Hlavní Analýzy

12 týdnů těhotenství: pocity, velikost plodu, pohlaví

12 týdnů těhotenství je konec prvního trimestru. Pro budoucí matku a dítě je toto období nejdůležitější a nejdůležitější. Žena si postupně zvykne na nové pocity, učí se pozorovat sebemenší změny ve zdraví. Mezitím se v jejím lůně objeví skutečný zázrak: z jedné jediné buňky je vytvořen malý člověk. Co potřebujete vědět o tomto období a čemu věnovat pozornost, řekneme v článku.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

12. týden těhotenství: vývoj plodu

Dítě po 12 týdnech těhotenství již není nazýváno embryí, ale plodem. Rozměry jeho těla v tomto okamžiku jsou následující: délka dosahuje 6 cm, hmotnost - asi 12 g. Zároveň zůstává hlava ve srovnání s tělem stále neúměrně velká.

Dítě se začne pohybovat stále aktivněji a v jeho těle se objevují následující změny:

 • střeva jsou napnutá;
 • žluč se vyrábí;
 • vývoj svalů hrtanu je doprovázen prvním polykáním;
 • existuje pokládání sacího reflexu, jakož i reflexu mačkání a uvolnění ruky;
 • zlepšování dýchacího systému pokračuje.

Ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství, který je často poprvé předepsán v této době, vám umožní vidět:

 • drobné rysy obličeje a výrazy obličeje (dítě otevírá a zavírá oči a ústa);
 • uši, nos, malé prsty, na kterých se již objevují hřebíky;
 • navrhnout pohlaví dítěte ve vznikajících vnějších genitáliích.

Plod je již docela aktivní ve 12. týdnu, hýbá se a dokonce se pokouší cucat své malé prsty. To je jen budoucí maminka hnutí dítěte, je stále nepravděpodobné, že se nebude moci cítit jasně kvůli své malé velikosti.

12 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

12. týden těhotenství je období, kdy se žena již dokázala zvyknout na nové pocity. Úzkost a nervozita zmizí, uvolňujíc radostné očekávání a šťastné klidné dny. Těhotenství je čím dál méně nepohodlí, konkrétně:

 • časná toxikóza zcela končí nebo zůstává ve velmi slabé formě (pouze příležitostně doprovází celé těhotenství nevolnost, 12 týdnů - období, kdy zmizí);
 • rostoucí děloha stoupá do oblasti břicha a přestává vyvíjet tlak na močový měchýř. Spolu s tím se nutkání močit nyní neobjevuje tak často jako dříve;
 • závažnost depresivního pláče, náhlé výkyvy nálady, snižuje se podrážděnost;
 • je ospalost a pocit slabosti, únava.

Velikost dělohy již dosahuje 100 mm, takže může být znatelná zaoblená bříško. Zvyšování objemu prsu pokračuje, jeho zvýšená citlivost zůstává.

Mnoho žen si všimne změn stavu kůže, nehtů a vlasů, ale jsou individuální - mohou být pro lepší i pro horší.

Mezi pozitivní příznaky, které přináší 12 porodnický týden těhotenství, je třeba poznamenat:

 • návrat zdravé chuti k jídlu;
 • vzácné močení;
 • první pohyby drobků;
 • příjemně zaoblená bříško.

Na některé nepříjemné jevy byste měli být připraveni:

 • svědění kůže v břiše, které varuje před výskytem strie;
 • exacerbace chronických onemocnění ledvin, srdce, jater;
 • zvýšený krevní tlak v důsledku zvýšení objemu krve;
 • časté zácpy, protože děloha roste a narušuje peristaltiku.

12 týdnů těhotenství: možné problémy, doporučení, ultrazvuk

Kromě obvyklých potíží během těhotenství spojených s trávením a obecným stavem ženy existují určité rizikové faktory. Je nebezpečné je ignorovat, proto je v prvním trimestru věnována zvláštní pozornost:

Celé těhotenství může obvykle doprovázet mírná tažná bolest v děloze a dolní části zad. Pokud zintenzivňuje, prošívá nebo stříhá, doplňuje bolest hlavy a tachykardii, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud jde o křeče, vyskytují se hlavně v žaludku a ve střevech. Z tohoto důvodu se vyvíjejí trávicí problémy. Aby se jim zabránilo, je důležité jíst správně, jíst potraviny bohaté na vlákninu a speciální vitamínové komplexy.

Lehký, hojný výboj bez zápachu není patologií. Pokud se stočí nebo nahnědnou, znamená to problém. Po příslušných testech lékař vybere nezbytnou terapii.

Nejnebezpečnějším příznakem po dobu 12 týdnů těhotenství je krvácení. Pokud k tomu dojde, riziko potratu je velmi vysoké. Proto je důležité zůstat v klidu a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Gynekologové na konci prvního trimestru doporučují:

 • Ultrazvuk plodu za účelem posouzení celkového stavu a správného vývoje;
 • krevní testy na specifické proteiny a hormony.

Ultrazvuk ve 12. týdnu ukazuje:

 • reakce dítěte na světlo a vibrace;
 • opravuje tep (asi 160 úderů za minutu);
 • vzhled plodu a rysy obličeje.

V této době je možné předběžné určení pohlaví nenarozeného dítěte. Vnitřní genitální orgány jsou již vytvořeny, vnější se stále vyvíjejí. Doktor však bude schopen učinit předpoklad, na koho čekáte.

Zdravý životní styl, dobrá výživa a relaxace zaručují ženě vynikající pohodu a náladu. Během tohoto období je navíc povolen sex, prakticky neexistují důvody k vzrušení a úzkosti. Zbývá jen těšit se z vašeho stavu.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

12 týdnů těhotenství

Budoucí matce můžeme poblahopřát na konci nejtěžšího období těhotenství - jejího prvního trimestru! Koneckonců, prvních 12 týdnů je nejobtížnější a odpovědnější, protože během této doby jsou položeny všechny orgány a systémy strouhanky a jakékoli selhání tohoto procesu může vést ke katastrofálním následkům. To je důvod, proč můžete klidně dýchat na začátku druhého trimestru - to nejtěžší je již pozadu.

Kolik měsíců uplynulo? Třetí měsíc těhotenství končí! Po 12 týdnech těhotenství není velikost plodu větší než citron - asi 6–9 cm od špičky k kostrči, nejvýše 15 g. I přes tyto malé velikosti má dítě již celou sadu orgánů. Nyní stále rostou a vyvíjejí se.

Co se děje?

Plod ve 12. týdnu těhotenství dosud nemá obvyklé proporce - hlava je neúměrně velká a končetiny jsou krátké. Stává se však stále víc a víc jako dětská panenka - vytvářejí se obličejové rysy, prsty jsou oddělené. Už se může hýbat, i když jeho matka tyto pohyby ještě necítí.

Nastávající matka také pociťuje změnu své pohody - toxikóza postupně ustupuje, její chuť k jídlu se zlepšuje. Nyní placenta přebírá práci na řízení těhotenství a corpus luteum se postupně vstřebává - to je důvod pro zlepšení.

Břicho ve 12. týdnu těhotenství je stále zcela neviditelné (i když při opakovaném těhotenství může toto období vést ke vzniku malé břicha). Nejdůležitější obavy jsou v minulosti, je čas si užít svou pozici.

Plod ve 12 týdnech těhotenství

Na obličeji drobků již můžete vidět oči. Aurikly se mísí od krku směrem k bočním povrchům hlavy. Tvoří se vnitřní ucho. Dítě je schopno rozlišit ne tolik zvuků jako vibrace.

Obličejové rysy se stávají zřetelnější, i když mozková lebka stále převládá nad obličejem, čelo je velmi vysoké. Kostra dítěte se skládá z chrupavky, ale v nich již začíná proces osifikace. Prsty jsou rozděleny, nehty na nich začínají růst. Dítě může pohybovat jeho končetinami a prsty, ale stále není schopen ohnout prsty.

Na kůži se objevují speciální receptory citlivosti - nyní se dítě cítí dotýká dlaní, chodidel, obličeje. Nervový systém se dále vyvíjí - mozkové hemisféry se dělí a vytváří se spojení mezi mozkem a míchou. Mozek brzy převezme kontrolu nad tělem a zatímco pohyby dítěte jsou chaotické a bezcílné, přestože je schopen pohnout očima, otevřít a zavřít ústa, vytlačit ze stěn dělohy.

Hypofýza začíná produkovat hormony, které regulují činnost vnitřních orgánů dítěte. Do práce se také aktivně zapojuje štítná žláza..

Na střevní sliznici se objevují záhyby a lze pozorovat první vlny peristaltiky. Střevo již vyplňuje celou břišní dutinu. Je schopen absorbovat glukózu.

Srdce dítěte bije s frekvencí 110 - 160 tepů za minutu. Ve 12 týdnech těhotenství je tlukot srdce plodu slyšet pomocí speciální studie - Dopplerova skenování. V krvi cirkulují nejen červené krvinky - objevují se první leukocyty. Thymus začíná fungovat.

Ledviny také aktivně pracují a plní močový měchýř. Dítě je schopné močit, ale nebojte se - plodová voda je aktualizována každou hodinu.

Během 12týdenního těhotenství může být pohlaví dítěte určeno ultrazvukem, i když chyby jsou vzhledem k jeho malé velikosti docela běžné. Při určování pohlaví je lepší počkat, až bude dítě o něco starší.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Máminy pocity

Blaho se do této doby obvykle výrazně zlepšuje. Vzhledem ke změnám v hormonálním pozadí je žena méně unavená, emocionální výbuchy a záchvaty agresivity se snižují. Chuť k jídlu se zlepšuje, rozšiřuje se sortiment potravin a pokrmů, které lze jíst bez rizika nevolnosti.

Pálení žáhy ve 12. týdnu těhotenství trápí hlavně ty, kteří se setkali s tímto nepříjemným jevem před těhotenstvím. Všichni ostatní se budou muset seznámit s pálením žáhy později, když se děloha významně zvětší a začne vyvíjet tlak na žaludek.

Vzhledem k tomu, že tělo dělá dvojí práci, aby zajistilo životně důležité funkce matky i dítěte, může dojít ke zvýšení srdeční frekvence, mírnému zvýšení krevního tlaku. Od této chvíle budete při každé návštěvě na prenatální klinice změřeni těmito parametry, abyste zajistili normální fungování těla.

Obecně je nálada těhotné ženy výrazně zlepšena, obavy a úzkosti ze života dítěte již nejsou trápeny.

Vzhledem k tomu, že děloha roste a postupně se zvedá z pánevní dutiny, vyvíjí menší tlak na močový měchýř, s největší pravděpodobností nyní se v noci probudíte méně, abyste šli na záchod. Pokud močení zůstává časté, bolestivé a doprovázené horečkou, znamená to vývoj cystitidy. Musíte jít do nemocnice, abyste zahájili léčbu včas.

V raných stádiích těhotenství je velmi důležité, aby žena věnovala pozornost svému zdraví a vyhýbala se nachlazení. Infekce v dřívějším těhotenství jsou samozřejmě pro dítě mnohem nebezpečnější než nyní. SARS ve 12 týdnech těhotenství, a to i se zvýšením teploty, však může vést k velmi nepříjemným následkům, dokonce až k ukončení těhotenství. Situace je dále komplikována skutečností, že během aktivní tvorby a růstu plodu by se neměly používat prakticky žádné léky. Proto se v období epidemie snažte nekontaktovat s velkým počtem lidí, nenavštěvujte přeplněná místa a události, zkuste trávit více času doma.

Je velmi důležité věnovat pozornost konzumaci alkoholu v časném těhotenství. Vědci prokázali, že užívání i minimálních dávek alkoholu při tvorbě mozku plodu může vést nejen k rozvoji defektů plodu, ale také k narození mentálně retardovaného dítěte. Neexistuje tedy žádná omluva ani na popíjení šampaňského v novém roce - přemýšlejte o budoucnosti vašeho dítěte, které můžete zničit tak zdánlivě maličkostí.

Míchání dítěte ve 12. týdnu těhotenství

Vaše dítě se již docela aktivně míchá, ale kvůli jeho malé velikosti stále nemůžete cítit jeho aktivitu. Velikost dělohy během tohoto období není větší než 10 cm a množství plodové vody obklopující dítě je pouze 50 ml. Souhlasíte s tím, že je téměř nemožné cítit jemný dotek malého tvora v takových podmínkách.

Dítě se však může převalit a plavat v okolní plodové vodě, počínaje okolními stěnami dělohy. Jeho pohyby jsou stále nezaostřené a chaotické, ale brzy se dítě naučí ovládat své tělo.

Možné propuštění

Vypouštění ve 12 týdnech těhotenství není hojné, průhledné, s mírně kyselou vůní. V prvním trimestru těhotenství si mnoho matek stěžuje na občasný vzhled skvrnitého špinění. To může být příznakem cervikální eroze..

Také se může tento výtok objevit během traumatu vaginální sliznice, uvolněné během tohoto období. Krev aktivně proudí do vnitřních pohlavních orgánů, takže sliznice se stává velmi zranitelnou. Proto můžete po návštěvě gynekologa nebo po sexu pozorovat takové propuštění.

Pokud vás zatracený krvavý výtok obtěžuje dost dlouho, stane se hojným, doprovázeným tažením bolesti v břiše a zádech - to může být známkou potratu, měli byste naléhavě jít do nemocnice.

Vzhled zeleného, ​​žlutého nebo zkrouceného výboje s nepříjemným zápachem by měl být také problémem - různé infekce mohou také ohrozit vaše dítě, musí být léčeny včas.

Bolest při těhotenství 12 týdnů

Bolest v tomto období není běžná, proto je třeba jim věnovat pozornost. Normálně se projevuje neintenzivní bolest v pánevních kostech, zpět v důsledku podvrtnutí dělohy a páteře. Tyto bolesti by vás však neměly příliš obtěžovat..

Pokud se v břiše vyskytují těžké tažné bolesti trvající několik hodin, zejména pokud jsou doprovázeny krvavým výbojem, je nutné naléhavě jít do nemocnice.

Těhotenství dvojčata

Těhotenství dvojčat může být příčinou toho, že toxikóza u maminky bude táhnout dál a bude ji trápit ještě několik týdnů. Zbytek dětí se vyvíjí normálně v souladu s obecně přijímanými podmínkami.

Mohu mít sex?

Sex ve 12 týdnech těhotenství je kontraindikován pouze s hrozbou ukončení těhotenství, s nízkým umístěním placenty, s vícenásobným těhotenstvím. Ve všech ostatních případech byste se neměli popírat, stačí si vybrat pohodlné pózy, ve kterých není žaludek vymačkaný.

Správná výživa

Toto období je nesmírně důležité pro vytvoření všech orgánů a systémů vašeho dítěte, proto by měla být věnována zvláštní pozornost výživě. Pokud trpíte gestózou (nebo časnou toxikózou těhotných žen) - může to být známkou toho, že se vaší stravě něco děje..

Zkuste změnit své stravovací návyky, zavést do svého jídelníčku nová jídla a jídla. Během těhotenství se chutě často mění a možná se vám bude líbit pokrmy, které jste předtím neměli rádi..

Hlavní věcí v prvním trimestru těhotenství je pestrá strava, zahrnutí dostatečného množství všech živin a stopových prvků do vaší stravy. Pokud drobky nemají dostatek prvků, může to ovlivnit její další vývoj..

Pokud nemůžete normálně jíst kvůli toxikóze, zkuste do své stravy zahrnout alespoň ty potraviny, které normálně reagujete a jsou schopné konzumovat. Brzy se váš stav zlepší a budete moci dohnat.

Nezbytné zkoušky

Období 11-13 týdnů těhotenství je velmi důležité z hlediska vyšetření těhotné ženy. Pokud jste se nezaregistrovali na prenatální klinice, je čas to udělat.

První ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství je předepsán všem ženám (ultrazvuk v dřívějších obdobích je prováděn podle indikací). Na tomto ultrazvuku lékař posoudí strukturu dělohy a placenty, vyhodnotí množství plodové vody. Velká pozornost je věnována studiu vývoje plodu - lékař pečlivě vyšetří dítě, přičemž zvláštní pozornost věnuje zóně límce. Při zkoumání této zóny můžete určit přítomnost jakýchkoli malformací plodu. Pokud máte podezření na vadu, lékař vás odkáže na genetiku a předepíše další studie. Tento ultrazvuk je velmi důležitý, nenechte si ujít.

Účelem dvojitého screeningu ve 12 týdnech těhotenství je také nalezení malformací plodu. V tomto případě se zkoumá hladina p-hCG a PAPP-A. Přítomnost změn v těchto testech není konečnou diagnózou, řada testů vám přiřadí genetik, který pomůže stanovit správnou diagnózu..

Při registraci budete muset absolvovat řadu testů, které umožní lékaři získat obecnou představu o zdravotním stavu budoucí matky:

 • Obecné testy (krevní a močové testy)
 • Krevní typ a příslušnost k rhesus
 • Testy na HIV, hepatitidu B a syfilis
 • Biochemický screening
 • Vaginální tampon

Podle svědectví vám může být přidělena analýza na infekce TORCH, hormony a další studie.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Jak SARS ve 12 týdnech těhotenství může ovlivnit dítě?

SARS a další infekce, zejména s horečkou, mohou být pro plod nebezpečné, zejména v časných stádiích těhotenství. Proto se pokuste vyhnout se nadměrné komunikaci v období epidemie, a když se objeví první příznaky nemoci, poraďte se s lékařem, on vám předepíše bezpečnou léčbu plodu.

Je možný let ve 12 týdnu těhotenství? Objednali jsme si výlety s manželem před těhotenstvím, teď nevíme, zda odmítnout nebo létat.

Nejvýhodnější doba pro lety je období 14-28 týdnů těhotenství. Pokud je to možné, přeplánujte let později. Kromě toho může lékař zakázat lety s placentou previa, hrozbu přerušení, vícenásobné těhotenství a řadu dalších problémů a nemocí. Pečlivě zvážit klady a zápory, konzultovat s lékařem, a pokud to dovolí, pečlivě se na to připravte, sbírejte lékárničku doma.

Během těhotenství jsem dělal ultrazvuk po dobu 12 týdnů, límcová zóna plodu vyvolala otázky od lékaře ultrazvuku. O čem to může mluvit?

Změny v límcové zóně v období 11-13 týdnů naznačují zvýšené riziko malformací plodu. Doporučuje se podstoupit řadu dalších vyšetření a konzultací s genetikem, aby bylo zajištěno, že vše je v pořádku s dítětem.

12 týdnů těhotenství

12 týdnů těhotenství - 14 porodníků

Gestační věk je v početí 12 týdnů, je také 14 porodních (to je přesně to, kolik pravděpodobně máte gynekologa) - to je začátek druhého trimestru těhotenství. Už jste prošli třetí cestou, se kterou vám můžete srdečně poblahopřát. Druhý trimestr je nejpříznivější. Časné příznaky těhotenství ve formě toxikózy zmizí. Důvodem je mimo jiné pravidelný pokles hladiny chorionického gonadotropinu (hCG). A bříško stále vůbec nezasahuje, protože není vůbec velké. Některé ženy se však již objevují, když jsou v těsném oblečení, které se může radovat.

Pocity a pocity budoucí matky ve 12 týdnech

Bříško se jen trochu vytrhne, ale některé ženy nejsou pohodlně spící. To se stává obzvláště často při odpočinku na zádech. Zpravidla od tohoto období lékaři doporučují matkám odpočívat na jejich straně. Na zádech můžete také, ale pouze pokud to nezpůsobuje nepohodlí. Pomůže dobře ležet a spát polštář, na kterém matky během spánku spočívají na břiše. Normální nebo speciální pro těhotné ženy. Posledně jmenované je stále vhodné používat po porodu při krmení dítěte - můžete si na něj dát dítě tak, aby ho nebylo po ruce.

Jen nepříjemné pocity ve 12 gestačních týdnech těhotenství v břiše mohou být způsobeny natahujícími vazy, které podporují dělohu. Nemusí však být trvalé. Pokud to vyvolává obavy, je lepší navštívit lékaře znovu..

A co je nejdůležitější - míchání. U některých žen se objevují již v tak rané době. Je pravda, že to platí pouze pro vícenásobné. Pro ty, pro které je toto dítě již druhým, třetím a tak dále. Už vědí, jak se cítí pohyby a jak je nezaměňovat s pohybem plynů ve střevech..

Vzhledem k tomu, že plod je stále velmi malý, nejedná se dosud o vtlačení do břišní stěny matky, ale o něco jako praskání bublin nebo bubnů. Tyto pocity obvykle vznikají, když nastávající matka je zcela v klidu, tj. Když jde spát. Přestože lékaři říkají, že musíte cítit pohyby dítěte každý den, jinak byste je měli kontaktovat a požádat o pomoc, v tuto chvíli může dítě „zmizet“ i na 1, 2, 3 dny. Je to proto, že je stále velmi malý a možná „přilepený“ k zadní stěně dělohy. Existuje způsob, jak přimět dítě k aktivitě, i když v té době ještě není příliš efektivní - jíst čokoládovou tyčinku.

Co se stane s plodem po dvanácti týdnech těhotenství

Dítě stále rychle roste. Pokud v tuto chvíli projdete ultrazvukem, bude jeho kocicyteálně-parietální velikost (od horní části hlavy po ocasní kost) přibližně 76 mm. Mimochodem, v tuto chvíli je KTR hlavním parametrem pro nastavení gestačního věku. Již však není tak přesná jako před 2–4 týdny, děti již v tak relativně krátké době se začínají vyvíjet různými rychlostmi. Některé z nich jsou velké, jiné středně velké a jiné mohou být mírně pozadu ve vývoji svých vrstevníků..

Ultrazvuk (k měření nosní kosti, tloušťky límce, průtoku krve v žilním kanálu atd.) A biochemické vyšetření v této době je již zbytečné. Není poučný..

Přichází však příznivá doba pro invazivní diagnostiku - amniocentéza, příjem plodové vody s jehlou. S jeho pomocí můžete určit karyotyp plodu. Avšak v 1% případů amniocentéza vyvolává potrat, proto by měla být provedena pouze podle přísných indikací, pokud je riziko porodu dítěte s chromozomálními abnormalitami velmi vysoké.

Velikost biparietální hlavy (BDP), tj. Od čela ke koruně (to je velikost, kterou poté vezmete v úvahu při výběru bonnetů a klobouků pro dítě), je asi 27 mm. A obvod hlavy (OG) je asi 97 mm. Jak vidíte, jeho velikost ve srovnání s tělem je i nadále velmi velká.

Obvod břicha je přibližně 78 mm, téměř stejný jako KTR. A délka stehna je 12,5 mm. To samozřejmě nejsou všechna měření prováděná ultrazvukovými lékaři. Zohledňují velikost všech kostí, nohou a rukou. Je však nepravděpodobné, že by se zajímali o naše čtenáře. Proto je s vaším svolením vynecháme.

Mnoho lékařů umožňuje mumiím prohlížet si obrazovku během ultrazvuku, obraťte se na ně. A nemohou si jen všimnout, že dítě již vidí některé rysy obličeje: nos, bradu, čelo. Samozřejmě, že s dvojrozměrným ultrazvukem je nyní dítě spíše jako humanoid, ale s trojrozměrným ultrazvukem je malý muž už docela dost. Ale velmi tenký, dosud nahromaděný tuk. Obecně je lepší podívat se na tvář dítěte blíže ke konci druhého trimestru těhotenství na trojrozměrném obrázku, pak můžete dokonce pochopit, jak to vypadá.

Obličejové svaly již dobře fungují. V ústech se tvořila obloha. Dítě se někdy usmívá a mračí se. Objevují se vrozené reflexy. Například, pokud byste teď mohli lechtat dětskou nohu, zvedl by palec. A kdyby se dotkl jeho dlaně, zaťal by pěst. Neonatologové a neurologové budou kontrolovat tyto a mnoho dalších reflexů u kojenců. Svou přítomností nebo nepřítomností posuzují zralost nervového systému novorozence.

To, co se stane dítěti ve 12 týdnech početí, není pro odborníka ani vidět - jeho pohyby se koordinují. Tato změna je spojena se založením mozečku v mozku. Ze stejného důvodu lze pozorovat, jak plod cucí prst nebo zakrývá obličej dlaněmi..

Krk dítěte se prodlužuje. Brada dítěte se už klidně dotýká hrudníku. Na dlaních se objevil individuální vzor. A to i přesto, že velikost dítěte nepřesahuje ženskou pěst.

Kůže dítěte je pokryta chmýří. Říká se tomu lanugo. Tato chmýří zmizí asi v 36-38 porodnických týdnech těhotenství, když je plod plný. Pokud se dítě narodí s chmýří na svém těle, je to známkou jeho předčasnosti..

Štítná žláza začíná produkovat hormony. Vejce vaječníků sestupují do pánevní oblasti (z břicha), u chlapců se tvoří prostata. Ledviny a střeva plně vykonávají své funkce.

Rady gynekologa

Ačkoli je druhý trimestr považován za bezpečný - dítě je již docela silné, sedí dobře v děloze a riziko potratu je malé, ale je třeba pečlivě sledovat vaše pocity.

Hlavním problémem druhého trimestru je zkracování děložního hrdla. Obvykle je jeho délka větší než 30 mm. S kratší délkou se výrazně zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Nejhorší je, že vyhlazení krku je ve většině případů asymptomatické. A pouze u některých žen se vyznačuje častou hypertonicitou dělohy. Při bolestech břicha nebo častém napětí dělohy byste o tom měli informovat svého gynekologa. Ve většině případů se jedná o variantu normy, protože děloha je svalový orgán. Ale někdy je to známka cervikálních problémů. Obvykle, s bolestmi břicha, lékaři na prenatální klinice okamžitě pošlou nastávající matky do nemocnice na ošetření bez vyšetření na křesle. Ultrazvukem se změří délka krku a odstraní se hypertonicita. Obvykle s čípky Papaverine Hydrochloride a kapradiny Magnesia.

Pokud se hypertenze často cítí, musíte najít vzorce, když k tomu dojde. Například nevyhovující boty s vysokým klínem nebo patou mohou vyvolat tón dělohy, kvůli kterému je žena nucena se mírně naklonit dopředu. Nebo jen na dlouhou procházku. Pokud ano, omezte nějakou fyzickou aktivitu. A nezapomeňte spát nejméně 8 hodin denně.

Častým problémem pro ženy v této době, zejména u těch, které užívají léky k uvolnění dělohy (zmírnění jejího tónu), je zácpa. Samozřejmě nevedou k potratům, ale významně zhoršují pohodu ženy a vyvolávají hemoroidy. Židle by měla být denně. Toto musí být sledováno. Pokud si všimnete nepravidelností stolice, začněte užívat laktulózový sirup. Stabilizuje stolici. Jako ambulance, pokud jste na toaletu nenavštívili déle než 3 dny, jsou vhodné glycerinové čípky nebo rektální mikroklystry „Microlax“. První z nich však vyvolává silnou bolest, jako jsou kontrakce, v břiše a druhá způsobuje silné pálení v konečníku. Proto často nestojí za to používat.

Sexuální život je povolen, pokud nehrozí ukončení těhotenství a chorion neblokuje vnitřní hltanu (ultrazvuk by to měl říci).

Gymnastika pro druhý trimestr

Lékaři nedoporučují sportovat pouze v prvním trimestru a pouze těm, pro něž by to bylo nové. A ve druhé gymnastice je velmi doporučeno. Neexistují žádná konkrétní cvičení, která by byla užitečná pouze ve 12 týdnech nebo pouze ve 13 týdnech těhotenství. Je důležité, aby se maminka během tělesné výchovy a po ní cítila dobře, aby získala podporu síly.
Existují však kontraindikace pro sport během těhotenství. Zde jsou:

 • infekční nemoc (ARVI, ARI, chřipka atd.);
 • špinění z genitálního traktu;
 • placenta previa;
 • bolení břicha;
 • hypertonicita, včetně objevení se po provedení cvičení;
 • polyhydramnios;
 • pokud lékař hrozí ukončením těhotenství;
 • vysoký krevní tlak;
 • těžká tachykardie.

Můžete trénovat ve speciálních místnostech s instruktory nebo doma. Ale prostě nezapomeňte na šetrný režim a normální dýchání během gymnastiky. Pokud se začnete dusit, je to pro dítě plné hypoxie.

Pro výuku je vhodné si koupit gymnastický míč. Určitě jste slyšeli o fitballu - je to velmi užitečné pro nastávající matky. Míč není vůbec drahý a po porodu se určitě hodí - opět pro gymnastiku, pro zábavu a pohybovou nemoc (před spaním). Kromě toho si zakupte dvě činky o hmotnosti nejméně 1 kg. Činky však mohou být nahrazeny malými plastovými lahvemi na vodu, pokud si budete přát. Před zahájením výuky potřebujete lehké cvičení. Chůze na místě po dobu 5-10 minut je docela dobrá. Poté se posaďte na gymnastický míč. Pokud vám to připadá nestabilní, mírně ho spusťte.

Nejjednodušší a nejslavnější cvičení je jaro. Proveďte pružné pohyby na míči, nahoru a dolů, a toto cvičení můžete zpestřit zvednutím a zvednutím paží, nakloněním trupu..

Vezměte si do rukou činky nebo plastové lahve, zvedněte ruce do stran a ohněte se v loktech. Dobré pro prsní svaly.

Cvičení můžete provádět na fitball a vleže. Ležící na zádech (pokud to nepřináší nepříjemné pocity), musíte nejprve jednou nohou a druhou hodit míč. Poté znovu ležel na zádech nebo na boku, držte míč mezi nohama a provádějte kompresní pohyby. Hlavní věc není dělat žádná cvičení v tisku.

12 týdnů těhotenství, potratu (video):

12 týdnů těhotenství, potrat

Pijí vitamíny?

Mnoho žen, zejména těch, u nichž je ultrazvukové vyšetření mírně za porodním obdobím těhotenství, je jisté, že pokud se začnou pít vitamíny, budou „dohánět“ termín. Ve skutečnosti se všeobecně věří, že užívání komplexních vitamínů vede k narození velkých dětí. Ale není tomu tak. Obecně komplexní vitamíny nemají žádný zázračný účinek na organismus. Často však způsobují alergické reakce. Z tohoto důvodu by se k jejich jmenování mělo přistupovat opatrně. Maminky, které jedí dobře, berou „vitamíny pro těhotné ženy“, nejsou nutné. Alespoň na toto období. Některé problémy se mohou objevit ve třetím trimestru, kdy je plod již velký a vyžaduje výdaje na velké zdroje těla matky..

Příjem některých jednotlivých stopových prvků však nebolí. Kyselinu listovou lze například užívat během těhotenství, nejen v prvním trimestru. Tento mikroelement chybí nám všem. Standardní dávka je 400 - 500 mcg, polovina jedné tablety (1 mg).

Železo musí být přijato s hemoglobinem pod 110. Jinak dítě nebude mít dostatek kyslíku a maminka začne mít tachykardii a dojde k trvalé ztrátě síly. Přípravky doporučené pro nastávající matky: Fenyuls, Sorbifer Durules, Ferretab atd..

S nedostatkem vápníku začnou pánevní kosti bolet, nehty a zuby se zhoršují. Dítě potřebuje vápník pro rozvoj kosterního systému a v každém případě jeho tělo dostane to, co má. Ale matka bude trpět. Aby se vápník dobře vstřebával, je předepsán vápník D3 (s vitamínem D), obvykle na měsíc. Ale na delší období, asi 25-26 týdnů.

Během těhotenství užívejte jodid draselný („jodomarin“) v dávce 200 mg denně. A pokračují v užívání během laktace. To je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy matky a dítěte.

Některé maminky berou kyselinu askorbovou, včetně glukózy, aby byly méně nemocné. Účinnost vitamínu C proti nachlazení však nebyla prokázána. Proto tato akce postrádá praktický význam..

12 týdnů těhotenství

Porodnický 12. týden těhotenství je čas, kdy je dítě plně formováno a všechny jeho orgány a systémy jsou již na svém místě. Nyní příroda bude muset provést pouze úpravy, díky kterým bude dítě stále dokonalejší. Maminka musí být trpělivá, protože před námi jsou ještě dva celé trimestry, po kterých si bude moci vzít malou hrudku do náručí.

Obsah

Úvod

Těhotenství je doba, kdy se ženský světonázor zcela mění. Žena začíná zažívat mnoho nových pocitů, některé z nich jsou příjemné a některé naopak děsivé.

Chcete-li přijmout všechny změny, ke kterým dochází bez stresu a nervozity, měli byste se připravit předem a pak nevzniknou žádné problémy. Jaká překvapení čeká nastávající matka na dobu dvanácti týdnů? Níže naleznete..

12 týdnů těhotenství, co se stane: Příznaky

12. týden těhotenství, jehož pocity se výrazně liší od pocitů na začátku, je konec prvního trimestru. Rizika a nebezpečí ustupují do pozadí, dítě už zesílilo a placenta spolehlivě chrání v děloze. Toxemie je stále méně pociťována ve 12 týdnech těhotenství, nevolnost ustupuje a život je plný jasných barev.

Jsou uvedeny příznaky charakteristické pro toto období:

 • Oslabení projevů toxikózy nebo její úplné vymizení. V některých případech však může nauzea obtěžovat ženu po celou dobu těhotenství..
 • Zdvojení dělohy - o tom svědčí tahové pocity v dolním břiše ve 12 týdnech těhotenství. Vznikají v důsledku podvrtnutí děložních vazů a zvýšeného průtoku krve v pánvi.
 • Nedostatek tlaku na močový měchýř - v důsledku růstu a pohybu dělohy do dutiny břišní přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, a žena tedy již nechce často běžet na záchod.
 • Snížení emoční nestability - náhlé výkyvy nálady, podrážděnost, slza a deprese, charakteristika prvních měsíců těhotenství, zmizí.
 • Snížení únavy - mnoho matek se cítí mnohem veselěji, i když existují i ​​ti, kteří si stále stěžují na ospalost. Nejčastěji se to děje u žen, které nosí dvojčata pod svým srdcem. Při vývoji dvou dětí musí tělo vynaložit více úsilí, což znamená, že únava bude později ustupovat.
 • Vzhled břicha - břicho ve 12. týdnu těhotenství již mírně vzrůstá, což vede k roztažení kůže, a tedy i ke vzniku strií. Aby se zabránilo výskytu strie, je nutné začít používat speciální přípravky, které zvyšují kožní turgor. Velikost oblečení zůstává stejná, ale přesto je čas přemýšlet o koupi šatníku pro nastávající matky.

Termín 12 týdnů těhotenství je doba, kdy se žena může nadechnout a přestat se bát kvůli neznámým pocitům, které si začínají užívat jednoty s dítětem a emocionální uzdravení, které nastalo po hormonální bouři.

Kreslení v dolní části zad a břicha

Ve dvanáctém týdnu těhotenství se mohou vyskytnout také negativní příznaky, a aby nedošlo k opomenutí nebezpečné patologie, měla by nastávající matka pečlivě sledovat svůj stav, aby v případě jakýchkoli problémů včas vyhledala lékařskou pomoc. Nejběžnějším nepříjemným příznakem v této době je bolest v oblasti břicha.

Nepříjemné pocity v bederní oblasti vznikají v důsledku rozšíření dělohy a roztažení vazů při přípravě na narození dítěte. Švy bolesti v pánevní a ochlupení jsou důsledkem zvýšeného průtoku krve. Ze stejného důvodu k nim může být přidána bolest hlavy a zvýšená srdeční frekvence..

V důsledku účinků progesteronu na zažívací trakt může nastat žaludeční bolest a problémy s pohybem střev. Pro zmírnění nepříjemných příznaků je nutné do vaší stravy zahrnout potraviny obsahující vlákninu.

Svědění kůže břicha, hrudníku a stehen se objevuje v důsledku růstu dělohy a hormonálních změn. Aby nedocházelo ke vzniku strie, je třeba na kůži aplikovat speciální přípravky, aby se zabránilo jejich výskytu.

Vaginální výtok po dobu dvanácti týdnů

Přidělení ve 12 týdnech těhotenství by mělo být světlé nebo průhledné bez charakteristického zápachu. Pokud se v nich vyskytuje příměs krve nebo se sražuje, měl by být konzultován lékař.

Tato symptomatologie může být důkazem infekční etiologie nebo známkou hrozby potratu. Ale ať už je to tak, jak se zdá, při výboji, který není v souladu s normou, byste měli navštívit svého gynekologa.

Vnější změny budoucí matky

Jaké změny ženského těla, chování a pohody na konci prvního trimestru? První změny se týkají břicha, začíná se trochu zaokrouhlovat. Doposud vyniká jen trochu, ale už je jasné, že uvnitř se vyvíjí malý člověk. Také mléčné žlázy se zvětšují a bobtnají, takže jsou připraveny kojit v budoucnu..

Přestože je pokožka mnohem čistší a zdravější, mohou se na nich objevit věkové skvrny nebo pihy. Svislá tmavá čára se objeví na břiše kvůli zvýšené syntéze melaninu v těle těhotné ženy. V důsledku zvýšeného krevního oběhu v hrudníku se mohou bradavky zvětšit a ztmavnout.

Budoucí matka začne mít chuť k jídlu, i když před několika týdny mnoho produktů způsobilo trvalé znechucení. Morálně i fyzicky se žena již začíná připravovat na narození svého dítěte. Pokud je těhotenství druhé, pak už žena může cítit, jak se dítě pohybuje. Potřeba močit také klesá a vrací se do normálu.

Pokud měla těhotná žena před početí problémy se srdcem, ledvinami nebo játry, je pravděpodobné, že se během porodu plodu nemoc zhorší. V důsledku zvýšeného objemu krve a zvýšeného krevního oběhu se může také zvýšit krevní tlak. Protože tělo začíná syntetizovat velké množství progesteronu, těhotná žena má problémy s pohybem střev kvůli skutečnosti, že hormony uvolňují střeva a zpomalují jeho práci.

Můžete také zjistit, jaké vnější změny se vyskytují po 13 týdnech těhotenství, a jak se vyvíjí plod, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

12 týdnů těhotenství: vývoj plodu

V této době je plod již plně formován a jeho systémy jsou na svém místě. V příštích dvou trimestrech však bude dítě muset přibrat na váze a rozvinout své tělo, aby po narození dítěte mohla drobenka existovat bez problémů od matky.

Jak vypadá plod po 12 týdnech těhotenství? V této fázi je délka dítěte 63 milimetrů a jeho hmotnost je 13 gramů. Přesto, že drobky mají neúměrně dlouhé končetiny a velkou hlavu, už se aktivně pohybuje a studuje svůj dům.

V období dvanácti týdnů se začnou formovat sluchové orgány dítěte, krční páteře se prodlužují, dítě začne stříkat a usmívat se. Obličejové rysy se stávají výraznějšími. Prsty na koncích již nejsou odděleny membránou a objevují se na nich nehtové destičky.

Hmotnostní přírůstek ve 12. týdnu těhotenství je 500 gramů. Je třeba poznamenat, že tento trend bude pokračovat až do konce třetího trimestru. Takový týdenní přírůstek na váze je nezbytný, aby dítě mohlo z matčiny těla dostat všechny látky, které potřebuje, aniž by to vyčerpalo.

Ve věku 12 týdnů těhotenství má dítě střevní prodloužení, začíná se tvořit žluč, dítě vlaštovky, vyvíjí sací reflex, stlačuje a uvolňuje ruce, dýchací systém se stává dokonalejším - při vdechnutí plodu se zvedá hrudník.

Potrat při 12 týdnu těhotenství

Skvrnitost po 12 týdnech těhotenství je předzvěstí hrozby potratu. Pokud si budoucí matka všimla těchto alarmujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Před vyšetřením musí být gynekolog informován o povaze výtoku, jejich hojnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti v oblasti břicha a také o změně tělesné teploty, pokud jsou pozorovány. Po vyšetření lékařem bude rozhodnuto o hospitalizaci nebo o ambulantní léčbě.

Budoucí matka by si měla uvědomit, že potratu ve 12 týdnech těhotenství lze zabránit pouze včasným vyhledáním lékařské pomoci.

Ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 12 týdnech těhotenství můžete posoudit stav nenarozeného dítěte. Monitor jasně ukazuje oči, které jsou stále zavřené. Dítě začíná reagovat na vibrace, hlasy a světlo, srdeční frekvence plodu po 12 týdnech je až 160 tepů za minutu.

V této fázi je dítě již zcela podobné osobě, s výjimkou velké velikosti lebky, ale v době narození bude mít normální tvar. Rovněž jsou jasně viditelné rysy obličeje. V období dvanácti týdnů můžete určit pohlaví dítěte, ale stále existuje určitá chyba, protože genitálie jsou ve fázi formace.

Dítě už ví, jak sát prst a pohybovat se. Vnitřní orgány dítěte jsou plně tvarované, nyní se během zbývajících dvou trimestrů zlepší spolu s dítětem.

Na památku průchodu ultrazvukem můžete požádat uzist, aby vyfotografoval drobky pro nadcházející album..

Testy při 12 týdnu těhotenství

V této fázi začíná budoucí matka žít v harmonii se svým dítětem. Uplynulo dvanáct týdnů od poslední menstruace a deset týdnů od okamžiku, kdy bylo vajíčko implantováno do dělohy a stalo se plnohodnotným embryem..

V tuto chvíli musí žena podstoupit první vyšetření ve stavu těhotné. Po obdržení výsledků testů bude lékař schopen udělat úplný obrázek o stavu těla matky a jejího budoucího dítěte, a také zjistit, zda nesení plodu probíhá správně.

V rámci vyšetření by žena měla podstoupit následující postupy:

 • Ultrazvukové vyšetření k detekci různých patologií;
 • Analýza krevního séra na hCG po 12 týdnech;
 • Obecná analýza krve a moči;
 • Proteinový krevní test PAPP-A.

Díky tomuto screeningu můžete zjistit, zda má dítě tendenci vyvíjet genetické patologie. Pokud jsou přítomny a dítě se může vyvinout vady, musí být těhotná žena navíc vyšetřena genetikem.

Dieta ve dvanáctém týdnu těhotenství

Správná výživa ve 12 týdnech těhotenství je klíčem ke správnému vývoji plodu a zdraví žen. Nejlepší možností by bylo, kdyby budoucí matka začala jíst těsně před početí. Vyvážená strava založená na zdravých produktech pomůže těhotné ženě přibrat nadváhu a také umožní jejímu dítěti přijímat všechny potřebné látky, aniž by poškodila tělo matky..

Nabídka budoucí maminky by měla jít na vysoce kvalitní, přírodní a čerstvé produkty. V prvních dvou měsících porodu plodu bude pociťován nedostatek folacinu, v důsledku čehož si žena začne stěžovat na únavu, ztrátu chuti k jídlu, ospalost a emoční nestabilitu. Aby se tomu zabránilo, měla by být strava doplněna mrkví, zelím, tvarohem, žloutky, sýrem, bylinkami, rajčaty, fazolemi a řepou.

Během prvního trimestru dítě aktivně roste, což znamená, že potřebuje energii. Aby se to vyrovnalo, mělo by se sníst trochu víc, než je obvyklé. Na tvorbu kostry dítěte se také vynakládá velké množství vápníku a vitamínu D, aby žena neměla mít problémy se zuby a neměla křeče, měla by doplnit svou stravu rozinkami, mléčnými výrobky, ovesnou kaší, máslem a vejci.

Chcete-li zvýšit hladinu železa a zabránit anémii, měli byste jíst rybíz, pohanka, játra, jablka a pít vývar z šípků..

12 týdnů těhotenství: Doporučení pro matky

Poradenství těhotným ženám po dobu 12 týdnů zahrnuje:

 • Přezkum a korekce každodenní stravy a stravy - měli byste opustit produkty s různými škodlivými aditivy a také zcela vyloučit alkohol ve 12 týdnech těhotenství z potravy. Sen budoucí matky by měl být alespoň 8 hodin.
 • Sledování hmotnosti a přijímání vitamínů předepsaných lékařem je velmi důležité, aby hmotnost budoucí matky nepřesáhla zavedené normy, v opačném případě budou mít další libry nepříznivý vliv na její zdraví a značně komplikují proces porodu..
 • Vyhýbání se kontaktu s nemocnými - onemocnění virové etiologie v rané fázi těhotenství jsou pro drobky velmi nebezpečné a mohou dokonce způsobit potrat..
 • Odmítnutí jehlové obuvi - vysoké podpatky vedou k rozvoji křečových žil a kloubních problémů, takže během těhotenství byste měli přejít na pohodlnou obuv s plochými podrážkami.
 • Chůze na čerstvém vzduchu a vyhýbání se stresu.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení po dobu 12 týdnů těhotenství se můžete nejen vyhnout komplikacím, ale také si plně užít tento úžasný čas a zažít plné štěstí mateřství..

Sex ve 12 týdnech těhotenství

S nástupem tohoto období se intimní život stává méně omezeným. Pokud se nastávající matka cítí dobře a těhotenství postupuje normálně, dochází k sexu ve 12 týdnech těhotenství.

Po pohlavním styku by však těhotná žena měla během milování sledovat její výtok a pocity. V případě hrozícího potratu, vícenásobného těhotenství a nízké placenty previa by měl být sex opuštěn.

Závěr

12 týdnů těhotenství je nejlepší a nejtišší čas ze tří trimestrů. Neměli byste se tedy obávat. Stačí si užít tento úžasný okamžik a připravit se na narození tak dlouho očekávaného dítěte, protože dva zbývající trimestry budou létat velmi rychle.

12 týdnů těhotenství

Nyní jste již dosáhli známky 11-12 týdnů těhotenství. Je to hodně nebo málo?

Lékaři říkají, že toto je první výročí dítěte. Máma měla první trimestr, který je považován za nejbolestivější. Kromě toho byl doprovázen vysokou pravděpodobností potratu, který se nyní zmenšuje. Nyní můžete potěšit příbuzné a přátele skvělými zprávami o bezprostředním doplnění v rodině. Před zlatým časem těhotenství. A fyzický a morální blahobyt těhotné ženy se zlepšuje a nový život v bříšku pokračuje v aktivním růstu a rozvoji..

Mnoho lidí se zajímá o: 12 týdnů těhotenství - kolik měsíců? Vy a vaše dítě jste byli vedle sebe 3 měsíce.

Ovoce v tuto chvíli: jak to vypadá, co se s ním stane

Z malého embrya se stává čím dál více mužem. Ale stále velmi malé. Pokud byste to mohli vyzvednout, zapadalo by to do dlaně jedné ruky. Tělo je stále v nerovnováze - hlava je mnohem více nohou a pažemi.

Vaše dítě se však může pochlubit svou jedinečnou vlastností - má již plně vytvořené otisky prstů. Všechny vrstvy epidermis.

Je důležité pochopit, co se děje s 12 týdny těhotenství:

 • vytvořily se nohy a paže, objevily se hřebíky;
 • svaly se vyvíjejí a rostou, začíná se trochu pohybovat;
 • reaguje na vnější podněty;
 • nervový systém se stále zlepšuje;
 • objeví se budoucí obočí a řasenka, ale zatím ve formě zbraně v odpovídajících částech obličeje;
 • ví, jak se mračit;
 • zavře a otevře ústa;
 • může polykat plodovou vodu;
 • bránice se začne pohybovat a objevují se respirační pohyby.

Plod začne psát. A jeho mozek byl rozdělen do dvou polokoulí. Tvář se stále formuje a získala konečnou podobu ušních lalůček. Ale oční víčka, i když už jsou, ale stále docela pevně zavírají oči. Ale i přes to se dítě začne učit blikat. Velikost plodu po 12 týdnech těhotenství je od 5 do 8 centimetrů, hmotnost - pouze 12-16 gramů. Někteří to srovnávají s citronem.

Riziko infekce je sníženo, protože se vytvořily všechny vnitřní orgány a pomáhají v boji proti infekcím. K tomuto procesu přispívá zrání brzlíku nebo tzv. Brzlíku. Za imunitní systém je zodpovědná ona. Játra produkují žluč. Ve 12-13 porodnickém týdnu ještě nejsou patrné sexuální rozdíly. Chcete-li určit pohlaví maličké, musíte počkat další týden nebo dva.

Hypofýza začíná aktivně fungovat, což nyní produkuje mimořádně důležité látky pro růst a ukládání správného metabolismu. Oběhový systém funguje plně. V krvi již jsou bílé krvinky. Kosti a kostra chrupavkové struktury.

Srdce bije rovnoměrný rytmus 100-150 tepů za minutu. Orientaci v prostoru zajišťuje počínající vestibulární aparát.

V močovém měchýři je stále dostatek místa pro volné plavání.

Co se stane nastávající matce: změny v těle a pohodě

Pocity ve 12. týdnu těhotenství přecházejí do příznivé fáze. Ranní onemocnění zůstává pozadu, nevolnost ustupuje. Díky hormonům ženy před porodem „rozkvétají“. Jejich pleť se mění. Vlasy se stávají hedvábnými.

Emocionální stav je ale stále nestabilní: nyní se můžete obávat jakéhokoli maličkosti nebo dokonce bez důvodu. Ale po 5 minutách se radujete a usmíváte se.

Právě teď je čas se zaregistrovat u gynekologa. Nyní musíte navštívit jeho kancelář jednou nebo dvakrát měsíčně.

Navenek se změny ve vzhledu budoucí ženy v práci stávají patrnými pozorným lidem. Je nastíněna zaoblená bříško. Děloze se již podařilo zvětšit nejméně 10 cm a samozřejmě nemá dostatek místa. Proto se začíná prosazovat. Každých 7 dní přidá další centimetr. Svou „zajímavou pozici“ můžete stále skrývat za prostorným oblečením. Ale už byste měli jít nakupovat do obchodů a koupit speciální oblečení pro těhotné ženy.

Mezi nepříjemné rysy situace lze zaznamenat:

 • Zvýšený stres na srdce, játra a ledviny.
 • Pálení žáhy a zácpa vás mohou stále obtěžovat..
 • K únavě dochází.
 • Je zde nedostatek čerstvého vzduchu.
 • Vzhled věkových skvrn na kůži, ale nebojte se - po porodu zmizí. Totéž platí pro tmavý proužek na břiše..
 • Hrozí křečové žíly.

Prostřednictvím oběhového systému dostává plod všechny potřebné užitečné látky, takže zvýšený objem krve způsobuje tachykardii.

Hormon progesteron je nyní produkován placentou a ne corpus luteum, které nyní mizí (bylo to místo zralého vajíčka).

Z příjemných věcí pro mnoho dívek - objem poprsí se začíná zvětšovat. Dalším pozitivním bodem je to, že močení se stává méně častým.

Pokud jde o váhu, někteří mohou získat pár kilo, jiní je naopak hodit. To a další - v rámci normálních limitů.

Přidělení. Normální a nerušivý se považuje za bílý, mléčný nebo se nažloutlým nádechem. Možná vydají kyselou vůni.

Purulentní nebo mukózní výboj indikuje přítomnost houby candida. Jednoduše řečeno - vyvinuli jste drozd, který je naléhavě nutné vyléčit.

Pokud si však na spodním prádle všimnete krvavých skvrn, doprovází ho svědění, pálení, doprovází ho ostrý nepříjemný zápach a dokonce i bolest v dolním břiše - to je vážný důvod pro kontakt s prenatální klinikou.

Bolest Obecně by nic nemělo obtěžovat ženu. Přípustné jsou však sotva patrné bolesti v podbřišku. Faktem je, že vazy, které drží dělohu, se začínají protahovat a způsobují nějaké nepohodlí.

Dolní část zad může také bolet. Postupně se začíná zvětšovat břicho ve 12 týdnech těhotenství a posunuje těžiště a je dáno vzadu. Může však také hovořit o problémech s močovým měchýřem, konkrétně o zánětu nebo infekci. Chcete-li se zachránit od zbytečných starostí, vyhledejte lékaře.

Nezbytné testy a jmenování ultrazvukem

Analýzy. Krev je darována na biochemickou analýzu. Seznam zkoušek je aktualizován:

 • krevní cukr;
 • AIDS test, syfilis;
 • analýza na hepatitidu B;
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • analýza hladiny hCG (lidský chorionický gonadotropin);
 • koagulogram;
 • stěr z flóry;
 • výsevní nádrž.

Také sledují mámu: měří objemy, kontrolují hmotnost, měří tlak, teplotu.

Ultrazvuk V tuto chvíli je jmenován poprvé. První setkání matky a dítěte se koná, ona vidí, jak její dítě vypadá.

Po zákroku vám určitě poskytnou ultrazvukovou fotografii a můžete si je užít doma a ukázat je svým příbuzným.

Včerejší embryo se od malička stává stále více známým. Také na obrazovce monitoru můžete vidět jemné výkyvy hrudníku - to jsou první pokusy vašeho dítěte o dýchání samy o sobě. Ale zatímco je v lůně, je to jen cvičení.

Navíc pomocí ultrazvuku:

 • vyšetří se děloha, vyhodnotí se její tón;
 • je určeno umístění placenty;
 • uznává počet očekávaných doplňování;
 • vylučuje / potvrzuje pravděpodobnost těhotenství mimo dělohu atd..

Deciphering ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství nám umožňuje určit přítomnost vrozených malformací, chromozomálních abnormalit.

Získané údaje jsou porovnány s regulačními indikátory. Doktor a rodiče tedy zjistí, zda všechno jde podle plánu.

Užitečné tipy a triky

Od chvíle, kdy jste na zkoušce viděli dva pruhy, musíte radikálně změnit své zvyky a životní styl.

Výživa. Strava by měla být pečlivě přezkoumána a vyvážená. Pokud je to obtížné udělat sami, můžete se obrátit na příslušného specialistu o pomoc..

V následujících 9 měsících je pro vás tabu:

 • Fast Food;
 • alkoholické a sycené nápoje;
 • mastná a smažená jídla;
 • plody citrusové rodiny (mohou vyvolat alergii v arašídu);
 • káva.

O kouření a řeči samozřejmě nelze.

A tady jsou vaši nejlepší přátelé:

 • mléčné výrobky (tvaroh, jogurt atd.);
 • cereálie;
 • zelenina;
 • ovoce;
 • zelený čaj, šípkový vývar, kompoty a voda.

Protein, zdravé uhlohydráty, vláknina a vitamíny by měly být přítomny v dostatečném množství..

Hlavním pravidlem není jít proti vašim touhám a přáním těla.

Sportovní a pohybová aktivita. Nemusíte si lehnout na pohovku a nepohybovat se, ale neměli byste tělu dávat příliš velké zatížení. Nyní jsou docela vhodné mírné, klidné cvičení, jóga, fitness, tanec a vodní aerobik pro těhotné ženy. Sledujte své pocity. Pokud se cítíte unavení, přestaňte cvičit.

Vyjděte na čerstvý vzduch častěji a vydejte se na procházky..

Zapomeňte na shon o městě a na „vzlety“ několika schody.

Intimní život. Kromě závažných lékařských kontraindikací neexistují žádná omezení. Jedno pravidlo: zkuste být opatrní, pečlivě si vybrat pózu, vyhnout se příliš hlubokým průnikům. A bude to přínosem pouze.

Vitamíny Většina nastávajících matek se doporučuje užívat kyselinu listovou. Nedostatek vápníku lze doplnit komplexem vitamínů skupiny D.

Osobní hygiena. Osprchujte se podle potřeby (v případě potřeby 2 a 3krát denně). Pečlivě si vyberte produkty intimní hygieny a kosmetiku, pečlivě si přečtěte složení. Také s ohledem na nedostatek vápníku nebudou návštěvy u zubaře zbytečné.

Každé narození je doprovázeno strachem a strachem. Komunikujte na speciálních fórech s již zkušenými, rozhodnými matkami. Pomohou překonat množství strašidelných strachů. A jen komunikujte s těmi lidmi, kteří jsou pro vás příjemní a vyvolávají pozitivní emoce.

Články O Neplodnosti