolňování adrenalinu jsou krevní cévy, včetně placenty, sníženy, krevní zásobování se zhoršuje);
 • hladovění kyslíkem (díky aktivním pohybům je stimulována placenta, zvyšuje se její přísun krve, což dítěti dodává další kyslík).

Kromě toho, pokud žena zaujala nepříjemné postavení, když jsou stlačeny velké cévy, má dítě nedostatek kyslíku a také se stává aktivním.

První pohyby

Každá žena cítí první míchání plodu odlišně v různých časech. Pokud k tomu dojde, závisí na několika faktorech:

 • gestační věk;
 • první nebo druhý atd. těhotenství;
 • denní doba (obvykle večer nebo v noci);
 • mateřská pleť (tenká nebo plná);
 • Denní doby;
 • možnost připojení placenty;
 • Životní styl;
 • individuální citlivost (některé smysly od 15 do 16 týdnů);
 • Chování mámy (fyzicky aktivní ženy si nevšimnou pohybu).

Podle statistik je první pohyb plodu během prvního těhotenství po 20 týdnech těhotenství. A při opakovaném těhotenství je časování pohybu sníženo na 18 týdnů.

Všechno je však individuální, dokonce iu individuální ženy nastává druhé, třetí a následné těhotenství pokaždé novým způsobem. Pokud žena během druhého těhotenství začala po 19 týdnech pociťovat otřes plodu, pak se ve třetím případě mohou tyto výrazy změnit (cítil se dříve nebo později).

Rychlost pohybu

Míra fetálních pohybů závisí na tom, jaké období těhotenství je nastávající matka. Dítě se neustále pohybuje, ale žena samozřejmě nemůže cítit všechny jeho pohyby.

 • V období 20 až 22 týdnů činí plod až 200 pohybů denně,
 • ale v týdnu 27–32 už dělal asi 600 pohybů. Je charakteristické, že se začátkem třetího trimestru (32 týdnů) množství klesá v důsledku své hmotnosti (plod je již poměrně velký) a stává se přeplněným v děloze. Neexistují žádné „velké“ pohyby (kroucení a otáčení dělohy) a dítě může produkovat pouze „malé“ paže a nohy.
 • Po 28. týdnu je průměrná částka 8 - 10 za hodinu. Výjimkou jsou periody spánku dítěte, které jsou 3 až 4 hodiny - v této době dítě neprovádí aktivní pohyby. Nastávající matka by si měla pamatovat určité cykly činnosti dítěte. Nejvyšší aktivita je pozorována od 7 hodin večer do 4 hodin ráno a pokles aktivity nebo tzv. Klidový stav padá na interval od 4 hodin ráno do 9,00 hodin..
 • Do 32 týdnů zárodek zaujme své konečné postavení, zpravidla jde o hlavu k malé pánvi (podélná poloha, prezentace hlavy). Příčná poloha nebo pánevní prezentace však není vyloučena. Maminka by neměla zoufat, aby byla tato opatření napravena, lékař vždy předepíše výkon speciální gymnastiky, která přispívá k otřesům plodu a přijetí „správné“ polohy - podélné, s hlavou k malé pánvi.

Pokud dítě zaujalo „správnou“ pozici, tj. Hlavou dolů, bude těhotná žena cítit pohyby v horním břiše (dítě „zasáhne“ nohama). V případě pánevního projevu budou pohyby pociťovány pod ňadrem.

Změna intenzity pohybů

Pokud je dítě v lůně dobré a pohodlné a matka nezažívá žádné vnější ani vnitřní podněty, jsou pohyby rytmické a hladké. Jinak se podstatně změní povaha pohybů, což by mělo ženu upozornit a vyžaduje konzultaci s porodníkem.

Žena zpravidla zaznamenává „zvýšenou“ aktivitu dítěte, když je v klidu a odpočinku. A naopak, mnoho matek se bojí, že se dítě během své aktivní práce vůbec nepohybuje. Podobný jev lze snadno vysvětlit. Když je žena v klidu, pečlivě naslouchá jejím pocitům a pečlivě zaznamenává pohyby dítěte. Když je zaneprázdněna, nemá čas rozptylovat se od věcí a jednoduše si nevšimne, že se dítě pohybuje. Aby se rozptýlily její pochybnosti (dítě je nemocné, umírá), těhotná žena by se měla posadit a uvolnit se a sledovat, jak se pohybuje.

Lékaři často doporučují těhotným ženám, aby zaujaly klidnou polohu postele na levé straně. Právě v této poloze se zvyšuje prokrvení dělohy, které se používá při léčbě chronické hypoxie plodu a pro její prevenci.

Možná změna v činnosti z nepohodlného nebo nesprávného postavení ženy, například ležící na zádech nebo s přímým zády. Když nastávající matka leží na zádech, těhotná děloha silně komprimuje spodní venu cava (jednu z hlavních krevních cév).

Když je tato cévka stlačena, průtok krve do dělohy je výrazně snížen a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku.

Aby maminka pochopila, že je nemocný, má rychlé a časté pohyby. Vytvořit krevní oběh a eliminovat hypoxii je docela jednoduché - máma by se měla otočit na bok.

Také motorická aktivita dítěte se mění, pokud je matka v dusném nebo zakouřeném pokoji. V důsledku nedostatku kyslíku reaguje dítě na situaci bolestivými a násilnými třesy. Žena by měla opustit místnost a vydat se na procházku, aby vrátila pohodlný stav pro sebe a své dítě.

Kromě toho se otřesy plodů mění, pokud matka pociťuje pocit hladu. Trpí nedostatkem živin a „uklidňuje se“, pohybuje se pomalu a neochotně. Jakmile se však těhotná žena kousla, radost dítěte se projeví ve zvýšené aktivitě.

Míchání v patologických podmínkách

Pokud se motorická aktivita dítěte náhle stala násilnou, prodlouženou a bolestnou pro ženu, znamená to patologický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči:

 • Ohrožení předčasného porodu

Míchání se stává častým a násilným kvůli zvýšenému tonusu dělohy.

V tomto případě je povaha šoků radikálně odlišná. Zřídka je cítí žena a jejich síla je zanedbatelná, což vysvětluje velký objem dělohy, kde se dítě málokdy dotýká jeho stěn a matka jeho pohyby často necítí..

Díky malému množství plodové vody se dítě v lůně stísní, neustále „bije“ v matčině žaludku, který je charakterizován ženou jako časté a bolestivé chvění.

Při patologiích, jako je předčasné abrazi placenty, preeklampsie a další, u plodu dochází k akutnímu nedostatku kyslíku a podle toho reaguje.

Vyvíjí se v přítomnosti placentární nedostatečnosti, anémie, gestózy. Pohyb je letargický a vzácný.

 • Diafragmatická kýla u těhotné ženy

V tomto případě matka zažívá bolest pod hrudní kostí při pohybu plodu.

 • Selhání jizev dělohy

Pokud měla žena v historii císařský řez, pak se jizvou, která může vést k prasknutí dělohy, cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje.

Při zánětu močového měchýře si těhotná žena stěžuje na časté, bolestivé močení, bolest při pohybu v podbřišku.

Jaké jsou šoky

Každá těhotná žena popisuje své pocity svým vlastním způsobem, kromě toho, že se mění se zvyšováním gestačního věku.

 • Na krátkou dobu (20 - 25 týdnů) je ženy charakterizují jako motýlí motýl nebo plavání ryb. Jiné těhotné ženy hovoří o „vlajení“ nebo „vibraci telefonu“ nebo „lechtání“. Někteří popisují své pocity, které nejsou tak romantické: „burtání v žaludku, jako by střeva byla haraburdí“..
 • Po 27 - 28 týdnech, kdy už plod dostatečně rostl, se jeho pohyby stanou jasnějšími a konkrétnějšími. Budoucí matka, a dokonce i budoucí otec, mohou cítit kop v oblasti břicha, kde je ruka položena. Nespokojenost dítěte je často vyjádřena takovými „kopy“ - v případě přijetí nepříjemného držení těla matkou nebo hlasitými a nepříjemnými zvuky. Pokud je však k matce žaludku připevněna neznámá ruka, dítě se strachem zmenšuje a nechce „kopat“.

Počet

K určení, jak se plod cítí, je důležité spočítat jeho pohyby. Jak spočítat pohyby plodu? K tomuto účelu se používá několik technik:

Pearsonova metoda

Tato metoda je založena na počítání pohybů za 12 hodin. Vyrábí se od 9:00 do 21:00. Během tohoto testu je žena vyžadována pouze jedna podmínka - ke snížení fyzické aktivity. Všechny pohyby jsou brány v úvahu, i ty minimální nebo slabé. Na prenatální klinice vydá lékař zvláštní formulář nebo vás požádá o nezávislé sestavení tabulky pohybů plodu, kde bude zaznamenán čas desátého pohybu. Normálně by mezi prvním a desátým pohybem měla uplynout asi hodina. A samozřejmě by si maminka měla pamatovat, že je možná i doba odpočinku, která by neměla trvat déle než 4 hodiny. Pokud je tato doba překročena, je nutné se okamžitě obrátit na porodníka.

Chcete-li sestavit tabulku, měli byste vzít list poznámkového bloku do krabice a lemovat jej následujícím způsobem. Výše je gestační věk. Hodiny jsou označeny svisle od 9,00 do 21,00 a vodorovné dny v týdnu nebo datumu. Od devíti ráno byste měli začít počítat pohyby. Jakmile jejich počet dosáhne 10, je v tabulce v hodinu, kdy k tomu došlo, zapsána značka. Další informace jsou uvedeny v tabulce: bylo provedeno méně než 10 pohybů a celkový počet. V následujících dnech pokračujeme v počítání a nezapomeňte zadat data do tabulky, se kterou musíme přijít do ordinace lékaře..

28 týdnů9 hodin ráno.12:003 hodiny odpoledne.18:00Poznámky
15. července
16. července
17. července
...

Cardiffova metoda

Základ této metody spočívá také v spočítání pohybů dítěte po dobu 12 hodin, jediným rozdílem je, že si žena sama vybere hodinu pro zahájení počítání. Znovu se sestaví tabulka, kde se zaznamená desáté vytvořené míchání. Norma se považuje za desáté promíchání, které proběhlo před 12. hodinou studie. Jinak okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Počet pohybů plodu začíná po večeři od 19:00 do 23:00. Tato metoda je založena na skutečnosti, že večer a po jídle zvyšuje plod motorickou aktivitu. Nezapomeňte zaznamenat čas zahájení účtu a těhotná žena by v tuto chvíli měla ležet na levé straně.

Když plod uskuteční 10 pohybů za hodinu nebo méně, počítání se zastaví. Ale pokud jich bylo méně, pokračujte v počítání pohybů. Nepříznivým znakem je pokles pohybu (méně než 10) za 2 hodiny.

Je tedy zřejmé, že každá těhotná žena zvládne uvedené metody počítání pohybů dítěte. Použití těchto technik nevyžaduje žádné vybavení ani lékařský dohled..

Patologická diagnostika

Změny v povaze a intenzitě pohybů budoucího dítěte svědčí o jeho dysfunkci. Hrozné znamení je nedostatek pohybu po dobu 6 hodin nebo více, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Metody studia stavu plodu zahrnují:

Vyšetření srdečních kontrakcí plodu

Poslech srdeční frekvence provádí přímo porodník pomocí porodního stetoskopu (dřevěná trubice). Normálně je srdeční frekvence plodu 120 - 160 tepů za minutu. S odchylkou v jednom nebo druhém směru mluví o kyslíkovém hladovění dítěte, což vyžaduje instrumentální výzkumné metody.

Kardiotocografie (CTG)

CTG je považována za dostupnou, spolehlivou a nejpřesnější metodu pro hodnocení stavu plodu. CTG se provádí od 32 týdnů těhotenství a s podezřením na intrauterinní patologii dříve (od 28 týdnů). Pomocí kardiotocografie jsou zaznamenány nejen pohyby plodu, ale také rytmus srdečních kontrakcí a děložních kontrakcí. Studie se provádí takto: těhotná žena se položí na gauč a na její žaludek se připevní 2 senzory. Jeden na dobře slyšeném místě srdečního rytmu plodu (zaznamenává srdeční frekvenci) a druhý v blízkosti (řeší kontrakce dělohy). Kardiotocogramový záznam se provádí po dobu alespoň 30 minut, ale je také možné prodloužit dobu studia na 1,5 hodiny. Během odstraňování kardiotogramu si musí žena zaznamenat každý pohyb dítěte a stisknout speciální tlačítko. Analýza kardiotocogramu zahrnuje:

 • bazální srdeční frekvence (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • amplituda variability (tolerance odchylek nahoru nebo dolů) bazálního rytmu (norma 5 - 25 úderů za minutu);
 • zpomalení (náhlý skok křivky dolů) - obvykle nepřítomný nebo sporadický, zkrácený a mělký;
 • zrychlení (náhlý skok křivky nahoru) - normální by mělo být nejméně 2 během 10 minut od studie.

Pro přesnější diagnostiku stavu plodu se CTG provádí pomocí funkčních testů (bez zatížení a se zavedením intravenózního oxytocinu)..

Dopplerovský ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření vám umožní vyhodnotit velikost plodu, jeho soulad s gestačním věkem (u chronické hypoxie existuje zpoždění). Lékař také studuje strukturu placenty, stupeň zralosti (příznaky stárnutí), objem plodové vody a její typ (s kyslíkovým hladověním dítěte se tyto ukazatele mění). S pomocí dopplerometrie, placentárních a pupečních cév se studuje rychlost průtoku krve v nich. Pokud je krevní tok snížen, říkají o fetální hypoxii plodu.

Během ultrazvukového vyšetření po dobu 20 až 30 minut se vyhodnocují pohyby dítěte, srdeční frekvence a svalový tonus. Pokud plod nepocítí nepříjemné pocity, jsou jeho končetiny ohnuté - znamení normálního svalového tónu. V případě prodloužených paží a nohou mluví o sníženém tónu, což ukazuje na hladovění kyslíkem.

Otázka odpověď

Mám své první dítě, ale uplynuly 4 hodiny a necítím pohyby plodu. Co dělat?

Nejprve se musíte uklidnit. Plod se ne vždy aktivně pohybuje, po dobu 3-4 hodin není povolen žádný pohyb, v tuto chvíli dítě spí. Pokuste se zadržet dech na chvíli, krev přestane proudit do placenty, k dítěti, zažije mírnou hypoxii a v reakci „bude pobouřen“ - začne „bít“ rukama a nohama. Pokud tato metoda nepomůže, sledujte dítě dalších 30 až 40 minut. Při nepatrných pohybech neprodleně kontaktujte porodníka.

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem?

V předvečer porodu se dítě prakticky přestane pohybovat, což je považováno za normální. Dítě se připravuje na narození, což je pro něj velmi obtížný proces, který vyžaduje hodně síly a snížení motorické aktivity plodu může před porodem ušetřit energii. Nemělo by však dojít k absolutní absenci pohybů, ale dítě občas vykonává pohyby.

Jak kardiotocografie a ultrazvuk s dopplerem ovlivňují stav dítěte? Je to škodlivé?

Ne, tyto metody jsou naprosto bezpečné pro dítě i matku.

Budu porodit třetí dítě, období je stále malé, 10 týdnů. Jaké a kdy by měly být pohyby během třetího těhotenství?

Nemůžete s jistotou říci, kolik týdnů se budete cítit v pohybu. Všechno je zde individuální. Normálně se po opakovaném těhotenství matka začíná cítit pohyby plodu od 18 týdnů. Ale jejich dřívější start je možný, po 16 týdnech, ale povaha pohybů se může na rozdíl od prvních dvou těhotenství úplně lišit a nemělo by se to bát. Všechny děti jsou jiné, i když jsou stále v žaludku mé matky.

Mám „špatný“ CTG, který byl proveden dvakrát. Nezapomeňte jít do nemocnice?

Ano, „špatné“ výsledky kardiotocografie ukazují na nitroděložní utrpení plodu a vyžadují lékařské ošetření v nemocnici. Kromě léčby v nemocnici budou opakovat CTG a v případě potřeby rozhodnou o problému předčasného porodu.

Pohyby plodu během druhého těhotenství

Těhotné dámy si vždy všimnou všech jemností a drobných věcí. Pokud bylo první těhotenství pro ženu něčím neobvyklým, pak je druhá cesta podél již cestované cesty. Nyní má co porovnat. Pamatuje si, když se bříško začalo rozrůstat, porovnává své analýzy a další věci, které si pamatovala a zachránila po svém prvním dítěti. A malé odchylky mohou způsobit docela ostré emoce. A někdy dokáže tato dvě období porovnat tak, jako by první těhotenství bylo normou. A co se stalo, byla tu norma. A způsobují podezření na hemoglobin, i když nyní je to s ním normální, ale v prvním těhotenství byl jeho počet nízký. Tato a další otázky jsou připraveny klamat paní. A v tom je všechno, taková záhadná, krásná a nervózní těhotná žena. Přečtěte si, jaké pohyby plodu jsou spojeny s druhým těhotenstvím..

Článek se zaměřuje na pohyb plodu. Jak poznat. Jak se to děje v normě a na jak dlouho je možné takový pocit napravit. Přečtěte si a bude vám známo mnoho zajímavých věcí. Na jak dlouho a jaké pocity má docela těhotná zkušenost. Stejně tak kontroverzní recenze.

Motorická aktivita dítěte, co to je

To je s prvním mícháním a prvním tlačením plodu žena už začne vnímat její těhotenství. Nyní jasně začíná cítit toto malé živé stvoření, které ji kopne a tlačí. Ale to pro ni je tak příjemné, v této chvíli zažívá štěstí i spoustu příjemných věcí.

V průměru přibližně za 16–20 týdnů dochází k prvnímu míchání, nebo spíše k míchání zdaleka prvnímu, ale žena je začíná cítit, a proto se tyto pohyby nazývají první pohyby plodu. Lze je cítit dříve i později. To vše je pro každou dámu obvykle individuální.

Důvody, proč byly přesunuty různé termíny

 1. Ženy mají jinou psychologickou náladu, která se v průběhu období mění.
 2. Rozdíly v nervové soustavě.
 3. Vybavení každé těhotné ženy je vždy individuální (a podle statistik jsou to tenké ženy, které pociťují míchání plodu dříve).
 4. Každá žena má jiné množství vody, které také ovlivňuje proces míchání..

A podle většiny žen jsou pocity miminko v době druhého těhotenství úplně odlišné.

Když pociťujete pohyb plodu během druhého těhotenství

S druhým těhotenstvím se nastávající matka začne cítit pohyb mnohem dříve. A pokud přemýšlíte o otázce, kdy obecně začíná toto míchání, pak je už tak krátké, že je těžké si představit, jak to vypadá obrazně. Ve skutečnosti lze fetální aktivitu sledovat po 49-56 dnech od prvního dne těhotenství.

Dítě může změnit svou trajektorii, když má matka pouhých 10 týdnů. Je schopen snadno se pohybovat z jedné strany břicha na druhou a stále existuje dostatek prostoru pro takový manévr. Ale kvůli své skromné ​​velikosti to dělá a nedotýká se stěn. Proto těhotná žena ještě nemůže cítit jeho útěk a rychlejší pohyb. Aniž by rušil jeho matku, plaval hladce a snadno přes vodu uvnitř ženy.

Změny a dospívání dítěte:

 • Po 16 týdnech a později začne dítě reagovat na zvuky.
 • O 17 týdnů se oči otevřou a zavřou, takový muž už může šilhat.
 • Po 18 týdnech je schopen pohybovat prsty. Může snadno hrát s pupeční šňůrou, může ji sevřít a vytáhnout. A v tuto chvíli je už o něco aktivnější. Máma to cítí pohybem.

Takto nám psychologové říkají o hnutí. Jeho pohyb začíná od okamžiku, kdy je mozek zapnutý. Jasně nám ukazuje, že fáze duševní činnosti přišla. A pokud by hnutí na začátek mohlo být nazváno chaotickým, dokonce i nestabilním. Mohou být srovnávány s rybami, které plavou v akváriu. Pak se dítě učí a roste. A právě ta chaotická hnutí začínají potěšit naši matku.

Proč se ženy cítí jinak?

Poté, co je dítě v břiše matky 140 dní, může snadno změnit své postavení a pohybovat se v různých částech břicha své matky.

Žena, která je hubená ve fyzice, asi 18–20 týdnů, je schopna cítit první vážné pohyby plodu. Ale s opakovaným těhotenstvím bude stejná žena cítit pohyb o něco dříve. Cítí to asi 15–16 týdnů. U tlustých žen se všechno děje přesně naopak. Podle statistik obvykle cítili první rozruch později. Během druhého těhotenství však hnutí často pociťují i ​​později, než tomu bylo u prvního těhotenství.

A nebojte se, jak moc je žena schopna tuto příjemnou událost cítit. Důvod je dostatečně jednoduchý. Je to všechno o tloušťce tukové tkáně. Díky tomu je obtížnější takové pocity cítit. To však neovlivňuje vlastní vývoj plodu. Plod se bude vyvíjet, jak bylo zamýšleno.

Jak roste a vyvíjí se, dítě zaujme správnější pozici. Ten správný směřuje dolů a bude umístěn svisle. Pohyby se však nezastaví. Dokáže kopnout nohy a připravit se na výjezd a pravidelně se pokoušet vsunout hlavu do díry. Ale těhotná žena v době tlačení nohou roztomilého dítěte může do té doby cítit trochu nepříjemný pocit než příjemné třes.

Norma pro pohyb plodu během druhého těhotenství ženy

Z nějakého důvodu je mnoho lidí přesvědčeno, že druhé místo přináší více informací, a dokonce i žena cítí první závažné pohyby o 4 týdny dříve. A pro takový proces je pravděpodobné. Protože máma je již schopna rozlišit některé další pocity, jmenovitě pohyb. Možná ji už předtím tlačil, ale nechápala, jaký to je pocit. Je to tlak sám o sobě nebo je to jen některé další věci uvnitř.

Jak se vyvíjí, dítě se pohybuje téměř od nejranějšího možného data. A to je až 200 denních pohybů mládeže. A od 20 týdnů je schopen pohybovat se až třikrát aktivněji. Odchází blíže k datu narození, pouze proto, že pro něj již nestačí. Vyrostl a jeho žaludek již nemůže růst. Takže musí být trochu zdrženlivější.

Ale to, co může toto malé dítě pohybovat trochu aktivněji?

Bohužel, bez ohledu na to, jak hloupé to zní - hlad. Těhotné ženy také chtějí vypadat hezky. Jsou připraveni jít na hloupé věci a dát si na stravu, což je naprosto nemožné, a to vše kvůli harmonii a velkolepým hlasitostem. V takových chvílích dítě začne požadovat, pokud ho nekrmíte, zvedne vzpouru. Chce jíst, buďte tak laskaví, abyste ho nakrmili. Nikdo vás nutí jíst pro dva. To není pravda. Jíst jen podle zdravé výživy, a pak svou formu neztratíte a budete moci své dítě nakrmit.

Předčasné míchání a jeho vzhled ve druhém těhotenství by se nemělo představovat, všechno má svůj čas. A neměli byste se do toho vrhat do hysterie - dítě je normální a také těhotenství. Jde jen o to, že máte jinou citlivost a hned to necítíte. Každá žena má pro tento proces jiný časový rámec..

Abych se uklidnil, pokud jste před prvním ultrazvukem necítili rozruch, lékař vás informuje, že podle ultrazvukových indikátorů má plod pro všechny indikátory normální normu. Tato slova jistě uklidní ženu. Slyšet, že se vašemu dítěti vede dobře, je hezčí než jakékoli komplimenty.

A tady je další docela běžný jev - z jakého důvodu se žena během druhého těhotenství bude cítit o něco později. První těhotenství přineslo ovoce, moje matka už je zaneprázdněna svým dítětem v čísle jedna. A tady je to trošku méně času na nejrůznější problémy spojené s pocitem. To je ještě obtížnější, pokud dítě narozené poprvé v této fázi postavení matky je stále velmi malé a vyžaduje zvláštní péči.

Neměli byste se poradit s lékařem o své snížené citlivosti, ale pokud se dítě začne pohybovat aktivně a náhle a náhle ustoupí. Pak odvážně jděte a podejte své pocity, možná jen usnul. Doktor bude tento proces kompetentně hledat a řídit, bez slz a záchvatů hněvu, které můžete díky nevědomosti házet do zdí domu.

Zejména pro ty, kteří jsou tak zaneprázdněni a plné práce, bez pocitu pohybu, může doktor ve 22. týdnu nabídnout druhý ultrazvuk a uklidnit vyděšenou mámu.

Sečteno a podtrženo: těhotenství stejné ženy se může lišit. A pohybovala se po čase, podle stavu normy a patologie, ještě není posuzována. Vše by mělo být analyzováno pouze podle lékaře, který provádí profesionální sledování celého těhotenství..
Závěr: Míchání dítěte nebude vždy dřívější s druhým těhotenstvím. Pocity každé ženy jsou čistě individuální a je prostě nemyslitelné soudit každého. Nedělejte si starosti a o pozdních stádiích pocitů se pohnula. Stává se to z různých důvodů a nejde o patologii, ale o ženské pocity.

Fetální pohyb během druhého těhotenství

Nastávající matky, které si již uvědomují radost z mateřství, se těší na okamžik, kdy budou cítit první, ale ne zjevné pohyby svého nenarozeného dítěte. Ale všichni lékaři jednomyslně s tištěnými médii říkají, že pohyb plodu během druhého těhotenství by měl být pociťován mnohem dříve než poprvé.

Přesto bychom si měli uvědomit, že se dítě vyvíjí podle stejného scénáře, bez ohledu na to, zda žena porodila pouze dvě děti, nebo to je její desáté těhotenství. Dítě v lůně se začne pohybovat aktivně, počínaje sedmým až osmým týdnem těhotenství, to vůbec neznamená, že žena sama bude schopna cítit plaché chvění tvora vážícího několik gramů. Především je však druhé těhotenství podpořeno zkušenostmi z předchozích pocitů, a proto první míchání během druhého těhotenství nezačíná, ale je identifikováno dříve. Přesto existují standardy, kterými se řídí porodníci - gynekologové při vyšetřování těhotných žen.

Pohyby žaludku v prvním a druhém těhotenství: normální ukazatele

Pokud analyzujeme studie lékařů, potom v pěti porodnických týdnech, tj. Jen tři týdny od data početí, dítě aktivně plave a pohybuje se uvnitř dělohy, takže denně provádí asi dvě stě pohybů. Proto stojí za to odlišit porodnické pojetí pocitu, který zažívá těhotná žena, realizující pohyb plodu během druhého těhotenství, od schopnosti dítěte pohybovat se.

To znamená, že první pohyby během druhého těhotenství, stejně jako během prvního, je datum, kdy nastávající matka pocítila nepochybné chvění dítěte zevnitř, které již nelze zaměnit s přirozenými pohyby plynů během trávení. Toto datum je důležitým ukazatelem normálního vývoje dítěte a dosažení dostatečné váhy a růstu v určité fázi vývoje.

Normou pro ženu, která stanoví první pohyby plodu, je období od čtrnáctého do dvacátého pátého týdne těhotenství. Primiparous ženy zpravidla cítí první plaché chvění dítěte asi 19-21 týdnů. Ale v následujících těhotenstvích je možné určit začátek dětských pohybů již v 16 a 18 týdnech. Některé ženy tvrdí, že cítí pohyby dítěte ve 14 týdnech. Rané pocity pohybu dítěte při druhém a následném těhotenství ženy jsou spojeny se dvěma faktory:

 • Zkušenost prvního těhotenství umožňuje ženám sebevědomě oddělit pocity od třesu dítěte od zvýšené tvorby plynu ve střevech, ale bez zkušenosti je docela obtížné přesně identifikovat jejich pocity.
 • Předpokládá se, že svaly dělohy ženy, která již porodila, jsou citlivější na pohyby dítěte..

Schopnost ženy cítit rozruch dítěte však ovlivňují i ​​další faktory. Pokud jste tedy necítili první třes dítěte v době předepsané lékařem, ale srdeční frekvence plodu je normální, stejně jako další ukazatele vývoje, neměli byste se bát..

Plodové pohyby - faktory, které ovlivňují ženské pocity

Na čem ještě závisí pohyb plodu během druhého těhotenství? Co může dítě přimět své matce vědět o sobě trochu dříve nebo trochu později? Ve skutečnosti existuje mnoho takových rysů těla matky a dítěte, stejně jako nezohledněné faktory. Předtím, než se začnete rušit a dělat si starosti, hrát si s listem kalendáře ve svých rukou, stojí za to tyto vlastnosti sladit s vaším vlastním životním stylem..

 • Rozměry a hmotnost dítěte. Jak brzy cítíte první pohyby během druhého těhotenství, je ovlivněno tím, jak velké je vaše nenarozené dítě. Je rozumné předpokládat, že velké dítě může být cítit o něco dříve než malé dítě.
 • Povaha dítěte. Pokud je dítě aktivní, svižné a neustále se pohybující, bude matka cítit jeho pohyby dříve než pohyby dítěte s flegmatickým charakterem..
 • Budování budoucí matky. Tenké ženy budou cítit pohyby dítěte před hustšími mladými dámami.
 • Prahová hodnota citlivosti. Kromě prahu bolesti je citlivost každého organismu individuální. Proto někdo cítí své dítě již od prvních plachých chvění a někdo si všimne pohybů plodu pouze tehdy, když dítě vystrkuje končetiny se vší silou již v pátém nebo šestém měsíci.
 • Nesprávné těhotenství. Gynekologové nejčastěji počítají porodnické týdny od data poslední menstruace. Ale případy pozdní nebo časné ovulace nejsou zdaleka vzácné a může se vyskytnout chyba dvou až tří týdnů. Tuto opomenutí samozřejmě najdou odborníci na ultrazvukovou diagnostiku, ale nejčastěji to neovlivní porodnické týdny..

Stojí to za starosti? To je ta otázka

Pokud je vše normální, budete cítit první míchání plodu během druhého těhotenství asi 16-18 týdnů. Mnoho nastávajících matek se však bojí a snaží se zjistit, zda je s nimi všechno normální, zda podstoupit další vyšetření. Pro těhotné ženy je však nervózní. Pokud navíc necítíte pohyb dítěte ve vás, neznamená to, že se nepohybuje.

Dítě již má své vlastní vlastnosti a existují dny aktivity a existují dny, kdy dítě celý den spí a líně se otáčí ze strany na stranu. Pokud se během dne dítě moc nehýbalo, můžete ho „stimulovat“, jíst něco sladkého a jít si odpočinout. Po části glukózy doprovázené klidnou polohou těla matky se dítě pravděpodobně rozhodne protáhnout. Pokud se tato situace za stálého míchání dítěte opakuje, vyplatí se o tom informovat svého lékaře. Nadměrná aktivita dítěte může dítě také upozornit: může to znamenat, že není příliš pohodlný, a také to může být příčinou zapletení do pupeční šňůry..

Pokud máte pochybnosti o tom, zda je situace s pohybem dítěte normální, měli byste se poradit s lékařem o další konzultaci. Možná stojí za to poslouchat srdce dítěte, vytvořit další ultrazvuk nebo kapat vitamíny požadované skupiny. Pokud však testy ukážou, že je vše normální, uvolněte se a trpělivě očekávejte, že se plod během druhého těhotenství pohne - určitě se objeví, možná o něco později, než jste čekali.

Fetální pohyb během těhotenství: naučit se rozumět vašemu dítěti

Nastávající matky se velmi bojí a bojí se, že během těhotenství zmizí první pohyb plodu. Roztomilé otřesy však nejsou jen příjemným pocitem jednoty s vaším malým zázrakem, ale také správným ukazatelem správného vývoje a pohody dítěte. Dokonce i v bříšku může dítě své matce jasně vysvětlit, co chce. Jaké pohyby naznačují nepohodlí a kdy bych měl běžet do nemocnice? Jak sledovat plodovou aktivitu?

Když se dítě naučilo pohybovat?

Dítě se začne pohybovat mnohem dříve, než ve chvíli, kdy maminka ucítí první třes.

Svalová aktivita se projevuje dlouho před tvorbou nervového systému, kostry a dalších orgánů. Již 21. den těhotenství bije malé srdce. Na začátku 9. týdne se vytvoří nervový systém, objeví se první reflexy. V devátém týdnu dítě spolkne plodové vody, což je ve skutečnosti již poněkud komplikovaný pohyb.

Ze školních biologických hodin je známo, že svaly lidské tváře sestávají z několika desítek svalů. Může škytnout. V desátém týdnu je malý zázrak schopen nezávisle změnit trajektorii jeho pohybu, ale zatím je pro matku neviditelný. V 16. týdnu vývoje je dítě schopno rozlišit zvuky a reagovat na ně. Vyznačuje se intonací, cítí náladu mámy. Po týdnu se otevře a zavře oči, mžoural.

V 18. týdnu může malý muž dělat spoustu věcí:

 • prstoklad pupeční šňůry s malými úchyty,
 • komprimuje a uvolňuje vačky,
 • dotkne se hlavy,
 • mění polohu těla.

V jaké fázi těhotenství se děti učí manipulovat s matkou a vytvářet si pohodlí sami?

V průběhu výzkumu někteří zakrývali své tváře úchyty, když zaslechli nepříjemné nebo hlasité zvuky..

V raných stádiích se utváří koncept pohodlí a přichází pochopení, že je schopno ovlivnit intenzitu vnějších podnětů. Dítě způsobí, že se její máma převrátí ze zadu na jednu stranu se silnými otřesy, nebo vám připomene, že je důležité zůstat v klidu, když byla těhotná žena nervózní.

Pohyb je jediný způsob, jak komunikovat s mámou, informovat o svých pocitech. Podle povahy a intenzity míchání matky a lékaři posuzují stav dítěte.

Jak rozpoznat první pozdrav dítěte?

Od chvíle, kdy dítě poprvé kopl do břicha matky, vnímají ženy plod jako dítě, cítí se jako budoucí matka v plném rozsahu. Řekněte tedy psychologům.

Maminky se bojí vynechat první pohyby plodu během prvního těhotenství, protože nevědí, jak vypadají. Ale později říkají: ". je nemožné zaměnit s něčím, je to nezapomenutelné. “.

Těhotné ženy často popisují své pocity takto:

 • na povrch stoupla bublina vzduchu;
 • ryba se rozběhla;
 • motýl v zavřených rukou se snaží letět nahoru;
 • míč se valil.

Kromě krásných poetických srovnání připisuje většina žen podobnost prvních pohybů dítěte banální nadýmání. Protože trávicí systém v těhotenství „žije podle svých vlastních pravidel“ a je často „spokojený s překvapením“, mohou matky postrádat první nejisté neurologické šoky dítěte a brát je pro střevní motilitu..

Ve 13. týdnu můžete cítit své dítě. Když říkají, že každé těhotenství je individuální, mluvíme o všech procesech. Lékaři věnují pozornost matkám po dobu 16-22 týdnů těhotenství, kdy byste měli dítě pečlivě poslouchat.

20-22 týdnů - období, kdy jsou pohyby dítěte řádnější a připomínají novorozence. Za 30 minut dokáže pětiměsíční muž provádět 20-60 různých pohybů. A pokud vezmete v úvahu, že dítě také vyrostlo, pak je nemožné vynechat vlasy nebo je smíchat s něčím. V tuto chvíli se pohyby stanou zřetelnými a primiparous matky by se neměly bát, že je nebudou schopny poznat.

Důležité! Pokud se dítě necítí po 22 týdnech těhotenství, měli byste se poradit s lékařem.

Když začíná období vnímatelných rozruchů?

Od 24 týdnů dítě neustále komunikuje se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. Těhotná žena se učí dítě rozumět před jeho narozením. Podle „chování“ drobků lze hodně posoudit.

Malý muž hlásí radost, úzkost, pohodu, nepohodlí, dokonce i jeho temperament. A bude schopen „pozdravit“ tátu a příbuzným, kteří na něj netrpělivě čekají. Po 6 měsících je na povrchu břicha cítit pohyb.

Pohyb plodu je nepopsatelně příjemný, zejména během prvního těhotenství, a také nejjednodušší a nejspolehlivější způsob autodiagnostiky. Pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla posoudit svůj stav a včas informovat lékaře.

Důležité! Nedostatek pohybu po dobu 12 hodin je nepřijatelný. Norma aktivity pro šestiměsíční plod je 10-15 pohybů za hodinu s přerušením 3-4 hodiny, když dítě spí.

Nadměrná aktivita může naznačovat nepohodlí. Dítě tedy žádá matku, aby se pohodlně posadila nebo ležela, nebo naopak na procházku. Když žena leží na zádech, plod vytlačuje velké žíly a postrádá kyslík. Následně se matka může cítit intenzivní chvění. Stejný účinek lze pozorovat, pokud sedíte po dlouhou dobu v poloze „noha na nohu“..

Stačí se převrátit po boku nebo sedět vhodnějším těhotným způsobem: na okraji židle mírně roztáhněte nohy, aby se břicho pohodlně snížilo. Když maminka sedí u počítače po dlouhou dobu nebo na silnici, musíte vzít oddechovou a lehkou proveditelnou gymnastiku, zastavit a vystoupit z auta častěji. Jinak nebudou dráždivé kopy trvat dlouho.

Obvykle se po odstranění dráždivého faktoru uklidní. Ale pokud dítě neúnavně bubnuje několik hodin nebo dní, pohyby způsobují bolest těhotné ženy, člověk by ji neměl vydržet. Lékař přesněji určí příčinu neklidného chování..

Fidget je maximálně mobilní v období 24-32 týdnů. Frekvence pohybů dále klesá, ale síla zůstává stejná nebo se zvyšuje. 25. týden těhotenství je doba, kdy je tělo plně formováno a nyní zbývá jen růst. Takže bříškový dům se přibližuje a přibližuje. Když břicho padá a dítě je vloženo s hlavou do porodního kanálu, pohyb se stává úplně nepříjemným. Ukázalo se, že pouze natahuje paže nebo nohy.

Mnoho matek na vědomí, že před narozením dítě úplně uklidňuje a připravuje k narození. Existuje však více temperamentních lidí, kteří násilně reagují na omezení svobody pohybu.

Důležité! V pozdějších fázích může pohyb dítěte způsobit nepohodlí nebo dokonce bolest. Nejčastěji v hypochondiu. Není děsivé - jen drobky velmi přeplněné.

Proč maminky cítí své děti v různých časech?

Nulliparous matky jednoduše trápí otázkou: kdy můžete cítit ceněné chvění? Citlivost matky ovlivňuje několik faktorů:

 1. váha - matka bude dříve cítit třes velkého dítěte;
 2. individuální citlivost;
 3. složení těla matky - tenké matky cítí pohyb před těmi, kteří přibývají na váze;
 4. střevní problémy;
 5. objem plodové vody.

Přestože pocity těhotných žen nejsou zdaleka jednoznačné, ale všechny děti se od 16-18 týdnů začnou aktivně a řádně pohybovat. Před tím jsou všechny pohyby spíše jako reflexní chaotické svalové kontrakce.

Důležité! Pozdní míchání není vždy známkou abnormalit. Často je to výsledek chyb ve výpočtu gestačního věku. Při prodlouženém cyklu může být rozdíl mezi porodníkem a skutečným stavem 1-3 týdny. Zajištění a opět jít k lékaři však nebolí.

Jaký je rozdíl v pohybu během druhého těhotenství?

Podruhé nebo během třetího těhotenství matka cítí své dítě o 1-3 týdny dříve, což je jediný rozdíl. Za prvé, je to spojeno se zkušeností. Žena se znalostí podnikání už nebude plést dlouho očekávané otřesy s ničím jiným.

Za druhé, taková citlivost je také spojena s dělohou, která se po narození nejstaršího dítěte úplně nevrátila do původního stavu. Břišní svaly zeslabují, takže břicho je patrné mnohem dříve.

Je-li pohyb cítit pouze v dolním břiše

Podle polohy šoků může matka určit umístění dítěte v bříšku. Pokud je pozorován pohyb nad pupkem, je dítě ve správné poloze, hlavou dolů. Pohyb dolního břicha však hovoří ve prospěch pánevní prezentace, tj. Nohou nebo hýždí dolů.

Ale nedělej si starosti. Až do 32 týdnů existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě převrátí samo. V lékařské praxi existují případy, kdy děti zaujaly správnou pozici několik dní před porodem. Doktor může také pomoci dětem převrátit se. Ale i když tvrdohlavě a nechce čekat na porod hlavou dolů, pak s moderní medicínou bude výsledek porodu v každém případě pozitivní.

Věci jsou složitější s příčnou prezentací. Dítě je v poloze ležení, tj. Nohy a hlava jsou po stranách a rameno je otočeno k porodnímu kanálu. V takové situaci je přirozený porod vyloučen. Dítě se rodí císařským řezem. Nemusíte se však obávat: boční prezentace je velmi vzácná událost.

Nižší tón svalů dělohy a břicha také vede k míchání v dolním břiše. Někdy je to doprovázeno nepohodlí v perineu. Nejčastěji pozorované u matek během druhého nebo více těhotenství.

Děložní myomy nebo fibroidy upravují těhotenství, protože zasahují do dítěte v stísněném bříšku. A pokud hlava nemá dostatek místa vedle novotvaru, budou tam nohy.

Vysoká voda umožňuje dítěti neustále se převracet a pro lékaře je obtížné přesně předpovědět, jak se dítě narodí. Matka však pochopí její pohybem, jakou pozici má dítě.

Naopak nedostatečné množství plodové vody naopak brání pohybu a dítě nemusí mít čas na správné umístění..

Jak rozumět dítěti?

Existuje několik metod pro výpočet počtu pohybů dítěte, které jsou založeny na principu „počet na deset“. Liší se pouze termín a předmět studie. Nejslavnější jsou:

 1. m Pearson;
 2. Cardiff md;
 3. Sadowski test;
 4. britský test.

Nejčastěji se používají první tři metody. Technika D. Pearsona je založena na udržování speciálního kalendáře pohybů od 28. týdne. Maminka poslouchá vlasy od 9:00 do 21:00. Čas desátého míchání je zaznamenán v kalendáři.

 1. stanovíme čas prvního míchání;
 2. za pohyby jakékoli povahy jiné než škytavka se považuje: třes, trhliny, převraty;
 1. zavede se čas 10. míchání.

Co říkají výsledky:

 • dvacetiminutový interval mezi prvním a desátým mícháním signalizuje správný vývoj drobků;
 • přijatelná je také doba trvání studie 30-40 minut, možná dítě odpočívalo nebo má klidný charakter;
 • Když hodina nebo více uplyne od začátku počítání do 10. míchání, matka by neměla váhat jít k lékaři.

Pro Cardiffovu metodu můžete použít stejnou tabulku. V tomto případě je klíčovým bodem rychlost pohybu ve stejných časových rámcích 9: 00-21: 00. Jinými slovy, pokud si dítě ve vyhrazených 12 hodinách připomnělo alespoň 10krát, což znamená, že je vše v pořádku. Když máma nedokáže spočítat požadovaný počet šoků, pak se dítě cítí dobře.

Sadowskiho metoda sleduje reakci dítěte na jídlo jeho matky. Těhotná žena by měla poslouchat pohyby do hodiny po jídle. Pokud se vám podařilo spočítat 4 a více, pak je vše v pořádku.

V případě slabé reakce je nutné studii opakovat po dalším jídle.

Důležité! Odchylka 1,5krát od normy v jednom směru ukazuje na zdravotní problémy dítěte.

Silné míchání dítěte často signalizuje hypoxii. Ve zanedbaném stavu je nadměrná aktivita nahrazena pomalými nevýraznými pohyby.

Pro včasnou diagnostiku se provádí ultrazvuk a CTG (kardiotocografie). CTG vám umožní posoudit srdeční rytmus dítěte a stanovit správnou diagnózu. Studie trvá asi 30 minut, během nichž matka zaznamenává všechny pohyby dítěte pomocí speciálního senzoru. Během pohybu by se frekvence měla zvýšit o 15-20 úderů.

Důležité! Úder dítěte by neměl být monotónní. Srdeční frekvence se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu.

Hypoxie je indikována:

 • 60-90 úderů za minutu;
 • monotónní tep;
 • nedostatek reakce na pohyb.

Drobné odchylky od normy jsou korigovány speciální terapií zaměřenou na zlepšení průtoku krve v placentě. Těžká hypoxie je indikací pro okamžitý císařský řez, pokud to čas dovolí. Také máma může být předepsána dopplerometrie. CTG se doporučuje jednou týdně, počínaje 28. týdnem těhotenství.

Je možné, aby se dítě pohlo nebo uklidnilo?

Maminky berou na vědomí, že dítě se často „pohybuje“, když se matka snaží lehnout nebo spát. Dítě také reaguje po vynikající večeři. Lékaři říkají, že dítě má více energie k pohybu.

Děti v bříšku jako lehce kymácí při nakupování nebo domácí práce. V tuto chvíli spí častěji. Po narození tento zvyk přetrvává nějakou dobu. Mnozí musí být utěšováni po dlouhou dobu, neseni na svých rukou, houpaní v kočárku. A když se maminka pokusí lehnout, dítě se zjevně nudí a nezajímá.

K rozmíchání drobků můžete jíst něco chutného a lehnout si k odpočinku. Nebo naopak, dělejte lehkou gymnastiku, projděte se, poslouchejte hudbu a pak si odpočiňte. Dítě jistě potěší matku s přátelským kopem. Kromě toho se maminka v klidu stává citlivější.

Důležitá je komunikace papeže s malým zázrakem. Dotek a hlas otce uklidňují dítě i matku poté, co utrpěly stres nebo vzrušení. A naopak, dítě chce poděkovat tatínkovi za komunikaci a hladil bříško.

Konečně

Panika není v žádném případě nejlepším poradcem, zvláště když porodíte milovaného dítěte. Bez ohledu na to, jak dlouho je žena těhotná, včasné správné rozhodnutí a znalosti ve všech otázkách pomohou zbavit se většiny problémů.

Kdy by se dítě mělo začít pohybovat během 2 těhotenství?

První pohyby dítěte. Kolik radosti přinesou nastávající matce! Kromě radosti a příjemného vzrušení slouží také jako ukazatel normálního vývoje plodu. Na tuto událost čeká zpravidla žena, která není prvním dítětem, protože ví, co může očekávat. A může se dokonce začít bát, pokud se budoucí dítě nebude spěchat, aby se cítilo.

Jak víte, první pohyby dítěte během druhého těhotenství jsou pozorovány o něco dříve než během prvního těhotenství. Ale přesto, kdy je lze očekávat? Zvažte níže.

Druhé těhotenství: když se dítě začne hýbat?

Zaprvé, když mluvíme o prvním míchání dítěte, je třeba mít na paměti pocity prvního pohybu plodu matkou, protože se dítě začne pohybovat v lůně mnohem dříve, ale matka to zpravidla necítí okamžitě. Jde o to, že dítě je stále velmi malé a jeho pohyb nelze cítit.

Plod se začne pohybovat v lůně asi osmým nebo devátým týdnem těhotenství. Ale v této době je její velikost tak malá, že ani žena, která se dotýká stěn dělohy, necítí nic.

Vnitřní procesy a jejich trvání nezávisí na tom, jaký druh těhotenství má žena v řadě. Vyskytují se v určitém čase. To znamená, že se dítě začne pohybovat uvnitř lůna současně. Ale poprvé mohou ženy cítit rozruch svého dítěte v různých časech..

Pocity prvního pohybu plodu během druhého těhotenství

Když začínají první pohyby plodu, je to spíše kontroverzní otázka, protože žena je může cítit úplně v různých dobách. Obvykle se ve většině případů tento čas považuje za normální..

Například některé drobky lze kopat již 23–24 týdnů, aby to ostatní členové rodiny mohli cítit a položili ruku na žaludek těhotné ženy. A jiné děti naopak mohou číhat ve stejném období a prakticky se nepohybovat.

Existují však informace, že asi za dvacet týdnů může dítě provést asi dvě stě pohybů denně, což neznamená, že by je měla nastávající matka cítit.

V porodnické praxi neexistuje přesný referenční bod pro začátek pocitu pohybu plodu. Hranice jsou naopak spíše rozmazané. Předpokládá se, že normou je výskyt pocitů pohybu dítěte od šestnáctého do dvacátého čtvrtého týdne. Pokud těhotná žena začne cítit pohyb plodu v tomto rozmezí, není důvod k obavám. Musím však říci, že se jedná pouze o přibližné hranice. Ve skutečnosti se často stává, že pocity mohou přesahovat tyto hranice, a to lze považovat také za normu..

Obvykle se věří, že ženy, které rodí více než první dítě, začnou pociťovat pohyby plodu o něco dříve než u primiparousů, ale jak ukazuje praxe, není tomu tak vždy. To je obvykle spojeno se skutečností, že žena již ví, co může očekávat, a může mezi nimi rozlišovat. Ale primiparous to nemůže vždy udělat, a někdy jim prostě nemusí dát zvláštní význam. A pak mohou být použity funkce světla pro funkci střev.

Zkušení lékaři souhlasí s tím, že žena může začít cítit první pohyby plodu během druhého těhotenství přibližně od osmnáctého týdne těhotenství. A v některých případech i se šestnáctým. To znamená, že můžeme dojít k závěru, že vícečetné děti obecně mohou cítit své dítě o pár týdnů dříve, které mají první těhotenství.

Co určuje dobu výskytu prvních pohybů plodu

Vzhled prvních pohybů a jejich období závisí na mnoha faktorech. Například to může být tělesná hmotnost dítěte, to znamená, čím větší je, tím je pravděpodobnější, že bude cítit jeho pohyby dříve. A obvykle během druhého těhotenství je plod větší než dříve. I když se to stává a naopak.

Obézní ženy si také snadno nevšimnou prvních pohybů brzy. Pro tenké ženy je obvykle snazší rozpoznat pohyb dítěte.

Kromě toho mohou mít všechny ženy jiný práh citlivosti. Existují obzvláště citlivé osoby, které cítí první pohyby plodu mnohem dříve než ostatní. Období výskytu prvních pohybů tedy závisí na faktorech, jako jsou:

 • přirozená citlivost ženy;
 • jeho kompletní sada;
 • o velikosti a hmotnosti dítěte.

Jaká je norma míchání během druhého těhotenství

Jak již bylo uvedeno, má se za to, že během druhého těhotenství se pohyby plodu objevují o několik týdnů dříve než dříve. To vše je způsobeno tím, že nastávající matka je s nimi již obeznámena a může mezi nimi rozlišovat..

V procesu jeho vývoje je plod neustále v pohybu, s výjimkou doby, kdy spí. Na jeden den dělá asi dvě stě pohybů a žena samozřejmě nemůže cítit všechny z nich. Asi dvacátým týdnem se dítě stává aktivnějším a často během tohoto období nastávající matka začne cítit svou aktivitu.

Mělo by se však říci, že dítě se každým dalším týdnem zvětšuje a má menší a menší prostor pro pohyb. Proto je možné poznamenat, jak časem tišší, ale jeho otřesy mohou být bolestivější. Proč se v tomto období může dítě chovat aktivněji? Důvodů je několik:

 • dítě by mohlo mít hlad. Těhotenství není důvodem pro matčinu stravu a dítě může v žaludku vzpourit;
 • dítě může mít nedostatek kyslíku, zejména pokud je matka v nepříjemné poloze. V tuto chvíli by se měla projít. A během těhotenství potřebuje nastávající matka jen čerstvý vzduch.

Kromě toho nezapomeňte, že všechny ženy jsou individuální a začnou pociťovat pohyby plodu v různých časech. Proto se nebojte, pokud je necítila ani 16 nebo 18 týdnů. Koneckonců, není zbytečné provádět ultrazvukovou studii po dvaceti týdnech, která vám umožní posoudit stav plodu a jeho vývoj..

Musíte však vědět, že pokud se dítě začalo míchat v osmnácti týdnech, a pak zemřelo na dlouhou dobu, pak je to příležitost navštívit lékaře, aby zkontroloval stav budoucího dítěte.

Po čtyřiadvaceti týdnech těhotenství se pohyby dítěte znatelně projevují a je obtížné je necítit.

Ženy, které se obávají zvláště o nenarozené dítě a přemýšlejí o možných odchylkách, ačkoli ultrazvuk ukázal, že je vše v pořádku, mohou vyhledat radu lékaře a začít si vést deník, kde zaznamenají počet pohybů dítěte a jejich intervaly. To pomůže pozorovat změny ve vývoji plodu a maminka se zklidní.

Podobným způsobem můžete ovládat pohyby dítěte během druhého těhotenství a nejen.

Jaké jsou způsoby, jak spočítat pohyby dítěte v bříšku.

Když nastávající matka začne cítit pohyby svého dítěte, neustále se ptá: „Je všechno v pořádku?“ a pokusit se spočítat počet pohybů jeho drobků. Specialisté mají několik způsobů, jak toho dosáhnout:

 • Pearsonova metoda;
 • Sadowsky metoda;
 • cardiffská technologie.

Spoléhat se na tyto metody je lepší pro ženu, která poprvé není těhotná, protože ví, co lze očekávat, a tato informace je nezamění. Především pro výpočet pohybů, podle těchto metod, stojí za to se poradit s lékařem a pochopit, zda to stojí za to udělat.

Musím říci, že spočítání počtu fetálních pohybů, které začínají, může naznačovat nejen matku, ale také lékaře o možných problémech a potřebě provést další výzkum. Proto, pokud si matka začne všímat jakýchkoli rušivých příznaků, musí nejprve navštívit lékaře a zkontrolovat stav dítěte. V takovém případě, pokud začnou nějaké problémy, můžete pomoci s pomocí kvalifikovaného odborníka..

Články O Neplodnosti