Hlavní Neplodnost

19 týdnů těhotenství

Začátek 19. týdne těhotenství naznačuje, že téměř polovina této úžasné cesty v životě každé ženy byla pokryta. Výška a hmotnost dítěte se každým dnem zvyšuje, stává se čím dál tím víc jako malý muž.

Mnoho žen cítí pohyb plodu v 19. týdnu těhotenství výrazně, pro jiné tento týden může být objev v tomto ohledu. Tyto první jemné chvění se podobají „motýlům motýlů“, takže byste určitě měli poslouchat své vlastní tělo a pohyby dítěte.

19 týdnů těhotenství, kolik měsíců

19. týden je polovina 5. měsíce těhotenství, II trimestr. 19 porodního týdne těhotenství odpovídá 17 týdnu plodu.

Pocity ženy. Co je nového s mámou v tuto chvíli?

Skrytí „zajímavé situace“ je téměř nemožné. Zaoblený žaludek a znatelné zvýšení hmotnosti rozdávají těhotenství. Po dobu 19 týdnů je důležité, aby se žena soustředila na své zdraví a ne na pokus o skrytí své pozice.

Během tohoto období by maminka měla poslouchat její stav, její tělo. Pokud únava překoná, pak stojí za to relaxovat. Blaho ženy přímo ovlivňuje dítě, tak se prosím milujte. Pokud to stav dovolí, budete se cítit dobře, pak se projděte, čerstvý vzduch je dobrý pro matku i dítě.

Únava a mírné závratě mohou být normou v průběhu těhotenství, protože všechny síly těla jsou zaměřeny na udržení a zlepšení nového života.

Těžiště nastávajících matek se posouvá, chůze se mění, a proto je čas dát všechny nepohodlné boty pryč do skříně a také si koupit oblečení volnějšího střihu..

Břicho na 19 týdnech těhotenství

Rostoucí spojení mezi mámou a dítětem. První rozruch

S příchodem prvních hmatatelných pohybů dítěte si žena stále více uvědomuje svou skutečnou přítomnost. Cítit pohyby drobků, vidět třes na břiše, pochopit, že malé srdce bije dítěte uvnitř - to vše vytváří ještě větší spojení mezi matkou a dítětem, spojuje, dává ženě klid a sílu.

Dítě roste každý den, což je doprovázeno nejen děložní distenzí, ale také divergencí pánevních kostí. Takové změny samozřejmě mohou vést k určité bolesti..

Vybít

Při normálním průběhu těhotenství by výtok měl mít mléčný odstín a mírně kyselou vůni. Množství výtoku je obvykle o něco více než před těhotenstvím, stává se tenčí.

Změny barvy a / nebo zápachu sekrecí se nejčastěji vyskytují v důsledku infekcí močového ústrojí. Je důležité tyto změny včas upozornit a informovat o nich lékaře, který vám předepíše bezpečnou a účinnou léčbu..

Co se stane dítěti v 19. týdnu?

19 týdnů těhotenství - vývoj pokračuje. V této době se zlepšují systémy a orgány dítěte. Dýchací systém plodu se vyvíjí, tvoří se bronchiální strom.

Svaly dítěte zesilují, naučil se mu otočit krk o 180 stupňů. Je to 19-20 týdnů, kdy začíná fáze aktivního vývoje mozku. Díky tomu se pohyby malého chlapce stanou více koordinovanými a méně ostrými.

Příroda zajistila, že dítě, které je v lůně, se dokáže vypořádat s účinky plodové vody a patogenních organismů. Za tímto účelem vylučují mazové žlázy bílošedé mazivo, které pomáhá chránit plod.

Velikost plodu po 19 týdnech je přibližně 22 cm a hmotnost plodu dosahuje 240 gramů.

Nejčastější dotazy na fórech

W.: 19 týdnů těhotenství, jak často by se dítě mělo pohybovat?

Odpověď: Je normální cítit asi 5-10 pohybů za hodinu. Je však důležité pochopit, že v této době lze hnutí stále cítit špatně. Dítě je neustále v pohybu a matka cítí jen nejsilnější třes, protože plod je stále malý. Nyní je hlavní věcí cítit několik zjevných pohybů dítěte za den. Za týden se dítě zvětší a vy budete moci vnímat většinu jeho pohybů.

V.: Žaludek je velmi napjatý v 19. týdnu těhotenství. Co dělat?

Odpověď: Pocit napětí nebo zkamenění dolního břicha znamená, že děloha je v dobrém stavu. Když se takové pocity objeví, měli byste si lehnout a odpočívat. Po nějaké době napětí ustoupí. Může to být způsobeno nadměrnou únavou těla. Pokud tón dělohy přetrvává i po odpočinku, měli byste se poradit se svým lékařem.

V.: U druhého ultrazvuku v 19 týdnech byla diagnostikována nízká placentace. Velmi nebezpečné? Co dělat?

Odpověď: V tuto chvíli není taková diagnóza hrozná. Obvykle se zvyšuje o 28 týdnů. Doporučuje se více odpočívat a nezatěžovat. Sex s takovou diagnózou je rovněž zakázán..

Ultrazvuk a testy na 19 týdnech těhotenství

Již v 19. týdnu těhotenství může porodník-gynekolog poslat nastávající matku na druhý plánovaný ultrazvuk. Musí být dokončena do 22 týdnů, protože jde o poslední příležitost k ukončení těhotenství v případě zjištění závad a patologií. Screening druhého trimestru je obzvláště důležitý u ohrožených žen (nad 35 let, zmeškaná těhotenství, minulé potraty a potraty, chronická onemocnění).

Během ultrazvukového vyšetření odborník vyhodnotí stav plodu, jeho výšku, hmotnost, srdeční frekvenci a diagnostikuje patologie. Stanoví se také velikost dělohy ženy a vyhodnotí se stav plodové vody.

Navíc na druhém plánovaném ultrazvuku může odborník říci, zda budoucí rodiče čekají na chlapce nebo dívku. Můžete zjistit pohlaví dítěte v 19 týdnech těhotenství s vysokou přesností, pokud se dítě nezavře rukama nebo nohama.

V této době lékař dává pokyn provést obecnou analýzu krve a moči, a pokud je to nutné, další studie (například ke stanovení hladiny progesteronu).

Normy ultrazvuku v 19. týdnu

IndexHodnota
BDP (velikost biparietální hlavy)36-52 mm
LZR (fronto-týlní velikost hlavy)48-70 mm
DBK (délka stehenní kosti)21-35 mm
DBB (délka holenní kosti)19-31 mm
DP (délka humeru)21-34 mm
DPP (délka kosti předloktí)20-26 mm
OG (obvod hlavy)142-174 mm
Chladivo (obvod břicha)114-154 mm
IAI (index plodové vody)83 - 225 mm

Co mámě dělat v 19. týdnu?

V době 18-19 týdnů těhotenství je budoucí matka stále obtížnější určit polohu pro spánek. Spánek na břiše je nejen nepříjemný, ale také kontraindikovaný. Odborníci nedoporučují ležet na zádech po dlouhou dobu, protože se zvyšuje pravděpodobnost komprese vena cava. Jedinou možností je spát na vaší straně. Póza, mimochodem, je velmi výhodná, zejména pokud si pod ohnutou nohu položíte polštář nebo přehoz.

Od 19-20 týdnů těhotenství se žena začíná obávat otoku nohou, protože v této době se významně zvyšuje hmotnost těhotné ženy. Hmotnostní přírůstek je asi 4-6 kg. Chcete-li se vyhnout otoku, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Neměli byste být dlouhou dobu ve stejné poloze, často je měnit a pohybovat se.
 2. Vyberte si židle s opěradly, vyhněte se „nohou nohou“.
 3. Před dítětem se vzdávejte boty na vysokém podpatku.

Strava

Plod se rychle vyvíjí, což znamená, že ženské menu by mělo být rozmanité a užitečné. Po celou dobu těhotenství byste měli opustit fast food, mastná a smažená jídla. Nezneužívejte okurky, moučné výrobky a sladkosti..

Distribuujte jídla rovnoměrně po celý den, často jíst v malých porcích. Do stravy musí být zahrnuty potraviny bohaté na vápník a železo. Zahrňte do své denní nabídky následující produkty:

 • obiloviny (pohanka, ovesné vločky);
 • sušené meruňky;
 • tvaroh;
 • rajčatový džus;
 • hovězí;
 • mastné ryby.

„Rovník“ období těhotenství se blíží, v polovině je pozadu, ale ještě je ještě hodně času na přípravu na setkání s dítětem. Nyní je skvělý čas, věnujte svůj volný čas chůzi a relaxaci. Nezapomeňte sledovat stav kůže, nehtů a vlasů, v případě potřeby naplánujte výlet u zubaře. Používejte krémy a oleje proti strie.

19 týdnů těhotenství

Gestační období 19 týdnů je období, kdy již můžete cítit pohyby svého dítěte! Od této chvíle je spojení s ním ještě silnější. Koneckonců, nevíte jen to, ale cítíte, jak ve vás roste nový člověk. V podstatě jsou všechny dětské orgány již vytvořeny. Pak se zlepší, dítě přiblíží, vytvoří se podkožní tuková vrstva.

V 19. týdnu těhotenství je hmotnost dítěte asi 200 ga jeho výška je 14-15 centimetrů. Vaše váha roste, bříško se stává znatelnější. Máma v této době se ve většině případů cítí dobře, ale je třeba si uvědomit, že vaše zdraví je také zdraví dítěte, takže se pokuste více relaxovat, věnovat dostatek času fyzické aktivitě, hodně chodit.

Kolik měsíců uplynulo? 19. týden je třetí týden pátého porodního měsíce těhotenství (v jednom porodním měsíci - 28 dní, tj. Přesně 4 týdny).

Co se děje?

V této fázi těhotenství pokračuje nejkrásnější a nejpříjemnější fáze vašeho života. V této době je obvykle stav matky vynikající. navzdory pravidelné bolesti v dolní části zad, nohou, je nálada vynikající, protože účinky toxikózy jsou pozadu a děloha stále nekomprimuje vnitřní orgány natolik, že způsobuje úzkost.

Možná už bude pro vás obtížné zvolit si pohodlnou polohu pro spaní. Nemůžete spát na břiše dlouho, ani na zádech, protože děloha může vymačkat dolní dutou venu a narušuje krevní oběh. Pro nastávající matky vyrábějí speciální polštáře, které vám pomohou vybrat si pohodlnou polohu a zdravě spát..

Plod a jeho vývoj po 19 týdnech těhotenství

Dítě v 19. týdnu již získává proporciální postavu - jeho paže a nohy mají stejné proporce jako při narození. Tuková tkáň se postupně hromadí, nyní hlavně v oblasti vnitřních orgánů. Podkožní tkáň je stále nedostatečně vyvinutá a dítě vypadá velmi hubeně.

V této fázi těhotenství se nervový systém dítěte vyvíjí velmi aktivně. Neuromuskulární spojení je zlepšeno a pohyby vašich drobků jsou stále méně chaotické. Dítě již může odstrčit nohy ze stěny dělohy, převrátit se a během tohoto období matka začne cítit jeho pohyby.

V centrálním nervovém systému dítěte nyní dochází k vytváření center smyslových orgánů: velmi brzy se bude rozvíjet čich, chuť, zrak, sluch a dotek. Vytváření periferních oddělení analyzátorů již začalo: receptory sítnice již za 1-2 týdny začnou vnímat světelné podněty, dítě se učí otevírat a zavírat oči, reagovat na změny osvětlení.

Postupně začíná hromadit podkožní tkáň a nyní je pokožka dítěte o něco lehčí než dříve, i když je stále zvrásněná. V této době začínají kožní žlázy vašich drobků vytvářet sýrový lubrikant - lehkou, někdy šedavou látku, která chrání pokožku dítěte v prenatálním období. Primární lubrikant chrání pokožku před mechanickými vlivy, vodním prostředím i před mikroorganismy, protože má baktericidní vlastnosti.

Močový systém dítěte aktivně pracuje. Jeho ledviny produkují něco přes dva mililitry moči za hodinu.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Břicho na 19 týdnech těhotenství

V tomto stadiu těhotenství je spodní část dělohy 19 cm nad úrovní ochlupení, nebo 1–2 cm pod pupkem. Děloha již rostla tak velká, že vytlačovala vnitřní orgány. Z tohoto důvodu se můžete pravidelně cítit pálení žáhy, nepohodlí v epigastrické oblasti, pocit těžkosti po jídle. Vaše hmotnost by se měla do 19. týdne těhotenství zvýšit asi o čtyři kilogramy a nyní je velmi důležité sledovat výživu. Hormonální změny v těle někdy vedou k neustálé touze něco jíst a v žádném případě nejužitečnější. Dítě z tohoto období začíná hromadit tukovou tkáň, což také ovlivňuje chuť mé matky.

Správná výživa

Vaše výživa by nyní měla zcela pokrýt všechny potřeby dítěte týkající se nutričních složek: bílkoviny, uhlohydráty, tuky, vitamíny, cenné stopové prvky. Musíte však být velmi opatrní a nechat se projít kaloriemi. Pokud si všimnete, že váha roste více, než je obvyklé, vyloučte ze stravě snadno stravitelné uhlohydráty: chléb, těstoviny, pečivo, sladkosti. Tyto produkty nemají žádnou výhodu: nemají živiny, pouze kalorií, díky čemuž se získává nadváha. Vaše strava musí obsahovat dietní maso, zeleninu, ovoce, vlákninu, mléko, produkty kyseliny mléčné, bylinky, bobule. Zcela vyloučte rychlé občerstvení. Pokuste se jíst doma, a pokud to nefunguje, pak jen v osvědčených zařízeních, kde jste přesvědčeni o kvalitě připravených jídel.

Dietní výživa - to neznamená „svěží a bez chuti“. Diverzifikujte svůj jídelníček novými pokrmy, zejména proto, že dovednosti při přípravě dietních jídel vám budou velmi užitečné, když dítě bude jíst jídlo pro dospělé samo. Přidejte do nabídky nové saláty, včetně ovocných salátů, diverzifikujte stravu pečenými pokrmy.

Věnujte dostatečnou pozornost vašemu pitnému režimu. Během těhotenství by měla žena vypít asi dva litry čisté vody denně. Aby se zabránilo otokům, je nutné omezit množství spotřebované soli..

Fetální pohyby v 19. týdnu těhotenství

Tento týden těhotenství již můžete cítit pohyby dítěte poprvé! Pokud je toto druhé těhotenství, pak je pravděpodobně cítíte jeden nebo dva týdny. Je to nezapomenutelný zážitek, něžný, měkký. Dítě je velmi aktivní, ve videu z 19. týdne těhotenství vidíte, jak neustále mění polohu. Vaše dítě se může úplně převrátit několikrát denně a umístění plodu nemůže být konečné. Převrátí se více než jednou. Ne všechny pohyby dítěte, které teď cítíte, ale několikrát denně cítíte, jak vás tlačí.

Máminy pocity

V podstatě jsou pocity matky v této době zaměřeny na pohyby dítěte. Koneckonců, tyto první šoky se nemohou jen radovat - konec konců jste na ně tak čekali! Vaše bříško v 19. týdnu těhotenství je již patrné a pravděpodobně jste potěšili všechny příbuzné s očekáváním významné události. Se zvětšením objemu břicha se kůže na něm natáhne a svědí. Výrazně snížit tento pocit může použití anti-strie. Pokud se o kůži začnete starat včas, můžete výrazně snížit počet strie, jejich velikost. Kůže se navíc po porodu lépe a rychleji zotavuje..

Možná jste již zaznamenali změny kůže. V důsledku změn v hormonálním pozadí kůže velmi často ztmavne v oblasti bradavek, genitálií, linie od pupku k ochlupení, někdy nad horním rtem, na tvářích. Je to kvůli hromadění melaninu. Všechny tyto jevy projdou po porodu a nyní musíte chránit pokožku před nadměrným oslněním.

Vaše těžiště se už poněkud posunulo, protože bříško se zvětšilo. Z tohoto důvodu se můžete cítit nepohodlí v dolní části zad, křížové kosti. K úlevě od bolesti zad proveďte protahovací cvičení k posílení svalů zad.

Doporučení pro nastávající matky:

 • nyní vám vaše pohoda umožňuje provádět fyzická cvičení; využijte toho - nezapomeňte jít na jógu, do bazénu nebo na jiné cvičení, které se vám líbí;
 • Máte-li potíže se spánkem, zkuste zaspat s polštářem pro těhotné ženy - má podobu obrovského banánů a umožňuje vám pohodlně umístit nohy, bříško; před spaním provětrejte pokoj, nezapomeňte chodit večer;
 • ujistěte se, že ovládáte svou váhu - normální hmotnost matky velmi usnadňuje porod;
 • Nyní je ten pravý čas na prostudování literatury o těhotenství a porodu; můžete se dokonce zaregistrovat pro budoucí maminky, třídy, ve kterých obvykle začíná po 30 týdnech těhotenství.

Pokud jste těhotná s dvojčaty

Při vícenásobném těhotenství jsou pocity budoucí matky samozřejmě odlišné. Bříško se rozrostlo mnohem více, je již jasně vidět. Problémy se stolicí, pálením žáhy, horší po jídle, se mohou obtěžovat. Máma může již často běžet na záchod, protože děloha v 19. týdnu těhotenství komprimuje močový měchýř dvojčaty. Pravděpodobně již cítíte pohyby svých dětí, jsou nyní velmi aktivní a mobilní. Musíte se více uvolnit, pokusit se uvolnit záda, musíte již nosit podpůrný obvaz.

Bolest a výtok v 19 týdnech těhotenství

Během tohoto období těhotenství by bolest neměla nastávající matku trápit. Někdy můžete pociťovat nepohodlí po stranách břicha - jsou spojeni s distenzí děložních kulatých vazů. Tyto pocity se mohou objevit se změnou polohy těla, jsou však krátkodobé. Pokud máte pocit, že se žaludek táhne v 19. týdnu těhotenství, poraďte se s lékařem. To může být známkou zvýšeného tónu..

Pokud vás vážné bolesti zad trápí, můžete ji zmírnit natažením, lehkou masáží nebo dokonce jen lehnutím. Takové jednoduché cvičení je velmi dobré pro zmírnění bolestivosti a únavy: sedněte si na podlahu, mírně a plynule se ohněte nohama a snažte se dosáhnout vašich nohou. Současně se ujistěte, že se břicho nestiskne.

Pokud si chcete odpočinout při ležení, nezapomeňte, že byste na dlouhou dobu neměli ležet na zádech, protože krevní tok je narušen děloží, která stlačuje dolní dutou žílu. Lepší volbou pozice na boku - takže vy a dítě budete mít pohodlí.

Uvolnění v 19. týdnu těhotenství se může poněkud zvýšit. Od poloviny těhotenství je povolen hojnější výboj světla, neměly by však být hnědé, krvavé, vodnaté. Nezapomeňte sledovat jejich povahu, protože infekce genitálního traktu mohou unikat, ale jsou pro dítě nebezpečné.

Nezbytný výzkum a analýza

V této fázi těhotenství každý měsíc navštěvujete předporodní kliniku. Při každé návštěvě lékař poslouchá srdeční rytmus dítěte, určuje obvod břicha, výšku děložního pozadí a interpretuje vaše analýzy. Kromě toho se před konzultací s lékařem změří krevní tlak a váha. Nezapomeňte před návštěvou projít obecným testem moči.

Ultrazvuk je v této době předepsán pouze podle indikací. Druhý screeningový test se obvykle provádí v gestačním věku 20–24 týdnů.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Přihlásil jsem se na druhý ultrazvuk o něco dříve. V 19. týdnu těhotenství již lze přesně určit pohlaví dítěte?

Ano, pohlavní orgány dítěte jsou již plně formovány a pomocí ultrazvuku vám bude lékař schopen přesně říct pohlaví a kromě toho vám na monitoru ukáže vše.

Mám těhotenství 19 týdnů, žaludek mě bolí při močení. Toto je kvůli stlačení dělohy?

Ne. Díky stlačení močového měchýře je možné časté močení, nemělo by však dojít k bolesti. Bolest při močení indikuje infekci močového systému (uretritida, případně cystitida). Určitě musíte navštívit lékaře, protože by měla být předepsána včasná a bezpečná léčba. Infekce by neměla jít do horních částí močového systému.

Mám těhotenství 18-19 týdnů, stále se necítím žádný pohyb a mám z toho velké obavy. Četl jsem, že mohou začít za 16-17 týdnů. Proč ještě žádný nemám?

Během prvního těhotenství pociťují většina nastávajících matek první rozruch dítěte po dobu 20 týdnů. Není tedy důvod k obavám. Období prvního míchání závisí nejen na době těhotenství, ale také na komplexnosti matky, jejím prahu citlivosti.

Těhotenství 19 týdnů - vývoj plodu a pocit ženy

Čas čtení: 7 minut

Tento záznam byl zkontrolován gynekologem, endokrinologem, mamologem, ultrazvukovou specialistkou Sikirinou Olga Iosifovnou.

Věk dítěte je 17. týden (šestnáct plný), těhotenství - 19. porodnický týden (osmnáct plný).

Porodnický týden 19 je 17. týden života vašeho dítěte. Pokud se počítá jako měsíce, pak je to uprostřed obyčejného a konce lunárního pátého měsíce.

Obsah článku:

Pocit ženy v 19. týdnu

V této době víceletá žena již cítí pohyby dítěte.

Pokud nosíte svého prvorozeného, ​​ještě jste nepocítili jeho pohyby. Nebojte se, možná budete muset počkat ještě několik týdnů. Stále však žena často cítí výrazné míchání, vypadají jako tlačení a klepání.

Budoucí matka má kromě nádherných pocitů pohybu dítěte i další pocity:

 • Během posledního období těhotenství jste získali asi 3-5 kg ​​na váze. A teď se cítíte velmi baculatí. Ale to je jen začátek, za celé období získáte asi 10-11 kg a možná i více. Nastávající matka si už všimne, jak se její ňadra a hýždě zvyšují. Vaše bříško již dosáhne pupku a je již jasně vidět;
 • Vaše vlasy jsou lesklé a husté a vaše kůže je citlivá. V tomto období nemusíte trávit mnoho času na slunci a opalovat se, protože se mohou objevit věkové skvrny. A také experimentovat s novou kosmetikou, může způsobit alergickou reakci;
 • Na žaludku může být cítit svědění kůže. Buďte opatrní, může to způsobit strie, proto je použijte speciální kosmetiku, abyste jim zabránili, protože po porodu je velmi těžké se jich zbavit.

Obecně platí, že nejpříznivější období pokračuje. Váš obvyklý způsob života se nezměnil, dokonce ani sexuální vztahy. Stále chodíte do práce a děláte veškerou práci, kterou zvládnete.

A téměř všechny pocity, které zažíváte, lze nazvat dočasnými nepříjemnostmi, jmenovitě:

 • Bolest v dolní části břicha a pánve;
 • Dušnost a dusivost;
 • Vypouštění z hrudníku;
 • Nosní přetížení;
 • Pokles krevního tlaku;
 • Pálení žáhy, nadýmání, zácpa;
 • Křeče v nohou;
 • Vaginální výtok
 • Krvácení z dásní;
 • Zapomnění a rozptýlení.

Recenze na fórech:

Jsme na 19. týdnu. Cítím se skvěle. Pohyby ještě necítím, ale těším se na ně.

Mila:

Cítím se skvěle. Těšil jsem se na první míchání, a když se dítě poprvé pohnulo, okamžitě jsem si neuvědomil, že se to stalo. Bylo to, jako by mi v žaludku skákaly mýdlové bubliny.

Přístav:

Trochu mě bolí záda. O několik dní později jdeme na ultrazvuk, doufám, že zjistíme, kdo budeme mít.

Olya:

Trochu se bojím. Už mám 19. týden, ale moje bříško neroste a necítím žádné pohyby.

Zhenya:

Začal tedy 19. týden. Před týdnem jsem začal cítit své dítě. Je to prostě skvělé, jsem tak šťastný.

Co se děje v těle v 19. týdnu?

 • V této době jste začali pociťovat nepříjemnosti spojené s růstem břicha. Nyní si nemůžete v noci lehnout na břicho a nyní je pro vás docela obtížné zaujmout pohodlnou polohu pro spaní. Mnoho lékařů doporučuje spát na levé straně s polštářem pod nohou a stehnem;
 • V 19. týdnu se při neúspěšném pohybu mohou objevit silné bolesti v boku, nejčastěji vpravo. Při změně polohy rychle projdou. Jejich příčinou je natažení vazů dělohy. Takové bolesti nejsou pro dítě nebezpečné, ani pro matku. Ať už jsou cokoli, použijte prenatální obvaz, který vám také pomůže zabránit strie;
 • V této době může žena zvýšit uvolňování leucorrhoea, což je způsobeno velmi rychlou obnovou epitelu ve vagíně a vysokou hladinou hormonů. Žena se také může začít obávat pocení, krvácení a bolestivosti dásní, kazu. Proto plánujte navštívit zubaře. Ženy si v tomto období často stěžují na malátnost, závratě, bolesti hlavy a nízký krevní tlak;
 • Vaše celková hmotnost se již zvýšila asi o 3 kg a možná i více. To je způsobeno tím, že na prvních liniích jste ztratili malou váhu kvůli včasné toxikóze. Od nynějška pro vás výživa hraje velmi důležitou roli, protože pokud budete jíst nesprávně, riskujete přibývání na váze. A nezapomeňte také, že musíte dát svému dítěti všechny potřebné látky.

Vývoj plodu v 19. týdnu

Toto je 17. týden života vašeho dítěte. Nyní váží asi 300 g a jeho výška je 25 cm.

V této fázi jsou systémy a orgány vašeho dítěte v této fázi vývoje:

 • Kůže dítěte je stále zvrásněná, ale ne tak červená a tenká. Všechny jeho záhyby jsou chráněny mazivem podobným sýru. Postupně se začne tvořit podkožní tuková tkáň, která se stane velmi cenným zdrojem energie v prvních dnech po narození. Především se podkožní tuk ukládá do krku, ledvin a hrudníku;
 • Centrální nervový systém dítěte se aktivně vyvíjí, mezi nervovými buňkami se objevuje mnoho spojení, mozková kůra roste. Díky tomu se reflexní aktivita dítěte stává složitější. Pohybuje rukama a nohama, saje, vlaštovky, bliká, mračí se, grimasy, otevře ústa a hledá. Dítě reaguje na hlasité zvuky, otřásá se náhlým výkřikem nebo hlukem a uklidňuje se, když uslyšíte tichou melodii nebo ticho;
 • Trávicí systém dítěte se stává každým dnem stále dokonalejším. Ve střevě se začne hromadit prvotní stolice - myconium, které sestává z loupání střevních buněk, odumřelých kožních epiteliálních buněk, žluči, které se tam dostávají spolu s požitím plodové vody;
 • Ledviny dítěte začnou fungovat, aktivně odstraňují moč;
 • Vývoj fetálních plic se blíží konci..

Obecně se téměř všechny dětské orgány a systémy již vytvořily a začaly fungovat. Přesto dítě nemá šanci na přežití, pokud se rozhodne narodit, protože je velmi zranitelné. Mladá matka musí pečlivě sledovat své zdraví, protože škodlivé účinky na tělo dítěte mohou způsobit rozvoj patologií.

Ultrazvuk 19. týdne, fotografie plodu, fotografie břicha matky

Téměř všechny ženy podstoupily ultrazvukové vyšetření v 19. týdnu, protože na této lince provádějí druhý screening. Jedná se o jedno z nejvíce fascinujících vyšetření ve druhém trimestru těhotenství, protože velikost plodu mu stále umožňuje, aby se vešel zcela na obrazovku monitoru..

Také v této době vám lékař může sdělit přesné pohlaví dítěte.

Fotografie plodu, ultrazvuk v 19. týdnu

Vypadá to jako břicho budoucí matky po dobu 19 týdnů

Fotografie plodu v 19. porodnickém týdnu

Video: Co se stane v devatenáctém týdnu těhotenství?

Video: Ultrazvuk 19. týdne

Doporučení a rady pro nastávající matku

 • V současné době je mnoho žen znepokojeno bolestmi zad, takže lékaři doporučují začít používat antatální bandáž. Jsou to dva typy: bandážové spodky a bandážový pás. První z nich je třeba nosit pouze vleže, fixuje nejen žaludek, ale i dělohu. Bandážový pás podepírá žaludek, lze jej nosit při stání, ležení a sezení. Při použití jakéhokoli obvazu musíte každou půl hodiny přestávku půl hodiny;
 • Také v 19. týdnu je pro ženu často obtížné najít pohodlnou polohu pro spaní. Doporučuje se spát na levé straně, a aby to bylo pohodlnější, získejte speciální polštář pro těhotné ženy, který se později hodí pro krmení;
 • A samozřejmě nezapomeňte na správnou výživu, protože nyní záleží na tom, zda vaše dítě dostane všechny potřebné stopové prvky.

Nejpodrobnější kalendář těhotenství týdně

19 týdnů těhotenství

Podle porodnické metody odpovídá 19. týden třetímu týdnu pátého měsíce těhotenství. Hlavním úspěchem tohoto období je to, že téměř všechny ženy zažívají pohyby plodu. Pokud tomu tak není, nebojte se - všechno je individuální, vzhled prvních pohybů před 22 týdny je považován za normu. Je důležité zajistit dítěti maximální pohodlí - nebuďte nervózní, často chodte na čerstvý vzduch, relaxujte a nesnažte se opakovat všechny úkoly najednou.

Co se stane matce?

Tento týden můžete pociťovat nižší hladinu hemoglobinu v krvi. Pokud výsledky testů takové porušení potvrdily, vyplatí se začít užívat léky obsahující železo. Zvýšení hmotnosti, zjemnění kloubní chrupavky, příprava pánevních kostí pro nadcházející porod. Vzhledem k rozdílnosti kloubů cítí žena bolest v dolní části zad. Chcete-li zabránit fyzické neaktivitě, měli byste každou hodinu odložit své záležitosti a chodit po dobu 5-10 minut nebo provést několik jednoduchých cvičení. Neměli byste sedět dlouho, pokud židle nemá záda, je také nežádoucí přijmout postoj „nohou pěšky“..

Hmotnost ženy přichází rychlým tempem, její držení těla a chůze se mění v důsledku rostoucího břicha. Pohyb vnitřních orgánů pod tlakem zvětšující se dělohy, zejména bránice, někdy vede k nedostatku vzduchu. Dechová cvičení pomohou zmírnit únavu, obnovit dýchací rytmus..

Vývoj plodu

Mozek plodu neustále roste a zlepšuje se, jeho nervové buňky jsou diferencované. Dítě se postupně pohybuje od chaotických a spontánních pohybů k účelné činnosti. Časté pohyby a změna polohy plodu uvnitř dělohy slouží jako druh tréninku pohybového aparátu. Krk dítěte je již tak zesílený, že provádí otáčení hlavy s významnou amplitudou.

Kromě vývoje pohybů se vytvářejí nervové zakončení, které je zodpovědné za činnost smyslů: chuť, dotyk, sluch a zrak. Po 1-2 týdnech se vývoj retinálních receptorů ukončí a dítě bude schopno zvedat a snižovat víčka, reagovat na změny osvětlení.

Na povrchu jeho kůže začala výroba lubrikantu, který až do doby narození pokrýval tělo dítěte. Mazací tuk má perleťově šedý odstín, má baktericidní vlastnosti, chrání epidermu před bakteriemi a namáčecí účinek plodové vody. Celý plod pod mazáním je pokryt chlupatými chlupy, které zmizí během novorozeneckého období..

Parametry plodu v 19. týdnu:

KTR (velikost kocyceal-parietální) - 15 cm;

Dýchací systém plodu se neustále zlepšuje. Po 19 týdnech se vytvoří bronchiální strom s alveolmi, průduškami, plícemi, průduškami. Jeho vývoj bude pokračovat téměř do okamžiku narození. Močový systém dítěte funguje dobře - objem moči vylučovaný za 1 hodinu ledvinami je 2 ml.

Video o předsudcích spojených s těhotenstvím, o vývoji dýchacího systému dítěte, o prvních pohybech:

Belly - co se změnilo?

V této fázi těhotenství musí žena nosit prenatální obinadlo. Výrazně usnadňuje pohodu, slouží k prevenci bolestí při kreslení po dlouhé procházce nebo stojící na nohou, snižuje napínání kůže břicha.

Strie na břiše se může objevit díky rychlému růstu, kdy se epidermální buňky nerozdělují tak intenzivně, jak roste děloha a natahuje se břišní stěna. Chcete-li zabránit strie (striae), můžete do pokožky břicha vtřít olivový nebo mandlový olej, zvlhčovač s vysokou úrovní bezpečnosti z řady lékárnické kosmetiky..

Dalším problémem způsobeným zvětšeným břichem je držení těla během spánku. Nemůžete spát na břiše nebo na zádech, protože se obáváte o poškození dítěte. Když stojí na zádech, zvětšená děloha komprimuje vena cava, která dodává krev placentě, a plod začíná cítit nedostatek kyslíku. Jedinou správnou polohou je spánek na jedné straně. Je velmi pohodlné spát na speciálním polštáři pro těhotné ženy, podobně jako velký banán, který je sevřený mezi ohnutými koleny.

Parametry dělohy

Děloha stoupá výše, nyní nedosahuje 1,5 cm k pupku. Jeho hmotnost je přibližně rovna 300-320 g. Čas od času se mohou objevit lehké tažné pocity, které nejsou doprovázeny bolestí, když se zdá, že děloha „ztuhne“. Pokud nedojde k žádnému krvavému výboji, nemusíte se bát - takto se konají „tréninkové zápasy“. O tomto příznaku byste však měli informovat svého lékaře..

Pocit a pohyb

Vzhled pohybů plodu je jakýmsi zlomem. Nyní je to, že těhotenství již není vnímáno jako stav těla, a dítě se naopak naopak pro mnohé stává animovanou bytostí. Ženy podstupující druhé a následné těhotenství zažily tento úžasný pocit již před 1-2 týdny.

Snížení vaskulárního tónu při relaxačním účinku progesteronu vede ke snížení krevního tlaku. Pokud má navíc žena sníženou hladinu hemoglobinu v důsledku zvýšení objemu krve, bude cítit slabost a závratě. Je vhodné nevstávat náhle z postele nebo ze židle, aby nebyla narušena koordinace pohybů. Lékař s největší pravděpodobností doporučí užívat léky obsahující železo. Pokud je nemožné zhluboka se nadechnout nebo vydechnout, musíte často dýchat a mělké, „psí“.

Po 19 týdnech může žena pociťovat tachykardii, nadměrné pocení. Zvýšený objem tekutiny cirkulující v těle také ovlivňuje objem vaginálního výboje. V této fázi těhotenství může z hrudníku unikat mlezivo. Není nutné ji vyjadřovat, aby nedošlo k kontrakcím dělohy a hrozbě potratu. Aby se zabránilo bakteriální infekci, jsou dvorce bradavek otírány navlhčeným hadříkem, promyty studenou vodou a prsa ponechána na otevřeném místě. Taková taktika zahájí současně přípravu bradavek na kojení..

V důsledku zvýšení hladiny melaninu u těhotné ženy se podpaží a vulvová kůže ztmavnou, někdy se na obličeji objevují pigmentované skvrny. Tyto jevy zmizí brzy po porodu..

Vícečetné těhotenství

V této fázi těhotenství je břicho budoucí matky dvojčat nebo dvojčat zřetelně větší než břicho žen se singletonovým těhotenstvím. V souladu s tím zažívá více problémů se zdravím - zácpa, pálení žáhy, časté močení v důsledku tlaku dělohy na břicho. Zejména je nutné nosit podpěru, bohatou stravu, včasný odpočinek.

Prevence bolesti

Nejčastěji je bolest břicha spojena s pokračujícím roztahováním děložních kulatých vazů. Neustále odolávají významnému stresu, zesíleným nakláněním a intenzivním pohybem těla. Povaha bolesti je epizodická, implicitně vyjádřená. Podmínka nevyžaduje léčbu.

Při křečových bolestech nízké intenzity může být příčinou zvýšený tón dělohy. Okamžitě byste si měli lehnout a odpočinout si, uvolnit pilulku No-shpa a aplikovat svíčky s Papaverinem. Pokud stav hypertonicity dělohy neprošel během 1-2 hodin, měli byste vyhledat pohotovostní pomoc.

Hrozba potratu v 19. týdnu těhotenství je minimální, ale k spontánnímu ukončení těhotenství může dojít v důsledku fyzického stresu, vážného stresu, nehody, zranění břicha nebo pádu. V tomto případě se v dolním břiše pociťují silné bolesti s kontrakcemi a bohatým špinením. V některých případech závisí život dítěte a zdraví matky na včasném přístupu k lékaři. Pokud začalo abrazi placenty, může dojít ke krvácení dělohy s vysokou ztrátou krve. Proto neignorujte výskyt bolesti a atypického výboje. Díky včasnému přístupu k lékařské pomoci je možné udržet těhotenství.

Alokace - norma a patologie

Normálně by vaginální výboj v 19. týdnu měl být lehký, jednotný, téměř průhledný a neměl by být příliš hojný. Mají slanou vůni kyselého mléka. Změna těchto parametrů - přidání nepříjemného zápachu, změna barvy na žlutou nebo zelenou, výskyt pěnivých, hnisavých nebo zkroucených inkluzí - příznak infekce pochvy.

Pokud je příčinou patologické leucorrhoie pohlavně přenosná onemocnění, měla by být léčena okamžitě pod dohledem dermatovenerologa..

Vzhled žluto-zelené bohaté leucorrhoea ve formě kousků tvarohu se symptomy svědění a pálení je známkou kandidózy nebo drozdu. Toto plísňové onemocnění se často objevuje u těhotných žen v důsledku dočasného snížení imunity. Kandidóza je vyvolána častým používáním sladkostí, pečiva z pšeničné mouky. Drozd je léčen u obou manželů současně, aby nedošlo k recidivě.

Povinné testy v 19. týdnu

Před návštěvou gynekologa, který je v tuto chvíli prováděn s měsíční frekvencí, těhotná žena absolvuje povinný močový test a krevní test na hemoglobin. Na jmenování doktorky porodní asistentka změří její krevní tlak, hmotnost a výšku dělohy. Lékař poslouchá srdeční rytmus plodu, podává doporučení ohledně výživy.

Druhé volitelné ultrazvukové vyšetření se obvykle provádí mezi 20 a 24 týdny, ale ze zdravotních důvodů může být předepsáno o 1-2 týdny dříve. Hlavním cílem studie je zhodnotit vývoj plodu, stav placenty a dělohy. V případě podezření na genetické a chromozomální abnormality vyhodnotí lékař provádějící studii velikost nosní chrupavky a parametry límcové zóny plodu.

Co lze zjistit během ultrazvuku:

Stav myometria (vrstvy děložního svalu);

Umístění placenty, nebezpečí prezentace;

Stav a objem plodové vody;

Poměr velikosti dělohy a plodu;

Posouzení stavu vnitřních orgánů a srdečního rytmu dítěte;

Vzhledem k tomu, že budoucí dítě již má nějaký režim spánku a bdělosti, během studie ho můžete najít spícího nebo naopak aktivně frolického v plodové vodě.

Dynamika hmotnosti

Vážení se doporučuje provádět jednou týdně, ve stejnou denní dobu, ve stejném oblečení. Dynamika hmotnosti je důležitým parametrem pro hodnocení průběhu těhotenství. Ve druhém trimestru je hmotnostní přírůstek v průměru 250 až 300 g týdně. Pokud počítáte od prvních dnů těhotenství, neměla by nastávající matka do devatenáctého týdne získat více než 6,3 kg. Zde jsou velmi důležité individuální vlastnosti ženy - počáteční váha, ústavní rysy, těhotenství.

Intimita

I když existuje příležitost k relaxaci, měli byste si dopřát krátký romantický výlet ve stejné klimatické zóně. Sexuální vztahy v této fázi těhotenství jsou zcela přijatelné, pokud neexistuje placenta previa a vícenásobné těhotenství. Lékař obvykle diskutuje téma sexu individuálně s každým pacientem, se zaměřením na její stav.

Příznaky zmrazené těhotenství

Pokud v této době nejsou pohyby plodu pociťovány, má žena podezření, že její těhotenství přestalo. Po 19 týdnech je zmrazené těhotenství mimořádně vzácné, ale tuto možnost nelze zcela vyloučit.

Hlavní příznaky patologie:

Zastavení zahájených pohybů;

Absence příznaků těhotenství - napětí mléčných žláz, nevolnost, pokud se toxikóza přetáhla);

Nedostatek srdečního rytmu plodu (určeno lékařem během vyšetření);

Vzhled bolesti břicha podle typu kontrakcí;

Krvavý, krvavý, hnědý výboj;

Při prvním podezření na blednutí těhotenství byste se měli poradit s lékařem, aby potvrdili diagnózu. Pokud je dítě mrtvé, fetální vajíčko se okamžitě odstraní, aby se zabránilo otrávení těla ženy rozpadem. Podstupuje protizánětlivou léčbu, aby zabránila sepse a patologickým stavům reprodukčních orgánů..

Příčiny blednutí v těhotenství mohou být Rhesusův konflikt, hormonální nerovnováha, důsledky užívání alkoholu a drog, vrozené patologie vývoje plodu.

Strava a vitamíny

Naplnění nabídky během tohoto období se provádí jedním cílem - poskytnout těhotné ženě celou škálu bílkovin, stopových prvků, vitamínů, zdravých tuků. Vynikajícím zdrojem bílkovin je hovězí a telecí maso s nízkým obsahem tuku, ořechy, králičí maso, mléčné výrobky.

U vápníku a železa se do stravy doporučuje pohanka a ovesné vločky, fíky, sušené meruňky, tomel, borůvky, rajčatová šťáva, vejce, byliny, jablka. Nejezte potraviny s potravinářskými přídatnými látkami, barvivy a aromatickými náhražkami. Kořeněná koření, uzená masa, okurky a marinády se nejlépe dočasně odloží stranou. Sladkosti také nejsou užitečné, protože stimulují přírůstek nadváhy a vyvolávají exacerbace drozdu..

Pro kontrolu tělesné hmotnosti bez hladovění je lepší jíst často v malých porcích. Nejlepší postupy vaření - vaření a pečení.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

19 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem a nastávající matkou

19. týden těhotenství označuje zhruba polovinu období určeného pro ženy před narozením dítěte. V tuto chvíli již nelze zaoblenou bříšku skrýt, rodiče znají pohlaví nenarozeného dítěte a dítě je uvnitř matky velmi aktivní. Co hledat v této době těhotné, řekneme v článku.

Foto: Vige Jordi, Orte Emilio Martin Atlas lidské anatomie. - M.: Labyrint, 2007. - 164 s..

19 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem

Plod v 19. týdnu je již docela dobrý tvořil malý muž. Velikost je stále malá, i když každým dnem roste. S růstem asi 25 cm dosáhne hmotnost plodu po 350 týdnech 350 g.

Navenek se dítě stále více mění. Jeho tělo získalo téměř normální proporce, tvořila se kostra, kosti a chrupavka.

Co se stane uvnitř těla dítěte, když přijde devatenáctý týden těhotenství? Zde začíná spousta zajímavých věcí:

 • nervový systém se rychle vyvíjí. K vytvoření mozkové kůry dochází, objevují se první spojení mezi buňkami, které si navzájem přenášejí jednoduché příkazy;
 • je dokončena tvorba vidění, sluchu, čichu a doteku. Do této doby dítě cítí světlo, dobře slyší všechno, co se děje kolem. A už se naučil zívat a usmívat se;
 • pod kůži je uložena vrstva tuku, díky čemuž brzy zmizí vrásky a charakteristické vrásky;
 • trávicí orgány aktivně pracují a připravují se na své budoucí současné aktivity;
 • vyvíjí se plíce;
 • reprodukční systém se nadále formuje. U dívek probíhá kladení primárních vajec.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Po 18-19 týdnech těhotenství je stále dostatek volného prostoru pro aktivní pohyby drobků v děloze. Dítě je odrazeno nohama, kotrmelci, pracuje s kliky. Všechna tato hnutí dávají nastávající matce nezapomenutelný zážitek, který je nesrovnatelný s ničím.

Později se pohyby dítěte omezí. Mezitím lze pomocí jeho činnosti dokonce posoudit, jak dochází k intrauterinnímu růstu a vývoji. Osobně vždy žádám nastávající matky, aby věnovaly pozornost tomu, jak je dítě tlačeno, a spočítaly aktivitu pro tento den. To je nepřímý ukazatel normálního vývoje..

19 týdnů těhotenství: pocity matky

19 týdnů těhotenství, podle zdroje Webmd, pro ženy jsou spojeny s řadou nových pocitů, které stojí za to věnovat pozornost. Mezi nimi:

 • aktivní pohyby dítěte;
 • zvětšení prsou, vylučování kolostra;
 • svědění a nepohodlí v dolní části břicha spojené se svalovým napětím. Pacienti mých kolegů se často obávají vzhledu strie. Aby vás ujistili budoucí matky, lékaři vám připomínají, že nyní můžete začít používat speciální gely;
 • závratě, slabost, ospalost - příznaky, které se objevují s vývojem anémie z nedostatku železa. Nutně vyžadují lékařskou opravu - jmenování vhodných léků a revizi stravy.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Jak vypadá žaludek? 19 týdnů je období, kdy je již dobře zaoblené a patrné. Proto je důležité, aby se žena starala o pohodlné volné oblečení. Rostoucí děloha může navíc způsobit řadu obtíží a onemocnění, například:

 • poruchy trávicího a genitourinárního systému. Pravidelně se vyskytuje pálení žáhy, zácpa, častější močení. Tyto pocity by neměly být ignorovány, ale je lepší o nich neprodleně informovat lékaře a zabránit vzniku hemoroidů nebo cystitidy;
 • respirační selhání. Díky rychlé chůzi nebo napětí, těhotná žena začíná pociťovat dušnost, pocit, že vdechování a vystupování je obtížné. Pokud se takové příznaky objeví, doporučuje se okamžitě si lehnout a odpočívat. V průběhu času se tělo přizpůsobuje novým podmínkám;
 • únava a nepohodlí v bederní oblasti. Rostoucí bříško posune těžiště, takže udržování vertikální polohy není tak snadné.

Během těhotenství není 19 týdnů výjimkou, žena by měla také sledovat povahu výtoku, tělesnou teplotu, bolestivost a křeče. Jakékoli změny jsou okamžitě hlášeny lékaři..

19 týdnů těhotenství: nezbytné testy, ultrazvuk, doporučení

Porodnický týden těhotenství zahrnuje návštěvu gynekologa jednou za měsíc. Před návštěvou by měla žena podstoupit obecný krevní a močový test.

Ve své práci jsem se musel zabývat tím, jak tyto jednoduché testy pomáhají vyloučit zánětlivá onemocnění, všimnout si rozvoje cystitidy nebo anémie v čase.

Foto: Karpenko T.N., Serov A.N. Velký atlas lidské anatomie. - M.: AST, 2017.-- 72 s.

Jako další studie, které provázejí těhotenství, může 19. týden zahrnovat následující:

 • stanovení hladiny hCG;
 • test na hormony estriol a progesteron;
 • detekce množství alfa-fetoproteinu.

Tyto testy se obvykle provádějí na konci prvního trimestru. Pomáhají identifikovat raná stádia patologií ve vývoji dítěte. Opakujte je pouze podle pokynů lékaře.

Žádné další studie se neplánují. Ultrazvukové vyšetření v 19. týdnu se provádí v případě podezření na abnormality ve vývoji drobků. Během zákroku lékař zkontroluje srdeční rytmus, aktivitu dítěte, stav dělohy, potvrdí přesný gestační věk a vyfotí dítě.

Co dalšího je důležité, aby budoucí matka věděla, kdy přijde 19. týden těhotenství? Fotografie s rostoucí bříškou jsou velmi roztomilé a krásné, ale moji cvičící kolegové vždy připomínají důležité body, jako jsou:

 • pohodlný spánek. Těhotné ženy mohou nyní spát jen po jejich stranách. V tom pomáhají speciální polštáře;
 • přibývání na váze. Při absenci časné toxikózy se žena začne hýčkat svými oblíbenými sladkostmi, pečivem a moučnými výrobky. Ale stojí za to si pamatovat vyváženou stravu a sledovat přírůstek hmotnosti. Jinak se mohou vyskytnout problémy ve třetím trimestru, s nimiž jsem se v praxi musel opakovaně potýkat;
 • aktivní zábava. Procházky na čerstvém vzduchu, tělesná výchova, cestování s přáteli - to vše podle autorů Britský lékařský deník, pozitivně ovlivňují jak váš stav, tak zdraví nenarozeného dítěte;
 • léky. Samoléčení by mělo být zapomenuto jednou provždy a všechny příznaky a prostředky k jejich odstranění by měly být projednány se svým lékařem.

Kromě toho může těhotná žena studovat literaturu o prvních měsících života svého dítěte a přihlásit se do zvláštních kurzů. Obecně neztrácejte čas marně, ale shromažďujte znalosti pro budoucnost. Ale práce, podle autoritativní publikace Britský lékařský deník, může být riskantní.

Střed těhotenství je tedy odpovědným a zajímavým obdobím. Čas letí rychle, existuje mnoho změn a žena by to měla pečlivě sledovat. Ale neměli byste zapomenout na potěšení a potěšení z procesu..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Vaše dítě: 19. týden // https://www.webmd.com/baby/your-baby-week-19
 2. Co byste měli očekávat v 19. týdnu těhotenství? // https://www.webmd.com/baby/qa/what-should-you-expect-in-week-19-of-your-pregnancy
 3. Vliv intervencí založených na stravě a fyzické aktivitě v těhotenství na přírůstek gestační váhy a výsledky těhotenství: metaanalýzy údajů jednotlivých účastníků z randomizovaných studií / The British Medical Journal, 2017; 358 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.j3119
 4. Abi Rimmer, Práce během těhotenství: pět minut s... Margie Davenport / The British Medical Journal, 2019; 366 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.l5061

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti