Hlavní Analýzy

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství se může zvýšit jak z vnitřních, tak z vnějších. Během těhotenství by žena měla léčit její pohodu se zvláštní pozorností. Nyní je zodpovědná nejen za svůj zdravotní stav, ale také za život svého nenarozeného dítěte. Dříve se mírný nárůst teploty nebral tak vážně a zvládal doma, pak to v novém stavu není přípustné. Příčiny hypertermie mohou být jak vnitřní procesy (patologické nebo fyziologické), tak vnější faktory. Snížení hodnot teploty u nastávajících matek je méně časté.

Přirozené zvýšení tělesné teploty

V druhé polovině menstruačního cyklu pracuje v těle ženy dočasně sekreční žláza. Vzniká po uvolnění vajíčka a nachází se na vaječníku. Tato formace se nazývá corpus luteum. Tím, že produkují progesteron, připravují gonády ženské tělo na těhotenství. Se zvýšením tohoto hormonu se svalová tkáň uvolňuje a dochází k přirozenému zvýšení tělesné teploty. Nejsou žádné známky nemoci. Ženy si ve druhé fázi cyklu často nevšimnou zvýšení teploty, protože nemají důvod ji měřit.

S nástupem těhotenství začíná nastávající matka pečlivě sledovat své zdraví. Při náhodném měření teploty žena odhalí nadhodnocenou hodnotu. Tento stav děsí a činí nervy matek, což není pro novou situaci příliš dobré..

Odborníci jednomyslně ujišťují, že teplota 37 v počátečních stádiích je přirozený proces, který nepředstavuje vážné ohrožení plodu. Toto tvrzení však není ve všech případech pravdivé..

Po implantaci fetálního vajíčka do děložní sliznice prochází ženské tělo kardinálními změnami. Během tohoto období dochází ke zvýšení citlivosti s ohledem na všechny faktory prostředí, takže nastávající matka je velmi citlivá na kolísání teploty, změny okolních podmínek i další podmínky. K termoregulaci těhotného těla a metabolickým procesům v jejím těle dojde nyní jinak. Na začátku těhotenství jsou všechny systémy upraveny do nového stavu, proto nemohou pracovat v předchozím ladícím režimu. Změny mohou způsobit cokoli - od interních psychologických zážitků po povětrnostní podmínky. V jakékoli fázi těhotenství se nedoporučuje zůstat dlouho pod spalujícím sluncem nebo být zima, měli byste se pečlivě léčit sami a svou novou pozici.

Patologická hypertermie

S narozením nového života v mateřském lůně dochází ke snížení odporu těla. Jak ukazuje lékařská praxe, každá druhá nastávající matka čelí v prvních týdnech příznakům nachlazení. U většiny zástupců slabšího pohlaví dochází k zotavení během týdne bez negativních důsledků. Pokud tělesná teplota přesáhne 37,4, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou hypertermie mohou být různé stavy, doprovázené jednotlivými klinickými projevy:

 • akutní virová infekce nebo nachlazení, výtok z krku, kašel, malátnost;
 • bakteriální infekce dýchacích cest - kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, ospalost;
 • střevní infekce - naštvaná stolice, nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, ztráta hmotnosti;
 • infekce močových cest - nepohodlí při močení, bolest břicha, časté močení, výtok sliznice z močové trubice.

Méně často mají nastávající matky nárůst tělesné teploty, pokud jsou postiženy parazitárními chorobami: toxoplasmóza, helminthiasis. Některé z nich představují pro tuto situaci vážné nebezpečí. Hypertermie je také známa u hepatitidy, anémie z nedostatku železa, patologií štítné žlázy a endokrinního aparátu jako celku. Onkologická onemocnění, která během těhotenství mohou vstoupit do fáze aktivního růstu, mohou být důvodem ke zvýšení odečtu na teploměru.

Aby byla zajištěna jejich vlastní bezpečnost, musí žena zjistit příčinu horečky. Toho lze dosáhnout pouze komplexním vyšetřením..

Nebezpečí horečky během těhotenství

Pokud v počátečních stadiích těhotenství mohou hodnoty teploměru normálně dosáhnout 37,4 stupňů, pak druhý trimestr již takové příznaky doprovází. Po 14–16 týdnech těhotenství se termoregulace ženského těla zlepšuje. V této době aktivita žlázy dočasné sekrece mizí a placenta nabývá své funkce. Proto i mírné zvýšení teploty by mělo upozornit ženu a její rodinné příslušníky.

Když teplota stoupne na 38, vytváří tělo nepříznivé podmínky pro pobyt embrya. Inhibice metabolických procesů vede ke skutečnosti, že plod nedostává dostatek kyslíku.

Výsledkem je hypoxie, při které trpí nejen mozek nenarozeného dítěte, ale také všechny orgány. Tento stav přetrvává po dlouhou dobu a má pro dítě nezvratné důsledky.

S intoxikací těla existuje riziko oddělení placenty a vnitřního krvácení a vyvrcholení tohoto stavu může být fatální. Prodloužená hypertermie může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Jsou-li ve třetím trimestru zaznamenány údaje o vysokém teploměru, mohou o stimulaci rozhodnout lékaři, když zbývá několik dní před očekávaným datem narození. Toto jmenování provádí komise, je-li plod plnohodnotný a zcela připravený na život mimo matčino lůno a další pobyt v matčině těle pro něj představuje hrozbu.

Co dělat, když teplota stoupne?

Když teploměr ukazuje 37 stupňů, není třeba podnikat žádné kroky. Pokud nemáte příznaky nemoci, musíte se uklidnit a pokračovat ve známém životním stylu, ale neustále sledujte svoji pohodu. Pokud teplota nepřesáhne 37,4, není důvod k panice. Pokud zařízení detekuje značku 37,5 a vyšší, je nutné začít podnikat kroky zaměřené na její snížení.

Existuje několik způsobů, jak bezpečně a efektivně snížit teplotu těhotenství. Pro větší účinek je můžete použít v kombinaci.

 • Rubdown. Tradiční prostředky - ocet, alkohol a vodka - nemohou nastávající matky používat. Toxické látky jsou absorbovány do suché kůže a rychle vstupují do krevního řečiště. Takový postup může způsobit intoxikaci a poškodit embryo, zejména v prvních týdnech vývoje. K otření je proto nutné použít čistou vodu, jejíž teplota bude o několik stupňů nižší než teploměr.
 • Pijte hodně. Pro snížení tělesné teploty potřebuje tělo tekutinu. Odpařováním vlhkosti z pokožky je termoregulace normalizována. Pokud v těle není dostatek vlhkosti, nemá co vypařovat. V důsledku toho se intoxikace zvyšuje a hodnoty teploměru stoupají. Chcete-li vyloučit hypertermii, musíte pít vodu. Nápoje s velkým množstvím vitamínu C mají na organismus dobrý účinek: různé ovocné nápoje z bobuloviny, lipový čaj. U bylinných odvarů musí být nastávající matka opatrná a nesmí je brát bez lékařského předpisu.
 • Léky. Nedoporučuje se užívat léky na jakoukoli dobu těhotenství samostatně. V kritické situaci, kdy je okamžitá lékařská pomoc nemožná a teplota přesáhla 38, však můžete užívat paracetamol nebo jakýkoli analog na jeho základě. Jedna dávka pro nastávající matku by neměla překročit 500 mg. Ve druhém trimestru je povolena jedna dávka ibuprofenu nebo jakéhokoli strukturního analogu, ale ne více než 200 mg najednou.

Pokud k hypertermii došlo večer nebo v noci, je lepší zavolat sanitku. Tým přijme nezbytná opatření ke snížení teploty a v případě potřeby doručí nastávající matku do oddělení nejbližší nemocnice.

Nízká tělesná teplota

Snížení teploty lze pozorovat také na začátku a na konci těhotenství. Pokud jsou na začátku těhotenství hodnoty teploměru pod 35,5, je to alarm. Normálně by tato podmínka neměla být. Příčinou poklesu může být nedostatečné množství progesteronu. V tomto případě bude nastávající matka potřebovat hormonální korekci, která pomůže udržet těhotenství.

U některých autoimunitních onemocnění je možné patologické snížení teploty. Žena musí při registraci k léčbě těhotenství informovat lékaře o všech existujících nemocech. Pokud to gynekolog považuje za nutné, dá jednotlivá doporučení pro udržení dobrého zdraví.

Tělesná teplota může v časných stádiích klesat se závažnou toxikózou. Podle statistik čelí každá třetí žena nevolnosti a rannímu zvracení. Při nadměrné síle takových projevů má žena riziko dehydratace. Náhlý pokles teploty je tedy druh signálu, který vyžaduje pomoc tělu.

Mírný pokles teploty může být individuálním rysem organismu budoucí matky. V tomto případě není nutná žádná akce..

12 týdnů těhotná teplota 37

Žena čeká dítě. Co lze přirovnat k chvějícímu se potěšení z poznání, že jste budoucí matka?! Toto je jedno z nejvíce znepokojujících a nejradostnějších období v životě prakticky všech žen, pro které je narození vlastního dítěte pálivou touhou, snem.

Může to být způsobeno různými důvody. V prvních 14 týdnech těhotenství může stoupnout na 37,4 ° C a je považována za docela přijatelnou, způsobenou významnými změnami v ženském těle: narození nového života v děloze je doprovázeno zvýšenou tvorbou progesteronu, hormonu, který ovlivňuje funkci termoregulace. Imunitní systém je navíc narušen. Snížení imunity těhotné ženy je způsobeno potřebou uchovat plod v těle, což je pro ni poněkud cizí, protože má sadu otcovských genů. Aby se zabránilo odmítnutí plodu, dochází k takové reakci - během těhotenství dochází k vysoké teplotě.

Chřipka během těhotenství

Vzhledem k tomu, že ženské tělo ztratí schopnost se trochu bránit, existuje vysoké riziko nakažení virovými infekcemi. Během tohoto období je riziko nákazy chřipkou značné. Mnohokrát se zvyšuje, když se rozhoří epidemie zákeřného viru, což způsobuje velmi vysokou teplotu - až 39-40 ° C. Doprovázená bolestmi hlavy, rýmou, ospalostí, slabostí, bolestmi těla, kašlem, bolestmi v krku, způsobuje toto onemocnění vážné komplikace. Patří k nim pneumonie, průdušnice, otitis media, laryngitida.

Virus SARS, který pronikl placentou, může způsobit zánět embrya, což často vede k nebezpečným vývojovým abnormalitám a dokonce k ukončení těhotenství. Ve snaze o zlepšení zdraví může žena po konzultaci s lékařem užívat a užívat vitaminy, vitamínové komplexy.

Vysoká teplota v raných stádiích těhotenství

Pokud se teplota v časných stádiích těhotenství mírně zvýšila, nemělo by to naštvat nastávající matku.

Pokud však teploměr ukazuje 38 ° C a více a tento ukazatel se po dlouhé hodiny neklesá, je třeba se obávat a ujistit se, že byste se poradili s lékařem bez samoléčení, abyste neztratili čas, kdy jste začali bojovat s počínajícím zánětlivým procesem. Koneckonců, těhotná žena může mít mimoděložní těhotenství nebo se vyvinout pyelonefritida, která je asymptomatická. Může to být ARVI a herpes. Zánět ledvin je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Obtížné močení.
 2. Opojení.
 3. Pozdní toxikóza.
 4. Spontánní potrat.

Důsledky podchlazení pro plod

Nemoc matky se těžce odráží v těle dítěte: novorozenec může mít nesprávně tvarovanou čelist, neúplný vývoj částí těla, oční bulvy, rozštěp horní pery a patra, svalovou hypotenzi. Tyto děti často trpí mentální retardací, neurózou.

Zvýšení teploty o více než 38,5 ° C, které trvalo jen jeden den, vede k narušení vývoje mozku, odchylkám ve tvorbě tkání a orgánů a odráží se na kostře obličeje primárně v prvním měsíci vývoje embrya. Tvorba krevních sraženin, které vedou ke zmrazenému těhotenství, úmrtí plodu, potratu - jedná se o vrozené patologie způsobené zvýšením teploty těhotné ženy během prvních 14 týdnů po početí. Právě v těchto časech dochází k pokládání orgánů, utváření dětského místa.

Po dvou a půl měsíci těhotenství není hypertermie tak hrozná, ale stále způsobuje poruchy oběhu, které zpomalují tok kyslíku do tkání a vedou k intrauterinní hypoxii. Hypotermie v posledních týdnech těhotenství vede k narušení syntézy bílkovin, pacientka má placentární abrazi, porod nastane dříve, než je datum splatnosti.

Těhotenství

Pokud se teplota pacienta zvýšila na 38 ° C a trvá déle než dva dny, je kontraindikováno, aby těhotná žena brala takové léky:

 1. Tetracyklin (inhibuje vývoj plodu).
 2. Streptomycin (způsobuje hluchotu).
 3. Chloramfenikol (vede k anémii, narušuje funkci jater, snižuje srážení krve).

Léčivem přijatelným pro hypertermii je paracetamol, jehož dávku určuje lékař. Vibrocol vyrobený na rostlinné bázi není kontraindikován. Těhotná pomůže tradičním, osvědčeným v průběhu staletí znamená:

 1. Pijte hodně. Doporučuje se pít zelený čaj, brusinkovou šťávu, čaj s lipovými květy, s malinami. Pokud se však objeví otok, je nutné snížit množství spotřebované tekutiny..
 2. Tření citronovou šťávou nebo octem.

Co dělat a pamatovat si těhotné?

Nejnebezpečnější vysoká teplota během těhotenství v prvních 14 týdnech, kdy vznikají tkáně a orgány embrya.

Ve fázi raného těhotenství by měla být žena velmi opatrná ve všem, co souvisí se stavem jejího těla. Správné a úplné stravování, možnost relaxace, bez stresujících situací, bez podchlazení a bez přehřátí, pro ni těhotná žena vytváří příjemné podmínky a přitom saje malého malého muže. Když však žena cítí, že zánětlivý proces začíná v těle, musí se určitě poradit s lékařem, který po vyšetření po shromáždění nezbytných testů poskytne kompetentní doporučení a předepíše léčbu. Těhotná žena se musí starat o své zdraví, aby porodila radost ze všech inteligentních, silných a krásných dětí!

V tomto videu se Daria Talmach a porodnice-gynekologka Zinaida Syrbu budou sdílet informace o nebezpečí zvýšení tělesné teploty během těhotenství, jak chránit nenarozené dítě před patologiemi

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství může obtěžovat každou ženu, která má dítě. Zdraví nastávající matky je důležitý faktor, který vám umožní porodit dítě bez odchylek. Pojďme zjistit, co dělat, když těhotné ženy mají horečku a jaké jsou její standardní ukazatele.

Foto: Ivanova L.V. Těhotenství. Porod. První rok života. Otázky a odpovědi. - Petrohrad.: Neva 2007. - 400 s.

Teplota během těhotenství: příčiny zvýšení

Někdy je obtížné vyhnout se škodlivým mikrobům a virům. Mnoho naivně věří, že optimální teplota u těhotných žen by neměla být vyšší než 36,6 ° C. Ve skutečnosti se měření ukazatelů u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 35,2–37,2 ° C.

Od 1. do 13. týdne těhotenství teplota u těhotných žen někdy překračuje přípustný práh. Podobný proces je spojen se zvýšenou tvorbou progesteronu - hormonu, který je zodpovědný za stabilní těhotenství.

Hlavní důvody teplotního skoku:

 • Studený;
 • zánět
 • střevní infekce;
 • alergie;
 • individuální poruchy v těle;
 • problémy s dýchacím systémem;
 • narušení fungování štítné žlázy;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • mimoděložní těhotenství.

Teplota během těhotenství, která ukazuje na možné nebezpečí pro matku a dítě, je 37,4 ° C. Zvláště, pokud během několika dnů nezmizí. Během porodu dítěte je oslabena imunita ženy, nastávající matka může snadno chytit nachlazení nebo chřipku. V takových situacích teplota 38 během těhotenství není maximální. Může dosáhnout i 40 ° C.

Foto: Laurent O. B., Sinyakova L. A., Mitrokhin A. A., Plesovsky A. M., Steinberg M. L., Vinarova N. A. „Moderní pohled na problém intersticiální cystitidy“ / Lékařská rada. - 2011.

Osobně se u těhotných žen často setkávám s cystitidou. U zánětlivých procesů podobné povahy může být indikátor v rozmezí od 37,5 ° C do 38 ° C. Mnoho lékařů tvrdí, že existují případy, kdy bolest při močení je známkou zánětu ledvin.

U pyelonefritidy se teplota zvyšuje až na 39-40 ° C. Moji kolegové A.T. Toksanbaev, R. V. Kadyrbaev a další odborníci studovali rysy průběhu tohoto onemocnění u těhotných žen. Podívejte se na výsledky v článku odborníků z Kazašské národní lékařské univerzity.

Při prvních projevech horečky a dalších příznakech, jako je bolest v krku, výtok z nosu, reflexy roubíků, ospalost, bolesti těla, byste měli okamžitě navštívit lékaře. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a zajistit odpovídající léčbu..

Teplota během těhotenství: co je nebezpečné?

Po početí začíná žena globální restrukturalizaci těla. Zvyšuje se hladina progesteronu, která chrání plod a napomáhá jeho rozvoji. Všechny orgány a systémy těla nastávající matky se přizpůsobují nové poloze.

V důsledku hormonálních změn se přenos tepla zpomaluje. To je důvod, proč zvýšení teploty během těhotenství může dosáhnout úrovně 37,1 ° C. Takový ukazatel je normou a neměl by vyvolávat paniku, pouze pokud neexistují žádné další známky nemoci..

Zvláštním nebezpečím pro zdraví těhotné ženy a nenarozeného dítěte je skok na tělesné teplotě nad 37,5 ° C po dobu 4-14 týdnů. S takovými příznaky v prvním měsíci těhotenství se doporučuje okamžitě zavolat záchrannou službu. Nedoporučuje se návštěva lékaře bez doprovodu, protože těhotná žena může ztratit vědomí.

Foto: Mantha V.R.R., Vallejo M.C., Ramesh V., Phelps A.L., Ramanathan S. Hyperthermia u žen v porodu s bolusem a konstantní epidurální analgezií, 2008. - S. 27-35.

Vědci z University of Pittsburgh Medical School provedli studii, která ukázala: horečka během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte, takže v této situaci to nemůžete udělat bez konzultace s lékařem. Výsledky můžete vidět ve vědeckém článku.

V mé praxi se vyskytlo mnoho případů, kdy nastávající matky zanedbávaly své zdraví a začaly stav. Takový postoj samozřejmě vedl k vážným důsledkům pro ženu samotnou i pro dítě. Poslechněte si zkušené odborníky, kteří mají tituly a zkušenosti na ochranu sebe a dítěte před problémy. Navštivte odborníky včas, proveďte potřebné testy a vydržte až na poslední chvíli.

Můj kolegové z KazNMU E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova a M.Zh. Zhumagul napsat vědecký článek vážné riziko pro matku a dítě při vysoké teplotě v časném těhotenství. Ignorování doporučení odborníků a zanedbávání terapie může vyvolat potrat nebo závažnou patologii plodu. V případě narušení produkce bílkovin u budoucího dítěte mohou nastat následující následky:

 • problémy s centrálním nervovým systémem a srdcem;
 • narušení vývoje oční bulvy a čelisti;
 • patologie při tvorbě prstů na horních a dolních končetinách;
 • abnormální vývoj břišní oblasti.

Vysoké teploty ohrožují matku i dítě. Například může dojít k selhání oběhu v placentě, což vede k výskytu trombózy a fetální hypoxie. Kromě toho se u těhotné ženy může zvýšit kontraktilita děložních svalů, což se často stává příčinou odmítnutí embrya..

Teplota během těhotenství: jak snížit

Zvýšená teplota je nebezpečným signálem pro těhotné ženy i běžné lidi, což ukazuje na zdravotní problémy. Kromě nežádoucí reakce na mikroorganismy zažívá žena i exacerbaci onemocnění chronické formy. Mezi hlavní faktory, které způsobují skokovou teplotu v počátečních fázích těhotenství, patří:

 • dlouhodobé vystavení slunci nebo nepříznivé mikroklimatické podmínky v místnosti;
 • SARS, pneumonie;
 • pronikání virových agens;
 • výskyt spalniček nebo zarděnek;
 • zánět v močovém systému;
 • pravidelný pobyt ve stresových situacích, nadměrné cvičení.

Pokud máte vysokou horečku a jiné projevy jakéhokoli onemocnění, navštivte svého lékaře. V žádném případě nemedikujte. Takové události mohou poškodit nejen nastávající matku, ale i dítě.

Foto: V.K. Tatochenko, M.D. Bakradze. Antipyretika. - M.: Vědecké centrum pro zdraví dětí RAMS, 2011.

Některé těhotné ženy neznají bezpečné metody, které pomáhají snižovat teplotu před příjezdem lékařů. Pro pozitivní efekt postupujte podle následujících tipů:

 • otevřete okna pro větrání místnosti;
 • používat zvlhčovač nebo pověsit mokré ručníky po místnosti;
 • zaujměte vodorovnou polohu, ale nezakrývejte se přikrývkou;
 • převlékněte se do bavlněného oblečení, aby tělo mohlo vydávat nadměrné množství tepla;
 • pít teplý čaj;
 • dejte si obvaz na čelo;
 • otřete celé tělo vlhkým ručníkem.

S takovými lidovými recepty můžete snížit teplotu před přijetím sanitky:

 1. Pivte zelený čaj s citronem a malinami, které jsou přírodním antipyretikem.
 2. Vytvořte tinkturu 2 lžíce. l lipové listy. Nalijte je 500 ml vroucí vody a nechte působit 30 minut. Napněte vývar sítem a spotřebujte celý den.
 3. Rozpusťte ve sklenici teplého mléka s obsahem tuku 1 polévková lžíce. l Miláček. Vezměte prosím na vědomí, že nápoj by se neměl pít, pokud jste alergičtí na použité složky..
 4. Připravte kuřecí vývar.
 5. Brew 1 lžička. nasekanou bílou vrbovou kůrou se sklenicí vroucí vody. Trvejte asi 60 minut v chladné místnosti. Napijte nápoj gázou a vypijte 1 polévkovou lžíci před jídlem. l během dne.

Ovoce a ovocné nápoje vyrobené z čerstvých brusinek nebo třešní pomohou snížit teplotu. To je názor odborníci z Kazakh National Medical University. Takové techniky jsou naprosto neškodné jak pro dítě, tak pro matku..

Byl jsem svědkem, když podle doporučení pomohla ženě porodit úplně zdravé dítě. Můj pacient měl horečku. Těhotenství pak pokračovalo snadno a klidně, navzdory rané fázi. Okamžitě hledala pomoc.

Podle mého odborného názoru chytila ​​virus, který vyvolal skok. Okamžitě jsem napsal její pokyny pro analýzu, abych se ujistil o spolehlivosti mých předpokladů. Testování potvrdilo mou teorii a schválil jsem jí vhodný způsob léčby. V nejkratší době se dívka začala zotavovat a po zbývající dobu porodu se s podobným problémem nikdy nesetkala.

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství, jezte správně, relaxujte a pozitivně nalaďte.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova, M.Zh. Zhumagul. Těhotenství a drogy // Bulletin Kazakh National Medical University. Lékařství a zdravotnictví. - 2018. - S. 462-467.
 2. G.M. Savelyeva, V.I. Kulakov. Porodnictví. - M.: Medicine, 2000 ---- 816 s..
 3. NA. Toksanbaev, R.V. Kadyrbaev, A.S. Tashenov, A.E. Nartaeva, R.U. Tanekeev, G.K. Amirov, T.I. Khurov, B.Zh. Yesenkulov. Zvláštnosti kurzu, diagnostika a léčba těhotné pyelonefritidy v GKP na PVC „GBSNP“ // Bulletin Kazakh National Medical University. Klinické lékařství. - 2013. - S. 1-4.
 4. Mantha VRR, Vallejo MC, Ramesh V., Phelps AL, Ramanathan S. Hypertermie u žen v porodu s bolusem a permanentní epidurální analgézií // Nemocnice Magee-Womens, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, AJ Palumbo School of Business Administration, Duquesne University, Pittsburgh, PA, USA. - 2008. - S. 27–35.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Proč během těhotenství je teplota 37 stupňů?

Teplota 37 během těhotenství není odchylkou od normy ani známkou patologie, zejména v prvních týdnech těhotenství.

Faktem je, že po početí se v těle těhotné ženy vyskytují kolosální hormonální změny.

Všechny vnitřní systémy jsou kompletně přestavěny a přizpůsobují se novým podmínkám, úkolům a potřebám plodu rostoucího v lůně.

Během této doby dítě začne pokládat všechny orgány a systémy, díky čemuž žena pečlivě sleduje všechny vnitřní a vnější změny. Obavy nastávající matky o jakýchkoli projevech jsou proto pochopitelné.

Ve většině případů horečka nízkého stupně stoupne na 37, 3 - 37, 4 stupně během těhotenství, což je v počátečních stádiích normální..

Navíc u některých nastávajících matek může tělesná teplota až 37,4 ° C zůstat v průběhu těhotenství. Zároveň se ženy cítí normálně a nemají žádné stížnosti na své zdraví.

Úplně jiná situace je, když teplota stoupne nad 37,5 °. To znamená, že tělo vydává signál nebezpečí.

Zvýšení tělesné teploty během těhotenství nad 37,5 ° - 38,0 ° je známkou infekčního procesu.

Pravidelně změřte teplotu těla

Nejnebezpečnější horečka v prvních dvou týdnech těhotenství. Pokud v tak rané fázi trvá vysoká teplota déle než 3 dny, může to způsobit potrat.

I když k potratu nedojde, může tento příznak vést k poruchám nervového systému, mentální retardaci a dalším závažným patologiím u dítěte.

Nezapomeňte, že během tohoto období jsou položeny všechny orgány a životně důležité funkce pro vývoj plodu.

V každém případě, v prvním trimestru nebo ne, může být výskyt vysoké teploty velmi nebezpečným znakem pro matku i dítě.

Není třeba se bát brzy

V raných stádiích jsou normou indikátory teploty 37 - 37, 4 stupně.

V moderní medicíně není malá (třicet sedm nebo mírně vyšší) teplota během zajímavé situace považována za patologický jev.

Jedná se o přirozený proces u těhotných žen, který je spojen s fyziologií období těhotenství dítěte. Pokud jde o jejich zdraví, někdy ženy reagují na každou maličkost příliš ostře.
Je důležité vědět, že jakékoli zkušenosti automaticky ovlivňují vývoj plodu, zejména v prvním trimestru těhotenství.
Ukazatel teploty 37 ° během těhotenství může být způsoben aktivací zvýšené produkce progesteronu, protože právě progesteron způsobuje různé nepříjemné pocity - nevolnost, zvracení, pálení žáhy atd., Včetně horečky.

Zvýšení progesteronu v krvi vede ke zpomalení procesů přenosu tepla, což znamená automatické zvýšení teploty během těhotenství.

Během prvních dvou trimestrů probíhají metabolické procesy v těle vysokou rychlostí. Stimuluje zvýšení množství energie..

Proto je teplota v těhotenství 37 stupňů v raných stádiích přirozená a během těhotenství je normální.

Neexistuje tedy žádná tragédie, i když teplota trvá týden při 37 - 37, 4 °.

Hlavní věc je, že budoucí matka by měla adekvátně reagovat na zvýšené ukazatele, i když říkají „varováni, pak ozbrojeni“..

Jaké by mohly být důvody tohoto nárůstu?

Mírné zvýšení teploty může být způsobeno hormonálními změnami nebo vnějšími podněty, například změnami počasí, přehřátím, umístěním v dusné místnosti atd..
Důvody, proč během těhotenství teplota stoupá nad 37,5 °, mohou být následující faktory:

 • přítomnost patologie endokrinního systému (například dysfunkce štítné žlázy);
 • pronikání infekce;
 • výskyt zánětlivého procesu (například mimoděložního těhotenství);
 • hormonální nerovnováha;
 • krevní choroby, které způsobují snížení hemoglobinu;
 • porušení autoimunitního systému, ve kterém ovlivňuje jeho vlastní orgány a tkáně v těle;
 • stres, deprese, nervové napětí;
 • zubní ošetření;
 • alergie.

Během těhotenství je zajímavý stav imunosuprese (snížení imunity).

Hlavní věcí je nebát se, takže stres je kontraindikován

Na jedné straně je nutné oslabení imunitního systému, aby nedošlo k odmítnutí plodu (ochranné funkce těla mohou plod považovat za cizí)..

Na druhou stranu nastávající matka je kriticky zranitelná vůči jakékoli infekci nebo viru.

Při absenci dalších příznaků nemoci, s výjimkou zvýšení teploty na 37,5 během těhotenství, není důvod k obavám.

V prvním trimestru

První trimestr trvá do dvanáctého týdne těhotenství.

Po otěhotnění žena projevuje mnoho příznaků a příznaků těhotenství prvního trimestru, včetně zvýšení nebo snížení teploty.

Žena bez návštěvy gynekologa si často uvědomí, že je těhotná. Zvláště jasně to začíná být cítit ve 4 týdnech těhotenství.

V porodnické praxi se čtvrtý týden rovná 14denům od oplodnění. Ve většině případů se výrazné příznaky začnou objevovat po 5 týdnech těhotenství (někdy v šestém týdnu), včetně absence menstruace a teploty.
Norma teplotního stupně u dospělých se považuje za značku 36,6 °. Avšak kvůli hormonálním změnám u těhotných žen se tento ukazatel může lišit.
Hladina steroidního hormonu těhotenství (prostegeron) před těhotenstvím se pohybuje od 56,6 jednotek. Po početí tento údaj stoupá na 770 nmol / l, což je hlavní důvod pro zvýšení teploty..

Jak je popsáno výše, pouze vysoká teplota asi 38 ° může být považována za nebezpečnou. Když teploměr stoupne nad tuto značku, musíte vydat zvukový signál..

Pokud se odchýlíte od normy, měli byste navštívit gynekologický úřad

Takové indikátory se mohou stát kritickými pro zachování plodu. V prvním trimestru těhotenství může teplota 38 ° C a vyšší vést k spontánnímu potratu.

Zvláště důležité je sledovat ukazatele v prvním měsíci až do pátého týdne těhotenství. Toto je nejnebezpečnější období těhotenství, ve kterém značka nad 38 ° zvyšuje riziko samovolného potratu dělohy..

2. trimestrální změny

Teplotní standardy ve druhém trimestru se neliší od standardů uvedených výše - maximální přípustná mez je 38 °

Jedinou zranitelností je období 23 týdnů, kdy se u dítěte vytvoří nervová trubice.

Výskyt zánětů nebo infekčních onemocnění v této době je nebezpečným faktorem, který může vyvolat narušení nervového systému u dítěte.
Do 23–24 týdnů se budoucím matkám doporučuje pečlivě sledovat jejich stav, a zejména sledovat, jakou teplotu (jakékoli změny by měly být oznámeny lékaři).

3 trimestru

Třetí trimestr začíná v 7. měsíci gestačního období a je přípravný před porodem. Proto je těchto 90 dní považováno za nejvíce odpovědné za celé období těhotenství..

Poslední trimestr vyžaduje, aby těhotná žena pečlivě sledovala všechny pocity. Opravte vše, i ty nejmenší změny ve vašem těle.

Drahé a milované dítě

Nejnebezpečnější v pozdějších fázích je výskyt špinění. To ukazuje na pravděpodobnost nesprávného umístění placenty..

A během těhotenství 30 a více týdnů může tento stav způsobit předčasné přerušení placenty.

Pokud je spontánní výboj doprovázen bolestí a horečkou, měli byste okamžitě navštívit porodníka-gynekologa.

Zvýšení teploty nad normální (37,5 ° C) v pozdějších stádiích může být také vyvoláno exacerbací chronických patologií, což může mít extrémně negativní vliv na zdraví dítěte a matky.
Pokud trpíte systémovým onemocněním nebo patologií, nezapomeňte předem informovat svého lékaře, abyste předešli nepředvídaným situacím.

Je vhodné to udělat co nejdříve v procesu plánování dětí.

Infekční choroby

Pokud teplota stoupne na 38 ° a výše, pak to nejčastěji znamená proniknutí infekce, která je doprovázena kašlem, bolestmi hlavy, těžkým bolestí v krku, výtokem z nosu.

Infekce těla a vysoká horečka mohou kdykoli vyvolat potrat, předčasný porod, intrauterinní infekci dítěte.

Je nezbytné okamžitě konzultovat s lékařem, a to i v případě teploty 37 ° během těhotenství. A pokud současně trpí rýmou nebo bolestmi hlavy, pak je nutné naléhavě informovat specialistu.

Například průjem, bolest v podbřišku, febrilní stav může být spojen s požitím infekce E. coli v těle, která může být léčena pouze v nemocnici.

Příčinou teploty je často pyelonefritida, cystitida a podobná onemocnění. Zvláště charakteristické pro období od 28 týdnů před nástupem porodu.

V pozdějších stádiích je děloha tak zvětšená, že s velkým nárůstem může vyvíjet tlak na močový trakt.

Výsledkem je dysfunkce výtoku moči, která vytváří příznivé prostředí pro reprodukci mikrobů a bakterií.

Doporučuje se vyhnout místům, kde je velká koncentrace lidí a existuje riziko nakažení infekce nebo viru..

Jaká teplota 37 může během těhotenství způsobit

Překročení teploměru v stanovených mezích není patologií během těhotenství. Další věc je, když jsou ukazatele mimo měřítko o 37,5 °, aniž by na dlouhou dobu klesaly.
Důsledky jsou zklamáním:

 • narušení syntézy proteinů;
 • výskyt teratogenního účinku;
 • vývoj poruch centrálního nervového systému;
 • vrozené malformace kardiovaskulárního systému;
 • patologie gastrointestinálního traktu;
 • poruchy pohybového aparátu, svalová hypotenze;
 • syndakticky (spojování prstů);
 • malformace kostry obličeje;
 • mikroftalmie (nedostatečný vývoj očních bulví);
 • placentární trombóza;
 • zvýšený tón a kontrakce dělohy;
 • porušení hemodynamických procesů;
 • vývojová retardace;
 • teplota při 37 týdnech těhotenství může způsobit intrauterinní hypoxii (hladovění kyslíkem).

Vyhněte se progresivním příznakům

Normální výkon bt

Hodnoty bazální teploty závisí na různých stádiích těhotenství.

Následující hodnoty jsou během těhotenství považovány za normální:

 • 1, 2, 3 týdny - až do 37,5 °;
 • 4 týdny - až 37, 3 ° (maximální přípustná 38 °);
 • 5 týdnů - 37,7 °;
 • během těhotenství 6 týdnů - do 38 °;
 • v 7 a 8 týdnech - ne méně než 37,1 a ne více než 37,4 °;
 • v 9 a 10 týdnech - ideálně do 37,3 °;
 • 11. týden - mírný pokles na 37,2 °;
 • 12 týdnů těhotenství - ne vyšší než 37,8.

BT pod 37 ° označuje pravděpodobnost (nebo predispozici) k abnormálnímu těhotenství, potratu nebo samovolnému potratu.

BT nad 38 ° je alarmující znamení, zejména pokud je stabilita vysoká. Existuje riziko vnitřního zánětu, infekce, mimoděložního těhotenství.

Předpokládá se, že je důležité měřit BT pouze do 12 týdnů těhotenství. Mnoho lékařů však doporučuje, aby měření pokračovala až do 17. týdne těhotenství..

Správné a pravidelné měření BT během těhotenství může zabránit vzniku mnoha závažných komplikací.

Chlad během těhotenství

Běžné nachlazení se vyznačuje nepříjemnými pocity - kašel, rýma, bolest v krku, horečka.

Virus může být infikován nemocným, průvanem nebo podchlazením. Je třeba mít na paměti, že během těhotenství zažívá ženské tělo zvýšenou imunodeficienci.

Mnozí neberou nachlazení vážně, nechápou, jakou hrozbu představují pro stav plodu a matky.

Pohodlně sledujte změny

Těhotná žena má riziko zánětu močového ústrojí, katastrofického úbytku krve při porodu, včasného výtoku plodové vody a různých komplikací po narození dítěte.

Bez ohledu na gestační věk je nutná chirurgická léčba u ošetřujícího lékaře.

Jak snížit teplo?

Hypertermie (horečka) je ochranný mechanismus ženského těla během těhotenství.

Doporučujeme proto nejprve vyzkoušet osvědčené lidové léčivé přípravky - teplý a teplý nápoj (nejlépe na bylinkách), otřít tělo vodou a octem.
Pokud teplota přesáhne 38 ° a je doprovázena nepříjemnými příznaky (slabost, bolest svalů a kloubů atd.), Doporučuje se zavolat lékaře doma.
V tomto případě je vyžadován profesionální přístup kvalifikovaného lékaře, který vybere kompetentní terapii na základě anamnézy.

Co dělat je zakázáno?

Léky jsou povoleny POUZE se souhlasem lékaře.

Hlavní podmínkou pro použití během těhotenství je nesnášenlivost vůči vysoké teplotě, špatné zdraví, možné riziko pro plod.

Doporučení lékařů, co dělat

TeplotaZakázáno
Nad 37,5Vezměte antibiotika a antivirová léčiva
Pro všechny ukazateleAspirin, analgin, nise jsou přísně zakázány, zejména v prvním trimestru
Nad 37,5 - 38Používejte kombinované přípravky ve formě prášků, tablet, sirupů, zejména do 16 týdnů
Nad 38Snižte teplo v kurzech (podle typu - 1 tabulka. 3 za den, po dobu 5 dnů)

Zvyšte svou imunitu s vitamíny

etnoscience

První věc, která přijde na mysl, aby se snížilo teplo, je med a maliny..
Mohou však být použity pouze ve 3. trimestru a poté velmi pečlivě. Při použití jedinečných prostředků je nutná opatrnost, aby nedošlo k projevům alergické reakce u dítěte.

 • expektorant - vezměte si malou cibuli, bez loupání, vložte do kbelíku, naplňte vodou tak, aby tekutina pokrývala zeleninu, přidejte 5 lžiček. l cukr, vařit po dobu 30 minut, vychladnout, kmen, vzít 1 lžička před jídlem (půl hodiny);
 • vzít máta, šípky, řetězec v poměru 3/1/2, nalijte 2 lžíce. l sbírejte do termosky, nalijte 200 ml vroucí vody, nechte 2 hodiny vytéct, s tímto extraktem vypláchněte nos třikrát denně.

Dokonce i nejjednodušší lidové recepty se doporučuje dohodnout s lékařem.

Má uklidňující účinek

Léčba drogy

Terapie používaná porodníky během těhotenství je rozdělena do dvou skupin:

 1. Preventivní - vitamínové komplexy.
 2. Terapeutické - léky, které se používají k léčbě konkrétního onemocnění.

Preventivní skupina zahrnuje:

 • kyselina listová;
 • vitaminy E, D, vápník, hořčík;
 • multivitaminy;
 • jodomarin;
 • zvonkohra, ginipral, duphaston a utrozhestan.

Pokud je teplota během těhotenství nad 38 °, bude zapotřebí léků.

 • paracetamol, panadol, calpol - antipyretikum;
 • pinosol, aqua maris - pro nazální kongesci;
 • sprej chlorhexidin, hexoral, miramistin - antimikrobiální;
 • lazolvan, coldrex-broncho, ACC - pro kašel;
 • dufalac, polylakulóza - k zácpě;
 • rennie - od pálení žáhy;
 • pimafucin, terzhinan - z drozdu.

Existuje mnoho důvodů pro terapeutickou léčbu léky během těhotenství. Je důležité, aby léky byly vybírány výhradně ošetřujícím lékařem.

Pokud 37 trvá dlouho, navštivte lékaře

Jak je popsáno výše, není-li překročena známka 37, 4 ° rtuti, pak jsou tyto ukazatele normou doby těhotenství.

Často se vyskytují případy, kdy může být indikátor teploty nastávající matky během celého období těhotenství zvýšen (v rámci stanovených limitů)..

Mnoho těhotných žen se obává, zda je možné a nutné konzultovat s lékařem teplotu 37 °.

To je jasné. Pokud se kromě teploty obáváte o doprovodné příznaky nejasné povahy, pak byste měli určitě navštívit lékaře, a to i při teplotě 37 °.

Prevence a doporučení lékařů

Pomocí spolehlivých a nekomplikovaných preventivních opatření je možné zvýšit imunitu a zabránit infekci:

 1. Užití lidových prostředků je efektivní - každodenní pití čaje a odvarů na bylinkách.
 2. Cibule a česnek dávají vynikající výsledky, zejména při stálém používání. Pokud je někdo nechce přidávat do nádobí, můžete rozkrájenou zeleninu rozložit po celé místnosti, kde je často těhotná žena.
 3. Kyselinu askorbovou je užitečné brát pravidelně, ale pouze při absenci alergií..
 4. Doporučuje se používat imunostimulanty, ale pouze ve 3. trimestru a podle pokynů lékaře.
 5. Povinné větrání bytu, a to i v zimě.
 6. Použití ionizátoru pro čištění vzduchu je považováno za velmi účinné, lze použít také éterické oleje.
 7. Doporučuje se očkovat proti chřipce a jiným chorobám, ale pouze pokud se provádí 1-2 měsíce před těhotenstvím.

O autorovi: Olga Borovikova

Články O Neplodnosti