Hlavní Bolest

Těhotenství 13 týdnů

Od 12. týdne uplynula třetina těhotenství - jeho nejobtížnější první trimestr. Bylo doprovázeno psychologickými hormonálními změnami v těle ženy a toxikózou. Dorazil 13. týden těhotenství - začátek 2. trimestru. Pojďme mluvit o vlastnostech tohoto důležitého týdne: žena je potřebuje znát, aby se chovala správně.

Foto: Baby se mění ve druhém trimestru. Video / WebMD. - Režim přístupu: webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes

13 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

Druhý trimestr, kdy uplynulo prvních 12–13 týdnů těhotenství, je pro mnoho žen dlouho očekávaným obdobím. Těšili se na konec bolestivé toxikózy a doufali ve zlepšení. Nyní je konečně tělo zvyklé na nové hormonální pozadí, nevolnost, zvracení, závratě obvykle přestanou.

Zanechaly se také zkušenosti z prvních měsíců: 13 porodnických týdnů těhotenství zůstává v nebezpečí potratu. Konečně může žena odpočívat a jen si užívat svého stavu - očekávat dítě, pozorovat změny v těle a pocity ve 13 týdnech těhotenství.

Na recepci v osobní konverzaci vám lékař řekne, jaké změny v těle vám přinesou třináctý týden těhotenství. Pokud neexistují žádné komplikace, těhotenství pokračuje normálně, 13 týdnů bude charakterizováno těmito změnami:

 • Děloha začne rychle růst..

V břišní dutině se zvedne výš a vytlačí další vnitřní orgány. Během této doby, kdy nastal 13. týden těhotenství, se břicho napne, žena cítí svalové napětí. Ale žaludek sám o 13 týdnech se teprve začíná zvětšovat a kroužit. Pod pupkem se může objevit tmavý svislý proužek, ale po narození zmizí.

 • Těhotenství 13 týdnů ovlivní stav prsu.

Pokračuje v plnění, může se objevit bradavky. Začíná se produkovat v kolostra, prs se připravuje na krmení dítěte.

Ale i při bolestivých pocitech moji kolegové lékaři nedoporučují masáž, natož hnětení hrudníku, protože to může způsobit zvýšení tónu dělohy. Na hrudi se mohou objevit tmavé pigmentové skvrny - nebuďte jimi znepokojeni, po porodu vše proběhne.

 • Při březosti 13 týdnů může být hojnější.

Normálně jsou bezbarvé nebo mírně mléčně zbarvené, neměly by mít štiplavý zápach. Pokud se něco liší od normy - nezdržujte návštěvu svého lékaře.

 • Na začátku druhého trimestru, ve 13 týdnech těhotenství, může chuť k jídlu dramaticky vzrůst.

Nyní nevolnost prošla, můžete se vrátit k normální stravě, diverzifikovat své menu, ale nenechte se unést, aby nedošlo k dramatickému přibírání na váze.

Obecně platí, že 13. týden je klidnější: nepohodlí zůstalo, až do závažnosti posledních týdnů došlo k oddechnutí.

13. týden těhotenství: co se stane dítěti

Obavy z prvního období pominuly, nyní rodiče stále častěji přemýšlejí o dítěti - co už je? Je známo, že velikost plodu ve 13 týdnech dosahuje 7–8 cm, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 g. Tělo se stává úměrnějším, i když hlava stále převládá a je polovinou těla. Nyní však rychle poroste a proporce se změní.

Co se děje ve 13 týdnech těhotenství s dítětem, je důležité, aby to nastávající matka věděla. Do této doby se vytvoří základy všech hlavních orgánů:

 • Kostní systém: tvoří se hlavy, žebra, kliky, nohy, prsty rukou a chodidel. Objevují se klouby - ohýbají se paže a nohy. Na ultrazvuku můžete někdy vidět, že dítě saje prst - objeví se sání reflex. Jak se plod během tohoto období mění, můžete sledovat video na lékařském portálu WebMD.
 • Trávicí systém začíná fungovat: pankreas produkuje inzulín, játra produkují žluč a ledviny vylučují moč. A srdce je již schopné pumpovat krev.
 • Na mozku se objevují tenké drážky - budoucí gyrus.
 • Tvář dítěte se již vytvořila, svaly fungují, může se mračit, zívnout. Vznikne pigment a dříve bezbarvé vlasy získají určitou barvu.
 • Jsou pozorovány nepravidelné respirační pohyby, při kterých je amniotická tekutina vtahována a vyhozena. Toto dítě se „učí“ dýchat.
 • Od početí uplyne 12–13 týdnů - u plodu se tvoří pohlavní orgány. Chlapci mají penis, prostata začíná produkovat hormon. Vaječníky sestupují, ale ženské hormony se vylučují později.

Obecně je během tohoto období plod v bezpečnější poloze. Jeho pohyby jsou chaotické a jeho matka ještě není vnímána. A v mé praxi se objevil případ, kdy se těhotná žena, která necítila pohyby plodu, obávala: je všechno v pořádku s nenarozeným dítětem. Uklidnil jsem ženu a vše podrobně vysvětlil.

Plod již může slyšet zvuky, vůně, změny teploty, osvětlení. Odborníci se domnívají, že je to nejpříznivější čas začít mluvit s vaším dítětem.

13 týdnů těhotenství: možné problémy, ultrazvuk, výzkum

Ve druhém trimestru se nastávající matka potýká s novými problémy:

 • Může se objevit periodická bolest v podbřišku, která obvykle již neohrožuje potrat. Těhotenství je 13 týdnů, žaludek začíná růst, svaly dělohy jsou napnuté. Jedná se o přirozený proces, ale pokud je bolest častá, dlouhá, těžká, nezdržujte návštěvu u lékaře.
 • Žena se začíná obávat bolestivosti nohou, lýtkových svalů, mění se držení těla a chůze, překonávání dlouhých vzdáleností je obtížné. WebMD píše o problémech se zády v tomto období..
 • Může se objevit bolest v žaludku, pálení žáhy, nadýmání v důsledku zvýšené tvorby plynu. Dalším problémem tohoto období je zácpa..
 • U těhotných žen může být tělesná teplota mírně zvýšena - 37–37,5 ° С, ale pokud se náhle stane 38 ° С - to je důvod k obavám.
 • Jsou pozorovány diferenční tlaky. Častěji se snižuje, z čehož žena pociťuje slabost, únavu. Ale často neočekávané zvýšení tlaku. V každém případě doporučujeme tyto změny prodiskutovat se svým lékařem..
 • V zajímavém postavení oslabuje imunita ženy, pak se tělo s houbou nezvládne - může se objevit drozd. Pokud se výtok stal hojným, sraženým, objevilo se svědění - nemůžete sami medikovat, abyste nepoškodili plod. Jak se stav imunitního systému odráží na jiných orgánech, si můžete přečíst v článku.
 • Během tohoto období může dojít ke krvácení. Jejich příčinou může být mechanické poškození, nepružné cévy, placentární narušení. V žádném případě neignorujte ani drobné špinění. Obvykle poskytuje ošetření včasný výsledek. Moderní principy krvácivé terapie zdůraznil ve své práci N.K. Tetruashvili a V.M. Sidelnikova.

Mezi 10 a 14 týdny těhotenství je obvykle předepsáno první ultrazvukové vyšetření. Je optimální provádět ultrazvuk po 13 týdnech, protože tvar plodu, jeho pohyb jsou již jasně viditelné, s dobrou polohou můžete určit pohlaví dítěte. Ultrazvuková relace současně ukáže stav dělohy, placenta.

Co je velmi důležité pro další průběh těhotenství - v této fázi je již možné určit problémy vývoje plodu, případné vady. Jak je to důležité? Vědci z Rostovské lékařské fakulty vyšetřovali.

Na začátku druhého trimestru je předepsáno rutinní vyšetření:

 • Klinická analýza krve a moči k určení celkového stavu těhotné ženy.
 • Analýza chromozomálních abnormalit.
 • Pokud měla žena potraty před tímto těhotenstvím nebo existuje-li nyní taková hrozba, bude jí předepsána analýza na estradiol.

Přestože je těhotenství ve druhém trimestru klidnější, nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého gynekologa.

13. týden těhotenství: doporučení

Jak praxe dokazuje, pozorný přístup ženy k sobě, péče o blízké pomůže vyrovnat se s novými problémy:

 • Jiný přístup vyžaduje výživu.

Musí se vzdát silných tonických nápojů, zejména kávy. Opírejte se více o ovoce, zeleninu, ořechy, zelení. Je lepší odmítnout luštěniny, černý chléb a čerstvé zelí: zvýší tvorbu plynu ve střevech. Kefír, řepa, odvar sušených meruněk pomůže zbavit se zácpy, ale nemůžete vzít projímadlo.

V mé praxi se objevil případ, kdy žena začala brát ricinový olej v důsledku těžké zácpy, a potom bylo její těhotenství sotva možné zachránit v nemocnici.

 • V jídle, s dobrou chutí k jídlu, se stále omezte, abyste nezvýšili váhu.

To mimo jiné ohrožuje strie na stehnech a břiše. Aby se jim zabránilo, doporučuji, aby moji pacienti začali používat protahovací krémy.

 • Je čas postarat se o speciální spodní prádlo a oblečení, neměli by omezovat pohyb, tahat výkrmný pas a žaludek.
 • Potřebujete další boty.

Pokud jste nosili vysoké podpatky, nyní je vzdejte: zvyšují zátěž na zádech. Vaše pozice se mění, těžiště se mění, což vyžaduje pohodlnou a stabilní obuv.

 • Odpočiňte si v dobře větrané místnosti, pohodlné podmínky přispívají k dobrému spánku, zmírňují bolesti hlavy.
 • Vnitřní vztahy během tohoto období nejsou lékem zakázány, pokud těhotenství pokračuje bez komplikací.
 • V chladném čase se snažte neochladit, vyhnout se přeplněným místům pro procházky, aby nedošlo ke zvednutí SARS. Ale pokud stále onemocníte, pamatujte, že nachlazení těhotných žen je léčeno zvláštním způsobem, ne všechny léky, které mohou užívat.

Nezapomeňte, že ve druhém trimestru vaše dítě už slyší, cítí vaši náladu. Snažte se být méně nervózní, vyrovnejte se se špatnou náladou, nekřičte, nebuďte naštvaní. Poslouchejte příjemnou hudbu, sledujte klidné filmy, čtěte dobré knihy, začněte komunikovat se zázrakem, který ve vás roste. Potom se dítě bude vyvíjet správně a hned po jeho narození vás pozná.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Nahamchen L.G. Stav imunitního systému u žen ve druhém trimestru těhotenství // Bulletin fyziologie a respirační patologie. - 2017. - Vydání. 66. - S. 1-6.
 2. Pertseva G.M., Borshcheva A.A. Ultrazvuková diagnostika malformací plodu // Lékařský bulletin jižního Ruska. - 2013. - Ne. 3. - S. 69–72.
 3. Tetraushvili N.K., Sidelnikova V.M. Moderní principy krvácení v prvním a druhém trimestru těhotenství // Žurnál porodnictví a ženských nemocí. - 2007. - Vydání. 2. - S. 84–90.
 4. Dítě se mění ve druhém trimestru. Video // WebMD. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes
 5. Traci C. Johnson. Jsou bolesti zad normální během druhého trimestru těhotenství? // WebMD. - 2018. - 4. srpna. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/qa/is-backache-normal-during-the-second-trimester-of-pregnancy

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

13. týden těhotenství

Porodnický 13. týden těhotenství je okamžikem, kdy je plod vytvořen tak, že může být pozorován provedením prenatálního screeningu, aby se vyloučily intrauterinní patologie a ověřil se stupeň vývoje budoucího dítěte. Tělo dítěte se stává dokonalejším a je schopen vykonávat více funkcí..

V mateřském těle se hormonální hladiny začnou stabilizovat, chuť k jídlu se zlepšuje, toxikóza a nevolnost mizí. V tuto chvíli musí žena začít sledovat svůj jídelníček a psychologický přístup, protože tyto faktory jsou zásadní pro tvorbu psychických drobků a nepřítomnost dalších poruch, které se mohou objevit v této fázi, pokud nebudou dodržována lékařská doporučení.

Obsah

Úvod

Pokud považujeme třináctý týden za embryonální, bude to sloužit jako konec prvního trimestru, a pokud je porodnický, měl by být připsán na začátek druhého trimestru. Rizika potratu v této době jsou minimální. Pokud se plod přenáší v klidném prostředí, pak v této fázi obvykle nevzniknou žádné problémy.

Proto, aby toto období prošlo bez komplikací a přineslo pouze pozitivní emoce, nastávající matka musí jíst správně, mít pozitivní přístup a poslouchat, co jí gynekolog říká.

13. týden těhotenství: co se stane

Doba třinácti týdnů je období kvetení a zlepšování emočního stavu nastávající matky. Tyto dramatické změny jsou vysvětleny skutečností, že hormony se vracejí k normálu a restrukturalizace těla s nimi spojená končí.

Za prvé, toxikóza úplně zmizí ve 13. týdnu těhotenství, těžké nevolnosti a zvracení zmizí, pachy již nebudou dráždit a náhle změny nálady přestanou obtěžovat. Nyní si žena může užívat svého stavu a vyzařovat pozitivně.

Samozřejmě se někdy může objevit nevolnost ve třináctém týdnu těhotenství, ale bude to epizodická a neměla by způsobovat žádné obavy. Nejnebezpečnější tři měsíce už zůstaly pozadu a hrozba potratu je nyní minimalizována.

Příznaky a pocity

Toxikóza a emoční nestabilita jsou pryč, ale byly nahrazeny novými příznaky 13 týdnů těhotenství, které jsou uvedeny:

 • Gastrointestinální problémy, zácpa a pálení žáhy - výskyt takových příznaků je spojen s prudkým růstem dělohy, který se nachází vedle zažívacího systému, a také se skutečností, že progesteron v 13. týdnu těhotenství zvyšuje a oslabuje střevní tón, což vede k problémům s pohybem střeva..
 • Křeče dolních končetin a nepohodlí telat - v důsledku toho, že se žaludek zvětšuje, mění se pohyby budoucí matky a zvyšuje se zatížení kloubů a svalů, což způsobuje únavu a bolest po dlouhých procházkách..
 • Děložní tonus - těžkost břicha ve 13 týdnech těhotenství je způsobena zvýšením dělohy a podvrtnutím vazů. Pokud však v tuto chvíli dojde k silné bolesti, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit léčbu.
 • Snížení nebo zvýšení krevního tlaku - často těhotné si stěžují na nízký krevní tlak, slabost a závratě. V některých případech však může stoupat a způsobit migrénu a tachykardii..
 • Drozd - vzhledem k tomu, že těhotenství vede ke snížení imunity, tělo není schopno kontrolovat stav mikroflóry, v důsledku čehož se Candida houby začnou množit rychleji, což způsobuje svědění, pálení a stagnaci vaginální výtok. Specialista pomůže zbavit se tohoto problému předepsáním vhodné léčby.

Vnější změny po 13 týdnech těhotenství

13 týdnů po početí dítěte je začátek druhého trimestru. V tuto chvíli se „zajímavá pozice“ již začíná projevovat ostatním. Břicho ve třináctém týdnu těhotenství je zvětšeno a zhutněno dole.

Nyní musí budoucí maminka začít přemýšlet o aktualizaci skříně a nahrazení těsně přiléhajících věcí volnějšími. Rovněž stojí za to opustit paty a nahradit je pohodlnými botami s nízkými podrážkami. Jak se zvyšuje hmotnost ženy a mění se těžiště, nastávající matka začne trpět bolestmi na nohou, protože se na nich zvyšuje zatížení.

Počínaje tímto obdobím se břicho rychle zvětšuje, což vede k roztažení kůže. Na bocích, hrudníku a břiše se začínají objevovat strie. Aby se předešlo jejich vzhledu, je nutné sledovat přírůstek na váze, neumožňující silný hmotnostní přírůstek, a také používat speciální přípravky pro nastávající matky, které zvyšují turgor kůže a zabraňují vzniku strie..

Pod hormonálním vlivem se také mění prsní žlázy. Připravují se na svou přímou odpovědnost - produkují mléko a krmí potomky. U některých žen se začínají objevovat věkové skvrny. Nejsou však vůbec důvodem pro komplexy, takové změny jsou dočasné a zmizí po narození dítěte.

Můžete také zjistit, co se stane ve 14. týdnu těhotenství, jaké změny, příznaky a pocity na vás čekají, stejně jako stravu pro doporučení budoucích matek a lékařů. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Vaginální výtok ve 13 týdnech těhotenství

Izolace ve 13 týdnech těhotenství by měla být průhledná, bez zápachu a středně silně. Měli by být následováni, protože mohou říct nejen o zdraví matčinyho těla, ale také o tom, jak se dítě cítí.

Pokud se změní jejich konzistence, odstín nebo vůně, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Mohou naznačovat výskyt infekčních nemocí, které bez řádného ošetření mohou dítěti způsobit vážné poškození..

13. týden těhotenství: vývoj plodu

Jak vypadá plod po 13 týdnech těhotenství? V této době má dítě velikost průměrné broskve. Jeho výška je 78 milimetrů a váží asi 20 gramů. Rychlý vývoj drobků, který začal od okamžiku početí, pokračuje. Rovněž se zlepšují dříve zavedené systémy a orgány.

Při pohledu na ultrazvukové vyšetření maminka nemůže uvěřit, že dítě před několika měsíci bylo obyčejným ballastocystem. Hlava plodu se začíná zmenšovat a ve srovnání s tělem se stává proporcionální velikostí. Potřebné proporce získávají i další proporce fetálního těla..

Mezi hlavní změny, ke kterým dochází u dítěte po dobu třinácti týdnů, patří:

 • Konečně vytvořený žlučník, který začíná plnit všechny funkce, které jsou mu přiřazeny, včetně produkce žluči. Slinivka produkuje inzulín, který je zodpovědný za zpracování glukózy v lidském těle;
 • Svalová soustava, kterou plod posiluje aktivním pohybem v děloze. V této fázi jsou chaotičtí a objevují se pouze tehdy, když je dítě vzhůru;
 • Tvář maličkého se téměř utvořila. S každým novým dnem to začíná vypadat stále víc a víc jako máma, táta nebo snad někdo z blízkých příbuzných. Když se dítě narodí, bude podobnost okamžitě patrná. Oči, které byly dříve umístěny na obou stranách hlavy, zaujímají své standardní místo. V strouhance je konečně zlepšen sací reflex a jsou položeny také obličejové svaly a mléčné zuby;
 • Srdce plodu pracuje ve vylepšeném režimu a destiluje asi 20 litrů denně;
 • Mozek se dále vyvíjí a objevují se na něm drážky, které se brzy stanou budoucími gyrusy;

Ještě pár týdnů a dítě získá konečnou podobnost plnohodnotnému malému muži.

Hrozby do třináctého týdne těhotenství

Přestože potrat ve 13 týdnech těhotenství lze jen stěží považovat za hrozbu tohoto období, existují další negativní faktory, které mohou mít vliv na zdraví mámy a dítěte.

Bolest - mírná bolest v této době je často způsobena tónem dělohy. Mají krátkodobou povahu, protože jsou způsobeny roztažením vazů dělohy a samotného orgánu v důsledku růstu drobků. Pokud se však tyto pocity prodlouží a bolest je významná, neměla by nastávající matka ignorovat tuto symptomatologii a je lepší neprodleně kontaktovat gynekologa, zejména pokud existují křeče, jako při menstruačním toku nebo špinění ve třináctém týdnu těhotenství..

Také v této době může dojít k bolesti:

 • Dolní končetiny nebo spíše lýtkové svaly - to znamená nedostatek vápníku.
 • Gastrointestinální trakt - tento problém se objevuje v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který uvolňuje střeva a vede k poruchám v jeho práci.
 • Migréna může být pronásledována budoucí matkou v důsledku zvýšeného krevního oběhu a zvýšeného krevního tlaku.
 • Bederní - bolest dolní části zad se projevuje zvýšeným zatížením páteře v důsledku zvětšeného břicha.

Všechny tyto problémy by neměly být ignorovány a pokud zaznamenáte nepříjemné pocity, je nejlepší kontaktovat odborníka a zastavit je.

13. týden těhotenství: Vysoká horečka a SARS

Během těhotenství je velmi obtížné vyhnout se onemocněním chladné etiologie, protože budoucí matky snížily imunitu. Pokud tedy dopad plodu klesne na podzim nebo v zimě, je nepravděpodobné, že by se zabránilo nachlazení.

Složitost léčby takových nemocí spočívá v tom, že těhotné ženy nemohou užívat mnoho léků, a proto nemoc rychle postupuje a způsobuje vážné komplikace - od předčasného porodu po intrauterinní patologie.

Co by měla budoucí maminka udělat, aby se předešla ARVI ve 13 týdnech těhotenství?

Je nutné se oblékat podle počasí a pokusit se nenavštívit místa s velkým davem lidí. Vitaminové komplexy by měly být užívány k podpoře obranyschopnosti těla. Při výskytu nachlazení je nutné používat neškodné lidové prostředky, které pomohou rychle překonat nemoc. Pokud se objeví vysoká horečka, musíte zavolat terapeuta, který vám předepíše léčbu bezpečnými léky pro dítě.

Je třeba poznamenat, že indikátory teploty v tomto období mohou být subfebrilní a dosahovat 37,5 stupně. Pokud neexistují žádné známky nachlazení, neměli byste si dělat starosti. Je nemožné snížit vysokou teplotu těhotných žen užívajících léky na bázi paracetamolu. Nejlepší je zavolat lékaře a požádat ho, aby předepsal trezor pro nápravu dítěte.

Krvácení při březosti 13 týdnů

Náhlý nástup krvácení naznačuje hrozbu narušení, ale včasná pomoc zachrání budoucí dítě. Ženy, které objevily podezřelé špinění a včasně konzultovaly lékaře poté, co podstoupily léčbu, se postarají o zbývající dva trimestry. Pokud tedy dojde ke krvácení, měli byste okamžitě vyhledat pomoc a vše bude v pořádku.

Krvácení, ke kterému dochází po dobu třinácti týdnů, může být způsobeno následujícími patologiemi:

 • Placentální narušení nebo jeho prezentace;
 • Hematom na placentě;
 • Mechanické poškození stěn pochvy nebo děložního čípku během pohlavního styku;
 • Ne elasticity cévních stěn, které se pod tlakem dělohy začnou rozpadat.

S objasněním příčiny krvácení pomůže odborník, a také nasměruje budoucí matku na ultrazvuk a další diagnostiku. Obvykle je v této době žena s hrozbou potratu uvedena do nemocnice, aby neustále sledovala svůj stav, a když se stabilizuje, bude propuštěna domů.

Ultrazvuk při březosti 13 týdnů

Ultrazvuk ve 13. týdnu těhotenství je plánován a je předepisován gynekologem spolu s dalšími projekcemi. Toto je první ultrazvukové vyšetření, které umožní specialistovi stanovit hlavní parametry vývoje dítěte a zjistit, zda splňuje zavedené standardy. Kromě toho bude uzist schopen mamince vyslovit přesný gestační věk, mluvit o velikosti nenarozeného dítěte a určit pohlaví dítěte ve třináctém týdnu těhotenství.

Žena bude moci podrobně prozkoumat své dítě: počínaje končetinami, páteří a hlavou, až po to, jak bije jeho srdce. Pokud si přejete, můžete požádat lékaře, aby vyfotil drobky, které vám mimochodem umožní posoudit přítomnost patologií a vrozených vad, pokud existují. Pokud jsou podezření, bude nastávající matka poslána na vyšetření k potvrzení nebo vyvrácení diagnózy.

Testy na 13 týdnech těhotenství

Kromě ultrazvuku bude budoucí matka poslána k analýze, což nám umožní vyvolat genetické abnormality na úrovni chromozomů.

Bude také muset podstoupit následující projekce:

 • Na úrovni progesteronu - koncentrace tohoto sekrečního prvku v krvi těhotné ženy, hlásí zdraví nenarozeného dítěte. Pomocí této analýzy můžete zjistit mrtvé těhotenství, preeklampsii a zpoždění vývoje plodu.
 • Koncentrace choriotropinu - hCG ve 13 týdnech těhotenství je ukazatelem, že se plod vyvíjí normálně. Hladina tohoto hormonu v ženském těle začíná stoupat po ovulaci a oplodnění vajíčka. Koncentrací choriotropinu v krvi může žena zjistit těhotenství provedením testu. Hladina hCG by se měla neustále zvyšovat, a pokud je zaznamenáno její vyblednutí, plod nebyl životaschopný a zemřel.
 • Pro protein alfa-fetoprotein - s jeho pomocí je možné identifikovat chromozomální patologie plodu, pokud existují.
 • Na estradiolu - tento screening je předepsán ženám, které měly potraty. Koncentrace tohoto sekrečního prvku vám umožní zjistit stav placenty a přítomnost hrozby potratu..

Na základě výsledků všech výše uvedených studií bude gynekologka schopna dospět k závěru o průběhu těhotenství v této fázi.

13. týden těhotenství: strava

Každá budoucí matka ví, že její dítě dostává ze svého těla vše potřebné pro růst a vývoj. Proto by výživa ve 13 týdnech těhotenství měla být vyvážená, zdravá a přirozená. Díky této pomoci bude plod schopen normálně růst a vyvíjet se a vyvarovat se vývoje mnoha závažných patologií. Z tohoto důvodu by žena měla tento faktor vzít v úvahu při sestavování své stravy..

Odborníci na výživu doporučují těhotným ženám, aby sestavily své menu podle schématu správné výživy. Mělo by jít pouze o přírodní produkty zastoupené zelení, obilovinami, ořechy, zeleninou, libovým masem a rybami, ovocem a mléčnými výrobky. Rovněž bude nutné doplnit stravu otrubami, řepou, šťouchanou zeleninou a mořskými řasami. Alkohol, káva a silný čaj by měly být zcela odstraněny..

Doporučení na období 13 týdnů těhotenství

V období třinácti týdnů by nastávající matka měla dodržovat následující doporučení:

 • Používejte pohodlnou obuv a mateřské oblečení. Zvláštní pozornost by měla být věnována oblasti břicha, neměla by být sevřena, a proto by z vašeho šatníku měly být dočasně vyloučeny pevné džíny a šaty. Totéž platí pro prádlo. Potřeba jít do sbírek pro nastávající matky;
 • Vyvarujte se stresu a negativity. Protože dítě už slyší hlas mámy a reaguje na zvuky, neměla by být nervózní a křičet. Měli byste komunikovat pouze na pozitivní témata a co nejčastěji poslouchat klidnou, krásnou a melodickou klasickou hudbu;
 • Posilujte obranyschopnost těla. Posílení imunitního systému je nezbytné k ochraně vašeho těla před infekcemi. K tomu si umyjte ruce po chůzi, trávte čas na čerstvém vzduchu, relaxujte více, vyhýbejte se velkým davům a užívejte vitamínové komplexy;
 • Neléčte sami. Pokud se budoucí matka ocitne v podezřelých příznacích, měla by vyhledat lékařskou pomoc, protože samoléčení může poškodit plod nebo dokonce způsobit potrat..

Měli byste se také přihlásit do kurzů pro nastávající matky. Dozvíte se o nich na prenatální klinice nebo u předního gynekologa.

Sex ve 13 týdnech těhotenství

Pohlaví po 13 týdnech těhotenství je osobní záležitost, kterou by pár měl vzájemně odsoudit. Pokud porod plodu probíhá normálně a nejsou kontraindikace, pak gynekologové připouštějí intimní život.

Pokud byla během prvního trimestru stanovena řada omezení z důvodu hormonální nerovnováhy a možné hrozby potratu, nyní chybí. Budoucí matka je již s dítětem plně zvyklá na „sousedství“, a proto sex již nebude působit negativně, jako tomu bylo dříve.

Pokud však lékař stanovil omezení nebo vůbec zakázal intimní život, měl by být vyloučen, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte..

Závěr

13. týden těhotenství je odpovědnou a důležitou fází pro nastávající matku i dítě. Během tohoto období byste měli navštěvovat plánované recepce na prenatální klinice, jíst správně, vyhýbat se negativitě a samozřejmě si užívat pocity bezprostředního mateřství, potom celé těhotenství hladce přejde a narodí se zdravé malé dítě.

13. týden těhotenství: pocity, velikost plodu, co se děje s dítětem, ultrazvuk, foto

S příchodem druhého trimestru v životě budoucí matky začnou nastávat kardinální změny. Konečně strašná toxikóza a neodolatelná ospalost zmizí. To však není nic ve srovnání s kolosální prací, kterou dítě během této doby zvládlo. V dnešním článku si povíme, jak 13. týden těhotenství ovlivňuje vývoj drobků a jaké změny se očekávají v blízké budoucnosti..

Jaké změny podstoupí plod ve třináctém týdnu?

Po celou dobu těhotenství se srdce dítěte nezastavilo ani na vteřinu, tvrdě to pracovalo a skrze sebe prošlo 23 litrů krve denně. Kromě toho má dítě ve třináctém týdnu mléčné zuby.

Jeho vítězství zde nekončí. V této době se tvoří kompletní trávicí systém. Střevo se stává skutečným předmostí pro tvorbu pojivové tkáně orientované na zpracování potravin. Slinivka začíná produkovat inzulín.

Bylo to třináctý týden, kdy dítě konečně vytvořilo hlasový aparát a všechny svaly doprovázely tento proces. Toto období má nesmírný význam pro genderovou diferenciaci. Jednoduše řečeno, dítě „rozhodne“, kdo bude chlapec nebo dívka.

V závislosti na konkrétní sexuální charakteristice dochází k vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. V této fázi se v závislosti na pohlaví vytvoří pohlavní buňky a začne se tvořit prostata..

Nejzajímavějším okamžikem v těhotenství je samozřejmě stanovení pohlaví dítěte. Ve třináctém týdnu je to již možné, ale pouze v případě, že dítě zaujalo pohodlnou polohu. Ultrazvukoví specialisté pravděpodobněji identifikují chlapce.

U dívek často dochází k incidentům. Důvodem je skutečnost, že ve třináctém týdnu jsou primární sexuální vlastnosti dívek stále nedostatečně formovány a do jisté míry se mohou podobat penisu. Vaše předpoklady můžete ověřit pouze při následující diagnóze.

Při pohledu na ultrazvukový snímek pořízený třináctý týden můžeme s velkou pravděpodobností říci, že obličej dítěte již získal expresivitu a jasnost. Jasně viditelné oči, ústa a nos.

Ve srovnání s poslední návštěvou schůzky s diagnostikem je dítě znatelně silnější a zrající. Ve třináctém týdnu těhotenství je velikost plodu asi 7-8 centimetrů, hmotnost se může pohybovat od 15-25 gramů.

K rychlému vývoji dítěte došlo nejen fyziologicky, ale také emocionálně. V této době se dítě již aktivně učí svět kolem sebe, reaguje na zvuky přicházející z okolí, jasně rozlišuje mezi tmavou a světlou barvou a také reaguje na jakékoli interakce se žaludkem, ať už hladí nebo mluví.

V tuto chvíli již dítě zvládlo minimální výrazy obličeje, vyvinulo sání a polykání instinktů a naučilo se zívnout velmi vtipně. V této době dítě spí velmi málo, jeho spánek je krátký a občasný. Pro odpočinek stačí, aby spal jen pár minut.

Po většinu dne je dítě vzhůru. Je také třeba poznamenat, že náhodnost a porucha pohybů plodu jsou minulostí. Nyní se dítě záměrně a vědomě pohybuje.

Dítě už může ocenit, jak je teplý a dobrý v břiše své matky. Skutečnost, že je spokojen, lze posuzovat podle úsměvu, který se někdy objevuje na jeho tváři.

Ve třináctém týdnu si dítě vyvíjí chuť jídla. Jednoduše zbožňuje některé výrobky, kategoricky odmítá jiné, což informuje jeho matku o neodolatelném pocitu nevolnosti. V tuto chvíli je jasné, že se dítě konečně připravilo na plnou komunikaci se svou matkou. Nyní dokáže rozlišovat mezi písněmi, hlasem jemné matky a mnoha dalšími zvuky.

Vaše dítě je jako...

Ve třináctém týdnu těhotenství je výška dítěte 65-78 milimetrů, jeho hmotnost se pohybuje mezi 14-20 gramy. Ovoce se podobá nektarinek..

Mezitím se rychlý vývoj dítěte nezastaví ani na vteřinu. Plod se již velmi podobá zárodku, spíše je to dobře tvarovaný malý muž. Hlava dítěte začala nabývat obvyklou velikost, není tak velká jako embryo. Od nynějška jsou všechny části těla drobků vzájemně úměrné.

Zvažte nejdůležitější změny v životě plodu, ke kterým dojde během třináctého týdne těhotenství:

 • žlučník je plně formován, což začíná plnit jeho primární úkol - produkci žluči. S pomocí pankreatu začíná produkce vitálního inzulínu. Je to on, kdo je zodpovědný za zpracování glukózy v těle dítěte;
 • dítě se začne pohybovat aktivně, čímž se posilují stěží vytvořené svaly. Většina pohybů dítěte se objevuje během jeho bdělosti;
 • tvář dítěte byla již plně tvarovaná. Získal funkce, díky nimž měl štěstí, že se narodil na světě. Oči, které se dosud nacházely v postranních částech lebky, se již dokázaly přesunout na své obvyklé místo. U dítěte se aktivně vyvíjí sací reflex, vytváří se primární sada mimických reakcí a vytvářejí se mléčné zuby;
 • srdce se nadále aktivně rozvíjí a získává stále větší rychlost. Na jeden den dokáže projít více než 20 litry krve;
 • v hlavě dítěte jsou zahájeny procesy spojené s aktivací mozkové činnosti. Místo malých drážek se začnou tvořit mozkové spirály.

13. týden těhotenství: klíčové změny v těle nastávající matky

S příchodem druhého trimestru v životě těhotné ženy začíná nejlepší čas. Toxikóza zůstala v dávné minulosti, hormony se konečně uklidnily a tento nádherný čas si můžete bezpečně užít..

Tělo budoucí matky se úspěšně vypořádalo s jedním z nejtěžších úkolů - přizpůsobilo se plodu, který se v něm vyvíjí. To však neznamená, že se maminka musí jen posadit se založenýma rukama.

Nastal čas, kdy je třeba vážně přemýšlet o zdravotních problémech: zabránit zácpě, minimalizovat otoky a snížit riziko strie.

Je zřejmé, že vnější změny jsou nevyhnutelné. Tvar pasu je postupně rozmazaný a na jejich místě se objevuje zaoblená bříška. Mimochodem, třináctý týden je nejlepší čas jít nakupovat oblečení. Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému výběru spodního prádla, na kterém závisí další průběh těhotenství..

Podprsenka by se měla ideálně přizpůsobit velikosti a pohodlně podepřít hrudník, kterému se již podařilo výrazně zvýšit objem. Je lepší dát přednost živůtek na širokých ramenních popruzích. V této době prsa těhotné ženy stále roste.

Jak se děloha mění ve třináctém týdnu těhotenství?

V době příchodu třináctého týdne děloha pokračuje pomalu, ale jistě se zvyšuje její objem. Postupem času vyplňuje celé kyčle a začíná stoupat do břišní dutiny.

Úřady, které jsou „legitimními vlastníky“ této části těla, samozřejmě nemají toto okolí rádi a začnou aktivně vyjadřovat svou nespokojenost. V důsledku toho musí těhotná žena zažít různé důsledky takové vnitřní konfrontace, projevující se ve formě pálení žáhy nebo nadměrné dušnosti..

Děloha je již dokonale pociťována. Při každém vyšetření ošetřující lékař stanoví jeho výšku. Jeho normativní hodnota odpovídá počtu týdnů. Ve třináctém týdnu by tedy měla výška dělohy těhotné ženy dosáhnout vážených 13 centimetrů.

Navíc je jeho šířka asi 10 centimetrů. V tomto okamžiku se děloha stává měkčí a pružnější, takže se nemůžete bát vznikajícího tónu. V normálním stavu se děloha dále stahuje, ale jen několikrát.

Bříško ve třináctém týdnu těhotenství

U miniaturních matek se v tuto chvíli teprve začíná objevovat žaludek, zatímco u všech ostatních se už dítě začíná pyšně prohlašovat za vypouklé matčino břicho, které je obtížné skrýt pod prostorným oblečením. Máma stále musí být v pohotovosti a sledovat její tělo.

V tuto chvíli se může objevit mírný tón dělohy, jehož účinek lze minimalizovat, pokud si lehnete po dobu 15–20 minut. Poté se svaly uvolní a stane se mnohem snazší..

V takových případech se zpravidla nelze obejít bez drog. Většina gynekologů předepisuje rektální čípky, které pomohou výrazně snížit tonus dělohy a nezpůsobí poškození zdraví matky a jejího dítěte.

Většina žen však dává přednost lékařské pomoci. Vyhýbání se problémům se zvýšeným tonem dělohy je velmi jednoduché. Stačí opouštět vysoké podpatky a nepohodlné boty, nosit těžké tašky a nebojte se.

Kromě toho může těhotná žena pociťovat těžké střevní nepohodlí, které je ve většině případů spojeno s nadměrnou akumulací plynu..

Bolest ve třináctém týdnu těhotenství

Většina těhotných žen, které překročily linii ve třinácti týdnech, si stěžují na bolest, která se vyskytuje po stranách břicha. Takové nepohodlí je zcela přirozené. Toto je kvůli významnému protažení svalů, jehož hlavním úkolem je držet dělohu. Takové nepříjemné pocity nejsou schopny poškodit matku a její dítě.

Pokud nastávající matka trpí záchvaty, které doslova odlehčují její telata, je to jasný ukazatel toho, že v těle je cítit akutní nedostatek vápníku. Ve většině případů se takové křeče vyskytují večer nebo v noci. Snížení rizika takové nepříjemné bolesti je dostatečně jednoduché.

Musíte přehodnotit svoji obvyklou stravu a zvýšit spotřebované množství rostlinného vápníku. Mléčné výrobky s nadměrným obsahem vápníku by neměly být přenášeny, jinak by dítě mohlo mít vážné problémy s osifikací fontanelu, což zase vede ke komplikacím průchodnosti dítěte prostřednictvím porodního kanálu..

Virová onemocnění ve třináctém týdnu těhotenství

Naneštěstí nastávající matka je velmi citlivá na chřipku a jiné virové infekce. Aby se předešlo negativním důsledkům, je lepší se vyhnout přeplněným místům, zejména během exacerbace různých virů.

Naštěstí ve třináctém týdnu běžná virová infekce již není tak nebezpečná jako v počátečních fázích „zajímavé situace“, ale je lepší být v bezpečí, aby se předešlo komplikacím.

Důsledky zhoršené formy průběhu chřipky mohou vést ke vzniku vrozených patologií a dokonce k předčasnému porodu. V každém případě by měla být prevence a léčba virové infekce včasná a symptomatická..

Horečka třináctého týdne

Často se stává, že na pozadí chladu má nastávající matka prudký skok v teplotě. Gynekologové naléhají na ženy, aby v tomto případě nepropadly panice a nesnažily se ji všemi možnými prostředky svrhnout.

Lék s antipyretickým účinkem je povolen užívat pouze tehdy, pokud teploměr vykazuje v posledních několika dnech více než 38 stupňů. Je lepší odolávat vysokým teplotám pomocí léků, které zahrnují paracetamol.

Navíc třináctý týden je teplota 37-37,5 ° C normou. A pokud se nastávající matka cítí dobře, pak není třeba přijímat žádná opatření, aby se teplota snížila. Můžete začít dělat starosti, pouze pokud je horečka doprovázena jakýmkoli výtokem.

Třináctitýdenní propuštění

Během tohoto období těhotenství se může vzhled a složení obvyklého výboje změnit. Od této chvíle získali tekutější formu a bylo jich více. Žádné starosti - to je zcela přirozené.

Je naprosto nezbytné, aby výboj neměl žádnou barvu ani zápach. Naléhavá potřeba vyhledat lékařskou pomoc, pouze pokud výtok v určitém okamžiku náhle změnil barvu a strukturu. Například z průhledného materiálu se stali šedými, hnědými nebo krvavými.

Krvácení ve třináctém týdnu těhotenství

Přestože si mnoho těhotných žen myslí, že krvácení se rovná potratu, ve skutečnosti v některých případech nepředstavuje nebezpečí. První věc, kterou musíte udělat, je zjistit příčinu krvácení. Následující důsledky mohou vést k takovým důsledkům:

 • oddělení placenty;
 • přítomnost vnitřních hematomů způsobených pádem;
 • trauma do děložního čípku, která mohla být získána v důsledku neodborného vyšetření gynekologem nebo pohlavním stykem;
 • eroze;
 • nízká elasticita kapilár. Vzhledem k tomu, že do třináctého týdne je velikost dělohy již poměrně velká, nemusí se kapiláry jednoduše vyvinout. Výsledkem je, že praskly pod silným tlakem..

Ultrazvuk ve třináctém týdnu těhotenství

První plánovaná ultrazvuková diagnóza se provádí po dobu 12 až 13 týdnů. V tuto chvíli se nastávající matka poprvé seznámí s dítětem. Už třináctý týden můžete vidět, jak malé srdce pulzuje, jak se pohybují nohy a paže.

V procesu diagnostiky stanoví lékař přesný gestační věk, počet embryí, hodnotí, zda je plod v souladu s regulačními hodnotami, posuzuje riziko nitroděložních malformací.

Třináctý týden je zpravidla posílána nastávající matka na první screeningový test, který určí riziko různých patologií spojených s vývojem chromozomů (například Downův syndrom)..

V průběhu podrobné diagnózy musí lékař se zvláštní péčí a pečlivostí posoudit tloušťku a průhlednost límcové zóny plodu, vyšetřit nosní kost, potvrdit nebo popřít přítomnost jiných fyziologických defektů.

Pomocí biochemického screeningu můžete určit poměr hormonů a bílkovin v těle těhotné ženy. Na základě všech provedených laboratorních testů dospěl odborník k závěru, že zdravé dítě se může narodit bez jakýchkoli patologií.

Maminky, jejichž test vykázal hodnotu 1k 350 a nižší, jsou ohroženy. To však neznamená, že se zaručeně narodí dítě. Screeningový test ukazuje pouze na vysoké riziko chromozomální abnormality. Pravděpodobnost zdravého dítěte vždy zůstává.

Na základě výsledků screeningu lze posoudit normální průběh těhotenství nebo přítomnost problémů s vývojem dítěte (inhibice růstu, malformace vnitřních orgánů, problémy s počtem chromozomů)..

Třináctá denní strava

Široký výběr vitamínů a minerálních látek je hlavní podmínkou výživy nastávající matky. Neměli byste přidělit žádný užitečný mikročástice. Rostoucí tělo dítěte potřebuje bílkoviny, tuky a uhlohydráty ve stejném poměru.

Všechny produkty konzumované těhotnou ženou musí být podrobeny minimálnímu tepelnému ošetření, to znamená, že musí být vařeny nebo napařeny. Na talíři budoucí matky by se měly pravidelně objevovat různé druhy libového masa, zeleniny, luštěnin a ovoce s minimálním obsahem glukózy.

Pro snížení rizika zácpy lze každé jídlo doplnit sklenicí rajčatové šťávy nebo čerstvě připravené šťouchané zeleniny a ovoce. Zvláštní pozornost by měla být věnována také rostlinnému vápníku, který se nachází v tomelech, kiwi a čočce..

Sexuální život ve třináctém týdnu těhotenství

Podstupováním řady chemických reakcí se libido těhotné ženy může několikrát zvýšit. Sexuální vztahy během tohoto období však mohou vést k vážným následkům, od psychologického a fyziologického nepohodlí až po riziko spontánního selhání těhotenství..

Ve třináctém týdnu zároveň žena obzvláště zhoršuje erogenní zóny, což pozitivně ovlivňuje kvalitu a délku pohlavního styku. Pokud však žena cítí zřejmé nepohodlí, je lepší sex odmítnout.

Alkohol a kouření během těhotenství

Alkohol je kategoricky škodlivý pro vyvíjející se plod. To je způsobeno tím, že alkohol může snadno překonat placentární bariéru bez větších obtíží, což má negativní vliv na tvorbu dítěte..

Právě v této době se dítě stává nejdůležitějším orgánem a životním systémem, který může narušit jedna sklenka vína. Předtím, než pijete, by těhotná žena měla přemýšlet o tom, co je pro ni důležitější: jednorázové potěšení nebo přítomnost vážných zdravotních problémů u dítěte.

Kouření je také nepřijatelné pro nastávající matku. V případě těžkých kuřáků, kteří si neumí představit svůj život bez cigarety, se můžete uchýlit ke speciálním omítkám a méně škodlivým náhradám. Ošetřující lékař by je samozřejmě měl vyzvednout.

Fyzická aktivita

Klíčem ke zdravému těhotenství je aktivní život. Zvláště je vítána na hranici mezi prvním a druhým trimestrem, když se tělo budoucí matky již plně přizpůsobilo dítěti.

Třináctý týden začíná žena zažívat nový nárůst síly a energie. Nejlepší čas na sport. Můžete jít do bazénu nebo na jógu (je lepší, když se jedná o specializovanou skupinu zaměřenou na nastávající matky).

Můžete provádět speciální cvičení doma. Avšak pouze v případě, že je schválen ošetřujícím lékařem. V tomto případě nezáleží na tom, co a jak těhotná žena dělá, hlavní věcí je, že se nepřestává pohybovat.

Nezbytné zkoušky a zkoušky

S největší pravděpodobností se žena již zaregistrovala na prenatální klinice, proto navštíví lékaře pouze jednou měsíčně. V tomto okamžiku je možné provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučily vývojové patologie. Ve 13 týdnech těhotenství je stále možné těhotenství ukončit, pokud je zjištěna vývojová abnormalita.

Dalším důvodem pro ultrazvukové vyšetření po dobu 13 týdnů je stanovení gestačního věku plodu. Chyba se sníží na pouhé dva dny. To je důležité, protože některé ženy nemohou z různých důvodů uvést přesné datum svých posledních období..

Ultrazvuk se provádí pomocí vaginální sondy. Na obrazovce jsou hlava, končetiny, tlukot srdce již rozeznatelné. Pohlaví je v tomto okamžiku velmi obtížné určit. Na druhém ultrazvuku bude přesně znát pohlaví dítěte.

Články O Neplodnosti