Hlavní Neplodnost

13. týden těhotenství

Obsah článku:

Vývoj plodu po 13 týdnech

Ovoce se stále více podobá malému muži: rysy obličeje se stávají výraznější, vytvořily se základy 20 mléčných zubů, na prstech se objevily vzory kůže a nehty, aktivně se formují genitálie (u dívek vaječníky, v prostatě u chlapců). Rysem růstu v tomto období je skutečnost, že hlava se trochu zpomaluje ve vývoji a tělo se naopak prodlužuje rychleji.

Jaké další změny podstoupí plod po 13 týdnech:

 • srdce bije aktivně (140 - 170 úderů za minutu);
 • pumpuje až 23 litrů krve denně;
 • mozek se vyvíjí a je již zodpovědný za reflexní pohyby dítěte;
 • na práci se stále více podílejí vnitřní orgány: pankreas produkuje inzulín a žlučník - žluč;
 • na sliznici střeva se vytvářejí speciální klky (zlepšují vstřebávání živin);
 • plod se může vypařit v plodové vodě;
 • cítí se vůně;
 • kostní tkáň je posílena (zejména na kostní části) a krční svaly;
 • hlasivky se stále vyvíjejí;
 • výrazy obličeje jsou vylepšeny, dítě už může plácnout rty;
 • placenta dorůstá do tloušťky jednoho a půl centimetru a je připravena plně vykonávat hlavní funkci - poskytnout plodu všechny potřebné živiny a kyslík.

Jak vypadá dítě po 13 týdnech těhotenství

Kůže drobků je stále velmi tenká a skrze ni jsou vidět žíly a tepny. Hlava zabírá asi třetinu celého těla a brzy bude ještě větší. Během tohoto období plod významně zvýšil smysly: reaguje na světlo a tmu, zvuky světa, dotýká se žaludku, rozlišuje vůně a chutě. Může se dokonce usmívat a ušklíbnout. Pohyby dítěte jako celku se více orientují, uspořádají.

Na začátku druhého trimestru je již velikost nektarinky: délka těla dosahuje 6-8 cm a hmotnost - 15-25 gramů.

Být stále velmi maličký, už si získává úzký vztah se svou matkou. Jeho psychiku ovlivňuje její fyzické a psychické zdraví. Stojí za to vyhnout se nervóznímu přetížení, stresu a emočním otřesům, protože to může negativně ovlivnit budoucí psychiku dítěte. Pokud jste se svým dítětem ještě nemluvili, je čas začít číst pohádky, zpívat písně a vyjadřovat svou lásku slovy.

Ultrazvuk a screening při 13 týdnu těhotenství

Screening je předepisován v období od 11 do 13 týdnů těhotenství a jedná se o komplexní vyšetření matky a dítěte - ultrazvuková diagnostika, řada testů a analýz. Co ukazuje ultrazvuk:

 • počet plodů (nejsou vyloučena dvojčata nebo trojčata) a jejich velikost;
 • obrysy orgánů, postavení, vývojové anomálie (pokud existují);
 • tloušťka a průhlednost límcové zóny (významná odchylka od normy může znamenat Downův syndrom);
 • nosní kost (přítomnost nebo nepřítomnost, velikost);
 • možné srdeční vady;
 • Tepová frekvence
 • coccyx-parietální velikost;
 • přesné umístění dělohy.

Máma může na monitoru vidět, jak plod vypadá: srdce bije, paže a nohy se pohybují (můžete požádat specialistu ultrazvuku, aby pořídil fotografii pro paměť). Ve skutečnosti nejsou pohyby drobků ještě hmatatelné.

Lékaři důrazně doporučují, abyste první screening nezdržovali, protože vám umožní včas identifikovat možné odchylky ve vývoji dítěte a přijmout vhodná opatření, aby se zabránilo nezvratným důsledkům..

Pokud chcete znát pohlaví dítěte, je lepší to udělat na příštím plánovaném ultrazvuku. Diferenciace genitálií ještě není úplná a nejsou možné přesné výsledky..

Tato studie je ukázána všem těhotným ženám, bez ohledu na věk a zdraví. Názor je chybný, že pokud je těhotenství druhé a jsou již dospělé zdravé děti, pak žádné vývojové anomálie nejsou hrozné. Ve skutečnosti se během diagnostiky někdy objevují patologie, které jsou nezávislé na rodičích a jejich životním stylu (genetická onemocnění). Podle výsledků screeningu vypracuje lékař plán těhotenství a naplánuje příští schůzku.

Pocity ve 13. týdnu těhotenství

Druhý trimestr je pro nastávající matku nejvýhodnějším obdobím. Toxikóza (nauzea, zvracení, ospalost) do této doby obvykle úplně zmizí. Vzpoura hormonů přestane, zdravotní stav se tedy zlepšuje, více energie a času se objeví pro sebe, například pro aktualizaci skříně, protože velmi brzy se bříško začne znatelně obejít.

Mnoho žen si v tomto období všimne zvýšení sexuální touhy po svém muži. Jediným omezujícím faktorem pro aktivní sexuální život je hrozba potratu a přítomnost infekčních chorob. V jiných případech bude mít prospěch pouze nastávající matka.

Druhý trimestr je pro nastávající matku nejvýhodnějším obdobím. Toxikóza (nauzea, zvracení, ospalost) do této doby obvykle úplně zmizí. Vzpoura hormonů přestane, zdravotní stav se tedy zlepšuje, více energie a času se objeví pro sebe, například pro aktualizaci skříně, protože velmi brzy se bříško začne znatelně obejít.

Mnoho žen si v tomto období všimne zvýšení sexuální touhy po svém muži. Jediným omezujícím faktorem pro aktivní sexuální život je hrozba potratu a přítomnost infekčních chorob. V jiných případech bude mít prospěch pouze nastávající matka.

Pravidelná bolest v dolním břiše je známkou děložního tónu. V takových okamžicích je lepší si lehnout, odpočívat a relaxovat co nejvíce. Může se také objevit výtok z hrudníku - kolostrum. Toto je normální výskyt a naznačuje připravenost těla pro nadcházející narození..

Pravidelná bolest v dolním břiše je známkou děložního tónu. V takových okamžicích je lepší si lehnout, odpočívat a relaxovat co nejvíce. Může se také objevit výtok z hrudníku - kolostrum. Toto je normální výskyt a naznačuje připravenost těla pro nadcházející narození..

Pokud vám bude nepříjemné močení, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Tento příznak může naznačovat rozvoj cystitidy nebo pyelonefritidy.

Když je těhotenství 13 týdnů, nastávající matka má zvýšený objem krve, díky čemuž jsou žíly viditelnější. Někdy je bolest v nohou, křeče v lýtkových svalech, otoky. Na pozadí rostoucí dělohy roste tlak na střevo, takže je narušena peristaltika. Kromě toho se zaznamenává postupné zvyšování hmotnosti, zvětšení prsou a zaokrouhlování postavy jako celku.

Břicho ve 13 týdnech těhotenství

Uvolnění v 13. týdnu

Když přijde třináct týdnů těhotenství, změní se také vaginální tajemství. Může být tekutější a bohatší, ale barva a vůně by měly zůstat stejné. Norma je vypouštěna ve formě čirého nebo mléčného hlenu s jemnou kyselou vůní. Důvodem pro návštěvu u lékaře je změna propuštění na:

 • tvaroh;
 • žlutá, zelená, šedá s štiplavým zápachem;
 • hnědá nebo červená, doprovázená bolestivými pocity;
 • genitální svědění, pálení, nepohodlí.

Uvedené změny vaginální sekrece mohou naznačovat infekci nebo riziko spontánního potratu. Krvácení bez doprovodných příznaků ne vždy představuje hrozbu pro plod a může být způsobeno:

 • eroze nebo mechanické poškození děložního čípku;
 • pád nebo úder;
 • novotvary;
 • křehkost krevních cév;
 • přerušení nebo prezentace placenty;
 • hematom.

Jakákoli změna ve výboji je příležitost konzultovat s odborníkem. V případě potřeby provede vyšetření, provede nátěr nebo předepíše ultrazvuk, aby se ujistil, že všechno je v pořádku s dítětem.

Lékařské vyšetření ve 13 týdnech těhotenství

Kromě ultrazvuku musí žena absolvovat řadu laboratorních testů: stěr z vagíny na mikroflóře, obecný a biochemický krevní test a obecnou analýzu moči. Všechny výše uvedené studie zahrnuté do screeningu vám umožňují včasně identifikovat riziko vzniku chromozomálních patologií u dítěte (Downův syndrom atd.), Vývojové abnormality, malformace. Pro zdraví matek je screening důležitý také proto, že vám umožňuje diagnostikovat nebo vyloučit:

 • těžká somatická onemocnění;
 • HIV
 • syfilis;
 • hepatitida B, C a řada dalších markerů.

Krev je také darována na hCG (lidský chorionický gonadotropin), glukózu, Rh konflikt, IgM protilátky, igg, papp, koagulabilitu a hormony. Úroveň hCG určuje, zda těhotenství probíhá normálně. Významná odchylka od normy může naznačovat zpoždění vývoje, defekty.

Po shromáždění všech údajů vyhodnotí lékař pravděpodobnost výskytu abnormalit u plodu. Pokud je tento ukazatel 1: 350 nebo nižší, je žena ohrožena. Přítomnost rizikových faktorů však neznamená stoprocentní výskyt anomálií. Screening umožňuje podezření na problém, ale stále existuje šance, že se dítě narodí zdravě.

Výživa ve třináctém týdnu - jaká jídla by měla být ve stravě

13. týden těhotenství je podle porodnického výpočtu obdobím aktivního vývoje všech vnitřních systémů plodu, zejména kostry pohybového aparátu. Potřebuje velké množství živin, vitamínů, minerálů.

Dítě již dokáže rozlišit vůni jídla a postupně si zvykne na matčinu stravu, takže v této fázi musíte zodpovědně přistupovat k problematice výživy..

Stojí za to jíst jídlo, které jste připraveni k jídlu po porodu během kojení. Pokud dramaticky změníte stravu, může dítě odmítnout mateřské mléko kvůli změnám jeho vůně a chuti.

Plody jsou přirozeným zdrojem vitamínů, jsou velmi užitečné. Neopírejte se však o citrusové plody, jsou to potenciální alergeny, zvyšují kyselost v žaludku a mohou dokonce způsobit pálení žáhy. Aby se zabránilo anémii u těhotných žen, doporučuje se ke zvýšení hladiny hemoglobinu konzumovat více potravin s vysokým obsahem železa:

 • uvařené maso;
 • játra (kuře, krůta, vepřové maso);
 • plody moře;
 • špenát;
 • pohanka;
 • otrubový chléb;
 • Granát.

Je také důležité, aby denní příjem vápníku do plodu v dostatečném množství. Za tímto účelem se doporučuje používat každý den fermentovaný mléčný produkt - fermentované pečené mléko, kefír, tvaroh, nízkotučný jogurt.

Během těhotenství vyvstává poměrně nepříjemný problém - zácpa. Jsou vysvětleny skutečností, že se děloha zvětší, zvětší a začne vyvíjet tlak na střeva. Nedoporučuje se řešit problém s léky, je nejlepší upravit stravu, odstranit těžké a obtížně stravitelné potraviny ze stravy a přidat do ní více vlákniny ve formě produktů, jako jsou:

Také, normalizovat práci střeva, nemůžete obejít bez stravy. Mezi jídly nedělejte velké mezery. Optimální je jíst 4-5krát denně v malých porcích. Zdravé svačiny jsou vítány..

Alkohol a tabák jsou zakázány po celou dobu těhotenství, protože tyto špatné návyky mohou vyvolat malformace plodu. Rovněž se doporučuje odmítnout nebo minimalizovat spotřebu třísek, sušenek, horkého koření, marinády, uzeného masa, zakoupených omáček, silné kávy, produktů obsahujících umělé barvy a konzervačních látek. Nejlepší je jíst hlavní jídla ve vařené, pečené nebo dušené formě. Je také lepší nepřetržitě odmítnout smažení.

13. týden těhotenství

První trimestr těhotenství končí, za úzkostí a nebezpečnými obdobími. Pravděpodobně jste již byli zaregistrováni na prenatální klinice, absolvovali nezbytné testy. Toxikóza se stala mnohem méně výraznou a možná úplně pryč. Hormonální rovnováha se postupně ustavuje, stanete se klidnější a vyrovnanější.

Po ukončení toxikózy se vaše chuť k jídlu významně zlepšila a nyní je čas sestavit optimální stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné látky a nezískávaly nadváhu.

Vaše bříško je stále neviditelné, ale musíte si uvědomit, že těsné oblečení ho může stisknout a narušit dítě. Kalhoty s úzkým pásem by proto již měly být opuštěny.

Kolik měsíců uplynulo? 13. týden je první týden čtvrtého porodního měsíce těhotenství nebo poslední týden prvního trimestru. Překročili jste bariéru a vytvořily se v podstatě všechny orgány dítěte. Ve 13. týdnu těhotenství je hmotnost dítěte asi 15-20 gramů a jeho výška je 6,5 - 8 cm.

Co se děje?

Velikost dělohy se již natolik zvýšila, že její horní pól je jasně hmatný nad ochlupeními. Pokud ležíte na zádech, můžete jej snadno cítit v podobě zaoblené formace. Dítě nyní měří zhruba jako broskev. Formace placenty pokračuje. Někdy po dlouhých procházkách můžete cítit neobvyklou únavu, pocit těžkosti v nohou. Zkuste dávkovat fyzickou aktivitu, ale ne příliš pasivní.

Vývoj plodu při březosti 13 týdnů

Vaše dítě se nyní vyvíjí neuvěřitelně aktivně. Navzdory skutečnosti, že je stále tak malý, jsou v něm již kladeny mléčné zuby, kostní kostra se aktivně formuje a maminka musí do stravy určitě přidávat další vápník..

Gestační věk 12-13 týdnů je období, kdy slinivka břišní začne produkovat inzulín - nejdůležitější hormon, který reguluje metabolismus glukózy. Jiné endokrinní žlázy se tvoří.

Dítě každý den zvyšuje růst. Jeho tělo stále vypadá nepřiměřeně, protože hlava je mnohem větší než tělo. Ale nyní rychlost nárůstu hlavy nepřesahuje růst těla, jako předtím. Vaše dítě se již aktivně pohybuje, přestože pohyby stále necítíte. Vytváří svalovou tkáň a aktivní pohyby jsou nezbytné k jejímu posílení. I když jsou pohyby docela chaotické, dítě se může dobře pohybovat v děloze a plavat ke svým stěnám. Období spánku a bdělosti se rychle mění a pouze během spánku získává dítě odpočinek a získává sílu.

Postupuje ve vývoji gastrointestinálního traktu: v této fázi těhotenství jsou položeny klky sliznice - nejdůležitější prvky trávení. Střeva dítěte jsou během těhotenství zcela sterilní a teprve po první aplikaci na prsa obdrží prospěšné bakterie, které kolonizují střeva a pomohou trávení, vstřebávání živin.

Na začátku druhého trimestru těhotenství se u dítěte vyvíjí obličejové svaly, vytvářejí secí reflex. Už ví, jak pohnout rty. Formování obličeje pokračuje: oči se postupně z postranních částí hlavy posunují do středu a uši se pohybují od krku.

Mozek dítěte se zlepšuje. Nyní na jeho povrchu stále nejsou žádné spirály, ale místa jejich formace jsou již položena - malé drážky.

V této fázi jsou vejce položena u dívek. Nyní jich je několik milionů, od narození se toto číslo sníží.

Kůže dítěte je stále velmi tenká, růžová a skrz něj jsou jasně vidět krevní cévy. Subkutánní tuková tkáň se dosud nehromadí. Teprve ve třetím trimestru začne aktivní akumulace tukové tkáně.

Ve 13-14 týdnech těhotenství jsou položeny struktury reprodukující zvuk, prakticky jsou vytvořeny hlasivky.

Fotografie dítěte ve 13. týdnu, ultrazvuk

Máminy pocity

Budoucí matky v této době znamenají významné zlepšení zdraví a nálady. Zaprvé toxikóza prvního trimestru již prošla a pokud některé její projevy přetrvávají, již nezpůsobují takové nepohodlí jako předtím. Chuť k jídlu se zlepšila a vy si můžete dopřát kulinářský výzkum. Zkuste být nápomocný..

Do této doby se obvykle provádí ultrazvukové vyšetření a víte, že všechno je v pořádku s dítětem. A to je nejdůležitější věc pro každou ženu. V počátečních stádiích většina matek nesdílí okolní rysy jejich situace, ale nyní je váš stav znatelnější. Bříško ve 13. týdnu těhotenství je stále neviditelné, ale změna v chodu, někdy - rysy obličeje, změna oblečení na svobodnější, vaše povznesená nálada, odmítnutí podpatků pro mnohé, je zřejmé.

Už si možná všimnete, že se na tváři objevují věkové skvrny. Nebojte se - po těhotenství prochází velmi rychle beze stopy. Typické je také ztmavnutí proužku z pupku do ochlupení kostí, dvorců na mléčných žlázách a oblasti genitálií. Tyto změny jsou spojeny se změnou syntézy hormonů hypofýzy.

Čím dál více posloucháte svoji pohodu, vaše spojení s dítětem se blíží. V tuto chvíli již děti vytvářejí emoce a je velmi důležité, aby maminka mluvila více s dítětem a hladila bříško, které se již dokonce začíná zaokrouhlovat nahoru.

Již v tuto chvíli se vaše mléčné žlázy připravují na krmení dítěte a můžete si všimnout, jak se zvýšily. Nyní musíte nosit pohodlné spodní prádlo bez rámu, který nekomprimuje hrudník a nenarušuje krevní oběh. Velmi pohodlné speciální spodní prádlo pro těhotné a kojící matky.

Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, přihlaste se ke sportu pro těhotné ženy. Musíte si udržovat dostatečnou úroveň fyzické zdatnosti, abyste byli ve stavu porodu, dobře se zotavili a vyhnuli se nepříjemným komplikacím. Zkuste také hodně chodit na čerstvý vzduch, a pokud vás přátelé volají do krajiny mimo město, neodmítněte!

Pokud jste těhotná s dvojčaty

Vícenásobné těhotenství se v tuto chvíli nemusí lišit. Pokud jste nafoukli břišní svaly, vaše bříško může být stále neviditelné, i když velmi brzy se obléhá. Máma, očekávající dvojčata, musí také přísně sledovat výživu, dostatek odpočinku, chůze. Užijte si toto snadné období těhotenství, protože velmi brzy pocítíte dvojnásobné zatížení. Vaše bříško se bude zvyšovat rychleji než u matek, které nesou jedno dítě, pocítíte zátěž na zádech. Začněte nosit podpůrný obvaz včas - to pomůže zmírnit bolest v zádech, tlak na močový měchýř.

Bolest a výtok ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru těhotenství je většina matek definována jako lehké a příjemné období, nezastínené bolestí. V této fázi těhotenství by každá bolest měla upozornit nastávající matku.

Děloha ještě není dostatečně velká, aby způsobila bolest způsobenou kompresí sousedních orgánů. Někdy můžete zaznamenat tažení bolesti v podbřišku. Lehněte si, odpočiňte si, a pokud pocity nezmizí, poraďte se s lékařem. V tuto chvíli je běžný zvýšený tón dělohy.

Normální v období nošení dítěte je krátkodobé zvýšení tónu dělohy. Přetrvávající hypertonicita je však pro dítě nebezpečná. Pokud během menstruace zaznamenáte pocit připomínající bolest, poraďte se se svým lékařem. Na 13 týdnech těhotenství vám bude předepsáno vhodné ošetření, které pomůže prodloužit těhotenství a zabránit potratu.

Správná strava

Projevy toxikózy se již výrazně snížily, vaše chuť k jídlu se zlepšila a přestože chcete jíst hodně a ne vždy nejzdravější, je třeba pečlivě sledovat vaši výživu. Nejprve musíte udělat takovou stravu, aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, aniž byste přibírali nadváhu. Ve skutečnosti je vše velmi jednoduché. „Nepotřebné“ potraviny musíte z nabídky co nejvíce odstranit: ty, které obsahují lehké uhlohydráty a zároveň mají minimální nutriční hodnotu. Eliminujte nebo omezte co nejvíce bílého chleba, nahraďte ho celozrnným chlebem. Odstraňte z stravy těstoviny, nejlépe brambory. Ozdoba známá mnoha musí být nahrazena zdravějšími obilovinami, zeleninovými pokrmy.

Vaše strava by měla být bohatá na bílkovinné produkty, protože to jsou aminokyseliny, které tvoří proteiny, které jsou základem pro budování všech buněk v těle. Zdrojem bílkovin není jen maso (a teď byste měli upřednostňovat dietní maso - drůbež, králík, telecí maso). Protein se nachází ve velkém množství v mléčných výrobcích, zejména v tvarohu, v kombinaci s hodnotnými stopovými prvky a vitamíny..

Častým problémem u těhotných žen je zácpa. Vyskytují se hlavně od druhého trimestru, kdy děloha vytlačuje střeva. Je však vhodné začít s prevencí hned teď. Ať už je pravidlem začít snídani sklenkou kefíru s švestkami. Tato nejjednodušší metoda je mnoha opomíjena, ale skutečně zlepšuje stav střev. Ve vaší stravě by měly být takové potraviny jako sušené meruňky, banány, kiwi, otruby. Nezapomeňte jíst hodně ovoce a zeleniny.

Nezbytné zkoušky a zkoušky

Obvykle je v této fázi těhotenství žena již zaregistrována na prenatální klinice a nyní musíte navštívit lékaře jednou měsíčně. Nyní lze provést ultrazvukové vyšetření. První screeningový ultrazvuk by měl být prováděn v gestačním věku 11-13 týdnů, optimální období je 12 týdnů. Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství se provádí za účelem vyloučení hrubých malformací, chromozomální patologie. V této době stále existuje příležitost provést genetickou studii. Je-li zjištěna závažná patologie, je možné ukončení těhotenství.

Druhým důvodem, proč je optimální provádět ultrazvuk přesně v tomto období, je skutečnost, že nyní pomocí ultrazvuku určí gestační věk plodu odborník s přesností na 2 dny. V některých obtížných situacích se porodníci spoléhají na tento věk. Koneckonců, existují situace, kdy matka nemůže uvést přesné datum poslední menstruace, například v případě některých nemocí, nebo pokud byly v počátečních stádiích těhotenství špinění.

Výzkum v tomto období se provádí vaginální sondou. Na monitoru již můžete vidět své dítě, rozlišit, kde jeho hlava, tělo, paže a nohy, lékař vám ukáže, jak jeho srdce bije. Ale pohlaví ve 13 týdnech těhotenství se 100% přesností zatím nelze určit. Genitálie se stále formují. Ale na druhém ultrazvuku vám s jistotou řeknou, na koho čekáte - chlapce nebo dívku.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Co říkají vypouštění hnědé ve 13 týdnech těhotenství?

To je alarmující příznak, který ukazuje na hrozbu potratu. Hnědá barva výboje je způsobena únikem krve, a pokud je takový příznak detekován, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc a předepsat léčbu, která zabrání ukončení těhotenství..

Mám bolesti břicha ve 13 týdnech těhotenství a bolí mě žaludek - ne moc, ale čas od času je pocit, že děloha je velmi napjatá. To není nebezpečné?

Pocity, které jste popsali, jsou charakteristické zvýšeným tónem myometria. To může být normální, pokud takové pocity nejsou příliš intenzivní a rychle prochází, když si lehnete a odpočíváte. Pro vyloučení hrozby ukončení těhotenství byste však měli být vyšetřeni.

Měl jsem nepříjemné tažné pocity v bederní oblasti, teplota ve 13 týdnech těhotenství. Co to znamená?

Tyto příznaky jsou charakteristické pro pyelonefritidu. Toto onemocnění se často vyskytuje u těhotných žen, protože imunitní systém je mírně snížen a riziko bakteriálního zánětu je vysoké. Určitě byste se měli poradit s lékařem, protože pyelonefritida vyžaduje včasnou adekvátní antibakteriální terapii.

Po zátěži je moje dolní část zad velmi bolestivá ve 13. týdnu těhotenství. Toto je druhé těhotenství a první také mělo bolesti, ale blíže ke středu těhotenství. Jak lze zmírnit bolest? Mohu vzít léky proti bolesti?

Bolest v bederní oblasti během těhotenství není vždy spojena se zátěží zad. To může být příznak zánětlivého procesu v ledvinách, takže je třeba navštívit lékaře, který vyloučí takovou patologii. Bolest může být příznakem zánětu nervových kořenů, a v tomto případě se neobejdete bez zvláštního ošetření. A nemůžete brát léky proti bolesti sami - pouze ty, které lékař předepisuje, jsou pro dítě bezpečné. Pokud jsou takové příčiny bolesti vyloučeny, musíte se více uvolnit. Kategoricky však nemůžete lhát celý den. Jděte do posilovny pro těhotné ženy - zobrazí se vám speciální cviky pro protažení, posílení svalů zad, které bude nutné pravidelně provádět. Pomáhá také lehká masáž. Můžete požádat příbuzné, aby každý den prováděli masáž nebo se zaregistrovali na masážním kurzu na klinice.

Těhotenský kalendář. 13. porodnický týden

13. porodnický týden těhotenství je konec prvního trimestru.

V tomto článku vám řekneme, jak se žena cítí, jak se dítě mění, jaké testy je třeba absolvovat a zda je nutné provést ultrazvuk, řekneme vám, co je třeba věnovat pozornost a jak si můžete pomoci užívat si svůj stav.

Plod. 13. týden vývoj

Plod ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství už plod vypadá jako dítě, pouze hlava je ⅓ délky celého těla.

Tento týden se oči pomalu pohybují do středu obličeje a uši stojí na jejich právoplatném místě, pokládka 20 mléčných zubů končí.

Právě v tomto okamžiku vaše dítě začne ušklíbnout, protože svaly zodpovědné za výrazy obličeje se aktivně rozvíjejí.

Již vytvořené hlasivky. A jak úžasně se mozek dítěte mění. Díky těmto změnám už může sát prst, zaťat pěsti, trhnout a sklopit rty do zkumavky.

V této době dítě rozlišuje vůni a chuť plodové vody, prozkoumává prostor kolem sebe pomocí receptorů.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství již plod slyší zvuky a reaguje na ně.

Během tohoto období začalo mnoho matek zapínat dětskou hudbu nebo zpívat, a to je správné, protože nyní určitě uslyší.

Tento týden se plod aktivně míchá, ale stále náhodně, dokud se máma necítí.

V této době se již do práce aktivně podílí již vyvinutá štítná žláza, takže pokud vám lékař doporučuje užívat jód, neodmítněte jej. Nyní je to obzvláště nutné.

Pokud plod předtím odebral potřebné množství hormonu štítné žlázy z mateřského těla, od nynějška začne používat svůj vlastní.

Intenzita štítné žlázy v současné době podle vědců hraje důležitou roli při tvorbě zdravého nervového systému a psychiky.

Nedostatek jodu během těhotenství může ovlivnit důležité procesy vývoje mozku, přispět ke vzniku nežádoucích abnormalit.

V této době je důležitý nejen jód, ale také hořčík, vápník a vitamín D, protože kostra plodu se i nadále vyvíjí aktivně, nedostatek těchto prvků může poškodit dítě i matku.

Ve 13. porodnickém týdnu se pokožka plodu aktivně vyvíjí.

Zajímavý! Ve 13. těhotenském týdnu již nenarozené dítě má své vlastní otisky prstů.

Změny pokračují v práci interních systémů.

V současné době dochází k odladění trávicího procesu, školení každého jednotlivého orgánu a systému.

Pokud plod náhodně spolkne plodovou vodu, lze je snadno zpracovat a odstranit z těla nenarozeného dítěte močí.

Plod píše o plodové vodě, ale žena by neměla být naštvaná, že dítě plave ve vlastních pohybech střeva. Je to klam.

Amniotická tekutina (amniotická tekutina) se během dne několikrát aktualizuje, čímž se z ženského těla odstraní všechny zbytečné látky..

Doporučuje se, aby těhotné ženy vypily minimálně 2 litry tekutin, aby metabolické procesy probíhaly v normálním režimu.

Ve 13. porodnickém týdnu začnou střeva fungovat.

V současné době se místo běžného člověka nenachází. Vyvíjí se poblíž umbilického kanálu..

V následujících týdnech se střeva stáhnou do břišní dutiny nenarozeného dítěte.

Dýchací systém plodu ve 13 týdnech těhotenství (podle porodních výpočtů) začíná trénovat svaly zodpovědné za pohyb hrudníku.

V současné době je glottis stále uzavřený a do plic vstupuje pouze ⅓ veškeré krve. To však stačí, aby se svaly rozvíjely a posilovaly.

Maminka. Změny tělesného stavu ve 13. týdnu

Maminka ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru již toxikóza často prochází a dítě není příliš velké, snižuje se únava a podrážděnost a mnoho žen si všimne silné sexuální touhy. Ale některé problémy se stále mohou trápit. Řekneme vám o nich, abyste měli méně starostí..

Nejčastěji si těhotné ženy stěžují:

 • zažívací problémy: pálení žáhy, zácpa, nepohodlí ve střevech, plynatost.

To je způsobeno růstem dělohy, která vytlačuje střeva a brání volnému průchodu potravy.

Hormonální pozadí, které pomáhá uvolňovat svaly dělohy, zpomaluje proces trávení, aby se úplně extrahovaly všechny potřebné látky, také hraje roli v objevených příznacích..

Pečlivě zajistěte, aby střeva byla denně prázdná, nedovolte delší zácpu. V této situaci může pomoci množství rostlinných vláken. Pokud se problém nevyřeší, je nutná konzultace s lékařem..

 • děložní tón.

Po fyzické nebo psychické zátěži může těhotná žena cítit, jak se břišní svaly mírně napnou, žaludek se stává kamenem - to je tón dělohy..

Pokud se příznak objeví velmi zřídka a rychle zmizí, není důvod k obavám. Mnoho gynekologů považuje kontrakce dělohy za zcela normální. Stačí se zmínit o další naplánované inspekci a ujistit se, že je vše v pořádku..

Pokud je však děloha neustále v dobrém stavu, je v dolním břiše bolest - mluví o hrozbě potratu.

 • snížení krevního tlaku.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství mírně stoupá krevní oběh ženy, stejně jako množství krve.

V důsledku těchto procesů může být pozorován pokles krevního tlaku. Těhotná žena cítí slabé, závratě, narušené vědomí.

Ženy s trvale nízkým krevním tlakem se musí poradit s gynekologem a provést hemoglobinový test.

 • vysoký krevní tlak.

V některých případech ženy hlásí zvýšení krevního tlaku.

Těhotné ženy náchylné k hypertenzi - kategorie ohrožená vývojem pozdní toxikózy (gestóza).

Pokud si žena všimla zvýšení systolického krevního tlaku o více než 30 mm Hg a diastolického - o 15 mm Hg od obvyklého by o tom měla na příštím setkání s gynekologem mluvit.

Není třeba se zaměřovat na známých 140/90. Pro ženu s normálním tlakem 90/60 by bylo zvýšení až na 120/75 nebezpečné.

 • vzhled kandidózy (drozd).

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství může imunita ženy klesnout. Výsledkem je, že různé bakterie a houby začnou útočit na ženské tělo..

Příznaky kandidózy - svědění a nepříjemné pocity v perineu, hojný výtok, často zakřivená struktura s nepříjemným zápachem.

Když se objeví příznaky těhotné drozd, je třeba snížit mouku a sladká jídla ve stravě, aby nedávaly potravu pro růst plísní a bakterií, a měli byste se poradit s gynekologem a předepsat odpovídající léčbu..

 • zvýšená pigmentace kůže.

Častým společníkem v těhotenství jsou věkové skvrny, které se objevují na čele, tvářích a rukou. Jde o dočasný jev, který po porodu zmizí někdy..

Ve 13. týdnu porodnické periody těhotenství, kůže bradavek a perineum ztmavne u žen, začíná být linie z pupku do vagíny znatelná. To je přirozený proces: reakce na změny v hormonálním pozadí, které nevyžaduje léčbu.

Od 13. týdne musí žena sledovat chování existujících krtků a bradavic.

S viditelným růstem a změnou formy novotvarů na kůži je třeba vyhledat radu gynekologa a dermatologa.

 • vzhled bolesti v nohou.

Výskyt nepříjemných pocitů v nohou, zejména po dlouhé procházce, ve 13. týdnu těhotenství, může být způsoben různými důvody: únava, přírůstek hmotnosti, nedostatek draslíku a hořčíku, exacerbace křečových žil atd..

Příčinou nepříjemných příznaků může být pouze lékař. Před schůzkou je vhodné častěji relaxovat, zvedat nohy, používat pohodlnou obuv a minimalizovat množství soli v jídle.

Ve 13. týdnu těhotenství nemůžete stoupat nohy, užívat léky proti bolesti, pít diuretika, aniž byste se poradili s gynekologem. Neléčte sami.

 • výtok z prsu.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se ženská prsa nadále aktivně připravuje na kojení.

V současné době je vzhled určitého množství tekutiny z bradavek zcela normální. Vychází to mlezivo.

Pokud množství uvolněné tekutiny narušuje pohodlný život, můžete použít speciální polštářky na hrudník. Nasadí se do podprsenky a absorbují vyčnívající vlhkost..

Žena by v současné době neměla masírovat, vyjadřovat ani protahovat hruď. Takže můžete vyvolat zvýšení tohoto projevu, přerušit proces přípravy kojení na kojení.

Pokud je výtok z bradavek velmi znepokojivý, doporučuje se poradit se s gynekologem.

 • změna psychologické nálady, záchvaty paniky, pochybnosti.

Ve 13. týdnu těhotenství sdílí mnoho žen s ostatními zprávy o své situaci..

Poměrně často, spolu s gratulací, lidé sdílejí své příběhy o neúspěšných porodech, komplikacích a známkách, které nelze „ignorovat“. V důsledku toho se nastávající matka může bát, začít se příliš starat o své zdraví, pohodu dítěte.

Žijeme však ve věku informací, proto je lepší se obklopit spolehlivými a pozitivními příběhy. Proces porodu je velmi fyziologický a ve skutečnosti většina žen může porodit bez komplikací.

V mnoha ohledech mohou speciální kurzy pro mladé matky vedené ve zdravotnických zařízeních pomoci těhotné ženě vyrovnat se s psychologickými problémy..

Na těchto třídách se nastávající matka naučí, jak se správně chovat během těhotenství a porodu, jak se o dítě starat.

Ve třídě může zdravotnický personál rozptýlit obavy, navrhnout, jak se chovat správně v různých situacích, klid.

Návštěva porodníka-gynekologa

Doktor 13. týden

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství může být předepsána schůzka s gynekologem, pokud nastávající matka provedla první plánovaný ultrazvuk a na konci předchozího týdne provedla dvojitý test..

Kromě screeningu musí žena v předvečer přijetí provést močový test, v některých případech lékař požádá o obecný krevní test (pokud předchozí nebyl příliš dobrý).

Pokyny pro tyto testy byly vydány na posledním setkání s gynekologem..

Při jmenování lékař změří hmotnost, krevní tlak, teplotu, obvod břicha těhotné ženy.

Vyšetření na židli pro současné období se obvykle neprovádí, pokud neexistují nežádoucí projevy (krvavý mazanec, neobvyklý výboj, krvácení, nepohodlí).

Pokud po ultrazvuku a dvojím testu ještě nebyl příjem, lékař vyhodnotí výsledky screeningu, odpoví na všechny otázky týkající se ženy.

V případě pochybných ukazatelů je možné vydat doporučení pro další studie.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se neprovádí plánované ultrazvukové vyšetření. Ale pokud ultrazvuk nebyl proveden dříve, musíte jím projít po dobu 12-14 týdnů.

Žádost o dodatečné ultrazvukové vyšetření může být ženě vydána, pokud existuje podezření na komplikace v průběhu těhotenství nebo zvláštní lékařské indikace.

V případě potřeby můžete za poplatek provést ultrazvuk.

K aktuálnímu datu je možné:

 • stanovení předběžného data narození (DA);
 • zjistit pohlaví dítěte přítomností vaječníků v břišní dutině. Pokud jsou - dívka, v jejich nepřítomnosti - kluk. To však není vždy spolehlivá informace, protože plod je stále velmi malý a není vždy možné přesně vizualizovat břišní dutinu.

Děloha a žaludek

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se děloha ženy zvětšuje. Nyní její výška stojí asi 13 cm.

Stěny dělohy jsou stále měkké, elastické, aby se aktivně protahovaly.

Břicho těhotné ženy začíná vynikat ve 13. porodnickém týdnu..

V mnoha ohledech závisí nárůst v této době na hmotnosti ženy, počtu plodů vyvíjejících se v děloze a průběhu těhotenství. Rychleji se tento proces vyskytuje u opakovaných porodů.

Na samém konci prvního trimestru se žena může setkat s nepříjemným těhotenským partnerem - strie.

Na obou stranách břicha nebo hrudníku se mohou objevit tmavé pruhy..

K těmto kožním vadám nedochází vždy po porodu, proto je vhodné, aby těhotná žena vytvořila podmínky, které zabrání strie:

 • sledovat přírůstek na váze, vyhýbat se dalším librám;
 • zabývat se povoleným sportem, plavat;
 • používejte speciální protahovací značky schválené gynekologem.

Vybít

Za normálních okolností, 13. těhotenský týden, se může výtok zvýšit.

Pokud jsou bezbarvé nebo mléčné, prakticky bez zápachu, pak se není čeho bát.

Je třeba kontaktovat gynekologa, pokud:

 • výboj změnil barvu (červená, žlutá, zelená, hnědá);
 • objevil se nepříjemný štiplavý zápach;
 • konzistence se změnila.

Pozornost těhotné ženy by měla přitahovat vypouštění zkroucené struktury s vločkami, vodnatými.

Krvácení a menstruace

Normální krvácení nebo menstruace v současném období by neměly být.

Pokud se objeví červený nebo hnědý výboj, okamžitě vyhledejte lékaře.

Výživa

Dieta ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. porodnickém týdnu je důležité nadále dodržovat zásady zdravého stravování.

Zvláštní pozornost by se v současném období měla věnovat výrobkům obsahujícím:

 • vápník: tvaroh, sýr, mandle, losos, bílé fazole, brokolice, banány;
 • hořčík: pohanka, ovesné vločky, neleštěná rýže, kuřecí vejce, špenát, vlašské ořechy;
 • Vitamin E: ryby, špenát, kuřecí vejce, mandle, otruby, brokolice, slunečnicová semínka;
 • vitamin A: mrkev, dýně, játra, sušené meruňky;
 • Vitaminy B: červené maso, vlašské ořechy, banány, oves, chřest, mandle;
 • vitamin D: hovězí játra, kuřecí vejce, mořské ryby, červený kaviár;
 • fluor: kuřecí vejce, pohanka, rýže, jablka, kuře a hovězí maso;
 • fosfor: ryby, slepičí vejce, mléčné výrobky;
 • zinek: mrkev, řepa, zelí, otruby, hovězí játra, kuřecí maso;
 • železo: fazole, jablka, droby;
 • jód: švestky, treska, krůta, brambory, mořské řasy, jahody, brusinky.

Výrobky spotřebované těhotnou ženou se nejlépe pečou v peci.

Je vhodné zcela opustit smažené, uzené, slané, sušené. Stojí za to minimalizovat množství koření, snížit množství spotřebované soli.

Je důležité dodržovat správný režim pití pro aktuální období. Těhotná žena by měla vypít nejméně 2 litry tekutiny denně.

Výhodná je voda. Pokud chcete, můžete pít kompoty, džusy (zředěné vodou), ovocné nápoje, ne silný čaj.

Pokud má žena zácpu, mohou sušené meruňky a švestky pomoci uvolnit stolici..

Vitamíny

Vitamíny ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství gynekologka umožňuje ženě přestat brát kyselinu listovou. Pokud to lékař při jmenování nezmínil, zeptejte se sami sebe.

Možná jmenování speciálních multivitaminových komplexů pro těhotné ženy. Žena by měla u gynekologa objasnit dávku a délku přijetí.

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho vitamínů není dobrých, všechno by mělo být harmonické.

Ideální je, pokud těhotná žena přijímá většinu živin z potravy a vitamíny pouze doplňují, nikoli nasycují tělo.

Ve 13. týdnu těhotenství je doporučený přírůstek hmotnosti 300-500 g.

V prvním trimestru obvykle ženy získají asi 1–2 kg, což je normální.

Ve druhém, bude sada jít trochu rychleji, a maximální počet by měl být pouze v posledních týdnech těhotenství.

Kontrolu hmotnosti by měla v ideálním případě provádět žena sama. Lékař ji změří při každém jmenování, a pokud počet překročí stanovené standardy, může být pro zjištění příčin nezbytná hospitalizace.

Velký přírůstek hmotnosti během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví ženy a nenarozeného dítěte, zvýšit riziko gestózy (pozdní toxikóza) a narušit normální porod..

Kromě toho se navíc po porodu stávají další libry často, zejména pokud jsou způsobeny poruchami v těle.

Je to možné a nemožné

Pravidla chování těhotné ženy jsou založena na zásadách zdravého životního stylu.

Žena v pozici nemůže:

 • Kouřit a být v místnosti, kde ostatní kouří;
 • Užívejte alkohol a drogy;
 • Léčte sami, užívejte léky bez lékařského předpisu;
 • Jezte sodu, uzená masa, rychlé občerstvení, sushi, solená a sušená jídla;
 • Žvýkačka;
 • Chůze na vysokých podpatcích, v pevném a pevném oblečení.

Je vhodné, aby se těhotná žena vyhýbala:

 • Buchty a chléb z bílé mouky, měly by být nahrazeny tmavým chlebem z celozrnné mouky;
 • Kontakt s nemocnými lidmi;
 • Přeplněná místa;
 • Stresové situace.

Žena v pozici potřebuje:

 • Každý den chodte po ulici nejméně 30 minut;
 • Zapojit se do povolených sportů: plavání, chůze, jóga, vodní aerobik, pilates;
 • Spát asi 10 hodin v noci;
 • V místnosti udržujte hygienu a čistotu. Doporučuje se provádět mokré čištění denně, vyměňovat ložní prádlo 2krát týdně a místnost dobře větrat;
 • Pijte nejméně 2 litry tekutiny denně;
 • Používejte vhodný oděv, který neomezuje pohyb, nestiskne. Ideální jsou speciální oblečení pro těhotné ženy;
 • Sledujte rozmanitost vaší stravy;
 • Kontrolní přírůstek hmotnosti;
 • Přesně dodržujte lékařský předpis, včas projděte všechny potřebné testy.

Pravidla pro těhotné ženy jsou velmi jednoduchá a přímá..

Je důležité si uvědomit, že jejich implementace zamezí mnoha nepříjemným projevům, minimalizuje rizika problémů.

Povolené léčivé přípravky

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství by měla být žena ošetřena lékařem. Samoléčení a používání lidových prostředků bez konzultace s gynekologem je nepřijatelné.

V současné době může lékař v případě potřeby předepsat určité typy antibiotik jako léčbu.

Je dobré, pokud je životní styl budoucí matky postaven tak, aby se minimalizoval kontakt s nemocnými, aby se zabránilo nachlazení a jiným nemocem.

Sexuální styk není zakázán ve 13 týdnech těhotenství, pokud to není lékařsky indikováno.

Zákaz sexu, který byl zaveden gynekologem v prvním trimestru těhotenství, lze zrušit, je však třeba získat souhlas lékaře.

Hlavní podmínkou intimních vztahů je vzájemná touha.

Doporučuje se používat pohodlné polohy pro ženy, které vylučují silný tlak na žaludek, složité zatáčky a fyzickou aktivitu.

Problémy 13. týdne těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství je riziko potratu minimální.

Placenta dokončila svůj vývoj a nenarozené dítě je 100% závislé na matce.

Progesteron a estrogen potřebné k udržení těhotenství jsou produkovány placentou..

Problémy 13. porodnického týdne těhotenství souvisejí hlavně se zdravotním stavem matky.

Mezi nejčastěji se vyskytující problémy vyžadující lékařskou péči patří:

 • nachlazení
 • porušení gastrointestinálního traktu: dlouhodobá zácpa, těžký pálení žáhy, poruchy trávení;
 • bolest v různých částech těla;
 • neustálé snižování nebo zvyšování krevního tlaku.

Pokud se vyskytne některá z těchto komplikací, je třeba se poradit s gynekologem.

Léčba a stabilizace by měla být prováděna přesně podle předpisu lékaře.

Použití lidových prostředků musí být nejprve projednáno s gynekologem.

Zmrazené těhotenství

Vývojové zastavení a smrt plodu ve 13. porodním týdnu těhotenství jsou méně časté než v předchozích týdnech, existuje však nebezpečí.

S nepříznivým průběhem těhotenství, genetickými charakteristikami ženy a plodu, závažným porušením pravidel výživy a chování, z jiných důvodů, v určitém stádiu, se plod může přestat vyvíjet a umírat.

V tomto případě se děloha nesnižuje a plod nejdou ven - proto se tento stav nazývá také neúspěšný potrat. Poté začíná proces rozkladu, který může vést k infekci dělohy.

Trvá asi 2 týdny, než se ženské tělo dokáže zbavit mrtvého plodu samo, ale důsledky pro reprodukční funkce mohou být smutné.

Aby bylo možné včas diagnostikovat vyblednutí plodu, očistit s minimálním poškozením ženského těla, měla by žena jasně pochopit, jaké příznaky jsou „naléhavé“ pro naléhavou lékařskou péči:

 • bolest. Prudká, rostoucí bolest v dolním břiše, horší při stisknutí;
 • horečka nad značkami subfebrilů (37,5 ° C);
 • prudký pokles citlivosti prsou, pokles prsních žláz;
 • změna vaginálního výtoku: výskyt nečistot hnisu, krve;
 • krvácející;
 • náhlé zmizení příznaků toxikózy, pokud ano.

Když se tyto příznaky objeví, žena by měla naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

13. porodnický týden těhotenství je začátkem nové etapy - druhého trimestru. Asi 25-27 týdnů zbývá před dlouho očekávaným zasedáním..

Od současného období si nastávající matka každý týden všimne, jak se změnila její váha, vzhled a zdraví.

Uplyne ještě několik týdnů a žena bude moci nejen vidět plod na ultrazvuku, ale také cítit jeho přítomnost.

V současné době je důležité dodržovat pravidla chování a výživy, dodržovat předpisy lékaře a udržovat pozitivní přístup.

Uvnitř vás roste a vyvíjí se malý muž, pro které je důležité, abyste se usmívali, užívali si života, starali se o sebe.

13. týden těhotenství

Dorazil 13. týden těhotenství. Toto období se vyznačuje srovnávací stabilitou: první obavy a pocity zmizely a nastávající matka si uvědomila a zvykla si na svou novou roli. Také za hormonální restrukturalizaci prvního trimestru, registraci a vyšetření u gynekologa, absolvování testů a podstoupení ultrazvuku.

Druhý trimestr těhotenství začíná - čas na příjemné myšlenky, přípravu na narození dítěte a výběr nového oblečení. Blaho a pozitivní přístup však nejsou důvodem k úplné relaxaci. Budoucí žena v porodu by si měla pamatovat na prevenci zácpy, otoků a dalších nepříjemných jevů, které ji mohou během těhotenství doprovázet.

Co se stane s ženským tělem po 13 týdnech těhotenství

U většiny těhotných žen se děloha významně zvyšuje a dále roste v oblasti kyčle. Je umístěn v dolním břiše, takže je cítit hmatem v žaludku. Od tohoto období začnou ženy stále přibývat na váze (asi 500 gramů týdně).

13. týden těhotenství je charakterizován normalizací emočního pozadí budoucí matky při porodu a také snížením nebo úplným zmizením příznaků toxikózy. Zanechal nejnebezpečnější a nejobtížnější čas.

Ve 13 týdnech placenta dokončí svůj vývoj, proti kterému lze podtlak v těhotné ženě podceňovat. Syntetizovaný progesteron, který snižuje aktivitu krevních cév. Zlepšuje krevní oběh mezi plodem a matkou..

Progesteron také uvolňuje zažívací trakt, což vede ke zácpě, nadýmání a nepohodlí ve střevech. První trimestr končí výrazným nárůstem mléčných žláz, které se připravují na kojení. Proto mohou být prsa ve třináctém týdnu citlivější a bolestivější..

Jak se plod vyvíjí po 13 týdnech těhotenství

Hmotnost nenarozeného dítěte je 20–30 gramů a výška - 9–10 cm. Většinu času dítě spí a plave v plodové vodě. Během břicha plodu ultrazvukem ve 13 týdnech těhotenství můžete vidět, jak se třese, saje prst a zaťává pěsti.

Aktivní formace kosterního systému pokračuje. Kosti nohou a paží se prodlužují, objevují se první žebra a dochází k procesu osifikace lebky a páteře. Slinivka začíná produkovat inzulín, otisky prstů se objevují na prstech, zlepšují se hlasivky. Na obličeji je vidět nosní můstek, brada, rysy obličeje, uši a oči, které jsou pevně uzavřeny roztavenými víčky.

Vytváří se štítná žláza a dýchací systém. Plod dělá dechové pohyby, cvičí svalové struktury hrudníku a bránice. Rovněž dochází k sexuální diferenciaci. U chlapců se tvoří žláza prostaty a tuberkulóza genitálu se prodlužuje. U dívek začínají vaječníky sestupovat a genitální tuberkulóza (v budoucnu se změní na klitoris), se ohne dolů.

Kůže plodu je tenká a jemná. Kůže je pomačkaná a červená. Na jejím povrchu se objevují malé krevní cévy kvůli absenci vrstvy podkožního tuku.

Aktivní tvorba nervového systému pokračuje. Nyní je mozek zodpovědný za reflexní pohyby plodu. Slezina a kostní dřeň se začínají účastnit procesu krvetvorby. Dříve tato funkce plnila játra..

Pocity nastávajících matek ve 13 týdnech těhotenství

Pro budoucí ženy v práci začíná příjemné období. Nauzea, zvracení a další známky toxikózy ve 13. týdnu těhotenství ustupují. Žena se stává klidnější, vyváženější a aktivnější. Ospalost zmizí, objeví se živost a síla. Některé těhotné ženy však nadále trpí příznaky toxikózy. Obvykle k tomu dochází na pozadí používání škodlivých produktů, vícečetných těhotenství nebo přítomnosti fyziologických funkcí s toxikózou..

Na pozadí zvýšení dělohy ve 13 týdnech těhotenství začnou některé ženy pěstovat žaludek. Vnější projevy těhotenství jsou patrné zejména u majitelů štíhlé postavy. Dýchací tlak může nastat v důsledku tlaku dělohy na bránici.

Kromě zvětšení prsou se u těhotných žen s tlakem nebo masáží mléčných žláz může uvolnit mlezivo. Objeví se také známky pigmentace: oblast kolem bradavek ztmavne, na obličeji se objeví světle hnědé skvrny, od pubis po pupek se objeví tmavý pruh. Po porodu tyto jevy obvykle zmizí..

Lékařské vyšetření na 13 týdnech těhotenství

Až do tohoto okamžiku by se budoucí žena v práci měla registrovat na prenatální klinice a absolvovat základní testy. Během tohoto období lze předepsat první genetický screening, který se provádí za účelem vyloučení genetických abnormalit a vrozených abnormalit plodu. Za tímto účelem se provádí dvojitá biochemická analýza ke stanovení b-hCG a PAPP v krvi. Spolu s genetickou analýzou se doporučuje provést ultrazvukové vyšetření plodu. Na základě výsledků těchto studií lékař vyvodí závěry o přítomnosti nebo nepřítomnosti chromozomálních patologií.

Pokud budou výsledky výzkumu pozitivní, doporučí gynekolog těhotné ženě více informativní metody - amniocentéza nebo biopsie choriových klků. Je však třeba mít na paměti, že jsou velmi nebezpeční a nesou určitá rizika..

Biopsie chorionické klků má získat biologický vzorek plodu vaginální nebo břišní stěnou. Mezi výhody této techniky patří rychlost získání výsledku (několik dní) a schopnost identifikovat patologie v raných stádiích. Nevýhodou studie je vývoj možných komplikací (krvácení, hematom, potrat)..

Amniocentéza - propíchnutí amniotické membrány s následným odběrem plodové vody pro výzkum. Tato diagnostická metoda může být provedena v jakémkoli období těhotenství a mnohem méně často vede k potratům. Získání výsledků amniocentézy však bude trvat několik týdnů..

Možné těhotenské problémy ve 13. týdnu

V této době je hrozba přerušení výrazně snížena, ale nedoporučuje se relaxovat. Budoucí žena v práci by měla být opatrná a opatrná..

Většina těhotných žen trpí bolestí v bederní oblasti. To je přirozený výskyt. Pokud se bolest začala zesilovat a byla doprovázena tažnou bolestí v břiše - měli byste se poradit s lékařem. Důvodem návštěvy lékaře ve 13 týdnech těhotenství by mělo být napětí nebo tažení bolesti v podbřišku, stejně jako výskyt krvavého, nazelenalého, hojného vodnatého nebo hnědého výboje. Normálně by bílé měly být bílé, nažloutlé, průhledné a bez zápachu..

Další komplikací 13 týdnů je zmrazené těhotenství. V raných stádiích nemá žádné klinické projevy. Můžete to zjistit během gynekologického vyšetření nebo ultrazvuku. V pozdějších fázích se zmrazené těhotenství v důsledku intoxikace projevuje krvavým výtokem, nevolností, malátností a vysokou horečkou. Hormonální poruchy, genetické poruchy plodu, nemoci a patologie vývoje dělohy, otrava škodlivými látkami, kouření tabáku, pití alkoholu a další faktory mohou vyvolat vývoj této patologie..

Zákazy a doporučení pro těhotné ženy ve 13 týdnech těhotenství

I přes snížení rizik pro plod by budoucí žena v porodu měla být stále opatrná, dodržovat zdravý životní styl a racionálně jíst. Je důležité vyhnout se přepracování, stresu a nervovému namáhání, chodit ve vzduchu a udržovat pozitivní přístup.

Funkce napájení

Strava těhotné ženy ve třináctém týdnu by měla být plná a vyvážená. Denní obsah kalorií v nabídce by se měl postupně zvyšovat. Je důležité kontrolovat tělesnou hmotnost a ne přejídat se. Protože mnoho těhotných žen trpí zácpou, měla by výživa obsahovat optimální množství vlákniny, která stimuluje činnost střev..

Pro plný vývoj plodu by strava nastávající matky měla zahrnovat živočišné bílkoviny, mléčné výrobky, obiloviny, neslazené ovoce a zeleninu. Rychlé stravování, klobásy, pečivo a sladkosti z potravy by nemělo být vyloučeno..

Vitamíny ve 13 týdnech těhotenství

Je to poslední týden, kdy těhotná žena potřebuje pít kyselinu listovou. V příjmu jódu lze pokračovat pouze podle pokynů gynekologa, protože jeho nadbytek může vyvolat nepříznivé komplikace. Aby se předešlo křivici u dítěte a křečovým žilám a nastávajícím matkám, lze užívat vitamín D a vápník. Tyto stopové prvky jsou také obsaženy ve speciálních multivitaminových komplexech, které lze konzumovat od druhého trimestru. Je důležité kontrolovat příjem živin z potravy, aby nedošlo k hypervitaminóze.

Sexuální vztahy

Na pozadí hormonálních změn se zvyšuje citlivost genitálií a erogenních zón, což ženě umožňuje získat nové pocity při pohlavním styku. Je nutné omezit intimní život s hrozbou přerušení, placenta previa a špatným zdravím těhotné ženy.

Fyzická aktivita

Kromě těžké fyzické námahy a vzpírání, budou budoucí matky v této době zobrazeny i mírné cvičení. Můžete navštívit jógu nebo fitness pro těhotné ženy, plavat, provádět dechová cvičení nebo chodit do vzduchu. Zároveň je důležité nepřepracovávat a dodržovat režim povolání a odpočinku.

Lékařské procedury, léky

Užívání léků a lékařské manipulace je stále omezené. Když se objeví první patologické příznaky, neměli byste se sami léčit. Musíte kontaktovat lékaře, který vám předepíše příslušnou léčbu a vybere nejbezpečnější léky.

Ultrazvuková fotografie ve 13 týdnech těhotenství

Jak vypadá žaludek po 13 týdnech těhotenství

Video: 13. týden těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Články O Neplodnosti