Hlavní Bolest

9 důležitých faktů o pohybu plodu: jak zjistit, že všechno je v pořádku s dítětem

Nastávající matky se velmi bojí a bojí se, že během těhotenství zmizí první pohyb plodu. Roztomilé otřesy však nejsou jen příjemným pocitem jednoty s vaším malým zázrakem, ale také správným ukazatelem správného vývoje a pohody dítěte. Dokonce i v bříšku může dítě své matce jasně vysvětlit, co chce. Jaké pohyby naznačují nepohodlí a kdy bych měl běžet do nemocnice? Jak sledovat plodovou aktivitu?

Když se dítě naučilo pohybovat?

Dítě se začne pohybovat mnohem dříve, než ve chvíli, kdy maminka ucítí první třes.

Svalová aktivita se projevuje dlouho před tvorbou nervového systému, kostry a dalších orgánů. Již 21. den těhotenství bije malé srdce. Na začátku 9. týdne se vytvoří nervový systém, objeví se první reflexy. V devátém týdnu dítě spolkne plodové vody, což je ve skutečnosti již poněkud komplikovaný pohyb.

Ze školních biologických hodin je známo, že svaly lidské tváře sestávají z několika desítek svalů. Může škytnout. V desátém týdnu je malý zázrak schopen nezávisle změnit trajektorii jeho pohybu, ale zatím je pro matku neviditelný. V 16. týdnu vývoje je dítě schopno rozlišit zvuky a reagovat na ně. Vyznačuje se intonací, cítí náladu mámy. Po týdnu se otevře a zavře oči, mžoural.

V 18. týdnu může malý muž dělat spoustu věcí:

 • prstoklad pupeční šňůry s malými úchyty,
 • komprimuje a uvolňuje vačky,
 • dotkne se hlavy,
 • mění polohu těla.

V jaké fázi těhotenství se děti učí manipulovat s matkou a vytvářet si pohodlí sami?

V průběhu výzkumu někteří zakrývali své tváře úchyty, když zaslechli nepříjemné nebo hlasité zvuky..

V raných stádiích se utváří koncept pohodlí a přichází pochopení, že je schopno ovlivnit intenzitu vnějších podnětů. Dítě způsobí, že se její máma převrátí ze zadu na jednu stranu se silnými otřesy, nebo vám připomene, že je důležité zůstat v klidu, když byla těhotná žena nervózní.

Pohyb je jediný způsob, jak komunikovat s mámou, informovat o svých pocitech. Podle povahy a intenzity míchání matky a lékaři posuzují stav dítěte.

Jak rozpoznat první pozdrav dítěte?

Od chvíle, kdy dítě poprvé kopl do břicha matky, vnímají ženy plod jako dítě, cítí se jako budoucí matka v plném rozsahu. Řekněte tedy psychologům.

Maminky se bojí vynechat první pohyby plodu během prvního těhotenství, protože nevědí, jak vypadají. Ale později říkají: ". je nemožné zaměnit s něčím, je to nezapomenutelné. “.

Těhotné ženy často popisují své pocity takto:

 • na povrch stoupla bublina vzduchu;
 • ryba se rozběhla;
 • motýl v zavřených rukou se snaží letět nahoru;
 • míč se valil.

Kromě krásných poetických srovnání připisuje většina žen podobnost prvních pohybů dítěte banální nadýmání. Protože trávicí systém v těhotenství „žije podle svých vlastních pravidel“ a je často „spokojený s překvapením“, mohou matky postrádat první nejisté neurologické šoky dítěte a brát je pro střevní motilitu..

Ve 13. týdnu můžete cítit své dítě. Když říkají, že každé těhotenství je individuální, mluvíme o všech procesech. Lékaři věnují pozornost matkám po dobu 16-22 týdnů těhotenství, kdy byste měli dítě pečlivě poslouchat.

20-22 týdnů - období, kdy jsou pohyby dítěte řádnější a připomínají novorozence. Za 30 minut dokáže pětiměsíční muž provádět 20-60 různých pohybů. A pokud vezmete v úvahu, že dítě také vyrostlo, pak je nemožné vynechat vlasy nebo je smíchat s něčím. V tuto chvíli se pohyby stanou zřetelnými a primiparous matky by se neměly bát, že je nebudou schopny poznat.

Důležité! Pokud se dítě necítí po 22 týdnech těhotenství, měli byste se poradit s lékařem.

Když začíná období vnímatelných rozruchů?

Od 24 týdnů dítě neustále komunikuje se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. Těhotná žena se učí dítě rozumět před jeho narozením. Podle „chování“ drobků lze hodně posoudit.

Malý muž hlásí radost, úzkost, pohodu, nepohodlí, dokonce i jeho temperament. A bude schopen „pozdravit“ tátu a příbuzným, kteří na něj netrpělivě čekají. Po 6 měsících je na povrchu břicha cítit pohyb.

Pohyb plodu je nepopsatelně příjemný, zejména během prvního těhotenství, a také nejjednodušší a nejspolehlivější způsob autodiagnostiky. Pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla posoudit svůj stav a včas informovat lékaře.

Důležité! Nedostatek pohybu po dobu 12 hodin je nepřijatelný. Norma aktivity pro šestiměsíční plod je 10-15 pohybů za hodinu s přerušením 3-4 hodiny, když dítě spí.

Nadměrná aktivita může naznačovat nepohodlí. Dítě tedy žádá matku, aby se pohodlně posadila nebo ležela, nebo naopak na procházku. Když žena leží na zádech, plod vytlačuje velké žíly a postrádá kyslík. Následně se matka může cítit intenzivní chvění. Stejný účinek lze pozorovat, pokud sedíte po dlouhou dobu v poloze „noha na nohu“..

Stačí se převrátit po boku nebo sedět vhodnějším těhotným způsobem: na okraji židle mírně roztáhněte nohy, aby se břicho pohodlně snížilo. Když maminka sedí u počítače po dlouhou dobu nebo na silnici, musíte vzít oddechovou a lehkou proveditelnou gymnastiku, zastavit a vystoupit z auta častěji. Jinak nebudou dráždivé kopy trvat dlouho.

Obvykle se po odstranění dráždivého faktoru uklidní. Ale pokud dítě neúnavně bubnuje několik hodin nebo dní, pohyby způsobují bolest těhotné ženy, člověk by ji neměl vydržet. Lékař přesněji určí příčinu neklidného chování..

Fidget je maximálně mobilní v období 24-32 týdnů. Frekvence pohybů dále klesá, ale síla zůstává stejná nebo se zvyšuje. 25. týden těhotenství je doba, kdy je tělo plně formováno a nyní zbývá jen růst. Takže bříškový dům se přibližuje a přibližuje. Když břicho padá a dítě je vloženo s hlavou do porodního kanálu, pohyb se stává úplně nepříjemným. Ukázalo se, že pouze natahuje paže nebo nohy.

Mnoho matek na vědomí, že před narozením dítě úplně uklidňuje a připravuje k narození. Existuje však více temperamentních lidí, kteří násilně reagují na omezení svobody pohybu.

Důležité! V pozdějších fázích může pohyb dítěte způsobit nepohodlí nebo dokonce bolest. Nejčastěji v hypochondiu. Není děsivé - jen drobky velmi přeplněné.

Proč maminky cítí své děti v různých časech?

Nulliparous matky jednoduše trápí otázkou: kdy můžete cítit ceněné chvění? Citlivost matky ovlivňuje několik faktorů:

 1. váha - matka bude dříve cítit třes velkého dítěte;
 2. individuální citlivost;
 3. složení těla matky - tenké matky cítí pohyb před těmi, kteří přibývají na váze;
 4. střevní problémy;
 5. objem plodové vody.

Přestože pocity těhotných žen nejsou zdaleka jednoznačné, ale všechny děti se od 16-18 týdnů začnou aktivně a řádně pohybovat. Před tím jsou všechny pohyby spíše jako reflexní chaotické svalové kontrakce.

Důležité! Pozdní míchání není vždy známkou abnormalit. Často je to výsledek chyb ve výpočtu gestačního věku. Při prodlouženém cyklu může být rozdíl mezi porodníkem a skutečným stavem 1-3 týdny. Zajištění a opět jít k lékaři však nebolí.

Jaký je rozdíl v pohybu během druhého těhotenství?

Podruhé nebo během třetího těhotenství matka cítí své dítě o 1-3 týdny dříve, což je jediný rozdíl. Za prvé, je to spojeno se zkušeností. Žena se znalostí podnikání už nebude plést dlouho očekávané otřesy s ničím jiným.

Za druhé, taková citlivost je také spojena s dělohou, která se po narození nejstaršího dítěte úplně nevrátila do původního stavu. Břišní svaly zeslabují, takže břicho je patrné mnohem dříve.

Je-li pohyb cítit pouze v dolním břiše

Podle polohy šoků může matka určit umístění dítěte v bříšku. Pokud je pozorován pohyb nad pupkem, je dítě ve správné poloze, hlavou dolů. Pohyb dolního břicha však hovoří ve prospěch pánevní prezentace, tj. Nohou nebo hýždí dolů.

Ale nedělej si starosti. Až do 32 týdnů existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě převrátí samo. V lékařské praxi existují případy, kdy děti zaujaly správnou pozici několik dní před porodem. Doktor může také pomoci dětem převrátit se. Ale i když tvrdohlavě a nechce čekat na porod hlavou dolů, pak s moderní medicínou bude výsledek porodu v každém případě pozitivní.

Věci jsou složitější s příčnou prezentací. Dítě je v poloze ležení, tj. Nohy a hlava jsou po stranách a rameno je otočeno k porodnímu kanálu. V takové situaci je přirozený porod vyloučen. Dítě se rodí císařským řezem. Nemusíte se však obávat: boční prezentace je velmi vzácná událost.

Nižší tón svalů dělohy a břicha také vede k míchání v dolním břiše. Někdy je to doprovázeno nepohodlí v perineu. Nejčastěji pozorované u matek během druhého nebo více těhotenství.

Děložní myomy nebo fibroidy upravují těhotenství, protože zasahují do dítěte v stísněném bříšku. A pokud hlava nemá dostatek místa vedle novotvaru, budou tam nohy.

Vysoká voda umožňuje dítěti neustále se převracet a pro lékaře je obtížné přesně předpovědět, jak se dítě narodí. Matka však pochopí její pohybem, jakou pozici má dítě.

Naopak nedostatečné množství plodové vody naopak brání pohybu a dítě nemusí mít čas na správné umístění..

Jak rozumět dítěti?

Existuje několik metod pro výpočet počtu pohybů dítěte, které jsou založeny na principu „počet na deset“. Liší se pouze termín a předmět studie. Nejslavnější jsou:

 1. m Pearson;
 2. Cardiff md;
 3. Sadowski test;
 4. britský test.

Nejčastěji se používají první tři metody. Technika D. Pearsona je založena na udržování speciálního kalendáře pohybů od 28. týdne. Maminka poslouchá vlasy od 9:00 do 21:00. Čas desátého míchání je zaznamenán v kalendáři.

 1. stanovíme čas prvního míchání;
 2. za pohyby jakékoli povahy jiné než škytavka se považuje: třes, trhliny, převraty;
 1. zavede se čas 10. míchání.

Co říkají výsledky:

 • dvacetiminutový interval mezi prvním a desátým mícháním signalizuje správný vývoj drobků;
 • přijatelná je také doba trvání studie 30-40 minut, možná dítě odpočívalo nebo má klidný charakter;
 • Když hodina nebo více uplyne od začátku počítání do 10. míchání, matka by neměla váhat jít k lékaři.

Pro Cardiffovu metodu můžete použít stejnou tabulku. V tomto případě je klíčovým bodem rychlost pohybu ve stejných časových rámcích 9: 00-21: 00. Jinými slovy, pokud si dítě ve vyhrazených 12 hodinách připomnělo alespoň 10krát, což znamená, že je vše v pořádku. Když máma nedokáže spočítat požadovaný počet šoků, pak se dítě cítí dobře.

Sadowskiho metoda sleduje reakci dítěte na jídlo jeho matky. Těhotná žena by měla poslouchat pohyby do hodiny po jídle. Pokud se vám podařilo spočítat 4 a více, pak je vše v pořádku.

V případě slabé reakce je nutné studii opakovat po dalším jídle.

Důležité! Odchylka 1,5krát od normy v jednom směru ukazuje na zdravotní problémy dítěte.

Silné míchání dítěte často signalizuje hypoxii. Ve zanedbaném stavu je nadměrná aktivita nahrazena pomalými nevýraznými pohyby.

Pro včasnou diagnostiku se provádí ultrazvuk a CTG (kardiotocografie). CTG vám umožní posoudit srdeční rytmus dítěte a stanovit správnou diagnózu. Studie trvá asi 30 minut, během nichž matka zaznamenává všechny pohyby dítěte pomocí speciálního senzoru. Během pohybu by se frekvence měla zvýšit o 15-20 úderů.

Důležité! Úder dítěte by neměl být monotónní. Srdeční frekvence se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu.

Hypoxie je indikována:

 • 60-90 úderů za minutu;
 • monotónní tep;
 • nedostatek reakce na pohyb.

Drobné odchylky od normy jsou korigovány speciální terapií zaměřenou na zlepšení průtoku krve v placentě. Těžká hypoxie je indikací pro okamžitý císařský řez, pokud to čas dovolí. Také máma může být předepsána dopplerometrie. CTG se doporučuje jednou týdně, počínaje 28. týdnem těhotenství.

Je možné, aby se dítě pohlo nebo uklidnilo?

Maminky berou na vědomí, že dítě se často „pohybuje“, když se matka snaží lehnout nebo spát. Dítě také reaguje po vynikající večeři. Lékaři říkají, že dítě má více energie k pohybu.

Děti v bříšku jako lehce kymácí při nakupování nebo domácí práce. V tuto chvíli spí častěji. Po narození tento zvyk přetrvává nějakou dobu. Mnozí musí být utěšováni po dlouhou dobu, neseni na svých rukou, houpaní v kočárku. A když se maminka pokusí lehnout, dítě se zjevně nudí a nezajímá.

K rozmíchání drobků můžete jíst něco chutného a lehnout si k odpočinku. Nebo naopak, dělejte lehkou gymnastiku, projděte se, poslouchejte hudbu a pak si odpočiňte. Dítě jistě potěší matku s přátelským kopem. Kromě toho se maminka v klidu stává citlivější.

Důležitá je komunikace papeže s malým zázrakem. Dotek a hlas otce uklidňují dítě i matku poté, co utrpěly stres nebo vzrušení. A naopak, dítě chce poděkovat tatínkovi za komunikaci a hladil bříško.

Konečně

Panika není v žádném případě nejlepším poradcem, zvláště když porodíte milovaného dítěte. Bez ohledu na to, jak dlouho je žena těhotná, včasné správné rozhodnutí a znalosti ve všech otázkách pomohou zbavit se většiny problémů.

15 týdnů těhotná

V 15. týdnu těhotenství dosáhne tělo dítěte velikosti průměrného jablka.

V 15. týdnu mohou být provedeny hormonální testy (hCG), cukr a koagulogram..

Pokud během zimního období, kdy je dům vytápěn a všechna okna jsou „ucpaná“, došlo k 15týdennímu období těhotenství, může se problém s nosem zhoršovat suchým vzduchem.

Při pálení žáhy mohou pomoci nejen změny ve stravě, ale také některé antacidy: zeptejte se svého lékaře, které z nich můžete vzít.

15 týdnů je kolik?

15 týdnů těhotenství je asi 3 měsíce a 2 týdny.

15 týdnů od okamžiku početí - to je 17 týdnů od posledního měsíce (porodnické období).

15 týdnů od posledního menstruačního období odpovídá 13 týdnů vývoje plodu.

Co se stane s dítětem?

Jeho délka je 10 cm, hmotnost - o něco více než 70 gramů. Nohy v tomto okamžiku rostou rychleji než paže, proporce těla se pro novorozence stále více přibližují normálu. Jsou vytvořeny všechny hlavní klouby. Speciální tenké chloupky, které pokrývají celé tělo, pomáhají plodu udržovat konstantní tělesnou teplotu - nazývají se lanugo.

Kůže plodu je stále velmi tenká a téměř průhledná. Jeho kosti jsou silnější. Pokud by vaše budoucí dítě mohlo mít rentgen, jeho kostra by už byla na obrázcích viditelná.

Plíce patnácttýdenního plodu ještě nejsou plně vyvinuté, mají žlázovou strukturu, ale už se snaží provádět dýchací, polykání a sání. Dítě se začíná hodně hýbat, i když její matka to ještě necítí. O 16 týdnů se jeho pohyby budou koordinovat.

Srdeční frekvence plodu do 15. týdne je 147-155 tepů za minutu. Srdce bije tak často, protože rostoucí tělo potřebuje hodně kyslíku a živin.

Smyslové orgány se aktivně vyvíjejí. Oči dítěte jsou zavřené, ale on už může reagovat na světlo. Jazyk má chuťové pohárky. Sluchové kostičky ztuhnou v bubínkové dutině: dítě slyší, jak její matka dýchá, mluví, jak bije její srdce, pracuje střeva.

Pomocí ultrazvuku můžete určit pohlaví dítěte. To však není vždy možné: někdy dítě „skryje“ genitálie, odvrátí se od senzoru nebo zvlní „do koule“.

Co dělá dítě v žaludku?

Plod tráví hodně času „tréninkem“: dělá dech, sání a polykání, je aktivně tlačen rukama a nohama. Dítě spolkne plodovou vodu (plodovou vodu) a dýchá s ní. Po narození budou tyto dovednosti životně důležité, ale prozatím kyslík a živiny vstupují do těla od matky přes cévy pupeční šňůry.

Břicho a děloha v těhotenství 15 týdnů

V 15. týdnu těhotenství vypadají ženy jinak. Toto je stejná čára, když se děloha již nehodí do pánve. Žaludek některých žen se začíná rozdávat silou a hlavní, zatímco v jiných to může být téměř neviditelné.

Obvykle je během prvního těhotenství v 15. týdnu pro ženu velmi obtížné vypadat, že je na svém místě. V následujících těhotenstvích je břišní stěna již natažená, takže začne růst rychleji.

Co se stane nastávající matce?

Mnoho žen zažívá během patnáctého týdne výbuch energie a zvýšenou sexuální touhu. Dobrá zpráva pro vás a vašeho partnera: intimita v této době (samozřejmě v rozumných případech) nepoškodí plod.

Kvůli hormonálním změnám v těle se zvyšuje průtok krve do nosní sliznice a těhotné ženy často trpí rýmou, otoky dásní a zvyšuje se riziko zubních onemocnění, proto by měla být zvláštní pozornost věnována ústní hygieně.

Mnoho žen zažívá záchvaty slabosti, závratě a všimnou si, že se zapomněly. To je často způsobeno změnami hladiny cukru v krvi. Pálení žáhy se může obtěžovat: tento příznak je způsoben skutečností, že pod vlivem hormonů se uvolňuje srdeční svěrač - svalová dřeň, která se nachází na hranici mezi jícnem a žaludkem.

Pokud tato opatření nepomohou, vyhledejte lékaře. Bude poradit s antacidy (prostředky k neutralizaci kyseliny chlorovodíkové v žaludku), které jsou povoleny během těhotenství.

Některé nastávající matky si stěžují na bolesti hlavy. Tento příznak může být způsoben různými důvody: hormonální změny v těle, přepracování, stres. Pokud máte bolesti hlavy, musíte ležet v temné a tiché místnosti a na hlavu položit studený obklad. Léky - pouze se souhlasem lékaře.

V patnáctém týdnu těhotenství se na nohou mohou objevit nebo zesílit křečové žíly.

Přírůstek na váze a výživa

Nastávající matka stále přibývá na váze. Normální nárůst je od 450 do 900 gramů týdně nebo 2 kg za měsíc. „Jíst pro dva“ není nutné: v patnácti týdnech těhotenství potřebuje nastávající matka pouze 300 dalších kalorií denně.

Nezapomeňte, že kalorií jsou různé: užitečné ovoce a zelenina, cereálie, libové maso.

Nejprve to jsou čokoláda, sladkosti, dorty, dorty, sladká soda. Přidané cukry vám přinesou příliš velkou váhu, zvýší riziko gestačního diabetu. Dávají energii na krátkou dobu a pak je zde „vrácení“ ve formě únavy a ospalosti.

Nezapomeňte na základní pravidla „bezpečnosti potravin“. Veškeré maso a ryby by se měly dobře vařit. Jejich připravenost lze zkontrolovat pomocí speciálního potravinářského teploměru. Zelenina a ovoce se musí důkladně umýt.

Pokud máte obavy o pálení žáhy, vyhněte se smažené, kořeněné, mastné. Při zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, silné pití a pravidelná fyzická aktivita.

Fyzická aktivita a sport

Cvičení je nutné během těhotenství, pokud probíhá bez komplikací. Jsou užitečné různými způsoby: pomáhají normalizovat psycho-emocionální stav, snižují pocity a stres, udržují dobrou kondici, zlepšují celkovou pohodu, práci kardiovaskulárního systému a správnou váhu.

Ve druhém trimestru se doporučují tyto typy fyzické aktivity:

Chůze. Možná je to nejjednodušší z toho, co může budoucí matka udělat. Rutinní procházky jsou dobré pro kardiovaskulární systém. Je lepší chodit v parcích - kde nejsou žádná auta.

Jóga. Mezi jeho hlavní užitečné vlastnosti patří posilování svalů břicha a dolní části zad, předcházení bolesti, příprava těla na porod, zlepšení fungování kardiovaskulárního systému. Ne všechny pózy pro jógu jsou povoleny pro nastávající matky: například nemůžete stát na hlavě ani ležet na zádech. Je lepší se přihlásit do zvláštní skupiny pro těhotné ženy nebo si koupit vhodné učební pomůcky.

Návštěva bazénu a vodní aerobik. Cvičení ve vodě je aerobní cvičení a trénink síly svalů. Kromě toho je to skvělý způsob, jak relaxovat a zmírnit stres. Ve vodě se tělesná hmotnost snižuje, takže se svaly uvolňují a jsou méně stresovány. Současně tekutina vytváří odpor při pohybu, díky čemuž je trénována síla. Pro nastávající matku je vhodné najít bazén, ve kterém se konají speciální třídy pro těhotné ženy.

Měli bychom také mluvit o takovém sportu, jako je běh. V 15. týdnu těhotenství a obecně ve druhém trimestru neexistují žádné kontraindikace, pokud žena běžela dříve, před početí nebo v prvním trimestru. Ale musíte si uvědomit, že nyní dítě aktivně roste a těžiště těla matky se mění, takže chůze se stává nepříjemnější a zvyšuje se riziko pádu. Je nezbytné kupovat pohodlnou obuv a běhat pouze tam, kde jsou speciální hladké stopy. Pokud dříve žena nechodila, pak druhý trimestr těhotenství není nejlepší čas začít.

Pokud dojde k těhotenství se současnými onemocněními nebo komplikacemi, měli byste se před zahájením sportu poradit s lékařem.

Bolest děložního vazu je běžným příznakem těhotenství po 15 týdnech

Od 14. do 15. týdne těhotenství může být nastávající matka narušena stavem známým jako bolest v vazu dělohy. Kruhový vaz (vpravo a vlevo) je provaz o tloušťce asi 3 až 5 mm, který se skládá z vláknité pojivové tkáně, do které jsou vtaženy svalové vlákna. Začíná od anterolaterálního povrchu dělohy, prochází tříslovým kanálem a končí pod kůží pysků labia. Jak roste děloha, jsou kulaté vazy napnuté - to způsobuje bolest.

Obvykle žena cítí bolest nebo křeče v dolním břiše. Tyto příznaky se objevují při změně polohy těla, vstávání z polohy ležení nebo sezení, při kašli, kýchání, smíchu. U některých nastávajících matek bolest děložního vazu rychle prochází, zatímco u jiných přetrvává několik hodin. Proč takové jiné trvání - to není přesně známo.

Některá opatření pomáhají předcházet a snižovat bolest v děložním ligamentu:

 • Při ležení nebo sezení držte nohy zdvižené. Například pod ně můžete dát polštáře.
 • Noste speciální obvaz pro nastávající matky.
 • Neprovádějte náhlé pohyby. Vstaň z náchylné polohy a hladce se posaďte.
 • Pokud vás při cvičení obtěžuje bolest kulatého vazu, musíte snížit jejich intenzitu.

Musíte vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • Pokud bolest často vadí.
 • Pokud příznak přetrvává dlouho, zhoršuje se.
 • Pokud je bolest doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka, zimnice, vaginální krvácení, nadměrný vaginální výtok, „mlha“ v hlavě, okamžitě zavolejte sanitku.

Jaké studie je třeba provést po 15 týdnech těhotenství?

V 15. týdnu těhotenství žena pokračuje v obecném vyšetření krve a moči. Za týden nebo o něco později lékař předepíše plánovaný ultrazvuk a trojitý text (testy na hormony), poskytne směr pro analýzu syfilis.

Prevence preeclampsie

Preeclampsia je nebezpečná těhotenská komplikace, která se projevuje ve formě zvýšeného krevního tlaku a detekce bílkovin v moči. První příznaky se obvykle objevují v pozdních stádiích, po 20 týdnech těhotenství. Ale patologické změny v těle nastávající matky začínají mnohem dříve. Existují studie, které pomáhají identifikovat ženy se zvýšeným rizikem preeklampsie: ultrazvuk s hodnocením průtoku krve v děložních tepnách, testy PAPP-A, alfa-fetoprotein, chorionický gonadotropin, inhibin A, sFlt-1 a PLGF.

Boj proti preeklampsii, když se již projevily příznaky, je často obtížný. Proto je se zvýšenými riziky nezbytná prevence. Studie ukázaly, že pravděpodobnost rozvoje preeklampsie pomáhá snížit hladinu aspirinu v nízkých dávkách. Promluvte si s lékařem na prenatální klinice, zeptejte se, zda jste podstoupili nějaké testy k posouzení rizika preeklampsie, jaké jsou jejich výsledky, je třeba jim zabránit.

S jakými příznaky musíte navštívit lékaře?

Pokud se projevy z tohoto seznamu objeví po 15 týdnech nebo dokonce v jakékoli fázi těhotenství, je třeba co nejdříve navštívit lékaře, zavolat sanitku:

14 týdnů těhotná

Začátek druhého trimestru přináší nastávající matce stále více pozitivních pocitů. Starosti se staly mnohem méně. Již prošla toxikózou, podrážděností a slzami. Za hrozbou mimoděložního těhotenství. Zaoblená bříško a zvětšené mléčné žlázy dodaly siluetě ženskost. Období těhotenství, zvané „zlatá“, začalo. Předpokládá se, že toto je nejjednodušší fáze těhotenství. Měj čas si toto období užít!

14 týdnů je kolik měsíců?

Obecně se uznává, že těhotenství není od okamžiku oplodnění, ale od začátku posledního menstruačního krvácení. Tento termín se nazývá porodník. Měsíc se skládá ze 4 týdnů. S dobou 14 týdnů tedy již uplynuly 3 celé měsíce a 2 týdny. Od početí uplynuly přesně 3 měsíce.

Pohlaví nenarozeného dítěte ve 14. týdnu: jak to zjistím?

V medicíně existují 3 hlavní metody určování pohlaví dítěte:

 • Ultrazvukem. Tato metoda pomáhá vidět vnější genitálie dítěte. Budou jasně viditelné od 15. týdne. S vnější podobností genitálií ve vývojovém procesu je však lepší počkat na stanovení pohlaví touto metodou do 19–22 týdnů. Až do této doby je šance udělat chybu velmi vysoká.
 • Krevní test. Tato metoda je založena na skutečnosti, že všechny buňky těhotné ženy obsahují pouze X chromozom. Pokud je během testování žilní krve detekován chromozom Y, může se objevit pouze tehdy, když genetický materiál mužského dítěte vstoupí do krve matky. Taková penetrace malého počtu fetálních krevních buněk je možná. Když je tedy detekován chromozom Y, lze s jistotou hovořit o těhotenství s mužským plodem. Ve prospěch metody hovoří o její nízké invazivitě (vyšetřuje se žilní krev). Metoda je platná od 9 týdnů.
 • Chorionická biopsie. Punkce placentárních klků je nejspolehlivější metodou určování pohlaví. To je dáno skutečností, že materiál získaný biopsií obsahuje dostatečné množství genetického materiálu plodu. Metoda je složitá a traumatická, proto je předepisována pouze z přísných lékařských důvodů.

Léčebné metody pro stanovení pohlaví dítěte po dobu 14 týdnů

Existuje mnoho nelékařských způsobů, jak zjistit pohlaví dítěte:

 • Podle čínského kalendáře. Tato metoda zahrnuje výpočet pomocí tabulky pohlaví dítěte v závislosti na věku matky.
 • Podle ovulačního plánu. Předpokládá se, že spermie nesoucí chromozom X a odpovědné za narození dívek mají nižší rychlost a větší vitalitu v genitálním traktu. To znamená, že pokud se sperma dostane do děložního hrdla 2-3 dny před ovulací, narodí se samice. Pokud spermie vstoupí do genitálního traktu ženy v den ovulace nebo bezprostředně po ní, bude počat chlapce.
 • Určení pohlaví pomocí výživy. Pokud během těhotenství „tahá za sladkosti“, zeleninu, ovoce, sladkosti, očekává se narození dívky. Pokud preference potravin převažují nad masem a rybami, narodí se chlapec.
 • Stanovení faktoru Rh. Pokud se rhesus rodičů shoduje, narodí se dívka. Pokud je jiný, pak je možné narození chlapce.
 • Podle krevního typu. Tato metoda hodnotí kombinaci skupinové příslušnosti budoucích rodičů.

Nelekárské metody nejsou spolehlivé. Nedoporučují se ani pro plánování budoucnosti ani pro diagnostiku existujícího těhotenství. Nejviditelnější chybou je nemožnost porodu dětí stejného pohlaví se stejnými rodiči, protože krevní skupina a faktor Rh se v průběhu života nemění! Na základě těchto metod můžete udělat chybu a morálně se připojit k neexistující dívce nebo chlapci, založit manžela a starší děti, aby měli dítě určitého pohlaví, nebo si koupit oblečení určité barvy. V tomto případě může být narození dítěte opačného pohlaví zastíněno neodůvodněnými očekáváními..

Počkejte do narození! V tomto okamžiku se vše vyjasní a vyhnete se zklamání.

Co se stane dítěti ve 14 týdnech těhotenství

Stručně o tom, co se děje s dítětem, můžeme říci: růst a vývoj. Většina anatomických formací již existuje a je nezbytné, aby porod měl čas je rozvinout na takovou úroveň, aby dítě mohlo po porodu žít odděleně od své matky..

Hmotnost a velikost plodu (KTR)

Dítě tvrdě rostlo po dobu 14 týdnů, a nyní jeho velikost je 80-115 mm. Tento gigant váží asi 25 gramů. Nebojte se, to nestačí! To je plně v souladu s plánem vývoje vynalezeným přírodou..

Vývoj plodu

Kromě nárůstu hmotnosti a výšky dochází ke zlepšení struktury plodu. Získává nové dovednosti, jeho orgány a systémy se stávají dokonalejšími. Ve 14. týdnu můžete sledovat:

 • dětská štítná žláza začíná produkovat hormony;
 • dívčí varlata sestupují z břišní oblasti do pánevní oblasti;
 • u chlapců se prostata nadále tvoří;
 • dítě aktivně spolkne plodovou vodu, rozlišující jejich chuť. Dává přednost sladké chuti. Vyplavuje kyselé a hořké vody;
 • střeva a ledviny dítěte fungují. Plní svou přímou funkci uvolňování zbytečných látek;
 • fetální pohyby se více koordinují. Řídí směr, hladkost a zaměření pohybu končetin a hlavy. Dítě může udělat hodně. Volně se dotýká rukama, saje prst, otočí hlavu v reakci na podráždění. Výraz obličeje se stává různorodým - zamračil se, zamračil se, šklebil se, vrhal obočí;
 • plod dále trénuje dýchací svaly. Dělá pohyby, které mu po narození umožní neúnavně vdechovat a vydechovat vzduch;
 • tváře a nosní můstky se stávají výraznějšími;
 • drobná chmýří - lanugo začíná pokrývat celý povrch těla plodu. Chrání pokožku před změkčováním plodové vody a brání odstranění voskového plaku. Později, v době narození, bude nahrazen chloupky.

Je možné cítit pohyby ve 14. týdnu a co to je?

Pohyby plodu 25 gramů mají malou amplitudu. Síla jeho končetin je malá. Amniotická tekutina je proto zcela pokrývá a membrána fetálního močového měchýře zhasne. Jejich citlivými konci nedosahují povrchu dělohy. Proto je po dobu 14 týdnů nemožné cítit pohyb plodu.

Pro ně často provádějí střevní kontrakce (peristaltické vlny). Orgány břišní dutiny jsou aktivně vytlačovány dělohou a procesy, které se v nich vyskytují, jsou nyní znatelnější. Proto při poslechu pocitů v břiše ve 14. týdnu je možné detekovat pouze peristaltickou vlnu.

Co se stane matce ve 14 týdnech těhotenství

Ve druhém trimestru si můžete užívat dobrého zdraví a plně se připravit na narození dítěte. Tělo ženy již dělá vše pro to, aby plod přijímal všechny potřebné látky a cítil se pohodlně. To je usnadněno hladinou hormonů, které podporují dělohu v uvolněném stavu, a zvýšením objemu cirkulující krve, aby bylo možné lépe zásobovat dítě živinami..

Pocity ve 14. týdnu

V těle nastávající matky dochází k mnoha změnám. To se přímo odráží v jeho vzhledu. Zasklení břicho. Na obličeji se objevují pigmentové skvrny, jeho rysy se rozostřují, na pozadí zvyšování produkce růstového hormonu dochází ke zvýšení nosu a rtů. Červenat může zašpinit tváře a nos. Pocity nastávajících matek se mohou lišit:

 • Na obličeji, horní části trupu, rukou se může objevit pocit tepla. Někdy je možné pozorovat zarudnutí těchto oblastí kůže a zvýšení pocení. Důvodem je změna v přenosu tepla..
 • Progesteron ovlivňuje přísun krve do sliznic. To se může projevit nosní kongescí, rýmou bez dalších známek zánětu, nedostatkem vzduchu. Někdy je pozorováno krvácení dásní. To může být také vyvoláno zvýšenou fetální potřebou vitamínu C.
 • Může se objevit nevolnost. To není známkou toxikózy. Pod vlivem hormonů se tón krevních cév snižuje. To vede ke snížení tlaku u žen. Proč je nemocná ve 14. týdnu? Jedná se o projev změny krevního tlaku, který je přípustný během těhotenství..

Přes možné obavy těhotenství v tomto období přináší spoustu pozitivních emocí a je doprovázeno většinou dobrým zdravím. Nalaďte se pozitivně a užijte si zajímavou pozici.

Děloha

Děloha ve 14. týdnu těhotenství stále roste. Není to jen kontejner pro rostoucí plod, ale také místo přenosu užitečných látek a evakuace zbytečných. Je dobře zásoben krví a obvykle nemá zvýšený tón. Tím je zajištěn správný vývoj plodu..

Velikost dělohy

Děloha, jako hlavní orgán obsahující dítě, se s ním zvětšuje. Výška postavení dna dělohy je stanovena na přibližně 12 cm. Tento ukazatel je považován za optimální pro jediné těhotenství a normální množství plodové vody.

Břicho ve 14 týdnech těhotenství

Zakulacující bříško může být stále skryto oblečením, ale bez něj je to již patrné. Jak tato část těla vypadá, závisí na mnoha důvodech:

 • o počtu rostoucích dětí;
 • ústavní rysy;
 • stupeň vývoje podkožního tuku;
 • počet předchozích těhotenství;
 • vlastnosti pojivové tkáně.

Jinými slovy, u křehké ženy s úzkou pánví, těhotných trojčat, po předchozích 3 narozeních, která mají sklon k plochým nohám, bude těhotenství jasně viditelné i v oblečení. A baculatá žena, která je těhotná poprvé s jedním plodem, ji nevidíte ani bez košile.

Velikost břicha

Nejenom tvar břicha se postupně mění díky děloze stoupající z pánevní oblasti. Jeho velikost se také začíná postupně zvyšovat. Pokud se jeho obvod do 14. týdne mírně rozrostl, neztrácejte srdce, není to hlavní ukazatel v tak rané době a může být nezměněn s tak malou velikostí plodu.

Váha mámy ve 14. týdnu

Spolu s rostoucím dítětem se zvyšuje hmotnost matky. Tento ukazatel stojí za sledování. Dítě by mělo dostat potřebné látky, ale nadváha může ublížit jeho i nastávající matce.

Přípustným nárůstem je hmotnost, kterou může žena v určitém období těhotenství získat co nejvíce, aniž by došlo k poškození dítěte. S indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 26 bude asi 1 kg. V případě BMI, které se pohybuje mezi 19,8 - 26, bude očekávané zvýšení na úrovni 1,9 kg. Pokud je hodnota BMI menší než 19,8, může nárůst dosáhnout 2,7 kg.

Hmotnostní přírůstek a úbytek hmotnosti ve 14. týdnu je individuální hodnota. Ideální je postupné zvyšování hmotnosti. Úbytek tělesné hmotnosti oproti původní ztrátě v důsledku časné toxikózy však v této době také není odchylkou. Individuální průběh těhotenství a přírůstek hmotnosti, který se liší od doporučeného, ​​musí být během návštěvy projednány s gynekologem..

Uvolněte se ve 14 týdnech těhotenství

Při normálním průběhu těhotenství je u zdravé ženy výtok bílý, nažloutlý a nemá nepříjemný zápach. I když se stanou hojnějšími, neobjeví se v žádných jiných stížnostech..

Pokud se vyskytuje hojný, mukózní, hnisavý, žlutý nebo zelený výtok s nepříjemným zápachem, doprovázený svěděním, pálením nebo bolestí, naznačuje to výskyt zánětu v genitálním traktu. Tento patologický stav vyžaduje léčbu..

Bolest ve 14 týdnech těhotenství

Pravidelně se vyskytující mírné tažné bolesti po stranách břicha, v křížové kosti a ocasu jsou známkou probíhajících změn vazů (jejich změkčení a roztažení). Je to přirozený přípravek pro porod..

Pokud žaludek bolí a táhne, je-li lokalizací bolesti hrudník, záda, dolní část zad, hlava, vaječníky nebo bolest z pravé a levé strany, bolest v krku, bolest žaludku, bolest v zádech, bolest v křížové kosti a ocasu, bolest v ovariální, střevní bolest, doprovázená horečkou, rozrušení stolice a močení, kašel, rýma, vyrážka nebo změny vaginálního výtoku, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Teplota

Pro těhotenství je normální teplota nepřesahující 37 ° C, která není doprovázena dalšími patologickými příznaky. Pokud jsou čísla na teploměru vyšší nebo existují jiné stížnosti, měli byste se obrátit na odborníka.

Testy a studie ve 14 týdnech těhotenství

14. týden není plánovacím obdobím pro rutinní výzkum. Rutinní screening, ultrazvuk atd. Byly provedeny dříve. V případě potřeby může lékař předepsat další studie na základě charakteristik těhotenství. Musí být provedeny, aby objasnily situaci a upravily řízení těhotenství.

Pokud jste v určený čas neměli čas na provedení testu na TORCH infekci, není příliš pozdě na to udělat nyní. Je nezbytné pro bezpečné těhotenství..

Zmrazené těhotenství po dobu 14 týdnů

Ukončení těhotenství je po překonání hranice prvního trimestru velmi vzácné. Přesto se takové případy vyskytují.

Podstatou jevu je, že plod lokalizovaný v děloze přestane růst a rozvíjet se. Zamrzne, na nějakou dobu zamrzne. Toto je patologický stav. Normální je plné těhotenství a porod včas.

Jaké je nebezpečí mrtvého těhotenství?

Po dobu 14 týdnů se smrt plodu nesmí nijak projevit. Žena tyto pohyby ještě necítila, takže jejich nepřítomnost nevyvolává obavy. Krvavý výboj může chybět, stejně jako bolest. Ukončení bolesti v mléčných žlázách a nevolnost může být spojeno s příznivým průběhem druhého trimestru. Závratě a nevolnost - se snížením krevního tlaku. Je velmi snadné udělat chybu! Být v děloze mrtvého plodu má negativní dopad na tělo. Nejprve začíná intoxikace, poté matčina krev ztratí schopnost koagulace. To může vést ke krvácení, ztrátě dělohy a smrti plodu. Proto by v případě zjištění zmrazeného těhotenství mělo být zastaveno co nejdříve.

Jaké jsou příznaky zmeškaného těhotenství?

Zmrazené těhotenství může vést k potratu. V tomto případě bude dodrženo následující:

 • bolesti břicha, které mohou být jak tažné a intenzivní, tak křeče;
 • špinění z pochvy, včetně hnědé, růžové, jasně červené. Krvácení může být intenzivní;
 • závratě, ztráta vědomí;
 • malátnost, celková slabost;
 • nevolnost, náhlá ztráta chuti k jídlu, zvracení;
 • zimnice, horečka, pocení.

Při vyšetření lze zjistit nesoulad mezi velikostí dělohy a úrovní vývoje plodu během těhotenství. Absence srdečního rytmu a pohybu plodu na ultrazvukovém monitoru také potvrzuje diagnózu..

Co mám dělat, když mi přestane bolet hrudník a objeví se některá z výše uvedených stížností? Ihned vyhledejte lékařskou pomoc. To pomůže po dokončení těhotenství a absolvování terapie, která eliminuje důvody jeho ukončení, porodit zdravé dítě a zachovat si vlastní zdraví. Blednutí je konec jednoho těhotenství, ale nikoli konec života, ve kterém může být stále realizován.

Doporučení pro životní styl

Po registraci na prenatální klinice dostává žena doporučení ohledně všech aspektů života, které ovlivňují průběh těhotenství.

Výživa

Rovněž vyvážená, frakční strava výrazně zmírňuje příznaky těhotenství a umožňuje dítěti růst a rozvíjet se v souladu s jeho potřebami. Ve 14. týdnu se zvyšuje potřeba vitamínu C. Pokud lékař doporučil užívání komplexu, který již tuto složku obsahuje, nemusíte jej dále používat. Vitaminy musí být vstřebávány do těla. Překročení denní sazby nebude užitečné. Pokud však pocházejí pouze z jídla, je třeba trochu upravit stravu. Je nutné přidat potraviny bohaté na vitamín C:

 • dogrose. Vitamín C se nachází v jeho plodech. Pokud můžete jíst čerstvé ovoce, můžete je použít. Pokud nejsou k dispozici, můžete použít odvar nebo sirup z nich připravený. Aby se uchovala kyselina askorbová v odvarech, nelze ji vařit. Nalévání vroucí vody na ovoce by mělo být umožněno namísto čaje nebo vody vyluhovat a pít;
 • paprika. Používá se v salátech bez tepelného ošetření, které ničí vitamín C. Červené odrůdy obsahují více kyseliny askorbové a při výběru produktů by měly být upřednostňovány;
 • Rakytníkový a černý rybíz. Plody těchto rostlin lze použít surové. Zároveň je lepší osvobodit rakytnici od kamenů a používat ji opatrně - může to způsobit pálení žáhy. Pokud se plody používají v strouhané formě s cukrem, měli byste věnovat pozornost množství spotřebovaných sacharidů, aby nedošlo k přejídání;
 • zelené kopry, petržel, divoký česnek. Aktivně přidáván do salátů, těstovin, studeného občerstvení;
 • zelí. Je bohatý na vitamin C ve své syrové formě (v salátech). Obsah kyseliny askorbové v zelí je však vyšší. Neměla by být zneužívána. Při použití zelí v mírném množství se však můžete vyhnout problémům se zažívacím traktem a získat potřebný vitamin C;
 • jahody, jahody, šťovík. Používají se surové. Šťovík se nejlépe používá příležitostně kvůli výrazné kyselé chuti;
 • Exotické ovoce (pomeranče, mandarinky, kiwi, citrony). Doporučuje se použít, pokud byli častými hosty u ženského stolu i před těhotenstvím. Pokud dříve ovoce zřídka konzumovala, vyplatí se věnovat pozornost obvyklému ovoce a zelenině.

Fyzická aktivita a sex

Pokud nejsou kontraindikace, měla by být v životě těhotné ženy v dostatečném množství přítomna fyzická aktivita a sexuální aktivita. To pomůže udržet potřebnou fyzickou formu v době narození a zvýší vřelý a důvěryhodný vztah v páru.

14 týdnů těhotenství dvojčat

Vícečetné těhotenství je větší zátěží pro tělo ženy. Po dobu 14 týdnů se to ještě necítilo. Indikátory zvýšení hmotnosti a objemu břicha se mírně liší. Děti jsou stále malé. Lékař mu však doporučí návštěvu alespoň 10 dní předem. To je rozumný účel. U vícečetných těhotenství by měly být změny identifikovány co nejdříve. V tomto případě bude možné poskytnout nezbytnou pomoc včas..

Články O Neplodnosti