Hlavní Výživa

12 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

12. týden je konec třetího měsíce těhotenství, prvního trimestru.

Dítě již má štítnou žlázu!

Vývoj plodu po 12 týdnech těhotenství

Hmotnost vašeho dítěte ve 12 týdnech vývoje plodu je přibližně 13 - 14 gramů a celková délka je 9 cm! Ve většině kostí se objevují osifikační centra - místa hlavního vývoje kostní tkáně, prsty lze odlišit od prstů na nohou, hřebíky jsou viditelné.

Svaly se vyvíjejí, takže se plod pohybuje více. Může ohýbat palce a zatínat pěst. Svaly v ústech fungují: dítě si očistí rty, otevře a zavře ústa. Může absorbovat a spolknout tekutinu, která ji obklopuje. V kůži jsou položeny základy vlasů, žláz a nehtů.

Štítná žláza již byla vytvořena a je schopna syntetizovat jodtyrosin. Hormony štítné žlázy regulují metabolismus a zajišťují růst, vývoj a diferenciaci tkání, včetně centrálního nervového systému (CNS), proto s nedostatečnou funkcí štítné žlázy je pozorována zpomalení růstu v důsledku inhibice metabolismu.


Plod je již spíš jako člověk, i když hlava je ve srovnání s tělem stále nepřiměřeně velká a vytvořené končetiny jsou příliš malé. Protože vytvořily se vnitřní orgány a mnoho z nich již funguje, plod je méně náchylný k infekcím a účinkům léků. Oběhový systém a močový systém fungují, takže plod může močit (není to děsivé - moč plodu nemá prakticky nic společného s močením dospělých). Játra produkují žluč. Genitálie jsou již vyvinuty, ale je obtížné určit pohlaví. Oční víčka se tvarovala, teď zavírají oči. Objevily se ušní uši.

Ultrazvuk se obvykle provádí ve 12. týdnu těhotenství, během kterého již můžete zjistit pohlaví nenarozeného dítěte.

Blaho budoucí matky ve 12 týdnech těhotenství


Pokud vás mučila časná toxikóza, pravděpodobně jste se těšili na tento týden. Nakonec vás ranní nevolnost opustí. Nutkání močit se stává méně časté než na začátku těhotenství. Excitabilita a podrážděnost způsobená hormonálními změnami může přetrvávat, ale jejich intenzita se znatelně sníží. To je způsobeno tím, že placenta (místo dítěte) převezme hlavní hormonální funkci a corpus luteum, které dříve fungovalo, bude postupně ustupovat.


Bohužel u některých těhotných žen mohou projevy toxikózy dále přetrvávat. Obzvláště pokud je těhotenství více. Ale to již souvisí s jinými mechanismy. Pokud k tomu dojde, informujte svého lékaře.

Plodová voda

Amniotická tekutina nebo plodová voda je vodní prostředí, ve kterém vaše dítě roste a vyvíjí se. Provádí řadu funkcí, o kterých si můžete přečíst v tomto článku..

Jak zabránit potratu


Buďte citliví na svůj stav v 9. až 12. týdnu. Pamatujte: normální těhotenství není nikdy doprovázeno bolestí..

 • opakující se bolest v dolní části břicha a v dolní části zad;
 • pocit tlaku na konečník;
 • zvýšené oddělení hlenu od vagíny.

Pokud máte dokonce jeden z příznaků, okamžitě jděte do postele, veškerá fyzická aktivita je pro vás kontraindikována, pouze mír! Okamžitě můžete užít 2 tablety no-shpa nebo Magne B6, které mají antispasmodický účinek, „uklidňují“ svaly a snižují stres. Pokud ale bolest přetrvává do 2-3 hodin, poraďte se s lékařem: prodloužený stav, který odborníci nazývají hrozbou potratu, je pro plod velmi nebezpečný.


Pokud dojde ke krvácení, okamžitě vyhledejte lékaře. V této fázi se můžete vyhnout spontánnímu potratu.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství


Každý týden by se měla vaše hmotnost zvýšit o 0,5 kg.

Chcete-li zvýšit váhu na normální hodnotu, zkuste jíst vysoce kalorická jídla nebo postupně zvyšujte frekvenci jídel. Nejezte však „rychlé“ jídlo (hranolky, sendviče, hamburgery), nepřinese to vašemu dítěti žádnou výhodu.

Některé ženy se v prvním trimestru těhotenství zlepšují, protože věří, že těhotná žena by měla hodně jíst. Ale nadměrné jídlo nejen zkazí váš vzhled (bude obtížné zhubnout po porodu), ale také zkomplikuje těhotenství a porod..

Do příštího trimestru byste si neměli dovolit další kilogramy, protože dítě vyžaduje kalorií a živiny, zejména blíž k porodu. Další informace o přírůstku hmotnosti během těhotenství naleznete zde.

Některé ženy přibývají na váze velmi rychle, protože si oddávají sladkostí. Dodržujte těhotnou stravu - a zbavíte se problému nadváhy.

Výhody pro těhotné ženy

Těhotné ženy v Rusku mají právo nejen na usnadnění pracovních podmínek, ale také na bezplatné léky předepsané lékařem, na bezplatnou lázeňskou léčbu a dokonce na vydávání mléka v mléčné kuchyni. Přečtěte si více o výhodách pro těhotné ženy v tomto článku..

12 týdnů těhotenství

Porodnický 12. týden těhotenství je čas, kdy je dítě plně formováno a všechny jeho orgány a systémy jsou již na svém místě. Nyní příroda bude muset provést pouze úpravy, díky kterým bude dítě stále dokonalejší. Maminka musí být trpělivá, protože před námi jsou ještě dva celé trimestry, po kterých si bude moci vzít malou hrudku do náručí.

Obsah

Úvod

Těhotenství je doba, kdy se ženský světonázor zcela mění. Žena začíná zažívat mnoho nových pocitů, některé z nich jsou příjemné a některé naopak děsivé.

Chcete-li přijmout všechny změny, ke kterým dochází bez stresu a nervozity, měli byste se připravit předem a pak nevzniknou žádné problémy. Jaká překvapení čeká nastávající matka na dobu dvanácti týdnů? Níže naleznete..

12 týdnů těhotenství, co se stane: Příznaky

12. týden těhotenství, jehož pocity se výrazně liší od pocitů na začátku, je konec prvního trimestru. Rizika a nebezpečí ustupují do pozadí, dítě už zesílilo a placenta spolehlivě chrání v děloze. Toxemie je stále méně pociťována ve 12 týdnech těhotenství, nevolnost ustupuje a život je plný jasných barev.

Jsou uvedeny příznaky charakteristické pro toto období:

 • Oslabení projevů toxikózy nebo její úplné vymizení. V některých případech však může nauzea obtěžovat ženu po celou dobu těhotenství..
 • Zdvojení dělohy - o tom svědčí tahové pocity v dolním břiše ve 12 týdnech těhotenství. Vznikají v důsledku podvrtnutí děložních vazů a zvýšeného průtoku krve v pánvi.
 • Nedostatek tlaku na močový měchýř - v důsledku růstu a pohybu dělohy do dutiny břišní přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, a žena tedy již nechce často běžet na záchod.
 • Snížení emoční nestability - náhlé výkyvy nálady, podrážděnost, slza a deprese, charakteristika prvních měsíců těhotenství, zmizí.
 • Snížení únavy - mnoho matek se cítí mnohem veselěji, i když existují i ​​ti, kteří si stále stěžují na ospalost. Nejčastěji se to děje u žen, které nosí dvojčata pod svým srdcem. Při vývoji dvou dětí musí tělo vynaložit více úsilí, což znamená, že únava bude později ustupovat.
 • Vzhled břicha - břicho ve 12. týdnu těhotenství již mírně vzrůstá, což vede k roztažení kůže, a tedy i ke vzniku strií. Aby se zabránilo výskytu strie, je nutné začít používat speciální přípravky, které zvyšují kožní turgor. Velikost oblečení zůstává stejná, ale přesto je čas přemýšlet o koupi šatníku pro nastávající matky.

Termín 12 týdnů těhotenství je doba, kdy se žena může nadechnout a přestat se bát kvůli neznámým pocitům, které si začínají užívat jednoty s dítětem a emocionální uzdravení, které nastalo po hormonální bouři.

Kreslení v dolní části zad a břicha

Ve dvanáctém týdnu těhotenství se mohou vyskytnout také negativní příznaky, a aby nedošlo k opomenutí nebezpečné patologie, měla by nastávající matka pečlivě sledovat svůj stav, aby v případě jakýchkoli problémů včas vyhledala lékařskou pomoc. Nejběžnějším nepříjemným příznakem v této době je bolest v oblasti břicha.

Nepříjemné pocity v bederní oblasti vznikají v důsledku rozšíření dělohy a roztažení vazů při přípravě na narození dítěte. Švy bolesti v pánevní a ochlupení jsou důsledkem zvýšeného průtoku krve. Ze stejného důvodu k nim může být přidána bolest hlavy a zvýšená srdeční frekvence..

V důsledku účinků progesteronu na zažívací trakt může nastat žaludeční bolest a problémy s pohybem střev. Pro zmírnění nepříjemných příznaků je nutné do vaší stravy zahrnout potraviny obsahující vlákninu.

Svědění kůže břicha, hrudníku a stehen se objevuje v důsledku růstu dělohy a hormonálních změn. Aby nedocházelo ke vzniku strie, je třeba na kůži aplikovat speciální přípravky, aby se zabránilo jejich výskytu.

Vaginální výtok po dobu dvanácti týdnů

Přidělení ve 12 týdnech těhotenství by mělo být světlé nebo průhledné bez charakteristického zápachu. Pokud se v nich vyskytuje příměs krve nebo se sražuje, měl by být konzultován lékař.

Tato symptomatologie může být důkazem infekční etiologie nebo známkou hrozby potratu. Ale ať už je to tak, jak se zdá, při výboji, který není v souladu s normou, byste měli navštívit svého gynekologa.

Vnější změny budoucí matky

Jaké změny ženského těla, chování a pohody na konci prvního trimestru? První změny se týkají břicha, začíná se trochu zaokrouhlovat. Doposud vyniká jen trochu, ale už je jasné, že uvnitř se vyvíjí malý člověk. Také mléčné žlázy se zvětšují a bobtnají, takže jsou připraveny kojit v budoucnu..

Přestože je pokožka mnohem čistší a zdravější, mohou se na nich objevit věkové skvrny nebo pihy. Svislá tmavá čára se objeví na břiše kvůli zvýšené syntéze melaninu v těle těhotné ženy. V důsledku zvýšeného krevního oběhu v hrudníku se mohou bradavky zvětšit a ztmavnout.

Budoucí matka začne mít chuť k jídlu, i když před několika týdny mnoho produktů způsobilo trvalé znechucení. Morálně i fyzicky se žena již začíná připravovat na narození svého dítěte. Pokud je těhotenství druhé, pak už žena může cítit, jak se dítě pohybuje. Potřeba močit také klesá a vrací se do normálu.

Pokud měla těhotná žena před početí problémy se srdcem, ledvinami nebo játry, je pravděpodobné, že se během porodu plodu nemoc zhorší. V důsledku zvýšeného objemu krve a zvýšeného krevního oběhu se může také zvýšit krevní tlak. Protože tělo začíná syntetizovat velké množství progesteronu, těhotná žena má problémy s pohybem střev kvůli skutečnosti, že hormony uvolňují střeva a zpomalují jeho práci.

Můžete také zjistit, jaké vnější změny se vyskytují po 13 týdnech těhotenství, a jak se vyvíjí plod, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

12 týdnů těhotenství: vývoj plodu

V této době je plod již plně formován a jeho systémy jsou na svém místě. V příštích dvou trimestrech však bude dítě muset přibrat na váze a rozvinout své tělo, aby po narození dítěte mohla drobenka existovat bez problémů od matky.

Jak vypadá plod po 12 týdnech těhotenství? V této fázi je délka dítěte 63 milimetrů a jeho hmotnost je 13 gramů. Přesto, že drobky mají neúměrně dlouhé končetiny a velkou hlavu, už se aktivně pohybuje a studuje svůj dům.

V období dvanácti týdnů se začnou formovat sluchové orgány dítěte, krční páteře se prodlužují, dítě začne stříkat a usmívat se. Obličejové rysy se stávají výraznějšími. Prsty na koncích již nejsou odděleny membránou a objevují se na nich nehtové destičky.

Hmotnostní přírůstek ve 12. týdnu těhotenství je 500 gramů. Je třeba poznamenat, že tento trend bude pokračovat až do konce třetího trimestru. Takový týdenní přírůstek na váze je nezbytný, aby dítě mohlo z matčiny těla dostat všechny látky, které potřebuje, aniž by to vyčerpalo.

Ve věku 12 týdnů těhotenství má dítě střevní prodloužení, začíná se tvořit žluč, dítě vlaštovky, vyvíjí sací reflex, stlačuje a uvolňuje ruce, dýchací systém se stává dokonalejším - při vdechnutí plodu se zvedá hrudník.

Potrat při 12 týdnu těhotenství

Skvrnitost po 12 týdnech těhotenství je předzvěstí hrozby potratu. Pokud si budoucí matka všimla těchto alarmujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Před vyšetřením musí být gynekolog informován o povaze výtoku, jejich hojnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti v oblasti břicha a také o změně tělesné teploty, pokud jsou pozorovány. Po vyšetření lékařem bude rozhodnuto o hospitalizaci nebo o ambulantní léčbě.

Budoucí matka by si měla uvědomit, že potratu ve 12 týdnech těhotenství lze zabránit pouze včasným vyhledáním lékařské pomoci.

Ultrazvuk ve 12 týdnech těhotenství

Pomocí ultrazvukového vyšetření ve 12 týdnech těhotenství můžete posoudit stav nenarozeného dítěte. Monitor jasně ukazuje oči, které jsou stále zavřené. Dítě začíná reagovat na vibrace, hlasy a světlo, srdeční frekvence plodu po 12 týdnech je až 160 tepů za minutu.

V této fázi je dítě již zcela podobné osobě, s výjimkou velké velikosti lebky, ale v době narození bude mít normální tvar. Rovněž jsou jasně viditelné rysy obličeje. V období dvanácti týdnů můžete určit pohlaví dítěte, ale stále existuje určitá chyba, protože genitálie jsou ve fázi formace.

Dítě už ví, jak sát prst a pohybovat se. Vnitřní orgány dítěte jsou plně tvarované, nyní se během zbývajících dvou trimestrů zlepší spolu s dítětem.

Na památku průchodu ultrazvukem můžete požádat uzist, aby vyfotografoval drobky pro nadcházející album..

Testy při 12 týdnu těhotenství

V této fázi začíná budoucí matka žít v harmonii se svým dítětem. Uplynulo dvanáct týdnů od poslední menstruace a deset týdnů od okamžiku, kdy bylo vajíčko implantováno do dělohy a stalo se plnohodnotným embryem..

V tuto chvíli musí žena podstoupit první vyšetření ve stavu těhotné. Po obdržení výsledků testů bude lékař schopen udělat úplný obrázek o stavu těla matky a jejího budoucího dítěte, a také zjistit, zda nesení plodu probíhá správně.

V rámci vyšetření by žena měla podstoupit následující postupy:

 • Ultrazvukové vyšetření k detekci různých patologií;
 • Analýza krevního séra na hCG po 12 týdnech;
 • Obecná analýza krve a moči;
 • Proteinový krevní test PAPP-A.

Díky tomuto screeningu můžete zjistit, zda má dítě tendenci vyvíjet genetické patologie. Pokud jsou přítomny a dítě se může vyvinout vady, musí být těhotná žena navíc vyšetřena genetikem.

Dieta ve dvanáctém týdnu těhotenství

Správná výživa ve 12 týdnech těhotenství je klíčem ke správnému vývoji plodu a zdraví žen. Nejlepší možností by bylo, kdyby budoucí matka začala jíst těsně před početí. Vyvážená strava založená na zdravých produktech pomůže těhotné ženě přibrat nadváhu a také umožní jejímu dítěti přijímat všechny potřebné látky, aniž by poškodila tělo matky..

Nabídka budoucí maminky by měla jít na vysoce kvalitní, přírodní a čerstvé produkty. V prvních dvou měsících porodu plodu bude pociťován nedostatek folacinu, v důsledku čehož si žena začne stěžovat na únavu, ztrátu chuti k jídlu, ospalost a emoční nestabilitu. Aby se tomu zabránilo, měla by být strava doplněna mrkví, zelím, tvarohem, žloutky, sýrem, bylinkami, rajčaty, fazolemi a řepou.

Během prvního trimestru dítě aktivně roste, což znamená, že potřebuje energii. Aby se to vyrovnalo, mělo by se sníst trochu víc, než je obvyklé. Na tvorbu kostry dítěte se také vynakládá velké množství vápníku a vitamínu D, aby žena neměla mít problémy se zuby a neměla křeče, měla by doplnit svou stravu rozinkami, mléčnými výrobky, ovesnou kaší, máslem a vejci.

Chcete-li zvýšit hladinu železa a zabránit anémii, měli byste jíst rybíz, pohanka, játra, jablka a pít vývar z šípků..

12 týdnů těhotenství: Doporučení pro matky

Poradenství těhotným ženám po dobu 12 týdnů zahrnuje:

 • Přezkum a korekce každodenní stravy a stravy - měli byste opustit produkty s různými škodlivými aditivy a také zcela vyloučit alkohol ve 12 týdnech těhotenství z potravy. Sen budoucí matky by měl být alespoň 8 hodin.
 • Sledování hmotnosti a přijímání vitamínů předepsaných lékařem je velmi důležité, aby hmotnost budoucí matky nepřesáhla zavedené normy, v opačném případě budou mít další libry nepříznivý vliv na její zdraví a značně komplikují proces porodu..
 • Vyhýbání se kontaktu s nemocnými - onemocnění virové etiologie v rané fázi těhotenství jsou pro drobky velmi nebezpečné a mohou dokonce způsobit potrat..
 • Odmítnutí jehlové obuvi - vysoké podpatky vedou k rozvoji křečových žil a kloubních problémů, takže během těhotenství byste měli přejít na pohodlnou obuv s plochými podrážkami.
 • Chůze na čerstvém vzduchu a vyhýbání se stresu.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení po dobu 12 týdnů těhotenství se můžete nejen vyhnout komplikacím, ale také si plně užít tento úžasný čas a zažít plné štěstí mateřství..

Sex ve 12 týdnech těhotenství

S nástupem tohoto období se intimní život stává méně omezeným. Pokud se nastávající matka cítí dobře a těhotenství postupuje normálně, dochází k sexu ve 12 týdnech těhotenství.

Po pohlavním styku by však těhotná žena měla během milování sledovat její výtok a pocity. V případě hrozícího potratu, vícenásobného těhotenství a nízké placenty previa by měl být sex opuštěn.

Závěr

12 týdnů těhotenství je nejlepší a nejtišší čas ze tří trimestrů. Neměli byste se tedy obávat. Stačí si užít tento úžasný okamžik a připravit se na narození tak dlouho očekávaného dítěte, protože dva zbývající trimestry budou létat velmi rychle.

12. týden těhotenství

První trimestr tedy dochází. Pokud jste neudělali ultrazvuk, je vhodné to udělat tento týden. Optimální přírůstek hmotnosti do 12. týdne je 2 kg.

Dvanáctý týden hraje placenta vedoucí roli při produkci hormonů nezbytných k udržení těhotenství. Každý týden by se měla vaše hmotnost zvýšit o 0,5 kg. Dodržujte těhotnou stravu - a zbavíte se problému nadváhy.
Můžete nosit mateřské oblečení.

Jistě vás zajímá, kdy ostatní budou schopni odhadnout vaši pozici na vyčnívajícím bříšku.

Vaše nenarozené dítě

Hmotnost plodu dosahuje 13-14 gramů, délka je asi 7 cm.
Játra začala produkovat žluč. Střeva se začínají stahovat - právě tyto kontrakce určují pohyb jídla. Nyní můžete rozlišit prsty a prsty, nyní jsou zcela odlišné. Jsou položeny základy vlasů, nehtů a kožních žláz. Objeví se vnější genitálie. V krvi se objevují bílé krvinky.

Fotografie Lennart Nilson a Sibmam Ultrazvuková galerie

Příspěvky čtenářů

Směje se: Do 12. týdne je již štítná žláza utvořena a je schopna syntetizovat jodrosrosin. Hormony štítné žlázy regulují metabolismus a zajišťují růst, vývoj a diferenciaci tkání, včetně centrálního nervového systému, proto je při hypotyreóze pozorována zpomalení růstu kvůli inhibici metabolismu.

12 týdnů těhotenství

12 porodnický týden - to je 10 týdnů od početí - embryonální období těhotenství a 12 týdnů od začátku poslední menstruace. Možná ještě nebudete potřebovat mateřské oblečení. Ale i tento týden se děloha významně zvýšila, a proto některé již mají bříško. Je pro vás stále obtížnější skrýt těhotenství před ostatními.

Velikost plodu

Co se stane s plodem

12. týden těhotenství je časem ke zlepšení existujících mozkových struktur. Nejdůležitější hormonální systém začíná fungovat - hypotalamo-hypofýza, v budoucnu řídí obrovské množství tělesných funkcí. Po 12. týdnu těhotenství se již nevytvářejí nové orgány, ale stávající orgány nadále rostou a vyvíjejí se..

Reflexy se objevily tento týden! Svalová a nervová soustava je natolik vylepšena, že plod již ví, jak si tvářit, stlačuje pěsti a dokonce i saje prsty. Během tohoto období se mozek nadále aktivně rozvíjí. V praxi je to již mozek dospělého, jen nepatrný.

Mozek dítěte se aktivně podílí na syntéze hormonů. Vývoj plodu je tedy doprovázen intenzivní hypofýzou. V období 10 týdnů od početí již produkuje TSH a ACTH. První z nich způsobuje rozvoj štítné žlázy, protože odpovídající mateřské hormony nepřecházejí na plod placentou. Hormon stimulující štítnou žlázu a hormony štítné žlázy se podílejí na osifikaci (kostní tvorbě) kostry. První části kostní tkáně se objevují v těle dítěte, které nahrazuje chrupavku. Kromě toho TSH poskytuje adekvátní vývoj nervového systému. Druhý hormon - ACTH - stimuluje funkci nadledvin a vyvolává tvorbu kortizolu. Bez něj nebude plicní tkáň dítěte zrát.

Jak dítě vypadá


Dítě se stává čím dál víc mužem, i když jeho hlava je stále mnohem větší než tělo. Končetiny jsou stále malé, ale jsou již vytvořeny. Místo řas a obočí se již objevuje chmýří. Prsty na držadlech a nohou jsou pokryty nehty, vytváří se vzor pokožky - otisk prstu.

Nyní jeho tvář vypadá bezpochyby lidsky: jeho oči se posunuly ze stran na přední část hlavy, uši zaujaly jejich místa a objevily se ušní lalůčky. Ve 12 týdnech těhotenství je délka od hlavy k ocasní kosti 6 cm, je to přibližně velikost vápna. Dítě aktivně roste a v současné době je důležitějším ukazatelem jeho délka, spíše než hmotnost. Také se zvyšuje množství plodové vody a dosahuje 50 ml.

Velikost kostrče parietální u plodu ve dvanáctém týdnu těhotenství je již 6–10 cm. Pokud do tohoto okamžiku dítě rostlo každý den o 1 mm, nyní se tempo růstu zrychluje - průměrně se KTR zvyšuje o 1,5–2 mm denně. Jeho hmotnost je 15–20 g.

Dobré vědět

Jedním z důležitých úspěchů v tomto bodě je zralý sex plodu. Už je zcela jasné, zda se jedná o chlapce nebo dívku.

Vývoj plodu


 • Vytvořily se vnitřní orgány, mnohé již fungují, takže plod je méně náchylný k infekcím a lékům.
 • Vznikne bránice, která odděluje břišní dutinu a hrudník.
 • Oční víčka konečně nabrala tvar, nyní zavírají oči. Tento týden už dítě začíná šilhat, pokud je zdroj žaludku namířen na žaludek.
 • V krvi, počínaje 12. týdnem těhotenství, se vyskytují nejen červené krvinky (jako v předchozích týdnech), ale také bílé krvinky (buňky, které chrání tělo před infekcemi)..
 • Svaly na hrudi plodu se začínají rytmicky stahovat. Tyto pohyby jsou jakýmsi výcvikem pro dýchání po narození. Amniotická tekutina současně nepronikne do dýchacích orgánů, protože glottis je uzavřen.
 • Zlepšení práce ledvin. Dítě se pravidelně vylucuje a moč se vylučuje do plodové vody.
 • Svaly se vyvíjejí, takže se plod pohybuje více. Svalnatý systém je již poměrně pokročilý, ale pohyby jsou stále nedobrovolné.
 • Kosti dítěte začnou znecitlivět, chrupavka se změní na kosti.
 • Ví, jak zaťat pěsti, očistit rty, otevřít a zavřít ústa, zašklebit se.
 • Plod může také spolknout tekutinu, která jej obklopuje..
 • Mozek je rozdělen na pravou a levou hemisféru, hypofýza a štítná žláza produkují hormony a jód.
 • Impulzy dosud vstupují do míchy, protože mozek není dostatečně vyvinut.
 • Střevo již nepřesahuje břišní dutinu. Můžete zaregistrovat peristaltické vlny, střevní kontrakce zaměřené na propagaci jídla.
 • Játra plodu, kromě tvorby krve, začíná produkovat žluč.
 • Pokud máte chlapce, ženské reprodukční orgány plodu již degenerovaly a ustupovaly mužskému principu. Přestože již byly položeny všechny základy těla, zůstává několik konečných doteků..
 • Dítě začíná rozvíjet emoční sféru.

Dobré vědět

Od tohoto týdne placenta převzala hormonální funkci udržování těhotenství. Při absenci těhotenství produkuje estradiol 5-10krát více než jeho množství. Estradiol stimuluje růst dělohy a také podporuje její kontraktilitu. Progesteron chrání plod a snižuje kontraktilitu dělohy. Korpus luteum se postupně zmenšuje, současně s vymíráním své hormonální funkce.

Co se děje v ženském těle

Děloha rychle roste. Před těhotenstvím se děloha nachází v pánevní oblasti a má skromné ​​parametry: váží 70 g a ne drží více než 10 ml. Ale jak se plod vyvíjí a roste v něm, přesahuje jeho dřívější polohu a vyplňuje břišní dutinu. Už po 12 týdnech těhotenství to můžete cítit a cítit..

Dobré vědět

Na konci těhotenství se objem dělohy zvýší na 5-10 l a hmotnost po porodu je více než 1 kg!

Děloha je již asi 12 cm dlouhá a 9 cm široká - dosahuje až k ochlupení kloubu a k lékaři níže, nebo dokonce vy sami můžete cítit vrchol své dělohy, který se také nazývá „dno“..

Infografika


Ve většině případů jevy časné toxikózy zanikají nebo významně oslabují do 12. týdne těhotenství. Pokud nejste mezi těmi šťastnými a toxikóza vás stále pronásleduje, pak vydržte, cíl není daleko a velmi brzy se budete cítit neuvěřitelnou úlevu.

Ve dvanáctém týdnu těhotenství se zvyšuje puls nastávající matky. To je způsobeno intenzivnějším oběhem, protože plod také vytvořil systém dodávky krve.

Právě teď existuje velká hrozba výskytu nebo exacerbace křečových žil, objevení se příznaků tromboflebitidy.

Kůže na perigastrických kruzích, bílá čára břicha, někdy na vnějším povrchu boků a hrudníku, na čele, chrámech a tvářích, získává tmavší odstín. Tento jev se často obává těhotné ženy z estetického hlediska, ale není projevem patologie. Pigmentová místa těhotné ženy (chloasma), která vznikla, existují v průběhu těhotenství a mizí brzy po porodu. Prsní žlázy se připravují na laktaci, jsou stejně citlivé jako dříve. Při přitlačení na bradavku se může uvolnit kapka sliznice nažloutlé nebo bílé tekutiny.

Na konci třetího měsíce těhotenství se na ženské tváři mohou objevit pigmentované skvrny, které ve většině případů po porodu vymizí.

V důsledku zvýšeného průtoku krve se mohou objevit bolesti hlavy a závratě. Přečtěte si o tom v 9. týdnu v našem kalendáři..

Může dojít k mírnému otoku obličeje vyvolanému zadržováním tekutin v těle..

Pod vlivem prolaktinu se prsa čím dál více vylévá, mléčné žlázy se aktivně připravují na laktaci.

Je možné, že se objeví pálení žáhy, i když tento příznak je charakteristický pro pozdější období. Příčinou pálení žáhy je oslabení septa mezi jícnem a žaludkem, v důsledku čehož se žaludeční šťáva pohybuje do jícnu a způsobuje pálení žáhy. K relaxaci septa dochází pod vlivem progesteronu.

Už jste začali chodit na toaletu méně často, je to tím, že děloha stoupá do břišní oblasti, a proto na močový měchýř netlačí..

Výtok zůstává trochu tlustý, jednotné konzistence, lehký nebo mléčný, bez nepříjemného zápachu, s mírně kyselou vůní.

Žaludek

Vlog

Rada

V přítomnosti křečových žil by budoucí matka měla nosit speciální punčocháče nebo obvazovat nohy elastickými obvazy, což zase pomůže zabránit přetečení a sníží zátěž žil dolních končetin.

Je čas zabránit vzniku strií, pomůže vám to se speciálními krémy, které se prodávají v lékárnách. Podívejte se a přečtěte si o tom více v 11. týdnu našeho kalendáře..

Výživa by měla být úplná a vyvážená. Je lepší jíst jídlo častěji, ale po malých porcích. Soustřeďte se na zeleninu a ovoce, protože vaše tělo potřebuje vlákninu více než kdy jindy. Kromě toho je čerstvá zelenina a ovoce bohaté na přírodní vitamíny a minerály. Zlikvidujte šťávy v krabicích a minerální vodě. A pokud jde o rychlé občerstvení, hranolky a další neplechu, musíte zapomenout alespoň do porodu.

Pijte dostatek vody a jedte potraviny bohaté na vlákninu, abyste zabránili zácpě..

Budoucí matka by měla vést klidný životní styl, ne být nervózní, vyhýbat se různým stresovým situacím. Chůze na čerstvém vzduchu bude přínosem pouze.

Pokud se cítíte nepříjemně spící na břiše kvůli rostoucímu břichu, zkuste spát na boku a nohy omotané kolem malého podlouhlého polštáře. Tyto polštáře se prodávají v obchodech pro těhotné ženy a v budoucnu je lze použít pro vaše pohodlí při krmení dítěte.

Stejně jako dříve byste měli přestat pít alkohol a kouřit. Je třeba se vyvarovat tlaku na žaludek. Sex bez kontraindikací není zakázáno.

Přechod plodu do další fáze vývoje způsobí vysokou potřebu vápníku spotřebovaného z těla matky. Z tohoto důvodu se mohou zuby zlomit a nehty a vlasy se mohou zlomit..

Na prenatální klinice budete posláni ke zubaři ke kontrole stavu ústní dutiny a zubů - to je důležité, protože všechny druhy infekcí mohou být pro vás a dítě nebezpečné. Pokud musíte léčit zuby, informujte svého lékaře, že rentgen se pro vás nedoporučuje. Můžete si všimnout zvýšené krvácení dásní, takže po nějakou dobu může být pro vás snadnější používat nit častěji než kartáč. Pokud potřebujete jakékoli volně prodejné léky, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem..

Ve 12. týdnu je již docela možné se obávat výběru nového „těhotného“ šatníku. Nyní byste si měli určitě dostatek spánku a odpočinku, vybrat si pohodlnou obuv s nízkou podrážkou, častěji si dopřát dobré emoce. Přemýšlejte více o dítěti, o své přátelské šťastné rodině, odevzdání se duchovním myšlenkám, naučte se relaxovat a být v klidu. Nejplodnější období celého těhotenství se blíží - druhý trimestr.

Během těhotenství ukončete traumatické sporty. Nepokoušejte se potápět, bruslit, lyžovat nebo jezdit na kolečkových bruslích. Parašutismus, turistika v horách by měla být odložena až do narození dítěte.

Ovládejte svou váhu. Do 12 týdnů byste neměli získat více než 2 kg. A některé ženy naopak naopak vykazují určitý úbytek na váze. Pokud jste do 12. týdne získali více než 2 kg, sdělte to svému lékaři. Nadměrný přírůstek na váze může těhotenství komplikovat. Pokud jste již zaregistrováni, pokaždé, když navštívíte gynekologa, váží vás, čímž kontroluje vaši váhu a v případě přibývání na váze vám o tom řekne a doporučí určitou dietu. Chcete-li ovládat váhu doma, musíte se vážit několikrát týdně a zaznamenávat svědectví do deníku na našich webových stránkách nebo v poznámkovém bloku. Počítejte s tím, že těhotná žena obvykle nepřidává po celé těhotenství více než 10–12 kg. Z této hmotnosti je asi 27% hmotnost dítěte.

Každých 7 dní byste měli získat přibližně 400 gramů. Toto číslo se samozřejmě změní buď nahoru nebo dolů, protože vše závisí na stadiu vývoje dítěte a vlastnostech těla matky. Na našem webu si můžete naplánovat míru přírůstku hmotnosti s uvedením vaší výšky a váhy před těhotenstvím. Při jeho budování se bude brát v úvahu index tělesné hmotnosti.

Mateřská jóga

Od 12 týdnů můžete začít sportovat. Vyberte si speciální cvičení pro těhotné ženy: plavání, vodní aerobik, gymnastiku, pilates nebo jógu. Než začnete trénovat, poraďte se s porodníkem-gynekologem. Lékař musí potvrdit, že nemáte žádné kontraindikace.

Nebezpečí

Byl čas klidu. Nyní se riziko jakýchkoli problémů nebo komplikací stalo mnohem méně než v předchozích měsících. Avšak nachlazení, horečka může hodně ublížit. Pokud doposud byla každá šestá žena ohrožena přerušením, nyní se riziko snížilo o více než polovinu, přestože potraty stále přetrvávají. Nebezpečí jsou spojena s poraněním, stresem, matkami, otravou, proto je důležité zůstat v silném duchu a vyhýbat se všem stresovým situacím..

Navzdory skutečnosti, že v období, kdy existuje vysoké riziko potratu, by žena neměla snižovat pozornost na žádné změny jejího stavu. Nepřecházejte a opakovaně opakujte pocit těžkosti v podbřišku, bolest v břiše a / nebo v bederní oblasti, hojný výtok z pohlavních orgánů by vás měl nejen upozornit, ale také sloužit jako důvod pro okamžitou lékařskou pomoc.

Bolest jiné povahy a odlišná lokalizace pro těhotné ženy není neobvyklá. Jednou z nejčastějších bolestivých stížností je stížnost na bolest břicha..

Odborníci se ujišťují: pokud se čas od času objeví bolest břicha a současně je lokalizována na břišní boky, přičemž pravidelně dává spodní část zad nebo slabiny, obvykle nepředstavuje žádné nebezpečí. Takové příznaky jsou obvykle vysvětleny „intrikami“ progesteronu, nebo spíše jeho účinkem na vazy podporující dělohu, které jsou nyní změkčovány a napínány, jak roste břicho..

Dobré vědět

Měli byste být ostražití, pokud jde o bolest břicha, která se vyskytuje v dolní části těla, bolest a tahání, případně křeče. V přítomnosti takových bolestí, a ještě více, když jsou také zhoršeny špinením hnědého nebo krvavého vaginálního výtoku, byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Hrozí nebezpečí zmrazeného těhotenství, které má v tomto období následující příznaky: bolest břicha, špinění. Může dojít k odtoku plodové vody - to pochopíte hojným vodním výtokem. Aby se tomuto jevu zabránilo, je třeba pravidelně navštěvovat plánovaná vyšetření, kde porodník-gynekolog poslouchá srdeční rytmus vašeho dítěte a podrobí se ultrazvukovému vyšetření..

Imunita ženy je oslabena, genitální infekce nejsou vůbec neobvyklé. Nejčastěji mají ženy během těhotenství drozd nebo kandidózu, infekční onemocnění způsobené houbami Candida. Změny sekrecí mohou být také způsobeny patogenním účinkem chlamydií, Trichomonas, koků. A téměř vždy infekční onemocnění pohlavních cest jsou doprovázeny, kromě atypického výboje, také nepohodlí v perineu - svědění, pálení, které se po močení zesiluje. V případě výše uvedených příznaků byste se měli co nejdříve poradit s lékařem a podstoupit specializovanou léčbu, aby se zabránilo infekci v dosažení plodu..

Analýzy

Pokud má těhotná žena jakékoli stížnosti, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem.

Pokud nastávající matka ještě není zaregistrována, musí se to provést ve 12. týdnu.

Z testů se uděluje „dvojitý test“ - vyšetření zaměřené na identifikaci malformací plodu. Pokud analýza neprojde po 11 týdnech, musíte to udělat hned.

„Dvojitý test“ zahrnuje stanovení beta-hCG nalačno a proteinu A spojeného s těhotenstvím (PAPP-A) v krvi nalačno. Standardní hodnoty jsou vypočteny z průměrných hodnot pro daný gestační věk a jsou definovány jako MoM. Hodnoty MoM od 0,5 do 2 se považují za normální, změny by se navíc měly lišit od jedné v jednom směru. To znamená, že pokud beta hCG je 1,3 MoM a PAPP-A 1,4 MoM je normální, zatímco PAPP-A 0,6 MoM s hCG 1,3 MoM může znamenat nepříznivé těhotenství později například vývoj pozdní gestózy. Odchylky v „dvojím testu“ od normálních (mimo meze 0,5–2 MoM) mohou alarmovat přítomnost fetální chromozomální abnormality. Dvojitý test se však hodnotí pouze v kombinaci s fetálním ultrazvukovým screeningem po 12 týdnech těhotenství. Downův syndrom je charakterizován několikanásobným zvýšením hCG beta (2,5–3 MoM a vyšší) s normálním nebo sníženým PAPP-A. Důležitou podmínkou pro provedení „dvojitého testu“ a vyhodnocení jeho spolehlivosti je načasování testu - výhradně od 11 týdnů do 13 týdnů a 6 dnů těhotenství (porodnické období).

Ultrazvuk - pokud nebyl proveden po 10 nebo 11 týdnech, musíte projít 12. týdnem těhotenství. Během studie lékař zjistí, zda vývoj plodu odpovídá období, posoudí stav vnitřních orgánů dítěte a určí místo připojení placenty..

Pokud jste ultrazvuk neudělali včas, pak je nejvhodnější čas strávit 12 týdnů. Obecně lze první povinnou studii provést za 11, 13 a 14 týdnů, ale většina žen se jí přesto zasílá v období 12 týdnů.

Dobré vědět

Ultrazvukové vyšetření prováděné po 12 týdnech vám umožní zjistit informace, které nejsou k dispozici při výzkumu v jiných termínech (dříve než 11 a později než 14 týdnů).

Děloha ženy je již více než dvakrát větší než původní velikost a nyní je dost velká na to, aby ultrazvuk mohl být proveden bez použití vaginální sondy, což se mnohým ženám nelíbí. Obvykle je studie prováděna klasickým způsobem přes kůži břicha..

Hlavní věc, o kterou se specialista při ultrazvukovém vyšetření zajímá, je samozřejmě plod. Jeho velikost během tohoto období je srovnatelná s délkou malého ženského prstu, srdeční frekvence je až 160 tepů za minutu, žloutkový vak již není viditelný, vytvořená placenta může být připevněna na kteroukoli ze stěn nebo na dno dělohy.

Dobré vědět

Nebojte se, pokud první ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) odhalí nízkou placentu previa, protože v 90% případů se pohybuje do 28. týdne těhotenství výše.

U fetálního ultrazvuku ve 12 týdnech těhotenství se kromě délky embrya (velikost kostrče-parietální - CTE) měří i velikost plodu (obvod hlavy, biparietální velikost, fronto-týlní velikost). Povinné pro ultrazvuk plodu ve 12 týdnech těhotenství je hodnocení struktur mozku plodu, symetrie hemisfér. Normálně mozek plodu na ultrazvukovém vyšetření vypadá jako motýl. Měří se dlouhé kosti plodu (humerální, ulnární, radiální, femorální, tibiální, fibulární), symetrie končetin, hodnotí se jejich motorická aktivita. Ultrazvuk plodu po 12 týdnech těhotenství měří příčnou velikost břicha plodu, obvod břicha, přítomnost žaludku, srdce na typických místech. Při provádění ultrazvuku plodu ve 12 týdnech těhotenství je možné podezření na přítomnost srdečních vad s dostatečným rozlišením ultrazvukového skeneru a náležitou zkušeností a vznik ultrazvukového operátora. Jsou publikovány diagnostické údaje o transpozici velkých cév, o společném atrioventrikulárním kanálu, ektopii srdce atd., Zaznamenané během ultrazvuku plodu ve 12 týdnech těhotenství..

Lékař nejen vidí obrysy samotného dítěte, ale také zkoumá jeho orgány, dostupné vizualizace: kosti lebeční klenby, žaludek, přední břišní stěnu, močový měchýř, nos, páteř, kosti končetin. Odhaduje se také velikost nosních kostí a límce. Změny v těchto oblastech mohou naznačovat, že dítě může mít chromozomální abnormality. Ve 12. týdnu je tloušťka límcového prostoru 1,5–1,8 mm, velikost nosních kostí je 1,6–1,9 mm.

Velikost kocigeal-parietalu po dobu 12 týdnů je 53 mm - indikátor normy. S malou odchylkou není důvod k obavám, protože jsou možné malé normální vibrace, které budou v průměru od 42 do 59 mm.

Dobré vědět

(KTR) plodu (dítěte) je nejpřesnějším parametrem pro stanovení gestačního věku - tj. Trvání těhotenství

Zkušení odborníci, kteří pracují s dobrými zařízeními, mohou někdy při ultrazvukovém skenování po 12 týdnech vycházet z pohlaví dítěte, ale tento předpoklad zdaleka není vždy přesný, neměli byste se na něj spolehnout.

Jak vypadá dítě na ultrazvuku


Velikost dítěte od špičky k kostrči je asi 5–6 cm, což je již docela dost, ve srovnání s tím, co bylo přesně před polovinou času, kdy byla velikost embrya pouze 5–6 mm. Během tohoto období dítě aktivně roste, když je vyšetřeno, můžete ho vidět jako hezkého malého muže s krátkými pažemi a nohama, který způsobuje emoce pro nastávající matky, a zvláště slzy pro zvláště citlivé. Dítě se aktivně pohybuje, mává kliky, trhavé nohy, zívá.

Možné patologie

Hlavním úkolem ultrazvuku je identifikovat malformace. V případě podezření na anomálie je pacient odeslán genetikovi, který určí pravděpodobnost, že dítě bude mít problémy. Pokud je tato pravděpodobnost vysoká, je ženě nabídnuto obtížné rozhodnutí - ukončit těhotenství nebo opustit dítě.

Kromě defektů určuje ultrazvuk takové poruchy, jako jsou příznaky nedostatečného vývoje dítěte, nízká připevnění placenty, hypertonicita dělohy a mnoho dalšího. Všechny zjištěné poruchy jsou nutně zaznamenány v závěru postupu. Poté gynekolog zkoumá protokol studie a na základě jeho zjištění nabízí nastávající matce zvláštní léčebnou možnost.

Ultrazvukové výsledky pomáhají identifikovat nepříznivé prognostické příznaky v časném těhotenství až do 12 týdnů:


 • Velikost fetálního vajíčka zpožďuje menstruaci.
 • Deformace vajíčka.
 • Nedostatek vizualizace embrya od 6 týdnů. těhotenství a až 12 týdnů.
 • Absence příznaků srdeční aktivity od 7 týdnů. těhotenství a až 12 týdnů.
 • Nedostatek vizualizace embrya s průměrným průměrem vajíčka plodu 3 cm nebo více.
 • Nepřítomnost zvětšení průměru vajíčka během týdne.

Získané výsledky pomohou identifikovat velké malformace, jako jsou anencefálie a objemové defekty přední břišní stěny..

V posledních letech je ultrazvukové stanovení tloušťky límcového prostoru ve 12 týdnech těhotenství důležitým rysem, který umožňuje podezření na chromozomální abnormality, zejména trizomii 21. chromozomu. Jedná se o přechodný symptom, obvykle určený pouze mezi 11. a 13. (plus nebo mínus 6 dní) týdny těhotenství.

Tloušťka límcového prostoru je určena od vnitřního okraje kůže po měkké tkáně šíje. Tloušťka 3 mm nebo více je běžným patologickým příznakem. Amniotická membrána může při absenci její fúze s chorionovou membránou někdy napodobit límcový prostor.

Límcový prostor - proč měřit tento indikátor.
Riziko chromozomálních abnormalit se s rostoucí tloušťkou límcového prostoru výrazně zvyšuje. Proto vždy, když je tloušťka límcového prostoru 3 mm nebo více, je nutná karyotypizace pomocí biopsie chorionického klku nebo včasné amniocentézy. Mladým ženám do 35 let, které nemají rizikové faktory pro chromozomální abnormality, lze doporučit neinvazivní screeningový ultrazvuk..

Strukturální defekty (hlavně defekty srdce, defekty bránice, abnormality ledvin a přední břišní stěny) jsou detekovány ve 4% případů s normálním fetálním karyotypem. Pro detekci nebo vyloučení srdečních vad by měla být v každém z těchto pozorování provedena fetální echokardiografie..

Hrozba potratu během ultrazvuku je obvykle hodnocena dvěma příznaky - lokálním zesílením myometria a přítomností retrochoriálního hematomu. Tvar vajíčka plodu se může lišit od zaobleného k oválnému, plochému nebo nepravidelnému. Identifikace krátkodobého lokálního tónu myometria bez klinických příznaků hrozby potratu se považuje za variantu normy a neměla by sloužit jako základ pro jmenování konzervační terapie.

Co musíte vzít na ultrazvuk

Než se vydáte na ultrazvuk, musíte vzít doporučení od gynekologa. Kromě směru musíte vzít těhotenský pas, plenku a ručník. Doporučení bude vyžadováno u specialisty, který provede vyšetření, jakož i cestovního pasu.

Někdy mohou výsledky zkoušek, které by měly být přilepeny na kartu (pas), pomoci s vyšetřením. Plenka je nutná pro její položení na lůžko lůžka a pomocí ručníku bude vhodné otřít zbytky gelu, které použije specialista. Po vyšetření musíte učinit závěr od lékaře, který musí být na kartu nalepen.

Těhotenský kalendář. 12. porodnický týden

První trimestr těhotenství se chýlí ke konci, třetina tohoto období je téměř pozadu.

V kalendáři je 12. porodnický týden těhotenství (10. od početí).

 • Jak se plod změní v aktuálním období?
 • Co máma cítí a jaké projevy by měly varovat?
 • Vstup do gynekologa a ultrazvuku, co může lékař říci a jaké další studie předepsat?
 • Jaká pravidla by měla být dodržována po 12 týdnech těhotenství a jaké problémy je nejlepší vědět předem?

Plod. 12. týden vývoj

Plod ve 12. týdnu těhotenství

Ve 12. porodnickém týdnu těhotenství plod dále roste aktivně.

V současné době již může dosáhnout délky 8 cm a vážit asi 15 g.

Budoucí dítě se aktivně pohybuje po děloze, ale žena to ještě necítí.

Hlavní systémy a orgány již fungují, ale stále čeká řada transformací.

Ve 12. týdnu těhotenství pokračuje tvorba hlavy a obličeje nenarozeného dítěte.

Existují složité procesy formování sluchu. Vnější ušní boltko získalo chrupavku, která poskytuje tvar, a ušní ucho se vyvíjí, vnitřní ucho, které je zodpovědné za transformaci obdržených informací.

Dítě již slyší nějaké zvuky, ale sluchový systém stále není plně formován. Tento proces bude pokračovat po celou dobu těhotenství a nějakou dobu po narození..

Pokud bychom se mohli podívat na tvář plodu ve 12. porodním týdnu těhotenství, poznamenali bychom, že čelo je ve srovnání s obličejem stále velmi velké.

Oči jsou v neobvyklé vzdálenosti, ale blíže než v předchozích týdnech. Uši jsou příliš nízké. Situace se bude postupně měnit a velmi brzy si všechny obvyklé rysy tváře vezmou své obvyklé místo.

Drobné oči se nadále vyvíjejí. Iris přijímá barevný pigment, namísto filmu zakrývajícího oční bulvy se vytvoří víčko.

Nos je již velmi podobný běžnému nosu, dochází k aktivní tvorbě zubů.

Tento týden už dítě aktivně otevírá a zavírá ústa a pravidelně polyká malé množství plodové vody.

Nervový systém se neustále zlepšuje. Síť nervových zakončení se rozšiřuje, v mozku se neustále objevují nové neurony.

V současné době hypofýza aktivně pracuje: produkuje hormony, které podporují růst plodu.

Svalnatý systém neustále roste. Obaluje celou chrupavku a vytváří svalovou kostru.

Po narození se plod bude muset naučit používat tuto komplexní strukturu, aby uvedl své tělo do pohybu. Ale zatím jsou první reflexy dostačující k tomu, aby klidně plaval od stěny ke zdi v děloze.

Potravinový systém také prochází změnami. Střeva rostou, hrtan dělá první pokusy uzavřít jídlo pro spolknutí.

Když dítě omylem polkne plodovou vodu, vstoupí do gastrointestinálního traktu.

V tomto okamžiku žlučník produkuje žluč, v žaludku se objevuje šťáva, ledviny filtrují příchozí látky a odstraňují přebytek z těla dítěte.

Důležité! Během těhotenství by měla žena konzumovat dostatek tekutin, aby pomohla očistit její vlastní tělo a plod. Je vhodné pít 2 až 2,5 litru denně. Výhodná je čistá pitná voda..

Ve 12. týdnu těhotenství dostává plod kyslík přes pupeční šňůru, ale dýchací systém je již dobře formován. Ale také se zlepšuje..

V současné době můžete vidět, jak se při další kontrakci srdce mírně zvedne žebrová klec, kde ve 12. porodním týdnu těhotenství pouze 3 části všech krevních toků, což mu umožňuje normálně se vyvíjet a trénovat.

Všechno se změní po narození, když spolu s prvním plačením dítěte začne vznikat látka, která podporuje přechod od základního způsobu dýchání (přes pupeční šňůru) k normálu (přes plíce)..

Otvory v srdci (oválné okno, ductus arteriosus) se začnou stahovat a zajišťují dostatečný krevní tlak v plicích.

Ve 12. týdnu těhotenství se objevují genitálie nenarozeného dítěte, ale ultrazvuk ne vždy usnadňuje jejich rozpoznání. V současné době je pravděpodobnost chyby stále vysoká.

Na konci prvního trimestru těhotenství má plod všechny vytvořené orgány, může se chránit před některými škodlivými faktory.

Od konce 12. týdne je budoucí dítě již méně citlivé na účinky léků a infekcí. Ale žena by se neměla uvolnit. Přes zvýšenou schopnost odolávat škodlivým faktorům je plod stále velmi zranitelný.

Maminka. Změny stavu těla ve 12. týdnu

12. týden pro většinu těhotných žen se stává obdobím úlevy.

Během tohoto období obvykle časná toxikóza zcela zmizí a žena se začne cítit mnohem lépe. V některých případech budou její projevy pozorovány další 1-2 týdny, ale jejich intenzita bude mnohem menší.

Příjemnou změnou je snížení počtu nutkání jít na záchod.

Ve 12. týdnu roste zvětšující se děloha, čímž se snižuje tlak na močový měchýř. Tyto změny však mohou vyvolat další nepříjemné příznaky..

Po přesunu do břišní dutiny může děloha stlačit střeva, což přispívá k zácpě, nadýmání, výskytu nepříjemných pocitů.

K její chuti k jídlu přispívá postupné zlepšování stavu ženy. Po neustálé nevolnosti a zvracení cítí nastávající matka nutkání jíst „pro dva“.

Důležité! Nevzdávej touhu jíst hodně, je to nebezpečný klam. Těhotná žena je lepší jíst správně.

Počet jídel by měl být 5-6, každé 2-3 hodiny, zatímco porce by měly být malé, skládající se z jednoho jídla.

Přejídání ve 12. týdnu těhotenství může mít nepříjemné následky:

 • trávení je v tomto okamžiku zpomaleno, děloha tlačí na střeva. Nadměrné množství jídla způsobí zažívací potíže, těžkost břicha, pálení žáhy, zácpu atd.
 • nadměrné jídlo vyžaduje, aby ženské tělo produkovalo více enzymů a dalších látek, které podporují zpracování potravin. V podmínkách, kdy tělo směřuje všechny síly na tvorbu plodu, nebude nadměrné zatížení žláz a orgánů na trávení užitečné;
 • rychlý nárůst hmotnosti. Spousta jídla - spousta kalorií, které těhotná žena nemůže použít. Výsledkem je, že se v ženském těle ukládají další gramy a kilogramy. Nadváha získaná během těhotenství může ovlivnit vývoj plodu, způsobit potíže při porodu, v poporodním období je těžké řídit..

Pro těhotenství musíte získat od 12 do 18 kg.

Ve 12. týdnu těhotenství potřebuje plod z mateřského těla spoustu zdrojů.

Pokud strava neobsahuje správné množství vitamínů a živin, může mít žena nepříjemné známky výrazu:

 • bolest nohy
 • krvácení z dásní;
 • křehkost nehtů a vlasů;
 • suchá a letargická kůže.

Zvětšená děloha a plod vyžadují restrukturalizaci matky.

Ženské tělo produkuje více krve, aby ji nasměrovalo k plodu.

V důsledku zvýšení celkového množství krve si žena může všimnout, jak se počet srdečních kontrakcí významně nezvýšil, pocení, v některých místech (obličej, hrudník, žaludek), kůže se stala mastnější. Toto je normální jev, ale vyžaduje, aby budoucí matka pečlivě sledovala hygienu.

Od 12. týdne těhotenství je vhodné sprchovat se dvakrát denně a věnovat dostatečnou pozornost místům nejvíce náchylným k pocení (pod podpaží, pod hrudí, stydké pysky).

Při koupání nemusíte používat mýdlo nebo sprchový gel pokaždé, pouze čistou tekoucí vodu.

Dalším plusem na 12. porodnickém týdnu těhotenství je stabilizace psychoemotorického pozadí ženy.

Po dlouhém hormonálním přizpůsobení nastává nastávající matka klidnější, sebevědomější v sebe a své schopnosti. Za vnějším klidem však stojí zvýšená citlivost a rodící se mateřský instinkt.

Mnoho žen říká, že od tohoto období začnou ostřeji reagovat na nespravedlnost, opuštěná zvířata, nedokonalost světa.

Je vhodné vytvořit podmínky, ve kterých nastávající matka bude čelit nepříjemným situacím co nejméně.

Návštěva porodníka-gynekologa

Porodník-gynekolog ve 12. týdnu těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství musíte být přihlášeni u gynekologa nebo to udělat během následujících 7 dnů.

Každá žena by měla mít speciální deník (směnku), do kterého budou zapsány všechny informace o aktuálním stavu těhotné ženy.

Pokud jste se nezaregistrovali před začátkem 12. týdne

Nezapomeňte v příštích 7 dnech jít k lékaři a sestavit potřebné dokumenty.

Na recepci gynekolog otevře výměnnou kartu, odebere výtěr z vagíny do flóry, změří výšku, hmotnost, obvod boků a břicha, dá pokyny pro testy a ultrazvuk.

To je nutné z několika důvodů:

 • Sledování průběhu těhotenství odborníkem umožňuje
  opravit a včas přijmout opatření pro příznivé doručení;
 • včas identifikovat možné vady, sledovat dodržování všech nezbytných podmínek pro vývoj nenarozeného dítěte;
 • radit mámě a rozptýlit mýty, které by mohly poškodit zdraví ženy nebo plodu;
 • v případě detekce infekce, nemoci, komplikací, předepsat potřebné léky včas, nabídnout hospitalizaci, vybrat místo, kde bude ženě v práci poskytnuta veškerá nezbytná souprava pro zajištění včasné lékařské péče během porodu.

Jaké testy byste měli provést při první návštěvě gynekologa:

 • krev:
  • obecná a podrobná analýza;
  • biochemická analýza z žíly;
  • test hladiny cukru v krvi;
  • analýza pro stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
  • analýza pohlavně přenosných chorob: HIV (AIDS), syfilis, hepatitida B.

Upozorňujeme, že registrací až 12 týdnů těhotenství může žena získat nejen rodný list, ale i další pomoc od státu.

Podrobnosti o postupu a výši náhrady ve vaší oblasti získáte u místního gynekologa při jmenování.

Vstup do gynekologa registrovaného před 12. týdnem těhotenství

Rutinní vstup ve 12. týdnu těhotenství je předepsán ženám, které již podstoupily ultrazvuk a složily všechny potřebné testy.

V předvečer schůzky s lékařem musíte projít rozborem moči, abyste zhodnotili stav močového systému v aktuálním období..

V budoucnu bude nutné provést tuto analýzu před každou dávkou a jednou měsíčně navíc provést obecný krevní test a analýzu hladiny cukru.

Biochemie a analýza pohlavně přenosných nemocí bude nutné opakovat na konci 2. a 3. trimestru.

Při současném jmenování lékař změří hmotnost, krevní tlak, teplotu těhotné ženy.

Máte-li stížnosti, můžete si prohlédnout židli. Vyhodnotí výsledky ultrazvuku, analýzy, které byly dány pokyny při předchozím jmenování.

12 týdnů těhotenství - období, kdy plod úplně přechází z organogeneze do období plodu.

Od tohoto okamžiku bude dítě každý týden zvyšovat svou výšku a hmotnost a matka si všimne zvýšení břicha a hmotnosti.

Při absenci nežádoucích projevů na konci schůzky lékař naplánuje příští schůzku ve 14. týdnu a předepíše doporučení pro analýzu moči, které bude nutné předat den předem..

Ultrazvuk a testy

Ultrazvuk ve 12. porodním týdnu těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství lze provést první plánované ultrazvukové vyšetření..

Jejím cílem je včasná diagnostika patologií a abnormalit u dítěte, sledování stavu dělohy ženy.

Ultrazvuk lze provádět dvěma způsoby:

 • transvaginálně (senzor je umístěn do vagíny ženy). Před zákrokem musí žena čůrat;
 • přes přední břišní stěnu. Pro vytvoření kontrastu je vhodné, aby žena nemočila.

Během ultrazvuku provede lékař opatření nezbytná k porovnání velikosti plodu s normami aktuálního týdne, vyhodnocení stavu plodu, jeho umístění.

Z údajů zajímavých pro nastávající matku bude ultrazvuk měřit:

 • KTR - délka plodu od špičky k kostrči;
 • TVP - tloušťka prostoru límce. Tento ukazatel ukazuje, jak je pravděpodobné, že se projeví genetické abnormality: Downův syndrom, Patauův syndrom atd..
  Normálně by tento indikátor neměl překročit 2,7 mm;
 • OG - obvod hlavy;
 • Srdeční frekvence - srdeční frekvence.

Kromě toho bude studováno následující:

 • přítomnost a formování všech životně důležitých orgánů a systémů;
 • symetrie částí mozku, správnost jejich umístění;
 • tloušťka a stav membrány membrán;
 • Objem plodové vody
 • stav hltanu a děložního čípku.

Po hlavní studii může odborník nabídnout ženě pohled na obraz jejího nenarozeného dítěte, zapnout rytmus jeho srdce.

V den ultrazvuku musíte znát svou skutečnou hmotnost, výšku. Tyto indikátory se vloží do počítače a vytvoří správné velikosti..

Trojitý test

Obvykle je ženě předepsán další biochemický krevní test, tzv. „Trojitý test“, v den ultrazvuku nebo následující den.

Provádí se s cílem diagnostikovat možné genetické abnormality plodu..

Zahrnuje analýzu měření hladiny:

 • těhotenský hormon (hCG);
 • alfa-fetoproteinový protein;
 • estriola.

Hladina každého z těchto hormonů může odborníkům hodně říci, umožní vám včas identifikovat možné odchylky od normy a poslat nastávající matku k dalšímu studiu.

Děloha a žaludek

Ve 12 týdnech těhotenství se děloha ženy zvětšuje a pomalu stoupá do břišní dutiny.

V současné době již využila veškerý volný prostor a pomalu začala natahovat kůži nad ní dopředu.

Stojící před zrcadlem si můžete všimnout mírného zvětšení břicha pod pupkem, i když pro ostatní je to nenápadné.

Bolest v břiše a dalších částech těla

Ve 12. týdnu těhotenství se bolest může objevit v různých částech těla.

V závislosti na tom, kde jsou umístěny, musíte učinit správné rozhodnutí o tom, co dělat dál..

Bolení břicha

Ve 12. porodním týdnu těhotenství by neměla být bolest břicha.

Drobné potíže způsobené distenzí břicha.

Pokud žena cítí bolest, zejména rostoucí, - naléhavě je třeba kontaktovat gynekologa.

Pokud se teplota spojí s bolestí vyšší než 37,5 ° C, krvácení nebo mazání - je třeba naléhavě zavolat sanitku.

Bolesti zad

Tento týden se mnoho žen potýká s bolestí zad, která se projevuje po cvičení. Ve většině případů se projeví tón dělohy.

Pokud příznak rychle zmizí a zřídka se opakuje, měli byste o tom informovat lékaře při nejbližší naplánované schůzce.

Se vzrůstající intenzitou projevů bolesti v zádech musíte co nejdříve kontaktovat gynekologa.

Bolest v nohou

Ve 12. týdnu těhotenství plod nadále aktivně vstřebává vápník a při nedostatečném množství tohoto prvku ve stravě je možný výskyt bolesti v nohou.

Další příčinou bolesti nohou může být zvýšený tlak dělohy na cévy, které dodávají krev dolní části těla. Výsledkem je, že se v nohou pohybuje pomaleji a je možné projevit křečové žíly.

Ze stejného důvodu je pravděpodobná bolest v konečníku, což naznačuje počáteční fázi nebo zhoršení hemoroidů.

Obě příčiny nepohodlí v nohou vyžadují konzultaci s gynekologem.

Vybít

Ve 12. porodním týdnu těhotenství by měl být vaginální výboj světlý (bílý nebo mléčný), bez zápachu.

Naléhavě navštivte lékaře, pokud:

 • Barva výběru se změnila. Staly se žluté, zelené, červené, hnědé;
 • tam byl štiplavý zápach;
 • hnis je přítomen ve výboji;
 • konzistence připomíná tekuté sraženiny nebo má vzhled vloček.

Krvácení a menstruace

Ve 12. týdnu těhotenství by nemělo docházet ke krvácení.

Jakýkoli výskyt krve z pochvy: ve formě mazaninu, hlenu, sekrecí, krvácení - příležitost k okamžitému vyhledání lékařské pomoci.

Výživa

Dieta ve 12. týdnu těhotenství

Mnoho žen se zajímá o otázku: jaká jídla by měla být konzumována po 12 týdnech těhotenství?

Odpověď na to je velmi jednoduchá: užitečné pro mámu a budoucí dítě.

Ženská každodenní strava by měla rozhodně zahrnovat potraviny bohaté na:

 • Vápník: sýr, tvaroh, jogurty (bez tuku), mandle, banány, losos, brokolice, bílé fazole atd.;
 • Hořčík: pohanka, rýže (neleštěná), ovesné vločky, kuřecí vejce, špenát, arašídy, vlašské ořechy atd.;
 • Fluorid: citrusové plody, cibule, kuřecí vejce, pohanka, rýže, jablka, kuře a hovězí maso;
 • Fosfor: mléčné výrobky, ryby, kuřecí vejce;
 • Zinek: hovězí játra a kuřecí prsa, paprika, mrkev, řepa, zelí, otruby;
 • Železo: droby, dýňová semínka, fazole, špenát, jablka;
 • Jód: brusinky, jahody, sušené švestky, treska, tuňák, krůta, brambory, bílé fazole, mořská kapusta;
 • Vitamin D: červený kaviár, hovězí játra, kuřecí vejce, mořské ryby.

Uvedené vitaminy jsou pouze základními prvky nezbytnými pro plod v současném termínu.

Mělo by být zřejmé, že pro asimilaci jednoho typu vitamínů je nezbytné, aby do těla vstoupily další látky, které přispívají k rozkladu..

Velkou roli v tomto procesu hrají vitamíny skupin A, E, C.

Těhotná potřeba zajistit, aby ve stravě v dostatečném množství byly produkty s vysokým obsahem vitamínů B (hodně v červeném masu).

Jak vyvažovat výživu, když tolik, co potřebujete, tady a teď? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: musí být různorodá..

Kromě rozmanitosti musí těhotná žena zvážit některá doporučení pro vaření:

 • je vhodnější zvolit recepty pomocí trouby nebo napařování;
 • minimalizovat smažení, kouření, použití velkého množství koření;
 • recept by měl být co nejjednodušší, smíchat malé množství produktů;
 • delší tepelné zpracování (kromě masa) je nežádoucí.

Kromě stravy by těhotná žena měla být zaměřena na pitný režim.

Každý den ve 12 týdnech těhotenství (podle porodních výpočtů) musíte vypít 2 až 2,5 litru tekutiny. Upřednostňuje se běžná pitná voda..

Při použití čerstvě vymačkaných nebo konzervovaných šťáv je vhodné je ředit v poměru 1: 1, aby se snížilo množství látek nezbytných pro produkci trávení..

Ve 12. porodnickém týdnu těhotenství pokračuje aktivní přírůstek hmotnosti. V průběhu aktuálního týdne může žena přidat až 700 g. Celkově by mělo být zvýšení od začátku těhotenství do konce 1. trimestru od 2 do 4 kg. Gynekologové počítají hmotnost získanou od okamžiku registrace.

Pro celé těhotenství je žádoucí získat od 12 do 18 kg, ne více.

Nadváha nebo podváha mohou ovlivnit vývoj plodu, způsobit komplikace během porodu, vést k nežádoucím důsledkům po narození dítěte.

Je to možné a nemožné

Pravidla chování těhotné ženy ve 12. týdnu zůstávají stejná.

Nastávající matka by měla:

 • vyhýbejte se alkoholu, aktivnímu a pasivnímu kouření, drogám;
 • nepoužívejte léky a vitamíny bez jmenování gynekologa;
 • dodržujte denní režim a výživu. Spát alespoň 10 hodin v noci, pokud je to možné, relaxovat během dne;
 • Jezte 5-6krát denně, v malých porcích, každé 2-3 hodiny;
 • nezahrnují sodu, kouření, okurky, rychlé občerstvení;
 • Vyvarujte se bílého chleba a rohlíků, upřednostňujte tmavou jakost z celozrnné mouky;
 • zapojit se do povolených sportů: chůze, plavání, jóga, pilates, vodní aerobik, ale bez silné fyzické námahy;
 • být na čerstvém vzduchu denně. Optimální procházka v parku, les;
 • sledovat hygienu a čistotu místnosti. K výměně ložního prádla se doporučuje denně mokré čištění;
 • vypijte dostatečné množství tekutiny (od 2 do 2,5 litru);
 • začněte nosit mateřské oblečení, volné předměty;
 • opustit vysoké podpatky;
 • ujistěte se, že podprsenka napíná hrudník, nezpůsobuje nadměrné pocení.
  Doporučuje se upřednostňovat zvláštní možnost pro kojící ženy;
 • vyhnout se kontaktu s pacienty, minimalizovat návštěvy v přeplněných místech;
 • vyhněte se stresu, pokuste se rychle překonat jeho projevy.

Pravidla pro těhotné ženy jsou velmi jednoduchá a srozumitelná pro všechny, protože jsou postavena na zásadách zdravého životního stylu.

Když se během tohoto období zbavíte špatných návyků, můžete ukázat nenarozenému dítěti dobrý příklad od prvního dne, hodný napodobení..

Ve 12. týdnu těhotenství je povolen intimní život, zejména pokud žena cítí potřebu.

Výjimkou jsou budoucí matky, kterým lékař kvůli podezření na komplikace těhotenství zakázal sex.

Problémy 12. týdne těhotenství

V posledním týdnu 1. trimestru by si žena měla pamatovat na některé problémy, které mohou nastat, pokud nebudou dodržována pravidla chování během těhotenství, z důvodu genetických komplikací, zdravotních rysů ženského těla.

Nachlazení, virové infekce, rotavirus

Do 12. týdne (podle porodnických výpočtů) se dítě již vytvořilo a dokáže odolávat drogám a negativním faktorům, ale tato ochrana je stále velmi slabá.

Tento týden stále stojí za to vyhnout se kontaktu s pacienty, během epidemií nenavštěvujte přeplněná místa.

Pokud nebylo možné se tomuto onemocnění vyhnout, měly by být s gynekologem diskutovány metody boje proti infekci.

Ženy, které před těhotenstvím používaly tradiční medicínu, by měly rozhodně koordinovat léčebné metody s lékařem, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Jakékoli projevy infekce (zvracení, průjem, teplota nad 37,5 ° C) by měly být léčeny pod lékařským dohledem. Při čekání na sanitku můžete pít paracetamol, pokud je teplota nad 38,5 ° C.

Spontánní potrat

Pravděpodobnost potratu během 12. týdne těhotenství je snížena, ale stále existuje.

Stres, nachlazení, trauma, podvýživa, konzumace alkoholu a další porušení pravidel chování těhotné ženy mohou vyvolat odmítnutí plodu.

Chcete-li zastavit proces, který začal v čase, musíte naléhavě zavolat sanitku, pokud se objeví charakteristické příznaky:

 • postupně se zvyšující bolest v podbřišku;
 • mazlení, výtok, vaginální krvácení.

Včasný přístup k lékařské péči za předpokladu, že příčinou potratu není genetická vada nebo závažné toxické poškození plodu, zvyšuje pravděpodobnost pokračujícího těhotenství.

Zmrazené těhotenství

U asi 1 z 200 žen může docházet k blednutí těhotenství. Jednoduše řečeno - zastavení vývoje embryí v určité fázi, jeho smrt.

V důsledku toho se mrtvý plod začíná rozkládat v matčině těle, což může vést k infekci děložní dutiny. Aby se toho zbavilo, potřebuje ženské tělo asi 2 týdny.

V takové situaci není možné udržet těhotenství, je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc pro včasné ošetření.

Příznaky zmeškaného těhotenství:

 • ostré, rostoucí bolesti v břiše, horší při stisknutí;
 • zvýšení tělesné teploty nad 37,5 ° C;
 • snížení citlivosti prsou;
 • vzhled výboje s příměsí hnisu, krve;
 • vaginální krvácení.

Pokud žena objevila některou z výše uvedených situací, je nutné naléhavě kontaktovat sanitku.

12. týden těhotenství je konec prvního trimestru. Třetina těhotenství je již pozadu a před nastávající matkou čekají nejúžasnější pocity.

U plodu již byly vytvořeny všechny systémy a jsou uváděny do provozu, aktivně se produkují hormony, kladou se zuby a vzhled. Každý den vypadá víc a víc jako muž, jen velmi malý.

Odcházející toxikóza umožňuje mamince konečně začít užívat její postavení, naštěstí si všimnout změn v její postavě.

Velmi brzy, k vnějším změnám, se objeví pocity nenarozeného dítěte.

Články O Neplodnosti