Hlavní Neplodnost

Těhotenství 10 týdnů

Pokud máte 10 týdnů těhotenství a přemýšlíte, co se stane s dítětem a mámou. A také, jak se bude vaše dítě vyvíjet podle dnů v týdnu a jaké pocity zažije budoucí matka, pak je tento článek s kalendářem těhotenství pro vás.

p, blockquote 1,0,0,0,0 ->

Mnozí znají pocit úzkosti, který se objevuje v této době. Od početí uplynuly pouze tři měsíce - zdálo by se, že všechno je stále před námi, ale úzkost roste. Existuje několik důvodů: kardinální změny se objevují v těle a pohody.

p, blockquote 2.0,0,0,0 ->

Takže 10. týden je čas uvolnění ze všech projevů toxikózy. Zvracení se konečně prakticky neobtěžuje a občas se vyskytne mírná nevolnost - pouze ráno. Ale to začíná chtít jíst, a ve velkém množství - varovat o tom doma: můžete projít obsah ledničky, jako Mongols v Rusku.

p, blockquote 3,0,0,0,0,0 ->

Některé změny se objevují také se vzhledem těhotné ženy: má roztomilé bříško, které by však nemělo být považováno za projev plodu, který se zvětšil. Co se stane matce, je důsledek účinků progesteronu na tělo. Tento hormon stimuluje ženské tělo, aby hromadilo tuk pro lepší těhotenství a následné porod..

p, blockquote 4,0,0,0,0,0 ->

Vývoj plodu po 10 týdnech těhotenství a vzhledu embrya

Co se stane s dítětem? Plod nezastaví jeho vývoj ani na vteřinu. Jeho rozměry v tomto období dosahují 3–3 cm a váží pouze 5 gramů.

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Zdá se, že to není budoucí člověk, ale malá larva! Ale ne, ve skutečnosti je všechno vážné: jeho srdce bije ve všech, od 140 do 180 tepů za minutu.

p, blockquote 6.0,0,0,0,0 ->

Kluk nebo holka? Někteří lékaři mohou určit pohlaví na základě. srdeční frekvence dítěte. Říká se, že pokud má dítě srdeční frekvenci vyšší než 140 tepů za minutu, potom nastávající matka na dívku čeká. Pokud je nižší - chlapec. Vědecké studie však tuto teorii nepodporují..

I přes svou malou velikost má plod silné končetiny s malými prsty, stejně jako ohnuté klouby v kolenou a loktech..

p, blockquote 8,0,1,0,0 ->

Dítě může dokonce přesunout svaly své tváře na něhu své matky: plně si vytvořil otvor v ústech, takže si nejen může přinést ruce k obličeji, ale dokonce si dokonce dát prsty do úst.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Nebudete tomu věřit, ale během této doby takové malé stvoření rychle vyvíjí mozek. Plod váží pouhých 5 gramů, ale za 1 minutu se v jeho mozku vytvoří asi 250 000 neuronů! Úžasná částka! Překvapení však nekončí: nervový systém je rozdělen na centrální a periferní, což poskytuje pevný základ pro vývoj dítěte..

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Mimochodem, za 10 týdnů můžete zjistit pohlaví budoucího člověka, i když genitálie ještě nejsou ve videu viditelné. Pokud máte chlapce, pak jeho varlata již produkují testosteron, což lze zjistit provedením standardních testů.

Stůl. Odhadovaná velikost plodu po 10 týdnech těhotenství

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Gestační věkVelikost vajíčka ploduVelikost embrya
10 týdnů a 1 den39 mm25 mm
10 týdnů a 2 dny40 mm27 mm
10 týdnů a 3 dny41,5 mm28 mm
10 týdnů a 4 dny43 mm29 mm
10 týdnů a 5 dnů44 mm31 mm
10 týdnů a 6 dní45 mm33 mm

Takže vývoj dítěte po 10 týdnech těhotenství:

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

 • Dítě v desátém týdnu těhotenství má délku asi 3 cm.
 • Během ultrazvuku můžete snadno vidět jeho tlukot srdce, který může porazit zběsilou rychlostí až 180 úderů za minutu.
 • Plod již vyvinul vnější genitálie. Tvoří se obličejové rysy, víčka a vnější nosní přepážka.
 • V 10. týdnu těhotenství váží dítě pouhých 5 gramů, ale roste velmi rychle. Mozek se stále vyvíjí nejvíce.
 • Dítě může také pohnout malými nohama a pažemi, ale tyto pohyby matka ještě necítila.
 • Membrány mezi prsty zmizely, ale stále jsou přítomny v nohou.
 • Ve třetím měsíci těhotenství se formují plíce a slinivka. Žlučový měchýř začíná produkovat žluči a hematopoetická funkce postupně přechází do kostní dřeně, nahrazující játra v této roli.
 • Dítě vyvíjí svaly zažívacího traktu, díky čemuž mohou střeva začít fungovat. Nejdůležitější vnitřní orgány jsou již vytvořeny, ale v následujících týdnech se budou systematicky rozvíjet..

Pocity a příznaky nastávající matky

Bohužel, převážná většina žen pociťuje bolest v 10 týdnech těhotenství. Pokud je nyní vaše spodní břicho nemocné, měli byste vědět, že nejste sami.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Bolest během těhotenství je velmi klamný jev. Mohou signalizovat jak nevhodnou stravu (což je celkem opravitelné), tak i nebezpečí ukončení těhotenství. Jak zjistit, co se s ní děje?

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Pokud je bolest zaměřena na horní část břicha, neměli byste zvlášť upozorňovat na poplach: změňte stravu nebo jděte k gastroenterologovi - určitě poskytne praktické rady.

p, blockquote 16,1,0,0,0 ->

Pokud pociťujete bolesti v podbřišku, zejména tahání nebo podobné kontrakcím, je to vážné: může to znamenat zvýšené riziko potratu. Pokud je bolest doprovázena bohatým výtokem krve, je to příležitost nejen navštívit lékaře, ale také zavolat sanitku..

p, blockquote 17,0,0,0,0,0 ->

Pokud máte nesnesitelně svědění nebo pálení v genitáliích, zejména při vyprazdňování, je to jasný příznak infekce. Je nutné poradit se s lékařem a podstoupit léčbu.

Krvácení je další nepříjemnost, která může těhotné ženě stát značné množství nervových buněk. Neměli byste si dělat starosti s nevýznamným výtokem v 10. týdnu těhotenství, který obsahuje krev - neohrožují vaše tělo vůbec.

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

Nadměrné krvácení je skutečný alarm. Odborníci to považují za patologii, která ohrožuje potrat. Samotný proces propouštění může být doprovázen bolestmi břicha - něco, co je psáno těsně nad.

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

Kromě toho po 10 týdnech těhotenství můžete pociťovat následující nekritická onemocnění:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • Těžkost v žaludku, ranní nevolnost a zvracení - u některých žen je apogee těchto nepříjemných onemocnění pouze 10. týden těhotenství. Tyto příznaky jsou někdy tak silné, že narušují normální výživu, v důsledku čehož nejen nezvyšujete hmotnost, ale dokonce zhubnete.

Vyvarujte se potravin, jejichž chuť a vůně způsobují zvracení nebo nevolnost. Jezte potraviny bohaté na bílkoviny a pijte hodně tekutin (většinou minerální vody). Jezte pravidelně, nedovolte hlad - to může zhoršit nebo dokonce způsobit nevolnost. Zázvorový čaj je také užitečný v boji proti zvracení. Pokud je nepohodlí velmi silné, poraďte se s lékařem.

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Víte, že když cítíte radost, vaše dítě je také šťastné? Je to způsobeno hormony, které produkuje vaše tělo a vstupují do krevního oběhu plodu. Bohužel to funguje jiným směrem - dítě cítí vaši nervozitu, úzkost a strach, takže se vyvarujte vážného stresu.

Omezte příjem potravin, které mohou tyto potíže zhoršit: zelí, luštěniny, cibule. Nezapomeňte do své stravy zahrnout velké množství potravin obsahujících vlákninu: celozrnný chléb, cereálie a těstoviny, zeleninu a ovoce (i když ne všechny - problémy s nadýmáním se mohou zhoršit například syrovými jablky a hruškami).

p, blockquote 24,0,0,1,0 ->

 • Porucha zraku - v této fázi prvního trimestru těhotenství je možné poškození zraku ve formě dvojitého nebo rozmazaného vidění, které je způsobeno mimo jiné zvýšeným množstvím krve v krvi nebo vysokým krevním tlakem..

Pravidelně kontrolujte krevní tlak. Pokud je vyšší než 140/90, okamžitě se poraďte s lékařem - hypertenze během těhotenství je nebezpečná pro vás i vaše dítě.

p, blockquote 25,0,0,0,0 ->

Testy v 10 týdnech těhotenství

Je čas na testy. Stojí za to se na ně připravit:

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

 1. Test na krevní cukr.
 2. Analýza HCG (identifikace hrozby potratu).
 3. Biopsie plodu villus: tento test se provádí za účelem včasného zjištění genetických abnormalit a chorob.

Nezapomeňte, že první ultrazvuk je doporučován v intervalu 10 až 14 týdnů těhotenství. Pokud tedy máte pochybnosti, kdy je lepší provést první ultrazvukové vyšetření, můžete zavolat kliniku na 10 týdnů a domluvit si schůzku.

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Břicho v 10 týdnech těhotenství - jak se tělo mění

Pokud čekáte dítě poprvé, uvidíte již v 10. týdnu těhotenství docela jasně zaoblenou bříško. Stále však může být skryta pod volným oblečením..

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

Můžete postupně začít měnit šatník na pohodlnější - s každým dalším týdnem se zvyšuje nepohodlí spojené s nošením oblečení se zipem nebo knoflíky. Oblečení s pasem zdarma je mnohem pohodlnější.

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Tipy pro nastávající matky

V desátém týdnu těhotenství byste měli dodržovat některá pravidla, která zajistí hladké těhotenství a plod - zdravý vývoj..

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

 1. Přemýšlejte o své stravě: měla by být vyvážená a promyšlená. Je nutné vybrat produkty tak, aby plodům poskytovaly nejzdravější vývoj. Spousta zeleniny, ovoce (dobře čistí střeva), ryb, masa a také mléka (obohatí tělo o vápník).
 2. Skutečně, ale pamatujte: alkohol a kouření musí být opuštěno. Také pijte méně kávy a čaje..
 3. Jezte malá jídla. Je lepší jíst častěji (6x denně), ale v malých porcích. Na pozdní večeři byste neměli naložit své tělo: naposledy byste se měli dotýkat jídla nejpozději do 7 hodin večer. Pokud opravdu chcete jíst, jezte nějaké ovoce nebo vypijte sklenici mléka.
 4. Požádejte své blízké, aby vám poskytly relaxační masáž: tónuje tělo a zklidňuje vás. Bylinné čaje a schůzka s psychologem vám pomohou vyrovnat se strachem a úzkostí..
 5. 10. týden je čas přemýšlet o prostorném oblečení: žádné pevné kalhoty, korzety a sukně.
 6. Přihlaste se do kurzu „Příprava na těhotenství a porod“. Získané znalosti vám pomohou lépe přežít těhotenství a připravit se na porod.

Místo závěru

Užijte si těhotenství a buďte ze sebe obavy. Zkuste cítit své tělo, činit informovaná rozhodnutí a co je nejdůležitější - připravte se na porod. A konečně, podívejte se na video: „10. týden těhotenství: co se stane s dítětem a matkou“

p, blockquote 31,0,0,0,0 -> p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

10 týdnů těhotenství: fotografie, bříško, ultrazvuk, pocity

Registrace

Podle pravidel se musí těhotná žena registrovat v 6 týdnech. Ale pokud ne, 10. týden těhotenství od početí je čas na to..

Co ukazuje ultrazvuk po 10 týdnech těhotenství. Fotografie plodu

V 10 týdnech těhotenství se ultrazvuk obvykle neprovádí bez zvláštních indikací. Kontrolní studie je obvykle předepisována na období mezi 10 a 14 týdny. Pokud ale provedete ultrazvuk po 10 týdnech, můžete vidět, že plod již vypadá jako člověk. Pokud nespí, aktivně se pohybuje, pohybuje rukama a nohama a může si vzít prst do úst. Plod je v močovém měchýři naplněném plodovou vodou.

Ultrazvuková fotografie v 10 týdnech těhotenství

Vývoj plodu po 10 týdnech těhotenství. Co se stane s dítětem

10. týden těhotenství - doba intenzivního vývoje.

 • Nervový systém a mozek se vyvíjejí. Nervový systém je již rozdělen na centrální a periferní.
 • Téměř všechny vnitřní orgány se již u plodu vytvořily, oběhový systém aktivně funguje.
 • Srdce bije často - asi 150 tepů za minutu.
 • Tvoří se gastrointestinální trakt, vyvíjí se játra.
 • Imunitní a lymfatické systémy se vyvíjejí.
 • Objeví se clona.
 • Chrupavkové základy kostí jsou nahrazeny skutečnou kostní tkání, vyvíjejí se základy mléčných zubů. Tělo nenarozeného dítěte nyní vyžaduje hodně vápníku.
 • Dítě již má svůj vlastní krevní typ - v krvi se objevily odpovídající agglutininy a aglutinogeny. Krevní typ dítěte závisí na krevních skupinách rodičů, ale nemusí se nutně shodovat s jedním z nich.
 • Pokud je to chlapec, jeho varlata již začínají produkovat testosteron.
 • Pokud dívka, její vaječníky produkují estrogen. Vnější genitálie plodu dosud nebyly vytvořeny.
 • Jsou na nich již pera, nohy a dokonce i prsty.

Hmotnost plodu po 10 týdnech těhotenství je 4 až 5 gramů a velikost plodu je 35–40 mm. Je stále velmi malý, ale již má všechny důležité vnitřní orgány, sexuální vlastnosti jsou položeny, i když pohlaví ještě nelze určit. Ovoce je průhledné, na kůži se objevuje chmýří.

Fotografie bříšků. Jak vypadá žaludek po 10 týdnech těhotenství

10 týdnů těhotenství - Pocity nastávající matky

 1. Břicho v tuto chvíli prakticky neroste - ovoce je stále příliš malé. Děloha však roste ve velikosti a opouští pánevní oblast, takže žena může v dolním břiše cítit nějakou těžkost a plnost..
 2. V slabinách a dolním břiše mohou být tažné bolesti - to je známkou rostoucí dělohy. Její vazy jsou taženy, což je trochu bolestivé.
 3. Také v 10 týdnech těhotenství nastávající matka i nadále přibírá na váze, zejména mléčné žlázy, objem dělohy a množství krve v těle. V 10 týdnech těhotenství by měla žena získat 2-3 kg. Pokud se váha začíná snižovat, musíte navštívit lékaře. Normálně by to nemělo být.
 4. V 10. týdnu těhotenství se mohou objevit nepříjemné příznaky zažívacího systému, například bolest břicha, pálení žáhy - je to způsobeno svalovou kontrakcí.
 5. Může dojít k zácpě. Jejich důvod v prvním trimestru těhotenství spočívá ve zvýšené produkci progesteronu, který uvolňuje svaly střev.
 6. Chcete-li zabránit zácpě a léčit ji, musíte brát přírodní bezpečná projímadla - sušené meruňky a švestky. Je lepší spát na vaší straně, aby se nezatěžovalo střeva. Pokud je nutné vzít projímadlo, musíte se poradit s lékařem. Během těhotenství jsou kontraindikovány léky jako je magnézia a tekutý parafin..
 7. V 10. týdnu těhotenství se zvyšuje pigmentace - mohou se objevit skvrny na tváři, ztmavnout tváře („těhotná maska“), bílá linie břicha (od pupku dolů). Spolu s tím se zlepší růst vlasů - chřipka na břiše, obličeji a hrudi může růst. Není třeba se obávat - je to způsobeno změnou hormonálního pozadí a v prvních měsících po porodu propadne sama sobě.
 8. Prsní žlázy se zvětšují a zdrsňují. Kolem bradavek se objevují tzv. Montgomeryovy ​​uzly.
 9. Nastávající matka může být narušena ospalostí, častými výkyvy nálad, nervozita, podrážděnost. To vše je spojeno s hormonálními změnami a je spojeno s rychlým a aktivním vývojem dítěte. Těhotné ženy mají často překvapivě živé a barevné sny, protože během porodu dítěte je aktivována zvláštní oblast mozkové kůry..
 10. Účinky toxikózy mohou přetrvávat, ale postupně se snižují. Do druhého trimestru by mělo být mnohem snazší..

Uvolněte se po 10 týdnech těhotenství

Po 10 týdnech těhotenství je výtok normálně bílý, s malým nebo žádným zápachem. Imunita ženy během těhotenství je však oslabena, takže se může objevit drozd.

Pokud se výtok změnil - stal se žlutým, nazelenalým, s vločkami a nepříjemným zápachem, musíte naléhavě zjistit, co je důvodem. Pokud se jedná o infekci nějakým druhem infekce, musí být vyléčena, jinak může poškodit nenarozené dítě. Infekce je také indikována bolestí a bolestí během močení, svědění genitálií.

Nebezpečí v 10 týdnech těhotenství je hnědé nebo špinavé. Pokud se objevily a ještě více jsou doprovázeny bolestmi v dolní části břicha připomínajícími kontrakce, znamená to začátek potratu. V takovém případě musíte zavolat sanitku! Otálení zde ohrožuje ztrátu dítěte.

Skvrny s tažnými bolestmi mohou znamenat mimoděložní těhotenství. To je velmi nebezpečný stav! Pokud mimoděložní těhotenství nebylo dříve diagnostikováno, může nyní vejcovod roztrhnout vejcovod. Mezera ohrožuje život ženy, takže je nutná okamžitá hospitalizace a chirurgický zákrok.

Tipy pro nastávající matku

10 týdnů těhotenství - období, kdy nemusíte zanedbávat fyzickou aktivitu. Samozřejmě musíte být opatrní. Nejlepší pro budoucí matku je jóga a plavání - mají dobrý vliv na nervový systém. Fyzická aktivita pomůže udržet kondici a zotavit se rychleji po porodu..

Plod nyní potřebuje hodně vápníku, takže musíte věnovat pozornost stavu zubů a v případě potřeby navštívit zubního lékaře.

Výživa v 10 týdnech těhotenství

Výživa, stejně jako v průběhu těhotenství, by měla být úplná. Chcete-li se vyhnout zácpě, můžete doporučit následující.

 1. Dost na pití - až 2 litry denně. Zácpa často nastává kvůli nedostatku tekutiny. Kromě běžné vody je užitečná i švestková šťáva.
 2. Snižte množství čaje, kávy a kofeinových nápojů.
 3. V potravě by měla být vláknina. Nachází se v celozrnném chlebu, čerstvé zelenině a ovoci, v celozrnných produktech.
 4. Při každém jídle jezte malou porci salátu.
 5. Před snídaní je dobré vypít sklenici teplé vody s citronem - „probudí“ střeva.
 6. Musíte jíst v malých porcích, ale častěji.
 7. Sušené ovoce má mírně projímavý účinek: sušené švestky a sušené meruňky.

Žena by také měla dostat dostatek vápníku spolu s jídlem, protože v 10 týdnech se kosti a zuby dítěte aktivně formují.

 • Těhotná žena potřebuje 1000 až 1300 mg vápníku denně.
 • Tento důležitý prvek lze získat nejen z mléčných výrobků, ale také z brokolice, špenátu..
 • Vápníkové výrobky je třeba jíst několikrát denně, nemusíte se snažit dostat celou dávku na jedno sezení, část se stále nestráví. Například při jednom jídle stačí vypít sklenici mléka nebo jíst 40 g sýra nebo jedno vejce, nebo asi 80 g ryb, nebo 125 g bílých fazolí.
 • Doplňky vápníku je třeba užívat podle doporučení lékaře..
 • K absorpci vápníku potřebujete vitamín D, který se vytváří při vystavení slunci. Dost 15-30 minut denně.

Rhesusův faktor a Rhesusův konflikt

V 10. týdnu těhotenství je důležité zjistit, zda mezi matkou a plotem existuje konflikt Rhesus. Jeho pravděpodobnost existuje, pokud matka je Rh-negativní a otec je Rh-pozitivní. Pokud dojde ke konfliktu, budete muset situaci monitorovat a provádět testy každý měsíc, po 32 týdnech - každé dva týdny a od 35 týdnů - každý týden.

Konflikt rhesus je nebezpečný, protože plod může být odmítnut imunitou matky a také tím, že se červené krvinky v dítěti začnou rozpadat, což povede k narušení vývoje a možné fetální smrti. Kromě toho Rhesusův konflikt zvyšuje pravděpodobnost potratu v příštím těhotenství ženy. Aby těhotenství a porod odešly bez komplikací, dělají v takových situacích injekce anti-Rhesus imunoglobulinu.

Zkouška v 10 týdnech těhotenství. Co se stane matce

Pokud nastávající matka byla zaregistrována v 6 týdnech, pak v 10 nastal čas na další návštěvu u lékaře. Lékař předepisuje nejčastější testy: obecný krevní test a na cukr, rozbor moči. Zvláštní pozornost by měla být věnována cukru v krvi..

Pokud existuje riziko potratu, možná budete muset být testováni na hCG. Jeho obsah se zvyšuje s vývojem těhotenství a podle dynamiky hladiny hCG může lékař sledovat, zda je vše normální.

Pokud existuje pravděpodobnost, že dítě má genetické nebo chromozomální abnormality, například Downův syndrom, můžete provést analýzu (biopsii) choriových klků.

Chorionické klky jsou vyčnívající části placenty, které se podle genetického materiálu shodují s plodem. Proto můžete zjistit, zda má dítě chromozomální abnormality, jako je Downův syndrom nebo genetická onemocnění. Pomocí tohoto testu můžete zkontrolovat nenarozené dítě na více než sto chromozomálních a genetických chorob.

Během 10 týdnů těhotenství je však během této studie malé (asi 1%) riziko potratu. Proto se obvykle doporučuje těm ženám, které podle výsledků prvního screeningu odhalily pravděpodobnost, že bude mít dítě s vážnými odchylkami. Má smysl provádět biopsii choriových klků, pokud žena věří, že znalost přítomnosti genetických abnormalit u plodu ovlivní její touhu stát se matkou..

Chlazení při 10 týdnu těhotenství

V 10 týdnech těhotenství již nachlazení není tak nebezpečné pro nenarozené dítě. Vyskytují se však častěji, protože v důsledku aktivního vývoje plodu má žena sníženou imunitu. Pokud máte nachlazení, je nejlepší se poradit s lékařem..

Doma musíte pít hodně tekutého tepla, ale musíte být s bylinkami opatrní, pro některé z nich je těhotenství kontraindikací. Nos by se měl umýt fyziologickým roztokem. Místnost, ve které se žena nachází, by měla být často vysílána, ale neměla by vytvářet průvanu. Není-li teplota, pak budou procházky prospěšné.

Sex v 10 týdnech těhotenství

Pokud nehrozí potrat, žena by neměla popírat fyzickou blízkost. Samozřejmě je třeba postupovat opatrně. V 10. týdnu těhotenství bude intimita s manželem užitečná pro ženu a umožní chvíli zapomenout na některé nepříjemné pocity spojené s její novou pozicí.

10 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

10. týden je třetí měsíc těhotenství, první trimestr.

Vaše dítě se nyní nazývá ne embryo, ale plod!

Vývoj plodu při těhotenství 10 týdnů


Vaše dítě vstupuje do nového období svého vývoje - plodu. Nyní se nazývá ovoce. V desátém týdnu těhotenství již nenarozené dítě vytvořilo loketní klouby, prsty a prsty na nohou, boltce, horní ret. Membrána je téměř „připravená“ - septum, které odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny. Externí genitálie se začínají formovat.

Začal se vývoj mléčných zubů (které začnou vybuchovat v prvním roce života). Dítě je pohodlně umístěno uvnitř močového měchýře, naplněné plodovou vodou (nebo jiným způsobem plodovou vodou). Množství tekutiny v močovém měchýři je téměř 20 ml. Je téměř průhledná. Oči dítěte jsou dokořán, ale nelze říci, zda něco „vidí“ nebo ne.

V erytrocytech plodu se objevují různé agglutinogeny (A a B, M a N, Rh), které určují krevní skupinu. Samotné ovoce už váží asi 4 gramy, jeho délka od „koruny“ po „hýždě“ je 27 - 35 mm. Pokud se dotkne stěny dělohy, může se z ní vytlačit! I když to samozřejmě necítíte. Pohyby lze zatím nazvat chaotickými: jejich hlavní koordinátor - mozeček - dosud nedozrál.

Pocity budoucí matky v 10 týdnech těhotenství

Proč dochází k časné toxikóze? Seznam hormonů produkovaných placentou zahrnuje placentární dactogen. Velmi aktivně ovlivňuje metabolismus (metabolismus) - zvyšuje mobilizaci mastných kyselin a snižuje syntézu bílkovin v těle ženy. Tím se zvyšuje dodávka aminokyselin, které jdou do „konstrukce“ dětských tkání. Výsledkem je, že placenta a plod začnou „ovládat“ metabolismus těla matky a nutí je uspokojovat jejich potřeby. Tyto procesy a navíc se prohlubují, způsobují maladaptaci: neschopnost těla se přizpůsobit své „nové pozici“. To je toxikóza 1. poloviny těhotenství.

Kromě objevení nevolnosti a zvracení může matka zhubnout a kůže omdlá. Objevuje se slabost, ospalost. Pokud se takzvané subjektivní příznaky těhotenství (nevolnost, slinění, zvracení) zesilují, je zapotřebí pomoc! Toxikóza 1. poloviny těhotenství mučí nejen vás, ale tento stav významně ovlivňuje vývoj dítěte. Faktem je, že při opakovaném zvracení se vaše tělo dehydratuje - a proto je přísun živin do plodu vážně narušen. Ale právě teď dochází k růstu mozku!

Neočekávejte zlepšení nečinnosti. Otálení je plné vývoje těžké toxikózy, kdy se zvracení stává velmi častým. S nástupem prvních příznaků se poraďte s porodníkem-gynekologem. Obvykle zahájená terapie včas umožňuje rychle odstranit potíže.

Během tohoto období jsou velmi užitečné procházky. Je lepší jíst po částech, v malých porcích, a jídlo by mělo být horké a mělo by být potěšením. Vážte se pravidelně, a pokud váha prudce klesá - jedná se o tísňový signál. Může dojít k nezvratnému zvracení. K tomu to nemůžete přivést, a proto naléhavě konzultujte lékaře.

V prvním trimestru věnujte zvláštní pozornost práci střev. Naplněné konečník tlačí na dělohu, což je velmi nežádoucí, takže stolice by měla být denně. Černý chléb, čerstvé ovoce a zelenina, zejména vařená řepa, zelí a čerstvé zelí, švestky pomohou zabránit zácpě..


Dobrý laxativní účinek má sklenici vody opilé na lačný žaludek v malých doušcích nebo sklenici kefíru v noci.

Nedoporučuje se však užívat projímadla a klystýr bez konzultace s lékařem. A ještě více je to kontraindikováno u žen, které již dříve potratily. Například klystýr může zvýšit tón svalů nejen střev, ale také dělohy.

Národní znaky pro určování pohlaví dítěte

Většina budoucích rodičů se velmi zajímá o otázku, kdo se narodí - chlapec nebo dívka? Existuje mnoho známek, podle nichž se lidé před vynálezem ultrazvuku pokusili určit pohlaví nenarozeného dítěte. Většina z nich je zcela bezvýznamná nebo leží v oblasti pověry, ale existují i ​​ty, které obsahují rozumné zrno. V tomto článku si můžete přečíst o lidových metodách určování pohlaví..

Ultrazvuk ve třetím měsíci těhotenství

V intervalu mezi 10 a 14 týdny těhotné ženy je obvykle předepsán první ultrazvuk (nebo druhý, pokud byl první proveden k potvrzení skutečnosti těhotenství).

V prvním trimestru těhotenství je ultrazvuk nejcitlivějším nástrojem pro identifikaci problémů, jako je mimoděložní těhotenství, hrozba potratu nebo tzv. „Cystická smyk“ (hrubá odchylka ve vývoji vajíčka plodu, plná komplikací, které ohrožují zdraví a život ženy). Ultrazvukové vyšetření prováděné při prvním podezření z této patologie poskytuje ženě a lékařům nezbytnou rezervu času pro adekvátní léčbu.

Ultrazvukové vyšetření provedené na konci prvního trimestru těhotenství navíc umožňuje diagnostikovat plod s řadou hrubých deformit - neslučitelných se životem nebo zaručit vážné postižení dítěte po narození. Stejně jako podezření na řadu dědičných chorob - jako je Downův syndrom. Potvrzení nebo vyloučení této diagnózy se provádí invazivní prenatální diagnostikou (chorionická biopsie), opět se provádí ultrazvukem..

10 týdnů těhotná

Desátý týden těhotenství dokončuje obtížné stadium, kdy negativní vývojové faktory (včetně virových onemocnění matky, užívání léků) mohou ovlivnit vývoj dítěte. Základní struktury jeho těla jsou již vytvořeny a v této fázi je embryo již nazýváno plod. Všechny životně důležité orgány jsou položeny, placenta byla vytvořena a aktivně pracuje, poskytuje dítěti všechny potřebné látky a chrání jej před škodlivými látkami.

Vaše dítě má nyní velikost jahod. Během 10týdenního těhotenství má plod velikost přibližně 3–4 cm a váží přibližně 5 g. Je stále nepřiměřený, má velkou hlavu, paže a nohy jsou již vytvořeny. Kůže je stále zcela průhledná a krevní cévy jí dobře prohlédnou. Vaše dítě je již aktivní, pohybuje rukama a nohama dobře.

Kolik měsíců uplynulo? Desátý týden těhotenství je uprostřed třetího porodního měsíce. Nyní se vaše dítě vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí, nervový systém, srdce a krevní cévy, muskuloskeletální systém se aktivně dozrává. Dítě roste každý den ai přes skutečnost, že je stále takový drobeček, aktivně se pohybuje.

Co se děje?

Embryonální fáze vývoje dítěte končí, nyní se nazývá plod. Vývoj dětských orgánů pokračuje. Nejvýznamnější změny nyní nastávají u centrálního nervového systému, kardiovaskulárního systému. Máma v této době může stále trpět nevolností, slabostí, únavou a dalšími známkami toxikózy, ale velmi brzy se vaše zdraví výrazně zlepší.

Plod v 10 týdnech těhotenství a jeho vývoj

10–11 týdnů těhotenství je stadium dokončení organogeneze. Dále dochází ke zlepšení všech systémů těla dítěte. V této fázi se již vytvořila bránice a hrudní dutina drobků se oddělila od břicha. Již bylo vytvořeno čtyřkomorové srdce, které aktivně bije.

Každý den se vyvíjí nové a nové neurony, zlepšuje se nervový systém. Mozek dítěte dosud nemá gyrus, ale kůra je již diferencovaná. Náhle nervový systém umožní dítěti ovládat své tělo a pohyby se zaměří.

V této fázi těhotenství teprve začíná formování vnějších pohlavních orgánů, takže je stále nemožné odlišit chlapce od dívky s ultrazvukem.

Prsty dítěte jsou mezi sebou téměř rozděleny. Byly vytvořeny velké klouby, které mají dosud chrupavkovou strukturu. Dítě již ví, jak pohybovat pažemi, nohama, může odstrčit od stěn dělohy, ale zatím nemůže ohnout prsty.

Dítě již vytvořilo krevní skupinu. Hematopoetická funkce nyní leží na játrech. Později bude hematopoéza hrát kostní dřeň..

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Břicho v 10 týdnech těhotenství

Výživa

Pro některé matky je obtížné zvolit optimální nabídku pro toto období těhotenství. Ve skutečnosti stále existuje averze k mnoha potravinám. Zkuste diverzifikovat svou stravu - představte zcela nová jídla ze zdravých produktů, možná se vám bude líbit. Tělo těhotné ženy obvykle reaguje i na toxikózu dobře na přírodní produkty: zeleninu, ovoce, přírodní jogurt, dietní maso. Tělo vašeho dítěte nyní roste neuvěřitelně rychle a potřebuje mnoho různých živin.

Od samého začátku těhotenství, a ještě lépe před ním, byste měli dostat komplex vitamínů a minerálů. Pokud jste to z nějakého důvodu ještě neudělali, poraďte se se svým lékařem, pomůže vám vybrat si dobrý lék. Pokud je toxikóza velmi výrazná, jezte, co se vám líbí. Samozřejmě, s výjimkou produktů škodlivých pro dítě: smažené, konzervační látky, barviva, sycené nápoje atd. Jezte malá jídla, ale často. Brzy nevolnost úplně zmizí a budete si moci užívat zdravých produktů v plném rozsahu.

Máminy pocity

Těhotenství 9–10 týdnů je charakterizováno aktivací metabolických procesů nastávající matky. Postupně je objem krve matky, takže tělo má zvýšenou zátěž, přestože vaše dítě je stále tak malé. V pánvi pánve dochází k rozšíření krevních cév - vaše tělo se přizpůsobí tak, aby dítě získalo vše, co potřebujete. Z tohoto důvodu nemusí orgány jiné matky dostatek kyslíku a čas od času se mohou objevit závratě a slabost. To platí zejména pro ženy, u kterých byl hemoglobin také snížen v těhotenství. Ze stejného důvodu si můžete všimnout, jak je někdy obtížné dělat obvyklou práci, a někdy i při čtení knihy je obtížné soustředit se.

Vzhledem ke změnám v hormonální rovnováze si stále můžete všimnout častých změn nálady, slz a zvýšené podrážděnosti. Snažte se neobviňovat všechno z hormonů, je snazší se přizpůsobit novému stavu. Navíc se brzy vytvoří hormonální rovnováha a vaše pohoda a nálada se výrazně zlepší.

Mnoho matek může mít příznaky toxikózy v gestačním věku 10 týdnů: nevolnost, averze k určitým potravinám, slabost, únava. Zkuste věnovat více času odpočinku, starat se o sebe, projít se, pokud je to možné - během tohoto období pracovat méně.

Rychlé močení je nedílnou součástí těhotenství. I když to nemusí příliš obtěžovat, ale musíte sledovat své pocity: pokud existují křeče, bolest při močení, musíte jít k lékaři, protože to je příznak zánětlivého procesu. Infekce genitourinárních orgánů často doprovázejí těhotenství, protože nastávající matka má sníženou imunitu - to je přirozená reakce těla, která vám umožní vydržet dítě. Jakékoli podezření na zánět je příležitost konzultovat s lékařem, protože nemoc může ublížit dítěti a samoléčení během těhotenství je přísně nepřijatelné.

Snížení imunity u těhotných žen také vede k tomu, že se často vyvíjí drozd. Proto je třeba sledovat povahu výboje. Neměli by se významně měnit, mohou být o něco hojnější. Vývoj plísňového zánětu je usnadněn přípravou vaginální sliznice, ke které došlo pod vlivem progesteronu. Sliznice se uvolnila. S rozvojem vaginální kandidózy lékař předepíše místní léčbu, která je pro dítě bezpečná. Rovněž je třeba mít na paměti, že bohatá sacharidová výživa přispívá ke změně pH vaginální hmoty, což je příznivé pro rozvoj plísňové flóry..

Na konci prvního trimestru může mít matka potíže se spánkem. Důvodem jsou jak zkušenosti, tak hormonální změny. Vaše myšlenky se často zabývají tím, jak bude těhotenství pokračovat, jak se setkáte s dítětem, zda bude vše v pořádku. Proto je nyní psychologické pohodlí velmi důležité. Před spaním se pokuste chodit se svým partnerem a poslouchat příjemnou hudbu. Bříško v 10. týdnu těhotenství není ještě dostatečně zvětšeno, aby maminka zabránila v pohodlném pózování během spánku, ale pokud jste zvyklí spát na břiše, musíte ji odmítnout. Nezapomeňte si spát na boku, to je optimální poloha pro pozdní těhotenství, když ani nemůžete spát na zádech - děloha komprimuje krevní cévy.

10 týdnů těhotenství dvojčat

Ložiska dvojčat jsou dvojím štěstím, ale také dvojím zatížením těla matky. Můžete mít pocit, že jste unaveni příliš rychle a nemáte sílu dělat obvyklou práci. Pokuste se uvolnit více a svěřte domácí práce svým příbuzným. Projděte se na čerstvý vzduch, věnujte pozornost stravě. Obecně platí, že v počátečních fázích probíhá těhotenství dvojčat stejným způsobem: vaše děti aktivně rostou, rychle se vyvíjejí a brzy budete mít pocit, že jsou dvě.

Bolest v 10 týdnech těhotenství

Bolestivé pocity by se za normálních okolností neměly objevovat nyní. Pokud si všimnete, že v 10 týdnech těhotenství bolí spodní břicho, poraďte se s lékařem. Během této doby existuje riziko potratu, proto by měla být předepsána včasná léčba. Měli byste věnovat pozornost jakýmkoli bolestivým pocitům, protože i bolest v bederní oblasti může být známkou hypertonicity dělohy..

Toto období je období, ve kterém nastávající matka musí být velmi opatrná - aby se v práci nepřetěžovala, nesnažila se dobře odpočívat doma, chodila na procházku na ulici a když se dobře dělala, dělala lehká gymnastická cvičení. V této době může silná zátěž vyvolat zvýšení tónu dělohy, což se může projevit od tažení po silnou bolest. Potrat v 10 týdnech těhotenství není neobvyklý, a proto u všech bolestivých pocitů byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Nezbytný výzkum a analýza

V této fázi těhotenství je obvykle žena zaregistrována na prenatální klinice. Při registraci vás lékař podrobně zeptá na funkce reprodukčního systému, menstruaci, předchozí těhotenství a porod, předchozí onemocnění, včetně gynekologických. Bude provedeno obecné a gynekologické vyšetření. Lékař vyplní nezbytnou lékařskou dokumentaci. Dále obdržíte pokyny pro analýzu.

Povinné analýzy při registraci jsou:

 • obecná analýza krve s destičkami;
 • krevní typ, Rh faktor (pokud nemáte výsledek s touto analýzou);
 • obecná analýza moči;
 • bakteriologické vyšetření moči;
 • krevní test na syfilis, hepatitidu;
 • nátěr (cytologické vyšetření).

Dostanete také doporučení na ultrazvuk, který musí být proveden v gestačním věku 11–14 týdnů (optimálně - 11–12). Před 10. týdnem těhotenství je ultrazvuk prováděn pouze podle indikací, protože tělo dítěte není stále dostatečně vyvinuté a neexistuje způsob, jak provést nezbytná měření, aby se vyloučilo riziko chromozomálních abnormalit..

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Co je prokázáno během těhotenství 10 týdnů hnědé propuštění?

Hnědá barva dává vaginální výtok do krve. Důvodů může být mnoho. Během těhotenství se vaginální sliznice uvolní a snadno se zraní. Pokud si po gynekologickém vyšetření všimnete jediného hnědého výboje - není to děsivé. Pokud je však výtok hojný, stálý a doprovázen bolestmi břicha - jedná se o hrozbu potratu. Nezapomeňte se poradit s lékařem.

Co dělat, když v 10 týdnech těhotenství?

Kresba v dolní části břicha v prvním trimestru těhotenství je spojena se zvýšením tónu dělohy. Pokud k těmto pocitům dojde, zkuste si lehnout, odpočívat a všechno je normální. Pokud se tyto pocity nezastaví, vyvinou se v bolest - vyhledejte lékaře.

Dostal jsem rýmu, bolest v krku, nízkou teplotu v 10 týdnech těhotenství. Co lze léčit?

Je přísně zakázáno zabývat se samoléčbou. Drogy, které jste normálně užívali s nachlazením, horečkou, nyní nelze použít. Konzultujte s lékařem, i když je vaše zdraví uspokojivé - předepíše takové léky, které budou pro dítě bezpečné. Doporučujeme také, abyste se seznámili s kapkami z rýmy pro těhotné ženy.

Moje hrudník bolí docela dost. To je normální?

Prsní žlázy se připravují na přirozený proces krmení dítěte. Pod vlivem hormonů začíná fungovat žlázová tkáň, zvyšuje se přívod krve do mléčných žláz, takže bolestivé pocity jsou zcela normální. Chcete-li je usnadnit, noste pohodlné spodní a podpůrné spodní prádlo, můžete provést velmi lehkou hladkou masáž.

Kdy toxikóza obvykle končí? V 10. týdnu se ráno stále obávám nevolnosti, v první polovině dne nic nejím.

Obvykle toxikóza zcela zmizí do 12. až 14. týdne těhotenství, ale někdy mohou její příznaky přetrvávat později. Pokud jsou příznaky velmi výrazné - poraďte se s lékařem, nemusíte čekat, až bude nauzea ukončena. Musíte jen jíst dobře, protože dítě potřebuje živiny pro vývoj. Pokud si všimnete, že nauzea postupně klesá a regulace stravy (časté frakční jídlo, dostatečné pití) stále pomáhá, zkuste upravit svůj režim - pomůže to zmírnit příznaky toxikózy.

Články O Neplodnosti