Hlavní Zdraví

Fetální srdeční frekvence týdně

Podle srdečního rytmu plodu lékaři určují zdravotní stav nenarozeného dítěte. Srdce nenarozeného dítěte je slyšet asi měsíc po početí, ale v počátečních stádiích není možné vypočítat počet mrtvic bez speciálního vybavení. Frekvence kontrakcí se liší v různých stádiích těhotenství.

Plodová srdeční frekvence v různých dobách těhotenství

Výrazné změny v ukazatelích jsou způsobeny vývojem autonomního nervového systému, který je zodpovědný za práci vnitřních orgánů.

Fetální srdeční frekvence týdně je uvedena v následující tabulce:

Týdenní doba trváníSrdeční frekvence (v tepech / min.)
5od 80 do 85
6od 102 do 126
7.od 126 do 149
8.od 149 do 172
9.od 155 do 195
10.od 160 do 179
11.od 153 do 177
12.od 150 do 174
13.od 147 do 171
od 14. do narozeníod 146 do 168

V pátém týdnu je srdeční frekvence nenarozeného dítěte stejná jako srdeční frekvence matky a má asi 80-85 mrtvic. Po celý měsíc se každý den tento indikátor zvýší o tři zásahy. Do devátého týdne dosáhne srdeční frekvence 175 tepů.

Lékaři používající ultrazvuk od 15. týdne i od narození neustále monitorují srdeční frekvenci, povahu kontrakcí, rytmus a polohu srdce.

Ve druhém trimestru by srdeční frekvence měla být mezi 140 a 160 tepy. Pokud puls přesáhne 160 úderů, znamená to začátek hladovění kyslíkem, pokud klesne pod 120, akutní hypoxie. V tomto případě se srdeční frekvence neustále mění v závislosti na tom, zda plod spí nebo vzhůru, pohybuje se nebo zůstává nehybný.

Během porodu je nutná také kontrola srdečního rytmu, zejména pokud existují patologické jevy. Pokud těhotná žena dosáhne konce, srdeční frekvence plodu během porodu se obvykle rovná 140 úderům, pokud to není hlášeno, může toto číslo dosáhnout 155.

Průběžné měření srdeční frekvence během porodu je znázorněno v těchto případech:

 • chronická hypoxie a vývojové zpoždění;
 • překročení narození předčasně narozeného dítěte nebo období těhotenství;
 • provádění stimulace práce;
 • epidurální anestezie;
 • preeklampsie;
 • vícenásobné těhotenství;
 • závažné chronické onemocnění u matky.

Způsoby, jak poslouchat srdce

Existuje několik způsobů, jak zjistit srdeční frekvenci plodu. V různé době se to provádí různými metodami..

 1. Ultrazvuk Po dobu 4 až 20 týdnů můžete slyšet srdeční rytmus pouze pomocí ultrazvukového vybavení. Na začátku těhotenství, po 5–6 týdnech, zjistěte přítomnost srdečního rytmu nebo jeho nepřítomnost a počet mrtvic. Ve druhém a třetím trimestru lékař sleduje polohu srdce a strukturu jeho oddělení. Pomocí této metody je detekováno více než 70% srdečních vad.
 2. Porodnický stetoskop se používá od 20. týdne do porodu. Při porodu jsou slyšet každých 20 minut, indikátory jsou hodnoceny před a po každém záchvatu.
 3. Fonendoskop - od 20. týdne před porodem.
 4. Echokardiografie je indikována v pozdějších stádiích těhotenství..
 5. Kardiotocografie se používá hlavně při porodu. Během těhotenství se provádí pro všechny nastávající matky jednou, počínaje 28 týdny. Kromě frekvence mrtvic se zaznamenávají kontrakce dělohy a určuje se, zda došlo ke změnám srdečního rytmu, například ke snížení nebo zvýšení srdeční frekvence..

Proč poslouchat srdeční rytmus plodu

Použití poslechu k prokázání přítomnosti těhotenství. Ultrazvukové zařízení umožňuje slyšet srdeční rytmy v raných fázích. Pokud se neobjeví včas, v přítomnosti vajíčka plodu, mohou lékaři mít podezření na zmeškané těhotenství, při kterém je proveden lékařský potrat..

Poslech umožňuje vyhodnotit a sledovat stav plodu po celou dobu těhotenství. Srdce plodu reaguje na jakékoli změny v okolí, ať už jde o fyzickou aktivitu ženy, stresový stav nebo nemoc. Frekvence a povaha srdečních rytmů se liší v závislosti na fázi odpočinku nebo spánku, na změně koncentrace kyslíku ve vzduchu, který jeho nastávající matka dýchá. Všechny tyto jevy vedou k dočasným změnám srdečního rytmu dítěte. Lékaři se obvykle obávají stabilních abnormalit, například když srdce často bije po dlouhou dobu. Zpravidla taková porušení znamenají hypoxii nebo hladovění kyslíkem. Pokud se srdce dítěte začne stahovat příliš pomalu, je to známka zhoršení. Léčba závisí na délce těhotenství. Někdy je nutné urgentní doručení.

Kontrola srdečního rytmu je vyžadována přímo během porodu, aby nedošlo k vynechání akutní hypoxie, takže naslouchání se provádí po každém boji. Tělo dítěte je během porodu vystaveno obrovskému stresu. Jedná se o hypoxii a kompresi, v některých případech dokonce o placentární abrupci a upnutí pupeční šňůry. V takových případech je obvykle zapotřebí okamžitá pomoc..

Čemu věnovat pozornost při poslechu?

Fetální srdeční formace začíná jedním z prvních a její práce je nejdůležitějším ukazatelem vývoje budoucího dítěte a jeho celkového stavu. Poslech se provádí během těhotenství a během porodu. Díky kontrole srdečního rytmu jsou patologické nálezy nenarozeného dítěte detekovány v rané fázi.

Myokard se začne stahovat přibližně ve třetím týdnu, ale srdeční rytmus se objeví nejdříve po pátém nebo šestém a je určen pouze ultrazvukem. Současně se srdce z duté trubice mění v plnohodnotný orgán, skládající se ze čtyř komor - dvou komor a dvou síní. Za 5 týdnů můžete poslouchat srdce pouze pomocí transvaginálního senzoru, transabdominální cesta může být provedena nejdříve 6-7 týdnů.

Při poslechu věnujte pozornost těmto indikátorům:

 • Srdeční frekvence - srdeční frekvence. Příliš časté tluky srdce (až 200 úderů za minutu nebo více) se nazývají tachykardie, příliš vzácné (méně než 100) - bradykardie. Oba stavy jsou považovány za patologické a vyžadují vyšetření, diagnostiku a lékařskou péči..
 • Povaha tónů. Zdravé srdce bije jasné a zvučné, s rozvojem patologie se stává hluchým a rozmazaným.
 • Rytmus. V normálním stavu se tlukot srdce opakuje v pravidelných intervalech. Při akutní a chronické hypoxii (nedostatek kyslíku) a poruchách chlopně je pozorována arytmie..

Video o možnostech ultrazvuku v časném těhotenství, včetně studie srdečního rytmu:

Týdenní poslech

Po dobu 6 až 7 týdnů je jediným způsobem výpočtu počtu úderů ultrazvukové vyšetření. Pokud během tohoto období nebudete slyšet palpitace, existuje možnost zmrazeného těhotenství. Během prvního a druhého trimestru pomocí ultrazvukového přístroje nejen určete srdeční frekvenci a povahu srdečního rytmu, ale také podrobně prostudujte strukturu srdce, abyste zjistili, zda nedošlo k malformacím jejího vývoje..

Po dobu 19 až 22 týdnů je srdeční rytmus slyšen jednoduchým způsobem - porodnický stetoskop. Tento postup se nazývá auskultace a provádí se během každé návštěvy těhotné ženy u lékaře. Se stetoskopem není vždy možné poslouchat. Například je obtížné to udělat, když nastávající matka trpí nadváhou, s vícenásobným těhotenstvím, upevněním placenty podél přední stěny, polyhydramniemi nebo naopak oligohydramniemi. V takových případech je poslech předepsán jinými metodami..

Pokud je během ultrazvuku, který je předepsán všem těhotným ženám, podezření na malformace srdce, je nutná echokardiografie plodu (ultrazvuk srdce), která se zpravidla provádí po dobu 18 až 28 týdnů. Tato metoda umožňuje studovat všechny části srdce a průtok krve v nich. Echokardiografie je obvykle předepisována pacientům starším 38 let, pokud mají tyto děti nebo jejich dříve narozené děti srdeční vady, cukrovku v budoucí matce a také v případě, že během těhotenství trpěla infekčními chorobami. Dalším důvodem provedení echokardiografie je zpoždění intrauterinního vývoje nenarozeného dítěte.

V pozdějších fázích se zpravidla ne dříve než 30 týdnů podrobí všechny nastávající matky kardiotocografii, během níž je zaznamenán srdeční rytmus nenarozeného dítěte. Dříve CTG nedává smysl, protože nahrávky bude obtížné analyzovat a dešifrovat. CGT lze předepsat v dřívějším případě v případě, že jiným způsobem není možné detekovat srdeční kontrakce. Opakované provádění takové zkoušky se vyžaduje v následujících případech:

 • s pozdní gestózou;
 • se jizvou na děloze po operacích;
 • s časným stárnutím placenty;
 • chronická onemocnění ženy;
 • zvýšení nebo snížení objemu plodové vody;
 • se zpožděním ve vývoji plodu v lůně;
 • nemoci nastávající matky, vyskytující se s horečkou;
 • transplantace gestačního věku.

Zhodnoťte výsledek CTG v bodech:

 • od 9 do 12 - stav je normální, nic neohrožuje plod, pozorování pokračují.
 • od 6 do 8 - mírná hypoxie, může být vyžadována léčba, další den je potřeba opakovaná CTG.
 • 5 bodů - zřejmá hypoxie, ohrožení života plodu, indikace císařského řezu.

Během CTG je stanoven základní rytmus a jeho variabilita. Prvním indikátorem je srdeční frekvence, která by za normálních okolností měla být mezi 110 a 160 úderů v klidu a až 190 při pohybu. Variabilita rytmu ukazuje, jak se průměrný srdeční rytmus odchyluje od bazálního, a měl by se normálně rovnat - 5-25 tepů / min. Odchylky od normy mohou naznačovat abnormality plodu, ale diagnózu nelze stanovit pouze na základě těchto parametrů. Další požadované vyšetřovací metody.

Je možné poslouchat fetální srdce na vlastní pěst

Mnoho matek se zajímá, kolik týdnů jsou slyšet tepy nenarozeného dítěte. Doma je obtížné poslouchat jeho údery, zejména na začátku těhotenství. Použití stetoskopu před 25 týdny se vyplatí začít. Slyšení srdce dítěte nasazením ucha do žaludku bude fungovat od 30. týdne. V brzkém termínu (přibližně od 8. do 12. týdne) se to provádí pomocí moderního zařízení - fetálního doppleru. Zařízení se velmi snadno používá, lze jej používat bez asistentů. Kromě toho zaznamenává tlukot srdce a dává mu naslouchat příbuzným.

Video přednáška o CTG plodu (studium srdečního rytmu):

Kdo se narodí - dívka nebo chlapec?

Někteří budoucí rodiče věří, že pohlaví dítěte lze rozpoznat srdečním rytmem. Existuje názor, i když to není vědecky potvrzeno, že chlapcovo srdce bije méně často než dívčí. Zároveň chlapec rytmicky a měkce zaklepe, zatímco dívka chaoticky. Proto se má za to, že z povahy srdečních kontrakcí a jejich frekvence je možné určit, zda se chlapec nebo dítě narodí.

Je nepravděpodobné, že tímto způsobem je možné předpovědět, jaké bude pohlaví dítěte, a i když všechno zapadá do sebe, pak je to jen náhoda.

Závěr

Poslech fetálního srdce po celé týdny je nedílnou a velmi důležitou součástí sledování stavu nenarozeného dítěte po celou dobu těhotenství. Podle povahy tepu a srdeční frekvence můžete zjistit, co se s ním děje v lůně, av případě potřeby včas pomoci..

Poruchy srdečního rytmu (tachykardie) u plodu dítěte: rizika, diagnostika, léčba

Pod tachykardií rozumět různým srdečním patologiím, které se vyznačují zvýšenou srdeční frekvencí. Podobné podmínky mohou nastat u zástupců různých věkových skupin. Existují časté případy odhalení této patologie u plodu dítěte (poprvé byl takový případ popsán ve 30. letech minulého století). Normální srdeční frekvence v embryu je 160 - 180 kontrakcí za minutu, fetální tachykardie je diagnostikována s myokardiální kontrakcí v rytmu 175 - 220 tepů / minutu. Bez ohledu na příčinu onemocnění představuje vážné ohrožení zdraví / života plodu.

Příčiny embryonální tachykardie

Klasifikace tachykardie je poměrně rozsáhlá, většina odrůd nemoci lze zaznamenat u plodu. Důvody vzniku fetální tachykardie během těhotenství jsou vnější, způsobené srdečními patologiemi u matky, a vnitřní, spojené s abnormalitami kardiovaskulárního systému u plodu.

Zvýšená srdeční frekvence embrya se může vyvinout v následujících případech:

 • když matka bere během těhotenství řadu léků;
 • s vývojem hypoxie plodu (hladovění kyslíkem);
 • infekce intrauterinní infekcí také vede ke zvýšení srdeční frekvence;
 • genetické abnormality spojené s chromozomálními abnormalitami;
 • vývoj anémie;
 • endokrinní choroby (obvykle hypertyreóza);
 • patologie respiračního / kardiovaskulárního systému;
 • nerovnováha voda-elektrolyt v důsledku dlouhodobé toxikózy;
 • poruchy výživy vedoucí k nedostatku vitamínů a minerálů.

Snaží se identifikovat příčiny tachykardie genetické povahy v časném těhotenství, protože takové patologie nejsou v současné době léčeny. Je důležité diagnostikovat další systémová onemocnění plodu co nejdříve - anémie, hypoxie a nitroděložní infekce. Jejich chirurgická léčba zabrání mnoha komplikacím, včetně srdečních.

Sinusová embryonální tachykardie se může objevit v přítomnosti následujících provokujících faktorů:

 • prodloužené zvýšené zatížení kardiovaskulárního systému;
 • zrychlení nitroděložního metabolismu;
 • přítomnost vrozených abnormalit kardiovaskulárního systému.

Je důležité vzít v úvahu, že tachykardie pozorovaná u plodu v pozdním těhotenství (po 36. - 38. týdnu) je vnímána jako normální varianta, protože toto je doba intenzifikace prenatálních opatření, často doprovázená zvýšenou výměnou plynu.

Klasifikace fetálních tachyarytmií

Zvýšená srdeční frekvence plodu až 180 - 250 kontrakcí za minutu, podle stávající klasifikace, je charakterizována dvěma hlavními formami patologie:

 1. Hlavním rysem reciproční tachykardie je tvorba zbytečných kontrakcí, zejména v síni (supraventrikulární forma tachykardie). Typicky je taková anomálie diagnostikována po dobu asi 30 týdnů (rozsah výskytu je 24 až 33 týdnů), prognóza může být buď pozitivní (snížení srdeční frekvence na normální) nebo negativní (diagnóza atrioventrikulárního bloku).
 2. Ektopická tachykardie je charakterizována výskytem extra kontrakcí nad sinusovým uzlem u dítěte v lůně, doprovázeným náhodným výskytem extrasystolů.

Diagnóza embryonální tachykardie

Důvodem provádění diagnostických opatření zaměřených na vyšetření kardiovaskulárního systému plodu jsou stížnosti matky, které mohou lékaře posunout správným směrem.

K objasnění diagnózy jsou provedeny následující studie:

 • Ultrazvuk srdce;
 • echokardiografie;
 • Dopplerova studie;
 • vyšetření poslechem;
 • kardiotocografie na fetálním CTG.

Ultrazvuk odhaluje mnoho abnormalit myokardu.

Dopplerova studie je považována za nejvíce informativní typ diagnózy poruch srdečního rytmu per se. S jeho pomocí můžete vyhodnotit, jak se síň embrya stahuje, a také sledovat průtok krve v myokardu.

Kardiotocografie umožňuje sledovat kontrakce dělohy a embryonální srdeční frekvenci, počínaje 30. týdnem.

Kardiotocografie na fetálním CTG

Fetální echokardiografie je studie, která je předepsána pouze v případě, že existují dostatečné důkazy a umožňuje vám studovat strukturu srdce nenarozeného dítěte spolu se stavem velkých cév..

Auskultace je metoda studia práce srdce, která spočívá v naslouchání práci tohoto orgánu pomocí porodního stetoskopu. Fetální tachykardie je detekována počínaje 18. až 20. týdnem - v této době je již srdeční rytmus slyšet tak jednoduchým způsobem.

Příznaky arytmie v embryu

Srdce embrya se začíná stahovat samostatně ve třetím týdnu těhotenství a jeho práci je možné studovat pomocí ultrazvuku pouze 6 týdnů po početí.

Fetální tachykardie ve 12 týdnech je diagnostikována, pokud srdeční frekvence překročí 175 tepů za minutu. Od 12 týdnů a téměř před porodem je normální frekvence kontrakce myokardu 140 - 160 tepů za minutu, za anomálie se považují hodnoty výrazně převyšující tento ukazatel (pro tachykardii - 200 kontrakcí za minutu).

Tachykardie u plodu v pozdním těhotenství je poměrně častým jevem spojeným se zvýšením počtu faktorů, které destabilizují práci srdce matky (nepřímo ovlivňující fetální myokard). Srdeční palpitace u matky (rytmus přesahující 120 tepů za minutu) jsou hlavním příznakem embryonální tachykardie. Tento stav může také naznačovat, že u plodu se začala vyvíjet hypoxie..

Symptomatologie patologie závisí na typu tachykardie:

 1. Etopická forma síní je charakterizována přítomností ložisek tvorby dalších impulsů na stěnách atria (méně často v plicních žilách). Rozhodujícím příznakem této formy tachykardie je těhotná nevolnost a různé projevy kardiovaskulárních poruch. Jsou-li takové útoky pravidelné a trvají dlouho, měla by žena, která nosí dítě, minimalizovat jakoukoli fyzickou aktivitu, vyloučit nervový stres a vyhledat lékaře.
 2. Sinusová tachykardie je považována za klinický příznak, který ukazuje na možnou přítomnost srdečních problémů u plodu. Tyto příznaky vyžadují pečlivé sledování, jinak je šance na rozvoj srdečních chorob značně zvýšena.
 3. Atriální flutter se obvykle projevuje zvýšením srdeční frekvence u plodu až na 400 nebo více tepů za minutu a může naznačovat přítomnost AV bloku (v přítomnosti pravidelných a dlouhodobých útoků).
 4. Příčinou supraventrikulární reciproční formy tachykardie je obvykle embryonální extrasystol síní. Tato podmínka se v průběhu času buď vrátí k normálu, nebo se vyvine v sinusový rytmus. Nejčastěji je reciproční tachykardie diagnostikována po 24 - 36 týdnech těhotenství.

Mezi běžné příznaky tachykardie patří bolest na hrudi těhotné ženy, necitlivost končetin, úzkost, celková slabost a únava.

Léčba tachykardie u plodu a matky

Pokud se záchvaty bušení srdce v matce objevují nepravidelně, je možné, že takové stavy nevyžadují lékařskou úpravu. V každém případě jsou nutné další studie, které pomohou určit, zda tyto případy jsou jednoduše odchylkou od normy nebo naznačují vývoj tachykardie a dalších abnormalit ve vývoji kardiovaskulárního systému plodu..

Je vhodné, aby každá těhotná žena měla ve svém arzenálu domácí dopplerovský monitor, který umožňuje měřit její srdeční frekvenci. Doporučujeme tento postup opakovat nejméně dvakrát denně..

Pokud jsou záchvaty zvýšené srdeční frekvence pravidelné, doporučuje se pro sebekontrolu těchto stavů přijmout následující opatření:

 • eliminovat fyzickou nečinnost (dlouhodobé sezení u počítače / TV), chodit více na čerstvý vzduch;
 • upravte svůj jídelníček (zahrňte do nabídky produkty obsahující „vitaminy srdce“ - hořčík a draslík - jedná se o sušené ovoce, čerstvá zelenina / ovoce, fazole, přílohy z celých obilovin);
 • zahrnout do menu bylinný čaj s uklidňujícím účinkem (balzám citronu, máta má tento efekt).

Pokud byl zahájen útok na tachykardii, měli byste si lehnout / sedět a zkusit se uvolnit, od abstraktů od každodenních problémů, což usnadňují dechová cvičení. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc včas, když se těhotná žena začne trápit rychlým srdečním tepem.

Pokud záchvaty rostoucí srdeční frekvence začínají pravidelně, je léčba tachykardie prováděna v nemocnici, jinak je léčba drogy (pokud je uvedeno) prováděna ambulantně.

Před 32. týdnem těhotenství se nedoporučuje jmenovat antiarytmika (s výjimkou případů ohrožení života matky nebo plodu), protože mnoho z těchto léků může více poškodit srdce plodu než dobré.

Od 36. týdne se drogová terapie stává hlavním způsobem léčby tachykardie, protože se předpokládá, že v pozdějších stádiích těhotenství se poměr rizika ke zdraví plodu k poškození způsobenému léky prudce mění směrem k prvnímu faktoru.

Výběr konkrétního léčebného režimu závisí na výsledcích diagnostických studií:

 • léčebný režim pro polymorfní žaludeční tachykardii zahrnuje podávání hořečnatých přípravků v kombinaci s propranololem a lidokainem;
 • při srdeční frekvenci vyšší než 220 kontrakcí za minutu se předepisují amiodaron nebo sotalol - antiarytmika, která mohou zastavit útok na tachykardii;
 • pokud existuje podezření na intrauterinní myokarditidu, je předepsán „Dexamethason“, který se užívá 1 až 2 týdny.

Jmenování beta-blokátorů (standardní lék na ischemickou chorobu srdeční) v případě fetální tachykardie je považováno za neúčinné, protože hlavní aktivní složkou léků této skupiny není schopna překonat placentární bariéru.

Důležité: Léčba tachykardie samoléčbou je přísně zakázána, protože předávkování antiarytmiky může způsobit smrt plodu.

Prognóza tachykardie u plodu

Při včasné diagnostice patologie spojené s abnormalitami srdečního rytmu lze tachykardii eliminovat v devíti z deseti případů, což je považováno za dobrý ukazatel.

Prognóza týkající se výsledků léčby embryonální tachykardie u plodu závisí na kombinaci faktorů: forma patologie, období výskytu (diagnóza), charakteristika plodu a samozřejmě matka.

Sinusová embryonální tachykardie se ve většině případů normalizuje během prvního roku života dítěte.

V případě indikací lékové léčby fetálních tachyarytmií se antiarytmika podávají transplacentální metodou. Kurzová terapie v nemocnici je doprovázena neustálým sledováním koncentrace léků v pupeční šňůře.

Existují vysoce rizikové léky, které při nesprávném dávkování mohou vést k srdeční zástavě embrya, takže prognóza závisí na použitých drogách a na přísném dodržování dávky a frekvenci jejich příjmu.

Prevence fetální tachykardie

Je třeba začít pečovat o zdraví budoucího dítěte ve fázi plánování početí. K tomu musí nastávající matka opustit všechny špatné návyky a provést rutinní vyšetření k detekci chronických patologií těla.

Specifičnost těhotenství spočívá v tom, že v tomto období může budoucí matka projevit nemoci, které ji dříve nerušily (protože postupovaly v mírné nebo asymptomatické formě). Tachykardie také patří k těmto nemocem..

Příjem během celého těhotenství bylinných sedativ je schopen minimalizovat záchvaty bušení srdce na minimum. Velice důležitá je ochrana nastávající matky před jakýmkoli konfliktem, stresem, nervózním a fyzickým stresem. Organizace správné stravy je také důležitá:

 • příjem sladkých a mastných potravin by měl být omezen: nadměrný přírůstek na váze může mít nepříznivý vliv na fungování kardiovaskulárního systému;
 • nízkotučné mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina by měly tvořit základ každodenního menu těhotné ženy;
 • káva, alkoholické nápoje během těhotenství - negativní faktory, které ovlivňují zdraví plodu.

Příjem vitamínových komplexů a mikroelementů je povinným opatřením, aby se zabránilo výskytu mnoha komplikací během těhotenství, kdy nastávající matka potřebuje pečovat o své zdraví i stav narozeného dítěte. Nezávislý příjem vitamínů je však nepřijatelný - množství a složení minerálů a vitamínů určuje lékař. Při absenci kontraindikací se doporučuje mírná fyzická aktivita (lehká tělesná výchova, vodní procedury v bazénu).

Fetální tepový týdenní stůl u chlapců

Fetální srdeční frekvence týdně u chlapců a dívek (tabulka normálních ukazatelů)

Srdeční rytmus plodu podle týdnů těhotenství se liší v četnosti mrtvic, rytmu a dalších ukazatelích. Poslech srdečních kontrakcí embrya umožňuje porodním asistentkám posoudit zdraví nenarozeného dítěte. Od zkušených porodníků v ranných stádiích zjistíte, kdo se má narodit po 9 měsících - chlapec nebo dívka.

Medicína nedokáže vysvětlit, proč se určitá skupina buněk v embryu začíná stahovat a objevuje se srdeční tep. Heartbeat je jediným ukazatelem po dobu 4–12 týdnů, podle nichž lze určit, že se uvnitř ženy vyvíjí nový život. Po 16 až 20 týdnech těhotenství začínají dobře pociťované pohyby plodu, třes, mrtvice.

Jak zjistit tep nenarozeného dítěte

V různých časech může být srdeční rytmus embrya stanoven těmito metodami:

 • Ultrazvuk - od 4 do 20 týdnů;
 • poslech z fonendoskopu - od 20 týdnů. před porodem;
 • poslouchání přijímačem - od 20 týdnů. před porodem;
 • echokardiograf - v posledních stádiích těhotenství;
 • kardiotocograph - používá se při porodu.

V počátečních fázích těhotenství zobrazuje srdeční rytmus ultrazvuk. Studie je bezpečná pro plod, umožňuje identifikovat možné abnormality. Ultrazvuk se provádí podle plánu:

 • 10-13 týdnů - první (transvaginální ultrazvuk);
 • 20-22 týdnů. - druhý (transabdominální);
 • 32-34 (7-8 měsíců) - třetí.

Během porodu nebo v případě diagnostiky abnormalit u budoucího dítěte se používá kardiotograf nebo echokograf. Během těhotenství je ke žaludku těhotné ženy připojen speciální pás se senzory. Porodník naslouchá klepání a určuje, jak se děloha stahuje, jak dítě trpí porodem, zažívá hladovění kyslíkem.

Tepová frekvence

První kontrakce srdce embrya se objevují již ve 4–6 týdnech těhotenství. Někteří lékaři říkají, že srdeční buňky začnou bít u plodu 12-14 dní po početí. Pomocí citlivého zařízení pro externí vyšetření můžete vypočítat snížení za 2 měsíce.

Podle porážky v prvních měsících může zkušený porodník snadno určit dobu těhotenství a dokonce i pohlaví dítěte. Až 12–13 týdnů pracuje malý motor jinak, v závislosti na období, měnící rytmus a frekvenci kontrakcí. Profesionální gynekolog, pokud jde o srdeční frekvenci embrya, bude schopen s velkou jistotou říci, že máma bude mít chlapce nebo dívku. Přesnější předpověď může být poskytnuta po 20 týdnech. těhotenství.

Takže až 6-8 týdnů, hlavní orgán dítěte rozdává 110-130 bpm. 9-10 týdnů - snížení se zvýší na 170-190 zdvihů. Od 11 do 13 - redukce jsou sníženy, dosahující 140-160 tepů / min. Od 12-13 týdnů. rytmus a frekvence jsou normalizovány, nastaveny v rámci 140-160 tepů až do samého narození. Od 13 týdnů se gynekolog a porodník přepne do výzkumné formy auskultace.

Rychlost vývoje plodu je určena srdeční frekvencí:

 • 7 týdnů - mělo by dojít ke snížení o 110 - 130 za minutu;
 • 12-13 týdnů - 140 až 160 tepů za minutu.

Embryo srdeční frekvence tabulka

V případě odchylky od normy ve větší či menší míře by měla být zvláštní pozornost věnována zásobování plodu kyslíkem, což je známkou doprovodných onemocnění těhotné ženy. Odchylky od normy mohou být výsledkem vývoje patologií embrya, ale je obtížné to posoudit bez dalších studií.

Tlumené tóny, které jsou během zkoušky slyšet, mohou být výsledkem:

 • polyhydramnios;
 • přítomnost nadváhy u těhotné ženy;
 • připevnění dětského místa na přední stěnu dělohy.

Absence srdečních třesů naznačuje smrt plodu a vyžaduje chirurgický zásah, umělou stimulaci porodu.

Stanovení raného pohlaví

Oficiální medicína popírá možnost určení pohlaví dítěte pomocí tluku. Četné experimenty byly provedeny po celém světě, podle výsledků kterých je možné s jistotou předpovědět 60-70%, kdo se má narodit - chlapec nebo dívka. U chlapců bije srdce častěji, u dívek je frekvence kontrakcí o něco nižší než 140. srdeční rytmus budoucích chlapců po 12 týdnech je více než 140 tepů / min.

Předpovídání pohlaví brání další faktory, které určují srdeční frekvenci. Chlapec nebo dívka se mohou aktivně pohybovat při poslechu nebo naopak relaxovat.

Jako alternativa nebo kromě metody výpočtu srdeční frekvence existují lidová znamení, která pomáhají určit pohlaví budoucí arašídy. Pokud existuje chlapec, má žena těžkou toxikózu, akutní břicho, pokud matka dává přednost jídlu sladkostí, pak bude dívka. Takových lidí bude spousta a navzdory staletým praktikám jsou zde i vynechávání.

Metoda výpočtu srdeční frekvence u embrya je relevantní po 12-13 týdnech, kdy se formují genitálie. V raných fázích je stanovení pohlaví obtížné kvůli proměnlivému rytmu. Ale po 20 týdnech je 100% možné pomocí ultrazvuku zjistit, zda chlapec nebo dívka žije v břiše své matky.

Slyšet první srdeční tep srdce vašeho budoucího dítěte je snem každé ženy. Celkově nezáleží na nastávající matce, zda se narodí chlapec nebo dívka, hlavní věc je, že dítě je zdravé a plné. Metoda stanovení pohlaví dítěte srdečním rytmem však zůstává pro mladé rodiče velmi zajímavá. Přestože u všech předpovědí na období 9 měsíců bude jasné, chlapec nebo dívka se vyvíjí v matčině žaludku.

Srdeční frekvence plodu za týden, jehož tabulka je uvedena níže, ukazuje normální srdeční frekvenci. Srdeční frekvence je důležitým kritériem pro hodnocení stavu dítěte, proto se nutně měří při každé návštěvě prenatální kliniky.

Dítě v lůně se vyvíjí každý den. Srdce je tvořeno ve 4. týdnu výskytu embrya a je to zkumavka, která se již v 5. týdnu začíná stahovat. O 8-9 týdnů se orgán stává čtyřkomorovým.

Protože plod je zbaven možnosti dýchat sám, ale přijímá kyslík mateřskou krví, srdce má oválné okno, díky čemuž kyslík zásobuje všechny orgány dítěte. Po narození se díra uzavře.

Tepová frekvence závisí na gestačním věku:

 • od 5 do 8 týdnů je norma 120 až 170 bpm;
 • od 9 do 14 týdnů - 170-190;
 • od 15 do 32 týdnů - 130 - 160;
 • od 33 do 42 týdnů - 140 - 160.

Tabulka č. 1 uvádí srdeční frekvenci týdnů v prvním trimestru. Během porodu je srdeční frekvence velmi důležitým ukazatelem, který lékař monitoruje před a po kontrakcích, aby určil fetální odpověď na děložní kontrakce. Tlukot srdce je slyšet speciálními senzory, které zobrazují počet úderů na monitoru, nebo porodním stetoskopem.

Během návštěvy na prenatální klinice je žena vyšetřena porodníkem, který vede její těhotenství. Lékař vypracuje doporučení pro screeningová vyšetření, která podávají ucelený obrázek o vývoji plodu, jakož i ultrazvukové vyšetření, kde odborník sleduje vývoj fetálních orgánů a jeho celkový stav. Fetální srdeční frekvence se určuje několika způsoby: ultrazvuk, auskultace, EKG, CTG.

Práce srdce plodu je hodnocena pomocí ultrazvuku následovně. Ultrazvukové vyšetření srdce se provádí od 4 do 20 týdnů. V raných stádiích je ultrazvuk prováděn transvaginálním převodníkem a v pozdějších stádiích je transabdominální. Tato diagnóza umožňuje identifikovat abnormality ve vývoji srdce, a to i v raných stádiích.

Pokud embryo, které má KTP 8 mm, nemá srdeční rytmus, může to znamenat nevyvinuté těhotenství. Pro vyvrácení nebo potvrzení diagnózy lékař předepíše druhý ultrazvuk za týden. Nepříznivou prognózou v prvním trimestru je srdeční frekvence nižší než 85-100 tepů / min a více než 200 úderů. V tomto případě by těhotná žena měla být léčena s cílem normalizovat práci plodu. Tabulka 2 ukazuje hodnoty srdeční frekvence od 10 do 14 týdnů.

V trimestrech II a III specialista určuje umístění srdce v hrudníku, měl by zabírat 1/3 objemu a také určuje rytmus kontrakcí. Srdeční frekvence se pohybuje od 140 do 160 tepů / min. Při zkoumání fetálního srdce může lékař detekovat bradykardii, když je srdeční frekvence nižší než 120 tepů, nebo tachykardii, když je počet mrtvic až 160.

Hlavní výhodou ultrazvuku je možnost jeho použití ve velmi časných stádiích těhotenství. Vyšetření tímto způsobem po 18 týdnech jsou zvláště cenné, protože jiné metody nejsou tak účinné..

Echokardiografie je hlubší diagnostická metoda, která umožňuje vidět strukturu a funkci srdce a práci krevních cév. Tato metoda je předepsána pro těhotné ženy od 18 do 28 týdnů. V raných stádiích je echokardiografie neúčinná, protože orgán je stále velmi malý, a v pozdějších stádiích je množství plodové vody malé, což komplikuje vyšetření. Při echokardiografii se kromě obvyklé ultrazvukové diagnostiky používají ještě 2 vyšetřovací metody: M-režim a Dopplerometrie, které ukazují kompletní obraz srdce a pravděpodobnost průtoku krve.

Echokardiografie je předepsána těhotným ženám v ohrožení: věk matky nad 38 let, infekční onemocnění během těhotenství, diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění u matky, zhoršené srdce plodu.

Auskultace se používá od 20. týdne těhotenství k poslechu srdečních zvuků plodu. Tato metoda se provádí pomocí porodního stetoskopu, speciální trubice, jejíž jeden konec se aplikuje na břicho nastávající matky a druhý na ucho porodníka. Žena by teď měla ležet na zádech na gauči. Vyšetření se provádí nejen při každé návštěvě konzultace těhotných žen, ale také během porodu každých 15–20 minut.

Tato diagnóza umožňuje určit polohu plodu. Pokud lékař jasně naslouchá tahům těsně pod břišním knoflíkem těhotné ženy, pak je dítě v hlavě, pokud je v oblasti pupku slyšet srdeční rytmus - plod má laterální podání a pokud jsou údery slyšeny nad tlačítkem břicha - plod je v pánvové podobě..

Nejsnadnější a nejdostupnější metodou je poslech srdečního rytmu plodu pomocí porodního stetoskopu..

Kardiotocografie současně zaznamenává fetální srdeční frekvenci a kontraktilní pohyby dělohy. Tato diagnostická metoda se provádí od 32 týdnů těhotenství i během porodu. Speciální senzory jsou připevněny na břicho těhotné ženy, záznam je prováděn po dobu 1 hodiny, poté lékař vyhodnotí srdeční frekvenci a odezvu tónů na kontrakce nebo pohyby plodu.

CTG není povinnou zkouškou, ale provádí se v těchto případech:

 • zvýšená tělesná teplota těhotné ženy;
 • těžká gestóza;
 • jizva na děloze;
 • diabetes mellitus a arteriální hypertenze;
 • antikoncepce v případě slabé práce;
 • odložené nebo předčasné těhotenství;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • zpoždění ve vývoji plodu;
 • hypoxie.

Pokud zařízení CTG zaznamenalo méně než 70 úderů / min po dobu 1 minuty, pak to může znamenat nedostatečnou produkci kyslíku, retardaci intrauterinního růstu, nebo to může být normální indikátor s pánevním projevem dítěte.

Pokud se srdeční frekvence odchýlí od norem, je třeba provést další vyšetření těhotné ženy, aby se identifikovaly patologie vývoje embrya..

Proto je nutné včasné vyšetření těhotné ženy. V případě potřeby by se žena měla podrobit léčbě a rozhodnout o načasování a způsobu porodu.

Informace zveřejněné na tomto webu slouží pouze pro informaci. Před použitím v praxi se vždy poraďte s lékařem.

Fetální tlukot týdně: funkce a normy v tabulce

Fetální srdeční rytmus je důležitou vlastností, která umožňuje lékařům a matce pochopit, jak dobře se dítě cítí v děloze. Začnou měřit dříve než jiné vitální funkce a pokračují v průběhu těhotenství a porodu. V tomto ohledu mají matky spoustu otázek o srdeční frekvenci..

Jak se utváří srdce?

Srdce dítěte začíná tvořit jedno z prvních. Žena si dosud neuvědomuje, že je těhotná a drobky již mají intenzivní organogenezi srdce a hlavních cév. Tento proces začíná ve druhém týdnu těhotenství (od data početí).

V embryu se v prvním týdnu jeho existence vytvoří dvě srdeční embrya - endokardiální trubice. Postupně se sloučí do jedné, ale dvouvrstvé. Nejrychlejší růst zkumavky nastává po 3 týdnech těhotenství (první týden od začátku opožděné menstruace). Srdeční trubice embrya má navzdory své miniaturní velikosti poněkud složitou strukturu: má pět sekcí, které budou tvořit síň, komoru, žilní sínus, arteriální baňku a kmen.

Srdce dítěte získává charakteristický vzhled po 5 týdnech ode dne početí, tj. Po 7 porodnických týdnech. V tomto bodě je srdce již rozděleno na pravou a levou polovinu, oddělené dvěma oddíly.

Je pozoruhodné, že k vytvoření srdce nedochází tam, kde je tento orgán obvykle umístěn, ale v cervikální oblasti. Jak se vyvíjí, orgán postupně sestupuje na místo, kde bude hrudník později. Na cestě tam se srdce otočí a ty útvary, které se tvořily nahoře, jsou dole.

Tento proces je velmi komplikovaný, a proto jakékoli porušení v něm může způsobit hrubou patologii, například srdce zůstane v krční oblasti nebo se neobrátí, a poté bude jeho vrchol snížen.

Ve 4. týdnu embryonálního vývoje se vytvoří interventrikulární septum, orgán je rozdělen na 2 části. V 6. týdnu vývoje dítěte se v septum vytvoří oválné okno a srdce se stává tříkomorovou. V 7. týdnu začíná proces vytváření dalšího septa a končí na konci 8. týdne a srdce se stává čtyřkomorou, jako v každém z nás.

Srdce začíná bít v embryu na konci 5. týdne těhotenství, což může být stanoveno ultrazvukem. Neexistují žádné jiné způsoby, jak slyšet malé srdce bušení v raných fázích..

Období od 2 do 8 týdnů embryonálního období (od 4 do 10 týdnů těhotenství) je kriticky důležité.

S jakýmkoli teratogenním faktorem může být narušena tvorba srdce a krevních cév, což je plné vývoje defektů, někdy neslučitelných se životem. Škodlivé návyky žen, nepříznivé podmínky prostředí, škodlivé výrobní faktory atd. Mohou mít takový účinek..

Kdy a proč měřit?

Od konce 5. týdne do samotného okamžiku narození se srdeční frekvence plodu měří při každém ultrazvukovém vyšetření. Nejedná se o poctu tradici, ale o důležitou charakteristiku stavu dítěte v době vyšetření. Zkratka srdeční frekvence - srdeční frekvence je uvedena v ultrazvukovém protokolu, jakou frekvencí srdce dítěte klepe.

V různých stádiích těhotenství se objevují další metody naslouchání dětskému srdci. Přibližně od 18. porodnického týdne lze provést echokardiografii. Ultrazvuk s dopplerem a barvou dává představu nejen o tom, jak dobře se tvoří srdce a jak to klepe, ale také o tom, jak krev cirkuluje ve velkých cévách.

Od poloviny druhého trimestru se používá metoda auskultace - poslech pomocí porodnické trubice se širokým distálním koncem (stetoskop). To je v kanceláři každého porodníka-gynekologa a postupem naslouchání obvykle začíná každé plánované jmenování těhotné ženy. Tato metoda neumožňuje počítat srdeční frekvenci v numerické hodnotě, ale dává lékaři představu o tom, jak rytmicky a jasně srdce dítěte bije, a navrhuje jeho prezentaci - když je detekován srdeční rytmus pod pupkem, ženy mluví o prezentaci hlavy, když bije v pupku, doprava nebo nalevo od něj navrhují příčné uspořádání drobků, a pokud je slyšet tep srdce nad pupkem, s vysokou pravděpodobností je dítě v pánevní prezentaci.

Metoda však není příliš přesná, zejména u polyhydramnií, kdy srdeční rytmy nejsou slyšeny dobře, s nízkou hladinou vody, s dvojčetným nebo trojitým těhotenstvím, a také pokud má matka obezitu nebo placentu umístěnou na přední stěně.

Od 30. týdne těhotenství je k dispozici další metoda - CTG (kardiotocography). Děje se to jak podle svědectví, tak pro kontrolu všech nastávajících matek. Metoda je založena na registraci dvou indikátorů pomocí senzorů - zaznamenávají se srdeční a fetální pohyby a monitoruje se také vztah mezi pohyby a srdeční frekvencí (to je typické pro děti).

Při porodu je také často nutné zaznamenávat srdeční frekvenci a kontrakce připojením CTG senzorů k ženě při porodu. To monitoruje stav plodu během porodu.

Žena doma slyší tlukot srdce bít několika způsoby, ale všechny jsou určeny pouze k uspokojení zvědavosti - jejího vlastního a budoucího otce. Žena potřebuje speciální lékařské znalosti, aby porozuměla tomu, co to nebo co mění rytmus srdečního rytmu dětského srdce. Nemluvíme o situacích, kdy lékař doporučuje sledování srdečního tepu doma - v tomto případě používají speciální přenosné fetální monitory, které jsou dávány nastávající matce na chvíli, aby mohla následovat doporučení lékaře.

Porodnický stetoskop lze také použít pro domácí poslech - po 24 týdnech těhotenství, ale tato metoda není dostupná ženě sama, protože někdo jiný, jako je její manžel, bude poslouchat. Fetal dopplers jsou dnes v prodeji - malé nástroje s ultrazvukovým senzorem. Můžete ji používat doma již od 13-14 týdnů těhotenství.

Hlavním problémem je najít místo poslechu, které, jak ukazuje praxe, není získáno okamžitě. Můžete použít obvyklý fonendoskop - po 32 týdnech těhotenství, nebo se pokusit poslouchat srdce dítěte uchem skrz břišní stěnu, ale za tímto účelem by mělo být dítě vhodně umístěno - čelem k břišní stěně.

Srdeční frekvence je ukazatelem, o kterém lékaři nemají konsenzus. Často se věří, že nemá vysokou diagnostickou přesnost, protože může existovat mnoho důvodů, proč může srdeční rytmus zpomalit nebo zrychlit, a dokonce i obvyklé vzrušení matky nebo jejího neklidu bude nutně ovlivňovat výsledek srdeční frekvence. Proč pak změřit tepovou frekvenci??

Za prvé, pro diagnostiku samotného těhotenství - po 5 týdnech. Malé vajíčko plodu nemusí být viditelné v děložní dutině, ale jeho bití a charakteristický zvuk zabrání lékaři dívat se na dítě. Za druhé srdeční sval dítěte reaguje na jakékoli změny jeho stavu, což může být důležité v rámci komplexního posouzení plodu. Jako nezávislé opatření, které vám umožní stanovit diagnózu, se měření srdeční frekvence neobjeví. Příznivě však doplňuje informace, které lze získat během ultrazvukových laboratorních testů.

Ale v procesu porodu dítěte v nemocnici je měření srdeční frekvence přímou známkou jeho stavu. Akutní hypoxie během porodu je pro dítě velmi nebezpečná a předpovědi budou záviset na tom, jak rychle se o tom lékaři dozvědí a rozhodnou se o dalším řízení práce..

Normy

Než začneme mluvit o normách srdeční frekvence, je důležité si uvědomit, že v procesu formování kardiovaskulárního systému srdce dítěte naráží nerovnoměrně. Po 8 týdnech se rytmus obvykle stává sebevědomějším a jasnějším.

Většina z tohoto parametru je individuální. Pokud žena trpí toxikózou nebo má nachlazení nebo SARS, srdeční frekvence dítěte se vždy zvýší a vyšetření během tohoto období dá nadhodnocení. Pokud matka ležela na zádech po dlouhou dobu, v důsledku čehož byla vena cava vymáčknuta těhotnou dělohou, může být srdeční frekvence snížena, ale po změně polohy těla se po chvíli vrátí do normálu.

Dítě v lůně spí a je vzhůru a v těchto dvou stavech má jinou srdeční frekvenci. V pozdějších fázích těhotenství je dítě docela emotivní, slyší hodně, cítí se, může se cítit děsivě a srdeční sval nejprve reaguje a dává nadhodnocené čtení srdeční frekvence.

Normy pro raná a pozdní období se liší, jak je vidět z datových tabulek.

Normativní tabulka srdeční frekvence - časná data

Termín, týdny.

Rozsah srdeční frekvence (tepy za minutu)

5

6

7

8

9

10

jedenáct

12

13

14

Tabulka normativních hodnot srdeční frekvence - druhá polovina těhotenství

Termín, týdny.

Rozsah srdeční frekvence (tepy za minutu)

15 - 32

32 - 38

38 - 42

Lze tyto standardy považovat za přísné? Ne, protože drobky mohou být ovlivněny velkým počtem faktorů. Mírná odchylka srdeční frekvence v jednom nebo druhém směru je zcela povolena.

Pokud má lékař na základě výsledků srdeční frekvence určité obavy o zdraví a stav dítěte, musí předepsat další vyšetření.

Odchylky a důvody

Neshoda srdečního rytmu dítěte s průměrnými normami však nemůže ženy vyděsit. Poté, co lékař uslyší, že srdeční frekvence není normální, nastávající matka se začíná obávat, což dále zhoršuje situaci - během stresu v ženském těle dochází ke zvýšené tvorbě adrenalinu a kortizonu (stresové hormony), které nezaznamenává srdeční sval dítěte. Zvažme proto klidně možné příčiny odchylek od normy.

Nízká srdeční frekvence

Vaše dítě má bradykardii. Srdce bije pomaleji, než je nutné po celou dobu těhotenství. Nejčastěji se to děje v posledním třetím trimestru, kdy se dítě stísní, když začne placenta stárnout a je horší schopna se vypořádat s výměnou plynu a výživnými funkcemi..

Fetální bradykardie je považována za stav, při kterém je srdeční frekvence snížena na 110 tepů za minutu nebo méně. Mějte na paměti, že během CTG může srdeční frekvence na tyto hodnoty klesnout, ale pak se vrátí na původní čísla. Bradykardie - trvalé snížení srdeční frekvence, které je pozorováno během vyšetření.

Sama bradykardie nenaznačuje žádné konkrétní onemocnění, ale lékaři s ní zacházejí velmi opatrně, protože vždy říká, že stav dítěte je výrazně narušen. Pokud žena vede nezdravý životní styl - slyší, konzumuje alkohol a drogy během těhotenství, zpomaluje srdeční frekvenci plodu. Srdeční rytmus dítěte se často zpomaluje v důsledku přítomnosti anémie u matky (z tohoto důvodu je ve třetím trimestru častěji pozorována odchylka srdeční frekvence ve směru poklesu)..

Pokud má žena nízkou nebo vysokou vodu, může být narušen stav plodu. Porušení množství plodové vody je diagnostikováno poměrně snadno a celé těhotenství je u těchto žen prováděno co nejpřesněji. Důvodem může být žena užívající léky na spaní, zneužívání sedativ. Někdy přetrvávající bradykardie naznačuje vrozené malformace.

Pomalý srdeční rytmus srdce dítěte je vždy varovným signálem, protože to naznačuje, že dítě je ve stavu dekompenzace, to znamená, že porušení je již alespoň chronické a tělo dítěte již nemá prostředky a příležitosti k vyrovnání toho, co mu chybí. U bradykardie mohou naznačovat těžkou intrauterinní chronickou hypoxii (kyslíkové hladovění), placentární nedostatečnost, placentární infarkt, těžký Rh konflikt u Rh-negativní ženy s Rh-pozitivním dítětem, mechanické zadušení pupeční šňůrou (zapletení kolem krku).

Lékaři by měli okamžitě reagovat na bradykardii. Je nutné zjistit příčinu, která vedla ke stavu, a odstranit ji co nejdříve. Pokud to není možné zřídit nebo vyloučit, provádí se včasná císařská sekce nouzového stavu, která zachrání život dítěte a jeho zájmy.

Jediným případem, kdy bradykardie není indikací pro urgentní hospitalizaci, je odhalení zpomalení srdeční frekvence v důsledku dočasných poruch oběhu (vymačkaná vena cava, pupeční šňůra vytlačená dítětem uvnitř dělohy). Obvykle je žena požádána, aby chodila a chodila půl hodiny, vrátila se a znovu se podrobila prohlídce. Fyziologicky stanovená bradykardie během opakovaného vyšetření není potvrzena.

Pokud jsou výsledky srdeční frekvence opět podhodnoceny, žena je hospitalizována, protože její stav a stav drobků může vyžadovat lékařský zásah kdykoli.

Zvýšená srdeční frekvence

Přeceňovaná srdeční frekvence plodu je méně nebezpečná než snížená. Již bylo řečeno, že důvodem takových výsledků je strach, stres. Ale i když to není stres, často bijící srdce je známkou toho, že dítě bojuje, jeho stav je kompenzován. Vysoké srdeční frekvence se nazývají tachykardie, říkají o ní, pokud srdeční frekvence překročí 175 tepů za minutu. Odchylka by měla být také stabilní, trvalá. Výjimkou je období od 8 do 11 týdnů těhotenství, kdy vysoký rytmus srdeční frekvence je fyziologicky stanovenou normou.

Příčinou zvýšení frekvence mohou být špatné návyky matky i některé její nemoci. Například s hyperfunkcí štítné žlázy, kdy hladina jejích hormonů stoupá, může být pozorována změna frekvence srdečního rytmu jak dítěte, tak jeho matky. V případě těžké toxikózy, pokud se zvracení ženy stane obvyklým, se zvyšuje pravděpodobnost dehydratace, a v tomto případě je srdce dítěte slyšet s definicí tachykardie. Příčinou fetální tachykardie může být srdeční choroba matky, zhoršená funkce ledvin.

Dítě může mít své osobní důvody pro častý srdeční rytmus - strukturální poruchy placenty (její defekty), přítomnost nitroděložní infekce, hypoxie v počátečních fázích.

Hladina kyslíku, pokud byla nedávno zahájena, je dokonale kompenzována tělem dětí, což nutí jeho nadledvinky pracovat aktivněji. Zatímco stav je kompenzován, srdeční frekvence je zvýšena, jakmile bradykardie nastane po tom, oni říkají, že stav plodu se zhoršil - přestal bojovat a kompenzoval nedostatek kyslíku. Bez naléhavé pomoci může zemřít.

Je třeba poznamenat, že některé chromozomální abnormality jsou také charakterizovány příliš častým srdečním rytmem. Například plod s Downovým syndromem velmi často trpí souběžnou tachykardií. Ale pro diagnostiku chromozomálních abnormalit nestačí poslouchat srdce, proto existuje systém diagnostických opatření.

Kluk nebo holka?

Když už mluvíme o srdečním rytmu plodu, je obtížné se nezabývat tématem určování pohlaví nenarozeného dítěte srdeční frekvencí. Přes skutečnost, že na nádvoří XXI století, mnozí stále věří, že frekvence bití srdce dítěte může naznačovat pohlaví embrya. Věří, protože chtějí uvěřit, a není možné určit pohlaví dítěte v raných stádiích jinak - ultrazvukové vyšetření až 15–16 týdnů nemůže spolehlivě odpovědět na otázku, jaké pohlaví žena očekává..

Odborníci říkají, že neexistuje vztah mezi pohlavím dítěte a jeho srdečním tepem. Sexuální drobky se tvoří v době sloučení pohlavních buněk rodičů. Pokud jsou chromozomy v posledním páru stejné jako XX, narodí se dívka, pokud je XY chlapec. Organogeneze srdce se vyskytuje stejným způsobem u embryí obou pohlaví, orgán a jeho funkce se vyvíjejí týždenně, jinak by lékaři měli dvě diagnostické tabulky - jednu s srdeční frekvencí pro chlapce, druhou - s srdeční frekvencí pro dívky.

Zároveň jsou ženská fóra plná zpráv a diskusí o této otázce, jako by nikdo neslyšel názor odborníků. Dívka je připsána častějším srdečním rytmem, chlapci jsou vzácnější. U dívek, říkají odborníci na lidové metody pro určování sexu, bije srdce přerušovaně, nezřetelně a u chlapců - rytmicky. Ve skutečnosti se nekonzistentní a nejasný rytmus srdečního rytmu dětského srdce objeví pouze v jednom případě - pokud má dítě vrozené srdeční vady. A na tom nezáleží, chlapec uvnitř dělohy nebo dívka. Nemocná srdce opravdu bila s rozdílem od zdravých.

Pokud je dítě zdravé, nezáleží na jeho pohlaví - srdce bude rytmicky a jasně bít u dívek i chlapců.

Chcete-li zjistit pohlaví, je-li to důležité, je nutné provést ultrazvuk po dobu 14 týdnů nebo darovat krev v rámci neinvazivního prenatálního testu DNA. Ultrazvuk dává odpověď s přesností 80%, test DNA - s přesností 99%.

Dalším běžným mýtem o srdeční frekvenci je to, že během těhotenství po IVF s kryoprotocolem bije srdce dětí pomaleji. Jak je vidět z výše uvedeného, ​​není to pravda. Kryokonzervace zárodečných buněk a embryí snižuje jejich životaschopnost, ale neovlivňuje vývoj embryí, pokud je implantace úspěšná.

Pozorné matky poslouchají srdce svého dítěte během ultrazvukového vyšetření nebo doma samy s klesajícím srdcem, objevuje se něha a klid, úroveň stresu ženy v té době klesá a to je pravda.

Úder srdce dítěte je nespornou známkou nového života uvnitř. Vědět o ní je jedna věc, ale slyšet je další.

Dozvíte se, jak je srdeční rytmus zaznamenán podle výsledků ultrazvuku v 7. týdnu zátěže v dalším videu.

Články O Neplodnosti