Hlavní Testy

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství je zvláštní období pro každou matku. Toto je poslední týden prvního trimestru, do této doby plod položil pokládku všech životně důležitých orgánů. Spolu s prvním screeningem zůstaly všechny starosti a zkušenosti týkající se vývoje těhotenství pozadu. Nyní je čas se trochu uvolnit a přemýšlet o budoucnosti svého dítěte, i když byste se neměli úplně uvolnit, protože jeden z nepříjemných příznaků je nahrazen jinými: zácpa, otok, pálení žáhy.

13 týdnů těhotenství, kolik měsíců

13 porodnický týden je začátek 4 měsíců těhotenství a poslední týden prvního trimestru.

Pocity ve 13 týdnech

Pokud shrnete vše, co se děje ve 13. týdnu, můžete vytvořit seznam událostí:

 • Toxikóza konečně zmizí. Budoucí matky stále cítí své poslední ozvěny ráno, ale jeho chuť k jídlu se už znatelně probouzí. Neustále chce něco chutného.
 • První úzkosti spojené s těhotenstvím zmizí, jsou nahrazeny klidnou a dobrou náladou.
 • Prudká změna nálady je méně patrná.
 • Děloha stále roste a přechází do břišní dutiny. V této době je u některých žen žaludek zaoblený a znatelný. Pro ostatní to ještě není vidět, ale nebojte se, že žaludek neroste, je to zcela normální.
 • V nohou je pocit tíže, zejména po dlouhých procházkách.
 • Trvalá ospalost, únava a slabost zmizí, celkové zdraví se zlepší.
 • Přestaňte močit časté močení.
 • Hormonální pozadí je vyrovnáno, tělo je již „zvyklé“ na svůj zvláštní stav.

Je třeba poznamenat, v jakém poměru se nálada těhotné ženy zlepšuje. Zdálo by se, že se nic opravdu nezměnilo, ale nedostatek úzkosti a prvních obav, nový nárůst energie, důvěra ve šťastnou budoucnost dělají svou práci. Žena zažívá nepřiměřenou radost, je ohromena nejpozitivnějšími emocemi.

Břicho ve 13 týdnech těhotenství

Jak vypadá dítě po 13 týdnech?

Dítě již začíná nabírat normální proporce. Od tohoto věku nitroděložního vývoje je zaznamenán začátek růstu těla. Přestože hlava dítěte je stále znatelně větší, tento rozdíl se postupně snižuje.

Do 13. týdne se u dítěte vytvořily všechny dětské zuby a pankreas začíná produkovat první inzulín. Růst drobků se nezastaví ani na minutu, což je velmi důležité pro správný vývoj svalů, kostní tkáně a končetin..

Překvapivě se brzy vytvoří i první žebra dítěte a položí se tkáň, ze které se vytvoří kosti končetin a hlavy..

Vývoj dítěte a ultrazvuk

První screening se zpravidla provádí ve 12 týdnech těhotenství, ale pokud to žena z nějakého důvodu nedokázala, převede se na 13 týdnů. Je důležité projít tuto studii před koncem prvního trimestru, protože skríning je schopen identifikovat možná rizika vývoje plodu, takže byste ji neměli zanedbávat.

V rámci screeningu se provádí první ultrazvukové vyšetření, pokud dříve těhotenství probíhalo bez komplikací. Tento postup umožňuje poprvé vidět dítě. Ultrazvuk navíc určuje:

 • fetální výkon,
 • funkce srdce embrya,
 • možné patologie a defekty,
 • velikost a vývoj dítěte.

Ultrazvuk může také pravděpodobně pojmenovat pohlaví dítěte.

Screening 13. týdne

KTRBdrSrdeční frekvence (frekvence
Tepová frekvence
TVP (tloušťka
prostor límce)
Nosní kost
63-74 mm20-28 mm147 - 171 bpm1,7 - 2,7 mmvíce než 3 mm

HCG, ng / mlPAPP-A, MED / ml
14,2-114,71,47-8,54

Téma sexu vzrušuje všechny těhotné ženy během těhotenství. A pokud v prvním trimestru nastávající matky oslabené globálními hormonálními změnami a nekonečná toxikóza nemají touhu po sexu, pak se zlepšením jejich pohody se tato touha vrátí a často s pomstou.

Je možné nebo nemožné mít sex, pouze lékař může říct, po prostudování všech testů a vyšetření. Pokud neexistují žádné hrozby a rizika, pak není důvod popírat si toto potěšení.

Obecně platí, že zákazy sexu netrvají věčně. Pokud nyní lékař z nějakého důvodu doporučuje zdržení se hlasování, je lepší to udělat.

Ve vzácných případech se nemůžete zapojit do sexu po celou dobu těhotenství. Jednou z nich je diagnóza - placenta previa. Sexuální intimita s touto diagnózou může být fatální, což může způsobit krvácení z dělohy a abrazi placenty.

Jakým problémům čelí ženy ve 13. týdnu??

Ve 13. týdnu se mnoho lidí poprvé setkává s pojmem „děložní tón“. Je to jako mírná bolest a usrkávání v dolním břiše. Zdá se, že břicho je kamenité, zatímco bolest může být také dána dolní části zad, zad a křížové kosti. Když se takové příznaky objeví, doporučuje se vyloučit fyzickou aktivitu a je lepší si lehnout a trochu si lehnout. Během této doby byste se měli více uvolnit, naslouchat sobě, sledovat své vlastní zdraví.

Pokud jsou pocity vzácné a nezpůsobují nepříjemné pocity, není třeba konzultovat s lékařem pomoc. Se zvýšením a zhoršením těchto příznaků je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Odborníci doporučují, abyste nezvedali těžké předměty, nechodili na vysokých podpatcích a také dodržovali správnou výživu, protože některé produkty mohou také způsobit zvýšení děložního tónu..

Ženské ňadra významně rostou, jsou těžší, někdy je pozorováno ztmavnutí bradavek a kůže kolem nich. Staré prádlo se stísní, takže se považuje za normální vyměnit některé části oblečení o 13 týdnů. Pás ženy se stává hladší, boky jsou zaoblené, zde se také vyplatí přejít na volné oblečení.

Na kůži se objevují světle hnědé skvrny, od pubis po pupek se objevuje pruh, který je způsoben určitými hormonálními změnami. Neměli byste si dělat starosti, protože po narození tyto příznaky zmizí samy o sobě.

Pečlivě sledujte výboj. Normálně by měly být jednotné, bílé nebo světle béžové. Jakékoli zabarvení nebo výskyt všech inkluzí by mělo být důvodem pro návštěvu lékaře.

Lékaři doporučují vést zdravý životní styl, dýchat čerstvý vzduch a nadále si užívat života. V blízké budoucnosti přijde další období, budou existovat jejich vlastní vlastnosti a zkušenosti, takže nyní je čas na odpočinek, přemýšlejte o jménu svého dítěte a jeho budoucím životě s vámi.

Nejčastější dotazy na fórech

V.: Jak zacházet s nachlazením v prvním trimestru těhotenství?

Odpověď: Je lepší zacházet s lidovými prostředky a vypít více tekutin. Pokud se onemocnění objeví při vysoké teplotě, může být paracetamol snížen. Je však lepší neléčit samy, ale konzultovat s lékařem.

V.: Při prvním screeningu byla nastavena placenta previa. Je to nebezpečné?

Odpověď: Ne, to není nebezpečné. Je nutné omezit fyzickou aktivitu a sexuální život. Po několika týdnech, jak roste plod, se může placenta sama zvednout.

W.: 13 týdnů bolesti hlavy často. Co mohu pít s bolestí hlavy?

Odpověď: Samozřejmě je lepší nezneužívat drogy, ale trávit více času na čerstvém vzduchu. Ale pokud je bolest velmi silná, můžete pít polovinu citramonu nebo paracetamolu. Pokud jsou bolesti hlavy časté, poraďte se se svým lékařem, může to být důvod (například nízký krevní tlak), pak je třeba odstranit příčinu.

Těhotná výživa

13. týden těhotenství bude znamenat zmizení ranní nemoci. Pro ty, jejichž toxikóza byla zvláště závažná, bude tento týden skutečným svátkem. Chuť k jídlu se probudí a chci najíst všechno najednou. To je přirozené a není zde nic překvapivého, ale musíte svou nadšení zmírnit, protože není třeba získávat další libry..

Následující produkty by měly mít prioritu:

 • čerstvé ovoce a zelenina;
 • mléko a tvaroh;
 • libové maso;
 • rajčatový džus
 • otrubový chléb;
 • mořská kapusta atd.

Je vhodné se vyhýbat konzumaci mastných, sladkých a škrobových potravin. Alespoň množství takových potravin je nejlépe omezeno. Je to určitě vynikající, ale nepřináší žádné výhody ani dítěti, ani matce.

Přejídání po oslabující toxikóze může jít stranou. Těhotenství je zátěží pro všechny tělesné systémy a trávicí systém není výjimkou. Pálení žáhy, zácpa, průjem a další „radosti“ jsou poskytovány, pokud si nedáte pozor na svou stravu.

13. týden těhotenství

Třináctý týden těhotenství je čas vybrat si novou šatní skříň, protože většina věcí se již v pase nekonverguje.

První trimestr těhotenství se chýlí ke konci, vaše pohoda se výrazně zlepšila, nevolnost a zvracení se uvolňují, jinými slovy, váš život se zlepšuje, chcete zpívat a tančit, navíc s každým novým dnem se v sobě stále více cítíte nový život!

Nyní vaše dítě vyroste pouze tělo a na konci těhotenství se stane pětkrát větší než hlava.

Přemýšlejte jen o pozitivních, sledujte komedie a dobré filmy, nalaďte se na pozitivní vlnu.

Vývoj plodu

Ve třináctém týdnu plod už zná spoustu věcí: nasává prst, cítí vůni jídla, které budoucí matka konzumuje, aktivně se zhroutí, sevře pěsti, pohybuje rukama a nohama.

Takto vypadá vaše dítě ve 13. týdnu

Během tohoto období už musíte začít komunikovat s dítětem, protože vás dokonale slyší, reaguje na změny světla a teploty, cítí bolest a různé dráždivé účinky, navíc zívá, mračí se a usmívá se!

Ve třináctém týdnu těhotenství se aktivně vyvíjí kosterní a trávicí systém, již jsou náčrtky prvních žeber, kostní tkáň je položena také na místo hlavy a končetin.

Mléčné zuby vašeho dítěte jsou již plně tvarované a nyní čekají v křídlech.

Placenta převzala všechny funkce corpus luteum, i když její formace ještě není úplná. Pupeční šňůra je plně vytvořena, je spojovacím lanem mezi budoucí matkou, placentou a plotem.

Slinivka začíná fungovat, již produkuje inzulín. To by mělo být zapamatováno, protože nadměrná vášeň pro sladkou těhotnou ženu vede také k výdajům na inzulínové dítě. A to výrazně zvyšuje riziko vzniku diabetu u dítěte po narození.

Během tohoto období dochází také k sexuální diferenciaci, u dívek vaječníky sestupují do pánevní dutiny, genitální tuberkula se ohýbá dolů, to je začátek formace klitorisu. U chlapců se vyvíjí prostata, žláza se začíná prodlužovat do penisu.

Mimochodem, u dívek jsou již vaječníky naplněné vejci, jejich počet navíc dosahuje 2 miliony.

Překvapivě, srdce vašeho dítěte již čerpá až 23 litrů krve denně!

Všechny orgány vašeho dítěte jsou tedy již plně formovány a nyní se zlepší pouze.

Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství

Ve třináctém týdnu těhotenství se stále provádí prenatální screening. Ultrazvukové vyšetření ukazuje zvětšení velikosti plodu a lze jej porovnat s malou broskví.

Vnitřní orgány se stávají funkční a složitější. Vylučování žluči ve žlučníku začíná, pankreas aktivně produkuje inzulín. Vytvoří se hlasivky.

Ve třináctém týdnu těhotenství je žloutkový vak stále vizualizován, což hraje obrovskou roli v hematopoéze..

Ultrazvukové vyšetření 13. týdne těhotenství hodnotí břišní orgány.

První nadýchané vlasy se objevují na hlavě, ale jsou stále zcela bílé, protože neobsahují pigment.

Pomocí ultrazvuku můžete vidět, jak se plod objímá sám a saje palec. Hlava ve vztahu k tělu je ½ části.

Hrudník dělá dechové pohyby a připravuje se na první povzdech po narození. Protože tyto pohyby nejsou dosud v přírodě pravidelné, nemusí být vidět s ultrazvukem, ale jejich počet se zvyšuje každý den, stávají se pravidelnějšími.

Přestože plod ještě nejí, je ve střevech zaznamenána aktivní peristaltika. Ultrazvukové vyšetření ve 13 týdnech těhotenství měří obvod a příčnou velikost břicha plodu..

Mozek se znatelně rozvíjí, hypofýza již produkuje téměř všechny hormony.

Ultrazvukové vyšetření ve 13 týdnech těhotenství výrazně vyjádřilo arteriální a žilní síť dělohy. Placenta aktivně produkuje hormony, výrazně se zvýšila, její rozměry v příčné projekci jsou 1 - 1,5 centimetru.

Co se děje ve vašem těle ve 13. týdnu?

Děloha roste a stoupá do břišní dutiny výš a dol, postupně tlačí další orgány. Prsa stále roste a plní se, na konci těhotenství váží každé prsa asi 400 - 800 gramů a ještě více po porodu.

Vzhledem k tomu, že děloha zpřísňuje orgány, může se objevit pálení žáhy a dušnost. Hormony se začínají uklidňovat, a tím se zlepšuje zdraví.

Hladina cukru v krvi klesá, což je způsobeno intenzivní spotřebou glukózy plodem, protože glukóza zajišťuje růst plodu.

Vaše pocity ve 13 týdnech

Třináctým týdnem těhotenství se zdraví znatelně zlepšuje, strachy a úzkosti vymizí, protože plod je v těhotenství bezpečnější než dříve. Ale to neznamená, že musíte relaxovat.

Pokud se to táhne do břicha, pak je to pravděpodobně kvůli protažení dělohy, ale je lepší hrát bezpečně a trochu si odpočinout.

S největší pravděpodobností zůstaly všechny hrůzy toxikózy pozadu, přestaly se zvracet a zvracet, vrátili se vysokí duchové a budoucí matka je šťastná s nadcházejícími událostmi, konkrétně s radostí z mateřství.

Pas se postupně vyhlazuje, objeví se bříško. Pokud jste dosud nezakoupili nový šatník, měli byste o tom už přemýšlet, zkuste si koupit volné a pohodlné oblečení.

Třináctým týdnem těhotenství může nastat zácpa, která je způsobena snížením tónu střevních svalů v důsledku působení hormonů na ni a mírným kompresí dělohy. Pamatujte, že přijímání chemických projímadel ve vaší poloze je nepřijatelné, mohou zvýšit tón dělohy a vést k potratům. Pokud je problém závažný, vyhledejte pomoc lékaře, pomůže vám vybrat si dietu nebo léky, které bez zvýšení tónu dělohy pomohou vyprázdnit střeva.

Mohou nastat křeče, v tomto případě byste měli rozhodně informovat gynekologa, který pozoruje vaše těhotenství.

Neméně naléhavým problémem jsou bolesti hlavy a opět si pamatujte - užívání léků je přísně kontraindikováno. Stačí si jen lehnout v dobře větrané a zatemněné místnosti. Cool obklady do časové oblasti pomáhají dobře. Až příště navštívíte lékaře, musíte mu sdělit přítomnost bolesti hlavy.

Genitální sekrece

V polovině třináctého týdne těhotenství se výtok stává hojnějším a tekutějším, ale jejich barva a vůně zůstávají nezměněny. Nedělejte si s tím starosti, je to kvůli skutečnosti, že dominantní progesteron ustupuje estrogenu.

Pokud se objeví atypický výboj, okamžitě vyhledejte lékaře.

Krev nebo hnědý výtok doprovázený bolestí by měl být signálem pro okamžitou lékařskou pomoc..

13. týden těhotenství: pocity toho, co se děje s dítětem

Od 12. týdne uplynula třetina těhotenství - jeho nejobtížnější první trimestr. Bylo doprovázeno psychologickými hormonálními změnami v těle ženy a toxikózou. Dorazil 13. týden těhotenství - začátek 2. trimestru. Pojďme mluvit o vlastnostech tohoto důležitého týdne: žena je potřebuje znát, aby se chovala správně.

Foto: Baby se mění ve druhém trimestru. Video / WebMD. - Režim přístupu: webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes

13 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

Druhý trimestr, kdy uplynulo prvních 12–13 týdnů těhotenství, je pro mnoho žen dlouho očekávaným obdobím. Těšili se na konec bolestivé toxikózy a doufali ve zlepšení. Nyní je konečně tělo zvyklé na nové hormonální pozadí, nevolnost, zvracení, závratě obvykle přestanou.

Zanechaly se také zkušenosti z prvních měsíců: 13 porodnických týdnů těhotenství zůstává v nebezpečí potratu. Konečně může žena odpočívat a jen si užívat svého stavu - očekávat dítě, pozorovat změny v těle a pocity ve 13 týdnech těhotenství.

Na recepci v osobní konverzaci vám lékař řekne, jaké změny v těle vám přinesou třináctý týden těhotenství. Pokud neexistují žádné komplikace, těhotenství pokračuje normálně, 13 týdnů bude charakterizováno těmito změnami:

 • Děloha začne rychle růst..

V břišní dutině se zvedne výš a vytlačí další vnitřní orgány. Během této doby, kdy nastal 13. týden těhotenství, se břicho napne, žena cítí svalové napětí. Ale žaludek sám o 13 týdnech se teprve začíná zvětšovat a kroužit. Pod pupkem se může objevit tmavý svislý proužek, ale po narození zmizí.

 • Těhotenství 13 týdnů ovlivní stav prsu.

Pokračuje v plnění, může se objevit bradavky. Začíná se produkovat v kolostra, prs se připravuje na krmení dítěte.

Ale i při bolestivých pocitech moji kolegové lékaři nedoporučují masáž, natož hnětení hrudníku, protože to může způsobit zvýšení tónu dělohy. Na hrudi se mohou objevit tmavé pigmentové skvrny - nebuďte jimi znepokojeni, po porodu vše proběhne.

 • Při březosti 13 týdnů může být hojnější.

Normálně jsou bezbarvé nebo mírně mléčně zbarvené, neměly by mít štiplavý zápach. Pokud se něco liší od normy - nezdržujte návštěvu svého lékaře.

 • Na začátku druhého trimestru, ve 13 týdnech těhotenství, může chuť k jídlu dramaticky vzrůst.

Nyní nevolnost prošla, můžete se vrátit k normální stravě, diverzifikovat své menu, ale nenechte se unést, aby nedošlo k dramatickému přibírání na váze.

Obecně platí, že 13. týden je klidnější: nepohodlí zůstalo, až do závažnosti posledních týdnů došlo k oddechnutí.

13. týden těhotenství: co se stane dítěti

Obavy z prvního období pominuly, nyní rodiče stále častěji přemýšlejí o dítěti - co už je? Je známo, že velikost plodu ve 13 týdnech dosahuje 7–8 cm, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 g. Tělo se stává úměrnějším, i když hlava stále převládá a je polovinou těla. Nyní však rychle poroste a proporce se změní.

Co se děje ve 13 týdnech těhotenství s dítětem, je důležité, aby to nastávající matka věděla. Do této doby se vytvoří základy všech hlavních orgánů:

 • Kostní systém: tvoří se hlavy, žebra, kliky, nohy, prsty rukou a chodidel. Objevují se klouby - ohýbají se paže a nohy. Na ultrazvuku můžete někdy vidět, že dítě saje prst - objeví se sání reflex. Jak se plod během tohoto období mění, můžete sledovat video na lékařském portálu WebMD.
 • Trávicí systém začíná fungovat: pankreas produkuje inzulín, játra produkují žluč a ledviny vylučují moč. A srdce je již schopné pumpovat krev.
 • Na mozku se objevují tenké drážky - budoucí gyrus.
 • Tvář dítěte se již vytvořila, svaly fungují, může se mračit, zívnout. Vznikne pigment a dříve bezbarvé vlasy získají určitou barvu.
 • Jsou pozorovány nepravidelné respirační pohyby, při kterých je amniotická tekutina vtahována a vyhozena. Toto dítě se „učí“ dýchat.
 • Od početí uplyne 12–13 týdnů - u plodu se tvoří pohlavní orgány. Chlapci mají penis, prostata začíná produkovat hormon. Vaječníky sestupují, ale ženské hormony se vylučují později.

Obecně je během tohoto období plod v bezpečnější poloze. Jeho pohyby jsou chaotické a jeho matka ještě není vnímána. A v mé praxi se objevil případ, kdy se těhotná žena, která necítila pohyby plodu, obávala: je všechno v pořádku s nenarozeným dítětem. Uklidnil jsem ženu a vše podrobně vysvětlil.

Plod již může slyšet zvuky, vůně, změny teploty, osvětlení. Odborníci se domnívají, že je to nejpříznivější čas začít mluvit s vaším dítětem.

13 týdnů těhotenství: možné problémy, ultrazvuk, výzkum

Ve druhém trimestru se nastávající matka potýká s novými problémy:

 • Může se objevit periodická bolest v podbřišku, která obvykle již neohrožuje potrat. Těhotenství je 13 týdnů, žaludek začíná růst, svaly dělohy jsou napnuté. Jedná se o přirozený proces, ale pokud je bolest častá, dlouhá, těžká, nezdržujte návštěvu u lékaře.
 • Žena se začíná obávat bolestivosti nohou, lýtkových svalů, mění se držení těla a chůze, překonávání dlouhých vzdáleností je obtížné. WebMD píše o problémech se zády v tomto období..
 • Může se objevit bolest v žaludku, pálení žáhy, nadýmání v důsledku zvýšené tvorby plynu. Dalším problémem tohoto období je zácpa..
 • U těhotných žen může být tělesná teplota mírně zvýšena - 37–37,5 ° С, ale pokud se náhle stane 38 ° С - to je důvod k obavám.
 • Jsou pozorovány diferenční tlaky. Častěji se snižuje, z čehož žena pociťuje slabost, únavu. Ale často neočekávané zvýšení tlaku. V každém případě doporučujeme tyto změny prodiskutovat se svým lékařem..
 • V zajímavém postavení oslabuje imunita ženy, pak se tělo s houbou nezvládne - může se objevit drozd. Pokud se výtok stal hojným, sraženým, objevilo se svědění - nemůžete sami medikovat, abyste nepoškodili plod. Jak se stav imunitního systému odráží na jiných orgánech, si můžete přečíst v článku.
 • Během tohoto období může dojít ke krvácení. Jejich příčinou může být mechanické poškození, nepružné cévy, placentární narušení. V žádném případě neignorujte ani drobné špinění. Obvykle poskytuje ošetření včasný výsledek. Moderní principy krvácivé terapie zdůraznil ve své práci N.K. Tetruashvili a V.M. Sidelnikova.

Mezi 10 a 14 týdny těhotenství je obvykle předepsáno první ultrazvukové vyšetření. Je optimální provádět ultrazvuk po 13 týdnech, protože tvar plodu, jeho pohyb jsou již jasně viditelné, s dobrou polohou můžete určit pohlaví dítěte. Ultrazvuková relace současně ukáže stav dělohy, placenta.

Co je velmi důležité pro další průběh těhotenství - v této fázi je již možné určit problémy vývoje plodu, případné vady. Jak je to důležité? Vědci z Rostovské lékařské fakulty vyšetřovali.

Na začátku druhého trimestru je předepsáno rutinní vyšetření:

 • Klinická analýza krve a moči k určení celkového stavu těhotné ženy.
 • Analýza chromozomálních abnormalit.
 • Pokud měla žena potraty před tímto těhotenstvím nebo existuje-li nyní taková hrozba, bude jí předepsána analýza na estradiol.

Přestože je těhotenství ve druhém trimestru klidnější, nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého gynekologa.

13. týden těhotenství: doporučení

Jak praxe dokazuje, pozorný přístup ženy k sobě, péče o blízké pomůže vyrovnat se s novými problémy:

 • Jiný přístup vyžaduje výživu.

Musí se vzdát silných tonických nápojů, zejména kávy. Opírejte se více o ovoce, zeleninu, ořechy, zelení. Je lepší odmítnout luštěniny, černý chléb a čerstvé zelí: zvýší tvorbu plynu ve střevech. Kefír, řepa, odvar sušených meruněk pomůže zbavit se zácpy, ale nemůžete vzít projímadlo.

V mé praxi se objevil případ, kdy žena začala brát ricinový olej v důsledku těžké zácpy, a potom bylo její těhotenství sotva možné zachránit v nemocnici.

 • V jídle, s dobrou chutí k jídlu, se stále omezte, abyste nezvýšili váhu.

To mimo jiné ohrožuje strie na stehnech a břiše. Aby se jim zabránilo, doporučuji, aby moji pacienti začali používat protahovací krémy.

 • Je čas postarat se o speciální spodní prádlo a oblečení, neměli by omezovat pohyb, tahat výkrmný pas a žaludek.
 • Potřebujete další boty.

Pokud jste nosili vysoké podpatky, nyní je vzdejte: zvyšují zátěž na zádech. Vaše pozice se mění, těžiště se mění, což vyžaduje pohodlnou a stabilní obuv.

 • Odpočiňte si v dobře větrané místnosti, pohodlné podmínky přispívají k dobrému spánku, zmírňují bolesti hlavy.
 • Vnitřní vztahy během tohoto období nejsou lékem zakázány, pokud těhotenství pokračuje bez komplikací.
 • V chladném čase se snažte neochladit, vyhnout se přeplněným místům pro procházky, aby nedošlo ke zvednutí SARS. Ale pokud stále onemocníte, pamatujte, že nachlazení těhotných žen je léčeno zvláštním způsobem, ne všechny léky, které mohou užívat.

Nezapomeňte, že ve druhém trimestru vaše dítě už slyší, cítí vaši náladu. Snažte se být méně nervózní, vyrovnejte se se špatnou náladou, nekřičte, nebuďte naštvaní. Poslouchejte příjemnou hudbu, sledujte klidné filmy, čtěte dobré knihy, začněte komunikovat se zázrakem, který ve vás roste. Potom se dítě bude vyvíjet správně a hned po jeho narození vás pozná.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Nahamchen L.G. Stav imunitního systému u žen ve druhém trimestru těhotenství // Bulletin fyziologie a respirační patologie. - 2017. - Vydání. 66. - S. 1-6.
 2. Pertseva G.M., Borshcheva A.A. Ultrazvuková diagnostika malformací plodu // Lékařský bulletin jižního Ruska. - 2013. - Ne. 3. - S. 69–72.
 3. Tetraushvili N.K., Sidelnikova V.M. Moderní principy krvácení v prvním a druhém trimestru těhotenství // Žurnál porodnictví a ženských nemocí. - 2007. - Vydání. 2. - S. 84–90.
 4. Dítě se mění ve druhém trimestru. Video // WebMD. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/pregnancy-timeline/video/second-trimester-changes
 5. Traci C. Johnson. Jsou bolesti zad normální během druhého trimestru těhotenství? // WebMD. - 2018. - 4. srpna. - Přístupový režim: https://www.webmd.com/baby/qa/is-backache-normal-during-the-second-trimester-of-pregnancy

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

13. týden těhotenství: co se stane s dítětem a mámou

13 porodnický týden těhotenství - to je období těhotenství, kdy budoucí matka může bezpečně jít do obchodu na nové oblečení, protože většina šatníku je do této doby prostě malá.

První trimestr je hladce dokončen a nálada a pohoda ženy se také hladce zlepšují. Každý den ustupuje stále více útoků zvracení, závratě a nevolnosti. Jedním slovem se život začíná zlepšovat: Chci tančit, kreslit, zpívat, trávit více času se svou rodinou a přáteli.

Vaše dítě má velikost broskve. Nyní se jeho tělo rychle vyvíjí a roste, takže bude na konci těhotenství 3-4krát větší než hlava. Fotografie ukazuje rychlý vývoj dítěte ve 13 týdnech.

Třináctý týden je doba, kdy musíte myslet pouze na dobrý, jasný, užívat si života a naladit se na pozitivní vlnu!

Velikost plodu a vývoj při březosti 13 týdnů

Po 13 týdnech těhotenství se délka plodu mění od 6 do 9 cm. Hmotnost plodu je 14–23 gramů. Ovoce již svým rozměrem připomíná průměrnou broskev nebo nektarinek. Do této doby již byly všechny dětské zuby již položeny.

V této fázi těhotenství se konečně vytvoří placenta, která produkuje určité množství estrogenu a progesteronu, na kterém závisí následný vývoj plodu..

Tloušťka placenty nepřesahuje 1,5 cm a skrze ni přicházejí všechny živiny potřebné pro dítě: bílkoviny, tuky a uhlohydráty. Zároveň jí neunikne většina toxických látek, které mohou plod poškodit. Placenta také zabraňuje výskytu konfliktu Rhesus, ke kterému dochází v důsledku dopadu imunitního systému matky na dítě..

Ve 13. týdnu těhotenství se dítě stále vyvíjí a formuje všechny potřebné orgány a systémy, které zajišťují zdravé fungování těla:

 • Kostní systém dítěte se aktivně formuje. Do kostí se začnou ukládat užitečné stopové prvky, zejména vápník. Formují se primární žebra, kosti lebky a páteře se postupně osifikují.
 • Hlava dítěte se již nelepí na hrudník, nadbytečné oblouky, brada a nos jsou jasně odlišeny. Uši zaujmou obvyklou polohu pro člověka a oči se postupně přibližují k nosu, ale po staletí jsou stále zavřená..
 • Kůže se stává velmi tenkou a jemnou. Protože není tuková vrstva, získává kůže jasně červený odstín a na ní se objevují malé kapilární cévy.
 • Dýchací systém plodu třináctým týdnem těhotenství se prakticky vytvořil. Dítě může dýchat samo o sobě, ale glottis je stále uzavřený. Díky respiračním pohybům se začínají trénovat svaly hrudníku a bránice..

Co se stane matce po 13 týdnech těhotenství

Mateřská stezka je vždy plná různých obtíží a úzkostí. Obávají se především ženy, které se s tak zajímavou situací poprvé seznámí. Jejich hlava je neustále plná pochybností o narození zdravého dítěte.

Psychologický aspekt

13. týden v senzacích je v mnoha ohledech podobný předchozím týdnům těhotenství. Má také smíšené pocity, které přemožují ženu. Na jedné straně se nastávající matka těší ze své pozice neomezeně. Ale na druhé straně dochází k poznání, že nedbalé zábavné časy prošly, a nyní je čas nést odpovědnost nejen za svůj život, ale také za život nenarozeného člověka..

A pak, jak by to mělo štěstí, mnoho známých a přítelkyň začalo „šikanovat“ budoucí matku příběhy komplikací, strašlivých následků a vyšší moci během porodu. Takové rozhovory samozřejmě nenechají těhotnou ženu lhostejnou a tyto příběhy mohou způsobit její nervové zhroucení, neopodstatněné zkušenosti a časté slzy..

Blaho ženy

Obecně se blaho ženy ve třináctém týdnu těhotenství vyznačuje pozitivní dynamikou. V tomto období jsou však spojena určitá onemocnění:

 • Zácpa kvůli střevním poruchám. Kromě toho může výskyt takové nemoci ovlivnit také děloha, která se neustále zvětšuje..
 • Křeče v lýtkových svalech v noci kvůli nedostatku vitamínů a minerálů, zejména vápníku, u těhotné ženy.
 • Snížení krevního tlaku, které je často pozorováno po vytvoření placentárního kruhu krevního oběhu. A pokud se v tomto období těhotenství tlak naopak zvýší, vyplatí se věnovat zvláštní pozornost stavu ledvin.

Ženské tělo ve 13 týdnech těhotenství

Ženské tělo do 13. týdne těhotenství vyvinulo potřebné množství hormonů pro zajištění bezpečnosti plodu. Proto už brzy nebude žena rušena nevolností ráno. Podráždění budoucí matky bude minimalizováno a alarmující myšlenky na potrat zmizí úplně.

Samotný organismus také utrpí některé změny:

 • Děloha roste na 3 cm na výšku a 10 cm na šířku. Bez povšimnutí se pohybuje od pánevního dna do břišní dutiny. Proto se brzy objeví mírně zaoblené břicho.
 • S každým dalším dnem se děloha stává měkčí a pružnější. Taková změna může být doprovázena malým vaginálním výtokem. Obvykle se neliší svou charakteristickou barvou a vůní, ale pokud je výtok spojen se žlutým nádechem a nepříjemným zápachem, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Více o těhotenství.
 • Zvětšení prsou je stále znatelnější. A pomocí lehké masáže může z bradavek vycházet nažloutlá tekutina - kolostrum.
 • Na konci 13. týdne se vaginální výtok stává více tekutým a hojnějším. Nestojí to za to se starat, protože dříve dominantní progesteron postupně mizí v pozadí a uvolňuje estrogen.

V prvním trimestru matka přidává do své váhy 1–2 kilogramy. Na fotografiích bříšků můžete vidět, jak se tělo matky změnilo o 13 týdnů.

Analýzy, vyšetření a ultrazvuk ve 13. týdnu těhotenství

Pravidelné konzultace s lékařem, dodržování všech doporučení a rad specialistů, jakož i plánované vyšetření a ultrazvuk pomůže budoucí matce porodit zdravé dítě a také udržet její zdraví.

Testy a lékaři

Ve 12-13 týdnech těhotenství by měla žena podstoupit krevní test: dvojitý test - na hormon PAP-A a na hladinu hormonu hCG. Obě analýzy jsou nedílnou součástí výzkumného programu během těhotenství a povinným místem biochemického screeningu..

Získaný výsledek testu buď objasní, že nic neohrožuje zdraví matky a dítěte, nebo v počátečním stadiu těhotenství, identifikovat všechny abnormality ve vývoji plodu a zahájit léčbu včasným způsobem.

Rovněž je nutné provést močový test ke sledování stavu ledvin a těla jako celku.

Jakmile budou výsledky připraveny, provede se plánovaná schůzka s porodníkem-gynekologem

Ultrazvuk ve 13 týdnech těhotenství. Video

V 11-13 týdnech těhotenství se provádí první prenatální screening. Ultrazvuk v této fázi je zaměřen na studium břišních orgánů plodu.

Přes to, že dítě ještě nedostávalo jídlo, je v jeho střevech patrná aktivní aktivita peristaltiky. A pomocí ultrazvuku měří specialista obvod a příčnou velikost břicha dítěte.

Díky prenatálnímu screeningu můžete vidět, jak dítě rostlo. Ve velikosti, to může být srovnáváno s malým jablkem. Na malé hlavě je patrný první chmýří. Kromě toho budou šťastní rodiče moci sledovat přes monitor, jak se dítě obejme. Na výše uvedené fotografii fetálního ultrazvuku vidíte, jak se vaše dítě změnilo do 13. týdne těhotenství ve srovnání s předchozími týdny..

Možné problémy ve 13. týdnu těhotenství

Po 13 týdnech je riziko zmeškaného těhotenství významně sníženo. Proto to maminka těžko přežije.

13. týden těhotenství se vyznačuje zvýšeným tonem dělohy. A díky jeho kontrakcím lze zpochybnit nejen zdravý vývoj plodu, ale také život dítěte jako celku. Ale nemyslete předem na potrat, protože přítomnost děložního tónu není vždy příčinou takového problému. Další informace o tom.

Časté pnutí, pracovní zátěž v práci nebo doma, přepracování - to vše ovlivňuje zvýšení děložního tónu. Kromě toho může být taková odchylka detekována kvůli nedostatku progesteronu nebo estradiolu. Bolest v dolní části břicha, akutní bolest v dolní části zad, osifikace dělohy, špinění žlutého výboje s nepříjemným zápachem jsou signálem pro okamžitou lékařskou pomoc lékaře..

Ženský životní styl a strava ve 13. týdnu

Po 13 týdnech těhotenství by žena měla dodržovat plný odpočinek, zdravý spánek a klidný životní styl. Trávit více času obklopeného svými milovanými lidmi a užít si tak zajímavou polohu.

Chraňte se před stresem a stresem. Zkuste relaxovat tak často, jak je to možné. Ranní a večerní procházky na čerstvém vzduchu pozitivně ovlivňují stav matky. Začněte dělat řadu cvičení, která pomohou podpořit vaše tělo. Příznivé chování 13. týdne těhotenství minimalizuje riziko výskytu nežádoucích odchylek ve vývoji plodu a zdraví ženy.

Zvláštní pozornost by měla být věnována každodenní stravě. Aby se dítě narodilo zdravé, musí být tělo matky plně obohaceno o živiny, vitamínové a minerální komplexy. Stojí za to konzumovat pouze přírodní produkty, které byly zakoupeny a připraveny samostatně, bez přídavku horkého koření, soli a pepře.

Postarejte se o dietní rozmanitost. Nezneužívejte například jednu rýži, musíte pravidelně jíst zeleninu, ovoce, cereálie, mléčné výrobky, libové maso a ořechy.

Sexuální vztahy ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru byla žena již zvyklá na své nové postavení, všechny pocity a obavy zůstaly v minulosti. Třináctý týden je schopen výrazně zlepšit a diverzifikovat sexuální život budoucích rodičů, protože žena v tomto období je pod vlivem hormonů, které zvyšují libido. A díky zvýšené citlivosti a citlivosti mohou oba partneři doposud zažít úplně nové pocity.

13. týden vám umožní plně si užít sebe, své tělo, postavení a smyslné okamžiky osamělosti. Pokud však lékaři nevylučují možnost potratu nebo se žena cítí špatně, je lepší se nějakou dobu zdržet tělesných radostí, a tím zachovat život dítěte.

Doporučení pro budoucí mámu

Aby těhotenství pokračovalo příznivě a nezpůsobilo nepříjemné pocity budoucí matce, měli byste dodržovat následující doporučení:

 • Měla by být vyloučena nadměrná fyzická aktivita. Ale s dobrým zdravím můžete pokračovat v obvyklých sportech, tancích a fitness. Návštěva bazénu je velmi prospěšná pro mámu a dítě.
 • I s malými příznaky nemoci byste se měli poradit s lékařem a neměli byste se sami léčit.
 • V období podzim-zima trávte na přeplněných místech co nejméně času, zejména ve veřejné dopravě.
 • Umyjte si ruce mýdlem tak často, jak je to možné, osprchujte se po procházce.
 • Během těhotenství byste se měli lépe seznámit se správnou výživou, do svého jídelníčku zařadit výrobky z kyselého mléka, čerstvé ovoce, zeleninu, čerstvě vymačkanou šťávu.
 • Chcete-li obejít zácpu, kterou ženy tak často potkávají ve třináctém týdnu těhotenství, používejte projímadla: chléb a cereálie s otrubami, švestkami a švestkami a řepou. Nezapojujte se do housek s mákem, hruškou a rýží - naopak, vytvářejí opačný efekt.
 • Nenechte se unášet kosmetikou a parfémy. Začněte monitorovat břicho a hrudník pomocí speciálních krémů.

Video o 13. týdnu těhotenství

Po shlédnutí tohoto videa se nastávající matka obecně seznámí s tím, co ji čeká ve 13. týdnu těhotenství, zjistí, jak její dítě vyrostlo, jak se cítí. Zvláštní pozornost ve filmu je věnována sexuálním vztahům budoucích rodičů. I když lékaři trvají na sexuální abstinenci, pamatujte, že jejich zákaz nebude trvat věčně. Hlavní věc je, že toto období musí žít v harmonii, starost o sebe navzájem a vzájemné porozumění!

Třináctý týden těhotenství je tak jedním z nejpříznivějších období pro budoucí rodiče i pro dítě. Pokud budete dodržovat všechny rady a doporučení lékaře, sledujete svou výživu, řídíte měřený život a užíváte si své pozice - těhotenství se ukáže jako nejpamátnější a nejradostnější okamžik ve vašem životě, nepočítaje samotné narození dítěte!

Těhotenský kalendář. 13. porodnický týden

13. porodnický týden těhotenství je konec prvního trimestru.

V tomto článku vám řekneme, jak se žena cítí, jak se dítě mění, jaké testy je třeba absolvovat a zda je nutné provést ultrazvuk, řekneme vám, co je třeba věnovat pozornost a jak si můžete pomoci užívat si svůj stav.

Plod. 13. týden vývoj

Plod ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství už plod vypadá jako dítě, pouze hlava je ⅓ délky celého těla.

Tento týden se oči pomalu pohybují do středu obličeje a uši stojí na jejich právoplatném místě, pokládka 20 mléčných zubů končí.

Právě v tomto okamžiku vaše dítě začne ušklíbnout, protože svaly zodpovědné za výrazy obličeje se aktivně rozvíjejí.

Již vytvořené hlasivky. A jak úžasně se mozek dítěte mění. Díky těmto změnám už může sát prst, zaťat pěsti, trhnout a sklopit rty do zkumavky.

V této době dítě rozlišuje vůni a chuť plodové vody, prozkoumává prostor kolem sebe pomocí receptorů.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství již plod slyší zvuky a reaguje na ně.

Během tohoto období začalo mnoho matek zapínat dětskou hudbu nebo zpívat, a to je správné, protože nyní určitě uslyší.

Tento týden se plod aktivně míchá, ale stále náhodně, dokud se máma necítí.

V této době se již do práce aktivně podílí již vyvinutá štítná žláza, takže pokud vám lékař doporučuje užívat jód, neodmítněte jej. Nyní je to obzvláště nutné.

Pokud plod předtím odebral potřebné množství hormonu štítné žlázy z mateřského těla, od nynějška začne používat svůj vlastní.

Intenzita štítné žlázy v současné době podle vědců hraje důležitou roli při tvorbě zdravého nervového systému a psychiky.

Nedostatek jodu během těhotenství může ovlivnit důležité procesy vývoje mozku, přispět ke vzniku nežádoucích abnormalit.

V této době je důležitý nejen jód, ale také hořčík, vápník a vitamín D, protože kostra plodu se i nadále vyvíjí aktivně, nedostatek těchto prvků může poškodit dítě i matku.

Ve 13. porodnickém týdnu se pokožka plodu aktivně vyvíjí.

Zajímavý! Ve 13. těhotenském týdnu již nenarozené dítě má své vlastní otisky prstů.

Změny pokračují v práci interních systémů.

V současné době dochází k odladění trávicího procesu, školení každého jednotlivého orgánu a systému.

Pokud plod náhodně spolkne plodovou vodu, lze je snadno zpracovat a odstranit z těla nenarozeného dítěte močí.

Plod píše o plodové vodě, ale žena by neměla být naštvaná, že dítě plave ve vlastních pohybech střeva. Je to klam.

Amniotická tekutina (amniotická tekutina) se během dne několikrát aktualizuje, čímž se z ženského těla odstraní všechny zbytečné látky..

Doporučuje se, aby těhotné ženy vypily minimálně 2 litry tekutin, aby metabolické procesy probíhaly v normálním režimu.

Ve 13. porodnickém týdnu začnou střeva fungovat.

V současné době se místo běžného člověka nenachází. Vyvíjí se poblíž umbilického kanálu..

V následujících týdnech se střeva stáhnou do břišní dutiny nenarozeného dítěte.

Dýchací systém plodu ve 13 týdnech těhotenství (podle porodních výpočtů) začíná trénovat svaly zodpovědné za pohyb hrudníku.

V současné době je glottis stále uzavřený a do plic vstupuje pouze ⅓ veškeré krve. To však stačí, aby se svaly rozvíjely a posilovaly.

Maminka. Změny tělesného stavu ve 13. týdnu

Maminka ve 13. týdnu těhotenství

Na konci prvního trimestru již toxikóza často prochází a dítě není příliš velké, snižuje se únava a podrážděnost a mnoho žen si všimne silné sexuální touhy. Ale některé problémy se stále mohou trápit. Řekneme vám o nich, abyste měli méně starostí..

Nejčastěji si těhotné ženy stěžují:

 • zažívací problémy: pálení žáhy, zácpa, nepohodlí ve střevech, plynatost.

To je způsobeno růstem dělohy, která vytlačuje střeva a brání volnému průchodu potravy.

Hormonální pozadí, které pomáhá uvolňovat svaly dělohy, zpomaluje proces trávení, aby se úplně extrahovaly všechny potřebné látky, také hraje roli v objevených příznacích..

Pečlivě zajistěte, aby střeva byla denně prázdná, nedovolte delší zácpu. V této situaci může pomoci množství rostlinných vláken. Pokud se problém nevyřeší, je nutná konzultace s lékařem..

 • děložní tón.

Po fyzické nebo psychické zátěži může těhotná žena cítit, jak se břišní svaly mírně napnou, žaludek se stává kamenem - to je tón dělohy..

Pokud se příznak objeví velmi zřídka a rychle zmizí, není důvod k obavám. Mnoho gynekologů považuje kontrakce dělohy za zcela normální. Stačí se zmínit o další naplánované inspekci a ujistit se, že je vše v pořádku..

Pokud je však děloha neustále v dobrém stavu, je v dolním břiše bolest - mluví o hrozbě potratu.

 • snížení krevního tlaku.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství mírně stoupá krevní oběh ženy, stejně jako množství krve.

V důsledku těchto procesů může být pozorován pokles krevního tlaku. Těhotná žena cítí slabé, závratě, narušené vědomí.

Ženy s trvale nízkým krevním tlakem se musí poradit s gynekologem a provést hemoglobinový test.

 • vysoký krevní tlak.

V některých případech ženy hlásí zvýšení krevního tlaku.

Těhotné ženy náchylné k hypertenzi - kategorie ohrožená vývojem pozdní toxikózy (gestóza).

Pokud si žena všimla zvýšení systolického krevního tlaku o více než 30 mm Hg a diastolického - o 15 mm Hg od obvyklého by o tom měla na příštím setkání s gynekologem mluvit.

Není třeba se zaměřovat na známých 140/90. Pro ženu s normálním tlakem 90/60 by bylo zvýšení až na 120/75 nebezpečné.

 • vzhled kandidózy (drozd).

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství může imunita ženy klesnout. Výsledkem je, že různé bakterie a houby začnou útočit na ženské tělo..

Příznaky kandidózy - svědění a nepříjemné pocity v perineu, hojný výtok, často zakřivená struktura s nepříjemným zápachem.

Když se objeví příznaky těhotné drozd, je třeba snížit mouku a sladká jídla ve stravě, aby nedávaly potravu pro růst plísní a bakterií, a měli byste se poradit s gynekologem a předepsat odpovídající léčbu..

 • zvýšená pigmentace kůže.

Častým společníkem v těhotenství jsou věkové skvrny, které se objevují na čele, tvářích a rukou. Jde o dočasný jev, který po porodu zmizí někdy..

Ve 13. týdnu porodnické periody těhotenství, kůže bradavek a perineum ztmavne u žen, začíná být linie z pupku do vagíny znatelná. To je přirozený proces: reakce na změny v hormonálním pozadí, které nevyžaduje léčbu.

Od 13. týdne musí žena sledovat chování existujících krtků a bradavic.

S viditelným růstem a změnou formy novotvarů na kůži je třeba vyhledat radu gynekologa a dermatologa.

 • vzhled bolesti v nohou.

Výskyt nepříjemných pocitů v nohou, zejména po dlouhé procházce, ve 13. týdnu těhotenství, může být způsoben různými důvody: únava, přírůstek hmotnosti, nedostatek draslíku a hořčíku, exacerbace křečových žil atd..

Příčinou nepříjemných příznaků může být pouze lékař. Před schůzkou je vhodné častěji relaxovat, zvedat nohy, používat pohodlnou obuv a minimalizovat množství soli v jídle.

Ve 13. týdnu těhotenství nemůžete stoupat nohy, užívat léky proti bolesti, pít diuretika, aniž byste se poradili s gynekologem. Neléčte sami.

 • výtok z prsu.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se ženská prsa nadále aktivně připravuje na kojení.

V současné době je vzhled určitého množství tekutiny z bradavek zcela normální. Vychází to mlezivo.

Pokud množství uvolněné tekutiny narušuje pohodlný život, můžete použít speciální polštářky na hrudník. Nasadí se do podprsenky a absorbují vyčnívající vlhkost..

Žena by v současné době neměla masírovat, vyjadřovat ani protahovat hruď. Takže můžete vyvolat zvýšení tohoto projevu, přerušit proces přípravy kojení na kojení.

Pokud je výtok z bradavek velmi znepokojivý, doporučuje se poradit se s gynekologem.

 • změna psychologické nálady, záchvaty paniky, pochybnosti.

Ve 13. týdnu těhotenství sdílí mnoho žen s ostatními zprávy o své situaci..

Poměrně často, spolu s gratulací, lidé sdílejí své příběhy o neúspěšných porodech, komplikacích a známkách, které nelze „ignorovat“. V důsledku toho se nastávající matka může bát, začít se příliš starat o své zdraví, pohodu dítěte.

Žijeme však ve věku informací, proto je lepší se obklopit spolehlivými a pozitivními příběhy. Proces porodu je velmi fyziologický a ve skutečnosti většina žen může porodit bez komplikací.

V mnoha ohledech mohou speciální kurzy pro mladé matky vedené ve zdravotnických zařízeních pomoci těhotné ženě vyrovnat se s psychologickými problémy..

Na těchto třídách se nastávající matka naučí, jak se správně chovat během těhotenství a porodu, jak se o dítě starat.

Ve třídě může zdravotnický personál rozptýlit obavy, navrhnout, jak se chovat správně v různých situacích, klid.

Návštěva porodníka-gynekologa

Doktor 13. týden

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství může být předepsána schůzka s gynekologem, pokud nastávající matka provedla první plánovaný ultrazvuk a na konci předchozího týdne provedla dvojitý test..

Kromě screeningu musí žena v předvečer přijetí provést močový test, v některých případech lékař požádá o obecný krevní test (pokud předchozí nebyl příliš dobrý).

Pokyny pro tyto testy byly vydány na posledním setkání s gynekologem..

Při jmenování lékař změří hmotnost, krevní tlak, teplotu, obvod břicha těhotné ženy.

Vyšetření na židli pro současné období se obvykle neprovádí, pokud neexistují nežádoucí projevy (krvavý mazanec, neobvyklý výboj, krvácení, nepohodlí).

Pokud po ultrazvuku a dvojím testu ještě nebyl příjem, lékař vyhodnotí výsledky screeningu, odpoví na všechny otázky týkající se ženy.

V případě pochybných ukazatelů je možné vydat doporučení pro další studie.

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se neprovádí plánované ultrazvukové vyšetření. Ale pokud ultrazvuk nebyl proveden dříve, musíte jím projít po dobu 12-14 týdnů.

Žádost o dodatečné ultrazvukové vyšetření může být ženě vydána, pokud existuje podezření na komplikace v průběhu těhotenství nebo zvláštní lékařské indikace.

V případě potřeby můžete za poplatek provést ultrazvuk.

K aktuálnímu datu je možné:

 • stanovení předběžného data narození (DA);
 • zjistit pohlaví dítěte přítomností vaječníků v břišní dutině. Pokud jsou - dívka, v jejich nepřítomnosti - kluk. To však není vždy spolehlivá informace, protože plod je stále velmi malý a není vždy možné přesně vizualizovat břišní dutinu.

Děloha a žaludek

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství se děloha ženy zvětšuje. Nyní její výška stojí asi 13 cm.

Stěny dělohy jsou stále měkké, elastické, aby se aktivně protahovaly.

Břicho těhotné ženy začíná vynikat ve 13. porodnickém týdnu..

V mnoha ohledech závisí nárůst v této době na hmotnosti ženy, počtu plodů vyvíjejících se v děloze a průběhu těhotenství. Rychleji se tento proces vyskytuje u opakovaných porodů.

Na samém konci prvního trimestru se žena může setkat s nepříjemným těhotenským partnerem - strie.

Na obou stranách břicha nebo hrudníku se mohou objevit tmavé pruhy..

K těmto kožním vadám nedochází vždy po porodu, proto je vhodné, aby těhotná žena vytvořila podmínky, které zabrání strie:

 • sledovat přírůstek na váze, vyhýbat se dalším librám;
 • zabývat se povoleným sportem, plavat;
 • používejte speciální protahovací značky schválené gynekologem.

Vybít

Za normálních okolností, 13. těhotenský týden, se může výtok zvýšit.

Pokud jsou bezbarvé nebo mléčné, prakticky bez zápachu, pak se není čeho bát.

Je třeba kontaktovat gynekologa, pokud:

 • výboj změnil barvu (červená, žlutá, zelená, hnědá);
 • objevil se nepříjemný štiplavý zápach;
 • konzistence se změnila.

Pozornost těhotné ženy by měla přitahovat vypouštění zkroucené struktury s vločkami, vodnatými.

Krvácení a menstruace

Normální krvácení nebo menstruace v současném období by neměly být.

Pokud se objeví červený nebo hnědý výboj, okamžitě vyhledejte lékaře.

Výživa

Dieta ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. porodnickém týdnu je důležité nadále dodržovat zásady zdravého stravování.

Zvláštní pozornost by se v současném období měla věnovat výrobkům obsahujícím:

 • vápník: tvaroh, sýr, mandle, losos, bílé fazole, brokolice, banány;
 • hořčík: pohanka, ovesné vločky, neleštěná rýže, kuřecí vejce, špenát, vlašské ořechy;
 • Vitamin E: ryby, špenát, kuřecí vejce, mandle, otruby, brokolice, slunečnicová semínka;
 • vitamin A: mrkev, dýně, játra, sušené meruňky;
 • Vitaminy B: červené maso, vlašské ořechy, banány, oves, chřest, mandle;
 • vitamin D: hovězí játra, kuřecí vejce, mořské ryby, červený kaviár;
 • fluor: kuřecí vejce, pohanka, rýže, jablka, kuře a hovězí maso;
 • fosfor: ryby, slepičí vejce, mléčné výrobky;
 • zinek: mrkev, řepa, zelí, otruby, hovězí játra, kuřecí maso;
 • železo: fazole, jablka, droby;
 • jód: švestky, treska, krůta, brambory, mořské řasy, jahody, brusinky.

Výrobky spotřebované těhotnou ženou se nejlépe pečou v peci.

Je vhodné zcela opustit smažené, uzené, slané, sušené. Stojí za to minimalizovat množství koření, snížit množství spotřebované soli.

Je důležité dodržovat správný režim pití pro aktuální období. Těhotná žena by měla vypít nejméně 2 litry tekutiny denně.

Výhodná je voda. Pokud chcete, můžete pít kompoty, džusy (zředěné vodou), ovocné nápoje, ne silný čaj.

Pokud má žena zácpu, mohou sušené meruňky a švestky pomoci uvolnit stolici..

Vitamíny

Vitamíny ve 13. týdnu těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství gynekologka umožňuje ženě přestat brát kyselinu listovou. Pokud to lékař při jmenování nezmínil, zeptejte se sami sebe.

Možná jmenování speciálních multivitaminových komplexů pro těhotné ženy. Žena by měla u gynekologa objasnit dávku a délku přijetí.

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho vitamínů není dobrých, všechno by mělo být harmonické.

Ideální je, pokud těhotná žena přijímá většinu živin z potravy a vitamíny pouze doplňují, nikoli nasycují tělo.

Ve 13. týdnu těhotenství je doporučený přírůstek hmotnosti 300-500 g.

V prvním trimestru obvykle ženy získají asi 1–2 kg, což je normální.

Ve druhém, bude sada jít trochu rychleji, a maximální počet by měl být pouze v posledních týdnech těhotenství.

Kontrolu hmotnosti by měla v ideálním případě provádět žena sama. Lékař ji změří při každém jmenování, a pokud počet překročí stanovené standardy, může být pro zjištění příčin nezbytná hospitalizace.

Velký přírůstek hmotnosti během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví ženy a nenarozeného dítěte, zvýšit riziko gestózy (pozdní toxikóza) a narušit normální porod..

Kromě toho se navíc po porodu stávají další libry často, zejména pokud jsou způsobeny poruchami v těle.

Je to možné a nemožné

Pravidla chování těhotné ženy jsou založena na zásadách zdravého životního stylu.

Žena v pozici nemůže:

 • Kouřit a být v místnosti, kde ostatní kouří;
 • Užívejte alkohol a drogy;
 • Léčte sami, užívejte léky bez lékařského předpisu;
 • Jezte sodu, uzená masa, rychlé občerstvení, sushi, solená a sušená jídla;
 • Žvýkačka;
 • Chůze na vysokých podpatcích, v pevném a pevném oblečení.

Je vhodné, aby se těhotná žena vyhýbala:

 • Buchty a chléb z bílé mouky, měly by být nahrazeny tmavým chlebem z celozrnné mouky;
 • Kontakt s nemocnými lidmi;
 • Přeplněná místa;
 • Stresové situace.

Žena v pozici potřebuje:

 • Každý den chodte po ulici nejméně 30 minut;
 • Zapojit se do povolených sportů: plavání, chůze, jóga, vodní aerobik, pilates;
 • Spát asi 10 hodin v noci;
 • V místnosti udržujte hygienu a čistotu. Doporučuje se provádět mokré čištění denně, vyměňovat ložní prádlo 2krát týdně a místnost dobře větrat;
 • Pijte nejméně 2 litry tekutiny denně;
 • Používejte vhodný oděv, který neomezuje pohyb, nestiskne. Ideální jsou speciální oblečení pro těhotné ženy;
 • Sledujte rozmanitost vaší stravy;
 • Kontrolní přírůstek hmotnosti;
 • Přesně dodržujte lékařský předpis, včas projděte všechny potřebné testy.

Pravidla pro těhotné ženy jsou velmi jednoduchá a přímá..

Je důležité si uvědomit, že jejich implementace zamezí mnoha nepříjemným projevům, minimalizuje rizika problémů.

Povolené léčivé přípravky

Ve 13. porodnickém týdnu těhotenství by měla být žena ošetřena lékařem. Samoléčení a používání lidových prostředků bez konzultace s gynekologem je nepřijatelné.

V současné době může lékař v případě potřeby předepsat určité typy antibiotik jako léčbu.

Je dobré, pokud je životní styl budoucí matky postaven tak, aby se minimalizoval kontakt s nemocnými, aby se zabránilo nachlazení a jiným nemocem.

Sexuální styk není zakázán ve 13 týdnech těhotenství, pokud to není lékařsky indikováno.

Zákaz sexu, který byl zaveden gynekologem v prvním trimestru těhotenství, lze zrušit, je však třeba získat souhlas lékaře.

Hlavní podmínkou intimních vztahů je vzájemná touha.

Doporučuje se používat pohodlné polohy pro ženy, které vylučují silný tlak na žaludek, složité zatáčky a fyzickou aktivitu.

Problémy 13. týdne těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství je riziko potratu minimální.

Placenta dokončila svůj vývoj a nenarozené dítě je 100% závislé na matce.

Progesteron a estrogen potřebné k udržení těhotenství jsou produkovány placentou..

Problémy 13. porodnického týdne těhotenství souvisejí hlavně se zdravotním stavem matky.

Mezi nejčastěji se vyskytující problémy vyžadující lékařskou péči patří:

 • nachlazení
 • porušení gastrointestinálního traktu: dlouhodobá zácpa, těžký pálení žáhy, poruchy trávení;
 • bolest v různých částech těla;
 • neustálé snižování nebo zvyšování krevního tlaku.

Pokud se vyskytne některá z těchto komplikací, je třeba se poradit s gynekologem.

Léčba a stabilizace by měla být prováděna přesně podle předpisu lékaře.

Použití lidových prostředků musí být nejprve projednáno s gynekologem.

Zmrazené těhotenství

Vývojové zastavení a smrt plodu ve 13. porodním týdnu těhotenství jsou méně časté než v předchozích týdnech, existuje však nebezpečí.

S nepříznivým průběhem těhotenství, genetickými charakteristikami ženy a plodu, závažným porušením pravidel výživy a chování, z jiných důvodů, v určitém stádiu, se plod může přestat vyvíjet a umírat.

V tomto případě se děloha nesnižuje a plod nejdou ven - proto se tento stav nazývá také neúspěšný potrat. Poté začíná proces rozkladu, který může vést k infekci dělohy.

Trvá asi 2 týdny, než se ženské tělo dokáže zbavit mrtvého plodu samo, ale důsledky pro reprodukční funkce mohou být smutné.

Aby bylo možné včas diagnostikovat vyblednutí plodu, očistit s minimálním poškozením ženského těla, měla by žena jasně pochopit, jaké příznaky jsou „naléhavé“ pro naléhavou lékařskou péči:

 • bolest. Prudká, rostoucí bolest v dolním břiše, horší při stisknutí;
 • horečka nad značkami subfebrilů (37,5 ° C);
 • prudký pokles citlivosti prsou, pokles prsních žláz;
 • změna vaginálního výtoku: výskyt nečistot hnisu, krve;
 • krvácející;
 • náhlé zmizení příznaků toxikózy, pokud ano.

Když se tyto příznaky objeví, žena by měla naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

13. porodnický týden těhotenství je začátkem nové etapy - druhého trimestru. Asi 25-27 týdnů zbývá před dlouho očekávaným zasedáním..

Od současného období si nastávající matka každý týden všimne, jak se změnila její váha, vzhled a zdraví.

Uplyne ještě několik týdnů a žena bude moci nejen vidět plod na ultrazvuku, ale také cítit jeho přítomnost.

V současné době je důležité dodržovat pravidla chování a výživy, dodržovat předpisy lékaře a udržovat pozitivní přístup.

Uvnitř vás roste a vyvíjí se malý muž, pro které je důležité, abyste se usmívali, užívali si života, starali se o sebe.

Články O Neplodnosti