Hlavní Bolest

Fetální srdeční rytmus - normální ukazatele, kontrolní metody, patologie

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Když se objeví srdeční rytmus plodu?

Indikace srdečního rytmu plodu je jednou ze základních charakteristik normálního těhotenství a životaschopnosti nenarozeného dítěte. Proto porodníci neustále monitorují srdeční kontrakce a vývoj kardiovaskulárního systému plodu..

Bez použití high-tech zařízení, první fetální srdeční rytmus může být slyšen se stetoskopem nejdříve 18-20 týdnů těhotenství. Na začátku těhotenství bylo možné vyhodnotit stav srdce a poslouchat srdeční kontrakce až po vynalezení ultrazvuku.

Srdce plodu je položeno ve 4. týdnu. V této době je to dutá trubice a již na začátku 5. týdne se objevují první kontrakce budoucího srdce dítěte. Při použití transvaginálního ultrazvukového senzoru je možné je poslouchat při zkoumání plodu po 5-6 týdnech a při použití transabdominálního senzoru - nejdříve 6–7 týdnů.

Fetální srdeční frekvence týdně

Metody kontroly srdeční frekvence plodu

Naslouchání

Poslech nebo auskultace srdečního rytmu plodu se provádí pomocí porodního stetoskopu (malá trubička se širokým trychtýřem). Tento způsob poslechu je možný pouze od 20 (méně často od 18) týdnů těhotenství.

Poslech srdečních rytmů plodu pomocí stetoskopu se provádí v těhotné poloze, když leží (na gauči) břišní stěnou matky při každé návštěvě porodníka-gynekologa. Úder srdce je slyšet ve formě výrazných dvojitých rytmických rytmů. V tomto případě lékař určí jejich vlastnosti:

 • frekvence;
 • rytmus;
 • charakter (jasný, výrazný, tlumený, hluchý);
 • nejlepší místo pro poslech srdečních zvuků.

Všechny tyto ukazatele odrážejí životní aktivitu a stav plodu. Z hlediska nejlepšího poslechu srdečního rytmu může lékař určit polohu dítěte:
 • u hlavy je tento bod určen pod pupkem matky (vpravo nebo vlevo);
 • s příčnou prezentací - vpravo nebo vlevo na úrovni pupku matky;
 • s pánevní prezentací - nad pupkem.

Ve 24 týdnech mnohočetného těhotenství jsou palpitace slyšet po 24 týdnech v různých částech dělohy.

Během porodu (každých 15 - 20 minut) se také provádí posluchačský srdeční rytmus porodním stetoskopem. V tomto případě lékař sleduje jejich ukazatele před a po boji nebo před každým pokusem. Takové sledování srdečních kontrakcí plodu umožňuje odborníkům vyhodnotit reakci těla dítěte na kontrakce dělohy.

Raná data
První srdeční rytmy plodu mohou být monitorovány pomocí ultrazvuku s transvaginálním senzorem již po 5 nebo 6 týdnech těhotenství a při použití transabaginálního senzoru - po 6-7 týdnech. V této době lékař stanoví počet srdečních rytmů plodu a jejich absence může naznačovat nevyvinuté těhotenství. V takových případech se těhotné ženě doporučuje podstoupit druhý ultrazvuk za 5-7 dní, aby se tato diagnóza potvrdila nebo vyvrátila..

II a III trimestr
Při provádění ultrazvuku v těchto stadiích těhotenství lékař posuzuje nejen počet srdečních kontrakcí, ale také jejich frekvenci a umístění srdce v hrudi nenarozeného dítěte. V této fázi těhotenství závisí srdeční frekvence na různých faktorech: pohyby nenarozeného dítěte, fyzická aktivita matky, různé vnější faktory (nachlazení, teplo, všechny druhy nemocí). K identifikaci možných malformací srdce plodu se používá technika, jako je čtyřkomorový „plátek“. Takový ultrazvuk fetálního srdce vám umožní „vidět“ strukturu síní a srdečních komor. Použitím této techniky ultrazvuku lze detekovat asi 75% vrozených srdečních vad.

Kardiotocografie

Echokardiografie

Echokardiografie je technika ultrazvuku, která studuje strukturální vlastnosti srdce a průtoku krve v různých odděleních. Tento diagnostický postup je nejvíce orientační v 18-28 týdnech těhotenství.

Echokardiografie je předepsána pouze tehdy, je-li zjištěno nebo existuje podezření na srdeční onemocnění..

Indikace:

 • přítomnost vrozených srdečních vad v matce;
 • děti se srdečními vadami z předchozích těhotenství;
 • infekční onemocnění u těhotné ženy;
 • cukrovka u matky;
 • těhotenství po 38 letech;
 • přítomnost vad plodu v jiných orgánech nebo podezření na vrozenou srdeční vadu;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

Při provádění echokardiografie se používá nejen obvyklý dvourozměrný ultrazvuk, ale používají se i jiné režimy ultrazvukového skeneru: Dopplerův režim a jednorozměrný ultrazvuk. Tato kombinace technik umožňuje nejen studovat strukturu srdce, ale také zkoumat povahu krevního toku v něm a velkých cév.

Detektor prezenčního signálu plodu

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou být použity ke stanovení počtu a povahy srdečních rytmů plodu kdykoli: nejen k prevenci patologie, ale také k uklidnění matky, která si je při poslechu užívá srdečního rytmu nenarozeného dítěte.

Používání těchto zařízení je naprosto bezpečné a pohodlné v nemocnici i doma (se souhlasem lékaře). Účinek tohoto zařízení je založen na Dopplerově efektu (tj. Je založen na stanovení srdečních kontrakcí plodu analýzou odrazů ultrazvukových vln z orgánů dítěte). Umožňují včas detekovat poruchy srdečního rytmu a konat uklidňující psychoemotivní stav matky.

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou detekovat srdeční rytmy dítěte již v 8–12 týdnech těhotenství, ale většina porodníků doporučuje jejich použití po prvním trimestru. Doba trvání jedné studie by neměla trvat déle než 10 minut.

Patologie srdečního rytmu plodu

Kardiopalmus

Rychlý srdeční tep (nebo tachykardie) je stav, při kterém je detekováno zvýšení srdeční frekvence o více než 200 tepů za minutu.

Rychlý srdeční rytmus plodu před 9. týdnem těhotenství může naznačovat jak nestabilní stav matky, tak vývoj hypoxie plodu a hrozbu vážnějších komplikací. Ucpaná místnost, fyzická námaha, anémie z nedostatku železa, emoce - to jsou daleko od všech vnějších faktorů, které mohou způsobit častější srdeční rytmy plodu. V takových případech lékař definitivně doporučí ženě podstoupit druhé vyšetření.

V některých případech je zvýšená srdeční frekvence u plodu spojena s vývojem hypoxie, která je plná různých dalších komplikací (malformace, vývojová zpoždění, patologie pupečníkové šňůry nebo placenty). V takových případech lékař předepíše ženě potřebné další studie a léčbu.

Zvýšení srdeční frekvence o 15 tepů za minutu po dobu 15 až 20 sekund během porodu naznačuje normální reakci nenarozeného dítěte na vaginální vyšetření provedené porodníkem-gynekologem. V některých případech porodníci používají tuto fetální odpověď jako test na zdravý stav..

Tlumený srdeční rytmus

Někdy poslouchání tlumených srdečních zvuků plodu může být spojeno s obezitou u matky..

V jiných případech může tlumený fetální srdeční rytmus znamenat:

 • feto-placentární nedostatečnost;
 • prodloužená hypoxie plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • pánevní prezentace plodu;
 • umístění placenty na přední stěně dělohy;
 • zvýšená motorická aktivita plodu.

Slabý tep

Slabý srdeční rytmus plodu naznačuje rostoucí chronickou hypoxii, která ohrožuje život plodu. V počátečních stádiích může slabý srdeční rytmus signalizovat hrozbu potratu, ale někdy je tento stav pouze výsledkem nesprávného těhotenství.

Slabý srdeční rytmus v trimestrech II a III může naznačovat prodlouženou hypoxii plodu. Objevuje se po období tachykardie a je charakterizován prudkým poklesem počtu srdečních kontrakcí (méně než 120 tepů za minutu). V některých případech může být tento stav známkou urgentního chirurgického porodu.

Neslyšíte srdeční rytmus plodu

Pokud při embryu o velikosti 5 mm nebo více není srdeční rytmus plodu slyšen, porodnice-gynekologové diagnostikují „nevyvíjející se těhotenství“. Většina případů nevyvinutého těhotenství je detekována přesně v období až 12 týdnů těhotenství.

V některých případech je absence srdečního rytmu plodu pozorována, když je v nepřítomnosti embrya detekován ultrazvuk fetálního vajíčka - tento stav se nazývá anembryonie. Znamená to, že k úmrtí embrya došlo dříve nebo vůbec nedošlo..

V takových případech je ženě předepsáno druhé ultrazvukové vyšetření po 5-7 dnech. Při absenci srdečního rytmu a při opakovaném vyšetření je potvrzena diagnóza „nevyvíjející se těhotenství (anembryonie)“; žena je předepsána kyretáž dělohy.

Úmrtí plodu může být indikováno absencí srdečních rytmů plodu v 18-28 týdnech těhotenství. V takových případech se porodník-gynekolog rozhodne o umělém porodu nebo o ničení ovoce..

Je možné určit pohlaví dítěte podle srdeční frekvence plodu?

Existuje několik populárních metod pro určování pohlaví dítěte pomocí tluku plodu, ale lékaři je vyvracejí.

Jedna z těchto metod navrhuje naslouchat srdeční frekvenci plodu. U chlapců, přívrženci takové techniky tvrdí, srdce bije rytmičtěji a jasněji, a u dívek je chaotičtější a rytmus srdečního rytmu se neshoduje s matkou.

Podle druhé podobné lidové techniky lze polohu srdečního tepu uvést na podlaze dítěte. Poslech tónu vlevo znamená, že se narodí dívka a napravo - chlapec.

Třetí lidová metodologie říká, že počet srdečních kontrakcí může naznačovat pohlaví dítěte, ale existuje tolik verzí této metody, že se stanou velmi matoucími. Někteří tvrdí, že dívky by měly mít srdeční tep vyšší než 150, pak méně než 140 tepů za minutu, a chlapecké srdce bije více než 160 tepů za minutu, pak přibližně 120. Přesné načasování takových testů se liší..

Přes pobavení z těchto metod nejsou ničím jiným než hádáním. Všechny tyto metody jsou zcela vyvráceny vědecky prokázanými skutečnostmi, které ukazují, že počet srdečních kontrakcí je ovlivněn:

 • gestační věk;
 • polohu těla matky při poslechu srdečního rytmu;
 • motorická a emoční aktivita matky;
 • zdravotní stav nenarozeného dítěte a matky.

Lékařské studie potvrzují, že je možné zjistit pohlaví nenarozeného dítěte se stoprocentní přesností pouze provedením speciální metody, během níž je amniotická tekutina nebo část placenty odebírána k výzkumu.

Fetální tep během těhotenství

Není nic více dojemného, ​​nežného a důležitějšího než zvuk malého srdce v lůně budoucí matky. To je hlavní signál lidského života v nás. Je to podle srdečního rytmu, že můžete určit, v jakém stavu je dítě: je zdravý, nervózní, strach nebo šťastný. To je důvod, proč během těhotenství lékaři i máma tomu věnují tak velkou pozornost.

Frekvence a povaha srdečních kontrakcí nenarozeného dítěte je vlastně zrcadlem jeho stavu. Srdce se vyvíjí složitější a delší než jiné lidské orgány. Jeho anlage je položena ve čtvrtém týdnu těhotenství a vypadá jako dutá trubice. Někde v 5. týdnu se objevují první kontrakce a po 8-9 týdnech se srdce malého muže v děloze stává stejnou strukturou jako dospělý: čtyřkomorová, sestávající ze dvou síní a dvou komor. Fetální srdce v matčině lůně je však stále jiné: má oválné okno (otvor mezi pravou a levou síní) a

arteriální kanál (céva, která spojuje aortu a plicní tepnu), protože dítě dosud nedýchá samostatně, a taková struktura srdce umožňuje mateřskému kyslíku dosáhnout všech svých orgánů. Oválné okno se zavře a ductus arteriosus klesá bezprostředně po narození dítěte.

Srdeční tep dítěte je hlavním ukazatelem jeho vitality. Pokud je to méně než 85-100 tepů za minutu nebo více než 200 tepů - to je vážný důvod k obavám. Pokud dítě, když dosáhne své embryonální délky do 8 mm, vůbec neslyší srdce, je těhotenství s největší pravděpodobností zamrzlé.

Srdeční kontrakce v důsledku nedostatečnosti plodu-placenty a hypoxie plodu mohou být vzácné. To může být případ pánevní prezentace plodu. Je špatné, pokud dítě nemá více než 70 úderů za minutu po dobu delší než minuta.

Čím delší je těhotenství, tím lépe je slyšet srdce. Lékař musí při každém vyšetření tyto kohoutky poslouchat. Doktor ho poslouchá

auskultační metoda. Mimochodem, je to nejjednodušší způsob. Lékař poslouchá dítě porodním stetoskopem. To je taková malá trubice se širokým trychtýřem.

Bití života. Fetální kontrola srdečního rytmu

Studie srdečního rytmu plodu během těhotenství: ultrazvuk, echokardiografie, auskultace plodu, CTG.

Porodnice-gynekologka Marina Ershova, lékař ultrazvukové diagnostiky

Fetální srdeční rytmus je hlavním ukazatelem životaschopnosti nenarozeného dítěte, což odráží jeho stav a mění se okamžitě, jakmile nastane jakákoli nepříznivá situace. Proto lékaři monitorují práci srdce dítěte během těhotenství a zejména během porodu.

Jedním z důležitých ukazatelů normálně se rozvíjejícího těhotenství je srdeční rytmus plodu. Během těhotenství a zejména během porodu lékaři pečlivě sledují srdeční kontrakce dítěte, protože frekvence a povaha srdečního rytmu odráží jeho celkový stav..

Vývoj srdce je velmi složitý proces. Embryo srdce plodu je položeno ve 4. týdnu těhotenství a je dutou trubicí. Přibližně v 5. týdnu dochází k prvním pulzujícím kontrakcím a za 8-9 týdnů se srdce stává čtyřkomorou (dvě síně a dvě komory), tj. jako dospělý. Vzhledem k tomu, že plod samo nedýchá, ale přijímá kyslík od matky, má jeho srdce své vlastní vlastnosti - přítomnost oválného okna (otvor mezi pravou a levou síní) a arteriálního (botall) kanálu (céva spojující aortu a plicní tepnu). To odlišuje srdce plodu od srdce dospělého. Tyto vlastnosti struktury srdce přispívají k tomu, že kyslík vstupuje do všech orgánů a systémů plodu. Po porodu se oválné okno uzavře a ductus arteriosus klesá..

K hodnocení srdeční aktivity plodu se používá ultrazvuk (ultrazvuk), echokardiografie (echokardiografie). auskultace (poslech) plodu, CTG (kardiotocografie).

Ultrazvuk fetálního srdce

Na začátku těhotenství může být srdeční frekvence plodu stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuku). Normálně, s transvaginálním ultrazvukem (senzor je vložen do vagíny), jsou fetální srdeční kontrakce detekovány v 5-6 týdnech těhotenství, a s transabdominálním ultrazvukem (senzor je umístěn v žaludku) - v 6-7 týdnech. V prvním trimestru těhotenství (až 13 týdnů) se srdeční frekvence embrya (HR) mění v závislosti na gestačním věku. V 6-8 týdnech je srdeční frekvence 110-130 tepů za minutu, v 9-10 týdnech - 170-190 tepů za minutu, od 11. týdne těhotenství do porodu - 140-160 tepů za minutu. Takové změny srdeční frekvence jsou spojeny s vývojem a ustanovením funkce autonomního nervového systému (ta část nervového systému, která je zodpovědná za práci vnitřních orgánů plodu). Srdeční frekvence je důležitým ukazatelem životaschopnosti embryí. Nepříznivými prognostickými příznaky je tedy snížení srdeční frekvence na 85 až 100 tepů za minutu a zvýšení o více než 200 tepů. V tomto případě je nutné provést ošetření, jehož cílem je odstranit příčinu změny srdeční frekvence. Absence srdečních kontrakcí s embryem o délce nad 8 mm je známkou nevyvinutého těhotenství. Aby se potvrdilo nevyvíjející se těhotenství, provede se druhý ultrazvuk po 5 až 7 dnech, podle výsledků kterých se stanoví konečná diagnóza.

V trimestrech těhotenství II-III zkoumá ultrazvuk umístění srdce v hrudi (srdce je umístěno vlevo a během příčného snímání zabírá asi 1/3 hrudníku), srdeční frekvence (normální - 140 - 160 úderů za minutu), povaha kontrakcí (rytmická) nebo nepravidelné). Tepová frekvence v pozdějších fázích závisí na mnoha faktorech (pohyby plodu, fyzická aktivita matky, vystavení matce různým faktorům: teplo, chlad, různá onemocnění). Při nedostatku kyslíku se srdeční frekvence nejprve zvyšuje kompenzačně nad 160 tepů za minutu (tento stav se nazývá tachykardie), a poté, když se plod zhoršuje, klesne pod 120 tepů za minutu (bradykardie).

Pro identifikaci srdečních vad se zkoumá tzv. „Čtyřkomorový řez“. Je to takový ultrazvukový obraz srdce, ve kterém lze vidět všechny čtyři srdeční komory současně - dvě síně a dvě komory. S konvenčním ultrazvukem čtyřkomorového řezu srdce lze detekovat přibližně 75% srdečních vad. Podle svědectví probíhá další studie - fetální echokardiografie.

Fetální echokardiografie

Echokardiografie / Echokardiografie je speciální ultrazvukové vyšetření, při kterém je veškerá pozornost věnována srdci. Fetální echokardiografie je komplexní metoda, při které se kromě dvourozměrného (konvenčního) ultrazvuku používají i další provozní režimy ultrazvukového skeneru: M-režim (jednorozměrný ultrazvuk, který se používá pouze pro vyšetření kardiovaskulárního systému) a Dopplerův režim (používá se ke studiu průtoku krve v různých částech srdce). ) Tato studie umožňuje studovat strukturu a funkci srdce a velkých cév a provádí se pouze podle indikací.

Indikace pro echokardiografii plodu jsou:

 • těhotný věk nad 38 let;
 • s diabetem u těhotné ženy;
 • infekční choroby přenášené během těhotenství;
 • vrozené srdeční vady (CHD) u těhotných žen;
 • dřívější narození dětí s CHD;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • identifikace změn v srdci ultrazvukem plodu (porucha rytmu, zvětšené srdce atd.);
 • detekce dalších vrozených malformací nebo genetických chorob často spojených se srdečními defekty.

Nejoptimálnější data pro echokardiografii plodu jsou 18-28 týdnů těhotenství. Později je vizualizace srdce obtížná, protože množství plodové vody klesá a velikost plodu roste.

Vyšetření poslechem

Další metodou pro hodnocení srdeční frekvence plodu je auskultace (poslech) fetálního srdce. Nejjednodušší metodou je vyšetření srdečního rytmu plodu. K jeho provedení je zapotřebí pouze porodnický stetoskop - malá trubice. Porodnický stetoskop se liší od běžného s širokým trychtýřem, který se aplikuje na exponovaný žaludek těhotné ženy, porodník položí ucho na druhý konec.

V průběhu let se tvar stetoskopu příliš nezměnil. Klasický porodnický stetoskop je vyroben ze dřeva, ale v současné době se také používají plastové a hliníkové stetoskopy..

Fetální srdeční rytmus, vyzkoušený břišní stěnou, je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vitální aktivity plodu, protože ze své podstaty je možné posoudit stav plodu..

Zvuky srdce plodu jsou slyšeny přibližně od poloviny těhotenství, tj. Od 20. týdne a méně často od 18. týdne. Jak těhotenství postupuje, zvuky srdce jsou slyšet jasněji. Lékař-porodník-gynekolog musí poslouchat srdce plodu při každém vyšetření těhotné ženy a při porodu. Vyšetření srdečních tónů plodu se provádí v poloze těhotné ženy ležící na gauči.

Při auskultaci břicha těhotné ženy se kromě srdečního rytmu plodu určují i ​​další zvuky: střevní zvuky (nepravidelné burácení a duhovky), kontrakce aorty a děložních cév (foukající zvuky shodné s pulzem samotné ženy). Při auskultaci srdečního rytmu plodu určuje porodník-gynekolog bod nejlepšího poslechu tónů, srdeční frekvence, rytmu a povahy srdečních kontrakcí. Zvuky srdce plodu jsou slyšeny ve formě rytmických dvojitých rytmů s frekvencí přibližně 140 tepů za minutu, tj. dvakrát častěji než matka. Bod, ve kterém jsou zvuky srdce slyšet nejlépe, závisí na poloze plodu v děložní dutině. Při prezentaci hlavy (když je dítě hlavou dolů) je srdeční rytmus jasně slyšitelný pod pupkem vpravo nebo vlevo, podle toho, na které straně je záda plodu otočena. S příčnou polohou plodu je srdeční rytmus dobře slyšet u pupku, vpravo nebo vlevo, podle toho, na kterou stranu je hlava dítěte obrácena. A pokud je dítě v pánevní poloze, jeho srdce je lépe slyšet nad pupkem. U vícečetného těhotenství po 24 týdnech je srdeční rytmus jasně definován v různých částech dělohy.

Porodník poslouchá srdeční tóny plodu a určuje jejich rytmus: tóny mohou být rytmické, to znamená, že se vyskytují v pravidelných intervalech, a arytmické (nepravidelné) v různých intervalech. Arytmické tóny jsou charakteristické pro vrozené srdeční vady a fetální hypoxii (nedostatek kyslíku). Také povaha tónů je určena uchem: rozlišujte mezi jasnými a hluchými zvuky srdce. Jasné tóny jsou slyšet jasně a jsou normou. Hluchota tónů naznačuje intrauterinní hypoxii.

Fetální srdeční rytmus nemusí být dobře slyšen, pokud:

 • umístění placenty na přední stěně dělohy;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • nadměrná tloušťka přední břišní stěny u obezity;
 • vícenásobné těhotenství;
 • zvýšená motorická aktivita plodu.

Během porodu (kontrakce) porodník určí srdeční rytmus plodu přibližně každých 15–20 minut. V tomto případě lékař posoudí srdeční rytmus plodu před a po kontrakcích, aby zjistil, jak na ni plod reaguje. Během pokusu porodník poslouchá srdeční rytmus po každém pokusu, protože tyto pokusy jsou pro plod velmi odpovědným obdobím: během pokusů se svaly dělohy, břišní stěny a pánevního dna mateřské smlouvy zkracují, což vede ke stlačení děložních cév a ke snížení dodávek kyslíku plodu..

Kardiotocografie (CTG) během těhotenství

Od 32. týdne těhotenství je možná objektivní studie srdečního rytmu plodu pomocí kardiotocografie (CTG). Kardiotocografie je současná registrace srdečních tepů a kontrakcí dělohy. Moderní kardiomonitory jsou také vybaveny senzorem, který vám umožní zaznamenat motorickou aktivitu plodu.

Záznam CTG se provádí v těhotné poloze na zádech, na boku nebo vsedě. Kardiotocografie plodu se provádí před a během porodu. Senzor je upevněn na břiše těhotné ženy v místě nejlepšího poslechu fetálních srdečních tónů. Záznam se provádí po dobu 1 hodiny, po které se vyhodnotí srdeční frekvence plodu a jeho změna v reakci na kontrakce a pohyby plodu.

Na řadě ženských klinik vybavených zařízením pro CTG se tato studie provádí pro všechny těhotné ženy, ale je povinná v následujících případech.

Na straně matky:

 • těžká gestóza - komplikace těhotenství, při které se zvyšuje krevní tlak, otok, bílkovina v moči, protože v tomto stavu je narušen krevní oběh v malých cévách vnitřních orgánů matky, a proto je narušen fetálně placentární průtok krve a kyslík k plodu;
 • přítomnost jizvy na děloze;
 • horečka matky nad 38 ° C;
 • přítomnost chronických onemocnění (diabetes mellitus, arteriální hypertenze);
 • indukce (indukce) porodu nebo rhodostimulace se slabou prací;
 • porod s odloženým nebo předčasným těhotenstvím.

Z plodu:

 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • poruchy arteriálního krevního toku detekované dopplerometrií;
 • změny v povaze a srdeční frekvenci během auskultace.

Po registraci CTG se odhaduje hlavní (průměrný) srdeční rytmus plodu (normální - 120–160 úderů za minutu), variabilita srdeční frekvence (normální srdeční frekvence se může měnit o 5–25 úderů za minutu), změny srdeční frekvence v reakci na kontrakce nebo pohyb plodu, přítomnost zvýšené srdeční frekvence (tzv. zrychlení) a kontrakce (zpomalení). Přítomnost zvýšené srdeční frekvence v reakci na děložní kontrakce a pohyb plodu je považována za dobrý prognostický znak. Snížení srdeční frekvence může být důsledkem nedostatečnosti plodu-placenty a hypoxie plodu, a také se běžně vyskytuje při pánevní prezentaci plodu. Špatným prognostickým znakem je snížení srdeční frekvence o méně než 70 úderů za minutu trvající déle než 1 minutu.

Pokud je to nutné (pokud je plod narušen), je CTG prováděno opakovaně během těhotenství.

Studie srdečního rytmu plodu pomocí různých metod je tedy nezbytná během těhotenství a při porodu, protože vám umožňuje posoudit stav plodu a včas provést nezbytnou léčbu a vyřešit problém metody a načasování porodu..

Marina Ershova, gynekologička

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Fetální tlukot týdně: funkce a normy v tabulce

Fetální srdeční rytmus je důležitou vlastností, která umožňuje lékařům a matce pochopit, jak dobře se dítě cítí v děloze. Začnou měřit dříve než jiné vitální funkce a pokračují v průběhu těhotenství a porodu. V tomto ohledu mají matky spoustu otázek o srdeční frekvenci..

Jak se utváří srdce?

Srdce dítěte začíná tvořit jedno z prvních. Žena si dosud neuvědomuje, že je těhotná a drobky již mají intenzivní organogenezi srdce a hlavních cév. Tento proces začíná ve druhém týdnu těhotenství (od data početí).

V embryu se v prvním týdnu jeho existence vytvoří dvě srdeční embrya - endokardiální trubice. Postupně se sloučí do jedné, ale dvouvrstvé. Nejrychlejší růst zkumavky nastává po 3 týdnech těhotenství (první týden od začátku opožděné menstruace). Srdeční trubice embrya má navzdory své miniaturní velikosti poněkud složitou strukturu: má pět sekcí, které budou tvořit síň, komoru, žilní sínus, arteriální baňku a kmen.

Srdce dítěte získává charakteristický vzhled po 5 týdnech ode dne početí, tj. Po 7 porodnických týdnech. V tomto bodě je srdce již rozděleno na pravou a levou polovinu, oddělené dvěma oddíly.

Je pozoruhodné, že k vytvoření srdce nedochází tam, kde je tento orgán obvykle umístěn, ale v cervikální oblasti. Jak se vyvíjí, orgán postupně sestupuje na místo, kde bude hrudník později. Na cestě tam se srdce otočí a ty útvary, které se tvořily nahoře, jsou dole.

Tento proces je velmi komplikovaný, a proto jakékoli porušení v něm může způsobit hrubou patologii, například srdce zůstane v krční oblasti nebo se neobrátí, a poté bude jeho vrchol snížen.

Ve 4. týdnu embryonálního vývoje se vytvoří interventrikulární septum, orgán je rozdělen na 2 části. V 6. týdnu vývoje dítěte se v septum vytvoří oválné okno a srdce se stává tříkomorovou. V 7. týdnu začíná proces vytváření dalšího septa a končí na konci 8. týdne a srdce se stává čtyřkomorou, jako v každém z nás.

Srdce začíná bít v embryu na konci 5. týdne těhotenství, což může být stanoveno ultrazvukem. Neexistují žádné jiné způsoby, jak slyšet malé srdce bušení v raných fázích..

Období od 2 do 8 týdnů embryonálního období (od 4 do 10 týdnů těhotenství) je kriticky důležité.

S jakýmkoli teratogenním faktorem může být narušena tvorba srdce a krevních cév, což je plné vývoje defektů, někdy neslučitelných se životem. Škodlivé návyky žen, nepříznivé podmínky prostředí, škodlivé výrobní faktory atd. Mohou mít takový účinek..

Kdy a proč měřit?

Od konce 5. týdne do samotného okamžiku narození se srdeční frekvence plodu měří při každém ultrazvukovém vyšetření. Nejedná se o poctu tradici, ale o důležitou charakteristiku stavu dítěte v době vyšetření. Zkratka srdeční frekvence - srdeční frekvence je uvedena v ultrazvukovém protokolu, jakou frekvencí srdce dítěte klepe.

V různých stádiích těhotenství se objevují další metody naslouchání dětskému srdci. Přibližně od 18. porodnického týdne lze provést echokardiografii. Ultrazvuk s dopplerem a barvou dává představu nejen o tom, jak dobře se tvoří srdce a jak to klepe, ale také o tom, jak krev cirkuluje ve velkých cévách.

Od poloviny druhého trimestru se používá metoda auskultace - poslech pomocí porodnické trubice se širokým distálním koncem (stetoskop). To je v kanceláři každého porodníka-gynekologa a postupem naslouchání obvykle začíná každé plánované jmenování těhotné ženy. Tato metoda neumožňuje počítat srdeční frekvenci v numerické hodnotě, ale dává lékaři představu o tom, jak rytmicky a jasně srdce dítěte bije, a navrhuje jeho prezentaci - když je detekován srdeční rytmus pod pupkem, ženy mluví o prezentaci hlavy, když bije v pupku, doprava nebo nalevo od něj navrhují příčné uspořádání drobků, a pokud je slyšet tep srdce nad pupkem, s vysokou pravděpodobností je dítě v pánevní prezentaci.

Metoda však není příliš přesná, zejména u polyhydramnií, kdy srdeční rytmy nejsou slyšeny dobře, s nízkou hladinou vody, s dvojčetným nebo trojitým těhotenstvím, a také pokud má matka obezitu nebo placentu umístěnou na přední stěně.

Od 30. týdne těhotenství je k dispozici další metoda - CTG (kardiotocography). Děje se to jak podle svědectví, tak pro kontrolu všech nastávajících matek. Metoda je založena na registraci dvou indikátorů pomocí senzorů - zaznamenávají se srdeční a fetální pohyby a monitoruje se také vztah mezi pohyby a srdeční frekvencí (to je typické pro děti).

Při porodu je také často nutné zaznamenávat srdeční frekvenci a kontrakce připojením CTG senzorů k ženě při porodu. To monitoruje stav plodu během porodu.

Žena doma slyší tlukot srdce bít několika způsoby, ale všechny jsou určeny pouze k uspokojení zvědavosti - jejího vlastního a budoucího otce. Žena potřebuje speciální lékařské znalosti, aby porozuměla tomu, co to nebo co mění rytmus srdečního rytmu dětského srdce. Nemluvíme o situacích, kdy lékař doporučuje sledování srdečního tepu doma - v tomto případě používají speciální přenosné fetální monitory, které jsou dávány nastávající matce na chvíli, aby mohla následovat doporučení lékaře.

Porodnický stetoskop lze také použít pro domácí poslech - po 24 týdnech těhotenství, ale tato metoda není dostupná ženě sama, protože někdo jiný, jako je její manžel, bude poslouchat. Fetal dopplers jsou dnes v prodeji - malé nástroje s ultrazvukovým senzorem. Můžete ji používat doma již od 13-14 týdnů těhotenství.

Hlavním problémem je najít místo poslechu, které, jak ukazuje praxe, není získáno okamžitě. Můžete použít obvyklý fonendoskop - po 32 týdnech těhotenství, nebo se pokusit poslouchat srdce dítěte uchem skrz břišní stěnu, ale za tímto účelem by mělo být dítě vhodně umístěno - čelem k břišní stěně.

Srdeční frekvence je ukazatelem, o kterém lékaři nemají konsenzus. Často se věří, že nemá vysokou diagnostickou přesnost, protože může existovat mnoho důvodů, proč může srdeční rytmus zpomalit nebo zrychlit, a dokonce i obvyklé vzrušení matky nebo jejího neklidu bude nutně ovlivňovat výsledek srdeční frekvence. Proč pak změřit tepovou frekvenci??

Za prvé, pro diagnostiku samotného těhotenství - po 5 týdnech. Malé vajíčko plodu nemusí být viditelné v děložní dutině, ale jeho bití a charakteristický zvuk zabrání lékaři dívat se na dítě. Za druhé srdeční sval dítěte reaguje na jakékoli změny jeho stavu, což může být důležité v rámci komplexního posouzení plodu. Jako nezávislé opatření, které vám umožní stanovit diagnózu, se měření srdeční frekvence neobjeví. Příznivě však doplňuje informace, které lze získat během ultrazvukových laboratorních testů.

Ale v procesu porodu dítěte v nemocnici je měření srdeční frekvence přímou známkou jeho stavu. Akutní hypoxie během porodu je pro dítě velmi nebezpečná a předpovědi budou záviset na tom, jak rychle se o tom lékaři dozvědí a rozhodnou se o dalším řízení práce..

Normy

Než začneme mluvit o normách srdeční frekvence, je důležité si uvědomit, že v procesu formování kardiovaskulárního systému srdce dítěte naráží nerovnoměrně. Po 8 týdnech se rytmus obvykle stává sebevědomějším a jasnějším.

Většina z tohoto parametru je individuální. Pokud žena trpí toxikózou nebo má nachlazení nebo SARS, srdeční frekvence dítěte se vždy zvýší a vyšetření během tohoto období dá nadhodnocení. Pokud matka ležela na zádech po dlouhou dobu, v důsledku čehož byla vena cava vymáčknuta těhotnou dělohou, může být srdeční frekvence snížena, ale po změně polohy těla se po chvíli vrátí do normálu.

Dítě v lůně spí a je vzhůru a v těchto dvou stavech má jinou srdeční frekvenci. V pozdějších fázích těhotenství je dítě docela emotivní, slyší hodně, cítí se, může se cítit děsivě a srdeční sval nejprve reaguje a dává nadhodnocené čtení srdeční frekvence.

Normy pro raná a pozdní období se liší, jak je vidět z datových tabulek.

Normativní tabulka srdeční frekvence - časná data

Termín, týdny.

Rozsah srdeční frekvence (tepy za minutu)

5

6

7

8

9

10

jedenáct

12

13

14

Tabulka normativních hodnot srdeční frekvence - druhá polovina těhotenství

Termín, týdny.

Rozsah srdeční frekvence (tepy za minutu)

15 - 32

32 - 38

38 - 42

Lze tyto standardy považovat za přísné? Ne, protože drobky mohou být ovlivněny velkým počtem faktorů. Mírná odchylka srdeční frekvence v jednom nebo druhém směru je zcela povolena.

Pokud má lékař na základě výsledků srdeční frekvence určité obavy o zdraví a stav dítěte, musí předepsat další vyšetření.

Odchylky a důvody

Neshoda srdečního rytmu dítěte s průměrnými normami však nemůže ženy vyděsit. Poté, co lékař uslyší, že srdeční frekvence není normální, nastávající matka se začíná obávat, což dále zhoršuje situaci - během stresu v ženském těle dochází ke zvýšené tvorbě adrenalinu a kortizonu (stresové hormony), které nezaznamenává srdeční sval dítěte. Zvažme proto klidně možné příčiny odchylek od normy.

Nízká srdeční frekvence

Vaše dítě má bradykardii. Srdce bije pomaleji, než je nutné po celou dobu těhotenství. Nejčastěji se to děje v posledním třetím trimestru, kdy se dítě stísní, když začne placenta stárnout a je horší schopna se vypořádat s výměnou plynu a výživnými funkcemi..

Fetální bradykardie je považována za stav, při kterém je srdeční frekvence snížena na 110 tepů za minutu nebo méně. Mějte na paměti, že během CTG může srdeční frekvence na tyto hodnoty klesnout, ale pak se vrátí na původní čísla. Bradykardie - trvalé snížení srdeční frekvence, které je pozorováno během vyšetření.

Sama bradykardie nenaznačuje žádné konkrétní onemocnění, ale lékaři s ní zacházejí velmi opatrně, protože vždy říká, že stav dítěte je výrazně narušen. Pokud žena vede nezdravý životní styl - slyší, konzumuje alkohol a drogy během těhotenství, zpomaluje srdeční frekvenci plodu. Srdeční rytmus dítěte se často zpomaluje v důsledku přítomnosti anémie u matky (z tohoto důvodu je ve třetím trimestru častěji pozorována odchylka srdeční frekvence ve směru poklesu)..

Pokud má žena nízkou nebo vysokou vodu, může být narušen stav plodu. Porušení množství plodové vody je diagnostikováno poměrně snadno a celé těhotenství je u těchto žen prováděno co nejpřesněji. Důvodem může být žena užívající léky na spaní, zneužívání sedativ. Někdy přetrvávající bradykardie naznačuje vrozené malformace.

Pomalý srdeční rytmus srdce dítěte je vždy varovným signálem, protože to naznačuje, že dítě je ve stavu dekompenzace, to znamená, že porušení je již alespoň chronické a tělo dítěte již nemá prostředky a příležitosti k vyrovnání toho, co mu chybí. U bradykardie mohou naznačovat těžkou intrauterinní chronickou hypoxii (kyslíkové hladovění), placentární nedostatečnost, placentární infarkt, těžký Rh konflikt u Rh-negativní ženy s Rh-pozitivním dítětem, mechanické zadušení pupeční šňůrou (zapletení kolem krku).

Lékaři by měli okamžitě reagovat na bradykardii. Je nutné zjistit příčinu, která vedla ke stavu, a odstranit ji co nejdříve. Pokud to není možné zřídit nebo vyloučit, provádí se včasná císařská sekce nouzového stavu, která zachrání život dítěte a jeho zájmy.

Jediným případem, kdy bradykardie není indikací pro urgentní hospitalizaci, je odhalení zpomalení srdeční frekvence v důsledku dočasných poruch oběhu (vymačkaná vena cava, pupeční šňůra vytlačená dítětem uvnitř dělohy). Obvykle je žena požádána, aby chodila a chodila půl hodiny, vrátila se a znovu se podrobila prohlídce. Fyziologicky stanovená bradykardie během opakovaného vyšetření není potvrzena.

Pokud jsou výsledky srdeční frekvence opět podhodnoceny, žena je hospitalizována, protože její stav a stav drobků může vyžadovat lékařský zásah kdykoli.

Zvýšená srdeční frekvence

Přeceňovaná srdeční frekvence plodu je méně nebezpečná než snížená. Již bylo řečeno, že důvodem takových výsledků je strach, stres. Ale i když to není stres, často bijící srdce je známkou toho, že dítě bojuje, jeho stav je kompenzován. Vysoké srdeční frekvence se nazývají tachykardie, říkají o ní, pokud srdeční frekvence překročí 175 tepů za minutu. Odchylka by měla být také stabilní, trvalá. Výjimkou je období od 8 do 11 týdnů těhotenství, kdy vysoký rytmus srdeční frekvence je fyziologicky stanovenou normou.

Příčinou zvýšení frekvence mohou být špatné návyky matky i některé její nemoci. Například s hyperfunkcí štítné žlázy, kdy hladina jejích hormonů stoupá, může být pozorována změna frekvence srdečního rytmu jak dítěte, tak jeho matky. V případě těžké toxikózy, pokud se zvracení ženy stane obvyklým, se zvyšuje pravděpodobnost dehydratace, a v tomto případě je srdce dítěte slyšet s definicí tachykardie. Příčinou fetální tachykardie může být srdeční choroba matky, zhoršená funkce ledvin.

Dítě může mít své osobní důvody pro častý srdeční rytmus - strukturální poruchy placenty (její defekty), přítomnost nitroděložní infekce, hypoxie v počátečních fázích.

Hladina kyslíku, pokud byla nedávno zahájena, je dokonale kompenzována tělem dětí, což nutí jeho nadledvinky pracovat aktivněji. Zatímco stav je kompenzován, srdeční frekvence je zvýšena, jakmile bradykardie nastane po tom, oni říkají, že stav plodu se zhoršil - přestal bojovat a kompenzoval nedostatek kyslíku. Bez naléhavé pomoci může zemřít.

Je třeba poznamenat, že některé chromozomální abnormality jsou také charakterizovány příliš častým srdečním rytmem. Například plod s Downovým syndromem velmi často trpí souběžnou tachykardií. Ale pro diagnostiku chromozomálních abnormalit nestačí poslouchat srdce, proto existuje systém diagnostických opatření.

Kluk nebo holka?

Když už mluvíme o srdečním rytmu plodu, je obtížné se nezabývat tématem určování pohlaví nenarozeného dítěte srdeční frekvencí. Přes skutečnost, že na nádvoří XXI století, mnozí stále věří, že frekvence bití srdce dítěte může naznačovat pohlaví embrya. Věří, protože chtějí uvěřit, a není možné určit pohlaví dítěte v raných stádiích jinak - ultrazvukové vyšetření až 15–16 týdnů nemůže spolehlivě odpovědět na otázku, jaké pohlaví žena očekává..

Odborníci říkají, že neexistuje vztah mezi pohlavím dítěte a jeho srdečním tepem. Sexuální drobky se tvoří v době sloučení pohlavních buněk rodičů. Pokud jsou chromozomy v posledním páru stejné jako XX, narodí se dívka, pokud je XY chlapec. Organogeneze srdce se vyskytuje stejným způsobem u embryí obou pohlaví, orgán a jeho funkce se vyvíjejí týždenně, jinak by lékaři měli dvě diagnostické tabulky - jednu s srdeční frekvencí pro chlapce, druhou - s srdeční frekvencí pro dívky.

Zároveň jsou ženská fóra plná zpráv a diskusí o této otázce, jako by nikdo neslyšel názor odborníků. Dívka je připsána častějším srdečním rytmem, chlapci jsou vzácnější. U dívek, říkají odborníci na lidové metody pro určování sexu, bije srdce přerušovaně, nezřetelně a u chlapců - rytmicky. Ve skutečnosti se nekonzistentní a nejasný rytmus srdečního rytmu dětského srdce objeví pouze v jednom případě - pokud má dítě vrozené srdeční vady. A na tom nezáleží, chlapec uvnitř dělohy nebo dívka. Nemocná srdce opravdu bila s rozdílem od zdravých.

Pokud je dítě zdravé, nezáleží na jeho pohlaví - srdce bude rytmicky a jasně bít u dívek i chlapců.

Chcete-li zjistit pohlaví, je-li to důležité, je nutné provést ultrazvuk po dobu 14 týdnů nebo darovat krev v rámci neinvazivního prenatálního testu DNA. Ultrazvuk dává odpověď s přesností 80%, test DNA - s přesností 99%.

Dalším běžným mýtem o srdeční frekvenci je to, že během těhotenství po IVF s kryoprotocolem bije srdce dětí pomaleji. Jak je vidět z výše uvedeného, ​​není to pravda. Kryokonzervace zárodečných buněk a embryí snižuje jejich životaschopnost, ale neovlivňuje vývoj embryí, pokud je implantace úspěšná.

Pozorné matky poslouchají srdce svého dítěte během ultrazvukového vyšetření nebo doma samy s klesajícím srdcem, objevuje se něha a klid, úroveň stresu ženy v té době klesá a to je pravda.

Úder srdce dítěte je nespornou známkou nového života uvnitř. Vědět o ní je jedna věc, ale slyšet je další.

Dozvíte se, jak je srdeční rytmus zaznamenán podle výsledků ultrazvuku v 7. týdnu zátěže v dalším videu.

Fetální tepový týdenní stůl u chlapců

Fetální srdeční frekvence týdně u chlapců a dívek (tabulka normálních ukazatelů)

Srdeční rytmus plodu podle týdnů těhotenství se liší v četnosti mrtvic, rytmu a dalších ukazatelích. Poslech srdečních kontrakcí embrya umožňuje porodním asistentkám posoudit zdraví nenarozeného dítěte. Od zkušených porodníků v ranných stádiích zjistíte, kdo se má narodit po 9 měsících - chlapec nebo dívka.

Medicína nedokáže vysvětlit, proč se určitá skupina buněk v embryu začíná stahovat a objevuje se srdeční tep. Heartbeat je jediným ukazatelem po dobu 4–12 týdnů, podle nichž lze určit, že se uvnitř ženy vyvíjí nový život. Po 16 až 20 týdnech těhotenství začínají dobře pociťované pohyby plodu, třes, mrtvice.

Jak zjistit tep nenarozeného dítěte

V různých časech může být srdeční rytmus embrya stanoven těmito metodami:

 • Ultrazvuk - od 4 do 20 týdnů;
 • poslech z fonendoskopu - od 20 týdnů. před porodem;
 • poslouchání přijímačem - od 20 týdnů. před porodem;
 • echokardiograf - v posledních stádiích těhotenství;
 • kardiotocograph - používá se při porodu.

V počátečních fázích těhotenství zobrazuje srdeční rytmus ultrazvuk. Studie je bezpečná pro plod, umožňuje identifikovat možné abnormality. Ultrazvuk se provádí podle plánu:

 • 10-13 týdnů - první (transvaginální ultrazvuk);
 • 20-22 týdnů. - druhý (transabdominální);
 • 32-34 (7-8 měsíců) - třetí.

Během porodu nebo v případě diagnostiky abnormalit u budoucího dítěte se používá kardiotograf nebo echokograf. Během těhotenství je ke žaludku těhotné ženy připojen speciální pás se senzory. Porodník naslouchá klepání a určuje, jak se děloha stahuje, jak dítě trpí porodem, zažívá hladovění kyslíkem.

Tepová frekvence

První kontrakce srdce embrya se objevují již ve 4–6 týdnech těhotenství. Někteří lékaři říkají, že srdeční buňky začnou bít u plodu 12-14 dní po početí. Pomocí citlivého zařízení pro externí vyšetření můžete vypočítat snížení za 2 měsíce.

Podle porážky v prvních měsících může zkušený porodník snadno určit dobu těhotenství a dokonce i pohlaví dítěte. Až 12–13 týdnů pracuje malý motor jinak, v závislosti na období, měnící rytmus a frekvenci kontrakcí. Profesionální gynekolog, pokud jde o srdeční frekvenci embrya, bude schopen s velkou jistotou říci, že máma bude mít chlapce nebo dívku. Přesnější předpověď může být poskytnuta po 20 týdnech. těhotenství.

Takže až 6-8 týdnů, hlavní orgán dítěte rozdává 110-130 bpm. 9-10 týdnů - snížení se zvýší na 170-190 zdvihů. Od 11 do 13 - redukce jsou sníženy, dosahující 140-160 tepů / min. Od 12-13 týdnů. rytmus a frekvence jsou normalizovány, nastaveny v rámci 140-160 tepů až do samého narození. Od 13 týdnů se gynekolog a porodník přepne do výzkumné formy auskultace.

Rychlost vývoje plodu je určena srdeční frekvencí:

 • 7 týdnů - mělo by dojít ke snížení o 110 - 130 za minutu;
 • 12-13 týdnů - 140 až 160 tepů za minutu.

Embryo srdeční frekvence tabulka

V případě odchylky od normy ve větší či menší míře by měla být zvláštní pozornost věnována zásobování plodu kyslíkem, což je známkou doprovodných onemocnění těhotné ženy. Odchylky od normy mohou být výsledkem vývoje patologií embrya, ale je obtížné to posoudit bez dalších studií.

Tlumené tóny, které jsou během zkoušky slyšet, mohou být výsledkem:

 • polyhydramnios;
 • přítomnost nadváhy u těhotné ženy;
 • připevnění dětského místa na přední stěnu dělohy.

Absence srdečních třesů naznačuje smrt plodu a vyžaduje chirurgický zásah, umělou stimulaci porodu.

Stanovení raného pohlaví

Oficiální medicína popírá možnost určení pohlaví dítěte pomocí tluku. Četné experimenty byly provedeny po celém světě, podle výsledků kterých je možné s jistotou předpovědět 60-70%, kdo se má narodit - chlapec nebo dívka. U chlapců bije srdce častěji, u dívek je frekvence kontrakcí o něco nižší než 140. srdeční rytmus budoucích chlapců po 12 týdnech je více než 140 tepů / min.

Předpovídání pohlaví brání další faktory, které určují srdeční frekvenci. Chlapec nebo dívka se mohou aktivně pohybovat při poslechu nebo naopak relaxovat.

Jako alternativa nebo kromě metody výpočtu srdeční frekvence existují lidová znamení, která pomáhají určit pohlaví budoucí arašídy. Pokud existuje chlapec, má žena těžkou toxikózu, akutní břicho, pokud matka dává přednost jídlu sladkostí, pak bude dívka. Takových lidí bude spousta a navzdory staletým praktikám jsou zde i vynechávání.

Metoda výpočtu srdeční frekvence u embrya je relevantní po 12-13 týdnech, kdy se formují genitálie. V raných fázích je stanovení pohlaví obtížné kvůli proměnlivému rytmu. Ale po 20 týdnech je 100% možné pomocí ultrazvuku zjistit, zda chlapec nebo dívka žije v břiše své matky.

Slyšet první srdeční tep srdce vašeho budoucího dítěte je snem každé ženy. Celkově nezáleží na nastávající matce, zda se narodí chlapec nebo dívka, hlavní věc je, že dítě je zdravé a plné. Metoda stanovení pohlaví dítěte srdečním rytmem však zůstává pro mladé rodiče velmi zajímavá. Přestože u všech předpovědí na období 9 měsíců bude jasné, chlapec nebo dívka se vyvíjí v matčině žaludku.

Srdeční frekvence plodu za týden, jehož tabulka je uvedena níže, ukazuje normální srdeční frekvenci. Srdeční frekvence je důležitým kritériem pro hodnocení stavu dítěte, proto se nutně měří při každé návštěvě prenatální kliniky.

Dítě v lůně se vyvíjí každý den. Srdce je tvořeno ve 4. týdnu výskytu embrya a je to zkumavka, která se již v 5. týdnu začíná stahovat. O 8-9 týdnů se orgán stává čtyřkomorovým.

Protože plod je zbaven možnosti dýchat sám, ale přijímá kyslík mateřskou krví, srdce má oválné okno, díky čemuž kyslík zásobuje všechny orgány dítěte. Po narození se díra uzavře.

Tepová frekvence závisí na gestačním věku:

 • od 5 do 8 týdnů je norma 120 až 170 bpm;
 • od 9 do 14 týdnů - 170-190;
 • od 15 do 32 týdnů - 130 - 160;
 • od 33 do 42 týdnů - 140 - 160.

Tabulka č. 1 uvádí srdeční frekvenci týdnů v prvním trimestru. Během porodu je srdeční frekvence velmi důležitým ukazatelem, který lékař monitoruje před a po kontrakcích, aby určil fetální odpověď na děložní kontrakce. Tlukot srdce je slyšet speciálními senzory, které zobrazují počet úderů na monitoru, nebo porodním stetoskopem.

Během návštěvy na prenatální klinice je žena vyšetřena porodníkem, který vede její těhotenství. Lékař vypracuje doporučení pro screeningová vyšetření, která podávají ucelený obrázek o vývoji plodu, jakož i ultrazvukové vyšetření, kde odborník sleduje vývoj fetálních orgánů a jeho celkový stav. Fetální srdeční frekvence se určuje několika způsoby: ultrazvuk, auskultace, EKG, CTG.

Práce srdce plodu je hodnocena pomocí ultrazvuku následovně. Ultrazvukové vyšetření srdce se provádí od 4 do 20 týdnů. V raných stádiích je ultrazvuk prováděn transvaginálním převodníkem a v pozdějších stádiích je transabdominální. Tato diagnóza umožňuje identifikovat abnormality ve vývoji srdce, a to i v raných stádiích.

Pokud embryo, které má KTP 8 mm, nemá srdeční rytmus, může to znamenat nevyvinuté těhotenství. Pro vyvrácení nebo potvrzení diagnózy lékař předepíše druhý ultrazvuk za týden. Nepříznivou prognózou v prvním trimestru je srdeční frekvence nižší než 85-100 tepů / min a více než 200 úderů. V tomto případě by těhotná žena měla být léčena s cílem normalizovat práci plodu. Tabulka 2 ukazuje hodnoty srdeční frekvence od 10 do 14 týdnů.

V trimestrech II a III specialista určuje umístění srdce v hrudníku, měl by zabírat 1/3 objemu a také určuje rytmus kontrakcí. Srdeční frekvence se pohybuje od 140 do 160 tepů / min. Při zkoumání fetálního srdce může lékař detekovat bradykardii, když je srdeční frekvence nižší než 120 tepů, nebo tachykardii, když je počet mrtvic až 160.

Hlavní výhodou ultrazvuku je možnost jeho použití ve velmi časných stádiích těhotenství. Vyšetření tímto způsobem po 18 týdnech jsou zvláště cenné, protože jiné metody nejsou tak účinné..

Echokardiografie je hlubší diagnostická metoda, která umožňuje vidět strukturu a funkci srdce a práci krevních cév. Tato metoda je předepsána pro těhotné ženy od 18 do 28 týdnů. V raných stádiích je echokardiografie neúčinná, protože orgán je stále velmi malý, a v pozdějších stádiích je množství plodové vody malé, což komplikuje vyšetření. Při echokardiografii se kromě obvyklé ultrazvukové diagnostiky používají ještě 2 vyšetřovací metody: M-režim a Dopplerometrie, které ukazují kompletní obraz srdce a pravděpodobnost průtoku krve.

Echokardiografie je předepsána těhotným ženám v ohrožení: věk matky nad 38 let, infekční onemocnění během těhotenství, diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění u matky, zhoršené srdce plodu.

Auskultace se používá od 20. týdne těhotenství k poslechu srdečních zvuků plodu. Tato metoda se provádí pomocí porodního stetoskopu, speciální trubice, jejíž jeden konec se aplikuje na břicho nastávající matky a druhý na ucho porodníka. Žena by teď měla ležet na zádech na gauči. Vyšetření se provádí nejen při každé návštěvě konzultace těhotných žen, ale také během porodu každých 15–20 minut.

Tato diagnóza umožňuje určit polohu plodu. Pokud lékař jasně naslouchá tahům těsně pod břišním knoflíkem těhotné ženy, pak je dítě v hlavě, pokud je v oblasti pupku slyšet srdeční rytmus - plod má laterální podání a pokud jsou údery slyšeny nad tlačítkem břicha - plod je v pánvové podobě..

Nejsnadnější a nejdostupnější metodou je poslech srdečního rytmu plodu pomocí porodního stetoskopu..

Kardiotocografie současně zaznamenává fetální srdeční frekvenci a kontraktilní pohyby dělohy. Tato diagnostická metoda se provádí od 32 týdnů těhotenství i během porodu. Speciální senzory jsou připevněny na břicho těhotné ženy, záznam je prováděn po dobu 1 hodiny, poté lékař vyhodnotí srdeční frekvenci a odezvu tónů na kontrakce nebo pohyby plodu.

CTG není povinnou zkouškou, ale provádí se v těchto případech:

 • zvýšená tělesná teplota těhotné ženy;
 • těžká gestóza;
 • jizva na děloze;
 • diabetes mellitus a arteriální hypertenze;
 • antikoncepce v případě slabé práce;
 • odložené nebo předčasné těhotenství;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • zpoždění ve vývoji plodu;
 • hypoxie.

Pokud zařízení CTG zaznamenalo méně než 70 úderů / min po dobu 1 minuty, pak to může znamenat nedostatečnou produkci kyslíku, retardaci intrauterinního růstu, nebo to může být normální indikátor s pánevním projevem dítěte.

Pokud se srdeční frekvence odchýlí od norem, je třeba provést další vyšetření těhotné ženy, aby se identifikovaly patologie vývoje embrya..

Proto je nutné včasné vyšetření těhotné ženy. V případě potřeby by se žena měla podrobit léčbě a rozhodnout o načasování a způsobu porodu.

Informace zveřejněné na tomto webu slouží pouze pro informaci. Před použitím v praxi se vždy poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti