Hlavní Analýzy

16 týdnů těhotenství

Trvání 16 týdnů: jak se dítě vyvíjí, jaká je velikost plodu, jak je vidět na ultrazvukovém vyšetření, dochází ke změnám zdravotního stavu matky. Doporučení pro 16. týden.

Šestnáctý týden těhotenství

Do 16. týdne těhotenství se nastávající matka může hrdě podívat na její viditelně zaoblené bříško, protože růst plodu v této populaci těhotenství již dosahuje 16 cm a jeho hmotnost se postupně blíží 100 gramům. Ale stojí za zmínku, že ani ustupující projevy časné toxikózy, které by do této doby neměly být doposud normální, by se absence nevolnosti a zvracení neměla stát důvodem pro nastávající matku začít jíst pro dva - optimální zvýšení tělesné hmotnosti by nemělo přesáhnout 2 5 kg.

Ženy, které nejsou poprvé těhotné, již mohou cítit pohyby dítěte uvnitř. Nejčastěji se to však děje pouze o dvacet týdnů. Výška krku po dobu 16 týdnů je 16 cm. Je těžké hrát sporty s mírně zvětšeným žaludkem, ale stále musíte udělat lehká cvičení, abyste tělo připravili na ložisko a porod..

Neprocházejte zácpou. Chcete-li opravit tento delikátní okamžik, můžete výživu a dodržování pitného režimu. A také s pohybem. Například chůze.

Zvláštní nebezpečí představují ledvinové choroby, které se mohou snadno stát chronickými, pokud vám chybí včasná léčba. Jakákoli infekce močových cest je hrozbou pro zdraví a život dítěte.

Můžete si všimnout, že často nemáte dostatek dechu ani na čerstvém vzduchu. Děloha ze dna podporuje bránici, nemůžete žádným způsobem dýchat, zejména pokud jste v sedu. Projevuje se fyziologický výtok z nosu, z něhož se dýchání stává ještě nepohodlnějším. Nebojte se, to projde. Nepředepisujte léčbu sami, nepoužívejte lékárenské aerosoly a kapky do nosu.

Mohou vás narušit bolesti v oblasti břicha, v dolní části zad, v břiše (svaly jsou napnuté), migrény, bolesti kloubů (v důsledku otoku a přibývání na váze). Pokud vás bolest, zejména v žaludku, příliš trápí, poraďte se se svým lékařem. Je možné předepsat lékařský obvaz a další vyšetření k určení příčin nepohodlí.

Šestnáctý týden těhotenství

Vývoj plodu po 16 týdnech

Z rysů vývoje dítěte v 16. týdnu těhotenství stojí za zmínku, že dívky kompletně dokončily pokládku vaječníků a že již zaujímají své typické místo, sestupující z horní břišní dutiny do pánevní oblasti - místo typické polohy. Tímto vývojovým obdobím je kompletně dokončena tvorba všech hlavních kloubů u dítěte a první pohyb se objevuje u plodu, který je podobný dýchání. Frekvence normálního srdečního rytmu srdce dítěte dosahuje 120-140 tepů za minutu, což lze zaznamenat ultrazvukem budoucí matky. Dítě se postupně začne pohybovat hlavou, má první kontrakce obličejových svalů obličeje, které připomínají šklebící se. Auricles dokončují jejich formaci a jsou umístěny symetricky po stranách hlavy. Začíná pokládka papilárních linií na prsty kotců a nohou a tento vzorec se u všech lidí na Zemi liší, s výjimkou stejných dvojčat. Od tohoto období těhotenství je možné provést ultrazvukové vyšetření, aby se jasně zvážilo pohlaví dítěte, což je velmi důležité, pokud v rodinách budoucích rodičů existují dědičná onemocnění, která jsou přenášena na podlahu - barevná slepota, hemofilie.

Vývoj plodu po 16 týdnech

Ultrazvuk a testy po dobu 16 týdnů

Na ultrazvuku jsou klíční kosti, plíce dítěte docela patrné. Dítě se chová nezávisle, pohybuje se, plave v plodové vodě. Může se odvrátit od vás a od lékaře na obrazovce a stydlivě skrýt obličej.

Chlapci již mají genitálie vytvořené v tuto chvíli, ale varlata ještě nejsou spuštěna do břišní dutiny. Pohlaví dítěte s úspěšným úhlem již lze určit.

Na konci šestnáctého týdne plod vyroste, jeho hlava už bude o něco více než 3 cm, hmotnost - 80 - 100 g (přibližně malé avokádo nebo tavený sýr). Placenta zesiluje a stává se ještě spolehlivějším útočištěm pro „kouř“.

V této fázi těhotenství se provádí několik důležitých laboratorních testů, jejichž včasné provedení vylučuje přítomnost závažných vývojových poruch dítěte. Biochemický krevní test se provádí za účelem stanovení hladin alfa-fetoproteinu, estriolu a chorionického gonadotropinu a odchylky ve výsledcích testu nad a pod normou by měly upozornit ženu a porodníka, který sleduje průběh těhotenství. V tomto období těhotenství, s podezřením na výskyt dědičných chorob, jmenování konzultace s genetikem.

16 týdnů pohlaví

Pokud se těhotenství vyvíjí harmonicky, neexistují kontraindikace pro intimitu s partnerem. Sex po dobu 16 týdnů není zakázán, ale je důležité zvolit si pečlivé držení těla, aby nedošlo k tlaku na žaludek a náhlým otřesům. Není nutné provádět sexuální experimenty s vícenásobným těhotenstvím, nízkou fixací placenty a hrozbou potratu. A samozřejmě veden především pohody a touhou těhotných.

Zmrazené těhotenství v 16. týdnu

Fetální zmrazení je zastavení vývoje dítěte v lůně matky. Až do 18. týdne trvá kritické období, ve kterém je možná smrt plodu. Přesnou příčinu tohoto jevu nelze identifikovat, ale nejčastěji se vyskytuje v přítomnosti infekce u matky nebo chromozomálních abnormalit u dítěte, pokud jsou rhesus ženy a plodu nekompatibilní, pokud je produkován malý progesteron, existují environmentální hrozby nebo když nastávající matka vede asociální životní styl, pije nebo používá drogy. Nepřímo obviňovaný z tragédie může být minulý potrat.

Zmrazené těhotenství se projevuje bolestí v děloze, silným hnědým výtokem, horečkou a letargií. Podmínka je nebezpečná v tom, že je obtížné ji určit pouze pomocí ženských pocitů. Malé příznaky mohou být zaměněny s jednotlivými příznaky těhotenství. Je důležité být sledován lékařem, provádět testy včas, sledovat životní styl těhotné ženy a jasně sledovat jmenování gynekologa.

Doporučení pro těhotnou ženu v 16. týdnu

V režimu budoucího dne matek nedochází v 16. týdnu těhotenství k žádným výrazným změnám, je však důležité věnovat dostatek času na procházky čerstvým vzduchem a odpočinek a doba nočního spánku by neměla být kratší než 8–10 hodin..

Vyberte si nesyntetický volně padnoucí oděv, vyhýbejte se těsnému spodnímu prádlu a punčochám. Zapomeňte na krajky před poporodními časy, zlikvidujte těsné kalhoty a pásy v pase. Boty by měly být při chůzi pohodlné, pružné a polstrované, aby se snížilo zatížení oteklých nohou.

Doporučení pro těhotnou ženu v 16. týdnu

Klíčem k harmonickému vývoji plodu je rovnováha ve výživě. Jezte výdatně a chutně, ale nedovolte náhlé skoky. Nasyťte stravu vitamíny a železem, jíst frakčně, ale často. Chcete-li se vyhnout zácpě, milujte jídlo s vlákninou - cereálie, zelenina, vláknitá zelenina. Pijte hodně vody, ale do ní se nemusíte nutit. Odmítněte silnou kávu a čaj. Alkohol je stále tabu. To platí i pro nápoje s nízkým obsahem alkoholu, jako je jablečný mošt, pivo, koktejly..

Zdvihněte břicho častěji a laskavě mluvte s dítětem uvnitř vás. Už vás slyší, cítí dotek a bude opět schopen reagovat se silnými šoky, pozdravovat mámu s vroucím kopem.

16. týden těhotenství: pocity, vývoj plodu, ultrazvuk

16. týden těhotenství je pro budoucí matku úžasný a klidný čas. Dítě stále aktivně roste, ale ženské tělo se již přizpůsobilo probíhajícím změnám. Její blaho a nálada se znatelně zlepšují, rostoucí bříško je potěšeno. Všechny informace o tom, co potřebujete vědět o tomto období těhotenství, naleznete v článku.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

16. týden těhotenství: pocity

15-16 týdnů těhotenství odpovídá čtvrtému měsíci celého období. Většina žen do této doby úplně zmizí všechny nepříjemné pocity z prvního trimestru. Už se neobtěžoval ranní nevolností a zvracením, bolestí a křečemi.

Obecně se blaho budoucí matky stabilizuje, cítí následující změny:

 • vzhled zdravé chuti k jídlu. S rozloučením s časnou toxikózou může žena bezpečně rozšířit své menu. Výživa musí být vyvážená a správná, s množstvím bílkovinných potravin, zeleniny a ovoce. Vzhledem k tomu, těhotná žena jí ve skutečnosti pro dva, zácpa může začít. Aby se jim zabránilo, jsou do stravy zahrnuta jídla bohatá na vlákninu;
 • přibývání na váze. V prvních měsících těhotenství nejsou ještě patrné změny hmotnosti. Těhotná žena může dokonce ztratit určitou váhu kvůli špatné chuti k jídlu a toxikóze. Ale tady je 16 týdnů těhotenství - čas přibrat na váze a užít si zaoblenou bříško. Celkový nárůst v tomto období dosahuje 3 kg;
 • časté močení. Růst plodu a dělohy zvyšuje tlak v močovém měchýři, takže je důležité, aby se žena starala o příležitost navštívit toaletu včas;
 • potíže s dýcháním. Tlak rostoucí dělohy na bránici někdy způsobuje pocit ztuhlosti a dušnosti. Toto je dočasný jev, který zmizí sám o sobě;
 • fyziologický výtok z nosu. Další příznak dočasné povahy, který se může objevit ve druhém trimestru. Nevyžaduje léčbu a nezpůsobuje úzkost, pokud není doprovázena dalšími příznaky: horečka, kašel;
 • první snadné pohyby dítěte po celé minulé těhotenství. 16 týdnů je přesně to období, kdy je žena schopna rozlišit pohyby světla v žaludku a začít čekat na plaché chvění.

Co jiného přinese 16. týden těhotenství? Pocity nemusí být vždy příjemné, ale je zvláště důležité sledovat výskyt bolesti a křeče, povahu výboje a tělesnou teplotu. V případě jakýchkoli náhlých změn byste se měli okamžitě poradit s lékařem, aby se s případnými problémy včas poradili.

16 týdnů těhotenství: vývoj plodu

16 porodního týdne těhotenství je ve skutečnosti 14. týden života. Do té doby se už hodně změnilo vzhled a vnitřní vývoj. Každý den roste malý zázrak. Velikost plodu po 16 týdnech připomíná průměrné avokádo: hmotnost asi 80 ga výška až 10 cm.

Také plod po 16 týdnech je charakterizován těmito změnami:

 • proporce těla jsou zarovnány. Nohy stále rostou a hlava je téměř úměrná tělu;
 • vytvořila se malá tvář: ústa, uši, oči, řasy, obočí;
 • formování skeletu pokračuje;
 • svaly rostou. Pro jejich posílení dítě aktivně pohybuje hlavou, pažemi a nohama. Svaly výrazu se také vyvíjejí: dítě otevírá a zavírá ústa a oči;
 • vykonávají své funkce srdce a krevní cévy, všechny orgány gastrointestinálního traktu.

Je zajímavé, že srdeční frekvence dítěte dosahuje 150 tepů za minutu a kolem 25 litrů krve prochází malé srdce denně.

V tomto okamžiku doktoři už mohou určit krevní typ a Rh faktor dítěte, jakož i jeho pohlaví.

16 týdnů těhotenství: ultrazvuk, testy, doporučení

Ultrazvuk po 16 týdnech není plánovanou událostí. Poprvé se provádí na konci prvního trimestru a opakuje se o něco později. Pokud se ve výsledcích testu vyskytnou stížnosti nebo odchylky, může lékař předepsat těhotný ultrazvuk.

Během studie bude možné rozeznat, jak dítě vypadá, jeho tvář a tělo, zvážit pohyby a také navrhnout pohlaví. Jinak tato metoda zůstane neinformativní, takže gynekolog nejprve předepíše standardní postupy:

 • vážení;
 • měření tlaku;
 • obecná analýza krve a moči;
 • stanovení výšky dělohy.

Mezi další studie jsou možné:

 • test ke stanovení hladiny takových hormonů, jako je hCG a estriol, a a-fetoproteinového proteinu (s výjimkou malformací dítěte);
 • amniocentéza (analýza plodové vody z děložní dutiny);
 • Dopplerův ultrazvuk (krevní zásobovací test).

Aby šestnáctý týden těhotenství normálně pokračoval a nezpůsoboval nepohodlí, měla by těhotná žena dodržovat následující doporučení:

 • Používejte pohodlné syntetické oblečení a boty s nízkým podpatkem. Břicho v 16 týdnech je již znatelné a je čas přejít na prostornější oblečení pro těhotné ženy;
 • chodit na čerstvý vzduch. Během procházek je tělo matky a dítěte obohaceno kyslíkem, celkový tón se zvyšuje a nálada se zlepšuje;
 • obsahují ve své stravě co nejvíce ovoce a zeleniny, potravin s vysokým obsahem vápníku a železa. Na doporučení lékaře můžete brát vitamíny pro těhotné ženy;
 • věnujte pozornost masáži břicha a hrudníku, abyste předešli striím;
 • zvykni si spát na své straně, aby nevyvíjel další tlak na břicho a páteř;
 • Nevzdávejte se intimního života, pokud pro gynekologa neexistují kontraindikace. Druhý trimestr je období, kdy sex není spojován s problémy a nepohodlí..

Dobře organizovaný režim dne, dostatečný odpočinek a spánek - to je vše, co budoucí matka potřebuje v 16. týdnu těhotenství. V tuto chvíli zůstávají všechny starosti prvních dnů a týdnů a pohody a nálada se stanou věrnými společníky budoucí matky.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

16. týden těhotenství: co se stane s plodem a nastávající matkou?

Čtvrtý měsíc těhotenství se blíží ke konci. Během tohoto období se žena stane skutečnou krásou: její tváře zčervenají kvůli zvýšení množství krve cirkulující v těle, její vlasy jsou silné a lesklé, spektrum pocitů je nejširší. To je obvykle 16. týden těhotenství. O tom, co přináší do vývoje dítěte a pohody jeho matky, budeme hovořit podrobněji v tomto materiálu.

Kolik měsíců to je?

Těhotenství lze považovat za odlišné. Používáte-li obvyklý kalendář, ve kterém každý měsíc více než 4 týdny, dostanete jednu hodnotu, ale pokud vezmete jako počátek den početí, bude tento termín jiný.

Aby bylo ženám a lékařům snazší a srozumitelnější rychle zjistit, jak dlouho je pacientka, je obvyklé počítat v porodnických týdnech po celém světě..

K výpočtu termínu potřebuje lékař znát pouze datum začátku menstruačního období, které bylo poslední před těhotenstvím. První den tohoto období se považuje za první den těhotenství. Nyní přichází 16. porodnický týden: to znamená, že od početí 14. embryonální týden odešel a od začátku zpoždění uplynulo již 84 dní (asi 12 týdnů).

Je zde druhý trimestr těhotenství, tento týden končí čtvrtý porodnický měsíc. Před dodáním zbývá dalších šest lunárních měsíců, z nichž každý má 4 týdny. Těhotenství ještě nedosáhlo svého „rovníku“, dokud uprostřed zůstane přesně měsíc.

Pocity budoucí matky

Žena v očekávání ztuhla - velmi brzy bude možné cítit první pohyby drobků. To je vzrušující pocit, který je velmi obtížné srovnávat s čímkoli. Mnoho žen, dokonce mnoho let po těhotenství, je někdy prožívá ve snu, to je jedinečná „paměť“ ženského těla.

Dosud bezradní, s největší pravděpodobností, necítí nic, pokud nejsou těhotná s dvojčaty. U žen, které očekávají prvorozené děti, se první mírné pohyby začnou v průměru projevovat až o 19–20 týdnů. Pokud však nastávající matka již má druhé nebo třetí těhotenství, je pravděpodobné, že se teď budou cítit první pohyby, poměrně vysoké - asi 30% nastávajících matek, které jsou těhotné, znovu zažije radost z prvních pohybů přesně v 15–16 týdnech těhotenství..

S vícenásobným těhotenstvím jsou pohyby dítěte již docela dobře rozeznatelné. Velmi tenké ženy, které jsou těhotné poprvé, mohou mít také podivné pocity, které vnímají jako nezkušenost pro střevní motilitu, pro „zabručení“ v břiše, pro fermentaci střevních plynů. Obecně platí, že doba aktivních pohybů dosud nenastala a nyní je mohou cítit pouze velmi citlivé těhotné ženy..

V 16. týdnu drtivá většina těhotných žen zaznamenala výrazné zlepšení pohody. Pokud dříve než žena zažila toxikózu, nemohla jíst, spát, trpěla bolestmi hlavy, průjem, zácpou, byla rozmarná a vybíravá, nyní je čas relativního odpočinku nejen pro samotnou ženu, ale pro celou její rodinu.

Hlavní testy a vyšetření zůstaly pozadu, čas na druhý screening ještě nedorazil, obavy o stav dítěte se každým dnem zmenšují a důvěra v to, že všechno bude v pořádku, se zvětšuje.

Všechno, co se děje s dítětem a matkou, nějak souvisí s hladinou hlavních hormonů v matčině těle. V prvním trimestru byly špatné zdraví, únava, zvýšená únava, ospalost a nálady způsobeny účinky na mozek, tkáně a buňky, nervový systém, svaly velkých dávek hormonu progesteronu, jakož i specifické „těhotné“ hormony a proteiny, jako je chorionický gonadotropin (hCG). ) Nyní se tyto látky vyvinuly natolik, aby prodloužily těhotenství, jsou dokončeny hormonální změny v těle.

Proto toxikóza zmizí, nevolnost ustupuje, neschopnost náležitě vnímat určité pachy a chutě, hlava tolik neublíží, žena lépe usne, lépe spí. V 16. týdnu začne chuť k jídlu stoupat. Nyní chtějí jíst i ty, kteří nemohli sledovat jídlo během prvního trimestru. Pokud výživu nyní nemonitorujete, bude přírůstek hmotnosti nadměrný, což velmi komplikuje druhou polovinu těhotenství.

Z psychologického a emocionálního hlediska se žena cítí klidněji a sebejistěji. To samozřejmě nezruší úplně všechny její vtípky, například někteří chtějí chovat sledě s marmeládou nebo okurky se sádlem, ale nastávající matka má právo tak učinit. Ženy, které nejsou zasaženy vtaky a toxikózou, se necítí nic neobvyklého v 16. týdnu, kromě toho, že duchové a dobrá nálada znatelně přicházejí.

Mnoho těhotných žen tento týden čelí věčnému ženskému problému - nemají co nosit. Ne proto, že jim dostupné věci nevyhovují, ale protože všechno, co bylo těsně před těhotenstvím, je nyní beznadějně malé a speciální oblečení pro těhotné ženy je stále velké. Toto období není pro výměnu šatníku nejvhodnější, protože bříško rychle roste. Řešení tohoto problému pomůže při nákupu obyčejného oblečení o několik větších, prostorných střihů.

Tento týden si ženy často stěžují na „bzučení“ bolesti a únavy v nohou, a to i po krátké procházce. Důvodem je skutečnost, že váha roste, těžiště se mění díky zvětšené hrudi a rostoucímu „břichu“, což způsobuje značné zatížení nohou..

Budoucí matka, bez ohledu na její pleť, již cítí svou vlastní dělohu dobře. Proto již nejsou vhodné všechny polohy pro spánek, jógu, gymnastiku a sex, nyní si musíte vybrat pozice těla, ve kterých bude děloha méně pociťována. To je v 16. týdnu těhotenství, že ženy mají kolébku, která je charakteristická pro všechny budoucí matky, který je populárně nazýván "kachna" chůze.

Mnoho žen v současném období si stěžuje, že čas od času táhne dolní část zad a bolavé břicho. Různé krátkodobé brnění, popíjení je zcela přirozené, protože spolu s dynamickým růstem dělohy rostou a protahují se vazy, které drží tento orgán, což je výsledkem toho, co žena cítí. Mírná bolest v zádech by také neměla překvapit - hrudník se stal těžkým, těžiště se změnilo.

V 16. týdnu má téměř každý fyziologický výtok, který byl dříve způsoben otokem sliznic, který se stal vedlejším účinkem progesteronu, který zuřil v těle. Nosní dýchání je obnoveno.

Pálení žáhy, které některé těhotné ženy trpí podle populární pověsti, je známkou toho, že vlasy dítěte rostou v lůně..

Z pohledu úřední medicíny neexistuje žádná korelace a žaludek jednoduše začíná zespodu tlačit dno rostoucí dělohy, což vede k refluxu části žaludeční šťávy.

Změny v těle

Děloha stále roste. Nyní je výška jeho dna již 13-14 cm, mění tvar ze zaoblených na podlouhlé a přizpůsobuje se rostoucímu dítěti. Množství plodové vody nyní dosahuje 250 ml, jedná se o celou sklenici. Pohodlně pojme již dospělé dítě. Pokud je svislá čára mentálně nakreslena od pupku k pubis, nyní bude děloha přesně uprostřed mezi pubis a pupkem. Už velmi vytrvale „způsobuje“ pohyb ostatních orgánů břišní dutiny.

Průměr děložního čípku má průměrnou délku 36,2 mm, u těhotných prvorozených 36,5 mm au žen, které dříve porodily, až 36,8 mm. Poloha hlavního ženského reprodukčního orgánu je taková, že pro ostatní není pochyb - děloha vstoupila do břišní dutiny a každým dalším dnem se bříško stále více zaobluje, pas se vyhlazuje, těhotenství se stává zřejmým faktem.

Aby bylo možné zjistit, kde se děloha nachází, může se žena již skrz přední břišní stěnu. Pokud bolí záda, dolní část zad a nedochází k neobvyklému výboji, pak se nemusíte bát - vazy ztluštějí, silnější, musí si dělohu po nějakou dobu ponechat. Tento proces jednoduše nemůže probíhat úplně bezbolestně..

Díky aktivním vnějším změnám, při nichž kněz, hrudník a žaludek rostou nejintenzivněji, se již na kůži mohou objevit první strie. 16. týden je skvělý čas na péči o prevenci strie, pokud tomu tak nebylo dříve..

Modré žilní pletivo na hrudi by se nemělo vyděsit, zdá se to kvůli zvýšenému přísunu krve, neohrožuje nic, není nutné ho ošetřovat, po porodu přestane tak jasně jednat.

Pokud jde o přírůstek na váze, je již po 16 týdnech velmi významný. Tenké ženy nyní mohou přidat k původní hmotnosti až 3,6 až 3,8 kilogramu. U nastávajících matek s normální hmotností nebo mírným překročením normy se na začátek 16. týdne přidají asi 3 kilogramy a nastávající matky s různou mírou obezity před těhotenstvím nyní obvykle nepřidávají více než jeden a půl kilogramu..

Je důležitější než kdykoli dříve kontrolovat vaši hmotnost, protože výskyt otoků v 16. týdnu těhotenství není vůbec neobvyklý. Pokud si žena začne všímat, že snubní prsten přestal být odstraňován z prstu, že v dopoledních hodinách jsou zápěstí, obličej a kotníky poněkud oteklé, musíte o tom rozhodně informovat svého lékaře, možná to jsou první příznaky gestózy.

Některé těhotné ženy mohou nyní v prstech pociťovat občasné znecitlivění. Jedná se o fyziologický tunelový syndrom - sevření středního nervu, který je během těhotenství možný díky změkčení vazů a šlach. Po dodání se obvykle syndrom tunelu zcela ustupuje. Křečovité lýtkové svaly, které často trápí těhotné ženy ve druhém trimestru, nejsou ničím jiným než známkou nedostatku vápníku v těle..

Močení přestává být časté. Pokud dříve žena mohla běžet na záchod pro malou potřebu několikrát za hodinu, nyní cítí nutkání mnohem méně často. Problémy se střevy však mohou přetrvávat - svalové stěny dolního zažívacího systému pod vlivem progesteronu jsou i nadále uvolněné, peristaltika je snížena, zácpa není vyloučena.

Navenek se nastávající matka mění před našimi očima - stává se více zakulacenou. Spolu se změnou a poněkud trapnou chůzí to vypadá docela dojímavě. Nebuďte proto překvapeni, pokud právě teď začne manžel projevovat větší péči a příbuzní začnou nabízet pomoc při provádění domácích prací. Není třeba odmítat - žena by měla zachránit její sílu.

Mnoho nastávajících matek, které měly krtka nebo pihy před těhotenstvím, může mít věkové skvrny. Pehy na obličeji se rozzářily a v některých pokrývají celé záda, paže. Toto je projev účinku zvýšené tvorby pigmentu melatoninu - fenomén docela normální pro střední těhotenství. Taková místa a pihy nemusíte rozmazávat. Sami zmizí a zmizí, ale už nějakou dobu po narození.

Zvýšení množství cirkulující krve často vede ke snížení krevního tlaku. Pokud se žena necítí závratě, neztrácí vědomí, není třeba se obávat - takový pokles je docela fyziologický.

Při zjevných projevech hypotenze (při závratě, nevolnosti, vhazování tepla a chladu, ztrátě vědomí a rovnováhy) byste se měli poradit s lékařem.

Míra hCG pro tento týden je od 6140 do 130 000 Honey / ml. Tento hormon se v těle postupně snižuje. Svého maximálního bodu dosáhl za 12-13 týdnů, nyní je pokles, který bude trvat až do porodu.

V 16. týdnu je plně funkční nový oběhový systém „matka-placenta-plod“. Placenta se stará o dítě a plně mu poskytuje vše potřebné.

Povaha výboje by se neměla normálně měnit - zůstává mírná a nemá ostrý nepříjemný zápach. Jakákoli jiná barva než bílá nebo světle nažloutlá se nepovažuje za normální. Krvavý výboj je obzvláště nebezpečný. Pokud dojde k atypickému výtoku, doporučuje se, aby žena nečekala, ale neprodleně kontaktovala svého lékaře.

Vývoj dítěte

Je velkou chybou říkat dítěti embryo hned teď. Nejdůležitější embryonální období skončilo asi před sedmi týdny. Všechny orgány jsou vytvořeny a dítě nyní roste. Je to plod, a tak by s ním mělo být zacházeno.

Hmotnost dítěte v 16. týdnu dosahuje 80-115 gramů a jeho výška je 12-16 cm. Z hlediska velikosti se dítě podobá avokádu nebo právě narozenému kotě. Dítě se vejde do dlaně dospělého.

Vzhled

Krk drobky tento týden dokončí svou formaci, nyní dítě drží hlavu rovně a může ji otočit do stran. Díky této vlastnosti je stále více jako malý člověk. Je pravda, že hlava dítěte je stále větší než zbytek těla, ale tato nerovnováha postupně mizí, vyhlazuje se. V době narození zabírá hlava pouze jednu pětinu celkové plochy těla. Tvář je plně tvarovaná.

Oči jsou na svém místě, jsou vytvořeny ušnice. Okulomotorické svaly začnou fungovat tento týden a dítě začne otáčet oční bulvy, i když dokud neví, jak otevřít oči, jsou pokryty tenkými víčky. Na očích se objevily řasy, obočí, na hlavách mnoha dětí rostou vlasy.

Navenek je vaše dítě stále velmi tenké, pomačkané. Kůže dítěte, pokud by bylo vidět v barvě a v reálném čase, by překvapila svou neobvyklou barvou - je bohatá červená s fialovými odstíny. Důvodem je skutečnost, že oběhová síť prosvítá kůží, která je tenká jako pergamen. Jakmile se začne vytvářet podkožní tuk, dítě se stane „dobře krmeným“ a pokožka zčervená.

Tento týden je tělo dítěte pokryto lanugo - chlupatými chlupy. Toto jsou úplně první vlasy, velmi tenké a jemné, objevují se jako výsledek začátku práce vlasových folikulů. Lanugo obvykle před porodem úplně vypadne, méně často zůstává část této vlasové linie a zmizí v prvních týdnech po narození dítěte. Tělo dítěte je pokryto prvotním tukem, který ho chrání před vystavením vodnímu prostředí..

Ruce se stávají méně dlouhé, nohy začínají „růst“. Dříve byly horní končetiny mnohem delší než dolní končetiny, a proto z tohoto důvodu, a také kvůli velké hlavě, se dítě podobalo pulec. Nyní drobky mají všechny individuální rysy svého vzhledu: malé prsty mají jedinečný vzor - tisky, nos - velikosti a tvar zděděné od rodičů, výška čela, výčnělek brady - všechny drobky již mají svůj vlastní, individuální. Vypadá už jako jeden ze svých rodičů nebo blízkých příbuzných, ale je stále velmi těžké zachytit podobnost.

Nervový systém

Před týdnem začal centrální nervový systém dítěte převzít kontrolu nad fungováním těla. Jeho pohyby byly koordinovanější, i když často nedobrovolně mával rukama a nohama. Tvorba šedé hmoty, mozkové kůry, je v plném proudu. Navazování nervových spojení pokračuje, nyní se počet nervových buněk plodu zvyšuje o 5 000 za minutu.

Červená kostní dřeň již plně poskytuje produkci krvinek. Reflexy se vyvíjejí a vylepšují. Dítě se vyrovná s procesem sání, polykání. Popadá pera něčím, co spadne do dosahu, reaguje na hlasité zvuky, vnější podněty.

Svaly a kosti

Téměř všechny svaly se tvoří a nyní aktivně rostou. Nejlepší svaly výrazu jsou zatím vyvinuty, dítě téměř neustále nedobrovolně mrkne, mračí se, usmívá se, pokrčí nos a rty si hadříkem natáhne..

Kostní kalení pokračuje. Stávají se odolnějšími, hromadí vápník. V 16. týdnu se v pažích a nohou dítěte objeví plné klouby.

Smyslové orgány

Vize dítěte není dosud vyvinuta. Díky těsnému zakrytí očí víček dokáže rozlišit pouze jasné světlo a tmu. Další fáze bude blikat, naučí se to dělat po 28 týdnech, kdy začne otevírat oči.

Slyškové slučky se nadále formují. Vnější orgány jsou již vytvořeny, nyní probíhá proces formování funkčnosti vnitřního ucha. Jakmile je tento proces dokončen a stane se to asi za měsíc, dítě začne plně slyšet. Mezitím uslyší pouze vibrace, které zvukové vlny vytvářejí. Zároveň hlas matky „vibruje“ jinak než táta a volání budíku rodičů ráno probudí dítě stejně jako dospělí, vnímá ho pouze jako vysokofrekvenční vibrace.

Protože již existuje sluchové vnímání, matka by měla určitě mluvit se svým dítětem, zpívat mu ty písně, které bude zpívat po narození - když je slyší, dítě „rozezná“ melodii a hlas a uklidní se. Můžete si přečíst dítě, dívat se na něj s dobrými a laskavými karikaturami: to vše podle perinatálních psychologů je velkým příspěvkem k utváření světonázoru a charakteru dítěte.

V 16. týdnu těhotenství má dítě dobře vyvinutý smysl pro dotek, rozlišuje chutě plodové vody, protože chuťové pupeny, papily a nervové zakončení na kůži „působí“ již v plné síle. Ještě není cítit čich - ve vodním prostředí dítě nemůže dýchat nosem, dýchání nastává přijímáním kyslíku placentou z mateřské krve.

Endokrinní systém

Dítě nyní provozuje jiný systém - endokrinní systém. Endokrinní žlázy začnou fungovat: produkují hormony nezbytné pro růst dítěte. Jejich vývoj a činnost je již „vedena“ hypofýzou. Slinivka produkuje inzulín nezbytný pro rozklad a absorpci glukózy. Tymus, šišinka a nadledvinky jsou zlepšeny.

Kůra nadledvin již začala produkovat hormony a štítná žláza produkuje tyreotropní hormony po dlouhou dobu, bez nichž není možné ukládat vápník v kostech dítěte, nemohou tvrdnout.

Vnitřní orgány

Jedním z nejdůležitějších je dočasný orgán - placenta. Život a vývoj dítěte do značné míry závisí na jejím stavu a zdraví. Dítě je spolehlivě spojeno s „dětským“ místem pomocí pupeční šňůry - je velmi trvanlivé, nyní může pupeční šňůra teoreticky odolat zátěži až 6 kilogramů. Jeho délka je téměř půl metru a jeho průměr je více než 2 centimetry.

„Pracujte“ neúnavně všechny vnitřní orgány dítěte. Játra, kromě hematopoetické funkce, „spojené“ s trávením, produkují žlučový měchýř a střeva díky jemným klkům na vnitřní stěně a rozvoji svalového systému se poměrně často stahují: téměř tak, jak to bude dělat po narození dítěte.

Ledviny produkují moč, močový měchýř ho hromadí a ven močí. Moč vstupuje do plodové vody, ale tím se neznečistí, protože skořápky amnionu pomáhají tekutině obnovit se a zůstat sterilní každé tři hodiny.

V 16 týdnech těhotenství dítě začíná syntetizovat hemoglobin. V krvi už nyní existují monocyty, lymfocyty, červené krvinky. Složení fetální krve je téměř plné, nyní je jeho krevní typ a Rh faktor stanoveny bez problémů.

Všechny krevní cévy - malé kapiláry i velké hlavní cévy, dokončily svou tvorbu, nyní jednoduše rostou a již fungují normálně.

Srdce pumpuje až 24 litrů krve denně cirkulační sítí. Srdeční frekvence plodu je nyní dvakrát vyšší než frekvence jeho matky - průměrná srdeční frekvence v tomto týdnu je 150–170 tepů za minutu. Srdce můžete poslouchat nejen při návštěvě ultrazvukové místnosti. Žena se s tím dokáže dobře vyrovnat doma pomocí běžného fonendoskopu.

Malé plíce, jejichž vytvoření nelze považovat za dokončené do konce třetího trimestru, dokud nenahromadí dostatečné množství zvláštní látky - povrchově aktivní látky, již nemají jasné obrysy a průduškový strom - všechny potřebné větve. Hrudník několikrát denně provádí pohyby připomínající jeho expanzi během inhalace a zužování během výdechu. Samozřejmě to nedýchá, ale je to jeho prototyp.

Pohlaví dítěte

Pohlaví dítěte je nyní určováno ultrazvukem s velkou přesností. Předpokladem úspěšné sexuální identifikace je vhodné místo pro prohlídku dítěte. Pokud se dítě otočí zpět ke senzoru, pak se vší touhou doktor nebude moci vidět nic jiného než kněze. U chlapců a dívek se formují a rostou vnější genitálie. Pokud dítě nepatří mezi „zvláště plaché“, můžete považovat hlavní sexuální charakteristiku dítěte na téměř všech ultrazvukových přístrojích..

U mladých dívek sestupovaly vaječníky do malé pánve, protože se formovaly a vyvíjely prozatím v břišní dutině, jsou zde vejcovody, děloha, vagina a dva páry stydkých pysků (velký a malý). Asi 5 milionů vajec je již ve vaječníku kojenců.

U chlapců nejsou varlata ve šourku ve spěchu. Jsou v břišní dutině a začnou klesat o něco později, proces bude nakonec dokončen před porodem. U malého procenta novorozených chlapců varlata nemají čas padat a někdy se to stane po narození.

U chlapců se již v těle produkují mužské pohlavní hormony, zejména testosteron. U dívek jsou jejich vlastní hormony stále minimální, jsou spokojené s mateřským hormonálním pozadím.

Přesnost stanovení pohlaví v tomto týdnu ultrazvukem je 85-90%. Neinvazivní prenatální test DNA určuje pohlaví dítěte s přesností 99,9%.

Co se dítě naučilo?

V 16. týdnu se dítě učí od toho, co ho jeho rodiče a vychovatelé tvrdohlavě odstaví - plivá. Nyní dítě neotevře jen ústa, zívá, vlaštovky a škytavky, ale také začíná plivat, a to mu zřejmě dává potěšení.

Dítě aktivně tráví čas mimo spánek. Hraje si s nohama, chytí pupeční šňůru, cucí pěsti, objímá se za ramena. V děloze je stále dost místa na plavání a salto. Dítě to aktivně používá, jeho pohyby jsou nyní velmi intenzivní a rozmanité..

Žena přirozeně nebude schopná cítit všechno, první pohyby jsou pouze velmi hmatatelným kontaktem dítěte se stěnami dělohy, a zatím s nimi může jen zřídka přijít do styku, je prostorný.

Ultrazvukové dítě

V 16. týdnu není ultrazvukové vyšetření plánováno a vyžadováno. Do druhého screeningu zbývají 2–3 týdny a není třeba navštěvovat somnologa (ultrazvukového specialistu). Ultrazvuk je nyní předepsán pouze v případě, že porodník-gynekolog má obavy o zdraví ženy a dítěte. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací a problémů, může být ultrazvuk proveden pouze na osobní žádost ženy na soukromé klinice a samozřejmě na její náklady..

Pokud se nyní žena rozhodne jít na ultrazvukové vyšetření a vybere si trojrozměrný formát k vyšetření (3D-ultrazvukové vyšetření), bude mít nezapomenutelné setkání se svým vlastním dítětem, které s největší pravděpodobností ukáže všechno, co se naučila v matčině lůně. Bude to velmi zajímavé a dojemné..

I když cílem ženy je pouze zjistit pohlaví dítěte, ultrazvuk v každém případě provádí fetometrická měření, takže nastávající matka se bude velmi zajímat, jaké velikosti odpovídají normám po dobu 16 týdnů.

Fetometrická tabulka v 16 týdnech těhotenství

16 týdnů těhotenství

Tělo plodu dosahuje velikosti avokáda. Jeho délka je 11,5 cm, hmotnost téměř 100 gramů

V 16 týdnech těhotenství musíte přijít na třetí plánované vyšetření gynekologem.

Poté, co jste se konečně přestali obávat nevolnosti ráno a dalších příznaků prvního trimestru, musíte začít jíst zdravou stravu a cvičit.

Chůze a plavání jsou dobré. Poraďte se s lékařem předem.

Co se stane po 16 týdnech těhotenství?

S největší pravděpodobností jste až do šestnáctého týdne těhotenství necítili pohyby dítěte. Nyní to může začít kdykoli. Nejprve je obtížné říci, s čím jsou tito třesi spojeni: buď se plod nakonec rozhodl cítit, zda jsou to plyny ve střevech, nebo něco jiného. Postupem času se naučíte rozumět, když se dítě pohybuje v žaludku, tlačí nohou nebo klikou.

Ve 16 týdnech dítě roste velmi rychle, blíží se čas na druhý screening - další návštěva gynekologa.

16 týdnů je kolik?

 • 16 týdnů porodnictví je 14 týdnů vývoje plodu.
 • 16 týdnů fetálního období (od okamžiku oplodnění) je 18 týdnů porodního období.
 • Období 16 týdnů přibližně odpovídá 3 měsícům a 3 týdny.

Co se stane s dítětem?

Sluchové kostky se již utvořily v jeho vnitřním uchu, takže vás slyší a pamatuje si váš hlas. Podle vědeckých studií novorozenec rozpoznává melodie, které zaslechl, zatímco v matčině žaludku. Na jazyku se vytvářejí chutné papily. Vlasy rostou v oblasti obočí a řas.

Kosti dítěte zesilují. Jeho páteř se stále více narovnává. Stále se objevují nové nervové buňky a jejich spojení. Fetální pohyby se stávají méně chaotickými, jeho reflexy se zlepšují. Ve svalech obličeje jsou pohyby, ale dítě je ještě nemůže ovládat. Jeho kůže je stále průhledná, pod ní jsou viditelné vnitřní orgány a krevní cévy.

Oční víčka stále zůstávají zavřená, ale plod může otáčet oční bulvy a redukovat je na nosní nos. Brzy se naučí reagovat na světlo a obrátí se ke svému zdroji, pokud na matčině břiše něco svítí.

Srdce plodu každý den pumpuje téměř litr krve a postupem času se tento objem neustále zvyšuje. Objem funkčně aktivní tkáně v ledvinách se zvyšuje.

Co se stane nastávající matce?

V 16. týdnu těhotenství se mnozí setkávají s bolestmi dolní části zad - to je důsledek hormonálních účinků. Hormony zvyšují roztažitelnost vazů páteře, současně se nenarozené dítě aktivně rozrůstá, takže se postupně zvyšuje zátěž na spodní části zad, posunuje se těžiště těla. Můžete snížit bolest pomocí gymnastiky, strie.

Určitě jste si všimli, že vaše vlasy a nehty začaly růst rychleji. Vzhled pokožky se zlepšuje, zdá se, že září. A opravdu, mnoho žen v této době cítí skvělou a plnou energie.

Mléčné žlázy se již poměrně hodně zvýšily a nadále rostou. Na konci druhého trimestru by měly být plně připraveny na krmení dítěte.

Zvětšující děloha začíná vyvíjet tlak na střeva: nastávající matka čelí problému, jako je zácpa. Strava bohatá na vlákninu, těžké pití a fyzickou aktivitu pomůže normalizovat stolici. Močení může být častější - je to důsledek tlaku dělohy na močový měchýř.

Vaše oči se nemusí cítit tak dobře jako kůže, vlasy a nehty: může dojít k suchu a svědění. Zeptejte se svého lékaře, jaké kapky mohou zmírnit tyto příznaky..

Pravděpodobně jste si všimli, že je pro vás těžší soustředit se na práci a každodenní činnosti. Začali jste častěji zapomínat, že jste dnes dělali místo, kde jste dali klíče nebo jiné věci. Pro druhý trimestr těhotenství jsou to normální jevy, ačkoli vědci nedokážou plně vysvětlit, proč k tomu dochází..

V těle těhotné ženy se zvyšuje objem krve, uvolňují se stěny krevních cév a zvyšuje se průtok krve do různých orgánů. To je nezbytné k tomu, aby rostoucí plod získal potřebné množství živin a kyslíku. Ale budoucí matka může mít kvůli tomu nějaké problémy. Například zvýšený průtok krve do nosní sliznice vede k nazálnímu přetížení a krvácení z nosu. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, nainstalujte do bytu zvlhčovač. K očištění nosu použijte spreje mořské vody.

Břicho a děloha v 16 týdnech těhotenství

Pro mnoho žen v tomto okamžiku, žaludek se stává tak velký, že již není možné skrýt před ostatními..

Přírůstek na váze závisí na tom, jaký byl index tělesné hmotnosti (BMI) u ženy před těhotenstvím. Pro výpočet tohoto ukazatele musíte vydělit tělesnou hmotnost v kilogramech čtvercem růstu v metrech. Pokud jste měli průměrnou hmotnost (BMI v rozmezí 18,5 až 24,9), měli byste nyní průměrně 400 až 500 gramů týdně.

V šestnáctém týdnu je horní část (spodní) dělohy na půli cesty mezi ochlupením a pupkem. Děloha je o velikosti grapefruitu a s plodem nadále aktivně roste.

Jaké studie je třeba provést po 16 týdnech těhotenství?

Lékař změří výšku děložního pozadí, obvod břicha, vaši hmotnost, krevní tlak, srdeční frekvenci, tělesnou teplotu.

Od 16. do 20. týdne těhotenství se provádí druhý screening, který vám umožní identifikovat riziko chromozomálních abnormalit a vrozených malformací plodu. Zahrnuje ultrazvuk a trojitý test (krevní test na úroveň chorionického gonadotropinu, alfa-fetoproteinu, volného estriolu).

Ultrazvuk v 16 týdnech těhotenství

Při ultrazvukovém vyšetření může lékař vyhodnotit anatomické parametry plodu, stav jeho kosterního systému, vnitřní orgány. Hodnotí se krevní oběh v srdci a velké cévy dítěte, cévy pupeční šňůry, stav a místo připojení placenty, objem plodové vody. Ultrazvuk pomůže zjistit pohlaví dítěte - samozřejmě, pokud „neskrývá“ genitálie před senzorem.

Hlavní ukazatele, které jsou hodnoceny během ultrazvuku ve druhém trimestru:

 • Biparietal size - příčná velikost hlavy, která se měří na úrovni mozkového talamu. Normální je 16 až 20 týdnů těhotenství od 2,6 do 5,6 cm.
 • Obvod hlavy - od 11,2 do 18,6 cm.
 • Délka stehenní kosti je od 1,3 do 3,8 cm.
 • Délka humeru je od 1,3 cm do 3,6 cm.
 • Obvod břicha - od 8,8 do 16,4 cm.
 • Odhadovaná hmotnost plodu by měla být v souladu s týdnem těhotenství, ve kterém se studie provádí. V 16. týdnu - v průměru asi 100 gramů.
 • Index plodové vody je ukazatel, který pomáhá odhadnout množství plodové vody. Normální v 16-20 týdnech těhotenství je od 73 do 230 mm.
 • Motorická aktivita plodu: obvykle je uvolněná a pravidelně provádí pohyby.
 • Poloha placenty: pokud je připevněna k přední stěně dělohy, zvyšuje se riziko jejího oddělení..
 • Pupeční šňůra: zhodnoťte místo připojení, počet cév, stav krevního oběhu v nich.
 • Délka děložního čípku se obvykle pohybuje od 4 do 4,5 cm. Pokud je kratší, zvyšuje se riziko potratu..

Výživa v 16. týdnu těhotenství

Zdravá a výživná strava během těhotenství pomáhá zajistit správný vývoj a růst nenarozeného dítěte, optimální přírůstek na váze a celkovou pohodu. Často slyšíte, že nastávající matka by měla „jíst za dva“. Ve skutečnosti lékaři taková doporučení nedávají: ve druhém trimestru žena potřebuje jen 300 dalších kalorií denně. Je mnohem důležitější, aby jídlo bylo správné a obsahovalo všechny potřebné látky..

Mezi nežádoucí produkty patří:

 • Alkohol - během těhotenství je to rozhodně nemožné, v jakékoli formě a bez množství.
 • Červené a zpracované maso (smažené, grilované, grilované, klobásy, klobásy, polotovary) - měli byste se pokusit minimalizovat jeho použití.
 • Rychlé občerstvení vede k nadměrnému přírůstku na váze a celkově špatnému zdraví.
 • Jakékoli potraviny, které obsahují přidané cukry. Především je to sladká sóda, čokoláda, sladkosti, cukrovinky. Takové jídlo má špatný účinek na kardiovaskulární systém. Díky přidaným cukrům získává nastávající matka nadváhu a má zvýšené riziko gestačního diabetu. Taková jídla dodávají tělu energii na chvíli, ale tento stav je rychle nahrazen únavou a ospalostí..
 • Postoj kofeinu během těhotenství je mezi odborníky smíšený. Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že by to mohlo vést ke komplikacím nebo zdravotním problémům plodu. Je však třeba ji omezit. Během těhotenství je povolen jeden malý šálek volné kávy denně..

Fyzická aktivita v 16 týdnech těhotenství

Fyzická aktivita je nutná v kterékoli fázi těhotenství, zejména nyní, ve druhém trimestru, kdy je žena obtěžována minimem příznaků a je plná energie. Cvičení společně se správnou výživou pomáhá udržovat normální přírůstek na váze, snižuje riziko některých komplikací, připravuje tělo na porod, zlepšuje spánek a emoční stav budoucí matky.

Odborníci doporučují hrát sporty po dobu 30 minut denně, 3-5 dní v týdnu. Intenzita a délka cvičení by měla záviset na stupni kondice a fyzických schopnostech nastávající matky. Pokud jste se nikdy předtím nezúčastnili sportu, začněte s 10 minutami a postupně zvyšte dobu trvání.

Vhodné pro nastávající matky: procházky na čerstvém vzduchu, cvičení na stacionárním kole, jóga, návštěva bazénu. Počítá se také domácí práce na osobním pozemku.

Při sportu během těhotenství je třeba pamatovat na některá bezpečnostní pravidla:

 • Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi nebo pokud nastávající matka má průvodní nemoci, měli byste se před zahájením výuky vždy poradit s lékařem.
 • Není potřeba žádný fanatismus. Pokud se cítíte unavení, došlo k nepříjemným pocitům, bolestem - školení by mělo být zastaveno.
 • Plavání, vodní aerobik, jóga se nejlépe provádí ve speciálních skupinách pro nastávající matky, kde jsou profesionální instruktoři.
 • Při chůzi si musíte koupit pohodlnou obuv a vybrat si hladké stezky se speciálními povlaky. Vzhledem k tomu, že nenarozené dítě rychle roste, dochází v matce k posunu těžiště těla: existuje vyšší riziko zakopnutí, pádu a zranění..
 • Dehydratace je nyní nebezpečná pro samotnou ženu a její nenarozené dítě. Proto pro trénink, zejména v létě, musíte vzít láhev vody nebo jiného nápoje (pamatujte na nebezpečí sladkých nápojů s přidaným cukrem!).

Jak spát na 16 týdnech těhotenství?

Jak dítě roste, spánek na zádech se stává nepohodlným. V této poloze děloha stlačuje dolní dutou venu cava - velkou nádobu, skrz kterou se krev z dolního těla vrací do srdce. Studie ukazují, že ženy, které spí na zádech ve druhém a třetím trimestru těhotenství, mají zvýšené riziko mrtvě narozených.

Doporučená poloha pro spaní je na levé straně. Současně nejsou stlačeny důležité cévy a dobrý krevní tok do dělohy je udržován ledvinami. Pro větší pohodlí si můžete vložit polštář mezi kolena a další pod žaludek.

Články O Neplodnosti