Hlavní Neplodnost

Těhotenství 12 týdnů

Tak přišlo sedmidenní období, dokončení prvního trimestru. Tentokrát to nebylo snadné, protože v tomto rozhodujícím období se vytvářejí všechny vnitřní systémy budoucího člověka a jakékoli selhání může vyvolat velmi závažné důsledky až do spontánního přerušení. Uvidíme, co se stane ve 12 týdnech těhotenství.

Dorazil 12. týden těhotenství. Nyní vaše budoucí dítě již není embryo, musí být nazýváno termín plod, což znamená, že jste na pokraji další fáze - druhého trimestru.

A bude to určitě mnohem snazší a příjemnější než první týdny. Nejtěžší dny jsou již pozadu, zlepšila se pohoda matky a riziko spontánního přerušení se snižuje. Kromě toho nastal čas na screening, protože 12 porodních týdnů těhotenství je nejvhodnější čas pro výzkum.

Jak se má dítě?

Nastávající matky se zpravidla nejvíce zajímají o otázku, co se děje s dítětem. Pokud jste ho informovali před 12. porodním týdnem těhotenství, můžete si být jisti, že tělo vašeho dítěte je již prakticky formováno.

Plod samozřejmě nevypadá jako novorozenec ve 12. týdnu, jeho tělo však již začíná aktivně fungovat. Ale samozřejmě, vnitřní orgány nejsou zdaleka dokonalé, budou se i nadále rozvíjet. Jak tedy plod vypadá v tomto období? Za uplynulý týden již významně vzrostl, a to po 12 týdnech těhotenství, velikost plodu by měla být taková:

 • jeho hmotnost je 12-15 gramů;
 • délka od kostrče k koruně je 6-9 cm.

Paže a nohy plodu jsou stále nepřiměřeně krátké, ale již na nich mají prsty. Teprve v gestačním věku 12 týdnů se začnou tvořit nehty a jedinečný papilární obrazec na polštářcích. Na obličeji začíná růst chmýří, ze kterého se následně vytvoří obočí a řasenka.

Jaké jsou rysy vývoje plodu po 12 týdnech těhotenství? Jak již bylo uvedeno, jeho tělo je již „vybaveno“ všemi orgány, jedná a současně pokračuje ve svém vývoji. Růst a zrání kostí a svalů pokračuje, nervový systém funguje a endokrinní žlázy vylučují hormony. Bílé krvinky se objevují v oběhovém systému nenarozeného dítěte, to znamená, že imunitní systém začíná pracovat aktivněji.

Fyzický vývoj dítěte pokračuje, dítě se aktivně učí ovládat své tělo. Hodně se pohybuje a náhodně „plave“ popadne pupeční šňůru rukama. Dítě už ví, jak se ušklíbnout, strhnout mu z úst, „stavět tváře“.

Rada! I přes aktivitu plodu matka ještě necítí pohyby svého dítěte.

Co cítí žena?

Ve 12. týdnu těhotenství se blaho většiny nastávajících matek výrazně zlepšuje. Důvodem je, že funkce na podporu života dítěte budou nyní zajišťovány zvláštním orgánem - placentou. V některých případech přetrvává toxikóza ve 12 týdnech těhotenství, ale takový příznak je charakteristický pro mnohočetné těhotenství.

Většina těhotných žen od 12. týdne těhotenství začíná postupně přibývat na váze, norma týdenního nárůstu je 0,5 kg.

Tělo během této doby pracuje se zvýšenou zátěží. Objem krve se zvyšuje a srdce se musí stahovat častěji. Zatížení ledvin roste, protože začínají pracovat pro dva.

Většina žen si všimne, že břicho začne vyčnívat postupně ve 12 týdnech těhotenství. Některé nastávající matky jsou již nuceny nosit více volných oděvů a jejich „těhotnou bříšku“ si mohou všimnout i ostatní. Ale velikost břicha se v tuto chvíli nezvýší pro všechny. Hodně záleží na postavě samotné ženy a na počtu předchozích těhotenství..

Rada! Pokud žena již má děti, bříško se začne objevovat dříve. A pro ty, kteří očekávají své prvorozené ve 12 týdnech těhotenství, může být břicho úplně ploché.

Průzkum

Po dobu 11 až 13 týdnů těhotenství je nutné podstoupit první diagnostickou studii. Screening se nejčastěji provádí ve 12. týdnu. Tato studie je doporučena pro všechny ženy..

Rada! Lékaři samozřejmě nebudou nutit budoucí matku, aby byla vyšetřena proti její vůli, ale odmítnout projít diagnostickými testy a podstoupit ultrazvuk během těhotenství je extrémně nepřiměřené ze strany samotné ženy.

Tentokrát jsou nutné dva typy vyšetření - ultrazvuk a biochemický screening.

Ultrazvuk

Pochopíme, jak probíhá ultrazvukové vyšetření ve 12 týdnech těhotenství a jak jsou výsledky dekódovány. Podmínky pro splnění, které jsou nezbytné:

 • minimální doba, po kterou je možné provádět ultrazvukové vyšetření, je 11 týdnů; tato studie provedená dříve než toto období neumožňuje získat potřebné výsledky;
 • maximální doba, po kterou je prováděno ultrazvukové vyšetření k identifikaci genetických patologií, je třináct týdnů a šest dní;
 • poloha, ve které je plod umístěn, by měla umožnit provedení všech nezbytných měření. Pokud je situace nepříjemná, lékař nabídne ženě malou procházku nebo kašel, aby se plod pohyboval.

Ve dvanácti týdnech těhotenství se provádí ultrazvukové vyšetření k získání následujících měření:

 • KTR, tj. Délka těla od kostrče po korunu;
 • lebeční objem;
 • podélné a příčné rozměry lebky;
 • posouzení velikosti mozkových hemisfér a jejich symetrie;
 • tloušťka límce;
 • délka kostí končetin;
 • umístění orgánů;
 • množství plodové vody a řada dalších parametrů.

Studie vám umožní identifikovat nejzávažnější vývojové anomálie, zatímco doba těhotenství je stále malá. Jedním z cílů ultrazvukového vyšetření ve 12. týdnu těhotenství je stanovení rizika rozvoje Downova syndromu. Hlavním příznakem přítomnosti této patologie u plodu je zvětšení tloušťky límcového prostoru.

Rada! Tloušťka límcového prostoru se nazývá vzdálenost oddělující měkké tkáně krku a kůže. Má smysl změnit tloušťku límcového prostoru přesně ve výše uvedené době. Dříve nebo později to nedává smysl.

Po provedení měření těhotenství po dobu 12–13 týdnů lékař porovná normy ultrazvuku se získanými indikátory. Pokud jsou zjištěny odchylky, potom by nastávající matka neměla paniku, nedělají diagnózu na ultrazvuku. Aby bylo zajištěno, že všechno je v pořádku s dítětem, nebo aby se zjistila přítomnost odchylek, bude třeba provést řadu dalších vyšetření.

Při provádění ultrazvukového vyšetření mohou budoucí rodiče vidět své dítě, plod po 12 týdnech těhotenství již vypadá, takže ani odborník nezjistí, kde je jeho hlava, ale kde jsou končetiny. Pohlaví dítěte v této studii však nelze vždy určit, protože plod je stále příliš malý. Během druhého screeningu nebo alespoň po 12 týdnech těhotenství od početí můžete přesně určit pohlaví dítěte.

Biochemické studie

Po ultrazvuku budete muset darovat krev. Sled studií je povinný, protože ultrazvuk přesně určí gestační věk a znát přesné načasování, můžete výsledky analýzy správně dešifrovat. Při prvním screeningu (ve 12 týdnech těhotenství) musíte provést následující testy:

 • obsah hCG;
 • Koncentrace PAPP-A.

Vyhodnocení těchto dvou ukazatelů vám umožní určit míru rizika vývojových abnormalit u plodu.

Možné komplikace

Zjistíme, jaké komplikace se v současnosti mohou vyvinout. V ideálním případě by těhotná žena neměla být nemocná. V břiše se však mohou vyskytnout mírné pocity tažení. Jsou způsobeny výrony, které podporují dělohu..

Těhotné ženy si často stěžují, že jejich dolní část zad bolí. Pokud je bolest menší, nebojte se, je to způsobeno posunem těžiště v důsledku rostoucího břicha..

Pokud je nutná lékařská péče?

Ostré, snížení bolesti zad může být příznakem infekčního onemocnění močového systému - cystitida, pyelonefritida atd. Nebo příznak kýly páteře. V takovém případě musíte naléhavě konzultovat lékaře a provést ošetření.

Těhotná žena by měla být opatrná, pokud jí bolí břicho a bolest se křeče nebo táhne, ale trvá několik hodin v řadě. Pokud se na pozadí těchto bolestí objevily špinění ve 12. týdnu těhotenství, je nutná lékařská péče okamžitě.

Neměli byste čekat, dokud nezačne krvácení, protože při výskytu takových příznaků může dojít k potratu. Pokud se žena okamžitě obrátí na sanitku, jakmile se objeví nemoc, může se ve většině případů těhotenství zachránit.

Hnědý výtok ve 12 týdnech těhotenství však není vždy známkou spontánního potratu. Pokud se po vyšetření na gynekologickém křesle objeví špinění, pak je to pravděpodobně známka cervikální eroze..

Mnoho problémů může být způsobeno nachlazením ve 12. týdnu těhotenství, i když v této době už není nemoc matky pro dítě tak nebezpečná jako v prvních týdnech. Ale přesto se nesnažte unavit na nohou, nezapomeňte se poradit s lékařem.

K léčbě nachlazení se doporučuje používat bezpečné lidové léky, teplota ve 12 týdnech těhotenství je zaměňována s léky, které se mohou používat k léčbě kojenců.

Dvanáctý týden je tedy poslední v počátečním trimestru. Do této doby bylo tělo již vytvořeno, ačkoli orgány jsou stále v plenkách, již fungují. Nastávající matka sama se začíná cítit mnohem lépe, jak toxikóza ustupuje. Přesto by těhotná žena měla pečlivě sledovat své zdraví, aby v případě potřeby včas vyhledala lékařskou pomoc.

Vývoj těhotenství, 12. týden těhotenství.

První týden trvá 12 týdnů těhotenství. Není divu, že toto období těhotenství je považováno za první výročí nenarozeného dítěte. Nejtěžší fáze těhotenství skončila.

Do 12. týdne těhotenství je většina žen již zaregistrována a jednou za měsíc začínají platit návštěvy svého nadřízeného..

V této fázi je riziko potratu výrazně sníženo, celkový zdravotní stav ženy se zlepšuje, ve většině případů toxikóza prochází, a aktivní růst a vývoj plodu pokračuje.

Co očekávat ve 12 týdnech těhotenství.

Každý týden těhotenství má své vlastní příznaky, příznaky, pocity a změny..

Ve 12. týdnu těhotenství mnoho žen zapomíná na toxikózu, ranní nevolnost je přestává mučit a jídlo začíná přinášet potěšení. Frekvence močení se vrací k normálu, ale v důsledku snížené motility střeva je možná zácpa.

Protože se rychlost krevního oběhu zvyšuje, ženské srdce pracuje ve zvýšeném režimu.

Po 12 týdnech těhotenství je pozorováno významné zvýšení dělohy - pohybuje se z malé pánve, kde je již přeplněné, do břišní dutiny.

Zatížení všech životně důležitých orgánů a systémů žen se zvyšuje. To znamená, že potřebujete více odpočinku a sledovat svůj jídelníček..

Charakteristika plodu ve dvanáctém týdnu těhotenství.

V této fázi těhotenství je plod již jako malé dítě, i když stále existuje disproporce v hlavě a kufru. Paže a nohy jsou již vytvořeny, ale jsou stále malé.

Ve 12. týdnu těhotenství je plod natažený již o 7-10 cm a jeho hmotnost kolísá v rozmezí 20 gramů.

Riziko komplikací pro nenarozené dítě v důsledku infekčních onemocnění nastávající matky nebo užívání jejích léků je významně sníženo po 12 týdnech těhotenství. Důvodem je skutečnost, že vnitřní orgány drobků již vznikly.

Po pečlivém prozkoumání plodu na ultrazvukových snímcích můžete vidět jeho víčka, laloky, uši, nehty.

Dítě se naučilo zavřít oči, otevřít ústa, stisknout prsty, polykat plodovou vodu a močit. Ve dvanáctém týdnu těhotenství se dítě začne aktivně pohybovat v lůně. Mozek plodu již má dvě hemisféry.

Změny nálady nastávající matky ve dvanáctém týdnu těhotenství.

V důsledku aktivní syntézy hormonů je emoční stav ženy ve 12. týdnu těhotenství stále velmi proměnlivý. Náhlé výbuchy úzkosti, bezpříčinné slzy se náhle změní na vysoké nálady. Stává se to ženě několikrát denně..

Stabilizaci nálady během tohoto období těhotenství napomáhá malá fyzická námaha - kondice pro těhotné ženy. Než však začnete s vyučováním - potřebujete povinnou konzultaci s lékařem. Užitečnou zábavou bude poslouchání vaší oblíbené hudby, snadná meditace, používání některých prvků auto-tréninku. To vše bude mít příznivý vliv na ženské tělo a její psychiku..

Pravidla výživy ve dvanáctém týdnu těhotenství.

Ne 12 týdnů těhotenství, výživa by měla být řádně vyvážená a různorodá. Mělo by se konzumovat hodně zeleniny a ovoce, protože v tomto období ženské tělo skutečně potřebuje vlákninu.

V této fázi těhotenství musíte vypít až dva litry vody denně. Perlivé nápoje a šťávy sycené oxidem uhličitým jsou kontraindikovány, je lepší obejít zařízení rychlého občerstvení.

Musíte jíst často, v malých porcích. V noci nejezte, protože to nepřispěje k úplnému spánku.

Ultrazvuk? ve dvanáctém týdnu těhotenství.

Ve dvanáctém týdnu těhotenství by měla být žena vyšetřena. Během tohoto období musíte také provést biochemický krevní test. Tato studie je velmi informativní, pomůže určit možné abnormality spojené se zdravím budoucí ženy při porodu nebo s vývojem plodu..

Ve 12. týdnu těhotenství musíte udělat první plánovaný ultrazvuk, který je informativní.

Výsledkem studie je posouzení stavu dělohy, jejího tónu, určení polohy placenty, velikosti budoucího dítěte a fáze jeho vývoje..

V procesu ultrazvuku ve 12 týdnech těhotenství můžete dokonce nastavit přibližné datum narození.

Přeskočení naplánovaného ultrazvukového vyšetření se nedoporučuje, protože během zákroku se vyhodnocuje riziko fetální patologie, možnost jeho genetických abnormalit.

Pocity ženy ve dvanáctém týdnu těhotenství.

12 týdnů těhotenství není tak dlouhá doba. Ale budoucí žena v práci již pozoruje viditelné proměny jejího vzhledu. Bříško ženy začíná růst, i když to ještě není viditelné pro ostatní. V tomto období musíte opustit pevné kalhoty. Je lepší nosit elastické oblečení, které se dobře táhne..

Prsa ženy ve 12. týdnu těhotenství se stává ještě větší a citlivější. Je čas změnit obvyklou podprsenku pro speciální spodní prádlo pro těhotné ženy. Vyznačuje se vysoce kvalitním přírodním materiálem..

V této fázi těhotenství se na kůži ženy, zejména na obličeji, může objevit hyperpigmentace ve formě skvrn. Je to způsobeno hormonálním pozadím a po porodu tento stav zmizí.

Je čas radikálně změnit šatní skříň, koupit finanční prostředky, které zabrání výskytu strií na těle, a těšit se z toho, že nejzajímavější první trimestr těhotenství je pozadu.

12 týdnů těhotenství

Porodnický 12. týden těhotenství je čas, kdy je dítě plně formováno a všechny jeho orgány a systémy jsou již na svém místě. Nyní příroda bude muset provést pouze úpravy, díky kterým bude dítě stále dokonalejší. Maminka musí být trpělivá, protože před námi jsou ještě dva celé trimestry, po kterých si bude moci vzít malou hrudku do náručí.

Obsah

Úvod

Těhotenství je doba, kdy se ženský světonázor zcela mění. Žena začíná zažívat mnoho nových pocitů, některé z nich jsou příjemné a některé naopak děsivé.

Chcete-li přijmout všechny změny, ke kterým dochází bez stresu a nervozity, měli byste se připravit předem a pak nevzniknou žádné problémy. Jaká překvapení čeká nastávající matka na dobu dvanácti týdnů? Níže naleznete..

12 týdnů těhotenství, co se stane: Příznaky

12. týden těhotenství, jehož pocity se výrazně liší od pocitů na začátku, je konec prvního trimestru. Rizika a nebezpečí ustupují do pozadí, dítě už zesílilo a placenta spolehlivě chrání v děloze. Toxemie je stále méně pociťována ve 12 týdnech těhotenství, nevolnost ustupuje a život je plný jasných barev.

Jsou uvedeny příznaky charakteristické pro toto období:

 • Oslabení projevů toxikózy nebo její úplné vymizení. V některých případech však může nauzea obtěžovat ženu po celou dobu těhotenství..
 • Zdvojení dělohy - o tom svědčí tahové pocity v dolním břiše ve 12 týdnech těhotenství. Vznikají v důsledku podvrtnutí děložních vazů a zvýšeného průtoku krve v pánvi.
 • Nedostatek tlaku na močový měchýř - v důsledku růstu a pohybu dělohy do dutiny břišní přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, a žena tedy již nechce často běžet na záchod.
 • Snížení emoční nestability - náhlé výkyvy nálady, podrážděnost, slza a deprese, charakteristika prvních měsíců těhotenství, zmizí.
 • Snížení únavy - mnoho matek se cítí mnohem veselěji, i když existují i ​​ti, kteří si stále stěžují na ospalost. Nejčastěji se to děje u žen, které nosí dvojčata pod svým srdcem. Při vývoji dvou dětí musí tělo vynaložit více úsilí, což znamená, že únava bude později ustupovat.
 • Vzhled břicha - břicho ve 12. týdnu těhotenství již mírně vzrůstá, což vede k roztažení kůže, a tedy i ke vzniku strií. Aby se zabránilo výskytu strie, je nutné začít používat speciální přípravky, které zvyšují kožní turgor. Velikost oblečení zůstává stejná, ale přesto je čas přemýšlet o koupi šatníku pro nastávající matky.

Termín 12 týdnů těhotenství je doba, kdy se žena může nadechnout a přestat se bát kvůli neznámým pocitům, které si začínají užívat jednoty s dítětem a emocionální uzdravení, které nastalo po hormonální bouři.

Kreslení v dolní části zad a břicha

Ve dvanáctém týdnu těhotenství se mohou vyskytnout také negativní příznaky, a aby nedošlo k opomenutí nebezpečné patologie, měla by nastávající matka pečlivě sledovat svůj stav, aby v případě jakýchkoli problémů včas vyhledala lékařskou pomoc. Nejběžnějším nepříjemným příznakem v této době je bolest v oblasti břicha.

Nepříjemné pocity v bederní oblasti vznikají v důsledku rozšíření dělohy a roztažení vazů při přípravě na narození dítěte. Švy bolesti v pánevní a ochlupení jsou důsledkem zvýšeného průtoku krve. Ze stejného důvodu k nim může být přidána bolest hlavy a zvýšená srdeční frekvence..

V důsledku účinků progesteronu na zažívací trakt může nastat žaludeční bolest a problémy s pohybem střev. Pro zmírnění nepříjemných příznaků je nutné do vaší stravy zahrnout potraviny obsahující vlákninu.

Svědění kůže břicha, hrudníku a stehen se objevuje v důsledku růstu dělohy a hormonálních změn. Aby nedocházelo ke vzniku strie, je třeba na kůži aplikovat speciální přípravky, aby se zabránilo jejich výskytu.

Vaginální výtok po dobu dvanácti týdnů

Přidělení ve 12 týdnech těhotenství by mělo být světlé nebo průhledné bez charakteristického zápachu. Pokud se v nich vyskytuje příměs krve nebo se sražuje, měl by být konzultován lékař.

Tato symptomatologie může být důkazem infekční etiologie nebo známkou hrozby potratu. Ale ať už je to tak, jak se zdá, při výboji, který není v souladu s normou, byste měli navštívit svého gynekologa.

Vnější změny budoucí matky

Jaké změny ženského těla, chování a pohody na konci prvního trimestru? První změny se týkají břicha, začíná se trochu zaokrouhlovat. Doposud vyniká jen trochu, ale už je jasné, že uvnitř se vyvíjí malý člověk. Také mléčné žlázy se zvětšují a bobtnají, takže jsou připraveny kojit v budoucnu..

Přestože je pokožka mnohem čistší a zdravější, mohou se na nich objevit věkové skvrny nebo pihy. Svislá tmavá čára se objeví na břiše kvůli zvýšené syntéze melaninu v těle těhotné ženy. V důsledku zvýšeného krevního oběhu v hrudníku se mohou bradavky zvětšit a ztmavnout.

Budoucí matka začne mít chuť k jídlu, i když před několika týdny mnoho produktů způsobilo trvalé znechucení. Morálně i fyzicky se žena již začíná připravovat na narození svého dítěte. Pokud je těhotenství druhé, pak už žena může cítit, jak se dítě pohybuje. Potřeba močit také klesá a vrací se do normálu.

Pokud měla těhotná žena před početí problémy se srdcem, ledvinami nebo játry, je pravděpodobné, že se během porodu plodu nemoc zhorší. V důsledku zvýšeného objemu krve a zvýšeného krevního oběhu se může také zvýšit krevní tlak. Protože tělo začíná syntetizovat velké množství progesteronu, těhotná žena má problémy s pohybem střev kvůli skutečnosti, že hormony uvolňují střeva a zpomalují jeho práci.

Můžete také zjistit, jaké vnější změny se vyskytují po 13 týdnech těhotenství, a jak se vyvíjí plod, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

12 týdnů těhotenství: vývoj plodu

V této době je plod již plně formován a jeho systémy jsou na svém místě. V příštích dvou trimestrech však bude dítě muset přibrat na váze a rozvinout své tělo, aby po narození dítěte mohla drobenka existovat bez problémů od matky.

Jak vypadá plod po 12 týdnech těhotenství? V této fázi je délka dítěte 63 milimetrů a jeho hmotnost je 13 gramů. Přesto, že drobky mají neúměrně dlouhé končetiny a velkou hlavu, už se aktivně pohybuje a studuje svůj dům.

V období dvanácti týdnů se začnou formovat sluchové orgány dítěte, krční páteře se prodlužují, dítě začne stříkat a usmívat se. Obličejové rysy se stávají výraznějšími. Prsty na koncích již nejsou odděleny membránou a objevují se na nich nehtové destičky.

Hmotnostní přírůstek ve 12. týdnu těhotenství je 500 gramů. Je třeba poznamenat, že tento trend bude pokračovat až do konce třetího trimestru. Takový týdenní přírůstek na váze je nezbytný, aby dítě mohlo z matčiny těla dostat všechny látky, které potřebuje, aniž by to vyčerpalo.

Ve věku 12 týdnů těhotenství má dítě střevní prodloužení, začíná se tvořit žluč, dítě vlaštovky, vyvíjí sací reflex, stlačuje a uvolňuje ruce, dýchací systém se stává dokonalejším - při vdechnutí plodu se zvedá hrudník.

Potrat při 12 týdnu těhotenství

Skvrnitost po 12 týdnech těhotenství je předzvěstí hrozby potratu. Pokud si budoucí matka všimla těchto alarmujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Před vyšetřením musí být gynekolog informován o povaze výtoku, jejich hojnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti v oblasti břicha a také o změně tělesné teploty, pokud jsou pozorovány. Po vyšetření lékařem bude rozhodnuto o hospitalizaci nebo o ambulantní léčbě.

Budoucí matka by si měla uvědomit, že potratu ve 12 týdnech těhotenství lze zabránit pouze včasným vyhledáním lékařské pomoci.

Ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 12 týdnech těhotenství můžete posoudit stav nenarozeného dítěte. Monitor jasně ukazuje oči, které jsou stále zavřené. Dítě začíná reagovat na vibrace, hlasy a světlo, srdeční frekvence plodu po 12 týdnech je až 160 tepů za minutu.

V této fázi je dítě již zcela podobné osobě, s výjimkou velké velikosti lebky, ale v době narození bude mít normální tvar. Rovněž jsou jasně viditelné rysy obličeje. V období dvanácti týdnů můžete určit pohlaví dítěte, ale stále existuje určitá chyba, protože genitálie jsou ve fázi formace.

Dítě už ví, jak sát prst a pohybovat se. Vnitřní orgány dítěte jsou plně tvarované, nyní se během zbývajících dvou trimestrů zlepší spolu s dítětem.

Na památku průchodu ultrazvukem můžete požádat uzist, aby vyfotografoval drobky pro nadcházející album..

Testy při 12 týdnu těhotenství

V této fázi začíná budoucí matka žít v harmonii se svým dítětem. Uplynulo dvanáct týdnů od poslední menstruace a deset týdnů od okamžiku, kdy bylo vajíčko implantováno do dělohy a stalo se plnohodnotným embryem..

V tuto chvíli musí žena podstoupit první vyšetření ve stavu těhotné. Po obdržení výsledků testů bude lékař schopen udělat úplný obrázek o stavu těla matky a jejího budoucího dítěte, a také zjistit, zda nesení plodu probíhá správně.

V rámci vyšetření by žena měla podstoupit následující postupy:

 • Ultrazvukové vyšetření k detekci různých patologií;
 • Analýza krevního séra na hCG po 12 týdnech;
 • Obecná analýza krve a moči;
 • Proteinový krevní test PAPP-A.

Díky tomuto screeningu můžete zjistit, zda má dítě tendenci vyvíjet genetické patologie. Pokud jsou přítomny a dítě se může vyvinout vady, musí být těhotná žena navíc vyšetřena genetikem.

Dieta ve dvanáctém týdnu těhotenství

Správná výživa ve 12 týdnech těhotenství je klíčem ke správnému vývoji plodu a zdraví žen. Nejlepší možností by bylo, kdyby budoucí matka začala jíst těsně před početí. Vyvážená strava založená na zdravých produktech pomůže těhotné ženě přibrat nadváhu a také umožní jejímu dítěti přijímat všechny potřebné látky, aniž by poškodila tělo matky..

Nabídka budoucí maminky by měla jít na vysoce kvalitní, přírodní a čerstvé produkty. V prvních dvou měsících porodu plodu bude pociťován nedostatek folacinu, v důsledku čehož si žena začne stěžovat na únavu, ztrátu chuti k jídlu, ospalost a emoční nestabilitu. Aby se tomu zabránilo, měla by být strava doplněna mrkví, zelím, tvarohem, žloutky, sýrem, bylinkami, rajčaty, fazolemi a řepou.

Během prvního trimestru dítě aktivně roste, což znamená, že potřebuje energii. Aby se to vyrovnalo, mělo by se sníst trochu víc, než je obvyklé. Na tvorbu kostry dítěte se také vynakládá velké množství vápníku a vitamínu D, aby žena neměla mít problémy se zuby a neměla křeče, měla by doplnit svou stravu rozinkami, mléčnými výrobky, ovesnou kaší, máslem a vejci.

Chcete-li zvýšit hladinu železa a zabránit anémii, měli byste jíst rybíz, pohanka, játra, jablka a pít vývar z šípků..

12 týdnů těhotenství: Doporučení pro matky

Poradenství těhotným ženám po dobu 12 týdnů zahrnuje:

 • Přezkum a korekce každodenní stravy a stravy - měli byste opustit produkty s různými škodlivými aditivy a také zcela vyloučit alkohol ve 12 týdnech těhotenství z potravy. Sen budoucí matky by měl být alespoň 8 hodin.
 • Sledování hmotnosti a přijímání vitamínů předepsaných lékařem je velmi důležité, aby hmotnost budoucí matky nepřesáhla zavedené normy, v opačném případě budou mít další libry nepříznivý vliv na její zdraví a značně komplikují proces porodu..
 • Vyhýbání se kontaktu s nemocnými - onemocnění virové etiologie v rané fázi těhotenství jsou pro drobky velmi nebezpečné a mohou dokonce způsobit potrat..
 • Odmítnutí jehlové obuvi - vysoké podpatky vedou k rozvoji křečových žil a kloubních problémů, takže během těhotenství byste měli přejít na pohodlnou obuv s plochými podrážkami.
 • Chůze na čerstvém vzduchu a vyhýbání se stresu.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení po dobu 12 týdnů těhotenství se můžete nejen vyhnout komplikacím, ale také si plně užít tento úžasný čas a zažít plné štěstí mateřství..

Sex ve 12 týdnech těhotenství

S nástupem tohoto období se intimní život stává méně omezeným. Pokud se nastávající matka cítí dobře a těhotenství postupuje normálně, dochází k sexu ve 12 týdnech těhotenství.

Po pohlavním styku by však těhotná žena měla během milování sledovat její výtok a pocity. V případě hrozícího potratu, vícenásobného těhotenství a nízké placenty previa by měl být sex opuštěn.

Závěr

12 týdnů těhotenství je nejlepší a nejtišší čas ze tří trimestrů. Neměli byste se tedy obávat. Stačí si užít tento úžasný okamžik a připravit se na narození tak dlouho očekávaného dítěte, protože dva zbývající trimestry budou létat velmi rychle.

12 týdnů těhotenství

Rychlá navigace dvanáctým týdnem těhotenství:

Dvanáctý porodnický týden těhotenství je z velké části považován za zlomový bod - nejznepokojivější momenty prvního trimestru zůstávají pozadu. Vývoj mimoděložního těhotenství je vyloučen, riziko potratu je významně sníženo, jsou provedeny základní testy a první ultrazvuk je navíc proveden, do této doby jste pravděpodobně již zaregistrováni na prenatální klinice.

Změny v ženském těle

Obecně se vaše pohoda ve 12. týdnu výrazně zlepšuje. Pro většinu těhotných žen je nauzea a další projevy toxikózy minulostí. Jídlo začíná přinášet potěšení! V souvislosti se zlepšením chuti k jídlu však riskujete, že získáte další libry. Vezměte prosím na vědomí: v posledních 12 týdnech je přírůstek hmotnosti od 1,8 do 3,6 kg považován za normální, v závislosti na složení a individuálních vlastnostech. V budoucnu by hmotnost neměla dosahovat více než 300–400 gramů týdně - pozorně to sledujte. Hlavní věcí je nezískat další libry! Ovlivňují pohodu v pozdějším těhotenství a mohou narušovat porod..

Pokud máte stále nevolnost ráno, nebuďte vystrašení. V některých případech příznaky toxikózy přetrvávají až do 14 týdnů a někdy i během těhotenství. I v této situaci se však projevy toxikózy začátkem druhého trimestru stanou mnohem slabšími.

zvýšený krevní oběh dochází ke zvýšenému bušení srdce, zvýšení tlaku a zvýšení pulsu. Při 12 přiděleních se děloha, zvětšující se velikost, přestane zapadat do oblasti kyčle a stoupá do břišní dutiny. Výsledkem je, že vás časté močení přestane obtěžovat. Současně se zvyšuje zátěž srdce, plic a ledvin. Kromě toho existuje snížená pohyblivost střeva s vysokou pravděpodobností zácpy. Tento týden je důležité vyloučit přepracování a přejídání.

Pigmentace se může objevit na kůži obličeje a těla, na bříšku si můžete všimnout tmavé linie od pupku po pubis. To je normální a bude krátce po dodání..

Změny v těle dítěte

Plod ve 12 porodnických týdnech se nebojí infekcí a účinků léčiv, protože hlavní vnitřní orgány jsou již vytvořeny.

Dítě je stále malé a snadno se vejde do vaší dlaně - jeho výška dosáhla 7-10 cm a hmotnost 15-20 gramů. Stále více vypadá jako malý muž, i když jeho hlava je stále větší než tělo. Končetiny, i když malé, jsou již dobře tvarované..

Vaše budoucí dítě už má oční víčka, objevily se ušní lalůčky a na malých prstech už jsou nehty! Do 12. týdne se vytvoří všechny vrstvy epidermis, i když kůže plodu je stále velmi tenká a pod ní je jasně viditelná cévní síť. Tělo dítěte je pokryto malými chloupky a na úrovni horní pery, brady, řas a obočí se objevila chmýří.

Tento týden se dále rozvíjí brzlík nebo brzlík, který je odpovědný za imunitu. Brzy se v krvi plodu objeví první bílé krvinky. Kostra plodu nyní sestává z chrupavky, ale proces tvorby kosti již běží. Játra začínají produkovat žluč a střevo provádí peristaltické pohyby. V budoucnu pomohou dítěti odstranit „odpad“ z těla.

Vzhled primitivního vestibulárního aparátu pomáhá dítěti pohybovat se ve vesmíru. Pokud by se jí teď mohl dotknout, stiskl si dlaň do pěst. Už ví, jak si dát palec do úst. Kůže nohou získala citlivost.

Zatímco pohyby dítěte jsou libovolné. Impulsy vstupují pouze do míchy. Pohyby však začínají postupně získávat vědomou postavu. Dítě již může trhnout v reakci na podráždění dělohy. Nyní volně plave v plodové vodě. Mimochodem, plodová voda je denně aktualizována a jejich objem v této fázi těhotenství je 50 ml.

Nejdůležitější události tohoto období:

 • placenta zahušťuje, je zodpovědná za výživu a dýchání plodu a je hlavním ochráncem před negativními vnějšími vlivy;
 • přes pupeční šňůru připojenou ke stěně dělohy se vytvoří hluboké spojení mezi matkou a dítětem. Do 12. týdne je plně zaveden složitý mechanismus přenosu kyslíku a živin do plodu přes pupeční tepnu a odstraňování „odpadu“ z pupečníkových žil tělem matky;
 • ve 12–13 týdnech těhotenství se plod učí „dýchat“. Na ultrazvuku můžete vidět jeho první pohyby hrudníku.

Ženské pocity

Lidé kolem vás si možná nevšimnou vaše zaoblené bříško, ale vy, stojící u zrcadla, si již můžete všimnout viditelných změn. Kromě toho v břišní oblasti často dochází k pocitu „těsnosti“, i když máte na sobě volné oblečení. Abyste snížili nepohodlí, upřednostňujte oděv s elastickou strečovou střechou. Nyní si můžete všimnout, že prsa se významně zvětšila, svědění lze přidat k bolestivé citlivosti bradavek. Stojí za to vyměnit podprsenku, přednost spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin.

Váš emoční stav se postupně zlepšuje, i když vás v této fázi stále mohou rušit ostré výkyvy nálad, zvýšená úzkost, podrážděnost a podrážděnost. Pokuste se udržet si kontrolu - brzy je hormonální pozadí normální a díky tomu se zlepší vaše nálada.

Kvůli vymačkání krevních cév v pánvi dělohy se ve 12 týdnech můžete setkat s problémem s varixy a hemoroidy. Pokud se v konečníku objevil kožní výčnělek, „rána“ je vnějším znakem hemoroidů. Když se „rána“ zanítí, prudce se zvětší, objeví se bolest. Bolest může být doprovázena výskytem krvavého výtoku z konečníku. Pokud existují nějaké známky, nezapomeňte se poradit. Lékař vám přesně předepíše ty masti nebo čípky, které lze během těhotenství použít.

Lékařské prohlídky

Ve 12. týdnu se za účelem stanovení tloušťky límcové zóny plodu provede první povinné ultrazvukové vyšetření. Také pro testování a vyloučení chromozomálních patologií a defektů ve vývoji plodu je předepsán dvojitý test na hladinu hormonů PAPP-a a b-hCG v krvi..

Napájení a režim

Ve 12. týdnu těhotenství vaše tělo naléhavě potřebuje vlákninu - zkuste jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce. Pijte více čisté vody, ale neměli byste se nechat unášet sodou a balenými šťávami. Nejezte rychlé občerstvení!

Nyní více než kdy jindy potřebujete hořčík a vitamín B6. Podíl hořčíku ve vaší stravě by nyní měl být trojnásobek průměrné hodnoty. S nedostatkem hořčíku se zhoršuje spánek, nervozita a zapomnětlivost. Kromě toho může nedostatek tohoto minerálu vést ke kardiovaskulárním onemocněním a špatné stravitelnosti vápníku, což je v této fázi pro dítě tak nutné.

Zahrňte do své stravy:

Vitamin B6 je nutný pro lepší vstřebávání hořčíku. Zvyšuje imunitu, normalizuje činnost žlučníku, jater a srdečního svalu a také pomáhá zmírňovat stres. Velké množství B6 je obsaženo v:

 • zvířecí játra (hovězí, vepřové, kuřecí játra);
 • maso;
 • pivovarské kvasnice;
 • Ryba
 • vejce
 • mléko;
 • pšeničné klíčky;
 • rýže;
 • banány.

Partnerský vztah

Dvojice často odmítají sex během těhotenství, protože se obávají poškození dítěte a nastávající matky. Ženy jsou zmateny hojným výtokem z pošvy a něhou. Pokud však neexistují jisté kontraindikace, sex v tuto chvíli není hrozbou pro budoucí matku a dítě.

Rizikové faktory

Nebezpečí potratů skončilo. Nyní mohou být pro vaše nenarozené dítě nebezpečné nekontrolované léky, alkohol a drogy, stejně jako nadměrná fyzická aktivita..

souhrn

12. týden těhotenství je období konečné tvorby placenty, jedinečného orgánu, který pomáhá nenarozenému dítěti transportovat kyslík a živiny.

Užitečné tipy

Aby se předešlo problémům spojeným s exacerbací hemoroidů během těhotenství, proveďte následující preventivní opatření:

 • jíst co nejvíce vlákniny, aby se zabránilo zácpě;
 • vypijte více tekutiny (1,5–2 litrů denně);
 • nestůjte ani nesedejte příliš dlouho;
 • místo toaletního papíru používejte mokré utěrky;
 • prát pouze teplou vodou;
 • zkuste spát více na vaší straně (čímž se sníží tlak dělohy na konečník);
 • provádět Kegelova cvičení (pravidelné kontrakce perineum) - tím se zlepší krevní oběh pánevních orgánů;
 • vytvářejí studené obklady a pleťové vody z odvarů heřmánku, aby se snížila bolest v konečníku.

Často kladené otázky při 12týdenním těhotenství

Mohu navštívit bazén po 12 týdnech těhotenství??

Pokud nehrozí předčasné ukončení těhotenství, návštěva bazénu vám prospěje pouze. Plavání posiluje kardiovaskulární systém, pomáhá vyrovnat se se stresem a poskytuje mírné cvičení. Hlavní věcí je vyhnout se nadměrnému zatížení a odmítnout skočit do vody z věže.

12 týdnů těhotenství

Co se stane s dítětem

Ovoce, které rostlo za 11 týdnů, dosahuje 61-65 mm. Jeho hmotnost je 9–13 g. V této době je budoucí dítě aktivní a mobilní. Cítí se sebevědomý v plodové vodě, ale jeho matka nemusí cítit jeho pohyby. Budoucí dítě mžourá, otevírá ústa, ráda pohne prsty a dokonce je saje. Na jeho prstech se začínají tvořit nehtové desky a na kůži se objevují první vlasy - chmýří.

Během tohoto období při ultrazvukovém vyšetření hlava vypadá neúměrně velká, končetiny jsou krátké a paže delší než nohy. Na jeho místo zaujal orgán vidění, ale dočasně zakrytý po celá staletí. Za nimi je tvorba sítnice, rohovky, čočky. V ústech začínají fungovat chuťové receptory, navíc dává přednost sladké chuti. Uši jsou vytvořeny: v jejich podobě vystupují laloky. Můžete rozlišit nos, tvarovaný krk.

Intenzivně pokračujte ve vytváření orgánů a systémů:

 • hrudník se přizpůsobuje dechovým pohybům;
 • srdeční frekvence se stabilizuje při 110 - 160 úderech za minutu;
 • zlepšila se struktura dýchacích cest;
 • tvorba trávicího systému a močových orgánů postupuje do konce. Po spolknutí plodové vody je plod již schopen vylučovat tekutinu močí. Játra se snaží tvořit žluč;
 • hematopoetické procesy aktivně probíhají - v jeho krvi se začínají objevovat bílé krvinky;
 • začíná syntéza hormonů a enzymů pro trávení glukózy;
 • mozek se intenzivně formuje. Rozeznává dvě hemisféry, medulla oblongata a cerebellum. Jsou to oni, kdo přijímají signály z periferie, protože mícha ještě není dokonalá;
 • skeletální clearance a budování svalů pokračují;
 • jsou položeny neuromuskulární a reflexní spojení;
 • Na ultrazvuku se již začínají projevovat primární sexuální příznaky.

Na konci třetího porodního měsíce se plod postupně proměnil v embryo podobné miniaturnímu dítěti. Od této chvíle začíná růst a sílit, což dokládá skutečnost, že za posledních 12 až 14 dní se jeho velikost zdvojnásobila.

Kůže je zbarvena červeně. Tento vizuální efekt je způsoben malou tloušťkou dermis a přenosem krevních cév skrz ni. Nervová zakončení se začnou usazovat v pokožce, což umožňuje dítěti naučit se učit svět kolem sebe. Tento svět je však pro něj jiný: reaguje pouze na vnější podněty (světlo, hluk, třes).

Vývoj dvojčat

12. týden je období, kdy je možné jasně určit, zda se v dutině dělohy vyvíjí jedno nebo více plodů. Je k dispozici pozorovat na ultrazvuku jejich pohybů a slyšet tep.

Fetus se vyvíjí ve vícenásobném těhotenství podobně jako jediné těhotenství, pouze břicho ženy je větší.

Hmotnost jednoho embrya dvojčat v tomto období je v průměru 20 g, výška - 5,3 cm. Tyto parametry nejsou zdaleka stejné. Lékaři nezpůsobují úzkost - vše záleží na místě připojení embrya v děloze.

Co se stane matce: pocity

Na konci třetího porodního měsíce byla těhotná žena již zvyklá na svůj stav. Stává se psychologicky připravena komunikovat se svým budoucím dítětem, naslouchá novým pocitům. Během tohoto období jí příroda dává „bonus“ - podstoupí toxikózu a normální hormonální hladiny se stabilizují. To vede k obnovení obvyklého denního režimu, vytvoření jídla, pozitivní náladě.

Lehká bolest v dolním břiše tažné postavy. Roztahuje se vazivový aparát nesoucí dělohu, který se 12. týdnem zvětšil o 10 cm.

Přibývání na váze. Přesto, že velikost břicha ženy prakticky zůstává na stejné úrovni, její chuť k jídlu se výrazně zvyšuje. Mohou se objevit atypické závislosti na jednotlivých produktech. Hmotnost se zvyšuje o 1,5 - 3,5 kg.

Hormonální aktivita. Kvůli zvýšené aktivitě prolaktinu může být kolostrum vylučováno z mléčných kanálků. Tato mléčná žláza se připravuje na tvorbu mléka. Současně se nutkavost na toaletu stává méně běžnou, jejíž vysvětlení lze považovat za stabilizaci hormonálního pozadí. Nadledvinky produkují mnoho hormonů stimulujících estrogen, progesteron a melanocyty. Melanin se soustředí na specifické oblasti a vytváří hyperpigmentaci.

Stav vlasů. Do 12. týdne se estrogeny hromadí v těle těhotné ženy, v důsledku čehož se vlasy stanou bujnými a pružnými. Po narození se však hladina hormonu vrátí na původní úroveň a může začít aktivně vypadávat.

Stav nehtů. Hřebíky se často díky nedostatečnému množství bílkovin v těle mohou stát tenké a šupinaté. Začínajíc od základny se na nich objevují rýhy, povrch získává drsnost a hlízy. Na druhé straně, zvýšená hladina stejného estrogenu jim může poskytnout pevnost, stimulovat rychlý růst..

Změny stavu kůže. Snížení progesteronu v krvi může způsobit snížení elasticity dermis. Estrogen snižuje rychlost vylučování mazu kožními žlázami. To způsobuje suchost a peeling kůže. Stává se velmi citlivou, může podrážděně reagovat na jakékoli účinky. Může se objevit akné..

Poruchy gastrointestinálního traktu:

 • Pálení žáhy. Vyskytuje se v důsledku refluxu kyselého obsahu žaludeční šťávy do jícnu. K tomu dochází v důsledku uvolnění svalů chlopně, které uzavírá vstup do jícnu ze žaludku. Antispasmodický účinek na svaly působí hormon progesteron produkovaný placentou..
 • Zvýšená tvorba plynu. Vyvolává se uvolněním střevních svalů a zpomalením průchodu potravního kómy. Nadýmání se zvyšuje s růstem plodu v důsledku tlaku stěn dělohy na břišní dutinu. To zpomaluje proces trávení a vytváří předpoklady pro tvorbu vnitřního plynu.
 • Zácpa Proces, který má vývojový mechanismus podobný nadýmání. Pomalý průchod potravy trávicím traktem je způsoben snížením peristaltiky na minimum. Důsledkem je předčasný pohyb střev a rozvoj zácpy. Potraviny bohaté na vlákninu mohou ušetřit.

Bolest v pánvi, dolní části zad, v páteři. Intenzivní bolest zad se zpravidla objevuje po 4. porodním měsíci, kdy se muskuloskeletální systém připravuje, aby dítě prošlo porodním kanálem. Stejné příznaky ve 12. týdnu a dříve mohou vyvolat sedavý životní styl. To se vysvětluje přetížením v pánevních orgánech a slabostí jeho svalů.

Otok končetin. Změněné hladiny hormonů zvyšují množství sodíku v krvi a vnitřních orgánech. Chemický prvek přitahuje tekutinu, která přispívá k jeho celkové akumulaci v těle. Takový mechanismus může způsobit nejen otoky, ale také vyvolat vývoj křečových žil. Podle zveřejněných údajů si až 45% těhotných žen do 12. týdne všimne výskytu otoků.

Bolest hlavy. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • anémie;
 • nespavost
 • stres;
 • nepříznivé povětrnostní podmínky;
 • hyper- nebo hypotenze;
 • osteochondróza;
 • nachlazení;
 • exacerbace chronických onemocnění.

Příznak, jako je bolest hlavy, neovlivňuje vývoj těhotenství a zdravotní stav plodu, ale vyvíjející se deprese nezůstane bez povšimnutí..

Stav dělohy. Děloha ve 12. týdnu těhotenství se čtyřikrát zvětší než obvykle. Jeho dno je téměř na úrovni horní části stydké kosti, na výstupu z malé pánve.

Cystitida. Podle statistik se akutní cystitida vyvíjí u 3% těhotných žen ve druhém trimestru. Je to nakažlivá a neinfekční povaha, někdy se jedna dostane do druhé. Progesteron produkovaný placentou oslabuje stěny močového měchýře a snižuje jeho odolnost vůči infekcím. S růstem dělohy se zvyšuje její tlak na močovody. Alkalizace moči je často pozorována - glukosurie. Rizikovým faktorem pro exacerbaci cystitidy u těhotné ženy ve 12. týdnu je přítomnost onemocnění močového systému v anamnéze před těhotenstvím.

Posílení vaginálního výboje. Pokud je v prvním trimestru těhotenství progesteron v těle „hostován“, zvyšuje se role estrogenu od 13. týdne. 12. týden je přechodný, takže sekrece vaginálních žláz má vlastnosti. Normálně by výboj měl být s mírou. Jsou bělavé nebo světlé, s mírně kyselou vůní. Pokud se změní povaha výboje, zejména když se objeví hlen, hnis, krevní sraženiny, dochází k zánětlivému procesu. Je to nebezpečné, když je způsobeno pohlavně přenosnými nemocemi. Dalšími příznaky jsou v takových případech svědění nebo pocit pálení. Lékař by měl tento stav léčit..

Rozptylování, poškození paměti. Na podporu četnosti výskytu takového příznaku se objevily komické výrazy „mamnézie“ a „těhotenství mozku“. Vědci připisují tento jev evoluční nezbytnosti. Mozek těhotné ženy se snaží chránit před nadměrnými informacemi, aby se zaměřil na její stav a její budoucí dítě. Progesteron a oxytocin navíc navozují pocit únavy mozku. Toto je výchozí bod pro obecné oslabení paměti..

Nestabilita nálady. Těhotná žena ve 12. týdnu si může stěžovat na výbuchy emocí, pocity úzkosti. Může mít slzy bez příčin až několikrát denně. Důvodem výkyvů nálady je aktivní syntéza hormonů. Pomáhá tělu vyrovnat se s tímto stavem, může lehká fyzická námaha, jóga pro těhotné ženy, auto-trénink a dělat věci, které milujete,.

Křeče v dolních končetinách, zejména v noci. Kvůli nedostatku vápníku a hořčíku v těle, kongesce v pánvi.

Posílení síly a srdeční frekvence. Rostoucí plod vyžaduje přísun velkého množství živin a rozpuštěného kyslíku. V tomto ohledu se zvyšuje průtok krve. Srdce je nuceno pracovat s větší zátěží a vysokou produktivitou. Zvýšený rytmus jeho díla je charakteristický pro konec třetího nebo začátku čtvrtého porodního měsíce.

Vystavení nachlazení. Časté SARS je výsledkem snížení imunity v ženském těle. Její imunitní systém pracuje dva týdny po dobu 11 týdnů, takže zdroje jsou vyčerpány. To je doprovázeno nedostatkem vitamínů, neadekvátní nebo nepravidelnou výživou, nekontrolovanou medikací, onemocněním gastrointestinálního systému, nadměrným příjmu kalorií, stresem, nedostatkem normálního fyziologického stresu, narušením práce a odpočinku. Jak plod rozvíjí svou vlastní imunitu, může se u matky vyvinout anémie z nedostatku železa - další rizikový faktor pro snížení imunity.

dítě radí

Péče o sebe během těhotenství by měla být zvláštní. Chápeme, jaké postupy a nástroje mohou být pro budoucnost nebezpečné...

Mateřská dávka (M&R) od tohoto roku je způsobena ženami, které jsou pro tento případ pojištěny do...

Jak přesně by měla být výživa během těhotenství po týdnech a jak ještě nenarozené dítě, aby poskytovalo vše nejlepší?

Lékařské vyšetření

11 - 12 týdnů - období, kdy by těhotná žena měla podstoupit komplexní vyšetření - screening. Jeho cílem je identifikovat vážné vrozené patologie, včetně chromozomální a genetické povahy. V této době je důležité určit, zda vývoj plodu odpovídá zavedeným standardům, jak dobře placenta funguje..

Do konce 12. týdne v „lékařské dokumentaci“ by měly být závěry následujících odborníků:

 • porodník-gynekolog. Na základě výsledků jeho vyšetření může být nutné konzultovat genetika;
 • oční lékař;
 • ENT;
 • neuropatolog;
 • terapeut;
 • zubař;
 • endokrinolog.

Pokud soubor studií nezbytných pro první trimestr nebyl proveden před 12. týdnem, měl by být proveden. Seznam obsahuje následující analýzy:

 • krevní test na obsah proteinu PAPP-A;
 • krevní test na hladinu hCG;
 • obecná klinická analýza moči;
 • obecná klinická analýza moči;
 • krevní proteinový test;
 • mikrobiologická kultivace moči;
 • krevní test při Wassermanově reakci;
 • testování krevního séra na infekce HIV, hepatitidy B a C, TORCH;
 • krevní chemie;
 • cytologie obsahu vagíny;
 • výzkum flóry a citlivosti;
 • krevní test na obsah cukru a glukózovou toleranci;
 • kompilace koagulogramu;
 • krevní test na krevní skupinu a Rh faktor.

V případě podezření na hrozbu ukončení těhotenství bude stanovena analýza obsahu progesteronu a TSH. Pokud existuje důkaz, je předepsána studie placenty na přítomnost chromozomálních abnormalit u plodu.

 • Ultrazvuk Studie v této fázi se nazývá prenatální screening. Je nutné posoudit riziko vývoje plodu.
 • kolposkopie - podle potřeby;
 • elektrokardiogram.

V případě zvláštních indikací jsou předepsány vysoce specializované instrumentální vyšetření, která vám umožní objektivně posoudit zdravotní stav těhotné ženy.

Ložiskové potíže

Dvanáctý týden je relativně klidným a vyváženým obdobím těhotenství, ale v některých případech jsou problémy s porodem.

Hrozba přerušení. Příčinou tohoto stavu může být hormonální nerovnováha, genetické abnormality, infekční a parazitární onemocnění, imunologické poruchy, patologie struktury orgánů reprodukčního systému. Podstatou hormonálních poruch je nedostatek syntézy progesteronu, který může být získán nebo vrozený v přírodě. Genetická patologie - abnormální mutace chromozomů, které vytvářejí nezvratný plod. Může nastat v důsledku ozáření, používání potravinářských výrobků obsahujících geneticky modifikované organismy a teratogeny. Mezi infekčními činiteli, kteří mohou způsobit potrat, je důležité si všimnout viru zarděnek, který se dostal do nevakcinovaného organismu. Imunologické poruchy jsou vývojem protilátek nepřátelských pro plod v těle matky. Taková patologie je výsledkem autoimunitních procesů, které vznikají z důvodů, které dosud nejsou dobře známy..

Těhotenství je obtížné na pozadí zhoršené funkce štítné žlázy. Toto je vysvětleno nedostatkem hormonů obsahujících jód nezbytných pro normální fyziologické těhotenství.

Velmi důležitým rizikovým faktorem pro potrat je struktura ženských pohlavních orgánů. Isthmicko-cervikální nedostatečnost - podřadnost vývoje děložního hrdla - tedy ohrožuje plod uvnitř ní. Patologiemi rizikové skupiny jsou endometrióza, myomy různé povahy.

Hlavní příznaky. Stížnosti, u nichž existuje podezření na potrat, jsou:

 • bolest v podbřišku;
 • křečovité nepohodlí způsobené zvýšeným tónem děložních svalů;
 • výtok z genitálního traktu, v množství a vlastnostech, které se liší od normálu.

Hrozba potratu může nastat v důsledku stresu, traumatu, otravy chemickými látkami, zhoršení chronických onemocnění, alkoholu, kouření, těžkých alergických reakcí.

V dolní oblasti žaludku se mohou vyskytnout tažení nebo křeče a mohou se vyvíjet v důsledku působení příčinného faktoru. Plodové vajíčko, které začíná odlupovat z placenty, trpí nedostatkem krevního zásobení, a proto trpí nedostatkem živin a kyslíku.

Věk budoucí matky. S věkem těhotné ženy se zvyšuje riziko, že plod nese plod. Takže, blíže k čtyřiceti letům, je riziko potratu 33%, zatímco u třicetiletých procent sotva dosáhne 10.

Věk budoucího otce. Četné vědecké studie potvrzují skutečnost, že velké procento potratů u mužů starších 40 let.

Zdraví žen. U žen s onemocněním štítné žlázy a cukrovkou se zvyšuje riziko ukončení potratu.

Dysfunkční faktory prostředí. Těhotenství ve 12. týdnu může být přerušeno poté, co byl ve společnosti, ve vzduchu v pracovním prostoru, kde jsou toxické látky, výpary některých léků. Negativní účinek elektromagnetického záření, vibrace, záření, inhalace aerosolů chemických jedovatých látek.

Porodník-gynekologové rozdělují příčiny potratu na příčiny, které se mohou objevit v kterékoli fázi těhotenství, a na příznaky, které jsou charakteristické pro určitá období. Sexuální infekce, parenterální hepatitida, diabetes mellitus, stres - seznam rizikových faktorů, které mohou kdykoli vyvolat potrat. Současně jsou závažné chromozomální abnormality rizikovým faktorem potratu v prvním trimestru. Patří sem také závažná toxikóza, hormonální nedokonalost a poruchy plodu na genetické úrovni..

Obvyklý potrat. Stav, ve kterém žena nemůže nést dítě několikrát za sebou. V tomto případě, před těhotenstvím, je nezbytné úplné vyšetření obou budoucích rodičů, aby bylo možné určit jejich objektivní zdravotní stav.

Často se vyskytují případy, kdy k expozici rizikovým faktorům při ukončení těhotenství dochází společně. V tomto případě je ženě nabídnuta možnost jít do nemocnice a včasně léčit patologické stavy.

Fotografie: břicho ve 12 týdnu těhotenství

Nejčtenější záznamy v týdnu 12

Musím hned říci, že příspěvek byl inspirován mým manželem... Jen jsem se rozhodl podělit se o to, jak zažívá NAŠE těhotenství a že někdy „namočí“)...

Co je možné a co ne

Zajištění bezpečného těhotenství a narození zdravého dítěte je pro budoucí matku číslo jedna. Dosažení požadovaného výsledku je možné během těhotenství podléhat řadě zákazů.

CO MŮŽE nastávající matka:

 • Cvičení určené pro těhotné ženy
 • plavat v bazénu a otevřené vodě se zaručenou kvalitou vody;
 • udělat jemnou masáž pro těhotné ženy;
 • Vezměte si teplé uklidňující koupele vyrobené z bylinných infuzí;
 • brát vitamíny a minerály doporučené gynekologem s ohledem na stávající gestační věk;
 • co nejvíce chodit na čerstvý vzduch;
 • starejte se o svůj vzhled bez použití produktů obsahujících umělé parfémy,
 • přijímejte pozitivní emoce z toho, co máte rádi: kreslení, fotografování, výšivky, pletení atd..
 • navštěvovat kurzy pro těhotné ženy;
 • jít na výstavy, koncerty;
 • výběr potřebného oblečení a obuvi na základě individuálních charakteristik;
 • jemně mít sex s důvěryhodným partnerem;
 • ovládejte svou váhu vytvořením kompetentního menu.

Co NENÍ pro nastávající matku:

 • konzumovat potraviny obsahující aromatické látky, látky zvyšující umělou chuť, konzervační látky;
 • pít sycené nápoje;
 • nedodržujte denní režim, trochu spát, nebýt na čerstvém vzduchu;
 • Posilujte své tělo vhodnými fyzickými cvičeními;
 • jezdit na kole a podobných vozidlech;
 • navštívit saunu, ruskou lázeň, solária;
 • zůstat na jasném slunci po dlouhou dobu, pod ultrafialovým zářením;
 • pracovat v podniku, ve vzduchu v pracovní zóně, ve které jsou vysoké koncentrace toxických a škodlivých látek;
 • brát léky bez lékařského předpisu;
 • kontakt s infekčními pacienty;
 • skočit z výšky a udělat cross-country;
 • nosit oděvy vyrobené ze syntetických materiálů;
 • vybrat styly oblečení, které omezují růst břicha, přípravu mléčných žláz na tvorbu mléka;
 • chodit v botách, které stlačují nohy a mají vysoký vzestup;
 • pracovat na počítači po dlouhou dobu, v nucené poloze;
 • zažít velké změny okolní teploty;
 • být v oblastech náchylných k zemětřesení, navštívit exotické země;
 • jíst exotické ovoce;
 • péče o zvířata se sklonem k rozvoji alergií;
 • práce v dusných místnostech se škodlivými pracovními podmínkami: švadleny, stavitelé, malíři, dezinfektory atd..
 • odmítnout podstoupit lékařské prohlídky a testy;
 • jíst smažené, uzené, se spoustou koření a jídla. Mastná masa a ryby, rychlé občerstvení, silný čaj a káva jsou zakázány;
 • pít alkohol, kouřit, brát drogy.

Správná výživa

Organizace správné výživy těhotné ženy je nezbytná k vytvoření optimálních podmínek pro fungování jediného organismu matka-dítě. Zdravá povaha výživy je dána kvalitou produktů a metodami vaření..

Ve 12. týdnu těhotenství se doporučuje:

 • Odmítněte rychlé občerstvení, jedte pouze produkty zaručené kvality. Jídlo připravené pomocí konzervačních látek, látek určených k aromatizaci, syntetických a umělých látek zvyšujících chuť je nepřijatelné;
 • Při výběru stravy nezahrnujte mastná, příliš kalorická jídla ochucená množstvím koření, kořeněné a slané omáčky, koření;
 • Nekonzumujte živočišné produkty v surovém stavu a ve formě polotovarů, protože obsah patogenní mikroflóry a hlíst není v nich vyloučen;
 • Připravujte pokrmy způsobem, který maximálně zachovává vitamíny a minerály: vaření, pečení, dušení. Přísně dodržovat technologie vaření;
 • Obohaťte si stůl o vitamíny C, E, zinek. Nacházejí se v mořských plodech, luštěninách, růžičkových klíčcích. Chraňte placentu před poškozením, posílejte imunitní systém. Spotřebujte dostatek jodu. Jeho účast je nezbytná pro správné fungování štítné žlázy u matky a nenarozeného dítěte;
 • Jezte potraviny obsahující kyselinu listovou. Je zodpovědná za tvorbu tkání, zachovává genetický soubor DNA, podílí se na syntéze aminokyselin.
 • Zahrňte do každodenní stravy ovoce, zeleninu, byliny, celá zrna. Pokud se vyskytnou problémy s gastrointestinálním traktem, ovoce, které způsobuje kvašení, se nejlépe konzumuje v pečené formě. Kromě toho sníží riziko pálení žáhy a nadýmání..
 • Při přípravě salátů si jako dresing zvolte jogurt s nízkým obsahem tuku nebo rostlinný olej. Dobrou volbou je olivový olej, který je bohatý na nasycené a nenasycené mastné kyseliny..
 • Pro první chod nepoužívejte nasycené masové vývary. Užitečnější jsou zeleninové navary, lehké kuřecí polévky.
 • Užitečné zeleninové dušené maso, pečená míchaná zelenina, obilné a zeleninové pokrmy.
 • Při výběru obilovin dávejte přednost pohanky, ovesné vločky, proso, ječmen. Pohanka má hodně železa, je užitečná při prevenci anémie, posiluje imunitní systém. Má téměř žádný tuk a spoustu bílkovin. Proso posiluje srdeční sval, zadržuje vlhkost v buňkách a odstraňuje zbytky antibiotik. Perlovka má antibakteriální a antivirové účinky.
 • Nepijte nápoje sycené oxidem uhličitým a syntetické šťávy. Užitečné ovocné nápoje, sušené ovocné kompoty. Výběr přírodních šťáv závisí na úrovni kyselosti žaludeční šťávy u těhotné ženy.
 • Při výběru ryb zůstaňte na lososech, makrelách, sledích, sardinek, stavridách. Jsou bohaté na užitečné látky, včetně omega-3, obsahují kompletní stravitelnou bílkovinu, vitamíny A a D, vápník, fosfor, což je nezbytné pro posílení pohybového aparátu dítěte.

Vaříme chutné a zdravé pro sebe i pro dítě

Ve 12. týdnu by potěšení z vašich oblíbených jídel mělo být kombinováno s jejich výhodami. Od vývoje plodu a placenty končí tělo potřebuje rybí olej a vejce, zeleninu a ovoce, cereálie, libové maso krůtí, hovězí, vepřové. Nezbytné mléko a mléčné výrobky. Vaření je lepší doma, protože teprve potom může být zaručena kvalita použitých produktů..

Recepty

Potřeba vitamínů a minerálů

Na konci třetího porodního měsíce je tvorba plodu téměř úplná. Ahead staví svalovou hmotu, zlepšuje fungování orgánů a systémů a vyvíjí plnohodnotný nervový systém. V těchto procesech embryo zoufale potřebuje vitamíny a minerály. Jíst přes placentu, z těla matky, musí dostat vše, co potřebuje. Její strava by proto měla zahrnovat:

 • Tokoferol - vitamin E - silný antioxidant. Posiluje imunitní systém, podporuje svalovou sílu, což je důležité zejména v období zvyšování jejich hmotnosti. Tokoferol zabraňuje rozvoji anémie, chrání před negativními vlivy okolních faktorů. V kombinaci s vitamínem C se podílí na prevenci aterosklerózy. Pro těhotnou ženu je tokoferol obzvláště důležitý, protože snižuje pravděpodobnost vzniku křečí v nohou a je zapojen do dýchání tkáně. Obsahuje špenát, rostlinné oleje, ořechy, krevety, chřest, slunečnicová semínka.
 • Kyselina listová, zodpovědná za užitečnost DNA, která ovlivňuje růst buněk. Velmi důležité pro tvorbu placenty. Kvůli nedostatku kyseliny listové trpí nervová trubice embrya. Těhotná žena může mít potrat. Nedostatek kyseliny listové negativně ovlivní fungování srdce a cévního tónu. Je to zvláště důležité ve stadiu tvorby nervového systému v embryu. Kromě toho spouští funkci krvetvorby. Obsahuje tvrdý sýr, tvaroh, vaječný žloutek, rajčata, fazole. Denní požadavek je 400 mcg.
 • Vitaminy B, zejména B6 a B12. Pyridoxin - B6 - je nezbytný pro syntézu červených krvinek a bílkovin. Podporuje metabolismus aminokyselin a zaručuje zdravý spánek. Ovlivňuje průběh metabolických procesů. Ovlivňuje růst mozku a nervové tkáně. U ženy vyvolává nedostatek B6 toxikózu, zvracení, špatný spánek a chuť k jídlu. Obsahuje játra, celozrnný chléb, luštěniny, obiloviny. B12 se podílí na produkci aminokyselin. Zásadní pro blaho nervového a imunitního systému. Obsahuje fermentované mléčné výrobky, pivovarské kvasnice, vejce, sóju. Společně mají tyto vitaminy pozitivní vliv na vývoj plodu, na metabolické procesy, které se v něm vyskytují. Nezbytné pro tvorbu endokrinního, imunitního, kardiovaskulárního systému embrya.
 • Cholekalciferol - vitamin D3 - je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu. Pro vitamín - hormonální dirigent existuje druhé jméno. Můžete to získat tím, že jí hovězí játra, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky, vejce, máslo.
 • Vitamin A - retinol - je nezbytný pro výživu nenarozeného dítěte, což je zvláště důležité pro začátek druhého trimestru. Nedostatek retinolu způsobuje porod dětí s nízkou hmotností. Je aktivním účastníkem tvorby epitelové tkáně, která je lemována gastrointestinálním traktem, močovým systémem, pohlavními orgány a kůží. Vyvážený příjem vitaminu A je důležitý pro růst a vývoj embrya. Reguluje genetickou regeneraci buněk a tkání, zajišťuje účinnost bariérové ​​funkce jater, zvyšuje účinnost aktivity leukocytů a lymfocytů. Může existovat ve dvou formách: hotový vitamin A a karotenoid - provitamin A. Jakmile je uvnitř provitaminu A, stává se provitamin A plnohodnotným vitaminem A. Zdrojem karotenoidů je zelenina, zejména mrkev, koření, ovoce. Vitamin A se nachází v hovězích játrech, žloutkách a másle. Jsou bohaté na broskve, melouny, dýně, brokolici, šalvěj, bazalku, rybí olej, tresčí játra, máslo. Denní dávka - 600-800 mcg.
 • Vitamin C. Se svým nedostatkem s poškozením dochází k syntéze kolagenu. Růst embryí ve 12. týdnu přímo souvisí s těmito procesy. Vitamin C podporuje vstřebávání železa z rostlinných potravin. Silný imunostimulant. Chrání děti a mateřské organismy před infekcemi, pomáhá rozvíjet reakci na alergické reakce: je to inhibitor histaminu. Je důležitý pro jeho schopnost neutralizovat volné radikály. Vitamin C - kyselina askorbová - se účastní tvorby neurotransmiterů, zejména pokud přichází v kombinaci s vitaminem E. Nedostatek vitamínu C může vést ke kardiovaskulárním onemocněním a také k růstu nádorových buněk. Kromě toho, pokud těhotná žena nemá dost, je podrážděná, letargická, má sníženou chuť k jídlu a je náchylná k infekcím. Černý rybíz, paprika, zelenina, citrusové plody, šípky jsou bohaté na vitamín C. Požadovaný denní příjem - 85 mg.
 • Nicotinamid - vitamin PP - nezbytná složka pro růst plodu. Obsahuje enzymy, které dodávají buňkám kyslík a živiny. Příznivý účinek na tvorbu a fungování trávicího, kardiovaskulárního systému, stabilizuje cholesterol, zabraňuje rozvoji trombózy. Podílí se na syntéze důležitých hormonů: tyroxinu, inzulínu, kortizolu, progesteronu, testosteronu a estrogenu. Užíváním nikotinamidu žena provádí prevenci hypoxie u svého nenarozeného dítěte. Vitamín PP můžete získat z jídla, pokud jíte hovězí játra, vejce, vepřové maso, ryby, rajčata, mrkev, data, brokolice, kukuřice, pohanka, pšenice.
 • Vitamin B7 - Biotin - manažer metabolických procesů. Poskytuje plný růst plodu, pomáhá v něm koncentrovat potřebné živiny. Pro budoucí matku je důležité posílit vlasy, nehty a chránit pokožku. Vitamin B7, který hraje roli při tvorbě embrya, normalizuje energetický metabolismus, příznivě ovlivňuje fungování nervového systému. Zdrojem biotinu jsou žloutek, sójové boby, ořechy, droždí, játra a ledviny, obiloviny. Méně se vyskytuje u masa, zeleniny, ovoce..
 • Vitamin B5 - kyselina pantothenová - látka, která napomáhá vstřebávání živin a dalších vitamínů. Stimuluje vývoj nadledvin a ovlivňuje zvýšení hladiny kortizolu. Podílí se na konstrukci nervových buněk a nervových řetězců. Zásadní pro syntézu cholesterolu, mastných kyselin a steroidů. Zvyšuje odolnost těla vůči nemocem a stresu. Pokud je těhotná žena nucena brát antibiotika, pak kyselina pantothenová sníží jejich toxický účinek. Denní požadavek je 6 mg. Můžete ho získat ze 100 g hovězího jater, 770 g dušeného lososa nebo 230 g arašídů.
 • Phylloquinon - Vitamin K - důležitý účastník syntézy proteinů, které dohlížejí na koagulaci krve. V těle těhotné ženy je nutné ve 12. týdnu normalizovat ledviny, pomáhá játkům mít detoxikační účinek. Ovlivňuje hustotu kostí, zabraňuje osteoporóze. Snižuje riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému a udržuje normální krevní tlak ve 12. týdnu. Jsou bohaté na: brokolici, salát, kopr, koriandr, petržel, špenát, zelená rajčata, mléčné výrobky, játra, vejce, lososové ryby a platýse, sóju. Denní dávka pro těhotný druhý trimestr je 100 mcg.
 • Vitamin B1 - thiamin. Funkčním analogem názvu je „koenzym“. Aktivuje proteiny, které se podílejí na biochemických reakcích v těle. V praxi se jeho účinek projevuje ve zvýšení účinnosti výroby energie z potravinářských výrobků, syntéze nukleových kyselin. Díky thiaminu se zlepšuje vedení nervových impulzů ve vyvíjejícím se embryonálním organismu, srdeční funkce se normalizují. Ve fázi tvorby nervového systému je thiaminu přidělena důležitá role. Nejlepší zdroj jsou sušené pivovarské kvasnice, vepřové a hovězí maso, ryby jako úhoř, tuňák, ořechy, celá zrna, luštěniny, brambory, fazole.
 • Vitamin B2 - riboflavin - základ většiny buněk lidského těla. Je-li toho dostatečné množství, je přeměna potravinových uhlohydrátů na energii úspěšná a „volné radikály“ škodlivé pro buňky DNA jsou neutralizovány. Mezi hlavní funkce B2, zvláště důležité pro těhotné ženy, patří normalizace energetického metabolismu a metabolismu železa v těle. Žena užívající požadovanou denní dávku riboflavinu, si všímá dobrého stavu kůže a sliznic, zdravých emocí a dobré nálady. Unavuje se méně, efektivněji spočívá ve snu. Obsahuje mléko a mléčné výrobky, libové maso, vejce, zelená zelenina, obiloviny, obilná zrna.

Na začátku čtvrtého porodnického měsíce těhotná žena a její plod potřebují nejen vitamíny, ale také minerály. Bez jejich přítomnosti ve stravě se u dítěte mohou začít vyvíjet negativní nevratné procesy. Esenciální minerály se dělí na makro a mikroelementy.

Na doporučení WHO ženy ve 12. týdnu těhotenství potřebují:

 • Jód. Je to důležité pro vývoj mentálních a fyzických dat. Nedostatek jódu vede k poruchám ve formování nervového systému a může vyvolat potrat. Embryo špatně přibírá na váze a může zemřít. Obsahuje mořské ryby, mořské plody, jablka, byliny, o něco méně - v mase. Denní hodnota 200 mcg.
 • Zinek. Výkonný imunomodulátor. Bez ní se vytvoří malformace orgánů a systémů, což je zvláště nebezpečné pro nervovou trubici plodu. Nedostatek zinku může mít účinek, který ničí plod. Při nedostatku zinku je časté narození nezralých dětí s nízkou hmotností. Obsahuje pomeranče, fíky, jablka, třešně, rajčata, vejce, sýr, ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, hrášek, fazole, pohanka.
 • Žehlička. Je nezbytný pro prevenci anémie těhotné ženy a jejího plodu. V důsledku jeho nedostatku embryo trpí hypoxií a matka může trpět děložním krvácením. Nedostatek železa oslabuje imunitní systém, tělo se stává náchylným k patogenním bakteriím a virům. Anémie z nedostatku železa se vyskytuje u 9 z 10 těhotných žen. Vysoký obsah železa v mase, drobech, rybách, drůbeži.
 • Vápník. Je známa její důležitá role při tvorbě muskuloskeletálního systému. Je nezbytný pro nervový systém, srdeční sval, zdraví budoucích zubů, vlasy. Bez ní není vývoj vnitřních tkání, včetně očí, uší, úplný. Obsahuje mléčné a mléčné výrobky, tresčí játra, žitný chléb, bobule, hrách, čočku, sezamová semínka.
 • Lutein. Ovlivňuje úplný vývoj orgánů vidění a mozku jako celku. Příjem luteinu z vnějšku je zvláště důležitý pro těhotné ženy po 30 letech. Jsou bohaté na syrové zelí, špenát, špenát, zelené pampelišky, papriku, tuřín.
 • Vitamin P - rutosid - známý pro své antioxidační a protizánětlivé účinky. Je to zvláště užitečné pro nenarozené dítě, protože se podílí na vývoji mozkové kůry. Ve 12. týdnu těhotenství chrání před destrukcí kapilár, vykazuje intracelulární antivirový účinek. Pro ženy - to je prevence křečových žil.
 • Hořčík je stopovým prvkem, zvláště nezbytným ve druhém trimestru těhotenství. V kombinaci s vitaminy B6 ovlivňuje schopnost svalů relaxovat, což je spolehlivá prevence křečových žil u těhotných žen. Kromě toho je hořčík schopen řídit procesy excitace v nervové soustavě, zklidňuje, vytváří zdravý spánek.

Potřebné stopové prvky také zahrnují:

 • Mangan je důležitou součástí sekrece inzulínu. Reguluje také cholesterol. Pro tělo vyvíjejícího se dítěte je důležitá jeho účast na kostní chondrogenezi a mineralizaci. Denní dávka je 2,5 mg. Obsahuje ovesné a pšeničné otruby, piniové oříšky, pistácie, pšeničné krupice, slunečnicová semínka, rýže, sója.
 • Chromium. Známý regulátor hladiny cukru v krvi, důležitý pro metabolismus uhlohydrátů, monitoruje propustnost buněčných membrán. Podporuje hromadění glukózy v buňkách, zvyšuje účinek inzulínu. Pomáhá bojovat s dysfunkcí štítné žlázy. Denní norma je 50 mcg. Obsahuje ryby: bonito, tuňák, losos, chum. Trochu méně než v játrech z hovězího masa a vařené kuřecí maso. Výživa následovaná vejci a kukuřičnou krupicí.
 • Měď. Hodnota stopového prvku spočívá v účasti na složení enzymů a hormonů. Hematopoéza, syntéza hemoglobinu, tvorba kostí a tvorba pojivové tkáně nejsou bez mědi. Denní dávka pro těhotné ženy je 3 mg. Mnoho mědi se nachází v játrech, podzemnice olejné, lískové ořechy, krevety, hrášek, těstoviny. Trochu méně než v pohanky, rýži, pšenici.
 • Selen. Má autoritu silného antioxidantu. Bez něj nemůže produkce hormonu stimulujícího štítnou žlázu, který hraje roli při normalizaci funkcí štítné žlázy, fungovat. Těhotné ženy s nedostatkem selenu během porodu mají často slabou práci a jiné komplikace. Doporučená dávka je 20 - 100 mcg denně. Selen je bohatý na ryby, mořské plody, celozrnný chléb, para ořechy, semena, hnědá rýže, pearl ječmen, quinoa, ovesné vločky, chia semena, sezamová semínka, len.

Důležité! Vyberte multivitaminový komplex na doporučení lékaře - vašeho porodníka-gynekologa nebo terapeuta.

Články O Neplodnosti