Hlavní Bolest

16 týdnů těhotenství

Přichází 16. týden těhotenství - klidný čas, kdy se nálada a pohodu budoucí ženy v práci výrazně zlepší. Nesnášenlivost některých potravin ustupuje. Je čas zažít radost z blížícího se mateřství a užít si postavení, které není zatíženo fyzickým onemocněním po dané období. Měli byste také pamatovat na prevenci nadváhy a strie, stejně jako vést zdravý životní styl a dodržovat některá doporučení.

Co se děje v těle budoucí ženy v porodu v 16 týdnech těhotenství

Děloha se dále rozšiřuje, zvyšuje se v ní množství plodové vody. V procesu jeho růstu dochází k podvrtnutí a zesílení vazů, proti kterému má budoucí žena v práci bolest v břiše, třísle nebo v bocích.

Vývoj těhotenství v 16. týdnu pokračuje, plod roste a břicho nastávající matky je zaoblené. V důsledku zvýšení objemu krve rty a tváře zčervenají a rysy obličeje pod vlivem hormonů se stávají výraznějšími.

Hrudník zůstává citlivý a stále roste. Proces močení je normální. Díky ochablým svalnatým stěnám jsou střeva pomalá, což vede k zácpě.

Některé matky v 16. týdnu těhotenství mohou cítit první pohyby dítěte. To platí zejména pro těhotné ženy. Pokud je budoucí matka v pozici poprvé, můžete pozorovat pohyb plodu po 18–20 týdnech.

Pod vlivem hormonů se melanin hromadí v kůži těhotné ženy, což vyvolává výskyt pigmentace. Na obličeji se objevují skvrny, paralosální oblasti ztmavnou a z pupku dolů se vytvoří tmavý pruh. Tyto změny nejsou nebezpečné a po dodání zmizí.

Únava v nohou může také obtěžovat ženu v důsledku posunu v těžišti jejího těla. Těhotná žena navíc přibírá na váze, což výrazně zvyšuje zatížení nohou. Na tomto pozadí může dojít k prvním příznakům křečových žil, bolesti dolní části zad a kachní chůzi.

Plod v 16 týdnech těhotenství

Velikost plodu je 12–13 cm a hmotnost 100 gramů. Svaly obličeje jsou dostatečně vyvinuté, dítě ví, jak se usmívat, mračit se a otevřít ústa. Uši se nadále pohybují, oči jsou na svém místě, tělo se stává úměrnější. Dítě slyší hudbu, zní dobře, rozlišuje hlasy blízkých.

Fetální neurony aktivně rostou a rostou, nadledvinky produkují optimální množství hormonů. Kostní dřeň začíná reagovat na hematopoetickou funkci, tvoří se složení krve. V krvi jsou lymfocyty, monocyty, erytrocyty a lze stanovit faktor Rh a jeho skupinu. Syntetizuje se fetální hemoglobin, obvykle se vytvoří 6-8 měsíců po narození.

U dívek v tomto období vaječníky sestupují do pánve, tvoří se vagina, děloha a vejcovody. U chlapců jsou varlata stále v pobřišnici, tvoří se vnější genitálie. Kosterní systém se dále posiluje, spodní končetiny se vyvíjejí. Žlučník, střeva, žaludek a játra postupně plní své funkce..

Měchýř a ledviny také fungují. Uvolněná moč vstupuje do plodové vody. Pro udržení sterility a stabilního chemického složení je plodová voda aktualizována více než 10krát denně. Pupeční šňůra, která váže plod k tělu matky, je elastická a odolná. Je schopen odolat zatížení až 6-7 kg.

Pocity nastávajících matek v 16 týdnech těhotenství

Zdravotní stav těhotných žen je v této době zcela jiný. Někteří necítí těhotenství vůbec a nezažívají nepříjemné příznaky. Jiní naopak trpí projevy toxikózy a určitým nepohodlím. Před 16 týdny těhotenství by toxikóza měla zpravidla ustoupit. U žen s vícečetným těhotenstvím se může objevit zvracení. V jiném případě je třeba se poradit s lékařem o změně stravy.

Mnoho matek nevidí břicho v 16 týdnech těhotenství. Jedná se o normální jev, který obvykle končí aktivním růstem v následujících týdnech těhotenství. U některých těhotných žen je rostoucí břicho docela patrné a je těžké ho před ostatními skrýt.

V tuto chvíli si budoucí ženy v práci mohou všimnout, že jejich nehty začaly růst rychleji, nebo naopak, byly křehké a slabé. Některé mají křehké vlasy, zatímco jiné - jsou hedvábnější a luxusnější. Jedná se o dočasné jevy způsobené restrukturalizací hormonálního pozadí. Po porodu je všechno normální.

I u těhotných žen se může vyskytnout rýma a nosní ucpání. Mnoho lidí v 16. týdnu těhotenství je vnímá jako počátek nachlazení, alergie nebo SARS. Jedná se o projevy těhotné rýmy, která je diagnostikována u 35% pacientů. Její vývoj je způsoben zvýšenou koncentrací estrogenu, která vyvolává otok sliznic nosní dutiny.

Také na pozadí nadměrné produkce estrogenu a zvýšeného průtoku krve do genitálií těhotné ženy se může počet vaginálních výtoků zvýšit. Pokud jsou mléčné, průhledné, tekuté a bez zápachu - je to normální. Pokud se změnil odstín, textura nebo vůně vápna - je nutná odborná pomoc.

Testy po 16 týdnech těhotenství

Kromě standardního vážení, měření tlaku a obecných testů v moči může porodník-gynekolog naplánovat screeningový genetický test. Tento test je založen na detekci hladin hCG, ACE a NE v krvi. Na základě množství těchto hormonů může lékař mít podezření, že plod má genetické vady a abnormality..

Je třeba mít na paměti, že získané údaje nejsou použity k provedení konečné diagnózy. Naznačují pouze vysokou pravděpodobnost vývoje určité anomálie. Pro další výzkum je předepsán ultrazvuk plodu. Pokud se potvrdí vysoké riziko chromozomálních abnormalit, doporučuje se, aby těhotná žena podstoupila amniocentézu (odběr vzorků plodové vody k vyšetření). Genetická struktura plodu a plodové vody je identická, proto jejich analýza umožňuje stoprocentní přesnost detekovat více než 45 vrozených vad. Tato metodologie výzkumu však přináší určitá rizika. To může způsobit potrat nebo infekci plodu..

Amniocentéza není zahrnuta do seznamu povinných studií a těhotná žena ji může odmítnout provést.

Možné problémy s těhotenstvím v 16. týdnu těhotenství

Pokud se hrozba potratu vyskytuje častěji v prvním trimestru, lze pozorovat mrtvé těhotenství po 16 týdnech. Je spojena s chromozomálními abnormalitami, intrauterinní infekcí plodu, expozicí negativním faktorům nebo Rh konfliktem. Diagnóza zmeškaného těhotenství v 16. týdnu je možná stanovením velikosti dělohy a ultrazvukem. V případě zjištění této patologie musí být těhotenství ukončeno ve stacionárních podmínkách.

Poté by měla žena podstoupit komplexní vyšetření, aby zjistila příčinu zmrazení plodu. Další těhotenství se doporučuje naplánovat šest měsíců po vynuceném lékařském zákroku.

V případě krvavého nebo hnědého výtoku, výskytu krvácení nebo tahu, intenzivní bolesti v dolním břiše je nutné se poradit s lékařem v 16 týdnech těhotenství..

Zákazy a doporučení pro nastávající matky v 16 týdnech těhotenství

Těhotenství se stává viditelnějším a žena je stále více nucena změnit svůj způsob života. Je načase, aby budoucí ženy v práci přemýšlely o změně šatníku a získaly pohodlné a pohodlné oblečení. Měli byste také pamatovat na speciální spodní prádlo a opouštět paty ve prospěch bot s nízkými podrážkami. Musíte si také pamatovat správné držení těla pro spaní - spánek na zádech a žaludku je nezdravý.

Funkce napájení

Pro normální vývoj plodu musí žena dodržovat zdravou a vyváženou stravu. Denní menu by mělo zahrnovat produkty různých skupin - ovoce, zelenina, obiloviny, mléko, maso, ryby. Kousek po kousku musíte jíst mořské plody, bobule a ořechy (bez alergií). Nedoporučuje se ignorovat výskyt jakýchkoli chuťových preferencí. Zpravidla signalizují nedostatek určitých stopových prvků v těle..

Zvláštní pozornost by měla být věnována způsobu vaření. Jsou nejlépe pečené, dušené, dušené nebo vařené. Je lepší zdržet se nakládaných, uzených a smažených potravin. Nedoporučuje se také zneužívat moučné výrobky a sladkosti. To může vyvolat zvýšení hladiny glukózy v krvi a nadměrný nárůst tělesné hmotnosti..

Příjem vitamínu

V tuto chvíli mohou být nutné multivitaminové komplexy i pro těhotné ženy, které dodržují vyváženou stravu. Proto můžete konzultovat s gynekologem o výběru nejoptimálnějších prostředků. Pokud těhotná žena zvládne bez multivitaminů, měl by pokračovat příjem vitamínu D a vápníku..

Sex v 16 týdnech těhotenství

Mnoho žen v tomto období začíná novou etapu svého vztahu. V raných fázích byl sexuální život omezený kvůli neuspokojivému zdravotnímu stavu těhotné ženy. Nyní nausea prochází, stav se normalizuje a hormonální změny a průtok krve do genitálií je činí citlivějšími.

Při absenci lékařských kontraindikací (hrozící potrat, placenta previa) není sexuální život omezen. V tomto případě je třeba se vyvarovat hlubokého pronikání a tlaku na žaludek..

Fyzická aktivita

Vzhled břicha není důvodem ke vzdání se sportu. Naopak, mírná fyzická aktivita bude přínosná pouze. Je nemožné přepracovat a zvedat závaží. Můžete se přihlásit do bazénu, provádět dechová cvičení, zúčastnit se tanců, dělat fitness nebo jógu pro těhotné ženy. Pravidelné kurzy pomohou zůstat ve formě, připravit se na nadcházející práci a usnadnit průběh těhotenství..

Ženy, které nejsou schopny navštěvovat tělocvičnu, mohou chodit ve vzduchu. Chůze pomůže předcházet hluboké žilní trombóze a nasycení těla kyslíkem..

Lékařské procedury, drogy

Přestože placenta již během tohoto období funguje, léčbu by měl předepisovat lékař. Mnoho léků a lékařské manipulace během těchto období jsou kontraindikovány. Nedoporučuje se také používat doplňky stravy a lidové léky. Jejich bezpečnost nebyla prokázána a účinek na ženské tělo nebyl studován..

Ultrazvuková fotografie 16 týdnů těhotenství

Jak vypadá žaludek po 16 týdnech těhotenství

Video: 16. týden těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

16 týdnů těhotenství

Zdá se, že teprve nedávno těhotenský test ukázal, že jste se stali šťastnými rodiči, a už uplynuly čtyři měsíce. Za nejtěžším obdobím těhotenství - toxikóza skončila, objevila se dobrá chuť k jídlu a konečně se můžete cítit jako matka a ocenit všechna kouzla své pozice.

Dítě se ve své matce aktivně vyvíjí a roste, i když o tom zatím ostatní nemusí ani hádat. A máte čas si užít svou pozici, chodit více a věnovat dostatek času svému manželovi - není tajemstvím, že mnoho mužů se začne cítit nemilované a opuštěné během těhotenství své ženy.

Kolik měsíců uplynulo? Uběhly již čtyři porodnické měsíce (v jednom porodním měsíci - 28 dní).

Co se stane v 16. týdnu těhotenství?

Váš stav se ve srovnání s prvními týdny těhotenství výrazně zlepšuje, vaše chuť k jídlu se zvyšuje a můžete jíst, co si duše přeje. Měli byste pozorovat umírněnost v jídle a neměli byste dodržovat vaši chuť k jídlu - konec konců je hubnutí během těhotenství obtížné a během porodu vás opravdu bude brzdit..

Měli byste vědět, že hmotnost matek v 16 týdnech těhotenství se může zvýšit o 2,5–3 kg. Pokud jste přidali mnohem více a zároveň se cítíte dobře a nemáte otoky - zkontrolujte svůj jídelníček: s největší pravděpodobností jíte příliš mnoho sladkých, moučných a jiných potravin, které neprospívají tělu matky a dítěte.

Mnoho matek se začíná chovat příliš náročné a rozmarné, terorizuje ostatní neustálými stížnostmi a požadavky. Pokud si takové chování všimnete sami za sebou - zkuste změnit svůj postoj k těhotenství a jiným - protože ve skutečnosti je vaše situace zázrakem a svátkem pro rodinu a ne příležitostí k náladám. Vaši příbuzní se stejně bojí o své zdraví a dítě, nehádejte se s nimi kvůli dočasným změnám nálady.

Plod a jeho vývoj v 16. týdnu

Dítě aktivně roste, jeho orgány pokračují ve vývoji. Po 16 týdnech těhotenství je velikost plodu od horní části hlavy po ocasní kost ̴ 11 cm a hmotnost přibližně 80 g. Dítě aktivně roste, jeho nohy jsou stále delší než kliky a brzy na ultrazvuku budete moci pojmenovat jeho délku od koruny po paty.

Uši dítěte se postupně pohybují od krku k hlavě, oči se také pohybují na svém místě. Slyšení drobků se dosud nevytvořilo, ale je schopno vnímat vibrace na povrchu kůže. Oči jsou stále zavřené, ale dítě je začíná pomalu vést různými směry. Jakmile se oko otevře, dítě začne blikat aktivně.

Svaly obličeje se nadále formují - miminko se krčí, usměje se, staví tváře. Také dítě začne trénovat prsty - popadne pupeční šňůru rukama, táhne a stlačí ji.

Kůže dítěte je stále červená a hladká - tento druh vzhledu je způsoben tím, že je velmi tenký a cévy lesknou kůží. Ale na něm se již začíná tvořit lanugo - tenké chloupky, které spolu s vyvinutým prvotním lubrikantem chrání pokožku dítěte před vlhkostí.

Ostatní orgány vašeho dítěte aktivně pracují: srdce bije dvakrát rychleji než srdce matky; trávicí trakt začíná fungovat; imunitní systém je tvořen. Játra dítěte přestávají fungovat jako hematopoetický orgán (nyní kostní dřeň převezme tuto funkci) a začne produkovat žluč.

V 16. týdnu těhotenství tvoří dívky dělohy, vagíny a vejcovody, asi 5 milionů vajec je již ve vaječníku. Chlapci mají penis a varlata, ale varlata ještě nespadla do šourku a jsou v břišní dutině.

Dítě začíná trénovat svůj svalový systém - aktivně pohybuje končetinami, otočí se a pohybuje se v plodové vodě. Množství plodové vody v této fázi dosahuje 250 ml.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Správná výživa

Břicho v 16. týdnu těhotenství je stále téměř neviditelné, i když při opakovaném těhotenství může být jeho velikost díky podvrtnutí a šlachám větší. Děloha zatím váží pouze 250 g, takže na vnitřní orgány nevyvíjí významný tlak.

Nyní je velmi důležitý čas, kdy dochází k aktivnímu růstu a formování všech orgánů a systémů dítěte, takže matka musí plně jíst, aby mohla dítěti poskytnout všechny živiny.

Těhotná žena by měla věnovat zvýšenou pozornost kvalitě a množství konzumovaného jídla. Na složení jídelního lístku záleží - mělo by mít dostatečné množství bílkovin, zdravých tuků a uhlohydrátů, minerálů a vitamínů. Musíte jíst 4-5krát denně v malých porcích, jídla by měla být rozmanitá a uspokojivá. Snídaně by měla být nejživější, oběd by měl zahrnovat první chod a večeře by měla být lehká, aby nastávající matka mohla klidně spát.

Míchání dítěte v 16. týdnu těhotenství

V 16. týdnu těhotenství mají ženy, které nemají první dítě a nemají nadváhu, šanci cítit pohyby dítěte. Matky nejčastěji nerozumí přesně tomu, co cítí - konec konců první pohyby drobků jsou velmi jemné, připomínající pohyb plynových bublin nebo dotyk motýlích křídel.

Pokud jste své dítě ještě necítili - nebojte se, protože normálně ženy mohou cítit první míchání plodu po 22 týdnech těhotenství. V prvním těhotenství se pohyby plodu začnou cítit mnohem později než v následujícím období.

Kromě toho se všechny děti vyvíjejí různými způsoby, a proto je každé těhotenství jedinečné. Nebojte se, pokud jste si ještě nevšimli pohybů vašeho dítěte - to znamená, že tato radostná událost je stále před vámi.

Máminy pocity

Děloha v této fázi těhotenství ještě nedosáhla takových rozměrů, že by způsobila ženě vyjádřené nepohodlí. Těhotná děloha však na močový měchýř zřetelně přitlačuje, a proto zůstává poměrně výrazná potřeba časté toalety..

V 16. týdnu těhotenství můžete poprvé cítit jemné dotek vašeho dítěte, a to vám dá spoustu nezapomenutelných dojmů - v tuto chvíli si žena skutečně uvědomí své mateřství a odpovědnost za dítě.

Krevní zásobení těla matky se zvyšuje - protože od nynějška musí zajistit kyslík a živiny nejen sobě, ale i dítěti. V důsledku zvýšeného krevního oběhu a ředění krve se může mamince vyvinout zvýšené krvácení z dásní, krvácení z nosu.

Prsa se také připravuje na porod a krmení dítěte: zvětšuje se, zvětšuje se a může dokonce v mledzivu vyniknout. V žádném případě byste neměli tlačit na bradavky a pokusit se vytlačit kolostrum - podráždění bradavek může vést ke zvýšení tónu dělohy a hrozbě předčasného porodu.

Používejte vhodné podprsenky vyrobené z přírodních tkanin. S poměrně hojným mlezivem lze vložit speciální absorpční polštářky. Je nutné pečlivě sledovat hygienu mléčných žláz - protože kolostrum je příznivé prostředí pro množení bakterií.

Vybít

Výtok v 16 týdnech těhotenství by měl být stejný jako dříve, ale jejich objem se může zvyšovat - v důsledku zvýšeného krevního oběhu v genitáliích se výboj stává hojnější a tekutější, ale konzistence a barva by měla být neutrální.

Pokud vidíte žlutou nebo zelenou barvu, nepříjemný zápach a syrovou výtok, měli byste kontaktovat svého gynekologa, který vás sleduje - je možné, že se projevila infekce, která by mohla ohrozit vaše dítě.

Výboje s pruhy barvy jsou také nebezpečné, hnědé, příliš vodnaté a bohaté - to vše může být známkou předčasného porodu a vyžaduje okamžitou konzultaci a léčbu.

Bolest v 16 týdnech těhotenství

Bolest v tomto stádiu těhotenství není typický jev - spíše hovoří o vývoji jakýchkoli patologických stavů. Samozřejmě je nyní možná divergence pánevních kostí v důsledku zvětšující se dělohy, ale je lepší kontaktovat kliniku se stížnostmi na jakoukoli bolest.

Je obzvláště nebezpečné, pokud máte bolesti břicha v 16 týdnech těhotenství - samozřejmě, v této době se riziko potratu snižuje, ale tento scénář je stále možný.

Nezbytný výzkum a analýza

Tento týden těhotenství je z hlediska vyšetření velmi důležitý: v období 16–18 týdnů se provádí trojitý test - stanovení hladiny α-fetoproteinu, chorionického gonadotropinu a nenavázaného estriolu. Tento test odhalí až 40 různých fetálních malformací..

Pokud jsou výsledky tří testů špatné, může být nutná amniocentéza - odběr amniotické tekutiny pro analýzu. Podstatou této metody je izolovat fetální buňky umístěné ve vodách a pěstovat z nich kulturu, jejíž studium pomůže přesně určit, zda má plod vývojové vady, a naznačit ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Amniocentéza sama o sobě není bezpečným postupem - konec konců je během studie propíchnuta přední břišní stěna jehlou, která by měla proniknout do děložní dutiny. Přes jehlu lékař provede příjem plodové vody k vyšetření. Navzdory skutečnosti, že se postup provádí pod dohledem ultrazvuku, existuje malá pravděpodobnost komplikací, z nichž nejnápadnější z nich je ukončení těhotenství. Amniocentéza by proto měla být prováděna přesně podle indikací.

Matka navíc podstoupila takové testy v 16 týdnech těhotenství: obecná analýza moči, podle indikací obecný krevní test, studie hladin hormonů.

Ultrazvuk v 16 týdnech těhotenství se provádí podle indikací - v případě podezření na patologii plodu nebo krevní oběh. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení na internetu, pokud máte 16 týdnů těhotenství, je obtížné určit pohlaví dítěte, protože velikost plodu je stále velmi malá a pravděpodobnost chyby je velmi vysoká. Je lepší počkat, až dítě vyroste a pohlaví vašeho dítěte bude možné určit s velkou pravděpodobností úspěchu.

Pokud jste těhotná s dvojčaty

Pokud vám příroda udělala radost se dvěma dětmi najednou, je pravděpodobné, že již cítíte jejich přítomnost v bříšku. Děti rychle rostou a rozvíjejí se, jsou docela aktivní. Máma dvou dětí by měla být opatrná a více se uvolnit, obecně se však průběh těhotenství neliší od obvyklých.

Sex v 16 týdnech těhotenství

Sex v tomto stadiu těhotenství není kontraindikováno, naopak, kvůli zvýšenému krevnímu oběhu v pánevní oblasti může sex dát ženě nové pocity. Vyhýbejte se sexu pouze v případě hrozícího potratu, nízké placentace a někdy s vícenásobným těhotenstvím.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám první těhotenství, 16 týdnů, ocasní kost hodně bolí. Nebyly zraněny. Co způsobuje takovou bolest?

Během těhotenství, jak roste děloha, se pánevní kosti postupně začnou rozptylovat a v první řadě se kostra kostní kosti odchýlí. To může způsobit docela silnou bolest v kostní kosti. Avšak s těžkou bolestí v kostrči během těhotenství (zejména pokud máte 16 týdnů těhotenství), doporučení odborníků doporučuje podstoupit další vyšetření, abyste vyloučili další patologii.

Jak velká je moje dítě po 16 týdnech těhotenství? Je to velmi zajímavé, protože uplynuly téměř 4 měsíce a břicho je téměř neviditelné.

Embryo se po 16 týdnech těhotenství podobá velikosti avokáda nebo novorozeného kotě - ve skutečnosti se vaše dítě vejde do dlaně dospělého. Hmotnost dělohy je pouze 250 g, dítě - ne více než 100 g. Z tohoto důvodu nemusí být bříško v této době patrné, zejména u žen s trénovanými břišními svaly.

Jak by se měla žena cítit po 16 týdnech těhotenství? Neustále se cítím unavená a neklidná, i když nemám ani nevolnost ani jiné projevy toxikózy.

Pohoda v 16. týdnu těhotenství by měla být uspokojivá, takže konstantní únava může znamenat nedostatek vitamínů a minerálů, malé množství odpočinku nebo jakoukoli patologii, která se během těhotenství zhoršila. Pokud vyšetření ukázalo, že jste zdraví, zeptejte se svého těhotného lékaře, aby vám poradil komplex vitamínů pro těhotné ženy. Vitamíny na 16 týdnech těhotenství vám pomohou cítit nárůst síly a energie. Relaxujte častěji a buďte na čerstvém vzduchu a vaše zdraví se zlepší.

16 týdnů těhotenství

16 týdnů v početí nebo 18 porodníků

Gestační věk 16 týdnů v početí je 18 porodníků. Zvláště ne pozoruhodné, pokud jde o nové pocity. Druhá polovina těhotenství se blíží, když dítě začne rychle růst a přibývat na váze, což výrazně ovlivní vzhled, konkrétně velikost břicha.

Pocity v šestnácti týdnech těhotenství

1. Hmotnostní přírůstek. Žena váží v průměru o 2-6 kilogramů více, než byla krátce před těhotenstvím. Lékař pečlivě monitoruje subjektivní pocity budoucí matky po 16 týdnech, její chuť k jídlu, rychlost přírůstku na váze a, pokud jsou příliš velké, doporučuje vám, abyste trochu zmírnili vášnivost nad jídlem a zařídili půst. Nemusí to být mono-dieta. Stačí jen sníst a odstranit všechny pekárenské výrobky a sladkosti. Jednoho dne nalačno se některým matkám podařilo zhubnout kilogram hmotnosti.

Ale existují ženy, které moc nejí, ale rychle přibírají na váze. Obvykle je to pozorováno u matek s původně nízkým indexem tělesné hmotnosti. Pokud budete jíst mírně, testy a tlak jsou v pořádku, nebojte se, pokud je přírůstek hmotnosti o něco vyšší než obvykle. S největší pravděpodobností máte v těle tekutinu. Po porodu rychle odejde a znovu se ztenčíte..

2. Hrudník. U většiny matek už není bolestivá, i když zůstává zvětšená. Bradavky potemněly, zhnědly a byly velké. Je možné pozorovat nažloutlý lepkavý výtok z bradavek - jedná se o tzv. Kolostrum. Jeho velký počet nebo úplná absence není známkou dobré nebo špatné laktace v budoucnosti..
Lékaři nedoporučují tlak na bradavky, aby se zabránilo tvorbě trhlin na nich a infekci, a také aby vyvolali hypertonicitu dělohy..
Chcete-li zabránit skvrnám na prádle, použijte speciální podložky na podprsenku. Některé ženy, jako úspora, protože tyto polštářky jsou poměrně drahé, kupují běžné hygienické vložky a rozdělují je na 2 části. Protože množství vypouštění není tak velké, je to dost.

3. Bříško. Prakticky se přiblížil k pupku. Proto bez kalhot pro těhotné ženy to nedokáže. Díky zvětšené bříšce se maminka stala nepříjemným spánkem a hodně se pohybovala. Můžete myslet na obvaz, gymnastiku (pokud nehrozí ukončení těhotenství) a pohodlné boty bez podpatků a klínů. To je velmi důležité nejen pro pohodlí a prevenci křečových žil, ale také pro bezpečnost. Vzhledem ke změněnému těžišti těla, tendenci ke snížení krevního tlaku je možnost pádu velká.

Někteří mumie si myslí, že jejich bříško je příliš malé. A pokud také neexistuje žádný pohyb, pak se nepříjemné myšlenky vkrádají o možná zmrzlé těhotenství. Ve skutečnosti není nutné, aby byl žaludek velký. V průměru roste děloha v průměru 1 cm za týden (nyní je to 18 cm) a obvod břicha se také zvětšuje o 1 cm. Před porodem si můžete dokonce zjistit, jaký bude váš „pas“. Pokud byl pás před těhotenstvím 68 cm, pak to bude asi 108 cm před porodem. Pokud břicho roste příliš rychle, může to být způsobeno ukládáním tuku na břišní stěně nebo jeho slabostí, kvůli čemuž děloha „padá“ dopředu.

4. Míchání. Ženy po 16 týdnech nebo o něco později, po 17 týdnech těhotenství při početí (18-19 porodnice), se začínají cítit vícečetné. Obvykle se to stane s každým novým těhotenstvím dříve a dříve. Je velmi důležité si pamatovat datum prvního rozruchu. Její doktor napíše na směnku. A počítat od ní 20 týdnů, v případě těhotné ženy poprvé, nebo 18 týdnů, v případě re-těhotné, obdrží přibližné datum narození. Toto datum samozřejmě není přesné. V případě pravidelné menstruace a ovulace, která nastala 14. až 15. den menstruačního cyklu, by bylo vhodnější vzít v úvahu datum získané Negeleho vzorcem: odečíst 3 měsíce od prvního dne poslední menstruace a přidat 7 dní.

5. Nevolnost. Obvykle do této doby časná toxikóza končí. A nevolnost může být spojena s onemocněním žaludku, stejnou gastritidou, zhoršenou během těhotenství nebo s nemocemi, které vůbec nejsou spojeny s trávicím systémem. Můžete se například cítit nemocní kvůli vysokému krevnímu tlaku..

6. Bolesti hlavy a závratě. Jejich důvody jsou různé. Bolest migrény (pociťovaná v jedné části hlavy) je často vyvolávána produkty. Například ořechy nebo čokoláda. Bolest napětí, když se zdá, že celá hlava je svázána obručemi, vyvolaná nervózním napětím, fyzickou prací, poraněními krku. Samozřejmě, léčba je nyní sotva možná. Během těhotenství je zakázáno užívat mnoho léků. A jako anestezii můžete užívat drogy ibuprofenu a paracetamolu.

Závratě se vyskytuje v důsledku nízkého krevního tlaku a poruch oběhu. Pokud jste donuceni sedět nebo ležet na dlouhou dobu, pak než zaujmete vzpřímenou polohu, trochu si protáhněte svaly, protáhněte.

Kontrastní sprchy a lehká gymnastika pomáhají dobře oživit. Mimochodem, mnoho nastávajících matek říká, že právě během těhotenství se staly neobvykle pružnými a dobře snášely zatížení.

Co se stane dítěti v šestnácti týdnech těhotenství

Nervový, imunitní systém a mozek

Plod velmi aktivně vyvíjí mozek. Počet nervových buněk roste. Drážky a spirály se zvětšují a prohlubují se. Myelin se objevuje kolem nervů, což je membrána, která pomáhá přenášet signály do nervů..

Brzlík je tvořen, nebo jiným způsobem, brzlík. Nachází se na spodní straně hrudní kosti, těsně pod klínovou drážkou. Tento orgán je zajímavý tím, že v průběhu života podléhá obrácenému vývoji. Ve věku 30 let téměř úplně zmizí. Přesný věk zániku žlázy závisí na životním stylu a dědičnosti. Čím později se to však stane, tím lépe, protože brzlík nedovoluje tělu stárnout. Proč potřebuji brzlík?

V doslovném smyslu slova na tom závisí kvalita lidského života. Tato žláza je zvláště důležitá pro děti do 5 let. Jedná se o jakýsi „vzdělávací ústav“ pro výcvik lymfocytů (buněk imunitního systému), vytvořených z buněk kostní dřeně. Jakmile se v brzlíku stanou T-lymfocyty, tj. Buňkami, které mohou bojovat s nejsilnějšími bakteriálními infekcemi, viry, nemocemi spojenými s narušeným imunitním systémem. Z brzlíku jsou T lymfocyty posílány do krve. Ve věku pěti let již počet lymfocytů postačuje a funkce brzlíku začíná klesat. Takže se nemusíte bát, když uvidíte, že počet lymfocytů ve formě výsledku krevního testu vašeho dítěte je vyšší než obvykle. Tyto standardy jsou pro dospělé. Děti, jak už víte, mají podle definice více.

Kostní systém

Kosti dítěte již začínají hromadit vápník. Falangy prstů a základny stoliček jsou plně vytvořeny, jsou hlubší než základy mléka..

Nezapomeňte, že dítě dostává vápník z vašeho těla, proto začněte s prevencí jeho nedostatku doma. Dítě od vás odebere vše, co mu má, nebojte se. Většina vápníku obsahuje mléčné výrobky. Jen málo dospělých může pít plnotučné mléko, což vede k silné tvorbě plynu, ale vysoce se doporučuje mléčné výrobky. Je pravidlem jíst tvrdý sýr denně (nealkoholický sýr se nedoporučuje kvůli riziku střevních infekcí), tvaroh, nápoje z kyselého mléka - kefír, jogurt, acidofilus atd. Výrobky z kyselého mléka však nenechávejte déle než jeden den po otevření balení. Dokonce i v lednici. Z produktů rostlinného původu má sezam největší hodnotu. Jeho zrna si můžete přidat do téměř jakéhokoli jídla.

Doporučuje se jíst více zeleniny a ovoce. Obsahují hodně vitamínu C - kyseliny askorbové. Pomáhá také rychle a dobře vstřebávat vápník..

Zkuste pít méně sladkých sodovek. Naopak přispívají k vyluhování vápníku z těla.

Nedostatek vápníku poškozuje nejen zuby nastávající matky, ale také její kosti. Riziko rozvoje osteoporózy v budoucnosti roste. Pánevní kosti začínají bolet a rozcházet se. O něco později gynekologové pro profylaktické účely předepisují vápník s vitamínem D3 všem mumímům pro lepší absorpci v průběhu měsíce po dobu jednoho měsíce..

Denní rutina

Dítě je velmi a spí na dlouhou dobu. V průměru trvá cyklus každého snu asi čtyři hodiny. Při probuzení může dítě otevřít oči. A on už vidí světlo. Režim dne dítěte se však často neshoduje s režimem dne budoucí matky. Odpoledne, když je máma aktivní, spí, houpá se. A v noci, v tichosti, je možné cítit první míchadla.

Mimochodem, v bříšku mé matky to není vůbec tma odpoledne, jak si mnozí myslí. Na slunci získává dětský „pokoj“ růžovo-fialovou barvu.

Na recepci u gynekologa

Tam na vás nic zvláštního nečeká. Váš lékař vám předá standardní močový test. Ultrazvuk se v tuto chvíli provádí pouze za přísných indikací. Například, pokud existuje podezření na špatné, které se děje plodu v šestnácti týdnech těhotenství, jeho malformace. A konečný termín pro druhou screeningovou studii ještě nenastal.

Standardně se pro vás měří výška děložního pozadí a obvod břicha. Zadejte data na kartu. Budou se ptát na přítomnost pohybů a datum jejich začátku, pokud jsou již cíteni..
Někteří lékaři navíc již začínají poslouchat srdeční rytmus dítěte pomocí „trubek“ - porodních stetoskopů. Mnoho matek vyjde po takové schůzce s lékařem uvolněnější. Doktor slyšel, jak se srdce jejich bít, bříško rozrostlo - to znamená, že je vše v pořádku. A to není nutné dělat ultrazvuk, aby se to vidělo. Ale pokud chcete poslouchat srdeční rytmus sami s běžným stetoskopem (ten vložený do uší), nebudete úspěšní...

16 týdnů, projekce druhého trimestru těhotenství (video):

16 týdnů, screening druhého trimestru těhotenství

Tipy pro nastávající matky

Mnoho těhotných žen blíž k druhé polovině tohoto období se začíná obávat těžkosti v nohou a otoku. To je naprosto přirozené. V těle nastávající matky, více krve cirkuluje, byla přidána váha, a to i kvůli děloze a plodu, zpětný průtok krve se zpomalí, nohy se zvětší. Aby se tomu zabránilo, musíte chodit méně v patách, pak bude tělesná hmotnost rozdělena po celé noze. A obecně se snažte být méně vzpřímení. Mimochodem, pokud sedíte, pak je také významné zatížení nohou a zad. Pokud jste doma, například u počítače, zkuste udržet nohy na vyvýšené plošině. Ideální, pokud na úrovni pánevní nebo dokonce o něco vyšší. Obecně platí, že zvýšení je velmi užitečné..

Při procházce po písku pomáhá vlhká tráva relaxovat. Pokud to není možné, přinejmenším si jako příjemný zvyk snižte nohy večer ve vaně studené vody. Odstraní otok, jako by byl ručně. Obzvláště pokud provádíte masáž chodidel po zákroku.

Pokud chcete více léků, poraďte se se svým gynekologem ohledně možnosti použití gelu troxevasinu (s účinnou látkou troxerutin). Pomáhá zmírnit otoky a bolesti v nohou. Můžete také nosit kompresní ponožky nebo punčochy s kompresním poměrem 1, tj. S nejlehčí. To je možné i bez konzultace s lékařem, jako profylaktické.

Dalším problémem charakteristickým pro těhotenství je nespavost. Čím delší je těhotenství, tím vyšší je riziko jeho výskytu. Velmi dobře pomáhá uklidnit valeriána. Je lepší pít ji ve formě tablet nebo ve formě infuze vody. Těhotenství by nemělo pít alkoholové tinktury valeriánu.

Nezapomeňte ventilovat místnost. Udělejte z postele příjemné tělo s podestýlkou. Před spaním se projděte na ulici. To by vám mělo pomoci rychle usnout..

Mohu mít v tuto chvíli sex? Ano, ale pouze pokud nedochází k krvavému výtoku z genitálního traktu, délka děložního hrdla je normální a žaludek neublíží. Postoje je přirozeně nutné zvolit tak, aby na žaludek nebyl cítit žádný tlak. Ideální - když oba partneři leží na boku.

16. týden těhotenství: pocity, vývoj plodu, ultrazvuk

16. týden těhotenství je pro budoucí matku úžasný a klidný čas. Dítě stále aktivně roste, ale ženské tělo se již přizpůsobilo probíhajícím změnám. Její blaho a nálada se znatelně zlepšují, rostoucí bříško je potěšeno. Všechny informace o tom, co potřebujete vědět o tomto období těhotenství, naleznete v článku.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

16. týden těhotenství: pocity

15-16 týdnů těhotenství odpovídá čtvrtému měsíci celého období. Většina žen do této doby úplně zmizí všechny nepříjemné pocity z prvního trimestru. Už se neobtěžoval ranní nevolností a zvracením, bolestí a křečemi.

Obecně se blaho budoucí matky stabilizuje, cítí následující změny:

 • vzhled zdravé chuti k jídlu. S rozloučením s časnou toxikózou může žena bezpečně rozšířit své menu. Výživa musí být vyvážená a správná, s množstvím bílkovinných potravin, zeleniny a ovoce. Vzhledem k tomu, těhotná žena jí ve skutečnosti pro dva, zácpa může začít. Aby se jim zabránilo, jsou do stravy zahrnuta jídla bohatá na vlákninu;
 • přibývání na váze. V prvních měsících těhotenství nejsou ještě patrné změny hmotnosti. Těhotná žena může dokonce ztratit určitou váhu kvůli špatné chuti k jídlu a toxikóze. Ale tady je 16 týdnů těhotenství - čas přibrat na váze a užít si zaoblenou bříško. Celkový nárůst v tomto období dosahuje 3 kg;
 • časté močení. Růst plodu a dělohy zvyšuje tlak v močovém měchýři, takže je důležité, aby se žena starala o příležitost navštívit toaletu včas;
 • potíže s dýcháním. Tlak rostoucí dělohy na bránici někdy způsobuje pocit ztuhlosti a dušnosti. Toto je dočasný jev, který zmizí sám o sobě;
 • fyziologický výtok z nosu. Další příznak dočasné povahy, který se může objevit ve druhém trimestru. Nevyžaduje léčbu a nezpůsobuje úzkost, pokud není doprovázena dalšími příznaky: horečka, kašel;
 • první snadné pohyby dítěte po celé minulé těhotenství. 16 týdnů je přesně to období, kdy je žena schopna rozlišit pohyby světla v žaludku a začít čekat na plaché chvění.

Co jiného přinese 16. týden těhotenství? Pocity nemusí být vždy příjemné, ale je zvláště důležité sledovat výskyt bolesti a křeče, povahu výboje a tělesnou teplotu. V případě jakýchkoli náhlých změn byste se měli okamžitě poradit s lékařem, aby se s případnými problémy včas poradili.

16 týdnů těhotenství: vývoj plodu

16 porodního týdne těhotenství je ve skutečnosti 14. týden života. Do té doby se už hodně změnilo vzhled a vnitřní vývoj. Každý den roste malý zázrak. Velikost plodu po 16 týdnech připomíná průměrné avokádo: hmotnost asi 80 ga výška až 10 cm.

Také plod po 16 týdnech je charakterizován těmito změnami:

 • proporce těla jsou zarovnány. Nohy stále rostou a hlava je téměř úměrná tělu;
 • vytvořila se malá tvář: ústa, uši, oči, řasy, obočí;
 • formování skeletu pokračuje;
 • svaly rostou. Pro jejich posílení dítě aktivně pohybuje hlavou, pažemi a nohama. Svaly výrazu se také vyvíjejí: dítě otevírá a zavírá ústa a oči;
 • vykonávají své funkce srdce a krevní cévy, všechny orgány gastrointestinálního traktu.

Je zajímavé, že srdeční frekvence dítěte dosahuje 150 tepů za minutu a kolem 25 litrů krve prochází malé srdce denně.

V tomto okamžiku doktoři už mohou určit krevní typ a Rh faktor dítěte, jakož i jeho pohlaví.

16 týdnů těhotenství: ultrazvuk, testy, doporučení

Ultrazvuk po 16 týdnech není plánovanou událostí. Poprvé se provádí na konci prvního trimestru a opakuje se o něco později. Pokud se ve výsledcích testu vyskytnou stížnosti nebo odchylky, může lékař předepsat těhotný ultrazvuk.

Během studie bude možné rozeznat, jak dítě vypadá, jeho tvář a tělo, zvážit pohyby a také navrhnout pohlaví. Jinak tato metoda zůstane neinformativní, takže gynekolog nejprve předepíše standardní postupy:

 • vážení;
 • měření tlaku;
 • obecná analýza krve a moči;
 • stanovení výšky dělohy.

Mezi další studie jsou možné:

 • test ke stanovení hladiny takových hormonů, jako je hCG a estriol, a a-fetoproteinového proteinu (s výjimkou malformací dítěte);
 • amniocentéza (analýza plodové vody z děložní dutiny);
 • Dopplerův ultrazvuk (krevní zásobovací test).

Aby šestnáctý týden těhotenství normálně pokračoval a nezpůsoboval nepohodlí, měla by těhotná žena dodržovat následující doporučení:

 • Používejte pohodlné syntetické oblečení a boty s nízkým podpatkem. Břicho v 16 týdnech je již znatelné a je čas přejít na prostornější oblečení pro těhotné ženy;
 • chodit na čerstvý vzduch. Během procházek je tělo matky a dítěte obohaceno kyslíkem, celkový tón se zvyšuje a nálada se zlepšuje;
 • obsahují ve své stravě co nejvíce ovoce a zeleniny, potravin s vysokým obsahem vápníku a železa. Na doporučení lékaře můžete brát vitamíny pro těhotné ženy;
 • věnujte pozornost masáži břicha a hrudníku, abyste předešli striím;
 • zvykni si spát na své straně, aby nevyvíjel další tlak na břicho a páteř;
 • Nevzdávejte se intimního života, pokud pro gynekologa neexistují kontraindikace. Druhý trimestr je období, kdy sex není spojován s problémy a nepohodlí..

Dobře organizovaný režim dne, dostatečný odpočinek a spánek - to je vše, co budoucí matka potřebuje v 16. týdnu těhotenství. V tuto chvíli zůstávají všechny starosti prvních dnů a týdnů a pohody a nálada se stanou věrnými společníky budoucí matky.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

16 týdnů těhotenství

16. fetální týden těhotenství je osmnáctý porodnický týden těhotenství. Od této doby bude budoucí maminka pravidelně cítit, jak se budoucí dítě pohybuje a jak je tlačeno.

Během tohoto období dítě aktivně rozvíjí centrální nervový systém. V porodnictví je šestnáctý týden považován za časné fetální období. Tento týden je relativně klidný, navíc je možné provést úplné vyšetření dítěte, abyste získali úplný obrázek o jeho zdraví a vývoji.

Obsah

Úvod

16. týden těhotenství je pro nastávající matku klidným a plodným obdobím. Během této doby zažívá žena emocionální vzestup, protože už uplynuly alarmující první měsíce porodu plodu, které byly naplněny emocemi a zdaleka nejlepšího zdraví kvůli hormonální úpravě.

V minulosti zůstala toxikóza, nepohodlí v oblasti břicha a prudká změna nálady. Období šestnácti týdnů je doba, kdy se žena může začít starat o sebe, správně jíst, navštěvovat kurzy pro těhotné ženy a začít se připravovat na vzhled drobků ve světle, které se postupně přibližuje.

16. týden těhotenství: co se stane

Jaké jsou pocity v 16. týdnu těhotenství, které zažívá budoucí matka? Jejich spektrum je velmi rozsáhlé, ale na rozdíl od prvních měsíců nezpůsobují nepohodlí, až na pár z nich.

Zvyšuje se chuť k jídlu. Jak se příznaky časné toxikózy ustupují, začíná se objevovat zájem o produkty, které dříve způsobovaly nevolnost. V tuto chvíli můžete začít rozšiřovat svůj jídelníček. K tomu však musíte přistupovat velmi zodpovědně a dávat přednost pouze zdravým a přírodním produktům..

Významně se zvyšuje hmotnost. Přírůstek na váze je výsledkem lepší chuti k jídlu. Pokud naopak žena v prvním trimestru ztratí v důsledku zvracení a jiných projevů toxikózy naopak váhu, pak se ve druhém trimestru snaží tělo co nejdříve dohnat.

Od okamžiku oplodnění vajíčka a jeho upevnění na stěnu dělohy se hmotnost ženy zvyšuje o tři kilogramy. Takový přírůstek hmotnosti po 16 týdnech těhotenství je považován za normální. V tuto chvíli již žaludek začíná znatelně kulatý, takže nebude možné skrývat „zajímavou polohu“ před těmi v okolí..

Opět časté návštěvy toalety, která je spojena s aktivním růstem plodu a tlakem dělohy na močový měchýř. Nyní je močení mnohem rychlejší. Dýchání je těžší a nedostatek vzduchu. Důvodem je skutečnost, že rostoucí děloha tlačí na bránici. To se nemusí bát, protože tento stav je pro těhotnou ženu normální.

V tuto chvíli se může objevit výtok z nosu, který je považován za fyziologický a po určité době prochází nezávisle.

Jelikož se břicho začíná výrazně zvyšovat v 16. týdnu těhotenství, má dítě více prostoru ke studiu svých končetin a zvláštních her. Kromě toho se dítě stává aktivnějším, v důsledku čehož budoucí matka začne cítit jeho pohyby a může s ním komunikovat dotykem.

Většina žen má problémy s pohybem střev. Chcete-li se zbavit zácpy, měli byste znovu zvážit svou stravu přidáním dalších potravin s vlákninou a vitamíny..

Hrozby po 16 týdnech těhotenství

I když toxikóza již v 16. týdnu těhotenství již uplynula a žena nehrozí dehydrataci a vy se již nemusíte bát potratu, objevují se další stejně závažné hrozby.

Zmrazené těhotenství

V tuto chvíli mohou udělat takovou neuspokojivou diagnózu jako zmeškané těhotenství. Spočívá v tom, že plod zastavuje vývoj a umírá, zatímco v děloze. Kritickým obdobím pro vývoj tohoto stavu je období od šestnáctého do osmnáctého týdne těhotenství.

Není možné přesně určit, co způsobilo tuto patologii. Jeho výskyt často vyvolává několik faktorů najednou. Jsou zastoupeni:

 • Přítomnost infekcí přenášených na dítě v mateřském těle;
 • Matka a dítě Rhesus;
 • Nízké hladiny progesteronu. Tento sekreční prvek je zodpovědný za nesení plodu bez komplikací, a pokud progesteron začne klesat po 16 týdnech těhotenství, můžeme posoudit smrt plodu plodu.
 • Nesprávný životní styl těhotné nebo nepříznivé ekologie;
 • Chromozomální defekty u dítěte;
 • Potraty, které byly provedeny dlouho před těhotenstvím a způsobily komplikace.

Zmrazené těhotenství ohrožuje nejen zdraví, ale i život nastávající matky. Z tohoto důvodu je velmi důležité si všimnout alarmujících příznaků, které hovoří o této patologii, aby bylo možné včas jet do nemocnice.

Diagnostika a analýza zmeškaného těhotenství

Pro přesnou diagnózu bude těhotná žena poslána na ultrazvukové vyšetření a hCG v 16. týdnu těhotenství, jehož růst v patologii by měl prudce poklesnout. A díky ultrazvuku bude diagnóza schopna potvrdit a extrahovat mrtvý plod bez následků na zdraví žen.

Zmrazené těhotenství může být diagnostikováno následujícími příznaky:

 • Bolest v oblasti břicha;
 • Hluboký výboj s příměsí krve;
 • Slabost a zvýšení ukazatelů teploty;

Nebezpečí této patologie spočívá v tom, že je téměř nemožné určit ji pouze na základě pocitu těhotné ženy. Polovina symptomů, které doprovázejí zmeškané těhotenství, může být často pozorována v případě normálního průběhu těhotenství.

Proto by se žena měla v zájmu včasné identifikace a zastavení patologie účastnit plánovaných vyšetření, provádět testy a věnovat pozornost jejím pocitům.

Křeče a bolest

Bolest a křeče, které se mohou objevit v různých částech těla, jsou pro ženu signálem, aby více pozorně sledovala své zdraví. Takové příznaky by neměly vyvolávat obavy, pouze pokud jsou vzácné a nevýznamné, pokud se zintenzivňují, měli byste naléhavě konzultovat prenatální kliniku.

Ve věku 16 týdnů těhotenství se bolest může objevit v:

 • Bederní a žebra - objevují se při delší chůzi a sezení. Jsou spojeny se zvýšením dělohy;
 • Břišní oblast - ke křečím dochází v důsledku skutečnosti, že se děloha začíná protahovat pod růstem plodu;
 • Okrajová a časová oblast - vznikají přepracováním a zvýšeným průtokem krve;
 • Dolní končetiny - projevují se otoky a zvýšenou zátěží kloubů v důsledku růstu hmoty dítěte a matky;

Pokud budete postupovat podle doporučení gynekologa, lze tyto problémy minimalizovat..

Uvolněte se po 16 týdnech těhotenství

V současné době jsou standardem bohaté, bez zápachu a necharakteristické odstíny. Svým vzhledem provádí zvýšenou syntézu estrogenu, což způsobuje roztažení dělohy a jejího vazivového aparátu. Budoucí matka by však neměla zapomenout zajistit, aby se jejich barva a konzistence neměnily.

Jejich změny mohou říct, co se děje s tělem mámy a dítěte. Přidělení může být:

 • Vodní - jsou důkazem toho, že došlo k úniku plodové vody a že by měl být neprodleně konzultován odborník;
 • Curdled - tato konzistence je příznakem drozdu, což je onemocnění infekční etiologie, ke které dochází na pozadí poklesu obranyschopnosti těla. Diagnóza je potvrzena po podání nátěrů;
 • Nažloutlé - takový výtok může být důkazem závažného zánětlivého procesu s přítomností hnisu;
 • Krvavé - špinění během 16. týdne těhotenství je alarmující znamení, které ukazuje na hrozbu potratu.

Pokud se vyskytne kterýkoli z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte pomoc, abyste předešli vážným následkům..

SARS a teplota 16 týdnů těhotenství

Se zvýšením teplotních ukazatelů na 37 stupňů byste se neměli bát, protože to je pro budoucí matku normální. Tato skutečnost je vysvětlena skutečností, že během porodu plodu musí tělo pracovat v intenzivním režimu, aby zajistilo nejen sebe, ale i rostoucí drobenku..

Pokud však teplota stoupne nad úroveň a je doprovázena rýmou a kašlem, mělo by se u 16 týdnů těhotenství předpokládat vývoj akutní respirační virové infekce. Aby nemoc nevedla k závažným komplikacím, je třeba se poradit s lékařem o výběru terapie.

Protože mnoho z těchto léků je během těhotenství zakázáno, terapeut pravděpodobně předepíše tradiční medicínu. Bude to hojný nápoj, tře se studenou vodou, kloktá se solným roztokem a odpočívá se v posteli.

Je nutné snížit teplotu studenými ubrousky, protože se nedoporučuje používat paracetamol a aspirin pro těhotné ženy. Také s nachlazením nesmíte vkládat hořčičné omítky a chodit do sauny, aby nedošlo ke zhoršení kvality.

Budoucí matka by měla vzít v úvahu, že pokud dojde k horečce, je třeba okamžitě zavolat sanitku, protože je to vážná hrozba pro nenarozené dítě a může způsobit potrat v 16 týdnech těhotenství nebo vést k jiným vážným následkům.

16. týden těhotenství: vývoj plodu a jeho pocity

V této době se dítě stále vyvíjí velmi rychle. Velikost plodu po 16 týdnech těhotenství je 10 centimetrů a hmotnost je 80 gramů, což lze porovnat s průměrným avokádovým ovocem. Tělo dítěte je již úměrnější. Dolní končetiny jsou nataženy a hlava není vůči tělu tak velká. Tam je aktivní formace kostry. Vznikají svalové struktury. Dítě začne aktivněji pohybovat rukama a nohama. Obličejové svaly jsou již tak vyvinuté, že dítě může otevřít a zavřít ústa, úsměv a šilhání. Díky zesílenému svalovému korzetu krční páteře může plod otočit hlavu doprava a doleva.

V celé práci jsou zahrnuty vnitřní orgány. Aktivně stahují, produkují enzymy a plní své filtrační funkce. Nejaktivnější práce v této době je pozorována v játrech, ledvinách a močovém měchýři. Srdeční frekvence plodu po 16 týdnech těhotenství je 150 tepů za minutu. Srdce je již schopné čerpat asi dvacet pět litrů krve. Nyní můžete určit krevní typ drobků a jeho Rh faktor.

Žlučník a celý gastrointestinální systém jsou aktivní. Dítě již vytvořilo obočí a řasy, ústa, uši a oči. V šestnáctém týdnu, stejně jako dříve, jsou živiny, které odebírá z těla matky, velmi důležité pro růst a vývoj drobků. Aby je mohla přijmout, maminka by měla jíst správné a zdravé jídlo. Nejlepší je jíst často v malých porcích..

Protože dítě potřebuje pro svůj organismus „stavební materiál“, měla by žena do své stravy zahrnout bílkovinová jídla představovaná masem, rybami a mléčnými výrobky. Zelenina a ovoce pomůže nejen saturovat tělo vitamíny, ale také stabilizovat zažívací trakt. Uzené výrobky, sůl a koření musí být zlikvidovány, protože mohou způsobit alergii, pálení žáhy a zácpu u těhotné ženy a poškodit dítě.

Ultrazvuk v 16 týdnech těhotenství

Ultrazvuk v 16 týdnech těhotenství není rutinní zákrok. Můžete se na něj obrátit pouze v případě stížností budoucí matky, jakož i v případě negativních výsledků testu. Během vyšetření může odborník ukázat ženě, jak její dítě vypadá a jak se vyvíjí.

Po 16 týdnech těhotenství se velikost plodu může lišit od 10 do 17 centimetrů a jeho hmotnost bude 80 gramů. Takové míry růstu by neměly ženu překvapit, protože od implantace vajíčka do dělohy uplynuly téměř čtyři měsíce. Na monitoru ultrazvukového přístroje můžete vidět všechny části těla dítěte, páteře a žeber.

Od plánovaného ultrazvukového vyšetření se dítě výrazně zvětšilo, začalo se aktivněji pohybovat a reagovat na vnější podněty. V tuto chvíli již můžete určit pohlaví dítěte. Nelze však poskytnout stoprocentní záruku, protože genitálie drobků jsou stále ve vývoji. K přesnému určení pohlaví plodu lékaři doporučují počkat na další plánovaný ultrazvukový postup.

Vyšetření a analýzy po dobu 16 týdnů těhotenství

Při provádění rutinního vyšetření na prenatální klinice, kromě absolvování standardních testů, vážení, měření krevního tlaku, stanovení výšky děložního pozadí, vyšetření krve a moči, bude žena poslána na následující vyšetření, která jsou přidělena:

 • Trojitý test - stanovení hladiny estradiolu, proteinového fetoproteinu a choriotropinu.
 • Příjem plodové vody z děložní dutiny - tento postup se provádí, pouze pokud existují závažné lékařské indikace v případě podezření na malformace plodu.
 • Ultrazvukové vyšetření vývoje dítěte - provádí se pouze tehdy, jsou-li u těhotné ženy potíže a odchylky od normy ve výsledcích testu.

Pokud specialista určil budoucí matce řadu dalších projekcí, neměli byste zoufalství a paniku. Tyto postupy jsou nezbytné k tomu, aby se v nejbližší době odstranily nejrůznější problémy a pokud možno je napravily..

Výživa v 16. týdnu těhotenství

Vyvážená a správná výživa v 16. týdnu těhotenství není jen klíčem k úspěšnému těhotenství, ale také k snadnému porodu. Budoucí matka by proto měla poskytnout svému tělu a dítěti všechny potřebné látky.

Strava během těhotenství by měla sestávat z obilovin, zeleniny a ovoce, bílkovinných potravin, otrubového chleba, jídel bohatých na vlákninu a vitamínů. Musíte jíst trochu, ale často. Vařte v páře nebo v troubě. Denně by se mělo vypít nejméně dva litry vody. Alkohol v 16. týdnu těhotenství, stejně jako silný čaj a káva, by měly být zcela odstraněny..

Můžete také zjistit, jaký druh výživy je třeba v 17. týdnu těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké hrozby v této době mohou vyvstat, a ještě mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

16. týden těhotenství: Lékařská doporučení

Aby mohl druhý trimestr těhotenství pokračovat bez problémů, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Vyberte si volné oblečení vyrobené z přírodních materiálů a obuvi s nízkými podpatky nebo plochými podrážkami. Během porodu plodu by se budoucí matka měla pohodlně obklopit, jako u šatníku.
 • Trávit více času na čerstvém vzduchu, protože díky chůzi můžete nejen saturovat tělo kyslíkem, což je velmi užitečné v „zajímavé poloze“, ale také se udržet ve formě.
 • Sledujte svůj jídelníček. Musíte jíst správně a pouze s přírodními a čerstvými potravinami, která obsahují vápník, železo a další prvky nezbytné pro matku i dítě.
 • Věnujte pozornost péči o tělo. Aby se zabránilo strie, je nutné nosit spodní prádlo pro nastávající matky, provádět masáž břicha a hrudníku speciálními oleji, aby se zabránilo výskytu strie.

Dodržením všech těchto doporučení v 16 týdnech těhotenství se nastávající matka vyhne všem negativním důsledkům, které se mohou během tohoto období vyskytnout.

Sex v 16 týdnech těhotenství

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, pak gynekologové nenavrhují žádná omezení v intimním životě.

Sex v 16. týdnu těhotenství je kontraindikován pouze v případě prevence placenty, hrozby potratu, děložního tónu a vícenásobného těhotenství. V opačném případě bude mít prospěch pouze intimní život.

Závěr

Těhotenství je skvělá doba pro ženu, zejména po dobu 16 týdnů. V tomto okamžiku toxikóza, výkyvy nálad a další problémy prvního trimestru již zcela vymizí. Žena se uklidní a je přesvědčena, že vše bude v pořádku. Dítě roste a vyvíjí se. Během několika týdnů se jeho velikost a hmotnost zvýší téměř o polovinu.

Během této doby je důležité sledovat své zdraví a dodržovat všechna doporučení odborníka, absolvovat nezbytné testy a absolvovat předepsaná vyšetření. Dodržuje tak jednoduchá pravidla, že nastávající matka si může být jistá pohodlným těhotenstvím a snadným porodem v budoucnosti.

Články O Neplodnosti