Hlavní Zdraví

Co se stane se ženou ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství může žena relaxovat a odpočívat. Nejtěžší období formování plodu je pozadu. První projekce ukáže, jak vyrostl. Nyní je třeba se soustředit na prevenci nemocí charakteristických pro těhotné ženy..

Změny ve 13. týdnu těhotenství

Skrytí jejich pozice v této době je obtížné. Objemy těhotné ženy se ještě nezvýšily a schovávají se pod oblečením. Nelze však přehlédnout změny ve skříni. Věci se staly prostornějšími, aby nebránily průtoku krve. Těhotná žena na vysokých podpatcích se cítí nepříjemně.

Po prvním promítání se vzrušení zmenšuje. Žena se už nebojí vydávat své jmění a sdílet radost s ostatními. Pověry nyní těhotnou neobtěžují. Je zde stav harmonie a míru.

Co se stane s plodem?

Dítě již zvládlo mnoho nových dovedností. Padá do volného prostoru dělohy. Nohy a paže se intenzivně pohybují, zmenšují se a uvolňují. Dítě ví, jak stisknout prsty do pěst. Jeho čich se zhoršuje. Zachycuje vůni jídla, které jí těhotná žena. Vyvolává se reakce na vnější podněty. Dítě cítí změnu klimatu, vidí jasné světlo a také slyší hlasité zvuky.

Velikost dítěte připomíná broskev. Prodloužil asi 7 mm na délku. Jeho hmotnost je asi 20 g. Srdce denně destiluje 23 litrů krve.

Přichází fáze aktivního vývoje kosterního systému. Počátky žeber jsou položeny a je vytvořena kostní tkáň. V ústní dutině je 20 zubů mléka, které vybuchnou až po narození. Žena by měla konzumovat dostatek vápníku k posílení kostí plodu.

Během tohoto období je konečně určeno pohlaví dítěte

Trávicí systém se neustále zlepšuje. Slinivka produkuje svůj vlastní inzulín. Ve vývoji plodu dochází ke změnám spojeným s placentou. Plně funguje jako corpus luteum.

Struktura reprodukčního systému je diferencovaná. Genitální tubercle se ohýbá nebo prodlužuje. Na tomto procesu bude záviset pohlaví dítěte. Chlapecká žláza prostaty brzy začne plně fungovat. U dívek nastupují vaječníky. Pohybují se z břišní dutiny do pánevní oblasti. Už mají vejce.

Stav budoucí matky

Děloha se zvětšuje. Zabírá hodně místa v těle, a proto se stává přeplněným jinými orgány. Postupně roste v břišní dutině. Pas se stává neviditelným. Boky získávají ženské zaoblené tvary. Zvětší se objem prsou. Nyní má hmotnost asi 800 g.

Žena cítí nárůst energie. Brzy toxikóza do této doby zcela prochází. Chuť k jídlu je normální. Při jídle není nepříjemná nevolnost. Normální trávení pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Nálada se výrazně zlepšuje.

Bříško se stává viditelnějším. Trochu postupuje kupředu. Je na čase, aby budoucí matka přemýšlela o změně šatníku. Úzké oděvy se již do pasu nehodí. Kromě toho narušuje normální krevní oběh. To může ovlivnit pocity dítěte. Oblečení by mělo být prostorné a nemělo by bránit v pohybu. Je lepší dát přednost přírodním látkám. Těhotná kůže je velmi citlivá a náchylná k podráždění..

Během tohoto období čelí žena zácpě a bolesti břicha. To je způsobeno tlakem dělohy na zažívací trakt. Jeho peristaltika se zhoršuje. Laxativa se pro těhotné ženy nedoporučují. Tento problém můžete vyřešit správnou výživou. Do své stravy musíte zahrnout více vlákniny. Žena v pozici by měla denně konzumovat ovoce a zeleninu. Zlepšují trávení a obsahují také mnoho vitamínů..

Jablka a zelená zelenina jsou nejlepší pro těhotné ženy.

Žena je často znepokojena bolestmi hlavy. Vzhledem k zákazu léčiv není snadné tento problém vyřešit. Měla by být častěji na čerstvém vzduchu. Snadná fyzická aktivita zlepší fungování krevních cév. Můžete použít bylinné uklidňující poplatky, které lékař vyzvedne.

Ultrazvuk bude odrážet vývoj těhotenství. Lékař bude sledovat pohyby a parametry plodu. Poslouchá tep. Těhotná žena poprvé uvidí dítě na obrazovce skeneru. Stiskne oči a nasává prst. Kliky jsou sevřeny do malých vaček.

Specialista oznámí, kolik měsíců zbývá do dodání. Vyhodnotí stav placenty a dělohy. Je také důležité určit umístění plodu. Vyšetření odstraní patologii v jeho tvorbě.

Během tohoto období by těhotná žena měla věnovat více času odpočinku. Tím se zabrání rozvoji nepříjemných příznaků charakteristických pro následující období těhotenství..

Co se stane během těhotenství dvojčat?

Vaše děti mají velikost citronů. Jejich hmotnost je 40 g, jejich výška je 7,2 cm. Jejich kosti začínají ztvrdnout a objevují se i otisky prstů. Maminka do 13. týdne získává v průměru 5 až 6 kg, ale pokud předtím byla mučena těžkou toxikózou, pak hmotnost nemusí být tak rychle nabytá.

Žena stabilizuje hormonální pozadí a cítí skutečný nárůst síly. Jedinou věcí, která ji trápí, je pálení žáhy. Pokud jste předtím absolvovali všechny testy podle plánu a nic vám nevadí, tento týden si můžete udělat přestávku na klinice.

Těhotenství 13 týdnů

Plod (vývoj, velikost)

První trimestr těhotenství končí a do této doby tělo dítěte dosáhlo obrovského úspěchu ve svém vývoji. Ovlivňuje malé srdce: každý den pumpuje 23 litrů krve! Tentokrát už byly všechny mléčné zuby dítěte úplně položeny.

Úspěchy zde však nekončí: ve 13. týdnu těhotenství se formuje kostní a svalová tkáň a vyvíjí se trávicí systém dítěte. Ve střevech se tedy vytvoří první klky, které se v budoucnu budou podílet na trávení a propagaci potravin. Slinivka již produkuje svůj první inzulín. Začal se formovat hlasový aparát dítěte. Genitálie se stále více odlišují: tento týden se genitální tuberkulóza prodlužuje a buď se postupně mění v penis, nebo se ohýbá dolů a vytváří klitoris. Rozvíjejí se pohlavní buňky nebo prostata - v závislosti na pohlaví plodu.

Vzhled dítěte také postupně získává výraznější rysy. Tělo získává na vzestupu - v průběhu času bude vypadat stále více a více vzhledem k hlavě. Nyní je velikost plodu plodové tkáně v průměru 7–8 cm a její hmotnost se pohybuje v rozmezí 15–25 g..

Na pokládání hlavních orgánů a systémů bylo vykonáno mnoho práce a nyní došlo k obratu emoční sféry. Ve 13. týdnu těhotenství je dítě vždy aktivní: naslouchá, učí se novým dovednostem, reaguje na znamení přicházející z vnějšího světa (zvuky a ticho, světlo a tma, teplo a zima, různé druhy dotyku). Nyní je dítě stále vzhůru, jen několik minut usíná a znovu se probouzí. Fetální pohyby nejsou tak chaotické jako dříve a mají určité uspořádání.

Ve 13. týdnu těhotenství dítě rozlišuje vůně a chutě jídla absorbovaného matkou. Nemusí mít rád všechno z navrhovaného menu a naopak se do některých produktů zamiluje. Jen si to představte: nejenže umí sát a spolknout, ale už zívá, úsměvy a grimasy! Drobečky jsou velmi pohodlné v břiše matky: je teplá, útulná, klidná, měkká, zvuky přicházející zvnějšku příjemně klidná, obklopená uklidňujícím soumrakem...

Pokud jste do této doby dosud nevytvořili tradici komunikace s dítětem, pak je přechod na druhý trimestr tím samým časem. Nejklidnější období pro maminku a dítě začíná - každou minutu použijte podle svých představ.

Cítit

Ve 13. týdnu těhotenství se žena zpravidla už necítí dobře. „Hormonální vzpoura“ skončila, tělo se přizpůsobilo změnám, které se odehrály, a na nový stav si zvykne. Druhý trimestr je nejklidnější ze všech období těhotenství: většina příznaků, příznaků a onemocnění spojených s nástupem těhotenství je již za námi, ale tentokrát nemůžete nazvat absolutně neopatrným. Je čas se vypořádat s prevencí strií, zácpy a otoků.

Do 13. týdne těhotenství pas postupně mizí a břicho je zaoblené. S největší pravděpodobností jste již přešli na oblečení pro těhotné ženy. V opačném případě aktualizujte svůj šatník nyní. Zvláštní pozornost věnujte podprsence: měla by být velikostí rostoucí hrudi a dobře ji podepřít (to zvládnou široké pásky). Prsa poroste a vyplní se po celou dobu: ve srovnání s před těhotenstvím se jeho hmotnost zvýší nejméně dvakrát, nebo dokonce čtyřikrát, na konci těhotenství..

Děloha ve 13 týdnech těhotenství

Stejně jako plod roste děloha nepřetržitě a stoupá výš. Ve 13. týdnu těhotenství vyplňuje téměř celou oblast kyčle a stoupá výš - do břicha. Sousední úřady budou muset udělat prostor, a to v budoucnu způsobí určité nepříjemnosti: pálení žáhy, dušnost a další.

Během každého vyšetření gynekolog nyní změří výšku děložního pozadí. Rovná se počtu týdnů v centimetrech. Takže ve 13. týdnu těhotenství má děloha výšku 13 cm, šířku 10 cm. Lze ji snadno pociťovat, zejména pokud tomu nebrání tlustá tuková vrstva.

Ve druhém trimestru nebude tón dělohy tak hrozný - stává se měkčí a pružnější a zpravidla se na krátkou dobu snižuje.

Žaludek

Ve chvílích se zvýšeným tonem dělohy se u spodního břicha můžete cítit usrkávání a bolest. V takových minutách stačí jen lehnout a odpočívat. Pokud k tomu dochází často, lékař vám doporučí, abyste například vložili svíčky s papaverinem nebo napili Ginipral. Ale mnoho matek se obejde bez jakéhokoli léku. Jen se znovu naučte, aby se vaše děloha „nedotkla“: nechodte po patách, nenoste těžké břemena, nebuďte nervózní z maličkosti.

Žaludek může také bolet kvůli tvorbě plynu. Sledujte svůj jídelníček a přítomnost takového vztahu. Některé potraviny mohou být z potravy vyloučeny..

U většiny žen již žaludek ve 13. týdnu těhotenství dává svou pozici: zaokrouhlil se nebo dokonce znatelně vzrostl. Stává se však, že se bříško plánuje teprve nyní a zdá se, že jste se trochu vzpamatovali.

Pokud je bolest břicha ve 13. týdnu těhotenství doprovázena špinením, je lepší na to upozornit svého lékaře. Pokuste se na chvíli omezit motorickou aktivitu, a pokud začne krvácení, okamžitě jděte do nemocnice.

To není neobvyklé pro bolest na břiše po 13 týdnech. Napíná svaly, které drží dělohu, a děloha samotná je neustále napnutá. Takové bolesti nejsou nebezpečné, ale pokud jste nadšeni, pak si lehněte k odpočinku - nepoškodí se.

Bolest nohou doprovázená křečemi lýtkových svalů je signálem nedostatku vápníku v těle. Obvykle se takové bolesti vyskytují v noci. Zvyšte množství stravy obsahující vápník ve vaší stravě - tento prvek je nyní velmi důležitý. Dávejte přednost rostlinným zdrojům vápníku, protože fontanel rychle kosti ze zvířete, což je nežádoucí během průchodu dítěte přes porodní kanál.

13. týden těhotenství

Porodnický 13. týden těhotenství je okamžikem, kdy je plod vytvořen tak, že může být pozorován provedením prenatálního screeningu, aby se vyloučily intrauterinní patologie a ověřil se stupeň vývoje budoucího dítěte. Tělo dítěte se stává dokonalejším a je schopen vykonávat více funkcí..

V mateřském těle se hormonální hladiny začnou stabilizovat, chuť k jídlu se zlepšuje, toxikóza a nevolnost mizí. V tuto chvíli musí žena začít sledovat svůj jídelníček a psychologický přístup, protože tyto faktory jsou zásadní pro tvorbu psychických drobků a nepřítomnost dalších poruch, které se mohou objevit v této fázi, pokud nebudou dodržována lékařská doporučení.

Obsah

Úvod

Pokud považujeme třináctý týden za embryonální, bude to sloužit jako konec prvního trimestru, a pokud je porodnický, měl by být připsán na začátek druhého trimestru. Rizika potratu v této době jsou minimální. Pokud se plod přenáší v klidném prostředí, pak v této fázi obvykle nevzniknou žádné problémy.

Proto, aby toto období prošlo bez komplikací a přineslo pouze pozitivní emoce, nastávající matka musí jíst správně, mít pozitivní přístup a poslouchat, co jí gynekolog říká.

13. týden těhotenství: co se stane

Doba třinácti týdnů je období kvetení a zlepšování emočního stavu nastávající matky. Tyto dramatické změny jsou vysvětleny skutečností, že hormony se vracejí k normálu a restrukturalizace těla s nimi spojená končí.

Za prvé, toxikóza úplně zmizí ve 13. týdnu těhotenství, těžké nevolnosti a zvracení zmizí, pachy již nebudou dráždit a náhle změny nálady přestanou obtěžovat. Nyní si žena může užívat svého stavu a vyzařovat pozitivně.

Samozřejmě se někdy může objevit nevolnost ve třináctém týdnu těhotenství, ale bude to epizodická a neměla by způsobovat žádné obavy. Nejnebezpečnější tři měsíce už zůstaly pozadu a hrozba potratu je nyní minimalizována.

Příznaky a pocity

Toxikóza a emoční nestabilita jsou pryč, ale byly nahrazeny novými příznaky 13 týdnů těhotenství, které jsou uvedeny:

 • Gastrointestinální problémy, zácpa a pálení žáhy - výskyt takových příznaků je spojen s prudkým růstem dělohy, který se nachází vedle zažívacího systému, a také se skutečností, že progesteron v 13. týdnu těhotenství zvyšuje a oslabuje střevní tón, což vede k problémům s pohybem střeva..
 • Křeče dolních končetin a nepohodlí telat - v důsledku toho, že se žaludek zvětšuje, mění se pohyby budoucí matky a zvyšuje se zatížení kloubů a svalů, což způsobuje únavu a bolest po dlouhých procházkách..
 • Děložní tonus - těžkost břicha ve 13 týdnech těhotenství je způsobena zvýšením dělohy a podvrtnutím vazů. Pokud však v tuto chvíli dojde k silné bolesti, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit léčbu.
 • Snížení nebo zvýšení krevního tlaku - často těhotné si stěžují na nízký krevní tlak, slabost a závratě. V některých případech však může stoupat a způsobit migrénu a tachykardii..
 • Drozd - vzhledem k tomu, že těhotenství vede ke snížení imunity, tělo není schopno kontrolovat stav mikroflóry, v důsledku čehož se Candida houby začnou množit rychleji, což způsobuje svědění, pálení a stagnaci vaginální výtok. Specialista pomůže zbavit se tohoto problému předepsáním vhodné léčby.

Vnější změny po 13 týdnech těhotenství

13 týdnů po početí dítěte je začátek druhého trimestru. V tuto chvíli se „zajímavá pozice“ již začíná projevovat ostatním. Břicho ve třináctém týdnu těhotenství je zvětšeno a zhutněno dole.

Nyní musí budoucí maminka začít přemýšlet o aktualizaci skříně a nahrazení těsně přiléhajících věcí volnějšími. Rovněž stojí za to opustit paty a nahradit je pohodlnými botami s nízkými podrážkami. Jak se zvyšuje hmotnost ženy a mění se těžiště, nastávající matka začne trpět bolestmi na nohou, protože se na nich zvyšuje zatížení.

Počínaje tímto obdobím se břicho rychle zvětšuje, což vede k roztažení kůže. Na bocích, hrudníku a břiše se začínají objevovat strie. Aby se předešlo jejich vzhledu, je nutné sledovat přírůstek na váze, neumožňující silný hmotnostní přírůstek, a také používat speciální přípravky pro nastávající matky, které zvyšují turgor kůže a zabraňují vzniku strie..

Pod hormonálním vlivem se také mění prsní žlázy. Připravují se na svou přímou odpovědnost - produkují mléko a krmí potomky. U některých žen se začínají objevovat věkové skvrny. Nejsou však vůbec důvodem pro komplexy, takové změny jsou dočasné a zmizí po narození dítěte.

Můžete také zjistit, co se stane ve 14. týdnu těhotenství, jaké změny, příznaky a pocity na vás čekají, stejně jako stravu pro doporučení budoucích matek a lékařů. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Vaginální výtok ve 13 týdnech těhotenství

Izolace ve 13 týdnech těhotenství by měla být průhledná, bez zápachu a středně silně. Měli by být následováni, protože mohou říct nejen o zdraví matčinyho těla, ale také o tom, jak se dítě cítí.

Pokud se změní jejich konzistence, odstín nebo vůně, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Mohou naznačovat výskyt infekčních nemocí, které bez řádného ošetření mohou dítěti způsobit vážné poškození..

13. týden těhotenství: vývoj plodu

Jak vypadá plod po 13 týdnech těhotenství? V této době má dítě velikost průměrné broskve. Jeho výška je 78 milimetrů a váží asi 20 gramů. Rychlý vývoj drobků, který začal od okamžiku početí, pokračuje. Rovněž se zlepšují dříve zavedené systémy a orgány.

Při pohledu na ultrazvukové vyšetření maminka nemůže uvěřit, že dítě před několika měsíci bylo obyčejným ballastocystem. Hlava plodu se začíná zmenšovat a ve srovnání s tělem se stává proporcionální velikostí. Potřebné proporce získávají i další proporce fetálního těla..

Mezi hlavní změny, ke kterým dochází u dítěte po dobu třinácti týdnů, patří:

 • Konečně vytvořený žlučník, který začíná plnit všechny funkce, které jsou mu přiřazeny, včetně produkce žluči. Slinivka produkuje inzulín, který je zodpovědný za zpracování glukózy v lidském těle;
 • Svalová soustava, kterou plod posiluje aktivním pohybem v děloze. V této fázi jsou chaotičtí a objevují se pouze tehdy, když je dítě vzhůru;
 • Tvář maličkého se téměř utvořila. S každým novým dnem to začíná vypadat stále víc a víc jako máma, táta nebo snad někdo z blízkých příbuzných. Když se dítě narodí, bude podobnost okamžitě patrná. Oči, které byly dříve umístěny na obou stranách hlavy, zaujímají své standardní místo. V strouhance je konečně zlepšen sací reflex a jsou položeny také obličejové svaly a mléčné zuby;
 • Srdce plodu pracuje ve vylepšeném režimu a destiluje asi 20 litrů denně;
 • Mozek se dále vyvíjí a objevují se na něm drážky, které se brzy stanou budoucími gyrusy;

Ještě pár týdnů a dítě získá konečnou podobnost plnohodnotnému malému muži.

Hrozby do třináctého týdne těhotenství

Přestože potrat ve 13 týdnech těhotenství lze jen stěží považovat za hrozbu tohoto období, existují další negativní faktory, které mohou mít vliv na zdraví mámy a dítěte.

Bolest - mírná bolest v této době je často způsobena tónem dělohy. Mají krátkodobou povahu, protože jsou způsobeny roztažením vazů dělohy a samotného orgánu v důsledku růstu drobků. Pokud se však tyto pocity prodlouží a bolest je významná, neměla by nastávající matka ignorovat tuto symptomatologii a je lepší neprodleně kontaktovat gynekologa, zejména pokud existují křeče, jako při menstruačním toku nebo špinění ve třináctém týdnu těhotenství..

Také v této době může dojít k bolesti:

 • Dolní končetiny nebo spíše lýtkové svaly - to znamená nedostatek vápníku.
 • Gastrointestinální trakt - tento problém se objevuje v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který uvolňuje střeva a vede k poruchám v jeho práci.
 • Migréna může být pronásledována budoucí matkou v důsledku zvýšeného krevního oběhu a zvýšeného krevního tlaku.
 • Bederní - bolest dolní části zad se projevuje zvýšeným zatížením páteře v důsledku zvětšeného břicha.

Všechny tyto problémy by neměly být ignorovány a pokud zaznamenáte nepříjemné pocity, je nejlepší kontaktovat odborníka a zastavit je.

13. týden těhotenství: Vysoká horečka a SARS

Během těhotenství je velmi obtížné vyhnout se onemocněním chladné etiologie, protože budoucí matky snížily imunitu. Pokud tedy dopad plodu klesne na podzim nebo v zimě, je nepravděpodobné, že by se zabránilo nachlazení.

Složitost léčby takových nemocí spočívá v tom, že těhotné ženy nemohou užívat mnoho léků, a proto nemoc rychle postupuje a způsobuje vážné komplikace - od předčasného porodu po intrauterinní patologie.

Co by měla budoucí maminka udělat, aby se předešla ARVI ve 13 týdnech těhotenství?

Je nutné se oblékat podle počasí a pokusit se nenavštívit místa s velkým davem lidí. Vitaminové komplexy by měly být užívány k podpoře obranyschopnosti těla. Při výskytu nachlazení je nutné používat neškodné lidové prostředky, které pomohou rychle překonat nemoc. Pokud se objeví vysoká horečka, musíte zavolat terapeuta, který vám předepíše léčbu bezpečnými léky pro dítě.

Je třeba poznamenat, že indikátory teploty v tomto období mohou být subfebrilní a dosahovat 37,5 stupně. Pokud neexistují žádné známky nachlazení, neměli byste si dělat starosti. Je nemožné snížit vysokou teplotu těhotných žen užívajících léky na bázi paracetamolu. Nejlepší je zavolat lékaře a požádat ho, aby předepsal trezor pro nápravu dítěte.

Krvácení při březosti 13 týdnů

Náhlý nástup krvácení naznačuje hrozbu narušení, ale včasná pomoc zachrání budoucí dítě. Ženy, které objevily podezřelé špinění a včasně konzultovaly lékaře poté, co podstoupily léčbu, se postarají o zbývající dva trimestry. Pokud tedy dojde ke krvácení, měli byste okamžitě vyhledat pomoc a vše bude v pořádku.

Krvácení, ke kterému dochází po dobu třinácti týdnů, může být způsobeno následujícími patologiemi:

 • Placentální narušení nebo jeho prezentace;
 • Hematom na placentě;
 • Mechanické poškození stěn pochvy nebo děložního čípku během pohlavního styku;
 • Ne elasticity cévních stěn, které se pod tlakem dělohy začnou rozpadat.

S objasněním příčiny krvácení pomůže odborník, a také nasměruje budoucí matku na ultrazvuk a další diagnostiku. Obvykle je v této době žena s hrozbou potratu uvedena do nemocnice, aby neustále sledovala svůj stav, a když se stabilizuje, bude propuštěna domů.

Ultrazvuk při březosti 13 týdnů

Ultrazvuk ve 13. týdnu těhotenství je plánován a je předepisován gynekologem spolu s dalšími projekcemi. Toto je první ultrazvukové vyšetření, které umožní specialistovi stanovit hlavní parametry vývoje dítěte a zjistit, zda splňuje zavedené standardy. Kromě toho bude uzist schopen mamince vyslovit přesný gestační věk, mluvit o velikosti nenarozeného dítěte a určit pohlaví dítěte ve třináctém týdnu těhotenství.

Žena bude moci podrobně prozkoumat své dítě: počínaje končetinami, páteří a hlavou, až po to, jak bije jeho srdce. Pokud si přejete, můžete požádat lékaře, aby vyfotil drobky, které vám mimochodem umožní posoudit přítomnost patologií a vrozených vad, pokud existují. Pokud jsou podezření, bude nastávající matka poslána na vyšetření k potvrzení nebo vyvrácení diagnózy.

Testy na 13 týdnech těhotenství

Kromě ultrazvuku bude budoucí matka poslána k analýze, což nám umožní vyvolat genetické abnormality na úrovni chromozomů.

Bude také muset podstoupit následující projekce:

 • Na úrovni progesteronu - koncentrace tohoto sekrečního prvku v krvi těhotné ženy, hlásí zdraví nenarozeného dítěte. Pomocí této analýzy můžete zjistit mrtvé těhotenství, preeklampsii a zpoždění vývoje plodu.
 • Koncentrace choriotropinu - hCG ve 13 týdnech těhotenství je ukazatelem, že se plod vyvíjí normálně. Hladina tohoto hormonu v ženském těle začíná stoupat po ovulaci a oplodnění vajíčka. Koncentrací choriotropinu v krvi může žena zjistit těhotenství provedením testu. Hladina hCG by se měla neustále zvyšovat, a pokud je zaznamenáno její vyblednutí, plod nebyl životaschopný a zemřel.
 • Pro protein alfa-fetoprotein - s jeho pomocí je možné identifikovat chromozomální patologie plodu, pokud existují.
 • Na estradiolu - tento screening je předepsán ženám, které měly potraty. Koncentrace tohoto sekrečního prvku vám umožní zjistit stav placenty a přítomnost hrozby potratu..

Na základě výsledků všech výše uvedených studií bude gynekologka schopna dospět k závěru o průběhu těhotenství v této fázi.

13. týden těhotenství: strava

Každá budoucí matka ví, že její dítě dostává ze svého těla vše potřebné pro růst a vývoj. Proto by výživa ve 13 týdnech těhotenství měla být vyvážená, zdravá a přirozená. Díky této pomoci bude plod schopen normálně růst a vyvíjet se a vyvarovat se vývoje mnoha závažných patologií. Z tohoto důvodu by žena měla tento faktor vzít v úvahu při sestavování své stravy..

Odborníci na výživu doporučují těhotným ženám, aby sestavily své menu podle schématu správné výživy. Mělo by jít pouze o přírodní produkty zastoupené zelení, obilovinami, ořechy, zeleninou, libovým masem a rybami, ovocem a mléčnými výrobky. Rovněž bude nutné doplnit stravu otrubami, řepou, šťouchanou zeleninou a mořskými řasami. Alkohol, káva a silný čaj by měly být zcela odstraněny..

Doporučení na období 13 týdnů těhotenství

V období třinácti týdnů by nastávající matka měla dodržovat následující doporučení:

 • Používejte pohodlnou obuv a mateřské oblečení. Zvláštní pozornost by měla být věnována oblasti břicha, neměla by být sevřena, a proto by z vašeho šatníku měly být dočasně vyloučeny pevné džíny a šaty. Totéž platí pro prádlo. Potřeba jít do sbírek pro nastávající matky;
 • Vyvarujte se stresu a negativity. Protože dítě už slyší hlas mámy a reaguje na zvuky, neměla by být nervózní a křičet. Měli byste komunikovat pouze na pozitivní témata a co nejčastěji poslouchat klidnou, krásnou a melodickou klasickou hudbu;
 • Posilujte obranyschopnost těla. Posílení imunitního systému je nezbytné k ochraně vašeho těla před infekcemi. K tomu si umyjte ruce po chůzi, trávte čas na čerstvém vzduchu, relaxujte více, vyhýbejte se velkým davům a užívejte vitamínové komplexy;
 • Neléčte sami. Pokud se budoucí matka ocitne v podezřelých příznacích, měla by vyhledat lékařskou pomoc, protože samoléčení může poškodit plod nebo dokonce způsobit potrat..

Měli byste se také přihlásit do kurzů pro nastávající matky. Dozvíte se o nich na prenatální klinice nebo u předního gynekologa.

Sex ve 13 týdnech těhotenství

Pohlaví po 13 týdnech těhotenství je osobní záležitost, kterou by pár měl vzájemně odsoudit. Pokud porod plodu probíhá normálně a nejsou kontraindikace, pak gynekologové připouštějí intimní život.

Pokud byla během prvního trimestru stanovena řada omezení z důvodu hormonální nerovnováhy a možné hrozby potratu, nyní chybí. Budoucí matka je již s dítětem plně zvyklá na „sousedství“, a proto sex již nebude působit negativně, jako tomu bylo dříve.

Pokud však lékař stanovil omezení nebo vůbec zakázal intimní život, měl by být vyloučen, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte..

Závěr

13. týden těhotenství je odpovědnou a důležitou fází pro nastávající matku i dítě. Během tohoto období byste měli navštěvovat plánované recepce na prenatální klinice, jíst správně, vyhýbat se negativitě a samozřejmě si užívat pocity bezprostředního mateřství, potom celé těhotenství hladce přejde a narodí se zdravé malé dítě.

13. týden těhotenství

První trimestr těhotenství končí, za úzkostí a nebezpečnými obdobími. Pravděpodobně jste již byli zaregistrováni na prenatální klinice, absolvovali nezbytné testy. Toxikóza se stala mnohem méně výraznou a možná úplně pryč. Hormonální rovnováha se postupně ustavuje, stanete se klidnější a vyrovnanější.

Po ukončení toxikózy se vaše chuť k jídlu významně zlepšila a nyní je čas sestavit optimální stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné látky a nezískávaly nadváhu.

Vaše bříško je stále neviditelné, ale musíte si uvědomit, že těsné oblečení ho může stisknout a narušit dítě. Kalhoty s úzkým pásem by proto již měly být opuštěny.

Kolik měsíců uplynulo? 13. týden je první týden čtvrtého porodního měsíce těhotenství nebo poslední týden prvního trimestru. Překročili jste bariéru a vytvořily se v podstatě všechny orgány dítěte. Ve 13. týdnu těhotenství je hmotnost dítěte asi 15-20 gramů a jeho výška je 6,5 - 8 cm.

Co se děje?

Velikost dělohy se již natolik zvýšila, že její horní pól je jasně hmatný nad ochlupeními. Pokud ležíte na zádech, můžete jej snadno cítit v podobě zaoblené formace. Dítě nyní měří zhruba jako broskev. Formace placenty pokračuje. Někdy po dlouhých procházkách můžete cítit neobvyklou únavu, pocit těžkosti v nohou. Zkuste dávkovat fyzickou aktivitu, ale ne příliš pasivní.

Vývoj plodu při březosti 13 týdnů

Vaše dítě se nyní vyvíjí neuvěřitelně aktivně. Navzdory skutečnosti, že je stále tak malý, jsou v něm již kladeny mléčné zuby, kostní kostra se aktivně formuje a maminka musí do stravy určitě přidávat další vápník..

Gestační věk 12-13 týdnů je období, kdy slinivka břišní začne produkovat inzulín - nejdůležitější hormon, který reguluje metabolismus glukózy. Jiné endokrinní žlázy se tvoří.

Dítě každý den zvyšuje růst. Jeho tělo stále vypadá nepřiměřeně, protože hlava je mnohem větší než tělo. Ale nyní rychlost nárůstu hlavy nepřesahuje růst těla, jako předtím. Vaše dítě se již aktivně pohybuje, přestože pohyby stále necítíte. Vytváří svalovou tkáň a aktivní pohyby jsou nezbytné k jejímu posílení. I když jsou pohyby docela chaotické, dítě se může dobře pohybovat v děloze a plavat ke svým stěnám. Období spánku a bdělosti se rychle mění a pouze během spánku získává dítě odpočinek a získává sílu.

Postupuje ve vývoji gastrointestinálního traktu: v této fázi těhotenství jsou položeny klky sliznice - nejdůležitější prvky trávení. Střeva dítěte jsou během těhotenství zcela sterilní a teprve po první aplikaci na prsa obdrží prospěšné bakterie, které kolonizují střeva a pomohou trávení, vstřebávání živin.

Na začátku druhého trimestru těhotenství se u dítěte vyvíjí obličejové svaly, vytvářejí secí reflex. Už ví, jak pohnout rty. Formování obličeje pokračuje: oči se postupně z postranních částí hlavy posunují do středu a uši se pohybují od krku.

Mozek dítěte se zlepšuje. Nyní na jeho povrchu stále nejsou žádné spirály, ale místa jejich formace jsou již položena - malé drážky.

V této fázi jsou vejce položena u dívek. Nyní jich je několik milionů, od narození se toto číslo sníží.

Kůže dítěte je stále velmi tenká, růžová a skrz něj jsou jasně vidět krevní cévy. Subkutánní tuková tkáň se dosud nehromadí. Teprve ve třetím trimestru začne aktivní akumulace tukové tkáně.

Ve 13-14 týdnech těhotenství jsou položeny struktury reprodukující zvuk, prakticky jsou vytvořeny hlasivky.

Fotografie dítěte ve 13. týdnu, ultrazvuk

Máminy pocity

Budoucí matky v této době znamenají významné zlepšení zdraví a nálady. Zaprvé toxikóza prvního trimestru již prošla a pokud některé její projevy přetrvávají, již nezpůsobují takové nepohodlí jako předtím. Chuť k jídlu se zlepšila a vy si můžete dopřát kulinářský výzkum. Zkuste být nápomocný..

Do této doby se obvykle provádí ultrazvukové vyšetření a víte, že všechno je v pořádku s dítětem. A to je nejdůležitější věc pro každou ženu. V počátečních stádiích většina matek nesdílí okolní rysy jejich situace, ale nyní je váš stav znatelnější. Bříško ve 13. týdnu těhotenství je stále neviditelné, ale změna v chodu, někdy - rysy obličeje, změna oblečení na svobodnější, vaše povznesená nálada, odmítnutí podpatků pro mnohé, je zřejmé.

Už si možná všimnete, že se na tváři objevují věkové skvrny. Nebojte se - po těhotenství prochází velmi rychle beze stopy. Typické je také ztmavnutí proužku z pupku do ochlupení kostí, dvorců na mléčných žlázách a oblasti genitálií. Tyto změny jsou spojeny se změnou syntézy hormonů hypofýzy.

Čím dál více posloucháte svoji pohodu, vaše spojení s dítětem se blíží. V tuto chvíli již děti vytvářejí emoce a je velmi důležité, aby maminka mluvila více s dítětem a hladila bříško, které se již dokonce začíná zaokrouhlovat nahoru.

Již v tuto chvíli se vaše mléčné žlázy připravují na krmení dítěte a můžete si všimnout, jak se zvýšily. Nyní musíte nosit pohodlné spodní prádlo bez rámu, který nekomprimuje hrudník a nenarušuje krevní oběh. Velmi pohodlné speciální spodní prádlo pro těhotné a kojící matky.

Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, přihlaste se ke sportu pro těhotné ženy. Musíte si udržovat dostatečnou úroveň fyzické zdatnosti, abyste byli ve stavu porodu, dobře se zotavili a vyhnuli se nepříjemným komplikacím. Zkuste také hodně chodit na čerstvý vzduch, a pokud vás přátelé volají do krajiny mimo město, neodmítněte!

Pokud jste těhotná s dvojčaty

Vícenásobné těhotenství se v tuto chvíli nemusí lišit. Pokud jste nafoukli břišní svaly, vaše bříško může být stále neviditelné, i když velmi brzy se obléhá. Máma, očekávající dvojčata, musí také přísně sledovat výživu, dostatek odpočinku, chůze. Užijte si toto snadné období těhotenství, protože velmi brzy pocítíte dvojnásobné zatížení. Vaše bříško se bude zvyšovat rychleji než u matek, které nesou jedno dítě, pocítíte zátěž na zádech. Začněte nosit podpůrný obvaz včas - to pomůže zmírnit bolest v zádech, tlak na močový měchýř.

Bolest a výtok ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru těhotenství je většina matek definována jako lehké a příjemné období, nezastínené bolestí. V této fázi těhotenství by každá bolest měla upozornit nastávající matku.

Děloha ještě není dostatečně velká, aby způsobila bolest způsobenou kompresí sousedních orgánů. Někdy můžete zaznamenat tažení bolesti v podbřišku. Lehněte si, odpočiňte si, a pokud pocity nezmizí, poraďte se s lékařem. V tuto chvíli je běžný zvýšený tón dělohy.

Normální v období nošení dítěte je krátkodobé zvýšení tónu dělohy. Přetrvávající hypertonicita je však pro dítě nebezpečná. Pokud během menstruace zaznamenáte pocit připomínající bolest, poraďte se se svým lékařem. Na 13 týdnech těhotenství vám bude předepsáno vhodné ošetření, které pomůže prodloužit těhotenství a zabránit potratu.

Správná strava

Projevy toxikózy se již výrazně snížily, vaše chuť k jídlu se zlepšila a přestože chcete jíst hodně a ne vždy nejzdravější, je třeba pečlivě sledovat vaši výživu. Nejprve musíte udělat takovou stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, aniž byste přibírali nadváhu. Ve skutečnosti je vše velmi jednoduché. „Nepotřebné“ potraviny musíte z nabídky co nejvíce odstranit: ty, které obsahují lehké uhlohydráty a zároveň mají minimální nutriční hodnotu. Eliminujte nebo omezte co nejvíce bílého chleba, nahraďte ho celozrnným chlebem. Odstraňte z stravy těstoviny, nejlépe brambory. Ozdoba známá mnoha musí být nahrazena zdravějšími obilovinami, zeleninovými pokrmy.

Vaše strava by měla být bohatá na bílkovinné produkty, protože to jsou aminokyseliny, které tvoří proteiny, které jsou základem pro budování všech buněk v těle. Zdrojem bílkovin není jen maso (a teď byste měli upřednostňovat dietní maso - drůbež, králík, telecí maso). Protein se nachází ve velkém množství v mléčných výrobcích, zejména v tvarohu, v kombinaci s hodnotnými stopovými prvky a vitamíny..

Častým problémem u těhotných žen je zácpa. Vyskytují se hlavně od druhého trimestru, kdy děloha vytlačuje střeva. Je však vhodné začít s prevencí hned teď. Ať už je pravidlem začít snídani sklenkou kefíru s švestkami. Tato nejjednodušší metoda je mnoha opomíjena, ale skutečně zlepšuje stav střev. Ve vaší stravě by měly být takové potraviny jako sušené meruňky, banány, kiwi, otruby. Nezapomeňte jíst hodně ovoce a zeleniny.

Nezbytné zkoušky a zkoušky

Obvykle je v této fázi těhotenství žena již zaregistrována na prenatální klinice a nyní musíte navštívit lékaře jednou měsíčně. Nyní lze provést ultrazvukové vyšetření. První screeningový ultrazvuk by měl být prováděn v gestačním věku 11-13 týdnů, optimální období je 12 týdnů. Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství se provádí za účelem vyloučení hrubých malformací, chromozomální patologie. V této době stále existuje příležitost provést genetickou studii. Je-li zjištěna závažná patologie, je možné ukončení těhotenství.

Druhým důvodem, proč je optimální provádět ultrazvuk přesně v tomto období, je skutečnost, že nyní pomocí ultrazvuku určí gestační věk plodu odborník s přesností na 2 dny. V některých obtížných situacích se porodníci spoléhají na tento věk. Koneckonců, existují situace, kdy matka nemůže uvést přesné datum poslední menstruace, například v případě některých nemocí, nebo pokud byly v počátečních stádiích těhotenství špinění.

Výzkum v tomto období se provádí vaginální sondou. Na monitoru již můžete vidět své dítě, rozlišit, kde jeho hlava, tělo, paže a nohy, lékař vám ukáže, jak jeho srdce bije. Ale pohlaví ve 13 týdnech těhotenství se 100% přesností zatím nelze určit. Genitálie se stále formují. Ale na druhém ultrazvuku vám s jistotou řeknou, na koho čekáte - chlapce nebo dívku.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Co říkají vypouštění hnědé ve 13 týdnech těhotenství?

To je alarmující příznak, který ukazuje na hrozbu potratu. Hnědá barva výboje je způsobena únikem krve, a pokud je takový příznak detekován, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc a předepsat léčbu, která zabrání ukončení těhotenství..

Mám bolesti břicha ve 13 týdnech těhotenství a bolí mě žaludek - ne moc, ale čas od času je pocit, že děloha je velmi napjatá. To není nebezpečné?

Pocity, které jste popsali, jsou charakteristické zvýšeným tónem myometria. To může být normální, pokud takové pocity nejsou příliš intenzivní a rychle prochází, když si lehnete a odpočíváte. Pro vyloučení hrozby ukončení těhotenství byste však měli být vyšetřeni.

Měl jsem nepříjemné tažné pocity v bederní oblasti, teplota ve 13 týdnech těhotenství. Co to znamená?

Tyto příznaky jsou charakteristické pro pyelonefritidu. Toto onemocnění se často vyskytuje u těhotných žen, protože imunitní systém je mírně snížen a riziko bakteriálního zánětu je vysoké. Určitě byste se měli poradit s lékařem, protože pyelonefritida vyžaduje včasnou adekvátní antibakteriální terapii.

Po zátěži je moje dolní část zad velmi bolestivá ve 13. týdnu těhotenství. Toto je druhé těhotenství a první také mělo bolesti, ale blíže ke středu těhotenství. Jak lze zmírnit bolest? Mohu vzít léky proti bolesti?

Bolest v bederní oblasti během těhotenství není vždy spojena se zátěží zad. To může být příznak zánětlivého procesu v ledvinách, takže je třeba navštívit lékaře, který vyloučí takovou patologii. Bolest může být příznakem zánětu nervových kořenů, a v tomto případě se neobejdete bez zvláštního ošetření. A nemůžete brát léky proti bolesti sami - pouze ty, které lékař předepisuje, jsou pro dítě bezpečné. Pokud jsou takové příčiny bolesti vyloučeny, musíte se více uvolnit. Kategoricky však nemůžete lhát celý den. Jděte do posilovny pro těhotné ženy - zobrazí se vám speciální cviky pro protažení, posílení svalů zad, které bude nutné pravidelně provádět. Pomáhá také lehká masáž. Můžete požádat příbuzné, aby každý den prováděli masáž nebo se zaregistrovali na masážním kurzu na klinice.

13. týden těhotenství: vše, co v tuto chvíli potřebuje budoucí máma

Třináctý týden těhotenství je jako most mezi poněkud nepříjemnými pocity prvního trimestru a „zlatým časem“ druhého trimestru. Toto období je charakterizováno novými pocity v nastávající matce, aktivní fází růstu embryí. Zde najdete vše, co je důležité a užitečné vědět..

Ve 13 týdnech těhotenství je vaše dítě podobné velikosti broskve

  Velikost ovoce: 62 mm Hmotnost ovoce: 14 gramů

Pocity budoucí matky ve 13 týdnech těhotenství

Na hranici mezi 1. a 2. trimestrem těhotenství (13. porodnický týden nebo 14. plod) začíná období, kdy budoucí matky nazývají nejlepší čas nebo „zlatý čas“. A existují pro to dobré důvody. Nyní velmi nepříjemné známky toxikózy se stávají mnohem slabšími nebo dokonce zcela vymizí: nevolnost, slabost a závratě, emoční nestabilita.

Třináctý týden se budoucí matka už cítí mnohem lépe a může si plně užívat svého nového postavení a postavení. Ráno se probuzení stane snadným a bez nudné nevolnosti a zvracení. Reakce na pachy není tak silná. Tlak neskáčí, závratě.

Těhotná žena se začíná cítit jako nárůst síly, její nálada je stále více pozitivní, její emoce jsou pozitivní. Spánek a chuť k jídlu jsou normalizovány. Pocit neustálé únavy a ospalosti mizí.

A nejpříjemnější věc je nyní možnost zařídit si nakupování pro sebe nákupem oblečení pro těhotné ženy ve vaší skříni. Úzké a těsné věci, jehlové jehly budou mít nyní dost dlouho čekat ve skříni.

Už se objevuje vzrušující lekce - podívat se na mírně zaoblenou bříško v zrcadle a představit si, jak dlouho očekávané budoucí dítě vypadá uvnitř.

V tuto chvíli si mnoho žen všimne, jak se vzhled, mučený toxikózou, postupně mění v pouhé kvetení. Budoucí matka, i když ještě nebyla zatěžována velkým břichem, se již začíná pohybovat jiným způsobem: hladce a opatrněji. To je přirozená reakce těla - snaží se vší silou, aby nepoškodil nenarozené dítě a chránil ho před možným zraněním.

Vývoj plodu při březosti 13 týdnů

Na konci 13. porodního týdne těhotenství se plod stane srovnatelnou velikostí s broskví. To je přibližně 6,5 - 7,8 cm od špičky k kostrči, 10 až 12 cm plného růstu. Budoucí dítě nyní váží asi 20-30 gramů. Hlava se zvětšuje v průměru na téměř tři centimetry.

V této době je již embryo chráněno placentou, která nejen chrání plod, ale také produkuje látky nezbytné pro normální vývoj a růst - estrogen a progesteron.

Tloušťka ochranného kokonu je nyní přibližně 16 mm. Placenta přenáší krev z matky na plod, ale jako filtr zadržuje všechny škodlivé látky, které by mohly nepříznivě ovlivnit vývoj embrya..

Intrauterinní vývoj dítěte ve 13 týdnech

Co se stane dítěti ve třináctém týdnu těhotenství:

 • Tvář je již jasně viditelná. Na obrázcích ultrazvuku můžete zvážit funkce budoucího dítěte. Je pravda, že oči jsou stále dost daleko a postupně se přibližují. Oční bulvy byly zakryty po staletí. Hlava je již mírně zvednutá nad hrudní kost, takže je vidět brada, nos a obočí. Zvonky a ušní lalůčky jsou již nastíněny.
 • Kůže je stále velmi tenká, skrz ně lze vidět i krevní cévy. Kůže dítěte je nyní pomačkaná. Je to proto, že v něm dosud nejsou žádné tukové buňky. Na povrchu kůže je však již patrná zárodečná chmýří, která po narození zůstane ještě nějakou dobu.
 • Kostní kostra se aktivně vyvíjí a posiluje. Vápník se ukládá, paže a nohy se prodlužují, lebka a páteř ztvrdnou. Žebra zaostávají, tvoří se a rostou trochu pozdě.
 • Mozek se vyvíjí skoky a mezemi. Takový pokrok je patrný v chování embrya: plod se stále více pohybuje a pohybuje. Během období bdělosti (a nejsou příliš velké, protože dítě spí stále více a víc), dítě reflexivně zaťává pěsti, grimasy, zvrásňuje nos a vtáhne prst do úst.
 • V tomto období jsou kladeny mléčné zuby - už jich je asi dvacet.
 • Dýchací systém se prakticky vytvořil. Membrána provádí cvičební pohyby, které v době narození umožní dítěti dýchat vzduch. Nyní jsou ústa stále zavřená, ale stává se, že dítě polyká plodovou vodu. Obzvláště když mu chybí kyslík.
 • V trávicím traktu také dochází k významným změnám: pankreas začíná produkovat inzulín. A villi se objevují ve střevech.

Jaké komplikace se mohou objevit po 13 týdnech těhotenství?

V zásadě všechny možné komplikace v této době mohou být způsobeny nedostatečným množstvím určitých užitečných látek a stopových prvků v těle budoucí matky. Například nedostatek vápníku (a nyní jej plod aktivně vyvíjí a posiluje kosti) může negativně ovlivnit těhotnou ženu - křečové žíly jsou nebezpečné a není tak snadné je léčit.

Dávejte pozor na vitamín D - jeho nedostatek může u dítěte vyvolat křivice.

Změny v těle ženy ve 13 týdnech těhotenství

Hormonální bouře ustoupila, restrukturalizace ženského těla na těhotenství je téměř u konce. Můžeme jen čekat a připravit se na důležitou událost - narození dítěte. V této době jsou již vytvořeny všechny orgány nenarozeného dítěte. Embryo roste a vyvíjí se a spojení mezi matkou a plodem roste.

Vstup do ženského těla látek, které potlačují imunitní systém (aby se zabránilo odmítnutí plodu), se zastaví. Embryo je již pevně zakořeněné v děloze, je obklopeno ochrannou membránou - placentou. Děloha sama roste s dítětem, takže bříško neustále roste a postava je zaoblená.

Hormon, jako je somatotropin, ovlivňuje zlepšení vzhledu těhotné ženy. Tato látka, jako by zdůrazňovala rysy obličeje a dává nastávající matce atraktivní vzhled.

Ve třináctém týdnu těhotenství je prsa zvětšena a v některých případech velmi významná. Prsní žlázy se připravují na krmení. Bradavky zůstávají velmi citlivé. Areola kolem nich se zvětšuje a ztmavuje..

Stojí za to říci, že v této době bylo tělo téměř naladěno na těhotenství. Hlavním úkolem nyní je poskytnout plodu vše, co je potřeba pro jeho normální vývoj. proto se objem krve výrazně zvyšuje. protože díky krvi získává plod od matky prospěšné látky. Taky. Rychlost metabolismu v těle budoucí matky také roste.

Testy a lékařské prohlídky

Obvykle se do této doby pilná těhotná již zaregistrovala pro těhotenství na prenatální klinice. Konec konců, po 12. týdnu již žena ztrácí právo na paušální příspěvek v těhotenství.

Do 13. týdne těhotná žena již prošla všemi potřebnými sadami testů a nyní zbývá jen objevit se na vyšetření, která předepisuje gynekolog. V tuto chvíli můžete také navštívit lékaře u jiných specialit (ORL, zubař, praktický lékař, endokrinolog, optometrik atd.). To je zvláště důležité v případě výskytu jakýchkoli chronických onemocnění. Doktorova kontrola - druh bezpečnostní sítě proti všem nechtěným komplikacím.

V období 13 týdnů bude lékař měřit hmotnost těhotné ženy, obvod břicha. Kontrola množství kilogramů je důležitá. Koneckonců, současná dobrá chuť k jídlu může vést k nežádoucí plnosti a dokonce k obezitě.

Krevní tlak může skákat. Mírné kolísání výkonu není nebezpečné. Ostré skoky v krevním tlaku - příležitost vyhledat radu odborníka.

V tuto chvíli může lékař předepsat další vyšetření. Jako je například dvojitý biochemický test pro stanovení PAPP, ultrazvuk nebo krevní test na b-hCG. Tyto studie ukážou, jak vysoké riziko jakýchkoli genetických nebo chromozomálních abnormalit nebo chorob.

Někdy je předepsána biopsie (odběr vzorků choriových klků ve tkáni) nebo amniocentóza (vpich močového měchýře s odebráním amniotické tekutiny). Je však třeba si uvědomit, že tyto testy nesou určitá rizika, protože dochází k přímému zásahu do dělohy. Proto jsou takové studie předepisovány pouze striktně podle lékařských indikací a pouze s písemným souhlasem ženy. Výsledky (které jsou však stanoveny poměrně dlouhou dobu) odhalí přítomnost mnoha závažných patologických stavů (například Downův syndrom). Ale včasná diagnóza pomůže opravit vývoj plodu a sníží riziko ještě větších komplikací.

Lze také předepsat analýzu hladin hCG v krvi. Je však třeba mít na paměti, že nyní počet jednotek postupně klesá. Norma v tomto období je 20900-291000 mIU / ml. snížení hCG vede ke snížení nepříjemných pocitů toxikózy těhotných žen.

Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství

Při registraci na prenatální klinice je předepsán ultrazvuk ve 13 porodním týdnu těhotenství. Během tohoto období bude uzista sledovat, zda je placenta správně umístěna, poslouchat srdeční frekvenci embrya a sledovat, zda je motorická aktivita plodu dostatečně vysoká.

Nyní ultrazvukové vyšetření určuje límcovou zónu. Toto je konec konců důležitý indikátor pro identifikaci genetických abnormalit.

Pro diagnostiku ishmicko-cervikální nedostatečnosti se provádí vyšetření stavu děložního hltanu..

Doporučení

Celý život těhotné ženy je nyní zaměřen pouze na to, jak vyndat a porodit dítě bez komplikací. Budoucí matka se fyzicky i psychicky připravuje na skutečnost, že nyní udělá vše pouze pro dobro a normální vývoj plodu. Koneckonců, každá matka chce, aby se její dítě narodilo zdravé a silné..

Jak již bylo zmíněno, pokládání všech orgánů plodu již proběhlo. Nyní je hlavní věcí poskytnout embryu všechny látky potřebné pro růst a vývoj. Zvláštní pozornost je proto věnována správné a správné výživě..

Nebuďte příliš líní, abyste se posadili a sami si vytvořili dietu v souladu s doporučeními lékařů a odborníků na výživu.

Dávejte pozor na vaginální výtok. Normálně by měly být průhledné nebo mírně bělavé, možná trochu hojnější než dříve. Ale vzhled nepříjemného zápachu, kudrlinky, svědění, změny barvy, šíření krve - to je příležitost k okamžité návštěvě u lékaře.

Zákazy a kontraindikace během těhotenství

Stejně jako dříve zůstávají všechny špatné návyky zakázány. Ačkoli plod nyní chrání placentu, ale nebude schopen odfiltrovat všechny škodlivé a toxické látky vstupující do krve. Proto rozhodně žádný alkohol, cigarety, drogy, toxické barvy, agresivní domácí čisticí a čisticí prostředky, expozice ionizujícímu záření.

Nikdo samozřejmě nechal experimentovat s těhotnými ženami, které by mohly ukázat, v jakých dávkách alkohol nepoškodí nenarozené dítě. Pozorování dětí narozených matkám, které zneužívají cigarety a alkohol, však ukazují poněkud depresivní obrázek. Souhlasíte, je to prostě děsivé, když nově narozené dítě zažívá „lámání“ z nedostatku ethanolu nebo nikotinu v krvi.

Co je tedy zakázáno budoucí matce ve třináctém týdnu těhotenství:

 • Špatné návyky (alkohol, kouření, drogy)
 • Nekontrolované léky a samoléčení v případě onemocnění. Totéž platí pro lidové léčivé přípravky - byliny a tinktury.
 • Škodlivé pracovní podmínky
 • Fyzické přepracování
 • Stres
 • „Špatná“ jídla ve velkém množství: mastná, slaná, rychlé občerstvení atd. Neopírejte se o sladké, což způsobí růst zbytečných záhybů po stranách a žaludku.

Sex ve 13 týdnech těhotenství

Zákaz se vztahuje pouze na případy, kdy existuje riziko potratu, je dodržována placenta previa.

Pokud je vše v pořádku, uvolní se toxikóza, tak proč si užít příjemné pocity sexu. Mnoho těhotných žen navíc říká, že se zdá, že sexuální vztahy nyní získávají nové barvy a emoce, jsou stále ostřejší.

Sport a tělesná výchova

Pokračujeme v pozorování mírné fyzické aktivity. Dělejte jógu nebo gymnastiku pro těhotné ženy, plavejte v bazénu.

Hlavní věc - nemělo by dojít k přepracování a přetížení. Zastavte proto extrémní a profesionální sporty.

Vitamíny a léky ve 13 týdnech těhotenství

Jak bylo uvedeno výše, užívání léků se nyní nedoporučuje. Nebo pouze z přísných lékařských důvodů a po konzultaci s lékařem. Léky mohou při nekontrolované kontrole způsobit velké škody.

Pokud jde o kyselinu listovou, 13. je poslední týden, kdy se vyplatí užívat. Vitaminové komplexy nebo drogy obsahující jód nejsou zakázány. Je pouze nutné zajistit, aby nedošlo k nadměrnému množství látek - hypervitaminóza.

Články O Neplodnosti