Hlavní Testy

Zamotání pupeční šňůry

Těhotenství je krásný, ale komplexní stav ženy. V tomto článku se pokusím co nejvíce pokrýt jeden z problémů týkajících se zdraví nenarozeného dítěte - propletení pupeční šňůry. Co je to zauzlení pupečníkové šňůry? Proč dochází k zamotání kabelů a jak je diagnostikovat? Jaké jsou důsledky zapletení pupeční šňůry a lze jí zabránit?

Zamotání pupeční šňůry, jak se to stane?

Nejběžnějšími mýty týkajícími se těhotenství jsou zákaz pletení, který je vnímán jako důvod přispívající k propletení dítěte pupeční šňůrou, jakož i zákaz zvedání paží těhotné ženy vysoko. Tato tvrzení nemají nic společného s realitou. Pojďme to přijít v pořádku.
Nejprve musíte pochopit, co je pupeční šňůra.

Pupeční šňůra (funiculus umbilicalis), synonymum pro pupeční šňůru, je šňůra spojující pupeční šňůru plodu s placentou a obsahující pupeční cévy (2 tepny a 1 žíla), které slouží k výživě a dýchání plodu (Velká lékařská encyklopedie).

Normálně je délka pupeční šňůry od 40 do 60 cm, tloušťka je 2 cm. Někdy však může být délka pupeční šňůry 70 nebo více centimetrů, jednou z komplikací v důsledku přítomnosti takové dlouhé pupeční šňůry je propletení plodu. Kromě toho mohou polyhydramniy sloužit jako faktor predisponující k propletení pupeční šňůry, protože s tím má dítě příležitost aktivně manévrovat v žaludku matky.

Zapletení pupečníku jako patologie je docela běžné. Může to být jiné povahy. Rozlišují se následující typy propletení kabelů:

 • jedno (jedno otočení) - více (dvě nebo více otočení);
 • není těsný - těsný;
 • izolovaný (kolem jedné části těla) - kombinovaný (kolem několika částí těla, například kolem krku a nohou).

„Nejčastějším v porodnické praxi je jediné, těsné zapletení kolem krku dítěte. Toto zapletení nepředstavuje nebezpečí pro dítě, na rozdíl od vícenásobného těsného zapletení.

Diagnostika zamotání kabelů

Aby se zjistilo zapletení pupeční šňůry těhotné ženy, provádí se řada studií: nejprve kardiotocografická studie (CTG - registrace srdečních rytmů a pohybů) plodu, během níž se zjistí pravděpodobné příznaky problému. Poté se provede ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk), během kterého se vyjasní předpoklad o přítomnosti pupečních šňůr v krku plodu. Mnohonásobnost zapletení je stanovena barevným Dopplerovým mapováním.

„Nejpřesnější metodou při studiu stavu toku krve uteroplacentální a fetální placenty je Doppler.

Tyto výzkumné metody umožňují analyzovat rychlost průtoku krve v pupeční šňůře, stanovit fetální puls, přítomnost nebo nepřítomnost hypoxie. Celý komplex těchto studií provádí těhotná žena opakovaně, protože dítě je před narozením v neustálém pohybu a spletení může zmizet..

Důsledky propletení pupeční šňůry

Nejběžnějším důsledkem zapletení šňůry je výskyt narušení průtoku krve, což může vést k narušení vývoje plodu. Také silné stlačení krku nebo končetin může způsobit problémy s dodávkou krve do tkání dítěte..

„Kromě toho může placenta kvůli silnému napětí pupeční šňůry předčasně odlupovat, což povede k akutnímu utrpení plodu a předčasnému porodu..

Pokud v době narození studie potvrdí přítomnost propletení, je to základ pro stanovení specifické taktiky vedení porodu.

„V případě, že je diagnostikováno vícenásobné těsné ovinutí kolem krku dítěte (po období 37 týdnů), jedná se o indikaci k rychlému porodu, protože to výrazně zvyšuje riziko hypoxie a dokonce i zadušení plodu během porodu..

Jak zabránit zapletení

Je smutné, ale musíme připustit, že prakticky neexistují žádné metody úředně schválené medicínou nebo praxí, které by zabránily zapletení šňůry. Nastávající matka ani lékaři nemohou udělat nic pro to, aby vytvořenou smyčku odstranili z kterékoli části těla dítěte, když je v lůně..

Nezoufejte a nepropadejte panice. Je třeba si uvědomit, že dítě je schopné samostatně se zaplétat do pupeční šňůry i rozmotat se.

„Dodržování obecných doporučení - chůze, vyhýbání se různým stresům, se může příznivě odrazit, a to i z hlediska zamezení zamotání kabelů. To pomáhá eliminovat / snižovat nitroděložní hypoxii u dítěte, což znamená, že zabraňuje nadměrné aktivitě dítěte, v důsledku čehož může dojít ke spletení.

Pupeční šňůra kolem krku plodu

Zapletení pupečníku: profylaxe, diagnostika, porod

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je jednou z nejčastějších patologií těhotných žen. V průměru každá pátá nastávající matka čelí této nepříjemné a v některých případech dokonce nebezpečné situaci.

Existuje přesvědčení, že spletení pupeční šňůry kolem krku se děje, protože žena během těhotenství se musela vypořádat s nitěmi: svázané uzly, šité nebo pletené. Věříme, že toto populární znamení, mnoho nastávajících matek odmítá připravit věno pro své děti. Samozřejmě neexistuje a nemůže být. Právě naopak - vyšívání má uklidňující účinek a v žádném případě nemůže vyvolat zapletení pupeční šňůry. Příčinou tohoto jevu je chronická hypoxie plodu, která může být způsobena těhotným životním stylem (vzácné procházky, nízká fyzická aktivita) a různými patologiemi (anémie z nedostatku železa). Další příčinou zapletení a uzlů pupečníkové šňůry, které mohou být ještě nebezpečnější, je velmi dlouhá pupeční šňůra. Může to být až metr dlouhý. Podle pozorování lékařů se častěji vyskytuje dlouhá pupeční šňůra u žen, jejichž matky a babičky měly tuto funkci také.

Jaké je nebezpečí propletení pupeční šňůry plodu? Tato diagnóza se často provádí při druhém plánovaném ultrazvukovém vyšetření (po 20–22 týdnech). V tuto chvíli si nemůžete dělat starosti, dítě je stále relativně malé a může být několikrát denně zraněno a odvíjeno. Další věc je, pokud je diagnóza provedena dvojitým šňůrem (trojitým, vícenásobným) kolem krku po 32 týdnech těhotenství. V tomto případě je žena pozorněji sledována. Kromě standardního ultrazvuku se provádí dopplerografie a / nebo CTG. Pokud se vyskytnou známky akutní hypoxie plodu (žena může pociťovat prudký nárůst nebo naopak pokles fetální aktivity), vyšetření také diagnostikuje patologické změny srdeční frekvence a provede se císařský řez. Ale zpravidla jediné zamotání krku s pupeční šňůrou nepřináší žádné problémy. A samozřejmě neslouží jako důvod pro operativní doručení.

Během těhotenství a vícenásobného zapletení krku s pupečníkovou šňůrou obvykle není nebezpečné, protože plod uvnitř lehce nevdechuje, a proto kyslík vstupuje do těla krví. Problémy mohou nastat pouze s velmi těsným zapletením, protože mohou narušovat normální přísun krve do těla. Kromě toho jsou uzlové pupeční šňůry nebezpečné. Mohou být pravdivé a nepravdivé. Křečové žíly na něm jsou často považovány za uzliny pupeční šňůry pro ultrazvuk. Toto jsou falešné uzly, které nepředstavují nebezpečí. Přesně, který uzel se koná - nepravdivý nebo pravdivý, se zjistí pouze při narození dítěte. A tady, stejně jako v případě zapletení pupeční šňůry, hodně záleží na zkušenostech, činnostech porodní asistentky a lékaře, který rodí. Zaprvé, s takovými patologiemi není možné uměle stimulovat kontrakce. Za druhé, v úkolu medu. pracovníci zahrnují zrychlení druhé doby práce (období vyhnanství). Ve většině případů se provádí epiziotomie. Během porodu lékař a porodní asistentka velmi pečlivě monitorují srdeční činnost plodu pomocí porodního stetoskopu a (nebo) kardiotocografie (CTG). V případě problémů v první fázi porodu se provádí nouzový císařský řez. Pokud je děložní čípek plně otevřený, existují pokusy, ale slabé, dítě je vytaženo kleštěmi nebo se uchýlí k jiným porodním trikům, aby ho co nejdříve přivedlo na světlo. Úkolem porodní asistentky je přesně odstranit smyčky v době narození dítěte, pokud je zaznamenáno zapletení pupeční šňůry kolem krku.

Takové patologie bezpochyby vyžadují zvýšenou pozornost gynekologů a velmi budoucí matky k jejímu vlastnímu stavu a motorické aktivitě dítěte. Ale ve většině případů to všechno bezpečně končí narozením zdravého dítěte. Přestože jsou obtížné situace, kdy je vyžadován profesionální lékařský přístup. Nikdy není škodlivé hrát bezpečně a konzultovat s několika specialisty.

Prevence různých patologií pupečníkové šňůry je pravidelné provádění testů (a zejména krevní test - pro včasné zjištění anémie s nedostatkem železa a zahájení užívání léků, které nahradí nedostatek železa v těle), a to na základě všech přiměřených doporučení lékaře. Doporučuje se správný životní styl - každodenní procházky na čerstvém vzduchu s dobrým zdravím a menší starostí. Snažte se s nikým nehádat, být v zajímavém postavení, ne dívat se na dramata, thrillery, hrůzy v televizi, protože s jakoukoli úzkostí v těle se vytváří hormon adrenalin, který vstupuje do těla přes krevní oběh a má na něj vzrušující účinek: dítě stoupá fyzickou aktivitu a může se zaplétat do pupeční šňůry.

Dodržováním těchto doporučení minimalizujete riziko získání této patologie.

Omotejte pupeční šňůru kolem krku 1 nebo vícekrát

Když po příštím ultrazvuku uslyší nastávající matky diagnózu „propletení krku pupeční šňůrou“, jsou velmi vyděšené. Vidí hrozný obraz: nenarozené dítě dusí smyčkou, kterou pro něj stala pupeční šňůra. Ale nebojte se. Dítě v lůně ještě nedýchá, nemůže se proto zadusit. Ze skutečnosti, že pupeční šňůra omotaná kolem krku, se nic špatného nestane. Koneckonců, dítě bude skrz to přijímat všechny potřebné živiny.

Přestože tento jev nepředstavuje přímé nebezpečí pro zdraví dítěte, bude pro každou nastávající matku užitečné dozvědět se o příčinách a důsledcích propletení pupečníkové šňůry plodu. Dozvíte se o tom z tohoto článku..

Co je to pupeční šňůra??

Abyste správně pochopili podstatu problému, musíte nejprve pochopit, co je pupeční šňůra.

Jedná se o speciální kabel, který spojuje organismy matky a dítěte. Tímto způsobem dostane plod potřebnou výživu.

Tvorba pupeční šňůry začíná ve 3. týdnu těhotenství. Skládá se z pojivové tkáně, pupeční žíly a dvojice tepen. Uvnitř pupeční šňůry jsou cévy stočeny do spirály.

Žíla v pupeční šňůře slouží k zásobování mateřské arteriální krve bohaté na kyslík a živiny do těla dítěte. Naopak, tepny se odvádějí od krve plodu metabolickými produkty.

Pupeční šňůra je dočasným orgánem. Plod to potřebuje pouze do narození. Poté, co se dítě narodí, se pupeční šňůra zlikviduje: lékaři ji odříznou.

V normálním stavu má délku 40 až 60 cm. Pokud délka pupeční šňůry přesahuje 70 cm, pak vznikají podmínky pro propletení pupeční šňůry plodu.

Příčiny patologie

Navzdory vývoji medicíny a široké dostupnosti lékařských informací je v moderní společnosti stále mnoho pověr spojených s propletením krku plodu pupeční šňůrou. Například, někteří "odborníci" stále doporučují těhotným ženám, aby se nezabývaly pletením a tkáním, aby odmítly zvednout ruce v posledních fázích těhotenství. To údajně může přispět k propletení krku plodu pupeční šňůrou. To je samozřejmě naprostý nesmysl..

Proč k zamotání dochází? Tato nitroděložní patologie se může vyvíjet pod vlivem následujících faktorů:

 • Vzrušení centrálního nervového systému matky. To se může stát, když je žena nervózní nebo když konzumuje produkty, které vzrušují centrální nervový systém: čokoláda, nádobí s přebytkem česneku, káva, kakao.
 • Nedostatek kyslíku v krvi plodu. Hypoxie nutí dítě k pohybu. Tímto pohybem se pupeční šňůra posune a může se ovinout kolem krku. Pokud je pupeční šňůra krátká, situace se zhorší. Ženy by měly být citlivé na chování dítěte v žaludku. Pokud je příliš mobilní, je to příležitost navštívit lékaře.
 • Polyhydramnios. Při nadbytku vody má plod dostatek volného prostoru pro pohyb uvnitř dělohy, během kterého se vyvíjí patologie. U polyhydramidů je obvykle detekováno zapletení pupečníkové šňůry po dobu 32 týdnů. Je pozoruhodné, že v době narození se patologie nemusí stát: plod se rozštípne sám.
 • Nadměrná délka pupeční šňůry. Většina odborníků je přesvědčena, že tento faktor je zděděn..
 • Krátká pupeční šňůra.

Druhy patologie

Existuje následující klasifikace zapletení krku plodu:

 • Těsný. Toto zapletení je charakteristické krátkou pupeční šňůrou.
 • Bez těsnosti. Toto zapletení je charakteristické pro dlouhou pupeční šňůru..
 • Jednou. Jedna smyčka.
 • Dvojnásobek. Dvě smyčky.
 • Třikrát. Tři nebo více smyček.
 • Izolovaný. Pupeční šňůra se ovine pouze jednou částí těla. Například krk.
 • Kombinovaný. Zapletení ovlivňuje několik částí těla.

Zapletení jednoho kabelu

Nejméně 20% žen zažije zapletení pupeční šňůry kolem krku 1krát. Lékaři dokonce nepovažují takový jev za patologii, protože jediná smyčka nemůže způsobit hypoxii plodu.

Jediné zapletení šňůry ve 32 týdnech není důvodem paniky. Porodníci věří, že dítě se bude moci narodit samo.

Můžete začít dělat starosti, pokud lékaři zjistí zapletení šňůry po 33 týdnech těhotenství. Zpravidla dítě před porodem smyčku nezávisle odstraní. Pokud se však jedná o kombinované zapletení ovlivňující jiné části těla, může být smyčka příliš těsná. V tomto případě to plod nebude schopen zbavit, což může během porodu způsobit určité potíže..

Zapletení dvojitého kabelu

Ve velké většině případů se taková patologie také nepovažuje za nebezpečnou. Zvláště pokud je detekována před 37 týdny. Po uplynutí této doby je pravděpodobnost, že se plod dokáže spletence zbavit, velmi malá.

Dvojité propletení pupeční šňůry kolem krku plodu může poněkud komplikovat přirozené narození. Ale i tehdy, pouze pokud porodník nebyl dříve informován o přítomnosti patologie. Pokud lékař přesně ví, jak smyčky orgánu leží, porod prochází bezpečně. V každém případě, je-li u ženy při porodu zjištěno dvojité zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu, je připraveno vše potřebné pro císařský řez. Nejmenší odchylka ve zdraví dítěte nebo matky a lékaři operují.

Trojnásobné zapletení šňůry

Tento typ patologie je mnohem méně běžný. To může být považováno za neškodné pouze tehdy, není-li spletení těsné. Proto jsou ženy s trojnásobným zapletením zkontrolovány se zvláštní pozorností. Zároveň jsou povinni podstoupit dopplerografii a CTG.

Navzdory skutečnosti, že lékaři sami věří, že zamotání trojitého kabelu je bezpečné, stále neriskují a po 37 týdnech těhotenství dávají přednost stimulaci narození. Současně, pokud se děložní čípek neotevře dostatečně široký, lékaři provedou císařský řez.

Neměli bychom si myslet, že trojité zapletení je absolutní indikací pro chirurgický zákrok. Pro císařský řez jsou nutné další důvody:

 • Ovoce je příliš těžké.
 • Příčná poloha dítěte v děloze.
 • Úzké umyvadlo.
 • Hypertonické onemocnění.

Patologická diagnostika

Jak vidíte, zapletení krku plodu do pupeční šňůry nepředstavuje přímé ohrožení života dítěte. Vždy je však lepší hrát bezpečně a být připraven na jakýkoli vývoj událostí. Porodníci proto pravidelně vyšetřují těhotné ženy po 32 týdnech těhotenství. K diagnostice patologie se uchylují k následujícím metodám:

 • Ultrazvuk Taková studie odlišuje skutečné zapletení od falešných. To znamená, že lékař dostane možnost zjistit, zda je pupeční šňůra ovinuta kolem krku plodu, nebo je prostě proti němu přitahována..
 • Dopplerometrie. Jedná se o speciální typ ultrazvuku, který vám umožní vyhodnotit rychlost průtoku krve a naplnění placentárních cév.
 • Kardiotocografie. Tato výzkumná metoda vám umožňuje vyhodnotit stav srdce a krevních cév plodu..

Použití těchto metod umožňuje lékařům zajistit bezpečný porod, když je propleten pupeční šňůrou.

Efekty

Lékaři se nejčastěji musí vypořádat s pevným a jediným zapletením. V tomto případě nehrozí ohrožení zdraví plodu. Žena docela úspěšně porodila sama.

Nebezpečí vzniká, když je spletení těsné a mnohonásobné. V důsledku hypoxie existuje přímé ohrožení zdraví plodu. Lékaři okamžitě varují ženu před porodem o možném nebezpečí:

 • Kyslíkové hladovění dítěte během průchodu porodním kanálem.
 • Úzký průsvit cév, které živí plod.
 • Problémy s fetálním oběhem.
 • Hypoxie.
 • Srdeční zástava.
 • Zlomení placenty.

Jak bylo uvedeno výše, lékaři se snaží riskovat a po 37 týdnech těhotenství provést císařský řez. Také se uchýlí k této operaci, pokud se situace z jakéhokoli důvodu stane kritickou..

Prevence zamotání

Nastávající matka může minimalizovat rizika rozvoje patologie. K tomu musí udělat následující:

 • Starat méně.
 • Pěšky více.
 • Zapsat se do bazénu. Plavání dobře uvolňuje stres.
 • Pravidelně sledujte lékaře a dodržujte všechna jeho doporučení..
 • Naučte se správně dýchat. Lékař ukáže správné dýchací cvičení.

Ve většině případů jsou tato opatření dostačující k tomu, aby se zabránilo ovinutí šňůry kolem krku dítěte..

Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu - jaké je riziko pro dítě

Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu, detekované ultrazvukem, děsí těhotnou ženu, která začíná představovat hrozné obrázky uškrcení, což pro dítě znamená smutný výsledek. Ale nebojte se - podobný problém se vyskytuje u každé třetí těhotné ženy ve 3. trimestru: délka pupeční šňůry je dostačující pro opakované zapletení a při porodu porodní asistentka po narození hlavy uvolní krk a pomůže dítěti narodit se.

Dokonce i vícenásobné zapletení není pro dítě vždy nebezpečnou situací

Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu - jaké jsou příčiny

V typických případech není délka pupeční šňůry spojující vaskulární systém matky a dítěte větší než 55 cm. Na pozadí následujících hlavních faktorů dochází k jedinému zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu.

 • zvětšení délky kabelu (60-70 cm);
 • přítomnost dostatečného prostoru uvnitř dělohy pro otáčení dítěte, ke kterému dochází u polyhydramnios;
 • chronická cévní nedostatečnost (nedostatek krevního toku a živin způsobuje, že se dítě aktivně pohybuje);
 • náhodné vytvoření podmínek pro vytvoření pupeční šňůry.

Velmi zřídka se problém vyskytuje u krátké pupeční šňůry (méně než 50 cm).

Možnosti bydlení

Obvykle dítě nedobrovolně navine pupeční šňůru na sebe. Jsou možné následující možnosti:

 • jedna smyčka pupeční šňůry volně ležící v krku;
 • přítomnost dvou smyček (dvojitá);
 • ultrazvukové zobrazování více než 2 pupeční smyčky.

Kromě toho se pupeční šňůra může ovinout kolem kmene plodu nebo končetin. Je to docela situace, kdy je dítě v děloze nezávisle uvolněno z pupeční šňůry. Je třeba se obávat následujících situací:

 • opakované zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu s detekcí ultrazvukových příznaků FPI (nedostatek kyslíku);
 • těsné utažení smyček, bránící pohybu plodu během porodu;
 • krátká pupeční šňůra.

Změny odhalené ultrazvukem nejsou vůbec důvodem vzrušení, ale důvodem pečlivého posouzení stavu dítěte po celou zbývající dobu těhotenství..

Díky trojrozměrnému ultrazvuku je smyčka pupeční šňůry na krku dítěte dobře vizualizována.

Jaké je riziko pro dítě

Po 28 týdnech je kromě ultrazvukového skenování s dopplerometrií a kardiotocografií (CTG) nutné sledovat pohyby dítěte. Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu představuje následující rizika:

 • feto-placentární problémy (cévní nedostatek výživy a kyslíku);
 • podvýživa (nízká hmotnost);
 • porod v předstihu;
 • nemožnost nezávislého porodu s nouzovým císařským řezem.

Takové situace se zřídkakdy vyskytují, proto stojí za to poslouchat názor lékaře, nebát se jediné nezatížené možnosti zapletení a řídit se pokyny lékaře.

Co dělat

Všechny ženy po 28 týdnech by měly být považovány za pohyby plodu. Jednoduchý a cenově dostupný test vám umožní včas si všimnout problémů s dítětem, které ukazuje matce nitroděložní situaci pohybem: když je vše v pořádku, bude se dítě pohybovat 10krát nebo více do 12 hodin. Mimořádně nepříjemná situace, pokud dítě:

 • příliš aktivní (opakované, chaotické a nepřetržité pohyby);
 • neaktivní (méně než 10 otřesů nebo pohybů za 12 hodin).

Hyperaktivita a hypoaktivita dítěte je příležitostí pro naléhavou lékařskou pomoc. Během přirozeného porodu jsou pupeční šňůry odstraněny z krku a další dodávací proces probíhá bez problémů. Pokud není možné porodit samostatně, provede lékař císařský řez.

Ve většině případů jediné zamotání pupeční šňůry kolem krku plodu neohrožuje dítě, takže musíte spočítat pohyby a klidně nosit požadované dítě až do okamžiku přirozeného porodu..

Pupeční šňůra kolem krku plodu

Každá těhotná žena zažívá nepříjemné pocity během období nošení dítěte, obává se, že nedochází k odchylkám od normálního vývoje dítěte a bojuje s nemocemi. A bezpochyby všechny nastávající matky slyšely o možném zapletení dítěte do pupeční šňůry. Proč se to děje a lze tomu zabránit? Jaké metody identifikují tuto patologii u žen? Co ohrožuje zapletení matky a dítěte? Pojďme to pochopit.

Co je to pupeční šňůra?

Abyste pochopili podstatu tohoto patologického jevu během těhotenství, musíte znát fyziologii a anatomii. Asi 14. týdnem těhotenství se konečně vytvoří placenta a pupeční šňůra. Tyto dva orgány vykonávají metabolické funkce mezi matkou a dítětem. Spojují nejbližší příbuzné do jediného celku. Po narození a odříznutí pupeční šňůry začíná dítě žít samostatně, pouze jeho pupek připomíná komunikaci s jeho matkou.

Pupeční šňůra je dlouhá šňůra. Skládá se z pojivové tkáně, uprostřed níž je jedna pupeční žíla a dvě tepny. Obvykle je délka pupeční šňůry od 40 do 60 cm a tloušťka je až 2 cm. Bylo vědecky prokázáno, že těhotná žena je s dítětem spojena pupeční šňůrou, pokud je její mateřská šňůra. To znamená, že existuje genetická predispozice k délce pupeční šňůry. Je tedy docela možné, že dlouhá pupeční šňůra (více než 70 cm) jako rizikový faktor je dědičným jevem.

Proč je zapletení dítěte do pupeční šňůry

Mezi nastávajícími matkami existuje mnoho mýtů o důvodech propletení pupeční šňůry plodu. Jednou z nich je to, že během těhotenství ženy pletly nebo šily, což vedlo k zapletení pupeční šňůry dítěte. Toto znamení vzniklo už dávno, dokonce v době narození porodních asistentek. Potom často umíraly děti kolem krku s pupeční šňůrou. Důvodem byl nedostatek nezbytných zkušeností porodních asistentek. Vinou za smrt dětí však nebyli porodní asistentky, ale samozřejmě jejich matky, které se zabývaly vyšíváním. Ve skutečnosti je šití, vyšívání, pletení úžasnými způsoby, jak uklidnit nervy budoucí matky a příležitost připravit věno pro vaše dítě vlastníma rukama. A přestože se tento důvod propletení dítěte pupečníkovou šňůrou nazývá mýtus, v neděli a církevních svátcích stále ještě nemusíte pletat a šít těhotnou ženu..

Dalším běžným mýtem je zvedání rukou těhotnou ženou, to znamená, zavěšení oblečení, záclony. Údajně zvednuté paže přispívají k propletení pupeční šňůry dítěte. Ale ve skutečnosti by budoucí matky měly vědět, že to není pravda, a zvedání zbraní je pro vašeho budoucího syna nebo dceru bezpečné.

V dnešní době lékaři nazývají některé z nejčastějších příčin propletení pupeční šňůry dítěte. Toto je nedostatek kyslíku nebo hypoxie plodu plodu; časté stresy jeho matky; pupeční šňůra a polyhydramnie příliš dlouhé.

Pokud je délka pupeční šňůry větší než 70 cm, může to způsobit smyčku kolem krku nenarozeného dítěte. Tato délka je s největší pravděpodobností dědičným faktorem. Polyhydramnios vytváří velké pole pro pohyby, aktivitu, výsledkem je riziko propletení pupeční šňůry. Pokud jde o nedostatek kyslíku, může to také vést k nadměrné aktivitě dítěte, které je nepohodlné, nemocné, a tak hledá příležitost, jak si pomoci. Ale bohužel neúspěšně se dostal do smyčky z pupeční šňůry.

Je třeba poznamenat, že dítě může být zapleteno do pupeční šňůry a on sám se z toho může dostat. To znamená, že k „rozmotání“ smyčky pupeční šňůry není často třeba nic dělat. To je důvod, proč by se nastávající matky neměly okamžitě bát a starat se o problém.

Zapletení pupeční šňůry - jak nebezpečné je porušení

Zapletení pupeční šňůry řádným řízením těhotenství nepředstavuje ohrožení života dítěte, zejména matky. Toto je běžný případ. Je důležité, aby těhotná žena poslouchala dítě a dodržovala doporučení lékaře.

Co je to patologie?

Pupeční šňůra je spojovacím orgánem plodu s placentou. Krev jím prochází a prospěšné látky jsou dodávány z matky na dítě. Její vznik připadá na 11. den těhotenství.

Je 40-70 cm dlouhý, až 2 cm silný, spojovací lano je natolik ohebné, že se může při porodu natahovat, stahovat a kroucovat. To se děje bez velkého poškození plodu..

V raných stádiích to nemá na dítě negativní důsledky, protože existuje možnost, která je jak zmatená, tak rozpadlá. Již blíže k porodu můžete říci přesnější předpověď.

Klasifikace

Při diagnostice poruchy v raných stádiích se stává, že se dítě samostatně rozepne. Pokud ale situace ve vývoji dítěte dále přetrvává, vyžaduje patologie sledování lékařem.

V závislosti na počtu smyček rozlišují:

 • jediné zamotání šňůry kolem krku plodu nebo jiných částí;
 • více (dvě smyčky nebo více).

Lékaři během vyšetření určují pevné nebo nepříliš těsné zapletení. Pokud se dítě v několika zatáčkách likvidovalo, existují různé možnosti:

 • když jsou smyčky umístěny kolem jedné části těla (izolované);
 • jsou v různých částech, například na krku, na paži nebo noze (kombinované).

U většiny těhotných žen existuje pevné těsné zapletení.

Příčiny

Patologie se může objevit v různých obdobích těhotenství. Důvody propletení pupeční šňůry:

 • velmi dlouhý, více než 70 cm (délka, nezávislá na vnějších faktorech, určená na genetické úrovni);
 • silná aktivita dítěte (hypoxie to ovlivňuje, silná aktivita dítěte);
 • polyhydramnios.

Čím delší je pupeční šňůra, tím je pravděpodobnější, že se dítě zamotá do několika smyček.

Zapletení může ovlivnit mnoho faktorů. Mohou zahrnovat špatné návyky (kouření, alkohol), stres, špatná výživa nebo nedostatek vitamínů. Riziko zamotání se také zvyšuje s nedostatkem železa..

Příznaky

Je důležité naslouchat otřesům dítěte. Pokud jsou příliš časté (více než 10 pohybů za den) nebo zřídka (méně než 6 za den), jedná se o poplach. Během období těhotenství může matka určit životní cyklus dítěte („modřín“, „sýček“).

Pokud dítě zažívá hypoxii, povahu svého chování, rytmus se může změnit.

Snížený průtok krve, ovlivňuje pohyb. Šoky se stávají vzácnější, pocit, že dítě šetří energii.

Při akutní hypoxii se dítě spěchá a aktivně se otočí. Všechno vypadá, jako by v něm panika. Po aktivním míchání se pohyby mohou náhle zastavit.

K druhé fázi akutní hypoxie dochází, když dítě samo o sobě nemohlo odstranit zárodky. V každém případě byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké je nebezpečí

Mnoho těhotných žen slyší, že dítě má zapletení pupeční šňůry, a začnou si dělat starosti s tím, co je nebezpečné. Protože dítě dýchá v lůně, aniž by používalo plíce, neexistuje žádný zvláštní důvod pro vzrušení..

Pokud však dojde k sevření životně důležitých cév, existuje riziko nedostatku živin a kyslíku. Dítě nebude schopno plně přijmout vše potřebné.

Důsledky propletení pupeční šňůry kolem krku pro dítě mohou být ještě zhoršeny skutečností, že příliš těsný stav vede k zmrazení plodu. Pravděpodobnost přerušení placenty také roste..

Úzké zapletení pupeční šňůry zvyšuje riziko rozdrcení cévek, což má za následek zadušení. Pro matku taková patologie nepřináší žádná jiná rizika než psychologická.

Kdy a ke kterému lékaři

Celý těhotenský proces je řízen porodníkem-gynekologem. V případě patologie doporučuje další vyšetření..

Specialista předepíše léčbu pro zlepšení průběhu těhotenství. V případě potřeby můžete po dobu 36–37 týdnů kontaktovat nemocnici.

Diagnostika

Přesnější diagnostika se provádí po ultrazvukovém vyšetření. Provádí se od 14 týdnů, kdy se vytvořila pupeční šňůra a placenta. Během screeningu je detekována přítomnost smyček na těle, počet otočení a umístění.

Lékaři vám také mohou doporučit dopplerometrii (vyšetření průtoku krve v placentě), což umožňuje posoudit stav plodu. V některých případech se provádí Dopplerovo mapování, které vám umožní studovat pohyb krve cévami.

Během těhotenství může být předepsána několikrát. Diagnóza umožňuje prognózu a akční plán pro porod.

Léčba

Neexistují žádné léčebné metody, které by snížily patologii nebo napravily situaci. Ve zvláštních případech jsou však předepisovány léky, které zvyšují průtok krve děložním placentem, vitamíny.

S problémem byste měli pravidelně navštívit gynekologa provádějícího těhotenství. V případě potřeby proveďte doporučené vyšetření..

Pokud je patologie detekována v 1. a 2. trimestru, provádí se kardiotocografické (studium pohybu dítěte a stav placenty) jako prevence hypoxie. Tento postup lze provádět každé 3-4 dny.

S projevy akutní hypoxie je těhotná žena hospitalizována.

Prognózy a prevence

Jako preventivní opatření se používají speciální procedury pohybové terapie. Doporučuje je pouze lékař..

Je užitečné provádět dechová cvičení, nasycení těla kyslíkem, chůze na čerstvém vzduchu. Pokud diagnostikujete anémii s nedostatkem železa v čase a provedete léčbu, rizika se sníží.

Je důležité odstranit stres a úzkost. Žena by neměla prožívat emoce, které produkují adrenalin. Protože to vše přispívá k narušení toku děložního placentu.

S jedním nebo dvěma pevně zapletenými vazbami jsou možné nezávislé fyziologické porody. Během narození dítěte porodní asistentka uvolňuje panty, takže není napětí.

S pevným a opakovaným zapletením pupeční šňůry kolem krku se lékaři uchýlili k císařskému řezu. Pokud bylo po dobu 37 týdnů zaznamenáno zhoršení stavu plodu, lékaři se v tuto chvíli rozhodnou provést chirurgický řez.

Pokud je u dítěte ve dvou částech porodu (když se hlava objeví v pánevním dně), nedostatek kyslíku, proveďte malé řezy v perineu měkkých tkání. Takové akce zlepšují průchod dítěte a urychlují narození.

Pokud se dítě točí do pupeční šňůry, ne vždy se to změní v ohrožení života. Pro sledování tohoto procesu byly vyvinuty metody..

Nejdůležitější věcí, kterou může těhotná žena udělat, je zůstat na čerstvém vzduchu, zůstat v klidu, vyživovat se pozitivními emocemi.

8 otázek o zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupečníku je diagnóza, která děsí mnoho žen, které očekávají dítě. Stojí za to se tolik bát a jak se chovat, aby se snížila možná rizika?

Julia Chernysheva
Porodník-gynekolog, Moskva

Otázka 1. Jak často je zapletení pupeční šňůry?

Tento stav, detekovaný ultrazvukem, je diagnostikován u každé třetí těhotné ženy. Pokud se zapletení stalo známým v raných stádiích, není důvod k nepokojům. V této době je plod stále velmi malý, má spoustu prostoru pro aktivní pohyby. Plave, otočí se. A někdy několikrát týdně, nejprve se dostane do smyčky z pupeční šňůry, a pak stejně snadno uvolní z této smyčky. Měla by být přijata opatření, je-li shlukování zjištěno blíže k porodu, když dítě již zaujalo své konečné postavení před narozením.

Otázka 2. Proč se kabel zaplétá??

Pupeční šňůra je speciální orgán, který spojuje placentu s plodem. Tvorba pupeční šňůry začíná za 11 týdnů. V době narození dosahuje jeho tloušťka 2 cm: v tuto chvíli se skládá ze dvou tepen a jedné žíly. Cévy přenášejí na placentu fetální krev nasycenou oxidem uhličitým a metabolickými produkty. A skrze žíly vstupuje do dítěte krev obohacená kyslíkem a živinami. Nádoby pupeční šňůry jsou obklopeny speciální látkou - kardonovým želé. Tato želé podobná látka je chrání před vymačkáním..

Obvykle je délka pupeční šňůry od 40 do 70 centimetrů. Pokud je delší, pak se v pozdějších fázích těhotenství mohou tvořit pupeční šňůry, do kterých může spadnout hlava, klika, noha dítěte nebo jeho tělo. Velikost pupeční šňůry nezávisí na vnějších podmínkách nebo životním stylu ženy. To je dědičný faktor..

Dalším faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost zachycení, jsou polyhydramnie. Ve velkém objemu plodové vody plod dále pokračuje v aktivním pohybu v pozdějších stádiích. Polyhydramnios je komplikací těhotenství. Chcete-li zjistit jeho příčiny, musíte se poradit s gynekologem.

Některá miminka, dokonce i v děloze, se chovají aktivněji než ostatní, což zvyšuje riziko zapletení šňůry. Mobilita je často spojena s osobnostními rysy dítěte, které se projevují již před porodem. Stává se však, že je způsobena chronickou hypoxií (hladovění plodu kyslíkem). Když není dostatek kyslíku, plod se začne bát. Stresový hormon kortizol je produkován v jeho těle. Srdce se začne stahovat častěji, aby nasycilo celé tělo malým množstvím kyslíku. Na tomto pozadí se zvyšuje motorická aktivita a v důsledku toho i riziko zapletení šňůry.

Jedním z hlavních důvodů nedostatečného přísunu kyslíku plodu je těhotné kouření. Pod vlivem nikotinu jsou cévy úzké, narušuje se normální krevní oběh. To se děje nejen v matčině těle, ale i ve plodu, protože nikotin snadno prochází placentární bariérou. Kouření zvyšuje riziko mnoha komplikací, fetální hypoxie je jen jednou z nich..

Hypoxie je často vyvolána nesprávným životním stylem nastávající matky, porušením režimu, nedostatkem pohybu. Aby dítě mělo dostatek kyslíku, měla by ho žena dostat v dostatečném množství sama. Místnost je nutné ventilovat, chodit na čerstvý vzduch, pohybovat se. Samozřejmě nemluvíme o vážné fyzické námaze, ale speciální cvičení, plavání a chůze tichým tempem prospějí pouze.

Hypoxie může nastat kvůli nervozitě nastávající matky. Když se žena bojí, do její krve se uvolňují stresové hormony: adrenalin a kortizol. Prochází placentární bariérou a vstupují do plodu, v důsledku toho se dítě začne pohybovat více, než se očekávalo.

Fetoplacentální nedostatečnost může také způsobit hypoxii. Vyvolává hypertenzi, krevní onemocnění, včetně trombofilii, jakož i cukrovku a onemocnění ledvin. Nebezpečné jsou i preeclampsie (gestóza) a intrauterinní infekce..

Otázka 3. Jaké jsou spletence?

Nejobvyklejším a nejbezpečnějším případem je jediné, nezatažené spletení. I když se stane, že pupeční šňůra netvoří jednu, ale dvě nebo dokonce tři smyčky kolem plodu. Aby bylo možné přesně zjistit, s jakým druhem zapletení se musíte v každém případě vypořádat, nestačí jeden ultrazvuk. Žena má předepsané barevné dopplerovské mapování (nezaměňujte ji s dopplerometrií). Tato technika umožňuje sledovat směr toku krve ve velkých cévách a z těchto údajů přesně určit, kolik smyček tvoří pupeční šňůru. V některých případech je také nutné trojrozměrné ultrazvukové vyšetření..

Otázka 4. Může plod udusit, pokud pupeční šňůra obklopuje krk dítěte?

Plod se nemůže dusit ani během nitroděložního vývoje ani při porodu. Plíce začnou fungovat až poté, co se dítě narodí a jeho ústa jsou uvolněna z hlenu. Až do tohoto okamžiku nejsou dýchací cesty zapojeny do poskytování kyslíku pro dítě. Proto není tak důležité, zda je pupeční šňůra ovinuta kolem krku, kliky, nohy nebo trupu. Stav samotné pupeční šňůry je důležitý. To je přes ni to jak během vývoje plodu, tak během porodu plod přijímá kyslík a živiny. Dokud nebude narušen průtok krve v pupeční šňůře, dítě netrpí, i když je jeho krk zkroutený. Podmínka je nebezpečná, když se zužuje její lumen v důsledku napětí nebo sevření pupeční šňůry. V tomto případě plod postrádá kyslík - hypoxii.

Otázka 5. Ovlivňuje pletení vývoj plodu?

Abychom pochopili, zda existuje hrozba, je předepsána kardiotocografie (CTG). Během této studie se pomocí ultrazvukové sondy detekuje srdeční rytmus plodu, jeho pohyb i kontrakce dělohy. Studie se provádí pro všechny nastávající matky od 33 týdnů těhotenství. Pokud během srdečních pohybů klesá počet srdečních kontrakcí, pak existuje nebezpečí pro zdraví dítěte. V tomto případě je také provedena ultrazvuková dopplerometrie. Umožňuje posoudit povahu a rychlost průtoku krve v cévách placenty a pupeční šňůry: pokud jsou tyto ukazatele normální, je vše v pořádku a těhotná žena potřebuje pouze přesně provést všechna lékařská opatření. Při propletení se obvykle předepisuje dynamické pozorování. To je nezbytné k včasnému podezření na porušení stavu dítěte a k přijetí nezbytných opatření co nejdříve. Studie mohou být prováděny každé 4 až 7 dní, nebo možná denně: vše záleží na stavu plodu. Pokud je vyžadováno denní sledování, je obvykle ženě nabídnuta ležet na oddělení patologie těhotenství.

Pokud dopplerometrie vykazuje abnormality, znamená to, že dítě již zažívá hypoxii. Tento stav je akutní a chronický. Akutní hypoxie je známkou nouzového porodu. Jednoduše řečeno, dítě musí být naléhavě zachráněno. Ale to je stále vzácnost. Častější je chronická hypoxie. Nedostatečný přísun kyslíku může vést ke změně metabolických procesů, k narušení nitroděložního vývoje a ke snížení adaptačních schopností novorozence. Nervový systém je zvláště citlivý na hypoxii. Čím déle plod zažívá nedostatek kyslíku, tím výraznější mohou být všechny tyto komplikace. Abychom eliminovali nežádoucí účinky, mohou lékaři předepsat ženě léky, které podporují utero-placentární cirkulaci. Obvykle se také doporučují k prevenci hypoxie..

Otázka 6. Existují způsoby, jak odhalit spletení pupeční šňůry v lůně?

Žádné lékařské manipulace k osvobození plodu od smyčky nepomohou. A pokud někteří „léčitelé“ slibují, že to budou dělat s některými „lidovými“ metodami neznámými pro medicínu, neměli byste jim věřit. Takové metody neexistují. Lékař může předepsat cvičení spojená se změnou polohy těla těhotné ženy, například „Kitty“. Ve výchozí poloze musíte stát na všech čtyřech s podporou dlaní a kolen. Držte hlavu rovně. Zhluboka se nadechněte, nakloňte hlavu dolů a ohněte záda. Pomalu se vraťte do výchozí polohy. Nezadržuj dech. Rovněž jmenují známý „kolo“. Těhotné ženy to musí dělat klidným tempem. Stačí šest až devět „zatáček“. Další dobré cvičení se provádí proti zdi. Výchozí pozice: leží na zádech, paže podél těla, nohy ohnuté na kolenou. Zvedněte nohy a přitlačte je ke zdi. Poté, zatímco vdechujeme, pokračujeme v klidu, a roztáhneme nohy. Při výdechu se pomalu vraťte do výchozí polohy. Opakujte 4-5krát. Podstatou cvičení je, že se změnou polohy těla těhotné ženy se také může změnit poloha plodu a může se samostatně uvolnit ze smyčky. Ale stoprocentní výsledek je lepší nečekat od nich. A nebuďte naštvaní, když vyšlo najevo, že zvláštní poplatek nepomohl. Je mnohem lepší se uklidnit. Čím méně je nastávající matka nervózní, tím méně bude dítě mít strach. Riziko utažení smyčky se tak sníží.

Otázka 7. Je propletení pupeční šňůry označení císařského řezu?

Samotné, neuzavřené propletení pupeční šňůry samo o sobě se nejčastěji nestává indikací pro chirurgický výdej. V tomto případě však celé období porodu vyžaduje pečlivé sledování stavu dítěte. V případě akutní hypoxie se provádí nouzový císařský řez..

Během porodu je srdeční rytmus dítěte monitorován CTG plodu. To vám umožní pochopit, jak dítě reaguje na náhlé kontrakce dělohy. Ve druhé fázi porodu se zvyšuje riziko hypoxie. Srdce dítěte je proto posloucháno každé 3 minuty a po každém pokusu pomocí porodního stetoskopu - jinými slovy trubice. Pokud srdeční frekvence není normální, může lékař stimulovat zrychlení porodu. V některých případech se také používá epiziotomie - část perineum. Pokud se pupeční šňůra ovine kolem krku, porodník ji uvolní ze smyčky ihned po narození hlavy dítěte. V tuto chvíli se nemůžete tlačit. Lékař vás na to určitě upozorní..

Pokud je spletení těsné a pupeční šňůra je výrazně napnutá, bude taktika dodání odlišná. V tomto případě je riziko akutní hypoxie při přirozeném porodu velmi vysoké. Důvod je ten, že když dítě projde porodním kanálem, pupeční šňůra se táhne ještě více, lumen jejích cév se významně zužuje. Existuje další nebezpečí. Pupeční šňůra se díky smyčce zkracuje. Tato délka nemusí být dostatečná, aby umožnila plodu pohybovat se bez překážek porodním kanálem. Hrozí předčasné oddělení placenty. Normálně se po narození dítěte odděluje od stěny dělohy. Předčasné oddělení placenty je jednou z nejzávažnějších komplikací těhotenství a porodu. Pro dítě je to velmi nebezpečná podmínka, protože kyslík dostává placentou až do okamžiku, kdy začne dýchat sám. Aby se minimalizovalo riziko v případě těsného zapletení, je ženě obvykle nabízena plánovaná císařská řez.

Otázka 8. Je možné nějak předcházet zapletení pupeční šňůry?

Ukončení kouření (včetně pasivního kouření), správný režim dne a absence stresu pomohou zabránit hypoxii plodu, a proto sníží riziko zapletení šňůry. Nastávající matka musí co nejdříve zaregistrovat těhotenství ve zdravotnickém zařízení, včas podstoupit veškerá nezbytná vyšetření a řídit se doporučeními lékaře. Je obzvláště důležité být neustále sledován, pokud se v anamnéze vyskytují nemoci, které zvyšují riziko hypoxie..

Pokud se vytvoří uzel...

Mnoho nastávajících matek zajímá, zda je stav, ve kterém je pupeční šňůra svázána v uzlu, nebezpečný? Rozlišujte mezi pravdivými a falešnými uzly. To, co se během prvního ultrazvukového skenování zdálo být uzlem, se může ve skutečnosti ukázat jako křečové rozšíření jedné z cév nebo zkroucená část pupeční šňůry. V tom nehrozí zdraví dítěte. Pravý uzel je velmi vzácný. Vyskytuje se, pokud pupeční šňůra nejprve vytvořila smyčku a potom plod plout skrze tuto smyčku. Neexistují žádné způsoby, jak zabránit tvorbě pravého uzlu, protože ani žena ani lékař nemohou kontrolovat všechny pohyby plodu. Samotný uzel není nebezpečný, pokud není napnutý. Po dotažení mohou být pupeční šňůry stlačeny. To vede k narušení průtoku krve a následně k hypoxii u dítěte. K určení, zda je uzel hrozbou, lékař předepíše i dopplerometrii..

Nezvedejte ruce nahoru?

Mnoho žen, zejména starší generace, je stále přesvědčeno, že zapletení pramení ze skutečnosti, že těhotná žena zvedá ruce vysoko, například když zavěsí spodní prádlo nebo záclony. Z toho se plod údajně otočí a zaplete se do pupeční šňůry. To vše nemá nic společného s realitou. Ani jedna moderní studie nepotvrdila, že zvednutí rukou nějakému dítěti škodí. Tato pozice je zcela přirozená a nemůže vést k nežádoucím důsledkům..

Články O Neplodnosti