Hlavní Testy

Kolik týdnů těhotenství je nejlepší udělat první ultrazvuk: kolik po početí je nejlepší udělat a proč ne okamžitě

Článek zdůvodňuje načasování prvního ultrazvuku během těhotenství a také poskytuje informace o vlastnostech tohoto postupu a o výsledcích, které lze s jeho pomocí získat..

Kdy udělat první ultrazvuk během těhotenství: načasování a výsledky

Když se žena dozvěděla o těhotenství, nasměruje všechny myšlenky na drobný kus nového života v lůně.

Jak je tam? Je v pořádku? Ultrazvuk je běžná metoda včasné diagnostiky abnormalit během těhotenství..

Ale ne každý ví, proč a za jakých podmínek je nutné provést ultrazvukové vyšetření.

Proč ultrazvuk během těhotenství

Ultrazvukové výsledky pomáhají gynekologům sledovat stav embrya v děloze. Obraz na monitoru získaný pomocí ultrazvuku vám umožní odpovědět na mnoho otázek - od zjištění načasování početí a místa připojení placenty až po stanovení možných chromozomálních abnormalit v rané fázi.

Kdy je nejlepší udělat ultrazvuk po těhotenství je stanovena

Ultrazvuková diagnostická procedura musí být provedena již v prvním trimestru těhotenství. Zásada „čím dříve, tím lépe“ však zde neplatí. Je lepší počkat, až bude dítě o něco starší a na monitoru bude dobře vidět.

Musím to hned udělat

Nemusíte běžet do ultrazvukové diagnostické ordinace ihned poté, co žena viděla dva proužky na těhotenském testu. Indikace k tomu existují pouze v několika konkrétních případech, kdy je ohroženo zdraví matky a dítěte.

Například, pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství nebo riziko předčasného potratu (u pacientů s predispozicí k tomuto). Objev vajíčka plodu od okamžiku, kdy je vidět, je nesporným potvrzením skutečnosti, že těhotenství je.

Jaký týden je lepší udělat první ultrazvuk

V rámci prvního screeningu je ultrazvuk předepisován v období od 10 do 14 týdnů těhotenství (v průměru ve 12. týdnu). Dřívější nebo pozdější postup vám nedovolí opravit parametry, které jsou klíčové pro počáteční období těhotenství.

Kdo stanoví data pro první ultrazvuk

Těhotná gynekologka posílá těhotnou ženu do ultrazvukové diagnostiky zdarma na základě předem stanoveného gestačního věku a aktuálních symptomů.

Příprava na první ultrazvuk: je nutné mít plný močový měchýř?

Při transvaginálním vyšetření by se genitálie měly umýt v den zákroku a střeva přirozeně vyprázdnit. Abdominální postup zahrnuje předchozí stravu.

Kromě toho musí být močový měchýř v tomto případě plný. Zvýšení dělohy vám umožní přiblížit se k přístroji a zlepšit přesnost studie.

Co nemůžete jíst před studií

Ve stravě několik dní před břišním ultrazvukem by neměly existovat produkty, které přispívají ke zvýšené tvorbě plynu:

 • mléko a výrobky z něj;
 • květák a bílé zelí;
 • fazole, hrách;
 • luk;
 • ředkvičky, ředkvičky;
 • houby;
 • celozrnný chléb a vařené cereálie (kromě rýže);
 • jablka, hrušky;
 • hrozny
 • broskve;
 • Artyčok Jeruzaléma;
 • šťáva, perlivá voda.

V průběhu dalších screeningových testů (krevních testů) s ultrazvukem bude seznam dietních omezení rozšířen.

Jak probíhá ultrazvuk

Nastávající matka se do ordinace sonologa dostává nejčastěji jmenováním.

Ultrazvuková diagnostika může být provedena na klinice, která zahrnuje ženskou konzultaci, nebo ve specializovaném diagnostickém centru s moderním vybavením (například pokud existují zvláštní indikace).

Jak dlouho to trvá

Zkouška obvykle trvá až půl hodiny. Doba trvání procesu nezávisí pouze na kvalitě vybavení, ale také na zkušenostech diagnostika. Někdy je informace diktována jeho asistentem.

Jak utratit

První ultrazvukové vyšetření se obvykle provádí transvaginálně. Specialista vloží zařízení s kondomem do vagíny. Tato metoda samozřejmě může pro plaché ženy způsobit nepříjemné zážitky, ale pamatujte, že zdraví dítěte je prioritou. Obvyklá metoda výzkumu (břišní), když je zařízení řízeno břichem těhotné ženy, je v prvním trimestru méně účinná. Signály z malého plodu jsou „zaseknuty“ vrstvami dělohy a svalů.

Co se dívají

Během ultrazvuku lékař zapisuje indikátory indikující stav embrya a podmínky jeho vývoje. Vyjasní se počet embryí, přítomnost placenty a žloutkového vaku, změří se velikost dělohy a její přívěsky. Velikost plodu od vrcholu hlavy k kostrči, průměr břicha je pevný.

Kosti paží a nohou jsou měřeny, je stanovena jejich symetrie. Mezi vnitřními orgány jsou primárně vyšetřovány srdce, žaludek a mozek - jejich umístění a velikost. Klíčové ukazatele, které jsou markery trizomie (případy překročení počtu chromozomů) a další patologie:

 • velikost obojku;
 • vývoj nervové trubice, její uzavření;
 • zobrazení nosní kosti.

Doktor na závěr informuje o všech zjištěných odchylkách, například o krevních sraženinách nebo odlupování membrán. Některé z nich nejsou fatální a mohou být upraveny včas informujícími lékaři.

Dešifrování

Gynekolog je zodpovědný za dekódování výsledků ultrazvuku, ale v případě úzkosti a pochybností může těhotná žena nezávisle porovnat parametry uvedené v závěru s normativními (i když pouze odborník může tyto informace přesně posoudit)..

Velikost kostrče-parietální je označena zkratkou KTR. Jeho normativní ukazatele se liší v různých časech:

 1. Na začátku 10. týdne KTR - 3-4 mm.
 2. V 11. týdnu - od 4,2 do 5 mm.
 3. 12 týdnů - KTR je 5-6 mm.
 4. Ve 13. týdnu je indikátor až 7,5 mm.

Tloušťka límcového prostoru (TBP) se také mění s časem. Za 10 týdnů je to od 1,5 do 2,2 mm, za 11 týdnů může dosáhnout 2,4 mm, za 12 týdnů - až 2,5 mm a uprostřed 13 týdnů - až 2,7 mm.

Přítomnost nebo nepřítomnost nosní kosti je jedním z nejdůležitějších markerů patologií, ale těhotná žena by se neměla bát, pokud není uvedena její velikost - nosní kost nelze normálně přesně měřit. Od 12 týdnů je velikost kosti 3 mm nebo více..

Důležitým parametrem je srdeční frekvence (srdeční frekvence), jinými slovy, puls embrya, který se postupně stává méně intenzivním v prvním trimestru:

 • v 10 týdnech - od 161 do 180 tepů za minutu;
 • v 11 týdnech - od 158 do 170 úderů;
 • 12. - 149-173 tepů za minutu;
 • ve 13 týdnech - od 146 do 170 tepů za minutu.

U vícečetného těhotenství mohou být některé z těchto ukazatelů nižší, což je přijatelné.

Jak dlouho lze předepsat druhý ultrazvuk?

Normálně je ultrazvukové vyšetření druhého screeningu předepsáno v 17-19 týdnech těhotenství. Pokud existuje podezření na abnormalitu plodu nebo možnost nepříznivého průběhu těhotenství, bude nutné provést opakovanou návštěvu sonologa dříve..

Jak často mohu dělat

Ačkoli je ultrazvuk považován za neškodný, je to způsobeno pouze nedostatkem informací o možném poškození plodu. Ultrazvukové vlny vystavují embryo určitému účinku, proto odborníci doporučují provádět ultrazvuk tolikrát, kolikrát předepisuje lékař (3–4 pro těhotenství), a nepodstoupit proceduru na rozmaru nebo touhu získat vysoce kvalitní obraz nenarozeného dítěte (pomocí trojrozměrného ultrazvuku)..

Ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru je univerzální postup, který umožňuje nejen potvrdit fakt těhotenství, ale také stanovit parametry plodu a vnitřních orgánů ženy. To vám umožní odhalit porušení v rané fázi a pokud je to možné, opravit je. Ultrazvuk je bezbolestný a časově úsporný postup, díky kterému matka zjistí první spolehlivé informace o svém dítěti, které mohou mít rozhodující vliv na jeho budoucí osud..

Jak dlouho trvá první ultrazvuk v těhotenství

5 minut Autor: Irina Bredikhina 186

Těhotenství je možná jednou z nejočekávanějších událostí pro každý pár. Během tohoto období by budoucí matka měla věnovat velkou pozornost nitroděložnímu vývoji svého dítěte každý den a sledovat vlastní zdraví..

Kromě dodržování správné výživy a udržování měřeného životního stylu musíte přemýšlet o návštěvě specializovaných institucí, ve kterých se provádějí potřebné studie plodu. V rané fázi je pacientovi nejprve přidělen ultrazvuk, který dokáže identifikovat širokou škálu možných patologií, pokud existují.

Předtím, než podstoupíte tento postup, musíte zjistit, kdy je možné provést první ultrazvuk v těhotenství, kolik týdnů je ultrazvukové vyšetření provedeno v 1. semestru a jak se připravit na nadcházející vyšetření.

V jaké fázi těhotenství je nejlepší udělat první ultrazvuk

Profesionální lékaři se domnívají, že první ultrazvuk by měl být proveden přibližně za 12–14 týdnů, protože v této době bude kvalifikovaný odborník schopen objektivně posoudit vývoj dítěte v děloze a určit určité odchylky od normy.

Tento postup mimo jiné umožňuje měřit tloušťku tzv. Límcového prostoru, který je zvláštním markerem Downova syndromu. Vzhledem k tomu, že za posledních 16–17 let se počet narozených dětí, kterým byla diagnostikována podobná choroba, zvýšil přibližně o 15–18%, neměli bychom ignorovat důležitou studii: takové zanedbání může negativně ovlivnit zdraví dítěte.

Některé zdroje nazývají období od 3 do 5 týdnů jako minimální časný termín postupu. V takových případech je ultrazvuk nezbytný k určení a potvrzení těhotenství: plod, i přes svou malou velikost, je již v této fázi jasně rozeznatelný.

Je třeba si uvědomit, že každá těhotná žena má jiné období těhotenství, proto může ošetřující lékař odvést svého pacienta na první postup dříve i později, než je přijatý termín - toto je v lékařské praxi považováno za standard.

Včasná diagnóza

Důvodem jmenování ultrazvuku v počátečním období je velmi často podezření na patologii plodu, s výjimkou případů potvrzení těhotenství. Například po 3–4 týdnech je vysoce pravděpodobné, že ultrazvukové vyšetření určí přítomnost malého embrya v děložní dutině nebo ve vejcovodu - ve druhém případě budeme hovořit o mimoděložním těhotenství, které v pokročilém stadiu může vést k závažnému vnitřnímu krvácení a chirurgickému odstranění zkumavky.

Po 6–9 týdnech jsou končetiny embryí na monitoru jasně viditelné, vyšetření v této fázi potvrdí nebo vyvrátí zmeškané těhotenství. Navíc je toto období ideální pro detekci počtu plodů. Taková manipulace je velmi důležitá, protože přítomnost dvou nebo více dětí v oblasti dělohy způsobuje ve většině případů řadu komplikací.

Včasná diagnóza pomáhá detekovat toxikózu, srdeční choroby u dítěte, zvýšený tonus dělohy, oddělení močového měchýře, ve kterém je plod umístěn. V případě výskytu jakýchkoli chronických onemocnění mezi potenciálními rodiči nebo jejich blízkými příbuznými je také důvodem k provedení postupu v předstihu.

Studie v prvních týdnech těhotenství obsahuje řadu indikací, které zahrnují:

 • křeče a každodenní tažné bolesti v dolní části břicha;
 • silné krvácení po krátké době zpoždění;
 • předchozí závažné onemocnění, doprovázené vysokou horečkou a dalšími komplikacemi;
 • špinění výboje červené nebo tmavě hnědé barvy po několika dnech zpoždění (podobný příznak může být předzvěstí předčasného potratu: v žádném případě jej nelze ignorovat);
 • prudké snížení krevního tlaku, doprovázené těžkou slabostí v celém těle, nevolností, zvracením nebo mdloby;
 • abnormální vývoj pohlavních orgánů, přítomnost nádorů a jiných typů formací ve vaječnících nebo děloze.

Ultrazvuk označuje neškodné a bezpečné diagnostické metody, ale je třeba mít na paměti, že výzkum v rané fázi je často prováděn transvaginálně zavedením speciálního senzoru do vaginální oblasti. Pokud je v takovém případě lékař, který nemá potřebnou kvalifikaci, zapojen do studia plodu, může svým jednáním poškodit pacienta..

Předtím, než jdete na ultrazvuk, musíte se jakýmkoli způsobem ujistit, že lékař provádějící studii má odpovídající zkušenosti. Pokud místní lékař není čistý, je lepší odmítnout navštívit jeho kancelář. V takové situaci musíte myslet pouze na zdraví dítěte a jeho osobní bezpečnost: neochota ztrácet čas hledáním dobrého specialisty je spojena s vážnými důsledky.

Příprava na nadcházející inspekci

Na začátku ošetřující lékař stanoví míru potřeby ultrazvukového vyšetření a v případě potřeby nasměruje pacienta k diagnóze. Je důležité si uvědomit, že bez zvláštního svolení specialisty se nedoporučuje podstoupit zkoušku se zaměřením výhradně na váš vlastní zájem a touhu. Ultrazvuk je především lékařská manipulace, odhalené rysy vývoje plodu, řada komplikací a možných patologií, a nikoli přitažlivost, kterou může kdokoli kdykoli použít.

Pokud má žena transvaginální (interní) vyšetření, musí před návštěvou lékaře podstoupit kontrastní sprchu a po určitou dobu se zdržet konzumace jakéhokoli nápoje - močový měchýř by měl být během vyšetření prázdný. Někteří lékaři doporučují, pro případ, přivést si speciální sterilní gumovou čepičku nebo kondom.

Ultrazvuk tohoto druhu se často stává důvodem k obavám o budoucí matku, v této situaci by se člověk neměl vzdát paniky a úzkosti: stres může negativně ovlivnit dítě. Abdominální (tradiční) vyšetření se provádí s plným močovým měchýřem, přibližně 25-30 minut před zahájením vyšetření musíte vypít 0,5 až 1 litr čisté klidné vody.

Je také třeba věnovat pozornost přípravě střev na nadcházející událost: 2-3 dny před ultrazvukem je nutné vyloučit z vaší stravy různé sycené nápoje, instantní jídlo, hrozny, zelí, ořechy, semena, pekařství a cukrovinky.

Tyto produkty přispívají k tvorbě plynů v zažívacím traktu, zatímco informace získané ze senzoru budou znatelně zkresleny. Pouze správný přístup k přípravné fázi může s velkou pravděpodobností zaručit dobrý výsledek prvního ultrazvuku, který odráží skutečný obraz nitroděložního vývoje dítěte.

Kdy udělat ultrazvuk pro potvrzení těhotenství?

Zvažte, jaké testy mohou identifikovat a určit stav embrya v raných stádiích.

Ultrazvuk jako diagnostická metoda, i když je považován za absolutně bezpečný, se nedělá kvůli fotografiím nenarozeného dítěte nebo jednoduše kvůli rozmaru budoucí matky. Zejména v raných stádiích se diagnóza provádí pouze v přítomnosti zdravotního stavu nebo anamnézy pacienta.

Kdy udělat první ultrazvuk k potvrzení těhotenství, na jak dlouho?

Minimální časné období, ve kterém ultrazvukové vyšetření může ukázat přítomnost těhotenství, to znamená, že lékař může vyšetřit vajíčko plodu, 3-4 týdny. To je možné za několika podmínek:

 • Vysoká kvalifikace lékaře provádějícího vyšetření;
 • Vysoce kvalitní vybavení;
 • Zdravá děloha - bez vnitřních zánětlivých procesů.

Většina lékařů posílá své pacienty na první ultrazvuk na odhadované období 5-6 týdnů, kdy uslyšíte srdeční rytmus dítěte a vyvodíte závěry, že těhotenství se vyvíjí podle plánu a dítě roste. Proto, když mluvíme o diagnóze těhotenství v rané fázi, máme na mysli období 3-6 týdnů.

Kdy je zaručena včasná diagnóza??

Zaprvé, pokud má lékař podezření na mimoděložní těhotenství. V tomto případě faktura skutečně trvá několik dní - plod, který se vyvíjí a roste ve vejcovodech, a nikoli v děloze, jej nakonec roztrhne a vnitřnímu krvácení a chirurgickému zákroku k odstranění trubice lze jen stěží zabránit. Včasná diagnóza mimoděložního těhotenství v prvních týdnech vám umožní napravit tuto situaci včas, uložit zkumavku a zvládnout s minimálními ztrátami. Mimoděložní těhotenství ukazuje ultrazvuk 12. až 14. den od okamžiku početí.

Za druhé, včasná diagnóza v prvních týdnech vám umožní včasně si všimnout patologií - mrtvé těhotenství, odloučení močového měchýře nebo zvýšený tonus dělohy.

Zatřetí, včasná diagnóza je indikována, pokud jeden z budoucích rodičů nebo blízkých příbuzných má závažné chronické choroby.

Indikace pro včasný ultrazvuk v prvních týdnech

 • Krvácení po několika dnech zpoždění;
 • Špinavé krvavé nebo hnědé vaginální výboje po zpoždění;
 • Kreslení bolestí nebo křečí v dolní části břicha a konečníku;
 • Minulou těžkou nemoc s vysokou horečkou a dalšími komplikacemi;
 • Prudký pokles krevního tlaku, který je doprovázen mdloby, slabostí, zvracením.

Je však třeba si uvědomit, že ačkoliv samotná ultrazvuková metoda je považována za docela bezpečnou, v počátečních stádiích (v prvních týdnech) je studie prováděna transvaginálně (s vložením senzoru do vaginy pacienta), což, pokud bude provedeno bez kvalifikace, může vést k nežádoucím důsledkům. V raných stádiích je také možná instalace chybných diagnóz - falešná absence těhotenství, falešně zmeškané těhotenství atd..

Již za 5-6 týdnů má zkušený gynekolog dostatek inspekcí.

Velmi důležitou a spolehlivou metodou pro potvrzení časného těhotenství je krevní test ke stanovení hladiny hCG hormonu - chorionického gonadotropinu, který roste s každým týdnem těhotenství.

Hormon je vylučován placentou a začíná být produkován doslova od prvního dne těhotenství. Proto hCG spolehlivě ukazuje přítomnost těhotenství již 6-10 dní po oplození, v prvních týdnech.

Po 1–2 týdnech je jeho ukazatel 25–156 IU / ml, o 5–6 týdnů se zvyšuje na 23 000 - 150 000 IU / ml. S každým novým týdnem roste o několik tisíc bodů. Pokud růst nenastane nebo se zpomalí, může to být příznak mimoděložního nebo zmrazeného těhotenství. Obvykle je předepsán první ultrazvuk během těhotenství spolu s analýzou hCG v rané fázi v prvním trimestru.

Pokud nakreslíme korelaci mezi hladinou hCG a jakým obrázkem bude ultrazvuk v prvních týdnech:

 • HCG hladina je asi 2000 mU / ml - můžete rozlišit vajíčko plodu (3-4 týdny);
 • HCG hladina je asi 5000 mU / ml - je stanoveno embryo (4-5 týdnů);
 • HCG hladina více než 7500 ppm / l (po 5 týdnech) nám umožňuje rozlišovat mezi příznaky těhotenství při ultrazvukovém provádění transabdominálně (žaludkem);
 • HCG hladina vyšší než 10 000 ppm / ml - můžete jasně rozlišit srdeční rytmus plodu (přibližně 6 týdnů).

Pokud je hladina hCG u těhotné ženy zvýšená, může to být příznakem závažného onemocnění vnitřních orgánů..

V kolik hodin je optimální provést první vyšetření?

První povinné ultrazvukové vyšetření je předepsáno lékařem v 11-12 týdnech. Embryo je již jasně viditelné, jeho anatomické rysy jsou rozlišitelné. Během tohoto období je možné pouze odhalit genetické abnormality a vrozené vady dítěte, které mohou být neslučitelné se životem. V raných stádiích je potrat stále možný ze zdravotních důvodů.

V 11-12 týdnech je ultrazvuk prováděn transabdominálně, tj. Břišní stěnou, která neovlivňuje obsah informací a nepoškozuje dítě. Na ultrazvuku v 11-12 týdnech (první genetický screening) se měří velikost kostrče-parietální, můžete také slyšet srdeční rytmus dítěte. Gynekolog vyhodnocuje stav placenty a místo připojení, jakož i množství plodové vody pomocí ultrazvuku..

Poté bude jistě jmenováno druhé ultrazvukové vyšetření ve druhém trimestru (po 20–23 týdnech) a třetí ultrazvukové vyšetření ve třetím trimestru (po 32–34 týdnech). Pozdější studie vám umožní zhodnotit velikost dítěte, parametry jeho kostry a vnitřních orgánů a také poskytnout gynekologovi důležité údaje o stavu placenty, průtoku krve v ní, množství plodové vody, poloze dítěte a pupeční šňůře..

Celkově jde obvykle o tři plánované ultrazvuk. Množství ultrazvuku se však může lišit, pokud se jedná o komplikované vícenásobné těhotenství, když jsou v děloze dvě nebo více dětí - je důležité pečlivě sledovat stav placenty, průtok krve, polohu kojenců a obecně stav těla budoucí matky.

Závěr: ultrazvukové vyšetření musí být provedeno během těhotenství, obvykle nejméně třikrát až čtyřikrát. Proces těhotenství, stav budoucí matky a dítěte, však může počet studií ve větší míře upravit. Věřte svému lékaři a udělejte první ultrazvuk na základě zájmů dítěte, nikoli podle jejich vlastních tužeb. Kdy provést první ultrazvukový test - rozhodněte také s gynekologem. Hlavním cílem prvního ultrazvukového vyšetření není prokázat fakt těhotenství, které bude svým běžným průběhem zřejmé, ale eliminovat možná rizika a komplikace.

Když děláte první ultrazvuk během těhotenství, přepis výsledků

Ultrazvuková diagnóza je efektivní a bezpečná studie během těhotenství. Na principu působení ultrazvukových vln, které pronikají tkání, se odrazí a výsledek se zobrazí na obrazovce. V prvním trimestru existují dva způsoby, jak provést první ultrazvuk během těhotenství. V raných stádiích, nejlépe transvaginálních, bude v budoucnu k dispozici pouze abdominální metoda.

Funkce prvního ultrazvuku

Od okamžiku početí dochází k intenzivnímu vývoji embrya a na konci 12–14 týdnů jsou položeny všechny systémy a orgány. Hlavní účel diagnostiky, identifikace malformací, chromozomální abnormality. Stanoví se také gestační věk, v budoucnu se gynekolog řídí údaji získanými během těhotenství, určuje se načasování porodu.

Kromě toho pomáhá odhalit nebezpečné patologie - mimoděložní nebo mrtvé těhotenství. Identifikován v raných stádiích, poskytuje příležitost provádět efektivní léčbu a zachovává reprodukční schopnosti žen.

Termíny

Ultrazvukové vyšetření je zahrnuto v seznamu screeningu. Mnoho lidí neví, kdy provedou první ultrazvuk. Plánovaný gynekolog doporučuje absolvovat do 11-12 týdnů, do této doby budou spolehlivé markery chromozomálních abnormalit. Kromě stavu plodu se hodnotí i další ukazatele. U ohrožených žen se doporučuje absolvovat dříve, aby se potvrdil počátek početí, vyloučení patologií.

Uzi v prvním trimestru:

 • 2 týdny po oplodnění a 1 porodním týdnu je možné pomocí studie určit počátek početí, umístění plodové vody v děloze, nikoliv v přívěsech, a také nepřítomnost cystické sklouznutí, ve kterém se embryo nevyvíjí, ale hlavní příznaky těhotenství jsou přítomny;
 • v případě neexistence procesu těhotenství může lékař určit, která gynekologická onemocnění vedla k menstruačním nepravidelnostem;
 • pupeční šňůra se bude tvořit již 3–4 týdny, embryo bude mít začátky muskuloskeletálního systému ve formě horních a dolních končetin, jakož i ušních boltců, v této fázi je nemožné posoudit vznik, vyloučit genetické abnormality;
 • po dobu 10 týdnů vám velikost embrya umožňuje diagnostikovat hlavní anatomické struktury, kromě hodnocení jater, ledvin a močového měchýře by se měla do této doby vytvořit nosní kost, při absenci osifikace je selhání chromozomových řad vysoké, jsou možné i další patologie, které jsou indikací pro přerušení těhotenství;
 • pokud je zdraví ženy normální před 12-13 týdny, nedošlo k potratům, mrtvým, mimoděložním těhotenstvím, před tímto obdobím nedochází k červenému nebo hnědému výtoku, lékaři doporučují provést první ultrazvuk během tohoto období, studie poskytne nejspolehlivější informaci o stavu plodu.

Všechny získané výsledky jsou porovnány s normovými ukazateli za dané období, zkušený lékař nejvyšší kategorie s technickými dovednostmi shromažďuje indikátory.

Neplánovaný ultrazvuk

Je důležité, aby nastávající matky věděly, kdy může být ultrazvuk určen k určení těhotenství. Můžete to provést již 5. den po zpoždění menstruačního cyklu. Diagnóza v tak rané době se však provádí pouze ze zdravotních důvodů (cystická unášení, mimoděložní těhotenství) transvaginálním způsobem..

V případě výskytu skvrn a bolestí v dolním břiše se nedoporučuje. Proto první ultrazvuk může být proveden k potvrzení těhotenství po 5 týdnech, kdy senzor umožňuje zachytit srdeční kontrakce. Pokud byla žena registrována po 12 týdnech nebo aby bylo možné objasnit údaje o vývoji plodu, je možné provést po naplánované době screeningu.

Výcvik

Ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru lze provádět transvaginálně nebo obvyklým povrchovým způsobem. Stojí za to vědět, jak se připravit na každou z metod moderní diagnostiky.

S transvaginální musí budoucí matka jít na záchod a nepít hodinu dříve. Je také důležité, aby ženy věděly, jak se provádí vyšetření. Na čidlo je umístěn kondom, který je namazán speciálním gelem. Převodník se pomalu vkládá do vagíny, výsledky se zaznamenávají po dobu 5 minut, žena nepociťuje žádné nepohodlí. Jedná se o nejinformativnější metodu k identifikaci patologie, nepoužívá se ve druhém a třetím trimestru, protože může vyvolat hrozbu těhotenství.

V případě povrchové břišní metody bude žena muset vypít asi 1 litr vody za hodinu, nebo močit po dobu 3 hodin. Po dobu 10–13 týdnů plodová voda nepostačuje k získání informací o vývoji plodu. Zvolená poloha by měla být vhodná pro sběr dat, pokud ne, nastávající matce se doporučuje kašel, mírně změnit polohu těla. Není nutné dodržovat další podmínky pro získání spolehlivých informací, neexistují žádná nutriční omezení.

Dešifrování

Všechny získané výsledky jsou porovnány s normami uvedenými v tabulce pro daný gestační věk. Plánováno na 12 týdnů vám umožňuje určit stav dělohy, placentu, krevní cévy, změřit objem vody plodu. Vědecké studie prokázaly, že ultrazvuk neovlivňuje vývoj dítěte.

Co ukazuje první ultrazvuk:

 • KTR - vzdálenost od parietálního bodu hlavy k kostrči;
 • tloušťka límce je důležitá při podezření na chromozomální abnormality;
 • BPR - vzdálenost mezi hlízami parietální zóny;
 • odhadovaný děložní čípek, děložní tón, vnitřní hltan;
 • měří se obvod hlavy;
 • Objem plodové vody
 • struktura mozku, symetrie hemisfér, uzavření krania;
 • změřila frekvenci kontrakcí srdce, jakož i velikost orgánu a největších cév;
 • délka horních a dolních končetin v odděleních;
 • tloušťka placenty, struktura a umístění v děloze;
 • počet plavidel pupeční šňůry, její umístění.
 • po dobu 11 týdnů je KTR od 42 do 50 mm, BDP je 17 mm, TVP je od 1,6 do 2,4 mm a srdeční frekvence je 153-177 tepů, v tomto okamžiku nebude možné určit velikost nosní kosti;
 • ve 12. týdnu je nosní kost již vizualizována s rozměry asi 3 mm, KTR - 50 - 58 mm, BDP je 20 mm, TVP je od 1,5 do 2,4 mm, srdce bije s frekvencí 150 až 174;
 • po 13 týdnech velikost nosní kosti přesahuje 3 mm. KTR je 60-72 mm, BPR je asi 25-27 mm, TVP je od 1,7 do 2,7 a srdeční frekvence je od 148 do 170.

Ultrazvuk je bezpečný způsob, jak získat podrobné informace o stavu těhotenství, vývoji dítěte..

Kdy udělat první ultrazvuk během těhotenství

Těhotenství znamená radost i vzrušení. Budoucí matka by měla věnovat zvláštní pozornost svému vlastnímu zdraví: zdraví nenarozeného dítěte závisí na ní. Těhotná žena se zvláštním vzrušením čeká na výsledky první obsáhlé studie, která by měla potvrdit: nic neohrožuje zdraví matky a dítěte. Jedna z povinných metod screeningu těhotenství - ultrazvuk.

Data prvního plánovaného ultrazvuku

Kdy se první ultrazvuk provádí během těhotenství? Dnes je ultrazvuk často využíván v nejranějších stádiích, aby potvrdil samotnou skutečnost těhotenství a objasnil jeho trvání. Žena, která si všimne zpoždění v období nebo jiných známek možného těhotenství, se tak může nezávisle obrátit na lékařské centrum pro ultrazvukové vyšetření. Obvykle se to děje v období od 3. do 5. týdne a těhotná žena si klíčí, že ultrazvuk v prvním trimestru již byl dokončen. Ale to není.

To je důležité!

První plánovaný ultrazvuk by měl být prováděn po dobu 10-14 týdnů. Během tohoto období lze vyhodnotit vývoj plodu, určit řadu abnormalit nebo nemocí, které znemožňují nebo nevhodné udržují těhotenství. Výsledky ultrazvuku určují směr další diagnózy, jejímž účelem je podrobně vylíčit okolnosti a na základě výsledků vyšetření provést v případě potřeby korekci léků proti porušení.

V dřívějších termínech ještě nebylo vytvořeno mnoho orgánů a systémů plodu do té míry, že je možné vyvodit jakékoli závěry o normě nebo patologii. Proto, pokud byl k potvrzení skutečnosti těhotenství použit ultrazvukové vyšetření, toto období okamžitě vyjasní a s ohledem na tuto skutečnost vytvoří plán těhotenství..

Proč je zapotřebí včasný ultrazvuk

Lékaři souhlasí s tím, že ultrazvuk je diagnostická metoda, která vám umožní sledovat abnormality s vysokou mírou důvěry, detekovat těhotenské funkce, včetně počtu plodů.

To je důležité!

„Ultrazvukové vyšetření plodu v prvním trimestru těhotenství vám umožní ověřit životaschopnost plodu, určit počet plodů, přesně určit gestační věk, zjistit hrubé vývojové abnormality a změřit krční záhyb, což v kombinaci s věkem matky je důležitou součástí screeningu, což umožňuje až 75% důvěru v včasná detekce některých chromozomálních abnormalit “.

Údaje získané v průběhu mnoha let výzkumu a pozorování vývoje plodu a těhotenství nám umožnily vyvodit několik závěrů, které se dnes používají v ultrazvukové diagnostice..

 • Vývoj plodu je nerovnoměrný: některé orgány a části těla jsou vizualizovány již v prvních týdnech těhotenství, zatímco jiné pouze ve druhém nebo třetím trimestru. Ale s normální tvorbou plodu je vývojová sekvence stejná. Díky tomu bylo možné odhalit jakékoli abnormality v rané fázi, kdy lze mnohé z nich upravit a těhotenství je zachráněno.
 • Ultrazvuk může také odhalit těhotenské komplikace - anomálie připevnění nebo tloušťky chorionu (membrána, která bude následně zodpovědná za výživu a dýchání plodu až do porodu) nebo jiné poruchy. Na základě zjištěných problémů lze ženě předepsat opatření ke snížení rizika pro zdraví plodu a pravděpodobnosti spontánního potratu (farmakoterapie, fyzioterapie, lázeňská léčba, omezující režim fyzické aktivity atd.).

Kolik týdnů první ultrazvuk během těhotenství, lékař rozhodne. Moderní standardy předepisují ultrazvukovou diagnostiku na období 11–13 gestačních týdnů, protože toto je optimální čas, ve kterém si již můžete všimnout důležitých rysů průběhu těhotenství. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nefunguje princip „čím dříve, tím lépe“, pokud jde o ultrazvuk, protože svědectví studie bude neinformativní a bude mít vysokou míru chyb.

„Ultrazvuk v časných stádiích těhotenství je velmi neinformativní, lze tedy učinit mnoho falešně negativních a falešně pozitivních závěrů. Stanovení gestačního věku do 11-12 týdnů má širokou škálu chyb, což znamená, že může být velmi nepřesné. To je zcela falešná představa, že čím dříve je ultrazvuk proveden, tím přesněji bude určován gestační věk. “.

Může poškodit ultrazvuk

Ultrazvuk je postup, který lze provádět opakovaně bez ohrožení zdraví nastávající matky a plodu a během těhotenství. Dnes je považována za vysoce přesnou diagnostickou metodu, která nemůže poškodit plod a poskytuje indikativní výsledky, podléhá všem moderním principům a standardům.

Během studie se využívá schopnost ultrazvukových vln odrážet se z různých povrchů. „Echo“, který se z tělesných tkání vrací do ultrazvukového zařízení, se transformuje do obrazu zkoumané oblasti. Navíc takové vlny nezůstávají v těle, nehromadí se v něm a nezpůsobují další újmu. Poskytují přesné a podrobné informace, které mají velkou diagnostickou hodnotu..

Je důležité pochopit, že výsledky ultrazvuku nejsou rozhodující pro hodnocení vývoje plodu nebo zdraví matek. V případě potřeby jsou vždy doplněny dalšími výzkumnými metodami..

Během studie žena nepociťuje bolest ani nepohodlí. Při provádění transabdominálního ultrazvuku musí ležet na gauči a zbavit žaludek od oděvu, načež lékař položí gel na kůži a začne studii. Spočívá v provádění ultrazvukových manipulací na kůži břicha a přenosu obrazu na monitor zařízení. Při použití transvaginálního ultrazvuku se používá malý senzor, na který se aplikuje jednorázový kondom s gelem naneseným na něj. Senzor je vložen do vagíny.

Dnes se kromě standardního ultrazvuku rozlišuje také Dopplerova studie, která umožňuje posoudit stav plodových cév a 3D / 4D-ultrazvuk, modernější metody, které poskytují „vysoký informační obsah pro vizualizaci jednotlivých struktur obličeje po 11 týdnech těhotenství, a to i při transabdominálním vyšetření. Započítávání trojrozměrných anatomických obrazů jednotlivých anatomických struktur umožní v této době jasnou diagnózu anomálií ve vývoji obličeje. Použití 3D / 4D obrazů v archivaci umožní objektivně vyhodnotit anatomický obraz a učinit informované rozhodnutí o řízení těhotenství. “.

Jak se připravit na ultrazvukové vyšetření

Podle toho, zda se první ultrazvuk provádí během těhotenství - transabdominální (přes přední břišní stěnu) nebo transvaginální (pomocí vaginálního senzoru), se požadavky na přípravu mírně liší. U transabdominálního ultrazvuku je důležité, aby močový měchýř byl co nejplnější. Za tímto účelem se ženě doporučuje vypít 500-600 ml tekutiny 30-40 minut před plánovaným ultrazvukem a zdržet se návštěvy toalety, dokud není vyšetření dokončeno. Před transvaginálním ultrazvukem není nutný zvláštní výcvik.

„Použití transvaginálního ultrazvukového zobrazování (TVE) pomáhá detekovat akustické příznaky těhotenství dříve; poskytuje možnost včasné diagnostiky komplikací těhotenství již v prvním trimestru, a tedy jejich včasnou korekci; umožňuje studovat embryologii v dřívějším termínu as větší přesností, hodnotit vývoj fetálních orgánů a systémů a detekovat vady jejich vývoje. “.

V takových případech je ultrazvuk během těhotenství prováděn neplánovaně

V některých případech může lékař předepsat ultrazvuk dříve, než je doporučený čas. Taková potřeba je zpravidla způsobena následujícími okolnostmi:

 • žena má komplikovanou anamnézu (chronická gynekologická onemocnění, abnormality ve struktuře nebo umístění pohlavních orgánů, chirurgické operace prováděné na orgánech reprodukčního systému);
 • žena má nesoulad s datem poslední menstruace s velikostí dělohy;
 • lékař má objektivní důvody pro navrhování časných těhotenských komplikací nebo vícenásobného těhotenství.

Ve všech případech se provádí neplánovaný ultrazvuk, aby se podrobně popsal klinický obraz a eliminovaly komplikace. A pokud jsou identifikovány, přijměte včasná opatření, která mohou pomoci zajistit správný vývoj plodu a zachování těhotenství.

Studium raného těhotenství

Jaká analýza nejlépe ukáže vývoj plodu a jaké je nebezpečí ultrazvuku v prvním trimestru

Když mnozí z nás viděli na zkoušce vyhledávané - nebo náhle - „dva proužky“, panikala. Život je okamžitě rozdělen na „před“ a „po“. Někdo horečně vzpomíná na tři skleničky šampaňského, někdo v plodném cyklu vzal antibiotika, někdo nechápe, jak by se to mohlo stát, protože jsme byli tak úhlední. Sedmnáct pozitivních těhotenských testů není vůbec exotická výjimka, ale obvyklá reakce ženy na otevřenou okolnost.

Úplně první analýza

Spolehlivé potvrzení nebo vyloučení těhotenství umožňuje stanovení hladiny hormonu β-hCG - chorionického gonadotropinu. Pouze 6–10 dní po oplodnění vajíčka lze v séru nebo moči ženy detekovat β-hCG.

Patřím k hlavním odpůrcům rané studie β-hCG. Stejně jako ne každé semeno vysazené v zemi způsobuje výhonek, tak ne každý zygota (oplodněné vajíčko) se stává zárodkem a plodem. Je rozumné zahájit takové testy s mírným zpožděním menstruace, v každém případě po 28. až 30. dni cyklu.

Stanovení hladiny celkového β-hCG v krevním séru je výrazně informativní než močové testy, ale jediná studie neposkytne žádné informace. Při dobře a správně postupujícím časném těhotenství se hladina β-hCG přibližně zdvojnásobí každých 48 hodin. Taková dynamika růstu je dobrým prognostickým faktorem. Kde:

 • nedostatečné zvýšení ukazatele - je možné mimoděložní nebo nevyvíjející se těhotenství;
 • zdvojnásobení hCG se vyskytuje velmi vysokým tempem - je možné vícenásobné těhotenství nebo cystický drift;
 • snížení hladiny hCG - regresivní těhotenství;
 • Hladina hCG se nezvyšuje ani nesnižuje - nevyvíjející se těhotenství.

Když hladina β-hCG dosáhne 1200 mU / ml, rychlost růstu se zpomalí - zdvojnásobení trvá přibližně 72–96 hodin. A po 9–11 týdnech se koncentrace β-hCG přirozeně začíná snižovat.

Důležité! Proveďte výzkum ve stejné laboratoři, aby ošetřující lékař nemusel srovnávat nesrovnatelné.

Kdy potřebujete ultrazvuk??

Potřeba ultrazvukové diagnostiky v rané fázi těhotenství zůstává jedním z diskutabilních problémů moderní porodnictví. Na jedné straně vizualizace fetálního vajíčka v děložní dutině vylučuje možnost mimoděložního těhotenství (s výjimkou výjimečných případů, kdy pacientka měla „štěstí“ mít jedno fetální vajíčko v děloze a druhé ve vejcovodu).

Na druhé straně ultrazvuk v časném embryonálním období nelze považovat za zcela bezpečný. Embryo je stále příliš malé a rychlost dělení jeho buněk a pravděpodobnost „rozpadu“ je velmi vysoká.

Je dobře známo, že ultrazvuk může způsobovat tepelné a netermické (mechanické) bioeffekty, proto, aby se minimalizovalo riziko, doporučuje se provádět výzkum 1. trimestru pouze v chráněném režimu - aniž by došlo k překročení rozsahu 3-4 MHz, trvání studie by mělo být co nejkratší, použití energie doppler je nežádoucí.

Proto při rozhodování o provedení ultrazvukové diagnostiky v raných stádiích musí lékař posoudit poměr očekávaného rizika k očekávanému přínosu.

Ultrazvuk se provádí i ve velmi raných fázích, pokud:

 • špinění nebo bolest v podbřišku;
 • existují závažná doprovodná onemocnění (diabetes mellitus, revmatická onemocnění, kardiovaskulární patologie atd.);
 • v plodném cyklu nebo v časném těhotenství byla pacientka vystavena teratogenním faktorům (ARVI nebo jiným infekcím, lékům, záření);
 • došlo k těhotenství na pozadí intrauterinní antikoncepce;
 • existují podezření na vícenásobné těhotenství;
 • těhotenství nastalo díky asistovaným reprodukčním technologiím (IVF);
 • existují podezření na cystický únos;
 • vysoké riziko rozvoje fetálních abnormalit, dříve se narodily děti s malformacemi nebo chromozomálními abnormalitami;
 • těhotenství u pacientů s děložním myomem nebo formacemi ve vaječnících;
 • existuje podezření na nevyvinuté nebo mimoděložní těhotenství.

Nenechte si ujít mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství se může stát život ohrožujícím stavem, zejména pokud je přerušeno typem prasknutí vejcovodu. Jediným příznakem vzniku intraabdominálního krvácení může být navíc náhlá prudká slabost se ztrátou vědomí. Jak rychle přijdou kolemjdoucí na záchranu? Kdy dorazí sanitka? Jak brzy bude diagnostikována a bude poskytnuta pomoc?

Mimoděložní těhotenství je zpravidla přerušeno ve 4. až 6. týdnu zpoždění menstruace s β-hCG ne méně než 2000 mU / ml. Proto je důležité vizualizovat fetální vajíčko v děložní dutině s hladinou β-hCG v rozsahu 1200–1500–2000 mU / ml, zejména s nedostatečnou rychlostí růstu.

Při hladině β-hCG vyšší než 1500–2000 IU / ml a nepřítomnosti fetálního vajíčka v děložní dutině je indikována pohotovostní hospitalizace v gynekologické nemocnici.

β-hCG a ultrazvuk - komplementární metody

Promyšlené studium β-hCG podle stupně jasu testovacího proužku je velmi dobré a zábavné. Jak jsem však napsal výše, pro získání základních informací je lepší darovat krev.

Pokud je hladina β-hCG nižší než 5 mU / ml - nejspíše nejste těhotná. V rozmezí 5 až 25 mU / ml - jste příliš netrpěliví, musíte počkat, protože o osudu této osoby dosud nebylo rozhodnuto na samém vrcholu. S hladinou β-hCG vyšší než 25 mU / ml - jste určitě těhotná, ale je příliš brzy na provedení ultrazvukového vyšetření. Počkejte alespoň týden a opakujte test v intervalech 48 hodin.

Pokud je hladina β-hCG vyšší než 2000 mU / ml, lékař určitě uvidí fetální vajíčko v děložní dutině, pokud se tam „válí“ a nezachytí ve zkumavce. Při hladině β-hCG více než 2500 mU / ml uvnitř vajíčka plodu lze již uvažovat některé struktury, například žloutkový vak. Je důležité pochopit, že žloutkový vak je prvním prvkem, který se nám podaří detekovat uvnitř vajíčka plodu. Pokud průměr žloutkového vaku přesáhne 7 mm, je nepravděpodobné, že by se těhotenství vyvinulo - to je špatné znamení.

Po 6 týdnech od prvního dne poslední menstruace je na ultrazvuku vidět embryo, hladina β-hCG v tomto případě obvykle překračuje 5 000 mU / ml.

11 dní poté, co transvaginální ultrazvuk viděl fetální vajíčko s žloutkovým vakem, je sebevědomě zaznamenán srdeční rytmus embrya. Hladina je nad 17 000 mU / ml.

Ve většině případů však nemá smysl neustále monitorovat hladinu hCG nebo nekonečné „tikání“ chudých embryí. Úkolem porodníka-gynekologa je najít optimální rovnováhu studií pro každého konkrétního pacienta, aniž by mu chyběla mimoděložní nebo abnormálně se vyvíjející těhotenství, zaznamenat životaschopnost embrya a, aniž by došlo ke zpoždění, zahájit sledování vývoje těhotenství..

První ultrazvuk během těhotenství: poprvé uvidíte své dítě!

Přišel tedy šťastný okamžik - zjistili jste, že se brzy stanete rodiči.

Poté, co jste se zaregistrovali na prenatální kliniku, lékař vás prohlédne, vyslechne a zapíše vše do vaší těhotné karty.

S touto kartou půjdete na první setkání se svým dítětem - na první ultrazvuk během těhotenství.

Jak se provádí ultrazvuk?

Studie se provádí pomocí speciálního senzoru připojeného k zařízení. Ultrazvukové vlny vycházejí ze senzoru, které procházejí orgány a jsou od nich odráženy. Právě tyto odražené vlny, když jsou zobrazeny na obrazovce monitoru, poskytnou úplné informace o embryu.

Během procedury může dítě cítit vibrace, jak cítíme příchozí vlak. Proto se ujistěte, že v době, kdy je obrázek již zobrazen na obrazovce, a lékař vám sdělí pouze stav plodu, senzor nebyl na břiše..

V první řadě najde ultrazvukový specialista fetální vajíčko. Pokud je studie prováděna po dobu kratší než 6 týdnů, je někdy obtížné ji najít, protože velikost vajíčka plodu je jen několik milimetrů.

V časných stadiích těhotenství je často předepsáno transvaginální vyšetření - když je senzor vložen do pochvy. Procedura není moc příjemná, ale nutná.

Koneckonců, pouze touto metodou můžete zjistit mimoděložní těhotenství, zamrzlý vývoj plodu a další abnormality vedoucí k umělému ukončení těhotenství..

Nezapomeňte, že pokud jste nebyli registrováni na placené klinice, ale ve veřejném zdravotnickém zařízení, musíte si vzít kondom na ultrazvuk, plenku pro transvaginální testování..

V mnoha případech je pro dobrou studii v počátečním stadiu nutný plný močový měchýř..

Během tohoto období lze identifikovat hrubé vývojové vady: nepřítomnost jakýchkoli částí těla, vnitřních orgánů, placentární narušení a mnohem více, což vede k potratům..

Na co se díváme, co měříme?

Ultrazvukový specialista změří nárůst dělohy a porovná je s normou po určitou dobu.

Pokud je nárůst větší než obvykle, ale podle poslední menstruace by měla být velikost dělohy normální, pak je v děloze několik embryí.

Může existovat několik vajíček plodu, z nichž každé má samostatnou pupeční šňůru. Nebo v jednom fetálním vejci se narodilo několik životů.

Pak je nutné identifikovat přítomnost přepážky mezi nimi, počet placent a stav pupeční šňůry. V případě odchylek (například jedno embryo má v pupeční šňůře méně tepen, než by mělo být), dostanete další ultrazvukové a genetické poradenství.

Nabídne vám, abyste se podrobili určitému postupu - amniocentéze, kdy je k detekci chromozomálních chorob odebráno určité množství plodové vody. Tato analýza se provádí ve druhém nebo třetím trimestru a obvykle není příliš bolestivá..

Ale zejména pokud máte vícečetné těhotenství a lékař říká, že neexistují žádné zvláštní důvody k obavám, je lepší odmítnout v zájmu zachování života plodu. Ve skutečnosti může tato akce v přítomnosti několika embryí znamenat spontánní potrat.

Kromě stanovení velikosti dělohy a počtu embryí musí lékař posoudit tloušťku límcového prostoru. Pokud je větší než 3 mm - budete posláni na další studium.

Důležitým ukazatelem normálního vývoje plodu je také přítomnost nosní kosti. Pokud tomu tak není, je předepsán další ultrazvuk k vyloučení chromozomálních onemocnění.

Pokud je velikost nosní kosti menší než normální, není co dělat. Budete jednoduše požádáni, abyste za několik týdnů přijeli na neplánovanou studii.

Další ultrazvukový specialista zkontroluje srdeční frekvenci, přítomnost močových a žlučových měchýřů, počet prstů na rukou a nohou.

Můžete vidět hlavu od sedmi týdnů těhotenství, od končetin od 8 týdnů, kosti se objeví do jedenáctého týdne.

Kdy je další ultrazvuk?

Ale všechno je individuální, takže můžete mít pouze tři ultrazvukové studie. V případě vícečetného těhotenství se připravte na častou návštěvu ultrazvukové místnosti - čeká na vás nejméně 5 nebo 6 vyšetření.

Nebojte se, protože vaše speciální - „dvojitá“ nebo „trojitá“ pozice vyžaduje zvláštní pozornost.

Mimochodem a s jediným těhotenstvím, pokud jsou zjištěny abnormality, lze provést několik neplánovaných ultrazvuků. A pokud bude mít lékař před narozením podezření na nějaké problémy, pošle vás také ultrazvukovému specialistovi.

Ve třetím trimestru, zejména pokud jste již v porodnici, je možné dopplerografie - je to stejné jako ultrazvuk, ale to trvá několik minut.

Pomáhá detekovat nedostatek kyslíku v krvi plodu, sledovat srdce dítěte, někdy si všimnout zapletení plodu pupeční šňůrou. Tento postup, prováděný včas, často pomáhal lékařům správně posoudit situaci a rozhodnout, jak k porodu dojde.

Data a účel prvního ultrazvuku během těhotenství

První ultrazvuk během těhotenství je pro ženy velmi důležitý, protože vám dává příležitost se v této rané fázi hodně naučit..

A obvykle je předepsán na 11-12 týdnů.

Proč utratit?

Během tohoto období je velmi důležité provést studii, protože je možné identifikovat závažná porušení ve vývoji plodu, například přítomnost Downova syndromu. Taková vada je stanovena měřením velikosti prostoru límce (obvykle je tento údaj 2-3 mm).

Ultrazvuk v ranných stádiích navíc umožňuje vidět patologie, které nejsou slučitelné s životem dítěte. Pokud si lékař v průběhu studie všimne těchto porušení, může předepsat další genetické testy. Pokud je potvrzena nebezpečná patologie, má žena příležitost těhotenství ukončit v rané fázi.

Kromě toho provádění studií ve 12. týdnu vám umožní zjistit důležité ukazatele: množství plodové vody, místo připojení placenty, srdeční frekvenci dítěte, stav vnitřních orgánů embrya, odhadované datum porodu (přesné na den) atd. Ultrazvukové vyšetření může navíc ukázat vícenásobné těhotenství. Stav pacienta se považuje za normální, pokud jsou všechny ukazatele v přijatelných mezích. Každý lékař má stůl, se kterým může konzultovat při dekódování výsledků.

V některých případech dostanou ženy ultrazvukové vyšetření před 12 týdny. To může být způsobeno různými faktory:

 • pokud nastávající matka cítí bolest v podbřišku, objeví se špinění;
 • v přítomnosti děložní hypertonicity;
 • pokud existuje nebezpečí mimoděložního těhotenství;
 • při detekci zdvojení dělohy nebo jiných abnormalit ve vývoji pohlavních orgánů;
 • v přítomnosti nádorů v děložní dutině.

Včasné identifikované problémy umožňují lékařům poskytnout nouzovou pomoc nastávající matce. Například včasné diagnostikované a ukončené mimoděložní těhotenství lokalizované ve zkumavkách může zachránit ženský život.

Jak se provádí první ultrazvuk?

Předtím, než půjdete k lékaři, musíte si ujasnit, která metoda bude vyšetření provedena a co přesně musíte mít s sebou. Pokud jdete na okresní kliniku, uchopte pokrývky obuvi, plenku a ručník (úplný seznam potřebných věcí najdete na recepci). Při prohlídce v soukromé kanceláři poskytuje lékař všechny potřebné prostředky (jejich náklady jsou již zahrnuty v ceně za přijetí).

Samotný postup může být proveden pomocí intravaginálního senzoru nebo břišním způsobem (břišní stěnou). Výběr metody závisí na tom, jak dlouho se studie provádí. Pokud mluvíme o časném těhotenství (až 12 týdnů), častěji se používá transvaginální metoda. V pozdějších fázích lékaři používají k vyšetření externí senzor.

U ultrazvuku, který bude proveden břišní metodou, musí pacient přijít s močovým měchýřem. Chcete-li to provést, vypijte alespoň 1 litr vody 1-2 hodiny před zákrokem. Doktor tak lépe vidí plod. Někdy, nastávající matky s nadváhou, které přišly na plánovaný ultrazvuk po 12 týdnech, dostávají první ultrazvuk intravaginálně. Tak se můžete dostat co nejblíže k dítěti.

První ultrazvuk: přínos nebo poškození

Některé budoucí matky, které se rozhodují, kdy provést první ultrazvuk během těhotenství, se snaží tento postup odložit, protože se obávají o zdraví svého dítěte. Tato situace je často způsobena tím, že ženy matou ultrazvuk s rentgenem.

Velké dávky rentgenového záření jsou skutečně zdraví velmi škodlivé. To však neplatí pro ultrazvuk, protože tento typ diagnózy je založen na zcela odlišných fyzikálních principech. Základem ultrazvuku je ultrazvuk. Ultrazvuk použitý při vyšetření se odráží na plodu a poté se vrací, přeměňuje se v impulsy. Speciální program analyzuje přijaté signály a převádí je na lidsky čitelný obraz.

Mělo by být objasněno, že ultrazvuk byl prováděn téměř 40 let (od roku 1978) a po celou dobu nebyl prokázán žádný negativní účinek na pacienty. Proto by se člověk neměl bát navštěvovat ultrazvukovou místnost, protože taková diagnóza je naprosto bezpečná jak pro plod, tak pro samotnou ženu. Naopak, včasné vyšetření mnohokrát zvyšuje šance na zdravé dítě. Neměli byste však zneužívat návštěvu ultrazvukové místnosti, protože velké množství výsledků vyšetření může zavést lékaře.

Články O Neplodnosti